DAGBLAD W&OR SCHIEDAM EN feüTlleton, De Diamantenscbat 45ste Jaargang. Vrijdag 31 Maart 1322. No. 13300. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Bezuiniging bij de spoorwegen. Op de administratiebureaux der Nederl. Spoorwegen te Utrecht zullen de diensturen voor het personeel met een half uur verlengd worden, Zaterdags zal tot halféén gewerkt worden. In elke afdeeling wordt een aantal per sonen ontslagen. Kunnen de overgeblevenen het werk dan niet meer af, dan zullen ze ver plicht worden zonder eenige vergoeding driemaal per week des avonds over te werken van 7 uur tot halfnegen. Deze bezuinigingsmaatregelen zullen binnen kort in werking treden. (Amst.) Wijziging Arbeidswet. Dezer dagen heeft een vergadering plaats gehad van de hoofdbesturen der bij het Chr. Na tionaal Vakverbond aangesloten organisaties ter bespreking van het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Speciaal werd besproken de voorgestelde wij ziging, waarbij de wettelijke arbeidsduur van 45 op 48 uur per week wordt gebracht. Hoewel algemeen betreurd werd, dat in dit opzicht een stap terug gedaan moet worden, werd toch er kend, dat de omstandigheden daartoe wel móes ten leiden, en dat dus van oppositie tegen het door den minister voorgestelde moet worden afgezien. De vergadering was van oordeel, dat niet kan geëischt worden, dat de Nederlandsche nijverheid, wat den arbeidstijd betreft, in een ongunstiger positie moet worden gelaten dan die in andere, ons omringende, concurreerende lan den. Dat de minister daarbij den vrijen Zater dagmiddag intact wil laten, werd algemeen toe gejuicht. Ten opzichte van andere voorgestelde wijzi gingen werden bezwaren geopperd. Zoo tegen de wijziging van art. 28, waarbij mogelijk wordt gemaakt, dat binnen het raam van 2500 uren per jaar de arbeidsduurkan worden opgevoerd tot elf uur per dag. Ook ten aanzien van de bepalin gen inzake de continu-arbeid werden bezwaren geopperd. Deze en andere bezwaren zullen in een rapport worden verwerkt. De Tubantia-enquete. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat de Duitsche regeering, na kennis neming van de uitspraak van de internationale enquete-commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak van het vergaan van het stoom schip Tubantia, aan de Nederlandsche regeering heeft doen weten, dat zij tot schadevergoeding bereid is. Verecniging van scheepsbevrachters. De Vereeniging van Scheepsbevrachters in Nederland heeft haar 15de algemeene jaarver gadering gehouden. De aftredenden bestuurs leden werden herkozen, terwijl wegens het overlijden van den heer Roelofs te Nijmegen, de vacature werd vervuld door den heer Van der Loo te Lobith. Een bestuurswijziging heeft plaats gevonden het is als volgt samen gesteld. F. K. v.d. Vorm, voorzitter Si L Ma ger penningmeester, F. A. Brink en J. H. 01- berding, penningmeester; F. A. Brink en J. H. Olberding, bestuursleden, terwijl als secretaris optreedt A. Kragt Hzn. 29 Het is misschien wel niet bijzonder vereerend voor je dat een man als ik een lioogen dunk van je heeft en je vertrouwt, maar het is zoo. En ik zal je zeggen dat ik terwille van die doch ter, om dat meisje, in Engeland ben geko men." „Ge kent haar dus vroeg Gerard, met een onverklaarbaar gevoel van spijt. „Of ik haar ken Neen. Hoe ter wereld zou ik haar kennen Ik weet haar naam en ik weet Waar zij woont, maar ik zou niet kunnen zeg gen of zij tien of twintig jaar is. Ik ben hier gekomen omdat ik haar wil vinden en mij over tuigen wil, dat zij ontvangt wat haar toe komt." „Dat is braaf en goed van je." „Zeg dat niet voordat je alles gehoord hebt. Ik ben hier gekomen omdat ik geen rust meer had—omdat ik het was die haar vader vermoord de." Gerard deinsde achteruit van schrik. Zoo iets had hij nooit verwacht. „Ik moet weten waar dat meisje is. Ik zal tiiet rusten voordat ik haar gevonden heb." „Als ik u was, zou ik van dat besluit afzien," ftatwoordde Gerard. Betreffende het ontwerp-binnenscheepvaart- wet, werd met algemeene stemmen de volgen de motie aangenomen „De Vereeniging van Scheepsbevrachters in algemeene vergadering bijeen, spreekt zich met algemeene stemmen uit tegen