llwi'iMakiiiilcN'oiifwlic VÖflB VERBOUWEN VAN J. P. Zoetmulder, OPENBARE VRIJWILLIGE VERHOOPING Adverteert In de Nieuwe Schiedamsche Courant. Complete Meubileering. U raar M. 0 Men, w. Bureel ran Atatoirtra- W g» ft f?ro tieie (Mrfik «L Iv f ulli L M E IJ E R, Kiem E.iiM HL 1/1 Mewlaaii, Zeer co n e u r r e e r e n d e p r ij zen Lange Saansiraat 43/45. Opleiding voor Examen en Praktijk» bezwaren hebben tegen vervulling van militai ren dienst van welken aard ook. Bij de in de eerste plaats genoemden zou naar het inzien dezer leden hoogstens van een gevoelsbezwaar kunnen worden gesproken. Aan vele andere leden kwam de gemaakte onderscheiding integendeel zeer juist voor. Zij is, op gronden aan de werkelijkheid ontleend, noodzakelijk. Benige leden meenden, dat het militair element uit de in art. 2 bedoelde commissie moet worden geweerd. Naar hun oordeel be hoort de commissie permanent te zijn en uit hoogstaande en deskundige mannen, gelijk bijv. een jurist, een paedagoog, een psychia ter, te bestaan. Ook waren eenige leden van meening, dat de commissie behoort te worden benoemd door de Tweede Kamer en niet door de Kroon. Een aantal leden meenden, dat, waar gewe tensbezwaren worden erkend, de bezwaarden niet door verlenging van diensttijd mogen worden gestraft. Andere leden gaven als hun meening te ken nen, dat de verzwaring van den dienst onmis baar is als hulpmiddel om den ernst der naar voren gebrachte bezwaren te meten. Gemengd Nieuws. Gedenkteeken van Paus Pi us X. Het grootsche standbeeld voor Paus Pius X dat een plaats zal vinden in de St. Pieter nadert zijn voltooiing.Het tweemaal levensgroote beeld uit het fijnste Garrarisch marmer gehouwen is reeds gereed. De gelijkenis van 't gelaat is tref fend. Het beeld zal binnen korten tijd naar de St. Pieter worden overgebracht. Met het gieten van de bijbehoorende bronzen pronkstukken is men nog bezig. Droevig. Te Wilburton (Cambridgeshire) stond een moeder met haar 2-jarig kind te kijken naar het vellen van boomen, toen ze bij het neer vallen van een hoogen stam plotseling den weg overstak. Zij werd door de zware takken van den boom tegen den grond geslagen, terwijl haar kindje op slag werd gedood. Zij zelf be kwam een ernstige hoofdwonde. Gelukkige moeder. Na 20 jaar zoeken heeft een dame uit Asti haar zoon teruggevonden die nog heel klein plotseling was verdwenen. De jonge man, thans spoorwegambtenaar was een vijftien jaren geledendoor een arme familie gead opteerd. Door tusschenkomst van een notaris had de moeder haar kind herkend. Postzegel nieuws. Ter herinnering aan den honderdsten geboortedag van Manuel José Hurtado, gaf Panama een herinneringszegel van 2 c. uit met diens portret. Het inschrift luidt Centeario del Natalicio de M. J. Hurtada. Tengevolge van de nieuwe porto-verhooging in Sovjet-Rusland heeft de Russische regee ring eenige nieuwe hulpzegels uitgegeven. Het zijn de opdrukken5000 roebel op 2 roebel (bruin) 5000 roebel op 5 roebel (blauw), 5000 roebel op 20 roebel. De eerste twee zegels had den reeds den opdruk P.G.O.G.P. (de Sovjet initialen) op het laatste zegel (de 20 roebel, zijn ze aangebracht. Moedige daad. Een telegram uit Oran (Algiers) meldt, dat de machinist van den passa- gierstrein van Oran naar Hamman Bou Hadjar onderweg door een beroerde getroffen werd, welke hem van zijn spraak beroofde en hem aan den rechterhand geheel lam maakte. Ondanks het gevoel van naderende onmacht wist hij anderhalf uur lang met zijn linker hand nog de machine te bedienen. Zijn toestand bleek later van dien aard, dat de dood elk oogenblik verwacht kon worden. Opgesloten. Te Ludenscheid bij