Corr. Bur. verneemt een bezuiniging verkregen van ongeveer 9 ton. De conferentie te Washington. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer in den vorm van een wit boek uitgebreide mededeelingen gedaan omtrent de conferentie te Washington. Gesloten verklaring opgeheven. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, uit overweging dat de Buurtweg onder Wassenaar, van den theetuin de Kieviet tot den Zijdeweg, thans zoodanig is verbreed, dat de veiligheid daardoor belangrijk wordt bevor derd, de gesloten verklaring van den Buurt weg voor dat gedeelte voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen opgeheven. Consulaten. Aan den consul-Generaal der Nederlanden te Manila is een verlof van negen maanden ver leend. Gedurende de afwezigheid van den heer Meerkamp van Embden zal het Consulaat-Gene raal worden waargenomen door den heer 1 Bremer, vice-consul der Nederlanden aldaar. Provinciale staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten hebben ter vaststelling aangeboden eenige ontwerp-besluiten tot vast stelling van tarieven ten behoeve van verschillen de veerrechten. Waarborg en belasting van gouden en zilveren werken. Vrijdag heeft het bestuur van den Bond van Edelmetaalvereenigingen te Amsterdam een spoedvergadering gehouden ter behandeling van het hij de Tweede Kamer ingediende ontwerp: Nadere bepalingen omtrent den waarborg en de belasting van de gouden en zilveren werken. Eenparig werd dit ontwerp veroordeeld als on logisch, onbruikbaar en in hooge mate benadee- lend de industrie en den handel in Nederland. Besloten werd, het met alle ten dienste staande middelen te bestrijden en tegen Woensdag a.s. een algemeene vergadering van afgevaardigden der bij den Bond aangesloten vereenigingen te beleggen,teneinde tegen de indiening te protes teeren en omtrent de aanwending van die mid delen overleg te plegen. Directe belastingen. Bij het afdelingsonderzoek van het wetsont werp, houdende wijzigingen in de wetgeving nopens de directe belastingen gaven eenige leden als hun meening te kennen, dat naast de in het ontwerp genoemde artikelen nog eenige andere voor wijziging in aanmerking behooren te worden genomen. Aangedrongen werd op het opnemen van een bepaling, voorschrijvende, dat een be roep ook na het verstrijken van den beroepster mijn in behandeling kan worden genomen, in dien blijkt dat de te late indiening van het be roepschrift niet aan de schuld van den belasting plichtige is te wijten. Voorts wenschte men wetswijziging, opdat in art. 85 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 de last van het bewijs, dat slechts over één jaar te weinig belasting is geheven, niet op den be lastingplichtige, doch op den fiscus ruste. Ten slotte wenschte men wijziging van art. 87bis derzelfde wet in dezen zin, dat de raad van beroep ook de bevoegdheid krijgt te be palen, dat de bij art. 85 bedoelde verhooging niet verschuldigd zal zijn, indien hij tot de over tuiging komt v. de goede trouw van de aangever ook al is de te lage aangifte geen gevolg van te lage schatting, maar bijv. van onjuiste uitleg ging van wetsbepalingen, vergissing e.d. Vele andere leden gaven als hun gevoelen te kennen, dat het niet gewenscht is, dat in dit wetsontwerp door de Kamer aanvullingen worde aangebracht welke in geenerlei verband staan met hetgeen door de regeering is voorgesteld. Sommige leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde afschaffing der colleges van zetters. Andere leden bepleitten zelfs uitbreiding van de werkzaamheden der colleges tot controle over het plaatselijk kohier der rijksinkomstenbelastingen. Voorts bestond bij verschillende leden be zwaar tegen het doen vervallen van de schattings commissiën en der commissiën van aanslag. Te meer prijs moet op het voortbestaan dezer com missiën worden gesteld, nu in de vervolge ook de aanslagen in de gemeentelijke inkomstenbelastin gen voor een groot deel door de rijksadministratie zullen worden geregeld. In plaats van tot