aanneming van het ontwerp-binnenscheepvaartwet en ver klaart zich voor opheffing van alle Rijksbe moeiingen in het binnenscheepvaartbedrijf. Het plan van Cranenburgh. In de Woensdag gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging in den Statenkieskring Hoorn is na breedvoerige bespreking de navolgen de motie aangenomen. Des vergadering enz., betreurt in hooge mate, dat de actie v. Cranen burgh zonder genoegzaam overleg met het Bonds bestuur is gevoerd, en wenscht, dat het stellen van candidaten zal achterwege blijven, omdat daardoor de eenheid der Katholieke Staatspartij in gevaar komt. Ned. Journalistenkring. De algemeene vergadering van den Ned. Journalistenkring had op 26 Februari j.l. besloten, dat de Kring alleen dan zou toetreden tot een Internationale Pers-Unie, wanneer geen enkel land werd uitgesloten, doch alle landen zonder onderscheid werden toegelaten. Dit besluit is, op verzoek van 60 leden, aan een referendum onderworpen. Van de 426 leden,die daartoe gerechtigd waren (de leden buiten Nederland zijn uitgesloten) hebben er 224 aan het referendum deelgenomen. De uitslag was, dat het besluit der algemeene vergadering met 171 tegen 53 stemmen is be krachtigd. Corps diplomatique. Tot Secretaris der Amerikaansche Legatie te 's-Gravenhage is benoemd de heer G. R. Mer- rell, die reeds op zijn post is aangekomen en in het hotel Paulez intrek heeft genomen. Consulaten. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. Barreto d'Albuquerque Maranhao, op zijn ver-, zoek, eervol ontslag verleend als Consul der Nederlanden te Natal (Brazilië). De waarneming van het Consulaat is opge dragen aan den heer H. J. Green, aan wien in de Engelsche taal geschreven moet worden. Colijn en de Standaard. Naar de Stand, mededeelt, zal de heer H. Colijn, die 1 April zich als leider geheel aan de zaak der anti-rev. partij kan geven, dien datum ook het hoofdredacteurschap van de Stand.- aanvaarden. Tweede kamerverkiezingen. Het Gentrum bericht, dat de dagelijksche besturen der rijkskieskringorganisaties in Gel derland en Utrecht ter bespreking van de samen smelting der R.K. candidaatlijsten hebben ver gaderd en zijn overeengekomen de samensmelting aldus aan de organisaties voor te stellen 1. mr. A. Baron van Wijnbergen 2. mr. J. R. H. van Schaik; 3^ J. G. Suring (allen aftredend) 4. G. Bulten, 5. L. baron van Voorst tot Voorst 6. C. Knigge 7. P. J. J. Haazevoet (aftr.) 8. P. LI. J. Steenhoff9. mevr. C. C. Bronsveld— Vitringa 10 L. A. M. van Basten Batenburg en den candidaten 610 te adviseeren slechts dan een benoeming tot lid te aanvaarden, als een vacature wordt veroorzaakt door het af- Waarom „Hoe zoudt gij hare hand in de uwe durven nemen Hoe zoudt gij haar uwe hand durven toesteken de hand die haar vader gedood heeft „Dat is het juist. Ik wil iets voor haar doen. Ik zou, als ik haar daarmede van dienst kon zijn, voor haar willen sterven. Luister, ik ben alles behalve wat een braaf mensch noemt en ik lijd evenmin aan nauwgezetheid van geweten. Ik heb, toen ik in dienst was, heel wat vijanden ge dood, zonder dat ik mij daar ooit iets om bekom merd heb. Wat was mij aan het leven van een mensch gelegen, op wien ik geen betrekking had Doch aan het leven van dezen man was mij veel gelegen. Die schavuit Noach Bland had ons tegen elkander opgezet, en ik doodde hem in zelfver- dediging.Als ik hem niet doodgeschoten had, zou hij het mij gedaan hebben. Berouw behoef ik er dus niet over te hebben. Toch gevoel ik berouw. Ik zou er om kunnen schreien." „Geef me de hand, man," zeide Aspen. „Ge zijt een brave kerel." „Zeg dat niet. Ik kom uit een slecht nest. Liet is zonderling, maar al de vrouwen in ons ge slacht waren heiligen en de mannen duivels., Toen ik den vader van dat meisje gedood had voelde ik voor het eerst van mijn leven wat men gewetenswroeging noemt. God gave dat hij mij had doodgeschoten. Waarom knaagt zijn dood zoo aan mijn hart Menige kerel dien ik ge dood heb, had ook dochters. Maar de gedachten treden, overlijden of anderszins van een candi- daat der lijst van den eigen kring. Uit het bouwbedrijf. De Patroonsbond in de Bouwbedrijven heeft aan de