In den staat Illinois zijn ongeregeldheden voor gevallen. Twee politiemannen zijn gekwetst. ALLERLEI. Het bezoek vh!ti het Engelsche koninklijke paar te Brussel is thans officieel. De gasten zullen den 8en Mei te Brussel komen, waar zij twee dagen zullen vertoeven. Daarna zullen zij de verwoeste streken met de Engelsche militaire kerkhoven bezoeken. Naar de „Petit Parisien" uit Berlijn ver neemt, heeft Tsjitsjerin medegedeeld, dat Lenin aan overspanning en algemeene vermoeidheid lijdt. Alle pessimistische berichten die de ronde doen in cle pers, zijn ongegrond. De „Petit Parisien" verneemt uit Mainz dat meer dn 300.000 metaalbewerkers in heel Duitschland in staking gegaan zijn. Zij eischen de toepassing van den 8-urigen werkdag, die de patroonsvereenigigen willen opheffen. Sterke aarschokken blijven in heel Servië aanhouden. Een honderdtal huizen zijn geheel verwoest, een groot aantal andere beschadigd. De materieele schade bedraagt meer dan 30 mil lioen dinar. Het Belgische blad „Neptune" is in staat te melden, dat de koning, de koningin, prins Ümberto en prinses Yolanda van Italië in de tweede helft van Juli, waarschijnlijk tegen het nationale feest, een tegenbezoek zullen komen brengen aan het Belgische hof ter beantwoording van het Belgische koninklijk bezoek aan Rome. Volgens den correspondent van de „Neptune" te Rome, bevestigt de „Messagero" dat er huwe lijksplannen tusschen den Belgischen kroonprins en prinses Yolanda bestaan. Koning Alfons van Spanje zal zich met zijn gemalin tegen het einde dezer maand of begin Mei naar Rome begeven om de Italiaansche sou- vereinen te bezoeken. Binnenland. De experts bijeenkomst te Bern. De heer Van de Sande Bakhuyzen, consul- generaal in algemeenen dienst, vertrok gister avond naar Bern, om deel te nemen aan de bij eenkomst van experts, die de Zwitsersche regee ring tegen den 5den dezer aldaar heeft bijeenge roepen. Vleesclikeuringswet. Bij de Tweede Kamer is de memorie van ant woord verschenen op het voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de vleeschkeuringswet. Dat de indiening van dit ontwerp een ernstige verzwakking van de wet zou zijn, kunnen de ministers allerminst toege ven. De bedoeling toch is vrij te laten van over heidsbemoeiingen die persoonlijke handelingen, die voor de volksgezondheid zonder gevaar zijn. Maar dit bestek laat ook niet toe, gevolg te geven aan den wensch van zeer vele andere leden, die een algemeene vrijstelling van de huisslachtingen begeeren, onder voorbehoud, dat voor bepaalde streken de vrijstelling zou kunnen worden opgeheven. Werd vrijstelling regel van de wet, dan zou opheffing daarvan een zeer nadrukkelijk uitzonderingskarakter hebben. Voor de streek, die zij zou treffen, zou zij min of meer brandmerkend zijn en zoolang niet zeer ernstige feiten voorkwamen, zouden telkens protesten niet uitblijven. De ministers kunnen zich zeer goed verkla ren, dat het platteland hier en daar meer ver langt dan het ontwerp biedt. Reden om dat te geven, is er niet, wanneer dat meerdere de belangen der volksgezondheid in gevaar zou brengen, maar er is evenmin reden voor het platteland het uiterste te blijven begeeren en af te wijzen een redelijke tegemoetkoming, die rekening houdt met de belangen der volksge zondheid. Wanneer op ruime schaal van de vrijstelling wordt misbruik gemaakt en met name vleesch van ziek vee met behulp van de vrijstelling der huisslachtingen in consumptie wordt gebracht en wanneer die misbruiken niet met kracht Worden tegengegaan door het gemeentebestuur dan zal de Vrijstelling moeten worden inge trokken. Het moge niet aangenaam zijn voor goedwillenden, die wonen in een streek, waar Wetsontduiking inheemsch is, daar staat tegen over, dat voor die goedwillenden de opheffing van de vrijstelling allerminst een ramp is, maar slechts een kleine vrijheidsbeperking, die zij zonder morren zullen dragen om hun over heid te helpen in den strijd tegen de kwaad