Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Fin. en Econ. Mededeeling en. Laatste Berichten. Iets zachter. onderhandelingen welke gevoerd zijn over aan sluiting bij de K.S.A. met de federatie van R.K. Vrouwenbonden in Ned. Thans is van deze Fe deratie een schrijven ingekomen, waarin wordt bericht dat aan de Diocesane R.K. Vrouwen bonden de beslissing omtrent deze aangelegen heid is overgelaten, weshalve het definitieve antwoord niet vóór Juli kan gegeven worden. Voorts was vanwege de vereeniging van direc teuren en leeraren bij het Nijverheidsonderwijs een verzoek tot aansluiting bij de K.S.A. inge komen, waarop geantwoord is, dat zij binnen zeer afzienbaren tijd de gelegenheid zullen hebben om op de voor hen geëigende wijze aan te sluiten. Voor hongerend Rusland is reeds ongeveer 131.000 ingezameld door het Centraal Bureau, hetwelk daarbij van alle zijden de loffelijkste me dewerking ontvangt, Derhalve kan dezer dagen andermaal een chéque van een 1/2 millioen lire aan de Internuntiataur worden afgedragen. Na rijpelijk overleg met de autoriteiten en het R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch moest voorshands worden afgezien van het denk beeld om Russische kinderen naar Holland te transporteeren. Met voornoemd comité is echter een regeling getroffen, om gezamenlijk goederen in natura voor Rusland in te zamelen, welke dan met het schip van den Bond van Steuncomi- té's zullen worden verscheept. Prof. Aengenent, algemeen geestelijk advi seur der K.S.A. in Ned., komt te half 2 ter ver gadering en wordt met applaus begroet. De voorzitter deelt mede dat het dagelijksch bestuur ter gelegenheid van Prof. Aengenent's zilveren priesterfeest naar Warmond is geweest. Hij huldigt den hoogeerw. Adviseur en schetst in rake trekken diens zeer groote verdiensten en onvermoeiden werkkracht voor de K.S.A. Hij noemt Prof. Aengenent het kompas, waarop heel de katholieke sociale beweging zeker heeft gevaren en dankt hem voor al hetgeen voor de K.S.A. werd verricht. Prof. Aengenent zegt ten zeerste dankbaar te zijn voor de hartelijke woorden. Onder de vele ondubbelzinnige blijken van belangstelling, welke hij mocht ondervinden waren die van de K.S.A. mede van de aangenaamste. Zijn meesten arbeid buiten het Seminarie was inderdaad gewijd aan de K.S.A., wijl hij er van overtuigd is, dat wij er zonder een bloeiende K.S.A. niet komen. Een eenheidsband moet bestaan om onze Sociale or ganisaties, die immers alle hun eigen belangen hebben, welke eenigszins uiteen kunnen loopen. Dit is zijn levensideaal geweest en zal het steeds blijven. Daarop deed de voorzitter de mededeeling, dat, ondanks de zorg en moeite van het Centraal bureau, het aantal abonné's op het orgaan „Katholiek Nederland" in het afgeloopen kwart- taal nog met 185 was teruggeloopen. De verga derden werden krachtig aangespoord om hun invloed aan te wenden, ten einde het aantal abon nementen belangrijk opgevoerd te krijgen. Ook op het nieuwe perto'öiek „Voor Studie en Prac- ijk" zij de aandachTgëvestigdExemplaren voor de propaganda zQt'fiteeds in elke gewenschte hoeveelheid verkrijgbaar. Het verslag der 8ste Sociale Week zal dezer dagen verschijnen. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten om aan Mgr. B. A. de Wit te Utrecht, uit erkentelijkheid voor diens belangrijke ver diensten voor de K.S.A. het beschermheerschap aan te bieden. Punt 2 der agenda Stand der reorganisatie. Medegedeeld werd, dat er nog niet heel veel voortgang is geweest sedert Prof. Aengenents inleiding op de jongste Centrale raadsvergade ring, die in het Maartnummer van „Katholiek Nederland" werd afgedrukt. In alle diocezen heeft de reorganisatie plaats gehad, behalve in het bisdom Roermond, waarvan inmiddels in het geheel niets meer werd vernomen. Het Aartsdiocesane Comité wordt in haar werk zaamheid grootelijks gehinderd, doordat de penningmeester van het oude comité ondanks meermalen herhaalde verzoeken nog steeds in gebreke is om de financieele bescheiden over te leggen. Sinds 1918 is door het oude comité niets meer afgedragen. Inzake de regeling der aansluiting van de Vakvereenigingen hebben Haarlem en 's-Bosch het bekende advies gevolgd. Breda had reeds een beslissing genomen vóór het verschijnen van dat advies vindt het niet opportum om thans reeds te gaan veranderen. De vergadering uitte haar leedwezen over het feit dat in Limburg nog geen leven is te bespeuren De voorzitter zegt dat, misschien door persoon lijk bezoek nog iets te bereiken is, doch de kwestie heeft een doctrinairen ondergrond. Bij de discussies over deze kwestie, bleek verschil van meening te bestaan over de moge lijkheid en wenschelijkheid om in het diocees Roermond plaatselijke Comité's op te richten, terwijl de reorganisatie van het diocesaan Comité uitblijft en er geen teeken van leven is te bespeu ren. De moeilijkheid is gelegen in de wijze van aan sluiting der vakorganisaties, die immers door het Diöc. comité moet worden geregeld, evenals het al of niet toelaten v^qp een vereeniging, waar omtrent twijfel bestaat, of zij voor aansluiting in aanmerking komt. Voorts werd ter vergadering mededeeling gedaan, dat de Bond van R.K. Openbare Lees zalen en Boekerijen besloot om toe te treden tot de K.S.A. De Aartsdiocesane Werkliedenbond zal aansluiten bij het aartsdiocesane Comité. Vervolgens was aan de orde de afdracht der contributie door de organisaties, waarbij de financieele verplichtingen der verschillende na tionale organisaties tegenover de K.S.A. breed voerig werden besproken. Naar aanleiding van de opkomst ter jongste Centrale Raadsvergadering werd door het be stuur er op gewezen, dat aldaar 26 organisaties waren vertegenwoordigd, terwijl er 7 afwezig waren gebleven zonder kennisgeving. Hoewel de Centrale raad der K.S.A. in Nederland bestaat uit de volledige besturen der organisaties, d.w.z. ongeveer 210 personen, waren er 169 leden Van den C.R. niet ter vergadering. De aanwezige bestuursleden werden dringend verzocht deze aangelegenheid in hun besturen uiteen te zetten en hen te instrueeren. Ten slotte kwam ter tafel de vraag of de K.S.A. ook in dit jaar een Sociale Week zal houden. Het D.B. wilde hieromtrent de meening hooren van het C.B. Men besloot om de 9de Sociale Week te doen plaats hebben in September of October '1922 en achtte gezien de tijdsomstandigheden en de gemeenteraadsverkiezingen in 1923, het onder werp „Gemeentepolitiek" zeer geschikt. Derhal ve werd aan het Dag. Bestuur opdracht gegeveh om een schema te ontwerpen, opdat het pfan tijdig zal kunnen worden voorbereid. Bij de organisatie der 8ste Sociale Week bleek de tijd van voorbereiding tekort t'e zijn geweest. De plaats, waar zij zal worden gehouden, zal nog nader worden overwogen. Het wetsvoorstel tot uitstel dér Tabakswet. Door de heeren Abr. Staalman, Rink, Visser, van IJzendoorn, De Muralt, De Groot en Ter Hall is ingediend een voorstel van wet. tot wijzi ging der tabakswet. Voorgesteld wordt het tweede lid van arti kel 90 te lezen als volgtDe overige artikelen treden in werking op een nader door ons te bepalen tijdstip, echter niet vóór 1 September. 