Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dere vraagstukken, die men er wellicht behan deld wilde zien. Maar spr. meent dat uit het bijeenroepen der conferentie blijkt een besef van tot samenwerking te komen en tot een economische verstandhouding. Dit besef' juicht spr. zeer toe. Men kan er sceptisch tegenover staan, maar er zit toch een element van rao- reele beteekenis in. Als het gelukt het onder ling vertrouwen te herstellen, dan is al heel wat bereikt. De heer Van Raves te y n (C. Fr.) repli ceert en stelt een motie voor waarin hij vraagt dat de Regeering te Genua zal streven naar herstel van de handelsbetrekkingen met Rus land en de herziening van het verdrag van Versailles. De heer Troelstra (S. D.) acht meer voe ling met de Kamer noodzakelijk. Spr. bespreekt de positite van Duitschland dat nog steeds onder den druk van buiten staat. Dit land is gebonden door dwangbevelen uit het buitenland en door politieke onmacht in het binnenland. Daarna critiseert hij de houding van Rus land. Lenin acht Genua een dood-eenvoudige zaken-kwestie, maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Zij zijn daar dwaas hoogmoedig en zij znllen moeten leeren inzien dat zij doodge wone „gesjochte jongens" zijn. Spr. acht actieve deelneming van Nederland aan de conferentie gewenscht. De heer Van der Laar (C. S.) acht alleen de ethiek van het christendom, geschikt voor den vrede en het herstel. De Sociaal- Democraen missen die ethiek. De heer M a r c h a n t (V. D.) dringt aan op meer openbaarheid der diplomatie. Hij zal tegen de motie stemmen omdat hij geen bin dend mandaat wil meegeven. De heer K o 11 h e k (S. P.) betreurt het dat al weer geen overleg is gepleegd met de Kamer opdat deze haar wenschen kan kenbaar maken. Hij constateert dat Nederland weer zal vertegenwoordigd worden door personen die niet door het volk zijn gekozen. De Minister antwoordt nog kort. Hij weet, dat het onmogelijk is te bepalen wat wel en wat niet op de conferentie zal worden be handeld. Dat kan de Kamer niet vaststellen. Evenmin kan spr. zeggen wat de delegatie meent of gaat doen. Hij kan alleen n alge- meene termen spreken. Het is onmogelijk de delegatie vast te klinken aan een motie of een mandaat. De heer Van R a veste ij n (C. Fr.) wij zigt zijn motie zóó, dat alleen „bespreking" en niet „herziening" van het vredesverdrag van Versailles wordt gevraagd. Over de motie wordt heden gestemd. Additioneel protocol. Aan de orde is het wetsontwerp goedkeuring van het additioneel protocol tot het verdrag van 29 Aug. 1918, gesloten tussehen Nederland en Duitschland betreffende de ophooging van den Ouden Rijnmond bij Lobith. Na enkele opmerkingen van den heer Van Sc ha ik (R. K.) en beantwoording van den Minister van Waterstaat, wordt dit ontwerp goedgekeurd. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden. EERSTE KAMER. Zetting Woensdag 5 April. V ervolg) De heer A n e m a (A. R.) betreurt het, dat Hoofdstuk VI, Van den Godsdienst, onveranderd wordt gelat.cn, met het oog op de scheiding van kerk en staat, doch ook omdat hij handhaving van het processieverbod gewenscht acht. Hoewel lid der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening, juicht spr. toe, dat de regeering in de wijziging der troonsopvolging verderdande commissie isgegaan in monarchale richting. Wat de regeling van het oorlogsrecht betreft, spr. is daar geen onverdeeld bewonderaar van, in het bijzonder wat betreft het recht van oor logsverklaring. Wat hoofdstuk III en IV be treft, een handhaving der Eerste Kamer juicht spr. toe maar zij moet stoelen in een gezond partijleven, en hoe beter het daarmede is gesteld, hoe minder de Eerste Kamer is te missen, al be hoort het afstemmen van ontwerpen tot de uiter ste middelen. Zeer ernstig beswaar koestert spr. tegen het ontbindingsrecht van Provinciale Staten. Dat is in tegenspraak met het stelsel van indirecte