willenden, wier bedrijf inderdaad tot een ramp kan leiden. Daarom is het noodig, dat vrijstel ling tot wederopzeggen kan worden verleend. Gevaar voor misbruik van stempels bestaat natuurlijk steeds. Worden huisslachtingen vrijgelaten, dan kun nen geen maatregelen worden genomen tegen wreedheid bij het slachten. De gemeenten behoeven geen kosten uit de belastingpenningen te betalen de kosten kun nen geheel worden gedekt door een keurloon. De wet kost dus aan de gemeenten niets. Tegen de regeling van een gedwongen sa menwerking worden bezwaren aangevoerd, die naar de meening van de ministers niet gegrond zijn. De ervaring leert integendeel, dat door samenwerking met minder personeel kan wor den volstaan dan anders noodig zou zijn. Nu moet hierbij bedacht worden, dat het ontwerp alleen beoogt aan de regcering de be voegdheid te geven tot samenwerking te dwin gen, d.w.z. subsidiair tot het toepassen van dwang. Eenige gemeentebesturen hebben daar om gevraagd. De regeering ziet er bij nadere overweging geen bezwaar in, het verboden vervoer te stem pelen tot Overtreding. Het wetsontwerp wordt daarom dienovereenkomstig gewijzigd. Voor het geval van recidive wordt evenwel in verband met gevaar, dat uit de overtreding dreigt verzwaring van straf voorgesteld. De kleerenkwestie met Polen. Naar men mededeelt, heeft de crisis-enquête commissie besloten om gevolg te geven aan de motie-Duys, welke door de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming werd aangenomen. De commissie zal dus een onderzoek instellen naar de geheele gestie der Regeering en. van den heer Herzberger in zake de verkoop van Regeerings- kleeding aan Polen, de daarvoor genoten provi sie en de terugstorting van het bedrag hiervan in 's lands kas. Corps diplomatique. Bij Koninklijk besluit is Mr. VV. I. Doude van Troostwijk, op het daartoe door hem gedane verzoek, met ingang van den 4den Maart 1922, in de hoedanigheid van Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister, ter beschikking ge steld voor het tijdvak van twee jaar en zonder be zwaar van 's' Lands schatkist. Het HaagschCorrespondentiebureau meldt, Naar wij vernemen kan thans weldra de be noeming worden verwacht van een gezant te Mexico. Voor dien post zou bestemd zijn de gep. schout-bij-nacht W. D. H. baron van As- beck, oud-gouverneur van Suriname. Tegelijkertijd wordt de bezetting verwacht van den vacanten post van gezant in Brazilië waarvoor de oud-minister van Koloniën, mr. Th. B. Pleyte, ons werd genoemd. Nedcrlandscli-Belgiselie onderhandelingen. Verschillende Belgische bladen melden, dat de besprekingen, welke te Luzern tusschen de ministers Jaspar en van Karnebeek over de Nedcrlandsch-Belgische kwestie Waren begon nen, te Genua zullen worden voortgezet. („Msb.") Het vredespaleis. Van Donderdag af zal het Vredespaleis weder voor eenigen tijd voor 't publiek ter bezichtiging worden opengesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Middenstandstentoonstelling 1922. In de gisteravond gehouden gecombineerde vergadering van de Besturen der 3Middenstands- vereenigingen werden de plannen voor de Ten toonstelling nader besproken en als voorloopige data vastgesteld de week van Zaterdag 1() tot Zaterdag 17 Juni a.s. Er werden verschillende commissiën benoemd naast het uitvoerend comité en deze zijn alsvolgt samengesteld. Uitvoerend comité: G. Schaeffer voorzitter S. Hijman, vice-voorzitter W. van Zon Jr., Ie. secretaris D. Korvinus, 2e. secre taris J. G. van Dorp, penningmeester C. Janse; B. G. Hoogendam, Joh. Nauman, A. van Wame- len, commissarissen. Commissie van Financiën: K. G. Brugger, J. G. van Dorp, P. Krommenhoek, Chr. van Zutphen. Technische Commissie: B. G; Hoogendam, H. Hes, A. Korsten, A. Leusen, Th. Nöring. Commissie voor het program- m a C. J. van Dijk, D. Korvinus, C. C. Steens. Commissie van attractie: C. Jan- se, J. Krabbendam, Joh. Nauman. Commissie voor de verloting: C. Janse, G. L. Kamp, A. van Wamelen. Volksbadhuis. In de week van 26 Maart1 April '22 werden genomen 528 baden. lste Klasse kuipbaden 35, regenbaden 80. 