1923 en dan voor art. 81 ten minste 2 maandeh vroeger wordt gesteld dan voor de andere ar tikelen; Ter toelichting zeggen de voorstellers, dat het geen betoog behoeft, dat Ook in de tabaks industrie thans een malaise heerscht, zooale die nimmer is gekend. Met de grootste inspant- ning van krachten geiukt 't velen werkgevers in deze industrie nog staande te blijven, maar zonder twijfel mag als zeker worden aangeno* men, dat elke verzwaring van lasten op dit oogenblik menigeen hunner tenonder zou doen gaan. De invoering der tabakswet zou onder deze omstandigheden stellig beduiden het ter niet gaan van menige onderneming op dit ge bied, hét voor velen verloren gaan der hoop, dat men in betere tijden zich wel weer er bo ven op zou kunnen werken, alsmede het ver lies voorgoed van werkgelegenheid voor tal rijke arbeiders. Niet minder zouden ook vele handeldrijvenden en andere belanghebbenden bij de tabaksindustrie hiervan het slachtolfei) worden. Dat ook de regeering den ernst van dezen toestand inziet, mag afgeleid worden uit het» feit, dat ook zij het tijdstip tot invoering de-' zer wet tot heden nog niet gekomen, heeft ge| acht. En het is zeer wel mogelijk, dat ook zij; van meening is, dat het nog geruimen tijd< zal moeten duren voor dit tijdstip daar i3. Het; spreekt overigens Vanzelf, dat geen bewinds-; man thans eenige bepaalde toezegging hier omtrent kan doen. De aldus geboren onzekerheid werkt echter zoo verlammend op de industrie en op den: handel in tabak, sigaren en sigaretten, dat zijj op zich zelf reeds ernstig nadeel beteekent. Het wegnemen van deze onzekerheid voor den eërstkomenden tijd zal deze industrie en de zen handel, naar de vaste overtuiging van de voorstellers, waarin zij gesteund worden door de meening van vele deskundigen, ten goede komen. Mede zal dan daardoor bereikt wor den, dat de wet niet in werking treedt op een j tijdstip, dat, om de boven uiteengezette rede nen, alleróngeschikst moet worden geacht. Moge de schatkist dan al gedurende zekeren tijd van de inkomsten verstoken blijven, die sommigen vaii de werking der tabakswet ver wachten, daartegenover staan dan zulke groo te, de geheele bevolking tengoede komendevóor- deelen, dat deze ruimschoots tegen het eerst geschetste veronderstelde nadeel zouden op wegen. Trouwens de schatkist zou er niet door ge baat zijn, indien thans de betrokken industrie en handel zoodanig werden benadeeld, dat deze voor lange jaren als belasting-object hun beti teekenis zouden verliezen. Op deze gronden hebben de voorstellers ge meend, dit voorstel van wet te moeten indienen. Gesloten bioseopen. Naar we vernemen, is van overheidswege ge last, dat op Goeden Vrijdag geen bioscoopvoor stellingen mogen plaats hebben. Flora en Pando ra zullen dus morgen gesloten zijn. Huishoud- en Industrieschool. Na de gehouden examens werd Woensdag 12 April 1922 door het Bestuur van dè Huishóud en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken het diploma „Huisnaaister" uitgereikt aan i C. Zuidgeest en L. Bal, Schiedam. 1 leerling be haalde het diploma niet. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd behaald door G. van Leeuwen, J. van der Male, B. Reherman en J. van Woerkom, Schie dam T. Braam, R. Florusse, L. Nederlof, Rot terdam. T. Kranenburg Poortugal en J. de Lijs ter de Raadt, Pernis. 