werknemersorganisaties eenige voorstel len t.a.v het collectieve contract doen toekomen. Het komt den Bond niet gewenscht voor in het contract vast te houden aan een werkweek van 45 uur waarom voorgesteld wordt de bepaling op te nemen, dat per dag ten hoogste 10 uur zal wo den gewerkt en 's Zaterdags ten hoogste 5x/e uur. Op de voorstellen tot loonsverhooging kan niet worden ingegaan. Het aantal klassen zou de Bond willen hand haven, er wordt zelfs een speciale klasse voor gesteld voor de plaatsen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, die in het concept hoofd klasse worden genoemd. In de voorstellen is geen sprake van vacantie. Het uurloon zal voor den volslagen validen arbeider bedragen in de hoofdklasse timmerman metselaar, betonwerker en vlechter 90 ct., opper man, grondwerker en betonw. opperman 85 ct. ongeschoolde 70 ct. In de verschillende klassen loopen deze uurloonen van 85 ct. in de 1ste en met telkens 9 ct. minder tot 40 cent, in de 6e voor de eerste 4 categorieën, dan voor de volgende 3 van 8030 met 10 ct. verschil en voor de onge schoolde van 65—30 cent65, 55, 45, 40, 35, 30. Voorgesteld wordt de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van acht maanden, aanvan gende 1 Mei 1922 en eindigende op 31 December 1922. Gemengd Nieuws. Valsche bankbiljetten. Voor het Assisenhof van Antwerpen is gister begonnen het proces tegen een zevental Antwerpenaren en een Brusselaar, die beschuldigd zijn van het ver vaardigen van valsche bankbiljetten van de Nederl. bank. De beschuldigden vormden een goed ingerichte bende valsche munters, die ge durende twee jaren heeft gewerkt en aanzienlijk v;insten moet gemaakt hebben. De valsche biljetten, meest van 25 gld., werden vooral te Antwerpen, Brussel en Rotterdam in omloop gebracht. Twee andere met de bende in relatie staande personen, de schippers De Bruyn en Van Exterghem, werden in Nederland gearres teerd, waar zij zich voor het gerecht zullen te verantwoorden hebben. („Msb.") Rookverbod voor dames. De New- Yorkscbe politie heeft dezer dagen ter kennis van de eigenaars van hotels, café's en cabarets gebracht, dat, krachtens een nieuwe verorde ning van den gemeenteraad, zij met boete of gevangenisstraf bedreigd worden, indien zij toe staan, dat dames in het openbaar rooken. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de vrouwen niet gestraft worden, als zij rooken, maar wel de eigenaars van openbare verma kelijkheden, indien zij het rooken door vrouwen toestaan of dulden. Zakkenrollers. Te Groningen zijn aan gehouden drie zakkenrollers, n.l. de 34-jarige D.E., de 20-jarige I.M. en de 25-jarige J.R., allen Polen, die verdacht worden den landbouwer B. uit Finsterwolde te Groningen in den trein een portefeuille met ruim 200 te hebben ontrold,. De ledige portefeuille werd in een café in de W.C teruggevonden. De vierde verdachte, die het aan dit meisje woelt mij dag en nacht door het brein en ik moet haar zien en haar helpen zoo veel ik maar kan. Je kunt mij met haar in kennis brengen, niet waar En je wilt dat doen „Neen, ik kan het niet doen. Ik voel wat er in je omgaat en ik waardeer je er om. Maar ge hebt den vader van het meisje gedood,en ik kan je onmogelijk aan haar voorstellen als den moordenaar van haar vader, noch ook je laten doorgaan voor iemand die dit niet gedaan heeft. Ik voel mij erg tot je aangetrokken ik werp geen blaam op je, maar dat kan ik niet doen." Gundy slaakte een diepen zucht. „Het is zonderling," zeide hij, „dat iedereen geneigd is een mensch op den slechten weg te helpen, en dat er zoo weinigen zijn, zelfs onder de goeden, die den mensch de behulpzame hand willen leenen, om op het rechte pad terug te keeren. Ik dacht dat ik in u den man gevonden had die mij helpen zou. Maar ook gij hebt daar tegen bezwaren. Goed hét zij zoo. Ik zal mijn eigen weg moeten gaan. Ik was besloten niet tot de beschaafde maatschappij terug te keeren, maar nu zal ik dit wel moeten. Ik maak er je geen verwijt van, dat ge mij niet helpen wilt en ik zal u daarom geen kwaad hart toedragen," zeide Gundy, Gerard de hand reikende. „Wat bedoelt ge met tot de beschaafde maat schappij terug te keeren vroeg