50.1)110 BceiiscOe Kronen itelooping. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat. Détectieve Bureau „Union" Kopenhagen 1286 40 of Directie „Flora" Alhier. 45ste Jaargang. Donderdag1' 30 Maart111922. No. 13299. Buitenlandse!) Nieuws Voor de tweede maal verhoogen wij de Belooning, ^Jtgeloov oor de aanhouding van den voortvluchtigen Bank Directeur PETLK VUsis. Signalement: 0 Lengte 1.76. Haar blond. Knappe innemende verschijning. Spreekt tamelijk goed de Nederlandsche taal, met Deensch accent, vermoedelijk gekleed in grijs sportcostuum. Volgens zoo even ontvangen Radio-Telegram moet de gezochte vluch teling zich thans hier in den omtrek ophouden. Genoemde som is als belooning voor zijne aanhouding uitgeloofd. Mededeelingen op de zaak betrekking hebbende uitsluitend te adresseeren NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O E MARK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor- Beschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ingevolge bet bepaalde bij artikel 4 der Armenwet ter openbare kennis, dat de Vereeniging tot verschaffing van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen de Commissie uit de Protestanten belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter De Jongedochtersvereeniging ,,Onze Verwach ting is van den Heere" de Zusterkring de „Vrouwenkrans" opgericht door Ds. P. C. A Ilalffman, werkende in diens wijk „de Gorzen" de Christelijke Jongedochtersvereeniging „Mar tha" zijn geschrapt van de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld bij artikel 3 der bovenge noemde wet op grond dat deze Vereeniging niet meer behooren tot de instellingen vanWeldadig- heid. S c h i e d a m, 29 Maart 1922. DUITSCHLAND. In de Rijksdagzitting van gisteren heeft Rathenau, de minister van buitenlandsche za ken, een rede gehouden, waarin hij uiting gaf aan de teleurstelling, die de nota's der Commissie van Herstel hebben veroorzaakt. In den tijd van 2 maanden zijn 100 nota's der geallieerden aan dé Duitsche regeering gezonden. Frankrijk toont slechts vrees voor een aanval van het vol komen ontwapende Duitsche volk. Het moest liever den weg wijzen, hoe Duitschland zijn beta lingen in goud kan opbrengen en tevens zijn wis- selkoeis op peil houden. Het memorandum over den Duitschen belastingdruk dat te Cannes overhandigd is, is nog niet weerlegd. Er werken 2 millioen arbeiders voor het herstel en voor de leveranties, die Duitschland doet. Duitschland heeft tot.nu toe 54.6 milliard mark in geld en ma teriaal betaald afgezien van de waarde, die in Opper-Silezkië verloren is gegaan. Een dergelijke druk is in de wereldgeschiedenis nog geen enkel volk opgelegd. Rathenau wees 'er verder op dat Duitschland volkomen ontwapend is, terwijl over al in Europa de legersterkte opgevoerd is. Bovendien moet men bedenken, dat het Duit sche volk dit alles in een half verhongerden toe stand en ondanks de binnenlandsche verwarring heeft verricht en, doordien het de algemeene om wenteling wist te voorkomen als redder van de Europeesche beschaving optrad. Hij herhaalde de woorden van den Rijkskanselier, dat Duitsch land zooveel mogelijk zijn verplichtingen moet nakomen. Hij betreurde ten zeerste dat Amerika op de conferentie van Genua zal wegblijven. Duitschland wil oprecht bij den wederopbouw van Rusland helpen. Alleen kan het echter de wereld niet opbouwen. Dat moeten alle naties ge zamenlijk doen. Duitschland heeft in ieder geval tijd nooclig om op adem te komen en moet te Genua met de overige naties op gelijken voet behandeld worden ten einde tftt een vrij willige samenwerking te geraken. Het is te hopen dat Amerika toch nog bereid gevonden zal wor den om mede te werken aan' de regeling der Eu- rop eesc he aangelegen heden DE VOLKENBOND. B.T.A. verneemt uit Parijs De Raad van den Volkenbond beeft gis- 28 „Voordat je hiertoe overgaat, voordat het onderhoud begint dat moet gedrukt worden, zou ik je gaarne een paar vragen doen, niet om die in onze courant publiek te maken, maar omdat ik zoo gaarne iets meer te weten zou ko men van het geheim. Want je zult wel met mij eens zijn dat er achter deze geheele droevige geschiedenis een vreeselijk