DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETOIM. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Zaterdag 25 Maart 1$22. IVn. 13294. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd 'Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlaiiilsek Möuws* Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. INENTING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis lo. dat aan te vangen op Woensdag 2 9 M a a r t a. s. tot en met Augustus d.a.v. iederen Woensdagmiddag in den St. Joris Doele, door de geineente-geneesheeren zitting zal worden gehouden tot het doen van inenting en herinenting tegen pokken 2o. dat die zittingen gehouden zullen worden van 1 Va—2Va uur des namiddags ten behoeve van hen die kostelooze inenting of herin- enting verlangen en van 01 -3 uur des namiddags ten behoeve van hen die inenting of herintent.ing verlangen tegen een aan de gemeente te betalen recht van 50 cent per hoofd. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewij- zen van de namen en geboortedatums der kin deren is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 23sten Maart 192,2 vergunning verleend aan de b IBM A MEIJER STEGMAN tot uitbreiding van de fabriek van koper-, lood- en zinkwerken in het pand Westmolenstraat 33, kadaster Sectie C. no. 1068, met een electromotor van 2 P.K., drij vende een boor- en een slijpmachine. S c h i e d a m, 24 Maart 1922. politiek te bevestigen. Hier heerscht de meening dat de Turken minder de Grieken dan wel de Britten bestreden, maar dat deze door de feiten zelf gedwongen werden de Grieken los te laten. Tet conferentie hamerden de Engelschen ech ter erop, dat de Turken verslagen zijn. Hier loochent men dat. Zelfs genieten de Kemalisten achting wegens de vaderlandsliefde,waarvan hun strijd getuigde. De conferentie wil de ontruiming van Klein-Azië regelmatig laten geschieden. Dit zal 4 of 5 maanden eischen. De geallieerden zullen ieder anderhalf bataljon daarheen zenden even als enkele oorlogsschepen om te controleeren, dat het vertrek der Grieken en de bezetting door de Turken ineengrijpt. Men verwacht dat Smyrna onder souvereini- teit of suzereiniteit van den sultan komt en mis schien autonoom wordt, onder geallieerd toe zicht. De Engelschen wilden Armenië onder zeker voorbehoud onafhankelijk verklaren, maar dit schijnt onmogelijk daar de Armeniërs nergens over een meerderheid beschikken. Naar men weet, wilde tot nu geen enkel land een mandaat daarover aanvaarden. De „Petit Parisien" meldt dat het militaire plan der geallieerden in het Naburige Oosten de ontruiming van Klein-Azië binnen vijf maanden omvat. Volgens de „Echo de Paris" zullen tijdens de ontruiming vier en een half bataljon geallieerde troepen in Smyrna gehandhaafd worden. ENGELAND EN RUSLAND. De Daily Mail" zegt, dat Lloyd George het voornemen te kennen zou hebben gegeven, een afzonderlijk verdrag met Sowjet-Rusland te sluiten, voor het geval de geallieerden er niet in slagen, zich over een gemeenschappelijke poli tiek tot dit doel te Genua te verstaan. HET NABIJE OOSTEN. De Conferentie te Parijs van de ministers van buitenlandsche zaken over het Naburige Oosten zet spoed achter het werk de kwesties van den wapenstilstand, de ontruiming van Klein-Azië en de bescherming der christelijke minderheden zijn al gereed. Nog veel blijft er te doen, zooals de vaststelling van het statuut van Smyrna, en de bepaling van het lot der Armeniërs, de regeling van de positie van Gonstanlinopel en de grensal- bakening van Thracië ten slotte bepaling van de financieele en economische waarborgen van de Turken te eischen. Gisteravond vertrok Joessoef Kemal, de natio nalistische minister van buitenlandsche zaken naar Angora. In den loop van het onderhoud met Poincaré vroeg hij de beschikking over een Fran- sche torpedoboot om de reis te bekorten. Men acht hem met vredelievende gevoelens bezield. Van de nationale vergadering daar hangt dus de aanneming van den door de geallieerden voorge stelde wapenstilstand af. De Grieken verklaar den al zich bij de geallieerde beslissing neer te leggen. Tegen Curzon's plan dienaangaande heeft men nog een bedenking. Daarmee toch werden de paarden achter den wagen gespannen. De Turken zullen terecht opmerken eerst de voorloopige vredesvoorwaarden te willen kennen