I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEÜI LLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Woensdag 12 April 1922. No. 1.1310. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Stcunverleening Belgische vluchtelingen. Men seint uit Brussel aan de „N.R.Crt." Het Hollandsche comité voor steunverleenirig aan Belgische vluchtelingen van den oorlog heeft zijn eindrekening ongemaakt. De voorzit ter der commissie, de heer Stuart, heeft den Bel gischen gezant in den Haag den volgenden brief geschreven „De liquidateurs hebben, gevolgd gevend aan de beslissing van de algemeene vergadering, het batig saldo besteed door den aankoop van lo. 100.000 francs 5 pet. Belgische leening 1919, 2o. 220.050 francs in bankbiljetten. „Wij hebben het voorrecht u deze waarden ter hand te stellen met de beste wenschen voor het geluk van uw vaderland. Uw verwoeste streken zullen door de Belgische geestkracht hersteld worden. Moge de vrede den voorspoed der volkeren brengen." In overeenstemming met den wensch van den voorzitter van het comité zullen deze geldswaar den door de Belgische regeering aangewend wor den voor het herstel van de verwoeste streken. De Belgische gezant heeft den liquidateurs van het Hollandsche comité de levendige dankbaar heid van de Belgische regeering te kennen ge geven, die de groote edelmoedigheid van de bewoners van Nederland ten zeerste waardeert evenals de toewij dihg en den ijver van het comité in het bijzonder van den voorzitter Stuart, voor hun zorgen ten bate dervluchtelingen tijdens den oorlog. Uit de mijnstreek. Zooals bekend hadden de mijndirecties tegen Mei aanstaande eene nieuwe loonsverlaging aangezed, wanneer de organiaties er niet toe zouden medewerken, dat de arbeidstijd op Za terdag verlengd werd. De organisaties verklaar den zich tegen verlenging van den arbeidstijd. De Alg. Christelijke en de Protestant-Chris telijke Mijnwerkersorganisaties wendden zich dezer dagen tot den Minister van Landbouw met het telegrafisch verzoek om zijn mede- Werking te verleenen, opdat de tegenwoordige loon- en duurtetoeslagregeling gehandhaafd zou blijven tot 31 December a.s. Aan de con tactcommissie voor de mijnindustrie werd mede een schrijven gericht om ten spoedigste een vergadering te beleggen om de hangende loon- kwestie te bespreken. De organisaties ontvingen heden van de zijde van de mijndirecties het bericht, dat deze be sloten hebben de aangezegde loonsverlaging met Mei aanstaande niet te laten doorgaan. Ter zijner tijd, wanneer de toestand zulks nood zakelijk maakt, zullen de mijndirecties een nieu we loonregeling voorstellen. De tegenwoordige loonen blijven dus ook na één Mei gehandhaaft. Uit het vervenersbedrijf. Op het departement van landbouw, nijverheid en handel hebben de vertegenwoordigers van de vervenersvereenigingen in de Overijsselsche ve nen en van de moderne, christ. en kath. land en veenarbeidersbonden een bespreking gehad met minister Van IJsselsteyn over de mogelijk heid om een oplossing te vinden in het hangende loongeschil. De verveners achten een verlaging van 20 en 25 pCt. van het loon noodzakelijk, Welke door de arbeiders aannemelijk wordt ge acht. Nadat gebleken was, dat van regeerings- 39 Immers het was hem onmogelijk voor zich- zelven te verbergen, dat Rat Gundy of lie ver Robert Granton zeer bij Fidelia ingunst stond. Hij had zijn best gedaan deze twee van elkander gescheiden te houden en hard be paald geweigerd iets te doen wat die ken nismaking kon bevorderen. En nu, ondanks dit alles, waren zij toch goede vrienden gewor den en schenen zij veel behagen in elkanders ge zelschap te vinden. Arme Gerard! Tot zijn lof moet echter ge zegd worden, dat, ofschoon hij het in zijn macht had, terstond een einde aan die vriendschap te öiaken, en dat hij slechts behoefde te zeggen nHogert Granton is Rat Gundy, en Rat Gundy is de man die uw vader heeft gedood," hij er geen °ogenblik aan dacht hem te verraden. Hij vond het vreeselijk dat Granton op vertrouwelijker Voet met Fidelia scheen te wezen dan hij, maar "ij kon er niets aan doen. Gerard kon Rat Gundy niet verraden, en zonder hem te ver baden was het onmogelijk te verhinderen dat Granton hoe langer hoe meer invloed op haar kreeg. Lady Scardale, van hare zijde, had het op gezet dat Fidelia en Robert Granton wege geen subsidieering van het vervenersbedrijf was te verwachten, kwam ter sprake de mogelijk heid van arbitrage. De besturen van beide par tijen verklaarden zich in beginsel tot aanvaar ding van arbitrage bereid.