DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETOW. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Donderdag 6 April 1922. N«». 1.1305. Baitenlandseh Nieuws. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent,, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BELGIE. Staatsminister Graaf Woeste, f Uit Brussel wordt gemeld Gistermiddag overleed na een ongesteldheid van enkele dagen in zijn woning te Brussel op 85-jarigen leeftijd de minister van Staat, graaf Woeste, oud-leider der Katholieke partij en sedert 1874 volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. Charles Woeste werd den 26sten Februari 1837 te Brussel geboren. Hij promoveerde aan de Brusselsche universiteit in de rechten en was 65 jaar lang een der beroemdste advoca ten van België. Gedurende een halve eeuw nam hij onafgebroken een eerste plaats in aan de balie en in het parlement. Zijn werkkracht en invloed kunnen misschien het beste worden vergeleken met die van Abraham Kuyper, of schoon Woeste zich schijnbaar meer op den ach tergrond hield en slechts gedurende vier maanden deel uitmaakte van een kabinet, namelijk dat van Malou in 1884, dat door Leopold II werd ontbonden op aandrang van de liberale partij. Woeste was eerujk van karakter, beginselvast en bescheiden. Eigenlijk welsprekend was hij niet maar toch luisterde de Kamer steeds met volle aandacht naar zijn woorden. Ook na den oorlog bleef hij conservatief en zag zich in 1919 genoodzaakt het leiderschap der Katholieken neer te leggen. En toch nog bleef men hem van toen af als den stillen leider, den leider achter de schermen beschouwen. Met grooten eerbied werd gister de overledene in de Kamer herdacht. DE EXPERTS-CONFERENTIE TE BERN. Uit Bern wordt gemeld: De Zwitsersche bonds raad, die eergisteren een zitting hield, welke tot in den avond duurde, heeft een nauwkeurig programma voor de conferentie der neutrale staten opgesteld. Omtrent dit programma, dat geheim wordt gehouden, valt slechts te zeggen, dat het de erkenning der sovjet-regeering afhan kelijk maakt van de houding der groote mogend heden te Genua, maar dat het verder er den nadruk op legt, dat de oplossing van de voor naamste economische kwesties, in de eerste plaats van het door het Engelsche plan opge worpen probleem van de regeling der wissel koersen, van de regeling van de kwestie der schadeloosstelling afhankelijk is. Nader wordt nog uit Bern gemeld. Op de voor-conferentie der neutrale staten, gister ge opend, waren alle uitgenoodigde staten, nl. De nemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden en Spanje, vertegenwoordigd. De te Bern geaccre diteerde gezanten van genoemde landen woon den de zitting bij. Het lid van den bondsraad Schulthess heette de- vertegenwoordigers dei- vreemde staten uit naam van den bondsraad welkom en verklaarde, dat de conferentie niet is belegd met de bedoeling, dat de vroegere neu trale staten te Genua een gesloten groep moeten vormen om bepaalde doeleinden te bereiken, maar dat er tusschen de vertegenwoordigde sta ten bepaalde aanknoopingspunten bestaan en dat zij gemeenschappelijke belangen hebben, zoodat een uitwisseling van gedachten tusschen de re geeringen de belangen der staten ten goede zal komen. De besprekingen werden tot Donderdag ver daagd om aan de deelnemers gelegenheid te geven, het hun ter hand gestelde materiaal te onderzoeken. Naar aanleiding van de conferentie van neutra le deskundigen voor de conferentie van Genua welke te Bern is bijeengekomen, schrijft de .Daily Telegraph" 34 „O, het is niet van beteekenis," mompelde hij. „Niet van beteekenisriep Granton, nog Wat dichter naar hem toetredende. „Je weet niet wat je zegt. „Als de punt er dieper in was gegaan, waart ge een man des dood geweest,. Kijk maar eens naar je mouw Gerard keek naar zijn linkermouw en voelde thans eerst dat hij erge pijn had aan zijn arm. Zijne onderkleederen waren ook gescheurd, waar zij met de floret in aanraking waren geweest en het linnen zoowel als het laken waren rood van bloed. „Arme jongen zeide Lady Scardale. „Leen mij uw zakdoek," zeide Fidelia. „Ik heb verstand van verbinden." „Ja, maar ik nog meer," zeide Granton, lachend. „Laat dit liever maar aan mij over, juf frouw Locke. Ik heb wel erger wonden ver bonden dan deze. Evenwel, als ik niet tus- schenbeide was gekomen, zou mijnheer niet Veel meer te vertellen gehad hebben 't Is een punt zóó