DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F£ü1Il£TON De Diamantenschat, 45ste Jaargang. Zaterdag 8 April 1922. No. 19307. mm Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van WILLEM VAN PELT, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedengedeelte van het perceel Bakkers straat 6 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 8 April 1922. Nijvcrheidsavondschool Schiedam. Tentoonstelling van teekeningen. Op MAANDAG 10 en DINSDAG 11 April des avonds van 7 tot 9 ure in de Ambachtschool, St. Liduinastraat 15. Toegang vrij. Kinderen alleen onder behoorlijk geleide. Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Jules Sauerwein, de bekende correspon dent van de Matin", vertoeft in afwachting van de opening der conferentie van Genua reeds in Italië en wel in Rome. Hij heeft daar mer ver schillende politici, gewezen eerste-ministers en ininisters gesproken en het is hem opgevallen, hoe weinig men over het algemeen eigenlijk weet van wat te Genua aan de orde zal komen. Het is alles negatief wat men hoort, zegt hij, maar wat aan positief werk verricht zal kunnen worden tot het herstel van Europa, daaromtrent weet niemand iets met zekerheid te zeggen. Men heeft te Rome dan ook den indruk, aldus Sauerwein, dat Genua niet veel meer zal bereiken dan de financieele conferentie te Brussel in 1920 op instigatie van den Volken bond gehouden, waar ook op allerlei wijze reso luties zijn aangenomen, welke toch nooit zijn uitgevoerd. In werkelijkheid zijn de deskundigen, of ze nu diplomaat, financier of staatshuishoud kundige zijn niet in staat hun oude tradities en opvattingen ter zijde te stellen, hoewel men daar mee tegenover den chaos van tegenwoordig maar heel weinig kan uitrichten. Lloyd George, schrijft Sauerwein, zei me eens Ik haat dat soort men- schen, die volkomen steriel aan origineele denk beelden zijn. Met hun allen hebben ze minder verbeeldingskracht dan ik in mijn duim. Het onaangename van het geval is, ver volgt deze correspondent, dat deze verbeel dingskracht alleen, tot dusverre al even weinig resultaat heeft opgeleverd als het werk der des kundigen. Een gemeenschappelijke gedachte hebben de volken, welke over enkele dagen te Ge nua zullen vergaderen, niet doch er is één gevoel, dat hen tot een soort samenhoorigheid brengt en dat is de vrees voor een fiasco, dat zijn terugslag zal hebben voor een ieder, die van de conferentie daarmee thuiskomt. Jn een dergelijke bijeenkomst zegt Sauer wein, zal als de redder hij verschijnen die met een handige rhetoriek de onderneming aan het doel het best beantwoordend zal weten voor te 36 Toen de man zichzelven den brief overluid had voorgelezen, liet hij een dof gekreun hoo- ren, dat meer op het huilen van een gewond dier dan op een menschelijke stem geleok. Daarop vouwde hij den brief zorgvuldig dicht, legde hem in het gevlekte couvert met de zegels van de Kaapkolonie er op, en stak hem in den zak. Toen hij dit gedaan had, bleef hij een paar seconden in gepeins verdiept zit ten, terwijl zijne oogen op het grillige spel der op de folven dansende zon gericht bleven. Doch de man dacht niet aan het zonlicht. Zijn ziel verwijlde bij dat treurspel in Zuid-Afrika bij al die elkander zoo snel opvolgende sterf gevallen en bij die zonderlinge erfenis, die erfenis van dorst naar goud en dorst naar bloed. Hij dacht aan zijn eigen zonderlingleven, dat leven van zonde, rustelooze begeerte naar schatten en onleschbaren dorst naar macht. Visioenen van het verledene rezen voor hem op. Hij zag het gelaat van zijn vader, het gelaat van een Napoleon of van eenmisdadi- ger. Hij zag nog andere gezichten gezichten van mannen, die zijne slachtoffers geweest stellen, terwijl de rol van den zondebok aan hem zal ten deel vallen,^die zelfs met de beste redenen van de wereld een ontwikkeling van het debat zal tegenhouden. Al die^menschen, die geen oplossing we ten voor het geheel der Europeesche problemen, zullen dan zeggen We hadden een plan. Men heeft ons verhinderd te spreken en handelend op te treden. Het zal zuiver comedie zijn, maar de toe schouwster, de openbare meening in Europa za) zich laten vangen, Te Genua, besluit