af schaffing der commissiën over te gaan, zou het aanbeveling verdienen meende men door betere inlichting van de contribuabelen meerde re bekendheid aan haar bestaan en haar werkwij ze te geven, opdat zij meer dan tot dusver zullen kunnen voldoen aan de roeping, welke voor haar is weggelegd, het vergemakkelijken van het contact tusschen de burgerij en den fiscus, het verzachten van de uit den aard der zaak tus- scheid deze beide vaak bestaande tegenstellingen. Andere leden verklaarden zich met deze be schouwingen niet te kunnen vereenigen en juich ten de voorgenomen opheffing der bedoelde commissiën toe. De voorgestelde wijziging van art. 38 der wet op de inkomstenbelasting 1914 met betrekking tot den aftrek voor kinderen werd door vele leden ongewenscht geacht, als zijnde zeer onbillijk. Verscheidene hunner meenden dat het aanbe veling zou verdienen het voorgestelde systeem te vervangen door een stelsel in dezen zin, dat, ongeacht de grootte van het belastbaar inkomen steeds een bedrag, bijv. ƒ200 per kind, wordt afgetrokken, welk stelsel het voordeel zou hebben, dat hierdoor naar verhouding de laagste inkomens het meest zouden worden gebaat. Anderen gaven de voorkeur aan een tarief in den geest van het bestaande, al zou daarbij niet van een zoo belangrijke vereenvoudiging sprake kunnen zijn als door de regeering blijkbaar wordt gewenscht. Het voorstel tot afschaffing van het recht van voorrang van verschuldigde inkomstenbelasting, verdedigingsbelasting IXen oorlogswinstbelasting boven hypotheek, in art. X neergelegd, werd al gemeen toegejuicht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 31 Maart 1922, des n.m. te 2 uren, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. om den tijdelijken Opzichter le klasse bij Gemeentewerken, den heer G. v. d. Wouden, definitief als zoodanig te benoemen. 2. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan School JII (Hoofd de heer J. van Meurs). 3. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing: van Mej. J. C. Venderbos, onderwijzeres aan school JU naar School EII en van den heer M. v. d. Bosch, onderwijzer aan School EII naar School JI. 4. Voorstel van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen tot goedkeuring van de Exploitatie-rekeningen, de Winst- en Verlies rekening en de Balans over 1920 van de Veree- niging „Volkshuisvesting." 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening tot aanwijzing van de stemloka len voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. 6. Voorstel van B. en W. om hun College we derom voor 3 maanden te machtigen naar be hoefte kasgeld op te nemen en het maximum bedrag der op te nemen gelden te verhoogenvan 1.500.000.— tot 1.750.000.—. 7. Voorstel van B. en W. om aan de Schiedam- sche Vereeniging tot bescherming van Zuige lingen over het jaar 1920 een extra-subsidie van 1000.te verleenen. 8. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose voor het jaar 1922 een subsidie te verleenen van 2100. 9. Prae-advies van B. en W. op het verzoek van Gebrs. Huyskes om ontheffing van het be paalde sub. 1 in de akte van verkoop van grond aan de zuidzijde van de Prins Frederik Hendrik straat dd. 29 Augustus 1912. 10. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot oprichting van een Avond-Nijverheidsschool voor Meisjes. 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten a. tot aanwijzing van de plaats voor de op te richten dubbele openbare school voor G.L.O. met Gymnastieklokaal aan de Lekstraat b. voor den bouw der school volgens de over gelegde plannen een crediet beschikbaar te stel len van ƒ230.000. 12. Voorstel van B. en W. om aan de Bestulen der Bijzondere Scholen het navolgende voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.wet toe te kennen aan de St. Willibrordusstichting ƒ45.597.735 aan de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs 12.538.— aan de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs 8.039.46. 