verkiezingen en spr. zet dit nader uiteen. De verhooging der schadeloosstelling der Tweede Kamerleden acht spr. billijk, maar noch de terugwerkende kracht noch het weduwen- pensioen kunnen door den beugel. Met een tweejaarlijksche begrooting heeft spr. vrede. De heer Van d e r Felt z erkent de wen- schelijkheid dezemrevisie, en hij kan over het algemeen er mede instemmen. Bezwaar heeft spr. echter tegen enkele punten in FIoofdst.uk III. Behoud van het twee-kamerstelsel juicht hij toe, daar de Eerste Kamer als instituut van revisie goed werk kan verrichten, als regula teur der wetgevende machine. Maar spr. kan niet geheel medegaan met de verkorting van den zittingstijd, de gelijktijdige aftreding niet ook met de evenredige vertegenwoordiging, daar deze de Eerste Kamer zal verpolitieken. Het euvel klemt te meer nu de zittingstijd wordt verkort en bovendien de ontbindbaarheid der Prov. Staten wordt mogelijk gemaakt. Die ontbindbaarheid is in strijd met den werk kring van de staten. Verder komt spr. op tegen handhaving van den stemplicht en becril.iseert de verhooging der scha deloosstelling der Tweede Kamerleden, de voor gestelde pensioenen en de tweejaarlijksche be grootingen ongunstig. Voortzetting vergadering heden. Hel plan vaii-Crancnburgh. Gisteravond heeft de groep-van Granenburgh te Den Haag in Pulchri Studio een vergadering gehouden. Ongeveer alle onderteckenaars van de be kende advertentie waren aanwezig. Bij den aanvang der vergadering werd over eengekomen geen besluiten te nemen, doch al leen van gedachten .te wisselen. Bij deze ged a c h ten wiss e ling bleek ongeveer een even groot aantal personen vóór als tegen het Amsterdamsche advies te zijn, om eigen candidaten te stellen en een eigen kiezersorga nisatie te vormen. De aanwezigen werden opgewekt allen de op 7 April te Utrecht te houden vergadering bij te wonen. Tweede kamerverkiezingen. De officieele uilslag der stemming, gehouden in de R.K. Kiesvereenigingen van den Rijkskies kring Flaarlem is de volgende 1. Mr. J. B. Bonians, 73425 p. 2. Ghr. v.d. Rilt 67304 p 3. Mr. P. Reymer 58600 p 4. Mevr. S. L. C. Brondveld-Vitringa 53789 p '5. A. B. Michielse 45053 p:; 6. Mr. A. J. M. Leesberg 34876 p 7. A. J. Loerakker 32949 p 8. B. Veltman 22626 p 9 P. Heilker 17903 p 10. Chr. Jansen 11473 p 11. Th. G. C. Hoog- 3867 p 12. L. Zonneveld 1620 p. Het politiek advies werd gevolgd. Arbeidswet voor kantoren. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" en de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoor bedienden hebben een adres tot den Minister van Arbeid gericht, waarin zij ter kennis van Z. Excellentie brengen de motie, welke door het congres dier beide bonden op 12 Maart j.l. te Rotterdam is aangenomen en luidt als volgt „Het congres constateert met leedwezen, dat de regeering draalt met, het treffen van wettelijke regelingen ten behoeve der handels-en kantoor bedienden, dat met name de wettelijke regeling van den arbeidstijd nog altijd niet van toepassing is op kantoren en voor winkels en magazijnen, dringt er daarom bij de regeering met klem op aan, thanr ten spoedigste over te gaan tot in voering der betreffende werktijdenbesluiten voor kantoren en winkels, daar zij van meening zijn, dat de invoering der werktijdenbesluiten niet moet wachten tot het thans aanhangig gemaakte wijziging van de arbeidswet. Bulgarije en ons land. Bij de Staten-Generaal is ingekomen een missive van den Minister van Buitenland- sche Zaken houdende mededeeling dat met de Bulgaarsche regeering is overeengekomen de handelsbetrekkingen tussehen beide landen voor-i loopig te regelen op den voet van wederzijdsche meéstbegunstiging, zoowel wat betreft den in voer van producten van het eene land in het andere als de behandeling van personen en yen- nootschappen, onderdanen van een der beide landen, die zich in het andere land gevestigd, hebben of zullen vestigen. Hulp