Sauerwein, moet men dade lijk denkbeelden meebrengen en niet alleen tegen werpingen. Volgens den correspondent te Praag van de „New York Herald" wil de Tsjecho-Slo- vaaksche minister van buitenlandsche zaken. Benes als woordvoerder der Kleine Entente te Genua voorstellen, dat de V. S. en Engeland een. groote leening zullen uitschrijven ten gunste van Duitschland tot dekking van de geallieerde scha- deloosstellingseischen. Deze zouden worden ge waarborgd door de Duitsche belastingen en. douane-inkomsten. Te Washington is officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaansche regeering heeft besloten, om, wanneer op de conferentie te Genua een overeenkomst mocht worden gesloten omtrent de regeling der buitenlandsche schulden van Rusland, deelneming daaraan te eischen bij vol komen gelijkstelling met de andere Entente- mogendheden. Ofschoon Amerika te Genua niet officieel zal zijn vertegenwoordigd, moeten de Entente- mogendheden er zich rekenschap van geven, dat zij niets ten eigen gunste kunnen besluiten zonder toestemming van Amerika. Uit Rome verneemt de „Msb." Naar aanleiding van het herderlijk schrijven van den aartsbisschip van Genua, over de al daar te houden conferentie, heeft Z.H. de Paus een schrijven, eveneens over de conferentie handelend, aan den aartsbisschop van Genua gezonden. - Uit Genua wordt gemeld, dat de minister raad te Rome thans de Italiaansche delegatie voor Genua definitief heeft vastgesteld. De mi nisters Facta, Schanzer, Bertoni en Rossi zijn» hoofdgedelegeerden. Hulpgedclegeerden zijn se nator Berazzini, de socialistische afgevaardigde Banepa, de democraat Belesia en de liberaal Olivetti. DUITSCHLAND. De crisis in de metaalindustrie in Beieren en Wurtemberg verergert gaandeweg. Met in begrip van Oost Pruisen zijn 130.000 metaal bewerkers buiten verdienste zoowel ten gevolge van staking als door uitsluiting aan de zijde der patroons. BULGARIJE. De in tergeallieerde commissie heeft volgens een bericht uit Berlijn aan Bulgarije meege deeld, dat het als schadevergoeding voor de eerste twee jaren 18 en 20 millioen gouden frs. moet betalen, terwijl dit bedrag volgens het vredesverdrag 45 millioen per jaar moest zijn. De congrescommissie voor arbeidsaan- gelegenheden poogt een conferentie tot stand te brengen tusschen de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders, ten einde over een bijleg ging van't conflict te onderhandelen. Er schijnt een kleine kans te bestaan op welslagen. De regeering heeft een crediet van 875 millioen dollar aangevraagd in verband met niet afbouwen en niet sloopen van een reeks oorlogs schepen, die volgens de afspraak van Washing ton niet kunnen worden gehandhaafd. De regee ring heeft namelijk het voornemen de enorme hoeveelheden metaal, die door het afbreken der schepen vrijkomen, voorloopig zelf te bewaren om te voorkomen, dat de metaalmarkt te zeer zou worden geschokt. AMERIKA. In het mijndictrict Wilkesbarre (Penn- sylvanië) heerscht volgens bericht uit New York een zekere opwinding, doordat de, bij den mijn- werkersbond aangesloten arbeiders, die aan 't werk waren gelaten om de lijnen te bewaken, door niet aangeslotenen zijn vervangen en extra politie is ontboden. Men ziet hierin een aanslag op de vakbonden. waren. Sommige van die gezichten had hij in jaren niet voor zich gezien, sommige had hij vergeten, of had hij gewenscht te vergeten. Al die visioenen verdwenen weder om plaats te maken voor een enkel gelaat, een forsch, goe dig gelaat, omlijst met rood haar, een gelaat, waarop nog zoo kort geleden de blos van ge zondheid had gezeteld, maar dat nu verbleekt was door den dood. Toen dat gelaat voor hem zweefde, lachte de man van wreede voldoe ning, doch die lach bestierf hem op de lippen, want het visioen was verdwenen om plaats te maken voor een ander, dat van een jonge, wonderschoone vrouw. Bij de gedachte aan dat gelaat sprong hij met een tweeden kreet op, strekte zijne armen uit en maakte een beweging alsof hij iets wilde grijpen, dat buiten zijn bereik was. „Ook dat zal ik winnenmompelde hij, „dat en alles, Ilij maakte een gebaar alsof hij iets van zich afschudde, en toen zich omkeerende, liep