13. Voorstel van B. en W. om, krachtens art. 75 der L.O.wet, te besluiten tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden voor den bouw van een bijzondere lagere 8-klassige school aan de IJsselmondeschestraat door de St. Willi brordusstichting. 14. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het aangaan van een overeen komst met de Commissie uit den Kerkers ad der Ned. Herv. Gemeente tot stichting van een nieu we kerk in de Gorzen, betreffende plantsoenaan- leg op het terrein rondom de kerk aan de Nieuwe Maasstraat. 15. Voorstel van B. en W. tot herziening van de grafrechten op de Algemeene Begraafplaats. 16. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot het vaststellen eener Verorde ning op den Keuringsdient van vee en vleesch in de Gemeente Schiedam. 17. Voorstel van B. en W. om alsnog op de begrooting voor 1922 een bedrag van 870.ter beschikking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te stellen, teneinde haar in de gelegen heid te stellen alsnog het verslag over 1921 aangevuld met een verslag over 1922,uit te geven. 18. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen van 400.ter bestrijdinr der kosten verbonden aan het houden van een Volkszang dag. 19. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 40.000.voor het uitdie pen van de Wilhelminahaven. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het profiel van den Rotterdamschen dijk vanaf de Rotterdamsche poort tot aan de nieuwe grens met Rotterdam, met verlegging van het tram spoor van lijn 8 naar de Noordzijde van dien dijk, met machtiging aan hun College om daar omtrent regelingen te treffen met de Gemeente Rotterdam, de R.E.T.M. en het Hoogheemraad schap Schieland en beschikbaarstelling van een crediet van 58.000.ten laste van het Grond bedrijf voor het gedeelte vanaf het Roode Hek tot aan de nieuwe grens en van 45.000.ten laste van den buitengewonen dienst der Gemeen te voor het gedeelte vanaf de Rotterdamsche poort tot aan het Roode Hek. 21. Voorstel van B. en W. om in verband met de overeengekomen waterbetrekking van de Ge meente Rotterdam de volgende credieten te verleenen a. bouw drukstation f 90.000. b. installatie idem f 70.000. c. verlichting en verwarming idem 8.000. d. aanleg van 2 drukleidingen naar de stad, alsmede vergoeding aan de Gemeente Rotter dam van de kosten van een wijdere buis naar Vlaardingen tot aan ons pompstation, teneinde die buis te doen dienen als reserve voor noodge vallen voor een waterlevering berekend naar het maximum uurverbruik 62.000. 22. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van Gedeputeerde Staten om advies uit te brengen over een herziening der tractementen van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Voor Rusland. Saldo vorige opgave 217.631/2., bijgekomen tot 25 Maart N.N. t.e.v. H. Jozef, voor 'n vrucht bare zomer ƒ2.50; Mevr. J. B. t.e.v. H. Jozef 2.50 N.N. t.e.v. H. Jozef ƒ2.50 voor 'n goe de uitkomst N.N. 1.50 3e klas Aloysiusschool ƒ1.totaal /227.631/2- Giften worden ingewacht aan onderstaand adres H. S. Steens,Dam 21. Seer. PI. Com. v.d. K.S.A Arbeidswet 1919. Bij Kon. besluit d.d. 9 Maart 1922 (S. 108) is bepaald, dat het tijdstip, bedoeld aan het slot van art. 101, vijfde lid, onder c. der Arbeidswet 1919, wordt gesteld op 1 Juli 1922. Door deze wijziging mogen jongens, die niet leerplichtig zijn en vóórJuli 1922 13 jaar oud zijn, zoodra zij den leeftijd van 13 jaar hebben bereikt arbeid verrichten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: ceintuur, boekje t.n. G. L. sleutel, koperen ket tinkje, R.K. Kerkboekje, zakmesje, reclamebord, leesboek, rijwielrem, hond Bij vinders dameshorloge met armband, G. Eikebroek, Pr. Fr. Hendrikstraat 20 linnen boord, J. Bosch, v. Smaleveltstraat 11 porte- monnaie met inh. T. Collignon, Puttershoeksche- straat 32 schop, A. Post, Puttershoekschestraat 17; kruiwagen, Maltha, Buitenhavenweg 112; hondenhalsband en 2 plaatjes, L. M. Hulsteijn, Pr. Mauritsstraat 28 rozenkrans, F. de Veth, Kortlandstraat 24 