Gerard. „Zijt ge van plan te Londen te blijven. Ik wil alleen zeggen,dat als je haar wenscht te vinden, je te meeste van het gestolene kreeg, wist te ontko men. Met deze aanhouding heeft de politie waar schijnlijk op een internationale zakkenrollers- bende de hand gelegd. De staking in de sigarenindus - s t r i e. Maandag heeft te Eindhoven een verga dering plaats gehad van het bestuur der com binatie der plaatselijke vereenigingen van sigarenfabrikanten van Eindhoven, Valkcns- waard en de Kempen, met vertegenwoordi gers van het bestuur van den R.K. Tabaks- bewerkersbond, ter bespreking van de voor waarden, waarop het conflict kan worden op gelost. Hoewel er tusschen partijen wel eenige toenadering is gekomen, werd toch geen over eenstemming bereikt, zoodat de werkstaking nog onveranderd voortduurt. Tegen de vaccinatie. Ds. Kersten, predikant der oud-gereformeerden te Ierseke, die indertijd ook tot verzet tegen het zegeltjes- plakken aanspoorde als men niet aande gemoeds bezwaren tegemoet kwam, is Dinsdagnacht 3 uur met 18 kinderen in auto's uit Zeeland naar Zwolle vertrokken. Daar schijnt een geneesheer te wonen, die in massa verklaringen afgeeft, dat de gezondheidstoestand van de kinderen vaccina tie niet toelaat. (N.R.; Ongelukken. Te Hillegom is bij de steen fabriek de 14-jarige G. T. B. op een in beweging zijnde stoomtram gesprongen, met het gevolg, dat hij onder den achtersten wagen is geraakt en gedood. Daar de conducteur van het ongeval niets had gemerkt, reed de tram door. Later is de directie door ooggetuigen van het ongeval in kennis gesteld. Mislukte bomaanslag. In de stad Greenville in den staat Virginia is Dinsdag een moordaanslag gepleegd op Pussyfoot Johnson, de bekende Amerikaansche drankbestrijder. Deze zou aldaar in een openbare vergadering in een kerkgebouw 't woord voeren, doch hij was wat verlaat en daarom hield een ander het ver zamelde publiek zoolang bezig. Terwijl deze aan het woord was, aldus de „Tel." werd plot seling een bom door een der vensters geworpen. De helsche machine kwam vlak voor het preek- gestoelte neer. De spreker had de tegenwoordig heid van geest de lont te dooven, en de bom weer uit het venster te werpen. Pussyfoot sprak later de vergadering toe en wijzende op zijn linkeroog zeide hij Vrees is mij vreemd. Hij verliet de kerk onder geleide van een rechercheur, terwijl het hotel, waar hij logeerde werd bewaakt door politie-agenten. Ernstige brand. Om 2 uur gisternacht brak een groote brand uit in het raccordement van de glas- en aardewerkfabriek „De Sphinxs" gelegen aan den Franschen Singel te Maastricht. De brandweer tastte op verschillende pun ten met slangen op de waterleiding en in het kanaal het vuur aan en wist de vlammen te houden buiten de omliggende gebouwen, waar onder het Slachthuis. Verscheidene opslagplaatsen gevuld met hooi, stroo, hars, hout en rollend materiaal brandden uit. Om zes uur was de brandweer het vuur meester Londen moet blijven. Hij sprak reeds van haar. Het kostte hem al moeite den naam der jonge dame op de lippen te nemen. „Wacht je beurt maar af en ge zult zien wat ik doe. Toch moet ik je één gunst vragen. Een mensch kan verschillende namen hebben, niet waar Eén naam voor Londen en één voor Zuid- Afrika. Welnu, als ge me ooit weer hier in Londen mocht ontmoeten, en ik word onder een anderen naam aan u voorgesteld, wilt ge dan de goed heid hebben te vergeten,dat ik ooit Rat Gundy heb geheeten „Wel een verrukkelijk mysterieMag ik daar de primeur niet van hebben voor onze courant „Neen, waarachtig nietalles wat ik je ver teld heb,moet geheel onder ons blijven .Wij zullen elkander nog wel weer eens tegenkomen, en dan zal ik onder mijn warennaam aan je worden voor gesteld. Liet eenige wat ik je te vragen heb, is van geen verbazing blijktegeven bij mijne naams- en gedaanteverwisseling, maar voor het tegen woordige te vergeten, dat er een Rat Gundy be staat. Als ge Rat ooit noodig mocht hebben, kunt ge hem laten komen en hij zal terstond verschij nen. Doch houd bovenal in gedachten, dat het bewuste meisje niet weten mag dat ik Rat Gundy ben. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5