alvorens daarin te treden. Curzon's bijgedachte zou zijn hen voor een dilemma stellen óf zich bij voorbaat te binden, of dat voorstel te verwer pen en zoodoende de Britsche-Grieksch gezinde POLEN. Naar de „Times" verneemt, heeft een groote Londensche bankfirma Polen een crediet van vier millioen pond sterling geopend, waarvan een millioen besteed zal worden tot aankoop van grondstoffen voor de Poolsche industrie op de Londensche markt. Dit is een der grootste c-redieten, welke te Londen op een commercie®- len grondslag toegestaan is aan het continent sedert het uitbreken van den oorlog. De financi eele redacteur van de Times vestigt de aandacht op hetfeit, dat de toestand der Poolsche staats- finanieën in den laatsten tijd aanmerkelijk ver- beestaan en dat de handelsbeweging van Polen merkelijk is uitgebreid. van het Opperste Gerechtshof als voorzitter. Dat hof zou dwingende bevoegdheden moeten krijgen, en 12 jaar in functie moeten blijven. De minister-president dient de bevoegdheid te erlangen om alle arbeidsconflicten die niet bij onderling overleg van de betrokkenen kunnen worden opgelost, naar dat hof van arbitrage te verwijzen. De Deensche, rijksdag heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij de bijslag, die op het oogen- blik aan alle staatsambtenaren wordt uitgekeerd, met een derde wordt verminderd. Op de begroo ting zou dit een bezuiniging van 15.120.000kro- nen geven. AMERIKA. De Amerikaansche Senaat heeft de Viervoudi ge Overeenkomst nopens de Stille Zuidzee met 67 tegen 27 stemmen goedgekeurd. OOSTENRIJK. De president der Kamer van Arbeid te Wee- nen heeft medegedeeld, dat er thans reeds 90.000 arbeidsloozen zijn in Oostenrijk. In den winter van 1919, de slechtste tijd dien' Oostenrijk heeft doorgemaakt, waren er 190.000 werkloozen. Men vreest thans echter dat de toestand binnenkort nog veel erger zal worden. Inderdaad het feit, dat de kroon tot op zekere hoogte sinds eenige weken weer een vaste waarde gekregen heeft en de groote daling van de Duitsche valuta heeft de premie op den Oostenrijkschen uitvoer opgeheven Daarbij komt nog, dat er in Duitschland langer en intensiever gewerkt wordt dan in Oostenrijk en dat de prijzen op de wereldmarkt toch al gedaald zijn. Het groote probleem, waar Oostenrijk zich thans voor gesteld ziet is; hoe kan men de werke- loozen ondersteunen zonder opnieuw de rotatie pers voor het drukken van geld in gang te zetten Dat men zulks in 1919 gedaan heeft is niet een van de minst belangrijke oorzaken van de eco nomische ineenstorting geweest. Men wil i trachten productieve werken door den staat te laten ondernemen en het geld daarvoor bij middel van een leening bijeen te krijgen. gouden valuta uit te betalen, zulks in verband met het Volkomen waardeloos worden van het papiergeld. De raad van volkscommissarissen en de militaire raad zijn door dezen eisch ten zeerste opgeschrikt. De waarnemende volkscom missaris van oorlog heeft aan Trotzki, die op een inspectie-reis door Zuid-Rusland was, ver zocht ten spoedigste naar Moskou terug te keeren De mogelijkheid van ernstige verwikkelingen in verband met dezen eisch van het Oekrainsche leger is niet uitgesloten. Bezoek van den koning van Zweden. Naar het Correspondentiebui eau aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ver neemt, heeft de Koning van Zweden den wensch te kennen gegeven aan de Koningin een semi- officieel bezoek te brengen en wordt dat bezoek in het einde der maand April verwacht. Onze gezant te Londen. Onze gezant te Londen, jhr. de Marees van Swinderen, is met verlof vertrokken en keert niet eerder dan half Mei op zijn post terug. Geen vrije apothekerskeuze bij de spoorwegen. Onlangs heeft een conferentie plaats gehad tusschen het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Pharmacie en het Bestuur der Nederlandsche Vereeniging van spoorwegapothekers inzake het in apothekers kringen brandende vraagstuk van de vrije apothe kerskeuze bij het zieken- en ondersteuningsfonds der Nederlandsche spoorwegen. Deze conferentie had geen positief resultaat zoodat het hoofdbe stuur in verband met de bezwaren door de huidi ge spoorwegapothekers naar voren gebracht be sloten heeft voorloopig deze zaak te laten rusten. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen meldt men De Deensche werkgeversorganisatie had giste ren besloten om aan de vereenigde arbeidsvak- bonden te verzoeken, in te stemmen tot het hou den van een vergadering door de beide besturen om over den toestand te beraadslagen. De leider van den vakbond der ongeschoolde arbeiders heeft aangekondigd dat deze arbeiders tot een algemeene staking zullen overgaan. Te Randers duurt de plaatselijke staking voort. Gisteravond hebben daar de leiders derwerkgevers en werknemers beraadslaagd over een mogelij ke schikking, doch zonder dat een resultaat werd verkregen. De onderhandelingen zullen echter vermoedelijk later worden voortgezet. In het Folketing heeft gisteren de radicale partij het voorstel gedaan, dat, indien het con flict niet vóór 12 uur 's middags op 31 Maart is bijgelegd, de quaestie ter beslissing zal worden voorgelegd aan een speciaal hof van arbitrage, dat uit vijf leden zal bestaan, met den president 24 Hierop merkte een der andere leden van de rechtbank op, dat het ook welTurkschofGrieksch kon geweest zijn. De heer Gundy beaamde dit en voegde er schertsend bij, dat het ook wel Magyaarsch, Bulgaarsch of Poolsch kon geweest zijn, om niet te spreken van Rumeensch, een taal die thans overal in Europa gesproken werd. De heer Bostock antwoordde dat dit zeer goed mogelijk kon wezen, doch dat geen dier talen hem bekend was. Daar hij verder niets meer te vertellen had, mocht hij weder vertrekken, na dat de rechter van instructie hem zijn dank had betuigd voor zijn welwillendheid. Rat Gundy werd nog verscheidene malen in verhoor genomen, maar uit hem was niets meer te krijgen dan hetgeen hij reeds gezegd had. Velen vonden zijn verhaal verdacht, maar er was geen enkel bewijs van medeplichtigheid tegen hem in te brengen. Hij verklaarde dat hij jarenlang buitenslands was geweest en nu naar Londen was teruggekeerd, om wat van het leven in de groote stad te genieten. Wie hem dus verder wat te vragen had, kon zich in het hotel Berkeley bij hem aanmelden. Een interviewer, maar niet van „De Steen- werper" maakte van die vrijheid gebruik- Hij werd door Rat Gun'dy minzaam, ja zelfs bijzonder hartelijk ontvangen. Gundy haalde een flesch champanje en een fleschje met curacao voor den dag en maakte daarvan een heerlijke likeur. Plij bood den man een paar heerlijke si garen aan en stelde tot voorwaarde van het gedane verzoek om inlichtingen dat de persoon die deze inlichtingen van hem verlangde met hem zou rooken en drinken. Daar de journalist in quaestie de belangen van zijn beroep en zijn blad trouw behartigde, nam hij de bedongen voorwaarde blijde aan. De geschiedenis verspreidde zich als een loo pend vuurtje door de stad. Zij vloog, door het gerucht gedragen, van de eene wijk naar de an dere. Het verhaal van de diamantenvondst zou op zichzelve reeds wonderbaar genoeg ge weest zijn om het publiek enkele dagen bezig te houden. Immers wat kon merkwaardiger zijn dan het vinden van die zeldzame mijn, en het zonderlinge verbond, en de schatten die op met dat verbond geheel onbekende wezens werden uitgestort. Maar daar werd deze roman nog gekroond door den geheimzinnigen moord op den armen Seth Chickering, den man die de goede tijding kwam. overbrengen, den man die de namen en bewijzen kwam aanbrengen, waardoor de erfgenamen gevonden konden wor den. En die man werd op den eersten avond dat hij den voet in Londen zette, wreed vermoord ROEMENIE. De ministerraad heeft in verband mèt de buitengewone duurte besloten, voor de officieren van het leger, die zich te Boekarest bevinden, een groote cooperatievevoor het inkoopenvan levens middelen en andere levensbehoeften op terichten. Voorts behandelde hij den tekst van de troonrede die bij de opening van het parlement zal worden voorgelezen en werd de volgorde vastgesteld van de dringende wetsontwerpen die ingediend zullen worden. Tabakswet. Naar aanleiding van de mededeeling betref fende de Tabakswet, waarvan het gerucht wordt gemeld, dat de groote kerftabaksfabrikanten het plan zouden hebben gemaakt de Regeering de kosten van voorbereiding van deze wet te vergoeden, indien zij niet zou worden ingevoerd, verzoekt de secretaris der Vereeniging van Ta baksfabrikanten in Nederland, die vrijwel alle groote en de meeste kleine fabrikanten omvat, mede te deelen, dat bij die Vereeniging hiervan