voor Rusland. liet dagelijksch bestuur van den Bond van cornité's voor hulpverleening aan de noodlijden den in Rusland, als hoedanig het dagelijksch be stuur van het Nederl. Roode Kruis optreedt, heeft uit Riga telegrafisch bericht ontvangen, dat de lading van het stoomschip Qouwe stroom, bestemd voor de Russische hongerdistricten, te Windau in treinen overgeladen, thans naar de hongerdistricten onderweg is. De geleider, de heer Mulder, is naar Moskou ge gaan en begeeft zich vandaar naar de plaatsen, waar de verdeeling zal plaats hebben. I)e koning van Zweden naar Amsterdam Volgens het „N. v. d. D." bestaat de mo gelijkheid dat het bezoek van den Koning van Zweden aan ons land valt omstreeks den tijd waarop de Koningin haar haarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengt, dus tegen 24 April. Aardappeluitvoer. Men meldt aan het Hbld. van betrouwba re zijde dat in de omstandigheden, die aan leiding zijn geweest voor het uitvaardigen van een verbod tot uitvoer van aardappelen, zulke wijzigingen zijn gekomen, dat de opheffing van het verbod zeer aanstaande is. Op het ministerie van Landbouw moet men thans zekerheid gekregen hebben, dat onze voorraad voldoende is om den volgenden oogst te halen, ook al zal het uitvoerverbod een dezer dagen weer worden opgeheven. De Middelbaar Onderwijs-wet. In navolging van Amsterdam had te 's- Hertogenboseh onder presidium van dr. Cas- parie een bijeenkomst van intellectueelen plaats om ook in het Zuiden overal krachtige actie te voeren Legen het nieuwe ontwerp Middelbaar- Onderwijswet, waarvan de studie van hetGrieksch zeer ten nadeele der klassieke vorming, grooten- deels dreigt verloren te gaan. Besloten werd een request samen te stellen en daarop in het geheele Zuiden, handteekeningen te verzamelen. Opening Museum de Lakenhal. Gistermiddag is te Leiden het museum de Lakenhal in tegenwoordigheid van den burge meester en een aantal genoodigden geopend. „Katholiek Leveii." Vrijdag avond half acht zal deze vereeniging een vergadering houden. Door den Eerw. advi seur zal alsdan worden ingeleid Beschouwingen over hel moderne protestantisme Verwacht mag worden, dat, alle leden aanwezig zullen zijn. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Maart 1922. Inlagen 151.150; terugbetalingen 153.678,81 Aantal inleggers op 1 Maart 14476 Nieuwe deelnemers 126 14602 Geheel afgeschreven deelnemers 31 Aantal inleggers 31 Maart 14571 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Maart 1922 4.149.976.91. Verdacht. De justitie te Heerenveen heeft sectie gelast van het lijk van de bejaarde vouw J. K. te Steenwijk, die plotseling onder verdachte omstandigheden is overleden. De vrouw woonde als kostgangster in bij het echtpaar H. en legde Vrijdag voor de rechtbank te Heerenveen voor dit echtpaar een bezwarende getuigenis af in zake oplichting, in welke zaak de rechtbank in verband met valschheid in geschrifte nadere instructie gelastte. FI. legde toen aan de recht bank een door vrouw K. onderbeteekende ver klaring over, waarin deze bij overlijden al haar geld aan FI. vermaakte. Doch de vrouw deelde mede, van een dergelijke verklaring niets af te weten. En nu is de vrouw plotseling overleden. Dit vindt men verdacht. Verduisteringen. Het bestuur derVer- eenigde Schijvenschuurders te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van 16 duizend gulden door een bestuurslid. De penningmeester is gearresteerd. De verduistering is jaren achtereen geplèegd zonder dat de andere bestuursleden er iets van hadden gemerkt. De cheques, waarop het geld van de verschillende banken verkregen werd, moesten van twee handteekeningen voorzien zijn, nl. van hem zelf en van den tweeden pennihgmeester. De handteekening van zijn collega heeft hij steeds nagebootst. Bezuinigingsmaatregel. Naar wij vernemen, wordt met ingang van 1 Juli a.s. de gevangenis te Sneek opgeheven. De directeur wordt