scherp, dat men er een plank mede zou kunnen doorzagen „Groot-Brittannië heeft aan de neutrale mo gendheden in kwestie de technische conclusies medegedeeld, welke door de Britsche deskun digen zijn vastgesteld. Tusschen de zienswijzen en belangen van Groot-Brittannië en de meeste neutralen bestaat een hooge mate van over eenstemming, in verband met de verhouding tusschen hun wisselkoersen en de goud-pari teit, hetgeen voor den uitvoerhandel van allen dezelfde gevolgen heeft. Allen hebben ernstig te lijden onder de lage fabrieks- en verkoops prijzen der Duitsche goederen ten gevolge van de depreciatie van de mark, terwijl voorname lijk Zweden en Nederland groote verliezen heb ben geleden in verband met de enorme hoeveel heden Duitsch bankpapier, welke door deze landen zijn geabsorbeerd. Zij wenschen dan ook te' meer naar de financieele rehabilitatie van Duitschland, en, voegt het blad er aan toe, zij zullen ongetwijfeld worden uitgenoodigd, daar toe mede te werken door deel te nemen aan de internationale leening ten behoeve van het her stel. - DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas bevestigt, dat de Geallieerden Zondag- of Maandagochtend te Genua een voorloopige bijeenkomst zullen houden, om de gemeenschap pelijke werkwijze op de conferentie vast te stel len. Wanneer in den loop van de conferentie de Geallieerden nog eens een bijeenkomst houden zal er van Fransche zijde op worden aangedron gen, dat de Kleine Entente aan de besprekingen deelneemt. Naar in parlementaire kringen te Parijs wordt gemeld, heeft de ministerraad bij de bespreking over de Fransche deelneming aan de conferentie te Genua besloten, aan de afvaardiging slechts bevoegdheden ad referendum te verleenen. Der halve zal de delegatie slechts haar goedkeuring kunnen hechten aan een voorgestelde oplossing na raadpleging van Poincaré. Volgens de meening der Fransche regeering zouden de door de confe rentie getroffen beslissingen alleen het karakter moeten hebben van aanbevelingen aan de regee ringen, zonder de mogendheden definitief te bin den. \olgens bericht uit Berlijn worden van be^' voegde zijden alle berichten, welke behelzen dat de Duitsche rijksregeering met de Russische de legatie tot een taktiseh samengaan voor Genua heeft besloten, onjuist genoemd. Naar Jules Sauerwein van de Matin be rekent, zullen te Genua bij de opening der Conferentie daar .ter stede 3000 personen, ge delegeerden en journalisten, aanwezig zijn. In antwoord op de vraag, waarom Tur- kije, Georgië en Montenegro niet zijn uitgenoo digd, om aan de conferentie van Genua deel te nemen, heeft Schanzer in de Italiaansche Kamer gezegd, dat de verschillende landen door den Oppersten Raad zijn uitgenoodigd. Turkije is in staat van oorlog met Engeland en het is boven dien een Aziatische staat, welke nog niet erkend is en twee regeeringen heeft. Georgië is door de bolsjewisten bezet en het internationale vraag stuk in verband met Montenegro is reeds tot een oplossing gebracht. ^DUITSQHLAND. Het antwoord der Duitsche regeering op de no ta van de Commissie van Herstel zal volgens het „Acht.Uhi Abendblatt' waarschijnlijk Vrijdag worden opgesteld en aan den vertegenwoordiger te Berlijn van de Commis-ie van Herstel prof. Haguenin ter hand worden gesteld. De Duitsche regeering zal in dit antwoord verklaren, dat zij er kennis van heeft genomen, dat de Commissie van Herstel bij de vaststelling der betalingen Bostock was kwistig in verontschuldigingen. Zij vloeiden hem als water van de lippen. Hij zou zich die onverzichtigheid nooit vergeven. Hij kon niet begiijpen hoe deze floret hier kwam. Hij hoopte maar dat mijnheer Aspen beseffen zou hoe vreeselijk het hem speet, en zoo voort. Geiard, wiens arm een weinig stijf begon te worden en die erge pijn had, nam deze veront schuldigingen minzaam aan en liet zich in de kleedkamei door Granton verbinden die voor zoo iets handen scheen te hebben zoo zacht en bekwaam als die eener vrouw. „Het is een zonderlinge geschiedenis," zeide Granton, toen hij met zijn patiënt gereed was. Ik had nog nooit zoo iets wonderlijks ge zien." „Goede hemel Je denkt toch zeker niet dat hij het met opzet heeft gedaan vroeg Gerard met groote verbazing. „Natuurlijk niet antwoordde Granton, „maar het was toch vreemd. Een man die zich zoo ver gissen kan, zou ik niet tot schermmeester kie zen." Gerard stemde toe, maar hij was Bostock te gelijk hoogst dankbaar