DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Dinsdag 4 April 1922. IV n. IM.'jfl.'?. ftaiieulandseh Nieuws. 32 NIEUWE SOHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMAR KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of kraektens wetten of verordeninuen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De burgemeester der Gemeente Schiedam maakt bekend, dat ter Gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jacht- en vischakten, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten zoo spoedig mogelijk ter Secretarie (afdeeling Algemeene Zaken) in te dienen. Schiedam, den 4 April 1922. EX-KEIZER KAREL f. Uit Berlijn wordt gemeld Een bericht uit Weenen bevestigt dat Karei van Habsburg den wensch had geuit te Weenen te worden begaven. Of daartoe toestemming zal worden gegeven is twijfelachtig, daar alle partij en vreezen dat de begrafenis aanleiding tot poli tieke demonstraties zou kunnen geven. Zater dagochtend was in deWeensche Karlskirche nog een plechtigheid voor het herstel van Karei ge houden. De opkomst was zeer zwak. Voorname lijk leden van den hoogen adel waren aanwezig. In Hongaarsche kringen te Weenen meent men, dat Horthy die in den laatsten tijd de can- didatuuravan aartshertog Albert voor den Hon- gaarschen troon had verdedigd, zich misschien thans4ook wel met de candidatuur van aartsher tog Otto, den oudsten zoon van Karei, zal kun nen vereenigen. In geval van de verkiezing van aartshertog Albert zou namelijk een einde komen aan Horthy's macht, terwijl in het geval van een verkiezing van den jeugdigen aartshertog Otto, Horthy vermoedelijk gedurende verscheidene jaren nog het regentschap zou kunnen uitoefenen. Volgens andere berichten zou Karei in zijn testament hebben verzocht te Boedapest te wor den begraven. Het eerste bericht van den dood van ex-keizer Karei werd te Weenen ontvangen door den ge wezen hofprelaat Seidl. Om 10 uur Zaterdagoch tend kreeg deze een telegram dat als volgt luidde „De Almachtige heeft Z. M. den Keizer tot zich geroepen. Gelieve missen voor het ziele- heil van den overledene te le en. Onderteekend Zita." In gewezen hofkringen vermoedt men, dat de ex-keizer voorloopig in Spanje zal worden begra ven. Karei heeft zijn broeder Max tot voogd van zijn kinderen benoemd. De Weensche monarchis ten meenen, dat de entente thans tegenover Zita een tegemoet komende houding zal aannemen en zal dulden, dat zij zich op het eiland Wight of in een Spaansche badplaats vestigt. -Volgens de laatste berichten uit Boedapest heeft een conferentie van alle legitimistische par tijen besloten, den oudsten zoon van ex-koning Karl onder den naam van Otto II, als koning van Hongarije te beschouwen, wiens kroning echter op 't oogenblik door force majeure wordt verhinderd. De vertegenwoordiging van de rech ten en belangen van den minderjarigen „koning" zal berusten bij de ex-koningin. Voorts wordt verlangd, dat het stoffelijk overschot van Karl in Hongarije zal wordeu bijgezet en dat de ex- koningin en haar kinderen in Hongarije worden toegelaten. „Nu je hier weder zijt, zullen wij beproeven je het leven zoo aangenaam te maken, dat je niet weer weg zoudt willen gaan. Maar ik zou je haast niet herkend hebben," voegde Lady Sca- dale er bij. „Je zijt veel forscher geworden, het eenige waaraan ik je misschien herkend zou hebben je oogen deze zijn, zooals ik zie, achter een dubbelen bril verborgen. Is je gezicht Hechter geworden t,Ja, mijne oogen zijn hard achteruit ge gaan." »Dat spijt mij maar ik had je aan je stem boeten herkennen. Robert. Kom, sta mij toe je eens voor te stellen aan mijn vriendin en collega, juffrouw Fidelia Locke." Met die woorden nam zij Fidelia bij den arm, en deze liet vrijmoedig den blik over het knappe, innemende gelaat van den vreemdeling dwalen. Toen het ijs was gebroken, begon Robert met de hem eigen gemakkelijkheid, aan de dames hoe een en ander te vertellen. Hij verhaalde haar, het hij laatstelijk uit Zuid-Amerika kwam en deel had genomen aan den opstand daar en in Mexico. Doch hij sprak geen woord over zijn avonturen eu de diamantvelden. Opeens werd er weder be doek aangekondigd en kwam Gerard Aspen de DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas meldt uit Londen Men bevestigt dat Lloyd George na de confe rentie te Parijs aan Schanzer heeft laten weten, dat het dienstig zou zijn, indien de geallieerden vóór Genua een voorloopige bijeenkomst hielden. Bij gevolg verwacht men een voorstel van Italië betreffende een bijeenkomst te Genua vooraf gaande aan de opening van de conferentie. Londen en Parijs hebben reeds beraadslaagd over de procedure voor Genua. Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken bepleitte daarbij de vorming van. een commissie van afge vaardigden van de mogendheden die in den oppersten raad vertegenwoordigd zijn, welke commissie het werk zou leiden. Londen had daar bij vooral het oog op de instelling van een staat kundige commissie, welke Parijs echter nutte loos acht, daar de conferentie volgens het besluit van Cannes uitsluitend een oeconomisch karak ter zal dragen. De chefs van de delegaties zouden uitmaken, of een vraagstuk hetwelk rijst een po litiek karakter draagt. Naar verluidt zou Poincaré aandringen op vertegenwoordiging van de kleine Entente in de commissies. Hij zou Skirmunt bij diens vertrek naar Londen van zijn opvattingen in kennis gesteld hebben. Uit Riga verluidt Volgens berichten uit Moskou zal de sovjet-regeering te Genua de volgende eischen stellen Erkenning van de handelsvlag van Sovjet-Rusland en onbeperkte toelating van de Russische handelsschepen tot buitenlandsche havens. Teruggave van alle Russische schepen. Beweerd wordt, dat 60 percent van de han delsvaartuigen, die Rusland voor den oorlog bezat, in buitenlandsche havens liggen. Inge val daarvan sqjjepen mochten zijn verloren gegaan, verlangt de Sovjet-regeering, dat zij door andere schepen worden vervangen. Inge val de Dardanellen geneutraliseerd worden, wenscht de Sovjet-regeering te worden verte genwoordigd in de internationale commissie van controle. Berichten uit Moskou geven ook te kennen, dat de Italiaansche sectie van de Derde Inter nationale de arbeidersvereeniging te Genua heeft verzocht, een bijzondere wacht te vor men voor de bescherming van de Russis he dele gatie. Naar uit Rome wordt gemeld, zal de Sov jet-delegatie, wanneer op de conferentie van Genua de kwestie van de erkenning der Russi sche schulden ter sprake komt, deze kwestie afhankelijk maken van de vergoeding der schade door de verschillende expedities tegen de huidige sovjet-regeering aangericht. Ook zal de sovjet-regeering eischen, dat de geallieerden hun verplichtingen tegenover de vroegere Rus sische regeering nakomen. RUSLAND EN HET VATICAAN. De „Msb." verneemt uit Londen De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegr." meldt het volgende (hetgeen wij'onder het noödige voorbehoud natuurlijk weergeven) „Er zijn op 't oogenblik onderhandelingen gaan de tusschen Moskou en het Vaticaan over het sluiten van een overeenkomst, waarbij de rechten van de Roomsch-Katholieken in het algemeen door de sovjetregeering van Rusland zouden er kend worden. De missies zullen in Rusland vrij worden toegelaten. Op een geschikte basis zal een zeker statuut worden vastgesteld." „De diplomatie van kardinaal Gasparri, merkt de correspondent verder op, is vele an dere van deze tijden vooruit. De kerk staat kamer binnen. Hij trad naar Lady Scardale toe, begroette haar en gaf daarna Fidelia Locke de hand, toen hij tot zijn schrik bemerkte dat er een heer in de kamer stond. Hij herkende dien heer niet, ofschoon hij terstond het gevoel had, dat hij dit gelaat meer had gezien. Lady Scardale hielp hem echter uit den droom door te zeggen „Dit is mijn zwager, die zoo vele jaren buitens lands is geweest. Laat mij den heer Robert Gran- ton aan u voorstellen, mijnheer Aspen." Toen ontmoette Gerard de oogen van Granton. Er werd een blik van verstandhouding gewis seld en Aspen wist de geheele ware geschiede nis. „Willen de heeren eens mede naar het scher men gaan kijken Je placht daar zoo'n lief hebber van te wezen, Robert." Zij begaven zich gezamenlijk naar den tuin, waar Bostock nog altijd bezig was. Hij stond daar als iemand, die geen het minste belang stelde in hetgeen er om hem heen voorviel. Toch zou iemand die zijn oogen nauwkeurig bespied had, gezien hebben hoe hij met vu- rigen blik al de bewegingen van Fidelia Locke volgde.' De kleine groep, van welke Lady Scardale het middelpunt was, keerde zich tot Bostock, en Lady Scardale stelde haar zwager aan hem voor. „U schijnt een uitstekend schermer te zijn," zeide Granton. „Ik zag dat reeds in de verte." Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. echter onder leiding van Paus Pius XI, die een bijzonder kenner is van Oost-Europa." RUSLAND. Wolff bericht uit Moskou Uit een door Lenin bij de opening van het elfde congres der communistische partij gehouden rede kan o.m. het volgende worden vermeld. De economische kwesties zijn veel te gecom pliceerd, zeide hij, om op een conferentie te worden opgelost. Genua kan slechts het begin zijn van een reeks nieuwe conferenties en een etappe op den weg van het wederkeerig toe geven. Inzake de erkenning der schulden is een tegenrekening opgesteld, waarbij met na me de door Frankrijk aan generaal Wrangel ontnomen en ten deele bij de Fransche vloot ingelijfde Zwarte Zee-vloot een rol speelt. Wat de binnenlandsche politiek betreft, staan er drie punten op het program het streven naar een vergelijk, waar dit nog niet is tot stand geko men, het .vraagstuk van den boerenstand en de waarborging van den communistischen staats vorm op zoodanige wijze, dat in weerwil van de samenwerking met het particulier kapitaal en in weerwil van de uitbreiding van het staatskapi- taal het bestuur niet aan de handen der sovjets ontglipt. In aansluiting met de verklaring, die zijn partij vroeger op het metaalbewerkerscongres had afgelegd, betoogde Lenin, dat de terug tocht voor het kapitalisme is geëindigd. De problemen voor het jaar 1922 bestaan volgens Lenin in het bijeenbrengen van mannen, om bij de uitvoering der voorgenomen plannen het toezicht te houden. FRANKRIJK EN RUSLAND. In antwoord op een interpellatie in de Kamer betreffende de buitenlandsche politiek, in het bij zonder ten opzichte van Sovjet-Rusland, ver klaarde Poincaré, dat het waar was, dat hij ge durende enkele weken bezoek ontvangt van ver schillende „gesluierde dames" die onder haar slui er brieven verborgen hielden van Radek en Kras- sin. In deze brieven werd de Fransche regee ring uitgenoodigd, om besprekingen te openen met de sovjet-regeering, om van te voren een program op te stellen voor de conferentie van Genua. Poincaré voegde er aan toe, dat hij aan deze onbescheiden dames heeft geantwoord, dat de regeering slechts besprekingen voert met haar geallieerden en met niemand anders. Hij verklaarde voorts, dat hij meerdere malen is aangezocht, voornamelijk door Fransche tus- schenpersonen, om met de sovjet-regeering te praten. De tusschenpersonen gaven zelfs te ver staan, dat Frankrijk met Rusland zou kunnen praten over een samengaan tegen de geallieer den. Poincaré heeft deze voorstellen aan de ge- allieerdén overgebracht en hun, die ze brachten, geantwoord, dat hij voornemens was de con ferentie van Genua voor te breiden met En geland en Italië, maar niet met de sovjets. Een afgevaardigde vroeg aan Poincaré of hij ook voorstellen van Radek had ontvangen. Poin caré antwoordde, dat bijna alle vertegenwoor digers der sovjet-regeering aan hem voorstellen hadden gedaan, nl. die te Londen, Berlijn en Praag. Ik voeg er aan toe, zeide hij, dat de regeering geen enkel initiatief hiertoe heeft genomen en alle voorstellen van de hand heelt gewezen. ENGELAND. Lloyd George hield gistermiddag in het Lager huis zijn met spanning verwachte redevoering Bostock vestigde zijn doffe zwarte oogen op Granton's gelaat. „Ja," zeide hij rustig, „ik scherm vrij goed. En u Op dat u werd een schier beleedigende nadruk gelegd en de toon was zoo hatelijk, dat Granton lachend, maar eenigszins scherp antwoordde: „Ik kan nogal zoo wat van alles. Een mensch die op zoovele plaatsen gewoond heeft als ik, doet kennis op van allerlei aard. Hij wordt „van alle markten thuis", zooals het spreekwoord zegt." Bostock trok bijna onzichtbaar de schouders op. Hij gaf hiermede sluw, ofschoon zeer onkiesch te kennen, welk een lagen dunk hij van dat lief hebberen in de kunst had.Granton bemerkte dit en zeide eenigszins geraakt „Zoüdt u mij willen vergunnen, professor, mij eens met u te meten, als u ten minste niet te vermoeid is „Ik ben niet vermoeid," antwoordde Bostock. „Als u mede naar mijn kleedkamer wilt gaan, zal ik u een en ander leenen." Een kwartier later stonden de beide mannen in den tuin tegenover elkander. Een dozijn stooten was genoeg om Granton tot dc overtuiging te brengen, dat Bostock zijn kunst werkelijk volko men meester was. Hij weerde al de aanvallen van zijn tegenpartij af, met een zekerheid die Granton onwillekeurig bewondering afperste. En toen Bostock op zijn beurt aanvaller werd, moest Granton zich hard inspannen als hij den bal wilde terugkaatsen. Hij verdedigde zich alsof het een over de