overgeplaatst naar Dordrecht en de ge detineerden over verschillende plaatsen ver deeld. Branden. Dinsdagavond ontstond in een der groote timmerloodsen van de N.V. M.A.B.O. aan de Oranjestraat te Apeldoorn een brand, die in de aanwezige houtmassa's overvloedig voed sel vond. Behalve een groot deel van den houtvoor- raad verbrandde de planken timmerschuur met haar aanzienlijken inhoud van ramen, deuren, kozijnen en liandgereedsehappen, alles gereed liggend voor den bouw van particuliere wo ningen en voor vereenigingen. De machines bleven gespaard. Ofschoon de oorzaak van den brand onbekend is, bestaat het vermoeden, dat hij bij het koken van de lijm is ontstaan. De schade is enorm, vooral nu een herleving in de bouwvakken in uitzicht is. De timmerloods en de bouwmaterialen waren op beurspolis verzekerd. Binnen enkele dagen zal door een noodvoor ziening het bedrijf met volle kracht worden hervat. Ongelukken. In de loods New-York aan de Wilhelminakade te Rotterdam heeft de haven arbeider J. P. R. een deur van deze loods, die uit de sponning was geraakt en die bij een poging om haar weder in de sponning te plaatsen, kantelde en viel, op het lichaam gekregen. De man brak zijn schedel en werd nagenoeg verpletterd. Een ter hulp geroepen geneesheer stelde den dood vast. De 24-jarige kantoorbediende, juf frouw J. N. D„ wilde gistermiddag in de Berg- schelaan te R'dam op een in beweging zijnden motorwagen van lijn 11 der electrische tramsprin- gen. Zij sprong mis, kwam onder den bijwagen en werd een eind medegesleurd. Haar borst werd ingedrukt, terwijl zij verschillende verwondingen opliep, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk volgde. B e d r o g. Tegen een van de eerste tabaks- firmas te Amsterdam is een gerechtelijke instruc tie geopend wegens bedrog in de aflevering van tabak. De bedrogene moet voor ongeveer 125.000 zijri opgelicht. („N. v. d. D.") Gepakt. Te Rotterdam is de Pool A. R. die met de Nieuw-Amsterdam uit Amerika was gekomen gearresteerd, zijn aanhouding was ver zocht wegens diefstal van 40.000 dollar te New- York. De Rotterdamse he handels- en L andbouwba n k. Dinsdag is in het pand Oostzeedijk 136 te Rotterdam het nieuwe kan toor van de Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank geopend. Het kantoor is gevestigd in het bovengedeelte der nieuwe woning, de heer Broekhuys heeft zelf de benedenwoning betrokken Er waren veel bloemen o.a. van de Commissie van het Stadion, premiewinners, a- genten en belangstellenden. Tevens had, onder controle van een commissie wier leden geen obligaties in hun bezit hebben, de eerste bijzondere trekking in de 15e obligatie- leening plaats. Op last van den heer Broekhuys moest de trekking voor premies van 1000 en daarboven zoo lang worden voortgezet, tot de premies gevallen waren op obligaties, welke uitgegeven zijn, zoodat de hoofdprijzen alle hun winnaar vonden. De 25.000 is gevallen op Serie 33. No. 240 en de 10.000 op Serie 22 No. 302. Van de 15e leening zijn reeds Serie 682 ge plaatst. an de Koopman-obligaties heeft de Bank réeds 530 pond aan papier-gewicht opgekocht. De obligaties zijn alle door den heer M. Eckstein vernietigd. De tweede bijzondere trekking zal niet 15 April maar reeds op 12 April plaats hebben. De heer Broekhuys heeft de 25.000 in be slag genomen gelden van het Advocaten-kan toor reeds terug ontvangen, met. de teruggave van de in beslag genomen Bankgelden schijnt het nog niet zoo vlug te gaan. Het vliegongeluk. Hedenmiddag werd het stoffelijk overschot van den officiervlieger van den Marine Luchtvaartdienst, Auwerda, die omgekomen is bij het vliegongeval in de Kooy, met militaire honneurs overgebracht van het militaire hospitaal te Nieuwediep naar het station om vandaar per trein vervoerd te worden naar Bussum, waar Vrijdagmiddag te 1 3/4 uur de begrafenis van het station af plaats vindt. Bij de begrafenis te Bussum zullen de