Ververij-DitstoomerQ De Phoenix A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 Staten-Generaal. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. werd uit het publiek, waarschijnlijk van monar chistische zijde, een revolverschot op Miljoekof gelost. Hij werd echter niet geraakt. Daarentegen trof de kogel den professor en voormalig Russi- schen senator Nahakof, die naar van verschillen de zijden wordt gezegd, vroeger kamerheer van den tsaar is geweest. Nabakof zakte in elkaar en was onmiddellijk dood. Naar uit Mtinchen wordt gemeld, heeft professor Fehr, aan wien de post van Duitsch rijksminister van levensmiddelenvoorziening was aangeboden, deze aanvaard. Prof. Fehr is een vakman en lid van den linkervleugel van den agrarischen radicalen boerenbond. Gistermorgen zijn te Belfast verscheiden branden uitgebroken, o.a. in een jamfabriek. Toen naar aanleiding hiervan een groote menigte bijeengekomen was, werd een bom geworpen, waardoor drie personen gewond wer den. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag, 28 Maart. De Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen berichten van verhindering van de heeren Van der Feltz wegens ambtsbezigheden, Kraus, den eerstvolgenden tijd, Slingenberg, Verheijen, wegens redenen van gezondheid, en d'Aumale van Hardenbroek. Regeling van werkza ajm heden. De Voorzitter deelt mede, dat inge volge besluit der Centrale Afdeeling hedenavond in de afdeelingen zullen worden onderzocht de wetsontwerpen betreffende de Indische bank- wetgeving en dat morgen 11 uur in de afdee lingen zullen worden onderzocht de Burgerlijke Pensioenwet, de begrooting van Financiën en de verdere ingekomen wetsontwerpen. Donderdag 11 uur zal in openbare vergade ring worden behandeld de Indische begrooting en de Indische tariefwet en eenige kleinere wets ontwerpen, voor zoover deze dan in staat van wijzen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Donder dag 11 uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag, 28 Maart. Interpellatie aanvrage. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer van Ravesteyn om verlof tot het richten van vragen aan de Ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Laudbouw, Nijver heid en Handel nopens de voorbereiding en voornemens der Regeering ten aanzien van de conferentie te Genua. De Voorzitter meent, dat déze inter pellatie zich eigenlijk meer leent voor Vrijdag- sche vragen, maar hij heeft geen bezwaar voor te stellen om dit verzoek in te willigen. Conform besloten. De V oorzitter zegt morgen te zullen vaststellen op welken dag deze interpellatie zal behandeld worden. Moties. Aan de orde is de stemming over de motie- K. te r Laan betreffende intrekking van het huwelijksverbod voor militairen. De Min. van Oorlog, de heer Van D ij c k zegt, dat hij bereid is de bepaling van vergun ning voor het huwelijk boven 24 jaar in te trekken, behalve voor de marechaussée, omdat daarbij het woningvraagstuk van gewicht is. Aangezien de reorganisatie van dit wapen spoe dig aan de orde komt, zal voor dit wapen de zaak mede worden geregeld. De heer K. t e r Laan (S. D.) zegt, dat hij helaas zijn motie niet kan intrekken, omdat hij een algemeene uitspraak wenscht. De motie wordt aangenomen met 42 tegen 40 stemmen. Vóór links met de heeren A. P. Staalman, Haazevoet, Bulten en Her mans. Van links wijkt af de heer Wijk. De motie-de Muralt betreffende onderbreking van den eersten oefentijd van dienstplichtigen wordt aangenomen met 42 tegen 41 stem men vóór links behalve de heer Wijk en de heeren Haazevoet en A. P. Staalman. De motie van orde van den heer K. Ter Laan betreffende het brengen van de uitgaven voor de politietroepen, de burgerwacht en den landstorm op hoofdstuk VIII der Staatsbegroo- ting wordt verworpen met 58 tegen 25 stem men. De motie-Marchant betreffende de inkrim ping