conferentie van Genua. Het belangrijkste van deze rede is zijn aankondiging, dat de Brit- sche delegatie te Genua zal voorstellen, de Rus sische Sovjet-regeering te erkennen op voor waarde, dat zij de eischen, vervat in de te Cannes aangenomen resolutie, aanvaardt, Ruslands bui tenlandsche schulden erkent en zich in alle andere opzichten gedraagt, zooals het de re geering van een beschaafd land betaamt. Het herstel van de handelsbetrekkingen met Rusland leidt onvermijdelijk tot een erken ning van de bestaande regeering in Rusland, hoe zeer men ook haar daden en beginselen moge afkeuren. Er is voorgesteld, Rusland voor een be paalden tijd op de proef te stellen, ten einde het gelegenheid te geven, te toonen, dat het al zijn verplichtingen zal nakomen. Duitschland werd na de bekrachtiging van het vredesver drag ook voor eenigen tijd op de proef gesteld en kon aanvankelijk slechts zaakgelastigden naar de geallieerden zenden, die later door gezanten kon den worden vervangen. Zoo zou men ook aan de Sovjet-regeering kunnen toestaan, aanvankelijk zaakgelastigden te zenden, opdat zij in dien tijd zal kunnen toonen dat het haar ernst is met het nakomen van haar verplichtingen. Nadat Lloyd George zijn rede had geëindigd, werd vervolgens de motie van vertrouwen met 372 tegen 94 stemmen aangenomen. IERLAND. Michael Collins heeft te Castle Bar, in Mayo, sprekende, gezegd dat indien de aanhangers van de Valera niet samenwerken wilden aan het her stel in Ierland, zij althans de politiek van leven en laten leven konden aannemen. Tezelfder tijd verklaarde de Valera te Dundalk (Louth) dat zijn volgelingen den vrijstaat niet er kenden en haar regeering in het Zuiden en het Noorden geheel onmogelijk zouden maken. ..jfcDe „Daily Express" gewaagt van een geheime vergadering, die door de Sinn-Fein raad is gehpu- den. De Valera presideerde. De vergadering was gelijkelijk verdeeld tusschen vrijstaters en de-Valera-isten en nam een motie van, die de hoop uitte, dat het vrije woorden den komenden verkiezingsstrijd aan beide zijden geëerbiedigd zou worden. De correspondent van de „Daily Express" berekend, dat 60 procent van het leger voor het tractaat is. Hetzelfde blad meldt over de boot van de admiraliteit, die door republikeinen is buitegemaakt, dat zij eigendom van de regeering was en 20,000 geweren aan boord had met 2 mil- lioen kogels. De buit is met de gerequireerde vrachtauto's naar onbekende plaatsen gevoerd. HET NABIJE OOSTEN. De Porte overhandigde1 aan de geallieerde hooge commissarissen te Constantinopel haar antwoord op de vredesvoorstellen hunner re geeringen. Afgezien van enkele reserves, gemaakt nopens de territoriale voorwaarden, wordt de toon van de nota opgevat als een aanvaarding der voorstellen. De houding der regeering te Angora is nog niet met zekerheid bekend. De pers van Ana- tolië blijft bitter gestemd over de voorstellen. AMERIKA. Het dagelijksch verlies door de staking der kolenmijnwerkers wordt in de vetkoolmijnen geschat op 1,200,000 kool en a 2,000,000 aan loon in de anthraciet-mijnen op 300,000 kool en ii 800,000 loon. gevecht was op leven en dood, en een paar se conden lang gelukte het hem Bostock schitte rend te weerstaan. Opeens echter glinsterde het wapen van den schermmeester in een onver- wachten schijnaanval voor zijne oogen en het volgende oogenblik voelde hij den beslissenden stoot op zijn borst, juist waar het roode hartje op het leder van zijn wambuis was genaaid. Granton liet zijn floret vallen en Fidelia klapte in de handen en riep luide: „Bravo !"Gerard keek verbaasd, omdat hij niet verwacht had, dat Gran ton verslagen zou worden. Deze kon een gevoel van spijt en teleurstelling niet onderdrukken. Hij had er op gerekend dat hij overwinnen zou, en nu moest hij ervaren dat de schoone Fidelia en zijn schoonzuster dezen doodgraver toejuichten. Evenwel had hij genoeg zelfbeheersching om ook maar eenigszins te verraden dat hij teleurgesteld was. „U is een meester in uwe kunst," zeide hij, Bostock lachend de hand toestekende. „Ik dacht dat ik nog al aardig kon schermen, maar tegen u ben ik niet opgewassen. U hebt zeker op zeld zaam goede scholen gestudeerd.' „Ik heb mij moeite gegeven de kunst te leeren,' antwoordde Bostock, koel. „Ik geloofdat als men zich moeite genoegvoor iets geeft, men met alles kan slagen," zeide Gran ton, zijn masker van zijn gelaat nemende. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1