DAGBLADWOOR SGHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. '«r- De Diamaatenschat »stc Jaargang. Vrijdag 7 April 1922. No. 13306. Dit numuior bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD Biiltënlaudsak Niaims ENGELAND EN DE OVERIGE GEALLIEERDEN EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O E M A !i K 'I' Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A h o nnemeuten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regel» 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hij of brachten* wetten of irrordrnlngen voo» tjesehreven m andere officieele ai- en keudlglisyen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering' Van den Sisten Maart 1922 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot aanwijzing van de stemlokalen voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. N oor de stemdictricten, waarin deze Gemeente ingevolge artikel 31 der Kieswet voor de ver kiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad is verdeeld, worden de volgende stemlokalen aangewezen Stemdistric.t 1 een lokaal van het Raadhuis, Groote Markt no. 1. 2 het gymnastieklokaal van de U.L.O. School, Oude Kerk hof no. 13. 3 een lokaal van het schoolge- gebouw aan de Tuinlaan no. 122 (Hoek Gerrit Verboon- straat). 4 het gymnastieklokaal van de opendare school aan de Sint Anna Zusterstraat no. 29. 5 hef gymnatieklokaal van de openbare school aan de Huysman'sstraat no. 3. 6 een lokaal van de Ambacht school. Sint Liduinastraat no. 15. een lokaal van de openbare school aan de Huijsmans- straat no. 3. een lokaal van de St. Joris doele, Doeleplein no. 1. het gymnastieklokaal van de openbare school aan het Edi sonplein no. 2. een lokaal van de R.K. Be waarschool aan de Lange Singelstraat no. 53. een lokaal van het schoolge bouw aanhetBroersveld 144 het gymnastieklokaal in het. voormalig Badhuis, Ge dempte Broersvest no. 1. het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg no. 7. een lokaal van de openbare school aan het Edisönplein no. 2. het. gymnastieklokaal van de openbare school aan de Lange Nieuwstraat no. 119. liet gymnastieklokaal van de openbare school aan de Dwarsstraat no. 4. een lokaal van de openbare school aan de Dwarsstr. 4. een lokaal van de Alidabe- waarschool aan de Lelie straat no. 10. het gymnastieklokaal van de openbare school aandePrins 6 a 10 11 12 12a 1 4 16 17 35 Dit gebouwtje was blijkbaar een soort van bootenhuisje geweest, maar nu scheen het sedert lang niet. meer voor dat doel gebruikt te worden. Het stond vlak bij de rivier, op een door palen gedragen steiger. Aan de zijde was een van die palen een weinig ingezakt, zoodat het geheele huis eenigszins helde. De steiger, waarop liet huis stond, was echter zoo smal, dat het groote handigheid vereischte er over heen te schuiven; zonder gevaar te loopen in de rivier te vallen. Het was niet veel meer dan een hut, bestaande uit een voor- en achterdeur en een enkel raam, welks gebroken ruiten hoofdzakelijk uit bruin papier bestonden. Deze hut was door een soort van vermolmde brug aan den oever verbonden. Achter dit krot lag een schuit gemeerd. De ge heele omgeving had door hare morsigheid en haar verwaarloosden toestand een griezelig aan zien. Niemand wist recht aan wiendie hut toene- hoorde en niemand stelde daarin ook eenig be lang.Zij was naar het gerucht zeide, gehuurd door een eigenaar van dergelijke krotten, die rijk was geworden met het verhuren van dergelijk ontuig aan allerlei vreemdsoortige huurders. Nu en dan zag men uit die hut een man met. een rooden haard te voorschijn komen, dien niemand kende en met wien ook niemand behoefte scheen te 18 19 Mauritsstraat no. 5. een lokaal van de openbare school aan de Pr. Maurits straat no. 5. een lokaal van de openbare school aan de Zwartwaal- sc hestra at no. 16. Artikel 2. Ingetrokken wordt de ter dezer zake va.