|De leden zullen echter nog moeten beslissen. Bij aanvaarding van arbitrage zal de minister van landbouw den ar biter aanwijzen. Ilongaarsche kinderen. Het Centraal Bureau van het R.K. Huisves ting.? Comité te 's-Iiertogenbosch deelt ons mede, dat de Zeer Eerw. heer Dr. Knebel voor dentij d van drie weken naar Hongarije is teruggekeerd. Voor alle aangelegenheden de kinderactie en de geestelijke verzorging der Hongaarsehe kinderen betreffende, gelieve men zich te wen den tot het Centraal Bureau in Den Bosch. Fusie. In een gehouden vergadering van de hoofd besturen der bij het Nederl. Verbond van Vak verenigingen aangesloten bonden, is het voor stel van de fusiecommissie aangenomen. Het bestuur werd eéhter opgedragen, geen enkele verandering in het program te aanvaarden. Men meende, dat wanneer het Algem. Nederl. Vak verbond alsnog wijzigingen in het door de com missie vastgestelde rapport wenschte, de be sprekingen als geëindigd konden worden be schouwd. De Tweede Kamerverkiezingen. In een vergadering van de afdeeling Maastricht van den Nederl. Bond van gepensionneerden is met algemeene stemmen besloten bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer met eigen candi- daten uit te komen. Er werd een comité van actie benoemd, dat zich m.et alle afdeelingen van den bond en met de andere bonden en vereenigingen welke actie voeren voor verhooging vén de pen sioenen, in verbinding zal stellen. De bedoeling is, over het geheele land dezelfde candidaten te stellen. De verjaardag van Prinses Juliana. De minister van binnenlandsche zaken heeft den commissarisen der Koningin verzocht er de aandacht van de burgemeesters op te vestigen, dat het, gelijk gebruikelijk is, aanbeveling ver dient, de openbare feestelijkheden bij gelegen heid van den verjaardag van Prinses Juliana, welke dit jaar op een Zondag valt, op den daar op volgenden Maandag te houden. Uit de stecnindustrie. De voorstellen van de arbeiders-organisaties in de steenindustrie luiden als volgt 1. De bestaande loonen worden met 10 pet. verlaagd, met dien verstande, dat voor het steenmaken boven Nijmegen een garantie loon van 1.20 per dagwerk wordt vastge steld en voor beneden Nijmegen 1.10 per dag werk. De uurloonen zullen ten hoogste met 10 pCt. worden verlaagd. 1. De werktijd wordt 9 uur per dag en 50 uur per week. Deze werktijd wordt bepaald zonder inhaling van regenverzuim. 3. Voor overwerk wordt 25 pCt. voor nacht arbeid 50 pCt. en voor Zondagarbeid 100 pCt. vergoed. Als nachtarbeid wordt beschouwd, ver richt tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens. 4. Aan werknemers met een gezin van meer dan drie kinderen, beneden den leeftijd van 15 jaar, zal voor ieder kind boven genoemd aantal en beneden genoemden leeftijd een toe slag worden gegeven van /0.50 per week, terwijl per gezin slechts ten hoogste f2.- zal man en vrouw zouden worden. Zij had het meisje innig lief zij waardeerde hare vele goede hoedanigheden. Zij wist, of liever zij vermoed de, dat Robert een onstuimige jeugd achter zich had, maar toch wenschte zij vurig dat Fidelia met hem zou trouwen. Want Lady Scardale behoorde tot die vrouwen welke meenen dat er voor een rein, braaf meisje geen schooner, edeler levensdoel denkbaar is dan een losbol op den goeden weg te bren gen. Hare eigen droeve ervaring op dit punt had haar niet wijzer gemaakt. Robert was een geheel andere man dan haar broeder. Hij zou zich gemakkelijk laten bekeeren. Lady Scardale kende Fidelia, of liever zij dacht dat zij hare jonge vriendin door en door kende. Zij hield zich verzekerd dat Fidelia Granton be minde, omdat het meisje zoo vertrouwelijk met haar zwager omging. Zij verbeeldde zich dat zij in het hart van het meisje kon lezen maar dat kon zij niet. Fidelia voelde zich met Robert Granton werkelijk zeer op haar gemak. Zij bewonderde zijn moed, zijn minachting voor sommige aan genomen vormen, zijn opgeruimdheid en geestig heid. Zij schepte behagen in zijne reisverhalen zij was vrij en vertrouwelijk met hem, maar zij beminde hem niet. Er was niet veel verschil in den leeftijd van beide mannen, maar Granton scheen haar veel ouder het was alsof hij tot een vorig geslacht worden betaald. Deze locslag zal worden be taald uit een door de werkgevers te stichten fonds. 