van militair beroepspersoneel wordt ver worpen met 55 tegen 28 stemmen. Hoofdstuk V I I 1 (O o r 1 o g). Art. 8. De heer Van Rappard (V. B.) bespreekt de levering van mest uit de militaire stallen te Deventer aan de landbouwers. De regeling en de betaling deugen niet, want de opbrengst is veel te gering. Hij raadt den Minister aan, dat eens na te gaan. De heer Visser van IJz endoorn (V. B.) vraagt den Miniter in deze mest-aange- legenheden den tuinbouw ter wille te zijn. De M i n i s t e r zegt, dat hij deze regeling heeft ingesteld op advies van den Minister van Landbouw. De heer Van Rappard (V. B.) stelt een motie voor waarin hij den Minister vraagt den mest bij openbare inschrijving te verkoopen. Deze motie wordt later behandeld. Bij art. 12. dringt de heer K. ter Laan (S.D.) aan op beperking van de plaatselijke staven. Hij vraagt daarom stemming over art. 12. Het artikel wordt échter aangenomen met 48 tegen 35 stemmen. Bij art. 22 verdedigt de heer K. ter Laan (S. D.) een amendement om dit artikel met 245.068 te verminderen. De bedoeling is de voorgestelde herhalingsoefeningen in 1922 niet te houden. Spr. betoogt, dat de bijzondere tijds omstandigheden eischen deze achterwege l.« laten. De heer Duymaer van T wist (A. R.) ziet het verband tusschen de herhalingsoefenin gen en de tijdsomstandigheden niet in. De Minister zegt met de beperking der herhalingsoefeningen niet verder te kunnen gaan. Deze oefeningen zijn noodig om den vol doenden graad van geoefendheid te krijgen. Het amendement is onaannemelijk. De heer K. te r L a a n (S. D.) stelt alsnog bij motie voor om de verlaagde spoorwegtarieven voor militairen weer in te voeren. Deze motie wordt later behandeld. Het amendement K. ter Laan (geen herha lingsoefeningen in 1922) wordt verworpen met 50 tegen 34 stemmen. Art. 62. De heer K. ter La a n (S. D.) bespreekt de beteekenis van den vrijwilligen landstorm, schietvereenigingen enz., waarvoor 1.673.107 gld. is uitgetrokken. Hij acht de instelling van den Bijzonderen Landstorm overbodig. DeMini ater betoogt, dat deze Landstorm eventueel de socialisten zal beschermen tegen onderdrukking. De instelling acht. hij daarom gewenscht. (Gelach). De post wordt goedgekeurd met 61 tegen 22 stemmen. 12e afdeeling. Geneeskundige dienst. De heer Scheurer (A. R.) betoogt dat partieele herziening van den geneeskundigen dienst niet gewenscht is. Een grondige reorga-. nisatie is noodig. Spr. zet uiteen, hoe hij die denkt. Voorop moet staan dat de. behandeling van de zieke militairen evengoed zal zijn als die van de burgerzieken. Spr. bepleit inperking van het beroepsmedische personeel en opheffing van overbodige hospitalen. De Minister zegt, dat hij reeds eerder zijn meening heeft uiteengezet en dat hij rekening zal houden met de opmerkingen van den heer Scheurer. Bij de 13e afdeeling is tevens aan de orde de wijziging van de wet van 21 Juli 1890 tot regeling van het militair onderwijs. De heer Duymaer van Twist (A. R.) verwacht van de overbrenging van de school van Kampen naar Breda niet veel bezuiniging. De Minister raamt de bezuiniging op 160.000 gld., maar spr. vreest dat dit bedraag te hoog is, De heer Deckers (R. K.) wil deze aan gelegenheid niet in de eerste plaats van een bezuinigingsstandpunt bezien. Hij vraagt vóór alles wat goed is voor de opleiding en uit dat oogpunt acht hij de overbrenging gewenscht. De Minister herinnert er aan, dat deze aangelegenheid grondig is "bestudeerd en dat voorts slechts een voorloopige regeling is gé- troffen. Het is niet meer dan een proef. De bezwaren van den heer Duymaer van Twist deelt hij niet en hij sluit zich bij den heer Deckers aan. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Luchtvaart. De heer Oud (V. D.) licht toe een amende ment om art. 113 te verminderen met 600.000 gld. om den opzet van den vliegdienst te ver eenvoudigen, vooral in het vliegkamp te Soes- terberg. Het amendement-Oud wordt verworpen met 53 tegen 24 stemmen. Artikel 113 wordt goedgekeurd met 53 tegen 29 stemmen. Bij art. 115 licht de heer Oud (V. D.) een amen dement toe om den post voor de luchtvaart (aan schaffen vliegtuigen) met vier ton te verlagen. De Minister verklaart het amendement onaannemelijk. Het amendement wordt verworpen met 49 tegen 29 stemmen. Bij art. 125 licht de heer O u d (V. D.) een amendement toe om dezen post te verminderen met drie millioen ten einde niet over te gaan tot aanschaffing van artilleriemateriaal. De Minister wijst het amendement af. Deze post is reeds aanzienlijk besnoeid en spr. kan deze gelden niet missen. Het amendement komt heden in stemming. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Het plan-Cranenhurgh. Volgend communiqué van de Maandag gehou den vergadering werd gister verzonden In de te Amsterdam gehouden bijeenkomst is besloten tot het houden van een vergadering op Vrijdag 7 April a.s. te Utrecht van allen die adhaesie betuigd hebben met het artikel ,,De richting in de politiek." Tot voorloopig comité van uitvoering zijn gekozen de heeren R. C. A. van Cranenburgh, jhr. mr. C. H. van Nispen tot Sevenaer, W. baron van Voorst tot Voorst, F. W. Swane, dr. B. W. Nuyens, P. J. M. Verschure, mr. L. van Cranenburgh, mr. Th. Westerwoudt, mr. G. W. Buffer, mr. J. A. van Sonsbeeck, L. C. J. Nieu- wenhuys, welk comité met meerdere heeren uit verschillende deelen des lands zal worden aan gevuld. Voorts werd met 30 tegen 16 stemmen en 5 blanco besloten, de vergadering te Utrecht te adviseeren eigen candidaten te stellen, alsmede een kieszersorganisatie in het leven te roepen. Tot bijwoning der vergadering zal het dage- lijksch bestuur von den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigihgen worden uitgenoodigd, Voormelde vergadering zal alleen toeganke lijk zijn voor genóodigden en de pers. Het mag nietverheeld, dat bovenstaand communiqué in den lande een ernstigen indruk zal maken, een indruk van acuut gevaar voor de eenheid der R.K. Staatspartij, schrijft de Msb. In het „Vaderland" troffen wij de mede- deeling aan, dat de organisators van deze beweging meer aclhaesie-hetuigingen hebben ontvangen dan zij zelf hadden verwacht. Vol gens het liberale orgaan zou het aantal de 100.000 overschrijden. Het mag zijn, dat in dit cijfer overdrijving steekt, onmogelijk achten wij het niet, dat de beweging haren aanstich ters over het hoofd is gegroeid. Van daaronge- twijfeld het besluit, om op een eigen candida- tenlijst aan te sturen. Het dient nog afgewacht, of de vergadering van 7 April werkelijk tot dien stap zal over gaan. Onzes bedunkens zou zij van meer in zicht in de hooge belangen die op het spel staan blijk geven, wanneer zij zich beperken wilde tot het formeeren eener. organisatie, die aan de bestudeering der huidige economische problemen haar aandacht schenken zal. Dit leek ons de in dit stadium eenige mogelijke oplossing waarbij de levensbelangen van de Katholieke partij niet geschaad zouden worden. Wij achten ons aan onze functie van leiders der publieke opinie verplicht, nogmaals onze waarschuwende stem te doen hooren wat in Utrecht staat te gebeuren kan het begin van het einde zijn der Katholieke politiek I De Tabakswet. In „St.bld." No. 126 is opgenomen het Kon. Besl., houdende uitvoering van enkele bepalin gen van de Tabakswet. Aan het 23 artikelen tellende besluit is het volgende ontleend Voor de berekening van den accijns wordt de klein-handelsprijs naar boven afgerond a. voor sigaren tol 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, ƒ120, 140,/ 150, ƒ160, ƒ180, ƒ200, 250, 300, 350, 400 en verder tot veel vouden van 100 per 1000 stuks b. voor sigaretten tot ƒ5, ƒ10, ƒ15, ƒ20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90, 