Minis ter van Marine ad interim en de commandant dér Marine te Willemsoord worden vertegen woordigd door luitenant ter zee le kl. Olivier. Met den ernstig gewonden luitenant ter zee Mahns, gaat, het, naar omstandigheden vrij goed. Afschuwelijke roofmoord. Uit Münchcn wordt gemeld Op een in het bosch gelegen boerenhoeve in Boven-Beieren heeft een zesvoudige roof moord plaats gehad. Men vond daar twee 70- jarige boeren, de eigenares der hoeve, haar 8-jarig dochtertje en een 3-jarig jongetje, zoo mede een onbekende bezoeker dood. De lijken lagen er met stukgeslagen schedels, deels in de woonkamer, deels in den stal en ook in de schuur. Het schijnt, dat er slechts baar geld is gestolen. Spoorweg-ongeluk. Uit, Hagen bij Dus seldorp wordt gemeld Gistermorgen reed een personentrein in de nabijheid van Hagen op een groep arbeiders in. Van de 30 man sterke groep werden acht per sonen onmiddellijk gedood, terwijl enkelen wer den gewond. M ij nbrand. Naar uit Beuthen wordt ge meld, heeft op de Schuckmann Overbank Floez der Castellengo-mijn een ernstig ongeluk plaats gehad. Zaterdag brak aldaar, waar schijnlijk in het transformatorgebouw, brand uit. De ten Zuiden van dezen brand arbeidende vijf mijnwerkers konden zich niet redden. Pogingen Zaterdag en Zondag ondernomen, om dé af- geslotenen te hulp te komen, hadden wegens de sterke gaslucht en de hevige hitte geen resul taat. Er bestaat weinig hoop op, dat men de menschen zal kunnen bevrijden. Van den anderen kant meldt nog een Wolff- telegram uit Beuthen, dat te Ratibor van een mijncatastrol'e te Petersdorf, waarbij 16 mijnwer kers gedood, 38 gewond en 382 van de buiten wereld zouden afgesloten zijn, niets bekend is. De Anselm-schacht, licht trouwens niet in het district Ratibor, maar in Tsjecho-Slowakije. Treindiefstal. In den nacht van 4 op 5 April is tussehen Parijs en Laroche een trein diefstal gepleegd in den posttrein naar de Middel- landsche Zee, welke slechts uit een postrijtuig en enkele wagons eerste klasse bestaat. De dieven hebben zich toegang verschaft tot den postwa gen, waarin zich de Engelsche post, bestemd voor Italië, bevond, en maakten zich meester van 30 postzakken. De recherche werd onverwijld met het gebeurde in kennis gesteld, zij is reeds met het onderzoek begonnen. Bandietenstreek. Vier bandieten zijn de woning binnengedrongen van den millioennair R. Shattuck, gelegen aan 'tWashington Square te New York. Zij overmanden den millionnair diens vrouw en eenige bedienden, die zij in den kelder opsloten, plunderden op hun gemak het huis van onder tot boven en vertrokken metme deneming van een aantal juweelen ter waarde van 900.000 dollar. De bedienden slaagden er in zich uit hun gevangenis te bevrijden zij waarschuwden de politie, die een van het viertal arresteerde, toen deze terugkeerde om zijn overjas te halen, die hij had vergeten. Doodgestoken. Uit Keulen meldt men dat de bouwondernemer Küster te Nahn door een Fransch soldaat is doodgestoken. Küster zat in een café, toen eenige F'ransche soldaten binnenkwamen en van den waard „schnapps" verlangden. Daarop maakte Kürster, die de Fransche taal machtig was, de soldaten er op merkzaam op, dat de waard zich door het geven van „schnapps" aan de bezettingstroepen straf schuldig zou maken. Zonder dat een verdere woordenwisseling plaats vond, werd Kürster hij het weggaan door een der soldaten door een steek in het hart gedood. De vermoorde, die als een zeer vreedzaam man bekend stond, laat een vrouw met 7 kinderen na. Juweelendiefstal. Aan een der spoor wegstations te Londen is een merkwaardige juweelendiefstal gepleegd. De handelsreiziger van een Londensche juweliersfirma keerde Zondagavond per trein uit Schotland terug met juweelen ter waarde van 25.000 p. st. Om de aandacht van deze kostbaarheden af te leiden, had hij de juweelen verpakt in twee mandjes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2