2de Klasse kuipbaden 45, regenbaden 350, kinderbaden 18. Gedurende de maand Maart 1922 werden ge nomen 2899 baden. lste Klasse kuipbaden 218, regenbaden 438. 2de Klasse kuipbaden 221, regenbaden 1936, kinderbaden 86. Na door Burgemeester en Wet houders gehouden inschrijving voor drie stand plaatsen voor Consumptietentjes en een roomijs- wagen in het Sterrebosch zijn toegewezen aan W. A. J. Verhoeckx het z.g. Vlaggetentje aan de Maaskant, het tentje kruispunt van de Westfr. laan aan M. van Houwelingen en dat nabij de Boschwachterswoning aan de Wed. S. van Hou welingen, de standplaats voor een roomijswagen nabij de scheepswerf Nieuwe Waterweg verkreeg Joh. Verhoeckx. UIT DELFT. Aan de Lijm- en Gelatinefabriek alhier is met ingang van heden de werkweek met 21Ji uur ver lengd en zijn de uurloonen met 10 verlaagd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog even mijnheer X, te mogen antwoorden. Als ik de minst slechte zwemmer was, strekt mij dat tot eer, in aanmerking genomen, dat men bij de beoordeeling van wat een goed en een min der goed zwemmer is, blijkbaar een verschuilen de maatstaf wordt aangelegd. Mijnheer X. wil graag weten, wie het diploma aan den gediplomeerden zwemmeester heeft uitgereikt, k Geloof dat het daar niet om gaat, maar wel kan ik nog meedeelen, dat hij reeds jaren zwemmeester is in een andere gemeente. Welke gemeente zeg ik liever niet, omdat ikden man niet in zijn positie wil benadeelen. Als hij echter gepasseerd wordt bij de sollicitatie hier ter stede, geloof ik, dat de gemeente hier met haar zwemmeesters er nog niet zoo slecht voor staat. En nu wat betreft het redden van die 3 rnen- schen. Als ik, zooals ik heb meegedeeld, 5 kwar tier achter elkaar in het water kan blijven, heb ik geen boot noodig. Ik ben bij een van die ge legenheden van den IJseldijk gesprongen, heb 7 M. gedoken en daarna met den drenkeling 30 M. gezwommen. Een onderofficier, die bij de redding tegenwoordig was, en wiens naam ik desgewénscht kan noemèn, kan dat getuigen. Wat het les geven aangaat, ik weet ook wel, dat het bezit van een boek over zwemonderricht 1 niet Waarborgt, dat men werkelijk zwemles kan geven. Maar het kan gecontroleerd worden, of zij, die ik zwemmen heb geleerd, de zuivere schoolslag kennen. De heer X., die zeker al eens straf voor zijn gedrag in de zweminrichting heeft gehad van mij, is blijkbaar niet te overtuigen, zoodat ik weiger hem te demonstreeren, hoe ik zwemles heb gegeven. Over het belang, dat er in steekt, lang onder water te kunnen blijven, bij het redden van dren kelingen, daarover hoef ik zeker niet uit te wei den. Gaarne had ik den naam van den heer X. ge weten, om zijn eigen zwemkunst eens te kunnen beoordeelen. Ik dank U, mijnheer de redacteur, voor de verleende plaatsruimte en hoop, dat, indien ik weer persoonlijk aangevallen wordt, mij nog eens de gelegenheid wordt gegeven, mij te verdedigen. B. Klein heren brink. Noot van de Redactie Beide inzenders der stukken over de zwem school-kwestie hebben we nu ieder twee keer de gelegenheid daartoe opengesteld. We meenen, dat het thans voldoende is; verde re ingezonden stukken over genoemd punt, wor den dus niet meer geplaatst. Gemengd Nieuws. Doodelijk vliegongeluk. Op het vliegkamp de Kooy bij den Helder had gister morgen een ernstig vliegongeluk plaats, waarbij een officier-vlieger werd gedood. Het ongeluk had plaats met een lestoestel, waarin gezeten waren de officier-vlieger instruc teur Auwerda en de luitenant ter zee Mahns. Bij het maken van eenige bochten ver oor het toestel zijn snelheid en kwam van een hoogte van 100 meter naar beneden. De officier vlieger Auwerda was onmiddellijk een lijk, de luitenant ter zee Mahns brak een been. Zoo heeft dan de lucht weer een slachtoffer geëischt. Gedurende twee jaren had onze luchtvaart geen dooden te betreuren, thans