DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste"Jaargang. Maandag 27 Maart 1822. No. 13286. Bureau KOEMARKT 4, Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws 1)E CONFERENTIE TE PARIJS. Volgens den vertegenwoordiger van Havas is het in zake de kwestie der zeeëngten mogelijk, dat de conferentie van de ministers van buiten- landsche zaken zich ten slotte zal vereenigen met de Fransche opvatting, waarbij den Turken volle souvereiniteit aan den Klein-Aziatischen oever gelaten wordt.WatThracië betreft, zou een overgangslijn Enos-Midia de meeste kans hebben verwezenlijkt te worden. De kwestie van Adria- nopel zou tot zekere moeilijkheden aanleiding geven. Uit Athene meldt men Griekenland heeft de voorgestelde wapenstilstand aanvaard, doch ineenig voorbehoud van technischen aard ge maakt wat betreft de militaire voorwaarden. Volgens berichten uit Constantinopel heerscht in Turksche kringen over het algemeen een pessi mistische stemming omtrent de kans, dat de wapenstilstandsvoorwaarden der|geallieerden zul len worden aanvaard, ofschoon in regeerings- kringen de voorstellen aannemelijk worden ge acht, vooral indien de duur van den wapenstil stand nog zal worden verkort. In nationalistische kringen daarentegen wordt er de nadruk op gelegd, dat de wapenstilstands voorwaarden alleen aannemelijk zijn, indien ook Thracië daaronder zal worden begrepen, terwijl ook nadrukkelijk waarborgen van de geallieerden worden geëischt voor de ontruiming van Anato- lië en Thracië. Men verwacht, dat de regeering te Angora tegenvoorstellen in dien geest zal doen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Uit Londen meldt men d.d. 25 Maart De geallieerde deskundigen zullen vermoedelijk pas op zijn vroegst Maandagavond met hun werk gereedkomen. De diplomatieke medewerker van de „Daily News zegt, dat Rusland gisteren weer aan de orde was en dat de economische en transport- vraagstukken ook behandeld zijn,het laatste ver moedelijk op den grondslag van de conclusies van de conferentie van Barcelona en Porto Rosa. De „Times zegt dat het groote gewicht dat de Franschen en de Belgen hechten aan het waar borgen van industrieën in Rusland, een van de kenmerken is van de tegenwoord-ge conferentie. De Belgen die zulke groote industrieele belan gen in Rusland hebbén, zouden gaarne hun ope raties daar hervatten, mits de toestand bevredi gend daarvoor is. Men beseft echter dat tenzij behoorlijke waarborgen voor de veiligheid van Belgische ingenieurs en bankwerkers en tegen verbeurdverklaring van eigendommen worden gegeven, het onverstandig zou zijn zich in Ru-si- sche industrieele ondernemingen te begeven. De Fransche en Belgische vertegenwoordigers hebben daarom opnieuw aan de conferentie een voorstel voorgelegd om aanvullende waarborgen te scheppen voor de bescherming van de perso nen en eigendommen van vreemdelingen in Rus land. Men werd het erover eens, dat er voorloopige maatregelen getroffen dienden te worden om in Rusland veiligheid te verzekeren, waardoor het economisch herstel van het land verhaast zou kunnen worden. Elke afvaardiging zal aan haar regeering een verslag uitbrengen, waarin zij de punten opsomt, waaromtrent overeenstemming is verkregen, zoowel als die, welke een op zichzelf staande mee ning weergeven. Naar uit bevoegde bron verluidt, heeft de bijeenkomst alleen technische onderwer pen behandeld. De politiek is geheel uitgescha keld, zelfs de politieke zaken, welke uit de tech nische onderwerpen voortvloeien. 25 Rat Gundy verklaarde dat hij zich bij het ver bond had aangesloten toen hij aan De Kaap was, en zijn geld in de mijn had gestoken, en er zooveel werkkracht aan verspild had, als van hem ge- eischt kon worden. Maar toen was het „gedoente" zooals hij het noemde, hem gaan vervelen en Was hij naar Zuid-Amerika gegaan, om te zien Wat er daar voor hem te doen was. Thans was hij, na allerlei ervaringen aldaar, naar Engeland teruggekeerd, met het plan daar voorloopig te blijven. Volgens de voorwaarden van het con tract, had hij aanspraak op zijn aandeel, of schoon hij uit den bond was getreden, en hij Verklaarde voornemens geweest te zijn, nog eens naar de Kaap terug te keeren, om daar zijne kameraden een bezoek te brengen, welke ex peditie door deze onverwachte gebeurtenissen echter noodeloos was geworden. Wat de dochter van kapitein Locke betreft, het was niet moeilijk haar te vinden. Lady