-t.ge| stelde verordening van 31 Mei 1918, opgenomen in Gemeenteblad no. 19 van 1918. En hiervan is afkondiging geschied, waar het behoort den 6den April 1922. DE BEGRAFENIS VAN EX-KEIZER KARL. Belga verneemt uit Funchal Gisteren heeft de begrafenis van Karei van Haksburg plaats gehad. De meeste leden van zijn familie waren aanwezig met gevolg. De koning van Spanje had een krans gezonden. Het hart van den ex-keizer zal naar Oosten rijk gezonden worden in een urn van kristal, wel ke in een zilveren doos gesloten zal worden. Naar te Boedapest bekend is heeft graaf Julius Andrassy een testament van Karei van l labsburg in zijn bezit, dat hij bij Karel's laatste bezoek aan Hongarije van dezen ontvangen heeft en vóór den tocht per vliegtuig opgesteld was. Aartshertog Max, broeder van Karei, heeft een gelijkluidend testament in zijn bezit. Andrassy wil het testament eerst openbaar maken, wanneer hij bericht zal hebben ontvangen dat Karei te Funchal geen testament gemaakt heeft, dat het vroegere opheft. Na een ver. oek in dezen zin van den 1 ton ga nrschen adel te hebben ontvangen, heeft mi nister-president Bethlen, aldus het Acht-Uhr Ahendblatt, verklaard, dat de Ilongaarsche re geering geen bezwaar had tegen den terugkeer van Koningin Zita en aartshertog Otto naar Hongarije. Voor het overige zal de regeering ge trouw blijven aan haar huidige politiek ten op zichte van het koningsvraagstuk. Naar te Berlijn uit Weenen vernomen wordt, kwam het na het requiem in de St. Steiaanskerk voor oorlogsdoeleinden geleend heeft, is blijk baar een anomalie. De „Daily Telegraph" zegt dat de nota gericht is aan Franrkrijk, Italië, Portugal Roemenië, Servië en Griekenland, maar niet aan België, aangezien Duitschland krachtens het tract,aat van Versailles aansprakelijk is voor de aflossing voor de Belgische oorlogsschulden. Het document geelt zes maanden vooruit ken nis dat de eisch kan gesteld worden en ongetwijfel zullen de betrokken regeeringen middelerwijl over een regeling beraadslagen. Verscheidene Engelsche bladen merken op, dat de Britsche nota aan de bondgenooten be treffende hun schulden, aan Engeland's debi teuren niet vraagt, onmiddellijk na zes maanden den termijn van hun schuldrente te betalen. De nota stelt, eenvoudig vast, dat Engeland, na die periode het recht k;m uitoefenen, betaling dier rente te vragen. De „Daily News" vreest, dat, de plotseling opgeworpen kwestie de goede Fransch-Britsehe betrekkingen kan schaden maar, zegt het blad, tact is niet de eigenschap, welke de officieele communicaties tusschen twee naties, die elkaar na den oorlog eeuwige trouw gezworen kebhen, kenmerkt. De Westminster Gazette zou graag de Fran- sche schuld schrappen tegen een draconische vermindering van de schadevergoedingen en een redelijke overeenkomst met Sow jet-Rusland zelfs indien Amerika niet. bereid ware aan zulk een regeling mee te werken. De Britsche handel met Europa is voor het blad van veel meer waar de dan die precaire continentale vorderingen. noodige waarborgen tegen misbruiken en er zal een bijzondere commissie gevormd worden, welke de verschillende zijden van het vraagstuk van den achtuurs-werkdag zal onde zoeken. De ze commissie zal tevens het systeem van dubbele en drievoudige werkploegen onderzoeken. Een derde commissie bestaande uitvij leden van hei de partijen, zal de andere vraagstukken behan delen. De overeenkomst zal gedurende een jaar van kracht zijn en het werk zal, indien de overeenkomst door de respectievelijke ver gadering goedgekeurd is. Maandag a.s. hervat worden. HET VATICAAN EN SOW JET-RUSLAND. Het Vaticaan spreekt het gerucht tegen,dat het een overeenkomst met Rusland zou hek ben ge sloten en de uitzending, van Roomschkatholieke zendelingen in Rusland zou voorbereiden. DE CONFERENTIE TE GENUA. De aartsbisschop van Genua heeft een brief gericht tot de geestelijkheid en het Italiaan- sc.he volk, waarin hij zich gelukkig zegt te re kenen met de aanstaande bijeenkomst der con ferentie van Genua. Hij geeft daarbij last Zon- voor den pvprlejlen koning' tof een.marchisrisebe t flag in alle kerken van het aartsbisdom het, Yeni betooging van een 5000 personen. De „Times" zegt dat de Engelsche nota aan de geallieerden over hun schulden den debi teuren behoorlijk kennis geeft van Engeland's recht om rente te eischen en beschouwd moeten worden als een maatregel om den toestand te regelen die volgt op het verstrijken van de over eenkomst van 1919. De „Daily News" merkt op, dat de geallieerde landen ongeveer ii 2 milliard