100 en verder tot veelvouden van 25 per 1000 stuks c. voor rooktabak, pruimtabak en snuif tot ƒ0.40, 0.80, ƒ1.00, ƒ1.20, ƒ1.40, ƒ1.60, ƒ1.80, ƒ2.00, ƒ2.20, ƒ.240, 2.60, 2.80, ƒ3.00, ƒ.320, ƒ.360, ƒ.400, ƒ4.50, 5.00, 5.50, 6.00 en verder tot veel vouden van 1.00 per K.G. Voor hoeveelheden van minder dan 1000 stuks of 1 K.G. wordt de accijns naar even redigheid berekend. De zegels, welke in een 8-tal soorten zijn ingedeeld, worden voor fabrikanten en impor teurs verkrijgbaar gesteld bij den contrleruo op den aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te Haarlem. De zegels worden verkrijgbaar gesteld in pakken, elk inhoudende 10 bladen met zegels van dezelfde soort en dezelfde accijnswaarde gedeelten van pakken worden niet geleverd. Ten aanzien der verpakking, is.o.m. liet vol gende bepaald Niet stuksgewijs gezegelde sigaren in kist jes met ruglint, of scharniersluiting mogen worden verpakt, indien de klein-handelsprijs per 100 stuks bedraagt niet meer dan 80 in kistjes van 250, 100 50, 25 stuks 90 of ƒ100: in kistjes van 100, 50, 25 stuks ƒ120, ƒ140, ƒ150, ƒ160 en 180 in kist jes van 100, 50, 25 ,10 stuks ƒ200 of meer in kistjes van 50, 25, 10 stuk rooktabak en gekorven pruimtabak in recht- tboekige papiérenzakken, in pakjes of in blik mag worden verpakt bij hoeveelheden van 0.5, 0.25, 0.1 en 0.05 K.G. netto gewicht rooktabak en gekorven pruimtabak in punt zakken en z.g. suikerzakken, bij hoe veelheden van 0.5, 0.25, 0.1 en 0.05 K.G. netto-gewicht pruimtabak in rollen en stangen bij hoeveel heden van 5., 21/2, 1 en 0.5 K.G. nettogewicht snuif bij hoeveelheden van 0.1 en 0.05 K.G. netto-gewicht. Rook- en pruimtabak mag uit het buiten land worden ingevoerd in verpakkingen, waar van het netto-gewicht afwijkt van hetgeen hiervoor is bepaald, mits die verpakkingen worden voorzien van zegels, aanduidende het netto-gewicht, naar boven afgerond, volgens de hiervoor gemaakte onderscheidingen. De verpakkingen voor tabaksfabrikaten mo gen geen andere voorwerpen dan deze fabri katen bevatten, tenzij de waaide dier voor werpen in den klein-handelsprijs is begrepen Kamers van Koophandel. Afgekondigd is Staatsblad No. 124, waarin is opgenomen het Kon. besluit van den löden Maart 1922, houdende bepaling, dat de op hel tijdstip van inwerkingtreding der Wet op de Kamers van Koophandel 1920 bestaande Kamers van Koophandel en F'abrieken zijn ontbonden met ingang van 1 April 1922. De wijziging arbeidswet en het R.K. Vakbureau Maandag 27 Maart, vergaderde het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie om zijn houding te bepalen inzake de voorgestelde wijzigingen van de Arbeidswet. Na uitvoerige discussie werd met over- groote meerderheid van stemmen besloten zich te blijven plaatsen op het standpunt, dat de 45- urige werkweek wettelijk dient te worden ge handhaafd. Men sprak zich uit voor het beginsel neer gelegd in het voorontwerp van wet den Hoo- gen Raad van Arbeid aangeboden, waardoor in overleg tusschen werkgevers en werknemers, de werkweek tot 48 uur zal kunnen worden ver lengd. Opgemerkt werd, <JaL hét thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op verschillende punten ongunstig afwijkt van de conventie van Washington. Plet vakbureau zal ook wat betreft nog andere voorgestelde wijzigingen, zich dezer dagen Lot den Minister van Arbeid en de Tweede Kamer wenden. De Amerikaansche gezant. President Harding benoemde Sir. William Philips, gezant van de V.S. van Amerika in Nederland Lot onder-secretaris van Buiten- landsche Zaken. Uit het meubelmakersbedrijf. In de laatste dagen zijn ernstige pogingen ge daan om in het meubelmakers- en behangersbe- drijf tot een overeenkomsl te komen tusschen werkgevers en werknemers. Voorstellen daartoe werden Donderdagmiddag in een vergadering van de commissie van vertegenwoordigers van werkgevers-organisaties