Scardale was een zeer bekend persoon in Londen en ieder die Lady Scardale kende, wist hoezeer zij met mejuffrouw Fidelia Locke was bevriend. De eenige erfgename die nu nog overbleef, De indruk na het werk van gisteren was, dat duidelijk voortgang is gemaakt in den geest van het besluit van Cannes, dat de landen niet elkan der hun wil kunnen opleggen, maar tot elkaar moeten komen in den geest, waarin zij wenschen te worden toegesproken. DE NOTA DER COMMISSIE VAN HERSTEL. Uit Berlijn wordt bericht d.d. 25 Maart. Bij het overleg der rijksregeering over de nota der commissie van herstel, is gebleken, dat alle leden van het rijkskabmet het eens zijn over de te volgen gedragslijn. De eerste ministers der bondsstaten zullen Maandag te Berlijn bijeenko men. en den volgenden dag zal dan de rijkskanse- Ler het standpunt der rijksregeering in den Rijks dag ontvouwen. De Berlijnsche bladen zijn het vrijwel geheel eens, dat het geheele Duitsche voik zich tegen twee eischen der commissie van herstel kant lo. tegen de noch binnen den gestelden ter mijn noch in den geëischten omvang uitvoerbare nieuwe belastingen en 2o. tegen elke beperking van de financieele zelfbeschikking van Duitsch- land. De pers neemt algemeen aan, dat de rijksregee-J ring van dezelfde meening is. Intusschen is, naar de socialistische Parlc- mentsdienst meedeelt, de rijksregeering vermoe delijk niet voornemens af te wijken van de tot dusver gevolgde vervullingspolitiek. Zij zal veel eer, met a tv ij zing van de onverdeelbare eischen, op nieuwe onderhandelingen aansturen. Uit Londen wordt van welingelichte zijde ge meld Indien de Duitsche regeering na nauwge zette overweging van de nota der commissie van herstei, welke geen ultimatum inhoudt, tot de overtuiging mocht komen, dat enkele punten opheldering behoeven en de commissie van her stel daarom mocht vragen, zal ei hoogst waar schijnlijk geen bezwaar bestaan tegen nadere be- spiekingen tusschen de Duitsche regeering en de commissie van herstel over de gestelde termijnen en de controle op de Duitsche financiën. Uit Frankfort a/d. M., verneemt men Finan cieele en handelskringen beoordeelen den door de nota der commissie van herstel geschapen toe stand zeer pessimistisch, 't geen uiling vindt in 1 de sterk dalende valuta-koersen en de lustelooze, zwakke stemming ter beurze. Dat de commissie van herstel het onmogelijke vergt acht men nog minder erg dan haar eisch, dat Duitschland z:ch onder een financieele en belastingcontrole laat stellen, welke tot dusver slechts tegen vazalstaten in aangewend. De „Frankf. Ztg." schrijft in een hoofdartikel Duitschland's goeden wil om aan zijn verplich tingen te voldoen bestaat en moet bestendigd worden. Dat kan echter alleen als onze tegen standers tot het inzicht komen, dat ook een over wonnen volk recht heeft op behoud dei grondsla gen van zijn bestaan. Slechts dan zal een regec- ring, van welke kleur ook, genoeg gezag hebben om voor de vervulling van het mogelijke in te staan. De weg, die de nota voorschrijft, is in elk opzicht een dwaalweg, want hij houdt behalve met de stoffelijke, ook met de moreele mogelijk heid van een dergelijke vervulling niet de minste rekening. DE CONFERENTIE TE GENUA. Volgens de „Paese" zal de Russische delegatie slechts dan naar Genua komen, wanneer de Itali- aansche regeering haar veiligheid waarborgt. Wa- rowski heeft te dezer zake een schrijven tot de Italiaansche regeering gericht, waarop hij tot dusver nog geen antwoord heeft ontvangen. was Japhet Bland. In alle couranten werd een advertentie geplaatst, waarin hem verzocht werd te verschijnen, maar aan die oproeping werd geen gehoor gegeven. Het was vooral voor Gerard Aspen een zon derlinge gewaarworing, om na betrekkelijk arm geweest te zijn eensklaps een man van fortuin te worden. Toen hij met de blijde tijding werd bekend gemaakt ,wist hij ternauwernood wat hem overkwam. Alles was zoo plotseling, zoo onverwacht. Hij kon zich dien nieuwen staat van zaken maar niet zoo dadelijk eigen maken. Trouwens, er moesten nog zoovele formaliteiten in acht genomen worden, er moest aan zoovele wettelijke verplichtingen worden voldaan en bovendien, de eerste Januari van het volgend jaar moest nog bereikt worden, voordat hij werkelijk bezitter van zijn legaat wezen zou en er mede mocht doen wat hij wilde. Die tijd zou wel voorbij gaan en door die formaliteiten zou hij wel