geheim schuilt „Goed, vraag mij wat je wilt en ik zal je geen leugens vertellen, "zeide Gundy. „Laten wij dan met het begin beginnen. Ik zou zoo gaarne wat meer weten van u en al de heeren die Lot dit verbond zijn of waren toege treden." Gundy begon te lachen. „Goed,' zeide hij, „laat mij eens kijken. Wij waren met ons vijven. Seth Chickering, je vader, die zijn naam nooit vervalscht of verdraaid heeft. „Ja," viel Aspen hem in de rede. „En verder?" Eigenlijk was hij een weinig bevreesd veel over zijn vader te hooren. Daaromtrent verlangde hij niet verder te worden ingelicht. Bijzonderheden uit hun nomadenleven in de diamantvelden moch ten misschien grappig en vermakelijk zijn, doch Gerard had te veel achting voor den overledene om anecdoten te kunnen hooren, waardoor deze ter-middag zijn laatste bijeenkomst gehou den. Hij heeft de besluiten kenbaar gemaakt, wel ke in de verschillende kwesties zijn genomen, zoo als bewapening, Russische vluchtelingen, Saar- gebied, conferentie te Warschau en te Genua en die op de agenda stonden. Quinones di Leon, vertegenwoordiger van Spanje, bracht de namen ter kennis van de ze ven nieuwe leden, die toegevoegd zijn aan de Lij delijke gemengde commissie voor de verminde ring der bewapening. De berichten, welke van de gezondheids- conferentie te Warschau zijn ingekomen, leggen den nadruk op het onmiddellijk gevaar voor epi demieën en op het dringende van de te treffen maatregelen ter voorkoming van haar versprei ding in Centraal-Europa. De commissie van den Volkenbond zal worden belast met het ten uit voer leggen van de maatregelen, waartoe de con ferentie van Warschau zal besluiten alvorens uiteen te gaan. De Raad nam voorts kennis van het ver zoek der Italiaansche regeering om verte genwoordigers van de technische organisa ties van den Bond, naar de conferentie vanGenua te zenden teneinde daar hun technische medewer king te verleenen. Hij machtigde het algemeen secretariaat de noodige maatregelen te treffen om de technische hulp te geven, welke het zal worden gevraagd. Leon Bourgeois las de volgende verklaring- voor De vertegenwoordiger van Frankrijk her innert er uit naam van zijn regeering aan. dat de ze reeds openlijk heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de Volkenbond zou moeten worden be last, onder voorbehoud van de besluiten der con ferentie te Genua te dien aanzien, met de toepassing van de aanbevelingen der con ferentie, voor zoover deze de onderwerpen be treffen, welke binnen de bevoegdheden vallen, die het Pact, den Volkenbond verschaft. BE CONFERENTIE TE GENUA. Omtrent het Russische program voor de conferentie van Genua wordt in kringen, die betrekkingen met het Sovjetbureau te Berlijn onderhouden, verzekerd, dat Sovjet-Rusland te Genua zal voorstellen, een moratorium van twin tig jaar voor alle Russische schulden te verlee nen, in welk geval Sovjet-Rusland bereid zou zijn de buitenlandsche schuld te erkennen. Daaren tegen zouden van het bedrag der sc,hidden afge trokken worden de uitgaven, die Sovjet-Rusland zich heeft moeten getroosten tot het afslaan van alle aanvallen, die met buitenlandschen steun voornamelijk van Frankrijk, ondernomen zijn. Tegenover de erkenning van den Volkenbond door Rusland zal de Russische delegatie den eisch van de onmiddellijke erkenning der Sovjet- regeering stellen. Overigens stelt Sovjet-Rusland zich blijkens een uitlating van Tsjitsjerin op het standpunt, dat zoo Rusland al de hulp van het kapitalisme noodig heeft, om weer op' de been te komen, de overige wereld de natuurlijke hulpbronnen en de grondstoffen van Rusland even hard noodig heeft, zoodat beide partijen op geheel gelijken voet tegenover elkaar staan. RUSLAND. Men meldt uit Moskou De Sovjetregeering doet haar best om het roode leger weer strijdvaardig te maken. Dit in verband met de mogelijkheid van een misluk ken der conferentie van Genua. Eenige dagen geleden is Trotski naar Smolensk gegaan om de Russische troepen bij de Poolsche grens te in- specteeren. Intusschen heeft Kamenef de troe pen in het Zuiden bij de Roemeensehe grens ge- misschien in een ongunstig daglicht zou worden gesteld „Een verder Seth „Chickering," antwoordde de ander. „Deze vervalschte zijn naam evenmin. Omtrent den armen Seth Chickering behoef ik je niet verder in te lichten. Je hebt dien man slechts eenmaal gezien en die eene maal was voldoende om hem je te doen kennen. Eenvoudig als een kind en ootmoedig als een Engelsche bulhond, zou hij zijne vrienden tot in den dood getrouw zijn gebleven. Daarbij eerlijk als goud." „Ja, dien indruk had ik terstond van hem ge kregen. En de volgende „Dat was ook een Engelschman, kapitein Locke genaamd. Wij hadden hem den bijnaam gegeven van Nachtegaal, omdat hij zoo prachtig zong." Deze laatste woorden weiden met eenigs- zins trillende stem geuit. „Hoe is die man aan zijn einde gekomen vroeg Gerard, daar Gundy's spreektoon hem die vraag schier ingaf. Gundy had zijn sigaar uit laten gaan. Hij streek een lucifer af en stak haar weder op. Dit werk scheen veel tijd te eischen. Eindelijk ant woordde hij, met van Gerard afgewenden blik „3ooals zooveelen onzer op zulke plaatsen sterven gedood in een tweegevecht. Ik vrees dat de arme kerel tot het gevecht werd aangezet, want hij was een man die geen vlieg kwaad zou hebben gedaan-." „Werd hij er toe aangezet door den man die hem gedood heeft inspecteerd. Deze laatste had te Sinl'oropol nog een conferentie met de aanvoerders der Zuidelij ke troepen. t: s., p tj tH: ln Moskou ziet men overal groote plakaten waar de Finsche en de Poolsche grenzen op getee- kend zijn, met de woorden Hier is nog wel geen front maar er dreigt toch reeds gevaar. ENGELAND. Lloyd George heeft Dindag een kabinels- zitting gepresideerd, waarin de tekst der motie van vertrouwen in de regeeringspolitiek met betrekking tot de conferentie van Genua werd opgesteld, welke motie Maandag a.s. in het La gerhuis zal worden ingediend. Later heeft de koning den eerste-minister in audiëntie ontvan gen. Omtrent de kabinetszitting wordt nog uit Londen gemeld, dat de daar vastgestelde motie, die Maandag in het Lagerhuis zal worden inge diend, in zeer eenvoudige bewoordingen zal zijn vervat en slechts aan het Lagerhuis zal vragen, om de regeeringspolitiek voor de conferentie van Genua zooals die vastgelegd is door de reso lutie van Cannes, zal steunen. In de motie wordt Lloyd George zelf niet genoemd, hoewel de motie algemeen als een motie van vertrouwen voor Lloyd George geldt en Lloyd George Maandag bij de toelichting dit duidelijk zal doen uitkomen. Na den kabinetsraad gebruikte Lloyd George met zijn liberale collega's uit het kabinet de lunch in het Savoy Hotel. Na de audiëntie bij den koning vertrok hij naar Chequers, waar hij tot Maandag zal blijven. Men verwacht, dat de onaf hankelijke liberalen een amendement op de motie zullen indienen. In regeeringskringen is men over tuigd, dat de chaos in Oost-Europa slechts vermeden kan worden door de conferentie van Genua, waar men het zal probeeren met de politiek van Europeesche overeenstem ming. Er zal geen sprake zijn van onmiddellijke erkenning der Sovjetregeering, tenzij Rusland zich terstond bereid betoont, waarborgen vóór haar financieels en andere verplichtingen te ge- De presidenten van den senaat en de ka mer, Léon Bourgeois en Pérel zullen zich recht streeks naar Algiers begeven om zich bij den president te voegen. ZU1D-AFRIKA. !g Reuter seint uit Kaapstad, dat generaal Smuts in het parlement heeft medegedeeld, dat een commissie is benoemd, welke een on derzoek zal hebben in te stellen naar de on langs geëindigde staking. De commissie zal voorts verslag uitbrengen over de te volgen ge dragslijn ten aanzien van de goud- en kolen mijnen in Transvaal, in het bijzonder betref fende de verhouding tusschen Europeesche en inheemsche arbeiders. FRANKRIJK. Aan het eind van deze week zal president Millerand zich te Bordeaux inschepen, naar Marokko. Hij wordt gedeeltelijk vergezeld door Le Trosquer, minister van openbare werken, Léon Berand, minister van onderwijs, Biaz, minister van handel en den onderstaatssecreta ris voor de handelsvaart. De president zal zich 1 April des avonds aan boord begeven van een ex-Duitschen torpedojager welke hem naar den kruiser zal brengen, waarmede hij den tocht zal maken CHINA EN