sjaal, A. M. Geul, Groene- weegje, 21 sleutel, J. Huisman, Stationstraat 16 sjaal, C. Ketting, Stationstraat 25 jmantel, P. Mooiinan, Nieuwehaven 163/13 voetbal, J. Gieze, Stationstraat 22; handtaschje,K. v.d. Hof, Hoofdstraat 159/1 sleutel en kinderporte- monnaie, L. van Roon, Nieuwstraat 27. R. K. Vrouwenbond. Wij verwijzen hier naar een advertentie in dit blad, vermeldend een vergadering van den R. K. Vrouwenbond, op morgenavond, 8 uur. UIT HOEK VAN HOLLAND. Woensdag jl. is alhier de eerste steen gelegd voor den bouw van een koloniehuis voor de Rot terdamsche Commissie voor Roomsch Katholie ke Vacantiekolonies te Rotterdan. Deze steen legging droeg een plechtig karakter en werd uitgevoerd door Mons. P. A. F. Thier, Deken van Rotterdam. De opbouw van het koloniehuis dat ruimte zal bieden voor een 50 patiënten, is opgedra gen aan den heer G. F. Mulder, directeur der Rotterdamsche Aannemers Maatschappij. INGEZONDEN. Geachte Redactie Met de paatsing van het volgende zult u ons zeer verplichten. We leven snel. Wat is thans drie maanden Nog dit korte vieren deeljaars,en wé gaan stem men voor de Tweede Kamer. We moeten ons dus vlug voorbereiden, willen we in tijds klaar zijn. Maar we zijn immers klaar Zou dat wel zoo zijn Is ieder lalholiek kiezer, het zij man of vrouw, nu volkomen op de hoogte van wat hij in het begin der Julimaand te doen zal hebben, om de zaak van ons Christelijk beginsel de zegepraal te doen behalen Is ieder Katholiek kiezer, hetzij man of vrouw nu voldoende gepantserd tegen alle aanvallen, die men met allerlei leuzen tegen onze Roomsche eenheid zal wagen Is ieder Katholiek kiezer, hetzij man of vrouw volkomen bestand tegen cle verlokselen van allerlei beloften en aanbiedingen, die door onze tegenstanders even gemakkelijk gedaan als vergeten worden Het zou overmoed zijn, deze vragen zonder meer bevestigend te beantwoorden. Maar Dat hij of zij, die nog een te kort in zich voelt, dan zorge, en door het lezen zijner katholieke bladen en tijdschriften, en door het bezoeken der vergaderingen van de Kiesvereeniging dit te kort aan te vullen. Voor dit doel zullen meerdere vergaderingen belegd worden. De eerste is a.s Vrijdag 31 Maart des avonds half negen in het Bondsgebouw, toegankeijk voor alle R.K. kiezers, mannen en vrouwen. Daar komen twee sprekers, Mr. Cremers, voorzitter der R.K. Kiesvereeniging te Delft en H.J. Borghols, Lid van den Raad van 's-Graven- hage en voorzitter der Hanze aldaar. De laatste staat als No. 2 op de lijst van onzen kieskring. Deze beide sprekers zullen de campagne inlei den. Er volgen er meer. Zorgt nu allen, dat deze vergadering een succes worde. En intusschen zorge ieder, dat hij lid zij der Kiesvereeniging. Men hoort wel eens iemand zeggen „Hoe zou ik al lid kunnen zijn? Er is nog nooit iemand, di mij daartoe heeft uitgenoodigd." Eilieve, moet gij daartoe uitgenoodigd worden? Waar gij het als katholiek uw plicht rekent, naai de mate uwer krachten, mede te werken aan de' erkenning van Gods Voorzienigheid, ook in her Staatsbestuur, daar moet gij u als vrijwilliget scharen onder Zijn Vaan. En dan komt de rest van zelf terecht. Het bestuur der R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht, on Orde." Gemengd Nieuws. Te Brussel gearresteerd. Naar Belga uit Brussel seint heeft men den voortvluchtige Haagschen bankier J. S. Le- naertz Wagner, gearresteerd. Op hem zijn be vonden 100.000 francs. Hij weigerde te zeggen, waar hij het overige geld heeft gelaten. Volgens de „Tel." bedraagt het deficit circa 1 millioen 300 duizend gulden. De hoop, dat een belangrijk gedeelte van dit bedrag ge dekt zou worden door de kostbare schilderijen en kunstvoorwerpen moet gering zijn. Het schijnt een feit, dat zoowel het huis als de kunstschatten niet het eigendom zijn van den heer Lenaertz, maar aan anderen toebehooren. Onder de zwaar gedupeerden bevindt zich ook een onzer bekendste schilders. Ontdekt. De „Dordr. Crt." meldt, dat de politie te Zwijndrecht de grappenmakers ge vonden heeft, die