besproken,-waarna een conferentie met de besturen van de drie werkne mersorganisaties plaats vond. In deze conferentie werd overeenstemming be reikt op de basis van een loonsverlaging van ongeveer 8 pet. voor de geschoolde werknemers en ongeveer 12 pet. voor de routine-arbeiders. Hierbij werd overeengekomen dat in het collec tief contract de bepaling zal worden opgenomen, dat bij invoering bij de wet van de 48-urige werk week deze ook in het meubelmakers- en behangers bedrijf kan worden toegepast. De stakingen, die hier en daar waren uitge broken zouden binnen 24 uur worden opgeheven. Permanent Hof van Internationale Justitie. De verschillende rechters en plaatsvervan gende rechters van het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat nu zijn voorloopige en voorbereidende zitting beëindigd heeft, zijn thans naar hunne haardsteden teruggekeerd om tegen half Juni weder te 's-Gravenhage te komen voor de eerste gewone zitting bij het Statuut voorzien. R. K. Vrouwenbond. Voor de leden van den R.K. Vrouwenbond die echter slechts in bedroevend klein aantal aanwezig waren, sprak gisteravond in de groote zaal van den R.K. Volksbond, Mr. M. M. van Velzen over „de sociale positie der vrouw". Na eenige woorden van welkom van de presidente Mevr. Evers en de mede deeling, dat er naast de R.K. Vakantiekolonie thans ook een Midden- standskólonie was opgericht begon spr. zijn rede, met dank te betuigen aan 't bestuur voor de aan hem gezonden uitnoodiging, welke hij zeer op prijs stelde, 't. Is natuurlijk ondoenlijk, ging spr. dan voort, in den breede de kwestie van de sociale positie der vrouw op één avond te bespre ken slechts eenige grepen wilde hij naarvoren brengen en alleen de moederschapszorg wat uit gebreider behandelen. Als vader van het thans zoo brandend vraag stuk noemde spr. de Franschc Revolutie, wier streven vooral was, de ego-centische gedachte op den voorgrond te brengen, m.a.w. dat ieder mensch, zoowel man als vrouw, voor zich zelf zou kunnen zorgen. De moeder van het vrouwen vraagstuk was volgens spr. de ontwikkeling der techniek, die zooveel weduwen en ongehuwde vrouwen haar arbeid ontnam. Des te scherper dus werd door de „botsing" van genoemde twee factoren het vraagstuk afgeteelcend en werd de vraag, hoe 't op te lossen, steeds dringender. In verband hiermede merkte spr. op, dat de positie's van man en vrouw ongelijksoortig zijn, die echter elkaar toch weer aanvullen. De ideale sociale positie der vrouw is het moeder zijn, maar dit ideaal is nu eenmaal voor eenieder niet te bereiken. Daarom komt men vanzelf tol cle vraag, welke beroepen een vrouw kan kiezen, om toch zelf in haar onderhoud te voorzien. Voor de lagere beroepen achtte spr. de vrouw even geschikt als de man, al is 't dan noodig, dat ze hierbij in som mige opzichten meer moet beschermd worden, (geen nachtarbeid enz.). In de middelbare beroe pen (als leeraarsambt, verpleging, apothekers functie) zag spr. liever vrouwen dan mannen, terwijl hij wat de hoogere beroepen (advocatuur, medische functie enz.) betreft, over 't algemeen de voorkeur aan den man gaf. Zeer vooraanstaan de personen deelden met hem deze laatstgenoem de opinie.Dit neemt echter niet weg,dat devrou^' voor sommige hoogere beroepen, als b.v. kinder rechter, misschien wel weer geschikler kan zijn dan de man. Hierop nu komend tot de kwestie-moeder- schapszorg, verwees spr. eerst naar het pas ver schenen aangevulde concept van het R.K. Staats- program, waarin te dien opzichte wordt ge" streefd naar een invoering van een moeder schapverzekering (van staatswege) en verdei' het van staatswege steunen van het particulier initiatief tot bescherming van het moederschap zeer wordt aanbevolen. Juist deze laatste wijze II. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flessehen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2