is weer een doodelijke waarschuwing gegeven dat het vliegtuig nog niet volmaakt is. C. P. Auwerda was drie jaar aan de lucht- vaartafdeeling verbonden en een zeer kundig vlieger. Hij werd 32 jaar. De verslagenheid op de Kooy is groot. Ontslagen bij de spoorwegen. Aan verschillende aspirant-ambtenaren die bij de Nederlandsche Spoorwegen als leerling-klerk in dienst waren doch hun vaste aansteljing nog niet bekomen hadden, is medegedeeld, dat zij in verband met het overcompleet, dat er momenteel in het ambtenarencorps is, als leerling-klerk ontslagen zijn. Zij konden echter als tijdelijk hulpschrijver weder in dienst komen, wanneer zij genoegen namen met het voor die categorie van beamb ten weekloon.Dit beteekent voor geldende lagere sommigen eene vermindering van inkomsten van 300 en /400. E i n d e 1 ij k over. Te Lemmer is binnenge sleept door de sleepboot Texel" van de bergings maatschappij Doeksen te Terschelling de twee mastschoener „Tamara IV" geladen met houd en komende van Zweden met bestemming voor de houthandelfirma Wed. Sleeswijk, aldaar. Deze schoener heeft een ongelukkige reis gemaakt. Hij had reeds in October van het vorige jaar lading ingenomen. Na eerst een paar maanden te Hamburg door den winter te zijn opgehouden strandde hij bij het vervolgen van zijn reis nabij Terschelling en na aldaar door de sleepboot „Texel" te zijn vlot gebracht, liep hij, tengevolge Van slecht gezicht of misvat ting van de loods tusschen Terschelling en Lem mer buiten het vaarwater en opnieuw aan den grond. Door voorbijvarende schippers opgemerkt, werd de firma Doeksen gewaarschuwd en deze kwam met de sleepboot „Texel," de „Tamara" nogmaals te hulp, nam een deel van haar la ding over in een tjalk; waardoor hij weer vlot kwam, en sleepte de schoener naar Lemmer. Voor de haven aldaar bleek echter een dam te zitten, waarop de sleepboot nu vastliep, maar waarvan deze zich, hoewel met groote moeite, met haar stoomlieren en krachtig werken der schroef weer wist af te draaien, waarna ruim een uur opont houd hierdoor bekomen te hebben de „Tamara" hem eindelijk behouden binnensleepte. De sleepboot daarop terugkeerende naar Terschelling liep door verkeerde opvatting van den stuurman, in de op eenigen afstand van de Lemster haven in zee staande haringnetten van den Lemster visscher Sel- denthuis, waardoor dezen visscher belangrijke schade in zijn netten werd toegebracht. Jacht op'inbrekers. Gisternacht om streeks twee uur bemerkten twee nachtwakers van den Gecontroleerden Nachtveiligheidsdienst te Amsterdam en eenige politieagenten, dat er onraad was in den kelder van het gebouw „Arnhem" aan het Rokin. Zij hoorden gestom mel. Toen ze naderbij traden, werd hun komst door de inbrekers gemerkt, die de vlucht naar het dak namen. Op de daken ontstond een jacht. Daar bleek, dat er drie inbrekers waren. Ze hadden de wijk genomen naar het dak der Rotterdamsche Bank. Daar ze niet wilden blijven stilstaan, werd van de zijde der politie geschoten. Het resultaat was, dat een der inbrekers zich over gaf, nadat een der agenten hem een Browning uit de hand had geslagen. De beide anderen wisten te ontsnappen. De arrestant werd ge boeid overgebracht naar het bureau St. Pieters- hal Voor zoover bekend is niets vermist. Overreden. Zaterdagmiddag verliet de 68-jarige Van R., te Utrecht, een urinoir, staande op den Gatherijne-singel, bezijden de trambaan, juist op het oogenblik, dat een van het Ledig Erf komende wagen van lijn 1 dit punt naderde, Daar de man doof was, had hij de tram niet hooren aankomen, zoodat op het zelfde oogenblik de man onder het tramrijtuig geraakte. Nadat de wagen was opgevijzeld, werd de man met een bloedende hoofdwonde opgenomen en naar de Rijksklinieken ge bracht, waar hij aan de gevolgen van dit on geval overleed. Den bestuurder van het tram rijtuig treft geen schuld. Zonderling. Zondag is uit het Galgeven onder de gemeente Berkel, naar de „Tel." meldt het lijk