onlangs den heer Los, te Zwijn drecht, een „Oranje-Nassau-Orde" hebben toe gezonden. Het zijn J. K., kantoorbediende en A. van D., pakhuisknecht, beiden te Zwijndrecht, en G. S. H., boekbinder, te Dordrecht. Diefstal Kon. Staldepartement Naar men verneemt, is het tekort, ontstaan door den diefstal uit de brandkast van het Konink lijk Staldepartement in Den Haag niet 38000 zooals werd gemeld, doch slechts ongeveer 4000. In verband met dezen diefstal worden nog steeds de administrateur en diens zoon in arrest gehou den. Brutale inbreker. Gisternacht hoorde in De Bisschop op den Dam te Amsterdam een dienstmeisje stommelen. Ging de traf af en keek door glazen deur in het café en zag een man, die een ijzeren geldkistje blijkbaar juist had geopend met een breekijzer en nu bezig was den inhoud in zijn jaszakken over te hevelen. De man zag wederkeeruig de dienstbode en rukte de deur open, maar het meisje greep hem. De man nam uit de zak een handvol peper, wierp zijn tegenstandster daarmee in het gelaat en snelde daarop de deur uit en de straat op. De peper had echter weinig doel getrof- gen, althans in 's meisjes oogen was niet veel van het goedje terecht gekomen, zoodat zij nog kon zien. Zij is weer naar boven geklauterd en heeft uit het raam geschreeuwd om de politie. Deze kwam, maar de inbreker was intusschen ontsnapt. Het geldkistje had hij laten staan en veel geld zat er nog in,wat er duidelijk op wijst, dat de dienstbode den dief heeft verrast. Precies 1000 aan bankpapier had de man in de haast nog weten mede te nemen. Het geldkistje werd in het café niet bewaard meer in een kast op een hooger gelegen verdie ping'. Vermoedelijk is de dader met een looper of valschen sleutel binnen geslopen. Het bioscoo p-c o n f 1 i c t. Het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond van Bios coop-Theater-Directeuren heeft de leden van de afdeeling Amsterdam van dien Bond op heden in een spoedvergadering bijeenge roepen, ter bespreking van het voorstel om de circa een maand geleden opgeschorte actie tegen de wijze van flimkeuring te hervatten. Naar men zich herinnert, was destijds be sloten alle bioscoop-theaters te A'dam voor een dag uit protest te sluiten en vanaf een zeke ren datum geen flims meer door de Gemeente lijke Bioscoop-Commissie te laten keuren. Na een conferentie met den burgemeester werd toen besloten de uitvoering van dit besluit uit te stellen, daar het hoofdbestuur op goeden grond meende, dat de burgemeester tegemoet zou komen aan het Verlangen van den bond, om eenige bioscoop-theater-directeuren in de „Commissie tot Reorganisatie der filmkeuring" te benoemen. De mededeeling, die het hoofdbestuur heeft bereikt, dat de bovenbedoelde „Reorganisatie- Commissie" geen directeuren wenscht toe te laten, is aanleiding, dat thans zal worden voor gesteld de opgeschorte actie te hervatten. („Msb.") Woesteling. Een rechercheur moest een koetsier te Amsterdam een beschikking uitreiken, op één door hem tot de Koningin gericht verzoek om gratie. De politie-man trof hem aan in een stal. Hij weigerde den brief in ontvangst te ne men en ontstak in woede toe de rechercheur hem ook nog een vonnis overhandigde. De koetsier greep een stuk hout en ging er den politieman mede te lijf. Deze trok de revolver en loste een schot om zijn belager schrik aan te jagen, maar de woesteling sloeg opnieuw toe. De rechercheur loste daarop een tweede schot en trof den koetsier in den buik, die ook toen nog poogde het stuk hout te hantee- ren en zich pas overgaf toen hem de loop der revolver voor het gezicht gehouden werd. In zorgelijken toestand is hij naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. Brand t,e V e n 1 o. Eergisterochtend is brand uitgebroken in de opslagplaatsen van de firma Janssen te Venlo. In korten tijd stond het (fiuiten verantwoordelijkheid der Redactie» Van inpezonden stukken - ook al worden z nut ge ygy plaatst wordt de kopy nm terugï'-*" n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2