dat hij hem die lichte wond had toegebracht. Immers dit kleine onge val had hem weder nauwer met Fidelia Locke in aanraking gebracht. Zij was zoo bezorgd voor hem en vroeg hem zoo dikwijls of hij nog pijn had, dat hij het hart niet had zich boos op den voor het loopende jaar eenige tegemoetkoming heeft getoond. Zij zal echter uitdrukking geven aan haar verwondering, dat de Commissie van Herstel ondanks nog zulke hooge bedragen heeft vastgesteld. Het antwoord verwerpt zeer beslist twee der eischen der Commissie van Herstel, nl. den eisch omtrent de heffing van nieuwe belastingen ten bedragen van 60 milliard mark en den eisch, welke volgen de Duitsche regeering een in grijpen beteekent in de Duitsche financieele souvereiniteit. Daarentegen gaat de Duitsche regeering met enkele voorwaarden der Com missie accoord, met name die betreffende de autonomie van de Rijksbank, waarbij het ant woord er den nadruk op legt, dat een desbe treffend wetsontwerp bij den Rijksdag is inge diend. Verder zal de legeering verklaren, de overlegging der verlangde statistieken te zul len bespoedigen en uitdrukking geven aan de bereidwilligheid der Duitsche regeering inter nationale rechtsverdragen te sluiten, ten einde daardoor de kapitaalvlucht te bestrijden. Omtrent de kwestie der internationale lee ning zal het antwoord waarschijnlijk verkla ren, dat de regeering dit plan goedkeurt. Zij moet er echter op wijzen, dat de oplossing van dit vraagstuk niet bij haar ligt. De Duitsche nota over de veiligheidspolitie zou waarschijnlijk nog gister worden over handigd. Het antwoo d erkent in beginsel de ge grondheid van de eischen der intergeallieerde militaire commissie, doch het tracht een weg voor verdere onderhandelingen open te houden. FRANKRIJK. Zooals bekend is, is de termijn, tijdens welke Frankrijk geen rente behoefde te betalen over de van Engeland ontvangen voorschot en, on langs verstreken. Volgens de „Petit Parisien," heeft de Engelsche regeering medegedeeld, dat Frankrijk nu met die rentebetaling moet begin nen, aangezien Engeland dit geld noodig heeft, ten einde zich van zijn verplichtingen tegen over de V. S. te kwijten. Het blad raamt het bedrag, dat Frankrijk dit jaar zal hebben te be talen zoo er althans geen nieuwe regeling tot stand komt, op ongeveer 15 milliard francs. AMERIKA. Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft de bond van mijnwerkers voorgesteld een samenkomst te hebben met afgevaardigden van de mijneigenaars. Waarschijnlijk zullen de onder handelingen den lOn April te Washington aan vangen, ALLERLEI. De koning van Spanje heeft zich tot den Paus gericht om diens medewerking te verkrij gen voor hulp aan het gezin van wijlen koning Karei. De officieele statistiek wijst uit, dat het aantal werkloozen in Engeland in elf maanden tijds met ruim 195,000 is verminderd. Volgens een door de Italiaansche regee ring uitgevaardigd bevel moeten alle vreem delingen, die zich te Genua ophouden, zich uiterlijk 24 uur na hun aankomst bij de politie- prefectuur aanmelden. Zij moeten tevens het doel of de redenen van hun verblijf opgeven. Naar Belga uit Rabat in Marokko seint is ten gevolge van een ontploffing van een kruit fabriek te Kenitra aanzienlijke materieele scha de aangericht. Er zijn eenige gewonden en een doode. dommen schermmeester te maken. Terwijl Granton Gerard verbond, bleef Bostock nog een oogenblik met de dames praten, om haar op nieuw te betuigen hoe diep ongelukkig hij zich over het gebeurde voelde. De heer Aspen had een vuist als ijzer; de floret was hem uit de hand gegleden en in de verwarring had hij het eerste wapen het beste van het rek genomen. En dit was nu toevallig een floret, waarvan den vorigen dag de knop was gebroken en dat daar niet had mogen blijven hangen. De beide heeren wandelden samen naar huis. Toen zij buiten het gehoor waren, zeide Granton „Je hebt het er goed afgebracht. Niemand heeft kunnen bemerken dal je Rat Gundy her- kendet. Ik ben je daar zeer dankbaar voor. Maar vertel mij nu eens, wie is die Bostock „Ik ken den man evenmin als jij. Ik heb hem een paar malen gezien bij Lady Scardale en op dien morgen aan het politiebureau, toen hij als getuige optrad omtrent den moord van Seth Chickering." „Die kerel heeft iets in zijn gezicht wat mij niet bevalt," zeide Granton. „Waar heb ik die oogen gezien Ik geloof niet dat ik ooit tegen den man ben aangeloopen, voordat ik hem