heen komen, maar toch begreep hij nog vol strekt niet ten volle dat hij een rijk man was. Langzamerhand echter, begon hij er in te komen. Hij was nooit bijzonder belust geweest op schatten, of op veel dat door rijkdom verkre gen word. Maar hij was jong en levenslustig, en hij wist maar al te goed dat een jongmensch die in het bezit is van een groot inkomen, mee van het leven kan genieten dan iemand die met enkele honderden ponden moet rondkomen. Toch IERLAND. Gemeld wordt dat de Britsche regeering Michael Collins, den eerste-minister van den Vrijstaat, en Sir James Graig, den eerste-minister van Ulster, heeft uitgenoodigd tot een conferentie te Lon den met de Britsclu; ministers, met het doel den tegenwoordigen Lreurigen toestand in Ierland van alle kanten te beziën. De jongste wandaden aan de grens van b ister en teBelfast hebben te Londen een diepen indruk gemaakt en de bladen betuigen hun voldoening over het denkbeeld van een conferentie. Zij hopen dat de conferentie uit zal loopen op de een of andere regeling van het grensvraagstuk. AMERIKA. Vrijdag werd uit Washington gemeld, dat de Amer. regeering en ook president Harding alle mogelijke pogingen hebben gedaan om in het geschil tusschen de werkgevers en de werknemers in de mijnindustrie een vergelijk tot stand te brengen of een conferentie tusschen beide par tijen te verkrijgen. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat een staking op 1 April zal kunnen vermeden worden. DE DONAUSTATEN. De „Berliner Mittagszeitung" meent uit goede bron te Weten, dat weldra een plan voor de.econo mische toenadering van alle erfstaten van de oude Donaumonarchie aan de Oostenrijksche re geering zal worden voorgesteld. Dit plan zou op verzoek der Vereenigde Staten door Benes, den Tjecho-Slowakschen premier, zijn ontworpen. OPPER-S1LEZIE. Wolff meldt uit Genua Aangezien Olscliowski op het verzoek van Calonder, om de plotseling afgebroken onderhandelingen in de kwestie van de likwidat.ie weer op te nemen, opeens het be zwaar van incompetentie heeft opgeworpen, is voorshands de basis voor verdere onderhande lingen over dit punt verdwenen. Schilfer heeft daarom besloten, die leden van zijn afvaardiging, die voor de besprekingen over de redactie en de vertaling van het ontwerp-verdrag noodig zijn, te Geneve te laten, en met zijn overige medewer kers naar Duitschland terug te keeren. Hij icUl aan den rijkskanselier en den rijksminister van buitenlandsche zaken verslag uitbrengen over den thans critiek geworden toestand, en pas naar Geneve terugkeeren als de omstandigheden voor nieuwe onderhandelingen over de likwidatie- kwestie gunstiger zijn, of als de uitspraak van Calonder t e verwachten is. OOSTENRIJK. Volgens den financieelen correspondent van de „Times" is het plan tot reorganisatie van de Anglo Austrian Bank verder uitgewerkt. Een nie we maatschappij, die eveneens Anglo Austrian Bank zal heeteri, zal in het begin van de volgende week worden opgericht met een nominaal aan deelenkapitaal van 2 millioen pond Sterling. De ze maatschappij zal de zaken van de Anglo Austrian Bank te Weenen overnemen, ter wijl aandeelhouders in laatstgenoemde bank hun aandeelen in die der Engelsche onderneming zullen kunnen omwisselen op een basis van 15 shilling per 240 kronen volgestorte oude aandee len. Naar verluidt zal een der artikelen in de sta tuten der nieuwe maatschappij bepalen, dat de controle over de bank in handen van deBank van Engeland zal blijven. Naar opgemerkt wordt, zal dit het eerste geval zijn, waarin de Bank van Engeland aandeelhoudster in een andere bank wordt. De filialen der Austrian Bank in Tsjecho- Slovakije zullen vereenigd worden in een afzon derlijke Engelsch-Tsjechische bank, welke een maatschappij zal worden met Tsjecho-Slovaak- was hij altijd tevreden, ja zelfs gelukkig met die enkele honderden ponden geweest. Hij verdiende die door het doen van werk dat hem lief was. Hij was er ongemeen trotsch op journalist te zijn en ongemeen ingenomen met „De Steenwerper" en hij hield van het Lonclensche leven, met zijn eindeloos gewoel en zijn eindelooze verscheiden heid, waarvan zijne maatschappelijke plichten hem zooveel te zien gaven. Thans was echter alles reeds eenigermate veranderd. Zijn vroegere geestdrift voor zijn werk had hem in staat gesteld dat werk zoo goed mogelijk te doen en had hem genot zoowel als winst gegeven. Maar nu behoefde hij eigenlijk niet meer te werken als hij niet wilde. Hij behoef de zich niet meer benauwd te maken over het voor de meesten zoo moeilijke vraagstuk, hoe hij zich voedsel zou verschaffen en hoe hij zich kleeden zou. In deze, de twee groote behoeften van een mensch, werd thans voorzien door een vader; die op deze wijze had goedgemaakt, wat hij als kind aan ouderliefde was tekort ge komen. En toch was het menschelijk geluk, zooals hij zich herinnerde eens in Schopenhauer ge lezen te hebben, toen hij een zeker artikel in !