5. Bij ziekte woidl van den vierden dag der ziekte af 80 pCt. van het loon uitbetaald, ge durende ten hoogste 13 weken. 6. De bestaande bepalingen bij sterfgeval, huwelijk, enz. blijven ongewijzigd 7. Bij schepen wordt het verhalen op groote afstanden en het verstellen extra betaald. 8. Deze overeenkomst geldt tot 1 April 1923. Verlaging der hegrooting. Overtuigd van den ernstigen toestand der openbare financiën en van de noodzakelijk heid, dat reeds bij de eerstvolgende staats- begrooting het totaal der uitgaven zeer be langrijk verlaagd wordt, heeft de centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, een adres gericht tot den tijdelijk-voorzitter van den raad van Minis ters, waarin er op wordt aangedrongen, reeds thans de noodige maatregelen daartoe te nemen. De Centrale Commissie meent bij den Mi nister van Financiën geen tegenspraak te zullen ontmoeten, indien zij rekent met een in de eerstvolgende jaren te verwachten ver mindering van de totale opbrengst der Rijks belastingen met rond 100 millioen gulden. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat op de Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar reeds een tekort op den gewonen dienst bestaat van ongeveer 50 millioen gulden, ter wijl de financieele lasten van den Staat o.a. door de nieuwe pensioenregeling voor burgerlijke ambtenaren en militairen nog aanmerkelijk zul len worden verzwaard en er eveneens rekening mee moet worden gehouden, dat de uitkeeringen aan werkloozen en de financieele steun aan ge meenten, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, zeker niet onmiddellijk zullen worden gestaakt. Alleen door ingrijpende beperking van alle overheidsuitgaven zal bereikt kunnen wor den, dat het verbroken evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven van den Staat her speld worde en een verlaging der begrooting met ten minste honderd millioen is daartoe noodig. De wijze, waarop dit kan worden bereikt, meent de Commissie aan het oordeel van het kabinet te moeten overlaten. Zij veroorlooft zich slechts er op te wijzen, dat het misschien wenschelijk zou zijn, de aangelegenheid in han den te stellen van een commissie van advies, die ongeveer te werk zou moeten gaan op dezelf de wijze als de bekende commissie-Geddes in Engeland. De Centrale Commissie voor Beziniging zal dit adres aan de leden van het kabinet en van de Staten-Generaal, tevens verzenden aan de Kamers van Koophandel, de verschillende ver eenigingen op het gebied van nijverheid, handel en scheepvaart, landbouw en middenstandsor ganisaties. Wijziging der Kaden wet. Blijkens het Voorloopig Verslag hebben de voorgestelde wijzigingen in de Radenwet bij vele leden der Tweede Kamer instemming gevonden, doch vreezen eenige leden, dat het toezicht der Verzekeringsraden op de Raden van Arbeid zich meer en meer ontwikkelt in een richting, welke voor een naar eigen inzicht handelen der Raden van Arbeid in zake de uitvoering der sociale verzekering geen ruimte meer laat. Een zoo ingrijpend en tot in onderdeden af dalend toezicht, kan aan een gezonde ont- behoorde. Zij voelde zich in zijn tegenwoor digheid, alsof zij met een vriend van haars vaders leeftijd sprak. Haar vader ja, daar om voelde zij zich aan hem gehecht. Diep zoo diep als een geloofsartikel had de overtuiging zich in hare ziel geworteld, dat zij door Robert Granton iets meer omtrent haars vaders dood zou hooren. Zij had geen bepaalde reden voor die overtuiging zij had zelfs geen reden om te gelooven dat Robert in de diamantvelden ge weest was of haar vader ooit gezien had, maar zij hield zich verzekerd dat zij den man gevonden had, die haar helpen zou den moordenaar van den overledene op te sporen. Zoo gebeurde het op dezen zelfden dag, toen Gerard langzaam weder naar Chelsea opging en een fatsoenlijke verontschuldiging poogde te verzinnen, dat hij haar alweer kwam bezoeken Fidelia een gewichtig gesprek met Granton had. Granton behoefde geen verontschuldigingen te zoeken om iederen dag zijn schoonzustern. te bezoeken en deze gaf hem gelegenheid genoeg om met Fidelia te praten. Zij had hem weder een en ander omtrent zijn reizen en avonturen ge vraagd, en eindelijk vroeg zij hem of hij ooit in de