JAPAN. Naar uit gezaghebbende bron in Chineesche en Japansche kringen verluidt, zou de conferen- tie te Sjantoeng tot een overeenkomst hebben geleid, volgens welke het terugtrekken van de Japansche troepen uit het gebied van den Sjan- toeng-spoorweg in drie gedeelten zal geschieden, n.l. op 10 April, 20 April en 30 April. Acht Chi neesche en Japansche commissarissen zullen controle uitoefenen op deze terugtrekking der troepen en de vervanging van de Japansche door Chineesche bewakers regelen. JAPAN. Berichten uit Tokio maken melding van de grootsche ontvangst, die den prins van Wales wacht, wanneer hij Japan bezoekt. De prins wordt 12 April te Yokohama met het Engelsche oorlogsschip Renown' verwacht. Verscheidene dagen eerder zal de Japansche vloot hem tege moet reizen, wanneer hij de Japansche wateren van uit het Zuiden nadert. De kroonprins-regent Ilirohito zal hem te Yokohama begroeten en de beide prinsen zullen met een spec.ialen trein naar Tokio gaan. Aan weerszijden van de spoorlijn zullen schoolkinderen worden opgesteld, die met union jacks zullen wuiven en het Engelsche volkslied zullen zingen. Te Tokio zal de prins van Wales zijn intrek nemen in het keizerlijk paleis Akasoeka, een van de grootste en schoonste dei- vele paleizen van de Japansche keizerlijke familie. Er zijn reeds regelingen getroffen voor groote feestelijkheden ter eere van den prins, zo'oals bankets, speciale jacht- en golfpartijen, kersen bloesem-tuinfeesten in het keizerlijk paleis, schouwburgvoorstellingen, het opvoeren van stukken van Japansche klassieken, e.d.m. Na een verblijf van ongeveer een week te Tokio zal de prins gaan naar het Keizerlijk pa- „Neen, waarachtig nietriep Gundy opeens hartstochtelijk uit. „De man die hem doodde werd daartoe eveneens aangezet door dien duivel genaamd „Noach Bland." „Noach Bland De man die gelyncht werd „Juist. Gelyncht na mijn vertrek. Ik ben er niet getuige van geweest en ik weet ook niet waar de kerel vandaan kwam. Maar hij was er en verklaarde de eerste te zijn die de diamanten gevonden had. Dit was echter niet waar. Hij had andere delvers bespied en nagespeurd en sloot zich op het juiste oogenblik bij den bond aan.;' „Waart, gij allen Engelschen „Allen, behalve Seth Chickering. Maar toch was hij van hetzelfde vleèsch en bloed. Juist om die reden hebben wij ons mét elkander verbonden ten einde onszelven en anderen tegen Afrikaan- ders te vrijwaren. Niet dat zelfs de ergste van die Afrikaanders niet duizendmaal beter en betrouwbaarder waren dan die schurk I oat i Bland. „Goed, gij sloot een verbond, om samen le werken. „Ja, om gezamenlijk te wei-ken en de op brengst van de mijn eerlijk te deelen. kt •- bepaald een of- en defensief verbond. Wij kwa men overeen, dat als een onzei wam e ven, zijn aandeel zou overgaan op den persoon dien hij tot erfgenaam zou benoemen en dat de anderen zorgen zouden dat die erfgenaam gevonden werd. Mocht een der verbondenen sterven zonder een erfgenaam benoemd te hebben, dan zou zijn aandeel verdeeld wor den tusschen de nog levenden aandeelhouders. Seth had al die testamenten in zijn bezit en hij had verklaard, dat, daar hij geen bloedver wanten meer had, zijn geld bij zijn overlijden onder de anderen zou verdeeld worden. Maar wie zou ooit gedacht hebben dat Seth op zoon ma niet aan zijn einde zou komen! Hij was een man in de volle kracht van het leven en door ieder geacht en bemind. Noach Bland, daar entegen die ellendeling stond er aan bloot doodgeschoten of gelyncht te worden. Ik herinner mij nog dat Seth eens op hem aanvloog. En het gelaat van Gundy verduisterde weder. „Waarom „Omdat de kerel allerlei leugens had ver teld en de bondgenooten tegen elkander had opgezet. Noach Bland heeft, zoo waar als ik leef, den dood van kapitein Locke op zijn ge weten." „Hoe zoo „Och, wij hielden allen zooveel van Locke. Hij had wel zijn eigenaardigheden, maar hij was door en door een gentleman. Hij placht zoo aar dig Le vertellen van zijn dochtertje, dat hij in Engeland had achtergelaten. Luister eens, As- pen, ik geloof dat jij een man zijt, wien 'men in zijn vertrouwen kan nemen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1