hij naar de rivier. Wie hem op dat oogenblik voorbij was ge gaan en hem in het heldere daglicht gezien had, zou ontdekt hebben, dat hij een man was met een alleronaangenaamst uiterlijk, een man, die bij deze sombere, griezelige omgeving behoorde; maar niemand ging hem voorbij. De rivier was geheel verlaten men zag er niets ALLERLEI. Zijne Heiligheid de Paus heeft naar de „Msb." uit Rome verneemt op het verzoek, hem gedaan door den koning van Spanje om stappen te doen ten gunste van de weduwe en de kinderen van ex-keizer Karei, geantwoord, dat hij reeds stap pen in dien geest ondernomen heeft. De" Paus verzoekt verder den koning, een vertegenwoordi ger te machtigen om op de conferentie te Genua ook in zijn naam desbetreffende stappen te doen. Naar de Echo de Paris verneemt heeft de Raad van Gezanten besloten, dat pogingen gedaan moeten worden om de vraagstukken nopens de apanage van keizer Karei tot oplos sing te brengen. Naar verluidt hebben keizerin Zita en haar kinderen machtiging gekregen om Madeira te verlaten. Een verblijf zal hun in Europa worden toegestaan met uitzondering van Hongarije. De Prins van Wales is Donderdag in Hong kong met geweldige geestdrift ontvangen en in een gouden baldekijn naar het groote ontvang- paviljoen gedragen,waar een Chineesch welkomst adres is aangeboden, 's Avonds werd een Chi- neesche optocht voor hem gehouden met kleuri ge lampions in den vorm van visschen. In het Zuid-Slavisch parlement heeft de soci aal-democratische afgevaardigde Moskoflje- vitsj den minister-president geinterpelleerd over het verblijf van generaal Wrangel op Zuid-Slar visch grondgebied. De afgevaardigde beweerde in zijn interpellatie te kunnen bewijzen dat Wrangel een inval in Rusland organiseert en dat zijn agenten propaganda voor dezen inval onder de Russische vluchtelingen maken. Mos- kofljévitsj verzocht den minister-president te willen mededeelen, welke maatregelen hij tegen de actie der Russische monarchisten denkt te treffen. Binnenland. De Tweede Kamerverkiezingen. De stemming over de candidaten in de Ka tholieke kiesvereenigingen heeft plaats gevon den en is dezer dagen beëindigd, zoodat. in eiken kieskring de lijst thans definitief is vast gesteld. Deze lijsten luiden thans naar „De Tijd" meldt als volgt 's-Hertogenbosch. 1. Jhr. mr. A. F. O. Sasse van Ysselt. 2. A. N. Fleskens. 3. dr. L. N. Deckers. 4. J. J. Wintermans, 5. P. J. J. A. v.d. Putt. 6. 6. M. Krijgsman, 7. mej. F. Jan sen. 8. mr. dr. Jan van Best. 9. J. J. Belien, 10. mevr. W. Brouns-van Besouw. Tilburg. 1. mr. dr. A. van Rijckevorsel, 2. Jan van Rijzewijk, 3. Ir. L. J. M. Feber, 4. W. J. F. Juten, 5. dr. G. M. Kusters, 6. mr. J. C. A. M. v.d. Mortel, 7. G. L. D. Nivard, 8. mevr. J. Kaller-Wigman, 9. H. J. Borghols. Arnhem-Nijmegen. 1. Mr. A. baron van Wijnbergen, 2. mr. J. R. H. van Schaik, 3. dan slechts een paar op het water dobberende schuiten. De man liep voorzichtig langs den smal- len waterkant, totdat hij bij de plaats kwam, waar zijn bootje gemeerd lag. Hij stapte in dat bootje, maakte het touw los, legde de roeispanen in het water en koos toen het ruime sop. Hij roeide stevig stroomopwaarts, eerst uiterst langzaam, maar toen met zulk een vaart, dat het bootje over het water scheen te vliegen. Wind en stroom waren tegen hem, maar hij roeide stevig voort, met een kracht en behen digheid, die een prijsroeier bewondering zouden hebben afgedwongen. Toen hij een flinken afstand had afgelegd, vertraagde hij plotseling zijn spoed en zijn bootje keerende, ging hij snel stroomafwaarts. Weder roeide hij rusteloos voort, totdat hij bij het ge deelte van de bedijking der rivier kwam, waar de oude botanische tuin was gelegen. Hier legde hij op eens de riemen neer, en het bootje op het water latende dobberen, dreef hij met den stroom mede, terwijl zijne oogen geketend hle- fen op een rooden muur en een huis, die tusschen een rij boomen zichtbaar waren. Terwijl hij staarde en staarde, bewogen zich zijne lippen en hij mompelde „Ik wil en ik zal het groote spel winnen. Ik zal er alles voor in de waagschaal leggen." G. Bulten, 4. L. baron van Voorst tot Voorst 5. P. J. J. Haazevoet, 6. mevr. S. L. C. Brons- veld-Vitringa, 7. L. A. M. van Basten Baten burg. Rotterdam. 