Bolzano (Italiaansch Tirol) heeft een schoorsteenveger een afgrijselijke ontdekking gedaan, welke tot een aantal arrestaties heeft geleid, zoo meldt de Mi- laneesche correspondent van de „Daily News". In een soort crypte van 6 voet diepte, uit gehold in de schacht van een keukenschoorsteen, vond hij een man van 45 jaar, die daar acht jaar lang gevangen had gezeten. De ongelukkige was tot een geraamte weg geteerd. Hij had geen kracht meer in zijn hand den en voeten en hij was niet in staat een woord uit te brengen. Hij kon alleen nog maar een onverstaan baar geluid geven, zooals een heel klein kind. Een onderzoek, door de politie ingesteld, bracht aan het licht, dat bloedverwanten van den man hem deze afschuwelijke behandeling hadden aangedaan. De schuldigen werden on middellijk gearresteerd en konden niet anders dan bekennen. Zij verklaarden, dat hun slacht offer iemand was met een geweldig driftig karakter en dat zij hem op deze wijze gevangen hadden gehouden, omdat zij hierin het eenige middel zagen om bloedvergieten te voorkomen. Vr ij gesproken. Dezer dagen heeft voor den krijgsraad te Nantes de marinier Hédouin te rechtgestaan onder beschuldiging van naar den vijand te zijn overgeloopen. Het was in Juni 1916, Hédouin had het corps fuseliers-mariniers verlaten en zich aangeslo ten bij het 52ste regiment infanterie. Dit re giment stond aan het front. Op een goeden dag wilde de commandant den vijand polsen daar men een aanval voornemens was. Hé douin en twee zijner kameraden trokken erop uit, om een kleinen Duitschen post te verove- ten. Twee van hen keerden naar de Fransche linies terug, Hédouin was zoek geraakt. Den volgenden dag, juist toen de Franschen hun voorbereiden aanval zouden beginnen openden de Duitschers een hevig spervuur. Er werd niet aan getwijfeld of Hédouin had verraad gepleegd. Hij werd bij verstek ter dood ver oordeeld. Hédouin was echter in DuiLsche ge vangenschap geraakt Toen hij bij den wapen stilstand in Frankrijk terugkwam en zijn von nis vernam, vluchtte hij en kwam naar Neder land. Het vorig jaar werd hij in November te Bordeaux gearresteerd. Thans voor den krijgsraad gebracht, gaf hij zulk een treffend en geloofwaardig verhaal omtrent zijn pogin gen in Juni 1916, hoe hij er reeds in was geslaagd een mitrailleuse te demonteeren, toen door de vijanden werd gezien, aan hals en rechterarm werd gewond, door revolverschoten werd getroffen en in gevangenschap werd gebracht dat de raad hem heeft vrijgesproken. De nieuwe expeditie van Amu nd- s e n. Dezer dagen is Amundsen uit Ghristiania naar Amerika teruggekeerd. Aan den correspondent van de „Times" deel de Amundsen mee, dat hij 1 Juni met zijn schip „Maud" Seattle zal verlaten, en dat hij eind Juli het ijs bij het Wrangel-eiland binnen hoopt te gaan. De „Maud" is een uitstekend pool- schip gebleken het is thans geheel hersteld en opgekalefaterd, en van nieuwe schroeven en een ijzeren kiel voorzien. Kapitein Amundsen was eerst van plan het ijs ten Oosten van de Nieuw-Siberische eilan den binnen te gaan indien dit gelukt was, zou hij in een tijd van drie jaar zijn tocht naar de Noordpool volbracht kunnen hebben. De tocht door het ijs van het Wrangel-eiland schat hij echter op vijf jaar. De bemanning zal bestaan uit een Eskimo en elf Noren, waarvan een een Shackleton- expeditie heeft meegemaakt. De luitenant vliegenier Omdahl zal te New York de Airo- machine beproeven die in de „Maud" zal wor den meegenomen. Sergeant Dahl is uit Londen vertrokken met het toestel voor draadlooze telegrafie, waar van de radius 2000 zeemijl bedraagt. De expe ditie zal gedurende de reis vier