aan de Vereeni'gde Staten schuldig zijn, van welke som Engeland ongeveer de helft geleend heeft voor de voort zetting van den oorlog. Engeland is reeds bezig met afbetalen. Engeland heeft van zijn kant bijkans ii 2 milliard aan zijn Europeesche bondgenooten geleend, o.a. Frankrijk tusschen de 500 en 600 millioen, aan ïfusland ongeveer een even groot bedrag en aan Italië ongeveer 500 millioen. Ter wijl Engeland nooit geaarzeld heeft in zijn be reidwilligheid om den Vereenigde Staten terug te betalen, is het altijd bereid geweest om te onderhandelen over de kwestie van de nietig verklaring van de schulden van de geallieerden onder elkaar. Dat men van Engeland alleen zou verlangen, interest te betalen van geld, dat het Creator te zingen en schrijft drie bededagen voor het succes der conferentie. Facta heeft Dinsdagavond bij de sluiting van den Senaat die voor onbepaalden tijd uiteen is gegaan, de groote beteekenis van de conferentie uiteengezet en gezegd, dat de regeering thans zich geheel daaraan moet wijden. Voorts heeft hij aangedrongen op het hooghouden van de Italiaansche gastvrijheid. Naar uit Home vernomen wordt, is de Sovjetdelegatie Donderdagochtend te Genua aangekomen. hebben kennis te maken. De bevolking der rivieroevers scheen niet nieuwsgierig uitge vallen. Men was daar te zeer vervuld van zijn eigen zaken, om zich nog met die van anderen te bemoeien. Op zekeren morgen was de bewoner van de hut tehuis. De op de rivier uitkomende deur was open en wierp een bleek liehI in het arm zalig vertrek. De bewoner zat, hij die deur, met zijn gezicht naar den muur, zoo dat het licht ten volle op den brief viel, dien hij in den hand hield. Hij had een rooden baard en dik rood haar. Tusschen dat zware haar en dien rooden baard en knevel was weinig van zijn gelaat te zien. Maar zijne oogen waren donker en helder, oogen, de niet bij het roode haar schenen te belmoren. De roode man was geheel in zijn lectuur ver diept. Hij las een brief die de sporen droeg van reeds dikwijls gelezen te zijn, en toch scheen de inhoud, den persoon die het epistel las, nog veel belangstelling in te boezemen. Zoodra hij liet einde er van kwam, begon hij hem langzaam weer te herlezen, terwijl zijne oogen de regels schier verslonden. Eindelijk vouwde hij bij hem dicht en was op het punt hem in den zak te steken. Doch toen scheen hij opeens van besluit te veranderen, en het epistel opnieuw ontslui tende, begon hij het nogmaals te lezen, doch thans luide en met langzame, afgemeten, een tonige stem. Hij las alsof hij met, die lectuur een godsdienstplicht vervulde en dat scheen dit ook voor hem te wezen. DENEMARKEN. Gisterenavond zijn in een officieele me- dedeeling de voorwaarden der overeenkomst bekend gemaakt, welke door de vertegen woordigers der beide partijen onder leiding der officieele bemiddelaars is gesloten en nog goedgekeurd moet worden door de algèmeene vergadering, die heden door de heide centrale organisaties gehouden zal worden. De loonen zullen over het algemeen direct met 15 pet. verlaagd worden, uitgezonderd in gevallen als van de ijzerindustrie, de schoenen industrie en enkele andere, waarbij de minimum loonen onveranderd blijven. De achtuurs-werkdag blijft bestaan met de GRIEKEN EN TURKEN. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt hebben de Turken te kennen gegeven, dat, zij geneigd zijn, den wapenstilstand vanzelf te verlengen als de onderhandelingen na vier maan den nog niet zijn afgeloopen. Volgens de voorstellen der geallieerden was de ontruiming door de Grieken bedoeld als een maatregel, die van kracht zou worden tegelijk met het onderteekenen van het vredesverdrag, en niet, zooals de Turken nu voorstellen, al een voorafgaande voorwaarde voor de vredesonder handelingen. De geallieerden zullen het Turksche voorstel overwegen. Op de andere punten, w.i. de voorgestelde Grieksch-Turksche onderhandelingen en de voor waarden voor het terugtrekken der Grieken, zijn de voorstellen der geallieerden aangenomen. ti I U B II 1 ti I» d. De wijnaccijns. Bij Kon. besluit van 15 Maart j.l. (Stbld. No. 123) was bepaald, dat de bepalingen van de wet van 13 Juli 1914 (Stbl. no. 317) op de wijnaccijns voor