diamantmijnen in Zuid-Amrika was geweest. Aldus onverhoeds aangevallen, kwam hij er voor uit in die streken geweest te zijn. „Mijn droevige geschiedenis is u bekend," zeide zij, „terwille van Lady Scardale zult u daar zeker belang in stellen." wikkeling der arbeidersverzekering niet ten goede komen. Ook de financieele controle wordt te bureau cratisch gevoerd. Indien op deze wijze wordt voortgegaan, zullen de Raden van Arbeid binnen zeer korten tijd niet anders zijn dan bijkantoren van de V erzekeringsraden Men betreurt vrij algemeen, dat over het wets ontwerp de Raden van Arbeid niet zijn geraad pleegd. Van verschillende zijden is bezwaar gemaakt tegen art. 79b, dat mogelijk zal maken dat onder geschikte ambtenaren van den R. v. A. zonder voorkennis of medeweten van het bestuur of van den voorzitter inlichtingen geven aan den Verze keringsraad of diens gemachtigden. Gemengd Nieuws. Palmpaas oh ten toonstelling. Vanwege het Instituut voor Volksontwikke ling te Deventer is op Palmzondag aldaar in het klooster, een tentoonstelling van palm- paschens gehouden Men zag er palmpaschens uit alle deelen des lands. De Deventer krake lingen met de sinaasappels en de zwaantjes waren natuurlijk zeer talrijk, maar ook de merkwaardige reuzen palmpaschens uit Rijs- sen, een versierde dennetak voor de meisjes, een dito sparretak voor de jongens. Verder zag men er de vlaggepalmpaschens uit Amster dam, exemplaren uit Schiermonnikoog, Tholen, Weert, Doorn, kortom uit alle deelen des lands. Aan de mooiste inzendingen uit Deventer werden prijzen toegekend. De ramp te Gene muiden. Maandag avond heeft tusschen Genemuiden en Zwart sluis een schipper het lijk gevonden van den bur gemeester van Genemuiden, bij de ramp ip het Zwarte water omgekomen. Pr ettige verhouding. De gemeente Almkerk had indertijd geweigerd den burge meester het verhoogde salaris uit te keeren. De burgemeester ging naar de rechtbank te Den Bosch en deze heeft de gemeente veroordeeld tot onmiddellijke betaling van het bedrag, ver meerderd met 5 pCt. interest. Brandstichting? De brandweer te Rotterdam heeft met emmers water een begin van brand gebluscht in het wijnpakhuis der firma van W. aan de Korte Wijnstraat. Bij de blussching bemerkte men, dat houtwerk met petroleum gedrenkt was. Als verdacht van brandstichting is aangehouden een der compag nons, zekere H.O. D r i n k d a g e n. Uit Nieuwer-Amstel schrijft men In het begin dezer week kondigde het werk volk, werkzaam bij het Tehuis voor Ouden van Dagen te Amstelveen, den architect aan, dat zij eenige dagen den arbeid wilden neerleggen en zg. drinkdagen houden. D opzichter waar schuwde hen voor de gevolgen. Niettegenstaan de dit bleef al het werkvolk tegelijk weg. In middels had de architect maatregelen genomen, en binnen eenige uren, nadat de werklui niet gekomen waren, werden zij vervangen door Duitsche krachten. Twee dagen later meldden zich het oude per soneel 14 man sterk weer aan. doch de archi tect weigerde hun den toegang. Ter voorko ming van wanordelijkheden waren marechaus see en politie van het gebeurde in kennis ge steld. Zij behoefden echter niet in te grijpen. „Zeker. Maar meer nog terwille van uzelve, juffrouw Locke." „Zeer verplicht. Welnu, er zijn daar dingen gebeurd, waaromtrent ik zoo gaarne meer licht zou hebben. Iedereen die betrokken was in het geen daar plaats heeft gehad, schijnt dood of verloren te zijn. De vader van den heer Aspen is overleden - mijn vader ook de broeder van kapitein De Raaf eveneens en de man die de vreeselijke geschiedenis naar Engeland heeft overgebracht, werd vermoord zoodra hij in Londen kwam. Een andere man, die alles van de zaak wist, is plotseling verdwenen. Waar om is die man verdwenen? Deed hij dit om aan het gerecht te ontsnappen Heeft hij dien moord in St. Jamesstreet gepleegd Wat denkt u daarvan vroeg zij zenuwachtig. „Ik was niet in Londen, toen dit gebeurde," zeide hij aarzelend. „Ja, maar u hebt er natuurlijk wel van ge hoord en gelezen. Heeft hij den moord gepleegd Wat denkt u ervan „Zou Rat Gundy den armen Setli vermoord hebben? Maar juffrouw Locke, dat is al te on gerijmd Rat Gundy, Setli Chickering vermoor den Die twee waren intieme vrienden." Granton had zich verraden. Hij zag dit aan Fidelia's verbaasde en vlammende oogen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5