keer per dag draadlooze weerberichten uitbrengen. holde het dier weer vandaar weg, terwijl de blinkende schoonheden tot groot vermaak der voorbijgangers het van het lijf regenden. In zijn angst liep het dier daarna tegen een anderen kar, en vervolgens tegen een motor omnibus aan. Tegen al deze emoties niet be stand, blies het spoedig daarop den laatsten adem uit. Een groot deel der juweelen, die het paard had meegesleurd, kwam niet meer in de handen der rechtmatige eigenaars terug. Wolven. Naar uit Boekarest wordt gemeld, drong een troep wolven, die na een hevigen sneeuwval door honger geplaagd werden, het dorp Pietrosin binnen en sleepten vijf kinderen mee. Toen de verschrikte ouders kwamen toeijlen, za gen zij hun kleinen voor hun eigen oogen door de wolven in stukken scheuren. Het heele dorp liep in een oogenblik te wapen om met allerlei voorwerpen jacht op de wolven te maken, die versterking kregen in den vorm van nog een troep uitgehongerde soortgenooten. Daar de dorpelingen geen vuurwapens hadden, waren zij gedwongen een heftigen strijd om het behoud van hun eigen leven met de wolven te voeren. Het gevecht met de ongure dieren, duurde onge^ veer een uur en in al dien tijd doodden de dorpe lingen slechts één wolf. Zes dorpelingen werden zoo hevig door de ge vaarlijke beesten toegetakeld, dat zij stierven, terwijl 38 anderen ernstige verwondingen oplie pen. De geneeskunde bij de Babylo- niërs en de Egyptenaren. In de laatste 25 jaar is men door de ontcijfering van Babylonische spijker-inschriften en van Egyptische papyrus-rollen er in geslaagd ve le bijzonderheden van de ontwikkeling der geneeskunde bij deze twee volken te weten te komen. Uit de resultaten van deze onderzoe kingen deelt N.H. in „Vox Medicorum" o.a. het volgende mede „In Babyion regeerde van 19581916, vóór Christus de koning Hammoerabi In het wet boek van dezen vorst, dat twintig jaar gele den (1901) gevonden werd, komt in §118 de volgende bepaling voor„Als een chirurg iemand een zware wond veroorzaakt met den koperen skorpioenpriem en hem daardoor doodt, of iemand met den koperen skorpioen priem de staar licht, zoodat 't oog verloren gaat, zullen zijne handen worden afgehakt." Uit deze bepaling blijkt dus, dat het lichten van de staar niet eerst sinds tweeduizend ja ren bekend is, zooals men tot dusver meende, doch al bijna 4000 jaar. Ook de tandheelkunde werd bij de Babylo- niërs al beoefend. Ze namen aan dat het hol van de tanden worden aan wormen moest worden toegeschreven, die aan de tanden knaagden. Genezing kon men verkrijgen door bezweringsformules, die zich tot in Europa verbreidden en daar tot in de middeleeuwen stand hielden. Het specialistenstelsel, dat naar veler mee ning van den lateren tijd dateert, was bij de Egyptenaren al ten zeerste ontwikkeld. De Grieksche geschiedschrijver Herodotus meldt al over de Egyptenaren „De heelkunde is bij hen verdeeld, ieder dokter beoefent een be paalde ziekte. Sommige zijn oogartsen, andere artsen voor 't hoofd, andere voor de tanden en nog weer andere voor onzichtbare kwalen." Dat ook de chirurgie door de Egyptenaren al met goed gevolg werd beoefend, blijkt uit een bepaalde papyrys-rul, waarin vermeld wordt, dat men de genezing van wonden door dichtnaaien kan bevorderen. Trouwens, ver schillende goed genezen beenderfracturen, die men bij mummies heeft kunnen constateeren, wijzen in dezelfde richting." 