(De Steenwerper" opmaakte, eenvoudig ge grondvest op gezondheid, voedsel en deksel. Dit een en ander had hij zijn geheele leven beze ten en zijne nieuw gevonden schatten konden 1218 24 sche aandeelen, die gehouden zullen worden door de nieuwe Anglo Austrian Bank. ALLERLEI. Naar de bladen te Praag melden, heeft het congres van arbeiders in de glasindustrie, dat te Teplitz gehouden is, zich tegen hervatting van den arbeid onder de door de werkgevers bepaalde voorwaarden uitgesproken. Volgens te Londen ingekomen berichten uit Funchal is Karei van Habsburg ernstig onge steld. Uit Sydney verluidt, dat een aantal Duit sche schepen in de wateren van Java liggen en vol Duitsche goederen zitten, waarmede de Australische markten moeten overstroomd wor den. De schepen zouden ook gebruikt worden voor het vervoer van passagiers uit Australië naar Duitschland voor acht pond, hetgeen min der dan een zesde van het gebruikelijke tarief is. Vrijdagmiddag om 1 uur 23 min. heeft men te Belgrado een vrij sterke aardschok gevoeld, die lichte materieele schade heeft aangericht. Wegens de aangekondigde verhooging van het telefoontarief tot het drievoudige bereiden de abonnes van de telefoon te Weenen een sta king van de betaling voor. Binnenland. Nederland en Servie. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van den heer Michel Gavrilovitch, gezant van den Koning der Serven, Kroaten en Slovenen te Londen,ih gelijke hoedanigheid bij het Nederland sche hof. In verband met die benoeming zal Hr. Ms. gezant te Belgrado, de heer Advocaat, die thans met verlof te 's-Gravenhage vertoeft, binnenkort naar zijn post terugkeeren. Ilaliaansch pasvisum. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeen kennis, dat de inwerkingtreding van de regeling, krachtens welke Nederlanders voor toelating in Italië geen Italiaansch pasvisum meer behoeven, voor korten tijd is opgeschort zoodat ook na 1 April a.s. nog een Italiaansch visum vereischt zal zijh. Een nadere mededeeling nopens den datum, waarop bedoelde regeling definitief in werking zal treden, volgt zoo spoe dig mogelijk. Raad van State. Door de huisvesting van den Raad van State in het Gebouw der Eerste Kamer, wordt naar het dus, als dit alles was, de som van zijn geluk niet vermeerderen. „Maar was dit werkelijk alles, bleef hij zich vragen, terwijl hij van zijn wachtto ren de blauwe rookwolken uit zijn pijp blies, en zijne gedachten zweefden met deze wolken naai de toekomst en alles wat zij hem geven kon. Uit deze overpeinzingen blijkt dat hij geen kluizenaar was. Mocht hij gaarne de lentebloe men plukken, die aan zijn voet bloeiden, toch was hij geen wellusteling, en in de droomen over hetgeen hij met zijne schatten doen zou, kwamhet ternauwernood in hem op, dat hij zich nu beter kon kleeden, kostbaarder wijnen kon drinken en leven als een der grootste epicuristen van de Toeristenclub. Neen, hij was te zeer verbijsterd door zijn geluk, om zich in de werkelijkheid te verplaatsen en zich idealen te maken van de toekomst. Het was zee vreemd dat van de vele dingen die hij altijd zoozeer begeerd had toen hij zij niet krijgen kon, hij ze niet meer verlangde nu zij onder zijn bereik waren.Hij had ze begeerd, dit bemerkte hij thans, zooals men, bijvoorbeeld, het zonlicht begeert op een regen dag. Neen, hij begeerde nog niet „De Steenwer per" te verlaten hij was nog zoo gelukkig met zijn werk. Toen schoot hem door de ziel dathij misschien eens de eigenaar van zulk een blad zou kunnen worden, maar die gedachte scheen hem zoo dwaas, zoo ongerijmd, dat hij overluid in zichzelven lachte. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT inffiiwr i w Humwoit uiinH»»iwrwn »i w iwuwwiPiif imi i "wv ww TEERSTE STOFFEN KUNNEN MET DE X VEILIG FABRI- LEVER'5 VoEWASSCHEnX KANTEN VAN ZÉEP-MD. \W0RDENX SUNLIGHT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1