absoluut niets bekend is. DUITSCHLAND. De rijksdag heeft de verhooging van het in voerrecht op koffie tot 130 mark en op thee tot 220 mark per 100 KG aangenomen en de suikerbelasting op 50 Mark gebracht ALLERLEI. De Noorsche regeering heeft aan den sovjet- vertegenwoordiger een nota overhandigd, waarin zij de beweringen omtrent wapensmokkelarij naar Finland van de hand wijst. Uit Washington wordt dd. gisteren gemeld, dat de attorney-generaal een waarschuwing heeft gericht tot de mijnwerkers, behelzende dat de regeeringtijdens de stakinggeengeweld zal dulden De „Golos Rossii" meldtDe generale staf van het Oekraiensche roode leger heeft uit naam der troepen aan de centrale regeering te Moskou telegrafisch den eisch gesteld de soldijen in terwijl er geen spoor van den moordenaar te vinden was Wanneer de menschen tijd hadden om hunne gedachten bij iets anders dan den moord te bepalen, spraken zij over het mooie meisje, „de gezellin van Lady Scardale" „de excentrie ke Lady Scardale, weet je op het instituut van Chelsea, die nu opeens een rijke erfgename was geworden. Ook de couranten lieten zich niet onbetuigd. De rubriek „De groote wereld" prijk te met paragrafen over Fidelia en enkele ge- illustreerde tijdschriften waren versierd met haar portret. „De Steenwerper" maakte bijzonder veel werk van de zaak. Behoorde niet een harer medewerkers tot de helden van het drama en was hij niet beter ingelicht dan eenig ander Even wel had Gerard zekere theorieën omtrent den moord, die hij vóór zich hield. Er was één groote vraag, die hij niet ophield zichzelven te doen en waarop hij tot nu toe zelfs bij benadering geen antwoord had gevonden. Wie had geweten dat Chickering in Londen was en wie had belang bij Chickering's dood Want dat Chickering het slachtoffer van dieven was geweest of dat hij met iemand zou gevochten hebben, wilde er niet bij hem in. Het geheele kapitaal was in handen van be trouwbare rechtsgeleerden aan De Kaap. In een door Seth Chickering geschreven briefje stond, dat het op omstreeks een millioen pond sterling werd geschat. Door den dood van Seth Chickering De actie-van Cranenburgh c.s. Naar wij vernemen heeft de vergadering, Don derdagavond door het bestuur van den R. K. Algeineenen Bond van Kiesvereenigingen en de heeren Van Cranenburgh c.s. gehouden, niet tot een positief resultaat geleid. Opnieuw werd van de zijde der onderteekenaars van'de bekende ad vertentie hun grieven tegen de richting der R. K. Staatspartij omstandig uiteengezet en met name ontevredenheid te kennen gegeven over de sociale wetgeving en den hoogen belastingdruk. .Ook werd door den heer Van Cranenburgh gewezen op liet ontzaglijk groot aantal ingeko men sympathiebetuigingen met de door hem c.s. verwekte beweging. Ofschoon de heeren Baron van Wijnbergen en de leden van het Bondsbestuur tegenover de betoogen van die zijde welwillendheid aan den dag legden, konden zij echter geen bepaalde toe zegging doen. Herhaaldelijk werd door hen erop gewezen, dat een herziening van het Politiek Advies was uitgesloten en dat de heeren v. Cranenburgh c.s. den tijd en de gelegenheid om daarop invloed uit te oefenen, hadden laten werd het erfdeel van de anderen alweer grooter, zoodat elk der erfgenamen opkwam voor meer dan twee honderd duizend pond. Het was natuurlijk niet moeilijk de meeste erfgenamen te vinden. Gerard Aspen was met de portefeuille voor den dag gekomen en Rat Gundy was, om zoo te zeggen, van den moord getuige geweest. Baron De Raaf' de secretaris van de Toeristenclub, kwam natuurlijk dadelijk voor den dag, zijn oudere broeder, de tweede zoon van Lord Wallington, was lang geleden verdwe nen en niemand had ooit meer iets van hem ge hoord. Kapitein De Raaf beweerde dat hij zijn geld aan hem, Jack, vermaakt had, meer om zijn vader en zijn oudsten zoon te plagen, dan wel uit toegenegenheid voor zijn jongeren bree der. „Het spijt mij van den armen Percy," zeidc hij. „Ik zou wel eens willen weten wie hem dood geschoten heeft, 't Is zulk een gemeen volk in die streken. De man die hem gedood heeft, moet hem van achteren aangevallen zijn, want Percy was een man met vuisten, die den sterkste aan kon. Het spijt mij voor Percy, maar ik ben verduiveld blij, dat ik het geld krijg." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1