opgehaald van een ongeveer 30-jarigen Duitscher, woonachtig te Tilburg. In kleeding- stukken, die op den kant lagen, zou naar verluidt een notitieboekje zijn gevonden, waarin ge schreven was Ik ben de moordenaar van Mr. Wijsman. Men neemt dit echter niet au se- rieux daar de Duitscher niet goed bij het hoofd was. Eenige andere Duitschers hadden de Tilburgsche politie reeds eerder voor hem ge waarschuwd. Zakkenrollers. Door de recherche te Utrecht is op de Zaterdagmarkt een zakkenrol ler uit Polen gearresteerd, die iemand een portemonnaie rolde. Een tweetal collega's uit Polen werd eveneens aangehouden op de markt en zal thans wegens niet in het bezit zijn van voldoende papieren over de grens gezet worden. De zakkenroller wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Mishandeld. Nabij Noordlaren heeft Zondagnacht bij een twist de 21-jarige ongehuw de Jelte H.,onder Midlaren wonende, de 61-jarige C. Nyborg te diens huize verschillende messteken in hoofd,hals en gelaat toegebracht. N. verkeert in levensgevaar. H. is gearresteerd. Loonsverlaging. De Bond van Steen fabrikanten hoeft den arbeiders bekend gemaakt, dat de loonen met 25 verlaagd zullen worden. De arbeiders zijn niet voor een verlaging van 25 doch 10 zou wel kans van slagen hebben. Onbezonnenheid. Met het doel den deelnemers van een vereenigingsfeest schrik aan te jagen hebben drie opgeschoten jongens in den nacht van Zaterdag op Zondag aan den buitenkant van een feestzaal te Boizenburg schietkatoen neergelegd. Dit ontplofte, waardoor een aangrenzend kantoorgebouw werd bescha digd, terwijl meer dan honderd vensterruiten werden vernield. Talrijke personen werden door glasschervenverwond.De daders zijn gearresteerd Nieuwe postzegels. De Fransche post in Marokko heeft drie luchtpostzegels uit gegeven, in waarden van 75 c. (donkerblauw) 1 franc (rood) en 2 francs (bruinviolet). De zegels vertdonen een tweedekker, welke boven Casa blanca zweeft in de hoeken is het waardecijfer afgedrukt, waar tusschen het woord Maroc, terwijl beneden de woorden Servise Postal Aerien zijn gedrukt. Groote brand. Em geweldige brand heeft gewoed te Nassau, de hoofdstad van de eilandengroep der Bahama's ten Oosten van Flo rida gelegen. Op zekere momenten dreigde het vuur de geheele stad aan te tasten, men wist echter tenslotte de vlammen te bedwingen. De brand brak uit in het Kolonie-hotel, een groot modern gebouw. Het S.O.S. sein weTd afgezonden, waarop onmiddellijk twee schepen op 250 mijlen afstand der stad, naar Nassau voeren. De schade bedraagt millioenen dollars. Brand in een mijn. Uit Breslau wordt aan de „Lok.Anz." gemeld, dat een hevige brand is uitgebroken in de Anselmschacht te Petreshofen (district Ratibor)' Tot nog toe zijn 16 mijnwerkers gedood en 38 zwaar en licht gewond. 382 mijnwerkers zijn nog in de brandende schacht ingesloten. Met het reddingswerk is een aanvang ge maakt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een zwendelaar. Na een proces van zeven weken heeft de rechtbank te Essen thans uitspraak gedaan in het geding tegen den be klaagde Mudra. Deze had in de dagen der Duib- sche revolutie kans gezien, zich een invloedrijke post bij het Roode Kruis te verschaffen. Later werd hij zelfs commissaris van die organisatie. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, droeg hij steeds de officiers-uniform, sierde zich met het ijzeren kruis, leidde een leven op grooten voet en hield er twee automobielen op na. Met de gelden van het Roode Kruis dreef hy voorts op groote schaal smokkelzaken. Zoo ging in een tijdsverloop van negen maanden een bedrag van 10 millioen mark door zijn handen. Uit het Verhoor voor de rechtbank kwam aan het licht, dat hij van die som niet minder dan twee millioen mark had verduis terd. (Buiten verantwoordelijkheid eer Redactie! Va-i ingezonden stukken ook al worde,, z t ge oiaatst - word» de kopv n et t> r n ggv n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2