1870 Frankrijk de vijf milliard aan Duitschland heeft gegeven. Deze grap, die nog onlangs het hoofdartikel in een Parijsche krant versierde, zou de Fransche lezers eigenlijk tot nadenken moeten stemmen, hen doen zien hoe dwaas alles is, wat men nu najaagt. Van Frankrijk werden geëischt 5 milliard, van Duitschland 132 milliard in goud. Vijf milliard waren, toen de valuta het springen nog niet had geleerd, vijf milliard. En het bedrag in papier van 232 milliard in goud is niet te berekenen, nu de dollar 236 staat. Toen Frankrijk de 5 milliard moest opbrengen, had het een oorlog van enkele maanden achter den rug. De oorlog kostte Frank rijk, alles inbegrepen, ook het inaterieele verlies van Elzas-Lotharingen, iets meer dan 15 milli ard. De oorlog van 1914 heeft langer dan vier jaar geduurd. Onze beste arbeidskracht is dood verhongerd. Wij hebben het koper van de loco motieven gescheurd, alle grondstoffen gebruikt. En op den dag van den wapenstilstand hadden wij meer dan 100 milliard schulden. Frankrijk verloor in 1871 alleen Elzas-Lotharingen, toen nog geen ontwikkeld industrieel land. Wij zijn nu kwijt, behalve dit gebied, de Saarmijnen, Opper-Silezië, Posen, Danzig, Frankrijk heeft zijn handelsvloot gehouden in 1870. Wij hebben schepen en wagons uitgeleverd. En moeten in dure hotels de leden van duizend commissies te eten geven". Nieuwe Domklok. Het domkapittel van Keulen heeft besloten in plaats van de vroe gere keizerklok, die een slachtoffer van den oorlog werd, een nieuwe te doen gieten. De klokkengieter Heinrich Verich is met het groot sche werk belast. De klok, die den naam zal dragen van „Duitsche klok aan den Rijn", zal 50.000 K.G. wegen en een middellijn hebben van 3.25 M. Wijntentoonstellingsschip. Door de Fransche regeering zal in samenwerking met de vereeniging van Fransche wijnkweekers een schip als drijvende tentoonsteling worden in gericht. Alle eigenaars van goede wijnbergen en distilleerders van de fijnste cognac en likeuren hebben beloofd hun beste producten te zullen inzenden voor de wijnkelders van het vaartuig. Bijzondere aandacht zal geschonken worden aan de Bordeaux-wijnen, welke niet mogen schudden en daartoe in speciale rekken zullen geplaatst worden. Het wijnschip zal een tournée door Europa maken en na den terugkeer in Frankrijk zal het, opnieuw geladen, een bezoek brengen aan ver schillende havens van Afrika en Zuid-Amerika. Kleine middenstand. Men meldt aan de „Msb. uit de mijnstreek De kleine middenstand vooral maakt in de mijnstreek, met name in de grensplaatsen een ongemeen slechten tijd mee. De menschen kla gen steen en been en kunnen met den besten wil van de wereld het hoofd niet meer boven water houden. De handel staat vrijwel stil. 't Is alsof er niets meer gekocht wordt. De be volking profiteert van het Duitsche vleesch, eieren en brood, dat thuis bezorgd wordt en vergeleken met onze prijzen, in verband met de valuta, spot-goedkoop is.Velen, die voor den oorlog reeds een winkel hadden en daarin een bestaan vonden, zoeken werk op de mijnen. Zonderling geval. De menschen in Moorgate E. C., zoo vertelt een der Londensche bladen, zagen gisteren het ongewone schouwspel van een paard, van welks kop, hals en rug allerlei schitterende juweelen „neerregenden". Wat was het geval Het bewuste paard, dat voor een kar gespannen was, had de aardigheid gehad om plotseling op hol te slaan en met zijn dollen kop midden door de spiegelruit eener juwelierszaak te loopen, waar het in een praeht- collectie diamanten ringen, halskettingen, han gertjes en andere sieraden terecht kwam. Ten hoogste verschrikt over de plotselinge weelde, die over zijn corpus werd uitgegoten, De Duitsche schulden. „Als Fran sche nationalisten", aldus Theodor Wolff in het „Berl. Tagebl." „onze gierigheid en on rechtvaardigheid willen laten zien, herinneren zij er graag