op het politiebureau ontmoette, maar toch komt hij mij bekend voor. Ik zie in zijne oogen het gelaat van een andermaar welk EERSTE KAMER. Zilling Woensdag 5 April. Aan de orde is de grondwetsherzie ning. De heer De Vos van Steenwijk (C. H. zegt, dat het volk deze herziening niet gewenscht heeft. Spreker is voorstander van het Lwee-ka- mer-stelsel. Hier is een hoogere instantie meer noodig dan in de rechtspraak, daar hier de be langen van het geheele volk op het spel staan. De christ. hist, leden zullen niet stemmen voor de artikelen betreffende de wijze van verkie zing, den zittingsduur en het aftreden van de leden der Eerste Kamer. Wat betreft de schade loosstelling van de leden der Tweede Kamer ko men wij aan den rand van het politiek bederf. De heer Van Landschot (R. K.) ver klaart te zullen stemmen voor hoofdstuk III (evenredige vertegenwoordiging) en verhooging van de schadeloosstelling van de Tweede Kamer-leden, doch tegen hoofdstuk IV (ontbin ding Prov. Staten) TWEEDE KAMER. Zilling Woensdag5 April. Aan de orde is de interpellatie-van Ravesteijn (G. P.) betreffende de conferentie te Genua. Interpellant stelt vragen betreffende de voor bereiding en de voornemens der regeering ten aanzien van de conferentie te Genua. De Minister van Buitcnlandsche Zaken, de heer Van K'arnebeek zal de vragen beantwoorden. De mogendheden, aldus spr. waren van oor deel dat alle Europeesche staten bijéén moesten komen, omdat dat dringend noodig was voor den wederopbouw van Centraal- en Oost-Europa. De hervatting van den internationalen handel acht ten zij noodzakelijk om de productieve werk kracht te vergrooten. Alle belemmering aan den handel in den weg staande, moet worden wegge nomen.Met de binnenlandsche staatshuishouding moet de conferentie zich niet inlaten. Bij het verschaffen van fondsen moet zeker heid bestaan omtrent de belegging. Ook moet zekerheid bestaan dat niemand zich zal be moeien met de intieme aangelegenheden van zijn buren. De Regeering heeft nog eenige nadere in lichtingen op de agenda gevraagd, maar zij heeft deze nog niet ontvangen. Te Genua zal het gaan om de reconstructie van Europa en in het bijzonder om het vraag stuk van Rusland. Hierbij zullen de geld-pro- blemen dus aan de orde komen. De Nederland- sche delegatie moet een afwachtende houding aannemen. In Stockholm is een voorbespre king gehouden tusschen de z.g. neutrale lan den. Als gevolg daarvan wordt te Bern een con ferentie gehouden van experts. Te Genua heeft een voorbespreking plaats van gedelegeerden der neutralen. Nederland is op beide conferenties vertegenwoordigd geworden. De Regeerung gaat uit van de gedachte dat alles wat verdeelt niet naar Genua moet worden meegenomen. Het vraagstuk van Rusland behandelend, zegt spr., dat dit collectief moet worden be handelt. Uit het programma van Genua blijkt dat dit ook de opvatting van de mogendheden is. Europa is een economische eenheid en Rus land is verloren als het overige Europa niet helpt. Er moet rechtszekerheid bestaan in Rus land en voor vreemdelingen moet Rusland open staan. Er zijn bedenkingen gemaakt tegen de con ferentie, o.a. dat Amerika geen deel neemt. Natuurlijk is dit te betreuren. Er zijn ook an. gelaat Dat kan ik mij niet meer te binnen bren gen. Hoe het zij, ik vertrouw hem niet." Gerard trok de schouders op en begreep niet hoe een man zoo grootmoedig als Granton, zoo tegen Bostock bevooroordeeld kon wezen, alleen omdat hij hem in het schermen de loef had afgestoken. XIII. Een plekje bij de rivier. Al mag de hooge steenen bedijking van de Theems, aan deze rivier hier en daar een antie ke waardigheid geven, toch is zij voor het mee- rendeel omgord door zwarte, met roet bedekte werven, pakhuizen, landingsplaatsen van stoom- booten en havenankers van schuiten. Alleen bij Greenwich waar zij zich verwijdt om de zilte omhelzingen der zee te ontvangen, hebben hare boorden een eigenaardige schoonheid, maar overigens zijn de oevers van den stroom die Londen besproeit, alles behalve romantisch. Een van de leelijkste plekjes der geheele rivier is zeker de rechteroever boven Battersea, juist waar de stroom een stadsch aanzien krijgt en waar alle herinneringen aan groene velden 'zich ver liezen in de wildernis van vuile werven en in stortende huizen. In die wildernis stond een khin gebouwtje dat onze bijzondere aandacht ver dient. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1