zoover die nog niet van kracht waren, op 16 dezer in werking zouden treden. Naar wij ver nemen, is thans hij de Raad van State een Ko ninklijk besluit aanhangig gemaakt, waarhij laatstbedoelde datum wordt verschoven tot 1 Mei a.s. „In de vreemde landen waar ik verwijld heb," mompelde hij, „lezen de priesters eiken dag luid hunne gebedenboeken in zichzelven. Dit is mijn gebedenboek, dat ik mijzelven iederen dag voor lees, ofschoon ik al elk woord van buiten ken." De brief was niet lang. Hij luidde aldus „Zoon Japhet. Wanneer deze brief tot u komt, zal ik niet meer in het, land der levenden zijn. Zij gaan mij ophangendat volk.Je weet, dat. het mijn zielsverlangen was, eens een groot heer te worden en ik had het er op gezet dat jij ook eens een groot heer zoudt zijn, Japhet. Maar jij zult dat worden, al zullen mijne oogen het niet meer zien. Het volgende jaar, op den 1 sten Januari, zal de groote verdeeling plaats hebben, maar ik zal daar niet van genieten. Hoe minder, er zijn om te deelen, des to voor- deeliger zal dat zijn voor de overblijvenden Sommigen van hen, die aanspraak hadden op een deel, zijn reeds ter ziele gegaan hoe, dat doet niet terzake. Ik had niet gedacht, dat ik hen zoo spoedig zou volgen, maar het is mijn ei gen schuld. „Hoe het zij, gedane zaken nemen geen keer, en ik heb mijn rolletje hier op aarde uit gespeeld, maar jij moet het uwe nog beginnen. Zij hebben mi j van de lijst geschrapt en nu móet gij hen op uwe beurt van de lijst schrappen, Japhet. Denk er aan, óp Nicuwsjaarsdag wordt het kapitaal verdeeld. Door ieder persoon die afvalt, wordt het aandeel van de overigen grooter gemaakt. Indien zij allen afvallen behalve Ontslagen bij tic spoorwegen. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel klaagt in een brief, aan de directie van de Nederl. Spoorwegen en den minister van waterstaat ge richt, over ongemotiveerde ontslagen van perso neel bij de spoorwegen, waarbij niet in het minst rekening zou zijn gehouden met den burgerlijken staat en familieomstandigheden. De Zeeland. De Minister van Landbouw heeft een langdurig onderhoud gehad met den directeur van de South Eastern Railway Cy. over de verlegging van de. route der booten van de Zeeland naar Harwich. De directeur moet bezwaren onderstreept heb ben, welke de Nederlandsche vleeschexporteurs tegen de voorgenomen verlegging hebben inge bracht. Intusschen vestigt men er de aandacht van het Hlb. op, dat de South Eastern ei- zelf groot, belang bij heeft, dat de bestaande route gehandhaafd blijft. De conferentie te Genua. De Nederlandsche delegatie naar Genua zal vergezeld worden door de volgende adviseurs, mr. G. Vissering, president van de Nederland sche Bank, H. Polak, lid van de Eerste Kamer, prof. mr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, jij, zijt ge een rijk man, Japhet. een van de rijkste mannen in de geheele wereld. Bedenk dat wel. En bedenk ook dat zij mij over een half uur aan de galg gaan hangen en als jij een even goed zoon zijt als ik een vader was, is het je plicht hun dit betaald te zetten. Seth Chicke ring gaat eerstdaags naar Londen. Hij is het ergst op mij gebeten van den geheelen troep. Londen is een gevaarlijke plaats voor een vreem deling, en hem kon wel eens een ongeluk over komen. Ik zou je raden een beetje toe te zien en te zorgen dat hij je geen kwaad kan doen. Wat de anderen betreft, behoeft ge alleen tpgen Rat Gundy te waken. Hij is een duivel, maar zonder dit te weten, heelt hij mij een dienst gedaan, toen hij Locke een kogel door het hart joeg. „Meer behoef ik je niet te zeggen, Japhet. Een goed verstaander heeft aan een half woord ge noeg, vooral zoo'n slimme vos als jij zijt. Je zult hoog spel moeten spelen, maar als je wint, kunt ge, om zoo te zeggen, met de geld de wereld overwinnen. Bedenk, Japhet, dat zij je vader opgehangen hebben, - je vader, die zoo goed voor je was en die zoo veel voor je op het spel heelt, gezet. Je zult, er jezelven en mij een dienst mede doen, als je hen uitdunt en hen naar de hel stuurt' „Dit zijn de laatste woorden die je ooit meer hooren zult van je „Je liefhebbenden vader, Noach Bland." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1