aar, hoe vlug en offervaardig na Nieuw tooneelmasker. De Duitsche tooneeltechnicus Hall heeft een uitvinding gedaan, die mogelijk van grooten invloed kan worden op het schminken. Tot nu toe moesten de acteurs en actrices zich steeds opnieuw voor een rol schminken, hetgeen bij sommige karakterrollen een langdurig en on aangenaam werk is. Afgezien hiervan, brengthet schminken allerlei onaangenaamheden met zich mede en is dikwijls niet zonder gevaar, terwijl de huid van sommige acteurs en actrices er zeer onder lijdt. Met één slag moet de heer Hall dit alles verbeterd hebben door de uitvinding van een gummimasker, dat slechts eenmaal ge schminkt behoeft te worden en iederen avond kan worden „aangedaan". Deze maskers zijn zeer nauwgezet vervaardigd, zoodat zelfs de oogleden door het gummi precies bedekt worden. Ieder masker moet apart gemaakt worden. Eerst wordt van het hoofd van den acteur een vorm gemaakt, die met schellak wordt bedekt. Daarna wordt de vorm met gummi bekleed, waarop desnoods de noodige plastische eigen aardigheden reeds te voren kunnen worden aan gebracht. Het is zelfs voor den handigsten too- neelspeler moeilijk verdikkingen of andere ver anderingen van enkele gelaatstrekken natuur getrouw na te maken. Dikwijls is het resultaat heel leelijk. Zelfs Fallstaff's onderkin kan op het masker worden aangebracht, zonder dat het effect onecht wordt. Verder is het mogelijk historische maskers volmaakt in overeenstem ming met klassieke voorbeelden te vervaardigen. De maskers moeten zoo fijn en dun zijn, dat de natuurlijke- bewegelijkheid van de gelaat- trekken er niet in het minst onder lijdt. bij veiling op Vrijdag 31 Maart en bij afslag op Vrijdag 7 April 1922, voorm. elf uur, in het Ge bouw „Harmonie" aan de Nieuw- straat no. 22 te Schiedam, van I. EEN WOONHUIS met bovenhuis met afzonderlijken opgang, erven en open grond te Schiedam, aan de Overschiesche- straat nrs. 8a en 8b, kad. Sec tie I, nrs. 1586 en 1587 te zamen groot 128 vierk. ellen. Verhuurd hetbenedenhuis voor f 26.en het bovenhuis voor f28.per maand. Grondbelasting f40.41. Straatbelasting f 18.55 IIXIII. Twaalf (elk afzon derlijk te veilen )WOON HUIZEN erven en open grond te Schiedam, aan de Hoflaanstraat, nrs. 2, 4, 6, 8, 10, 12, 17, 19, 21, 23, 25 en 27, kad. Sectie I. 1552, 1553, 1554,1557,1558,1559, 1561, t/m 1566 te zamen groot 1681 vierk. ellen. Verhuurd voor f 39.- 's weeks. Grondbelasting f 128.99. Straatbelasting f35.28. Aanvaarding bij de toewijzing. Betaling der kooppenningen 1 Mei 1922. Bezichtiging op Woensdag 29 en Donderdag 30 Maart 1922, voorm. van 9 tot 12 en nam. van 2 tot 4 uur, op vertoon van een bewijs van toegang door Mr. H. M. C. POORTMAN, notaris te Schiedam, afgegeven, ten wiens kantore (Warande 119, aldaar) inlichtingen te bekomen zijn. 1193 46 FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Telef. 9376. Atelier» geiykvloevt. Hcltt lijn 8. 10 In ruime sorteering voorhanden. Telefoon 4828 - li O TTERDAM. Woonhuizen en Kantoorpanden modern en practisch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres nitslnitend f||f] HR AÜIIKK Aannemer. Korte Baven 38. v* Telefoon VIJFhonderd VIJF en VIJFtig. MATTHEMSSERDIJK 171, - Werkplaats WATTIERSTRAAT 9 ROTTERDAM. 1178 20 BETIMMERINGEN in ALLE HOUTSOORTEN. VITRINES - TOONBANKEN - WINKELKASTEN. Gevest, sedert 1894. Kantoor Eerste Tuin sing el no. 19. Intere. Telefoon no. 184. Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden van administratiën van welken aard ook. Leer aar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. J. Kielbnrper Zonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6