1. H. Stulemeijer, 2. mej. Annie Meijer, 3. dr. B. J. J. Iluybers, 4. W. Mooyman, 5. dr. H. C. Vriens. 's-Gravenhage. 1. mr. M. J. C. M. Kolk man, 2. mr. P. J. M. Aalberse, 3. mej. Annie Meyer, 4. prof. mr. J. A. Veraart, 5. li. J. Borghols. Leiden. mr. dr. D. A. P. N. Kooien, 2. F. A. Moerel, 3. mevr. S. Bronsveld-Vitringa, 4. A. J. Loerakker, 5. H. J. Borghols. Dordrecht:1. C. J. Kuiper, 2. H. J. Borghols, 3. mr. dr. Jan van Best, 4. mevr. S. Bronsveld-Vitringa, 5. dr. A. C. A. Hoffman, 6. Ir. L. J. M. Feber, 7. mevr. D. Brouns-van Besouw, 8. prof. mr. J. A. Veraart. (In dezen kieskring is de uitstag der stem ming tot op dit oogenblik niet bekend ge maakt. Dit is de volgorde van het politieke ad vies.) Amsterdam. 1. J. B. van Dijk, 2. mevr. 5. Bronsveld-Bitringa, 3. J. II. A. L. von F rij - tag Drabbe, 4. L. H. van Rooijen, 5. mr. G. C. J. D. Kropman, 6. mr. L. Kortenhorst. DenHelder-Haarlcm. -1. mr. J. B. Bomans, 2. Ch. L. v. d. Bilt, 3. mr. Paul J. Reijmer, 4. mevr. S. Bronsveld-Vitringa, 5. A. B. Michiel- sen, 6. mr. A. J. M. Leesberg, 7. A. J. Loerak ker, 8. B. Veltman, 9. P. Heilker, 10. Chr. M. Jansen. Middelburg. 1. L. A. Fruytier, 2. F. J. L. M. van Waesberghe, 3. J. W. Vienings, 4. G. Adriaanssens. ..Utrecht. 1. J. G. Suring, 2. G. Knigge, 3. P. II. L. Steenhof. Leeuwarden-Groningen-Assen. 1. .Z. C. A. van Vuuren, 2. dr. H. W. Takkenberg, 3. mevr. W. Brouns-Van Besouw, 4. mr. dr. Jan van Best. Zwolle. A. II. Engels, 2. L. baron vanVoorst tot Voorst, 3. mr. P. J. M. Aalberse, 4. prof. mr. J. A. Veraart, 5. mr. A. C. B. Arts, 6. G. H. P. Bloemen. Maastricht. mgr. dr. W. H. Nolens, 2. jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck, 3. M. C. E. Bongaerts, 4. II, G. M. Hermans, 5 L J. C. Ament, 6. P. Rutten, 7. mr. M. A. M. Waszink, 8. A. A. W. LI. Konig, 9. P. L. H. Gremers, 10. J. M. J. M. Lambooy. II. Colijn. De Raad van Beheer van de Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft Donderdagmid dag naar het „Hbl." meldt, aan den heer H. Colijn, ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur, een lunch aangeboden. De heeren mr. Capadose, president-commis saris, de honourable captain Walter Samuel, chairman van de Shell, en jhr. de Jonge, namens zijn mededirecteuren, hebben daarbij in zeer waardeerende woorden herdacht wat de schei dende directeur voor de Koninklijke is geweest. De heer Colijn was zeer getroffen door deze hartelijke toespraken. Vreemdelingen. Ook de bijzondere bepaling, dat Belgische onderdanen, die langer dan drie maanden in ons land vertoeven, zich bij de politie moeten aan melden ter plaatse yan hun, vestiging, zal naar het „Hbld." meldt, in de tweede helft van deze maand worden igetrokken. Navolging Naar het Centr. verneemt, zal eerstdaags te Utrecht van Protestansch-christelijke zijde een vergadering worden gehouden van personen, die Toen perste hij zijne lippen op elkander en liet aich met het dobberende bootje mededrij- ven. Het huis verdween langzaam uit het ge zicht en toen was het geheel buiten het bereid, roeide hij zoo hard als hij kon weer terug naar het spookachtige hutje, dat hij zich tot verblijf plaats had gekozen. Nadat hij het bootje weer vastgebonden had en de hut was binnengegaan, zeeg hij op een stoel neer met een plof, die de oude muren van het gebouwtje op hunne grond vesten deed daveren. Een tijdlang bleef hij in gepeins verzonken zitten. Toen stond hij op, en naar een in een hoek staand kastje gaan de, haalde hij daaruit een fleschje te voor schijn. Hij hield dat tegen het licht en zeide met grimmigen lach „Dit is geen drank om de hand vast te ma ken en den geest helder te houden, maar ik kan er vandaag niet buiten." Hij goot toen een hoeveelheid van de vloei stof in een glas en hield het glas al peinzend in de hand, terwijl hij mompelde „Dit zal en moet mij geluk brengen 1" Toen wierp hij zich op den grond, met don rug tegen den muur en bleef daar zwijgend lig gen, om de visioenen af te wachten die liet be dwelmend vocht hem voor de oogen zou too- veren. (Wórdt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1