2 leerlingen slaagden niet. Nijverheidsavondschool Schiedam. Bevordering van leerlingen Cursus 1 921—1922. Naar de Tweede klasse Klasse IA A. Abrahamsen, I. G. Bakker, J. Ballyns, W. Baris, D. Baron, N. van den Bos, J. H. van den Bosch, P. Bosua, D. Bron, P. Brouwer, H. Th. Collignon, J. van Diggelen^ F. H. Dolleman, W. C. van Dommele, P. van Dijk, J. Etman, W. J, van der Gaag, J. de Gelder. Niet bevorderd 8. Klasse IB A. van Haaften, B. van den Hoek, G. P. C. van den Hoek, A. Jaquemyns, J. Kadiks, L. Kalkman, A. H. van Kessel, M. de Kloe, J. C. Kolling, A. Koogje, J. B. Koogje, C. Koster P. Krabbendam, A. van Kruchten, N. P. Kruit, P. LafiSër, N. Lêeflang, H. Lips, A. Louis, .J. M. Bergman. Niet bevorderd 2. Klasse IC B. Mulder, A. Munnik, J. Nels, J. Oers, G. J. Planque, E. Plooy, J. B. Plooy, H. J. Polet, M. P. Pols, J. Pranger, H. B. Ronde, E. van Rossen, B. Schenkel, B. M Schoenmaker, J. Senten, W. Soomer, J. J. Steenhuyzen, G. Ooms, B. Penning. Niet bevorderd 5. Klasse ID P. van Son. W. H. Spruyt, R. J. H. Steenbergen, E. Timmer, A. Verhoeven, F. Vink, D. Vis, J. W. van den Vlies, J. H. Wal beek, G. J. Westdijk, G. W. Westerman, A. van Wieringen, J. C. Zeelenberg, H. D. Éverdingen, C. van Houwelingen, L. van der Net. Niet be vorderd 7. Naar de Derde Klasse Klasse 2A A. Byl, F. A. Coster, J. Douw, J. Donkhorst, W. van der Graaf, A. vanGrootveld, G. van der Hoeven, W. Koedood, J. Th. Krowin- kel, K. J. Kuypers, W. Lamens, B. Smit. Niet bevorderd 4. Klasse 2B J. W. M. van de Moezel, A. Mol, J. F. van Os, D. B. Pettigga, B. Post, P. Ravens, J. F. W. Rorye, A. E. Schrumpf,E. C. Schrumpf, J. P. C. Slicker, W. v. Uitert, D. Vermeulen, F. A. de Vette, F. J. de Vette, A. de Vogel, P. van de Water, D. van Walsum, D..J. van Wassenaar, H. A. Witte, A. C. de Wolf, J. A. Leenders. Niet bevorderd Geen. Klasse 2C A. K. Bakker, J. van denBerg, J. L. A. Blok, K. Brinkman, W. Diest, A. A. Fi- gee, H. van Geloven, Th. J. de Gooyer, P. Hoo- géndoorn, W. van der Kaden, J. Koning, J. Landsbergen, A. Luyten, J. van Pelt, J. H. van Schelven, M. de Bruyn, O. Groeneveld, K. A. Éverdingen, Niet bev. Geen. Naar de Vierde Klasse Klasse.3A A. W. Baris, Th. Collignon, R..J. van Dijk, L.'A. F. Evers, P. Evers, H. Gonlach, A. van der Graaf, M. M. J. de Groot, H.Jansen, J. van der Kaden, W. Levering, IJ. Mulder, K. A. van der Pas, G. Ronde, A. Rooijers, P. Schef- fers. Niet bev. 1. Klasse 3B. J. K. Staal, F. van der Touw, B. Vredebregt, M. van Walsum, J. C. Zijdeveld, J. Brouwer, H. Damme, A. van Diest, M. van Foist,. A. J. de Jong, H. Krabbendam, D. van D. van der Laan, M. Lanser, H. van Leeuwen, J. Meijer, J. J. A. Ronde, J. de Jong, G. J. van Lutterveld. Niet bev. 1. Naar de Vijfde Klasse Klasse 4A. G. Abrahamsen, LI. J, Geeratz, A. A. Hartog, D. Th. J, Hersbach, G. Jongejan, Ph. van der Most, S. Steenbergen. Niet bev. 2. Klasse 4B. G. van Steijn, C. E. S. Tilman, N. Vogelenzang, C. de Vries, D. K. Wapenaar, A. ten Hoope, J. Verkade, M. K. Otterloo. Niet bev.: 3. Diploma's L. Opschoor, W. L. Peters, W. Schipper, H. J. T. Veringmeijer. Geen diploma 12. UIT ROTTERDAM. De uitvoering van de werken in den polder Nieuw Mathenesse te Rotterdam, met het oog waarop onlangs een regeling met Schiedam is getroffen, maakt het noodig, dat de tramlijn naar Schiedam, die nu van de kruising met den Havenspoorweg af op de benedenberm van Schie- land's Hoogen Zeedijk ligt, wordt verlegd naar den bovenkant van den dijk. In verband daar mede moet de dijk worden verbreed. Verlegging van de tramlijn verdient ook op zichzelve aan beveling, omdat alleen op deze wijze zijn te ondervangen de klachten, over den toestand van de tegenwoordige baan, waarin slechts is berust, omdat de thans voorgestelde verbetering in het vooruitzicht lag. Voorts moet bij de voorziening aan den dijk, welke door de omligging der tram wordt vereischt, tevens rekening gehouden wor den met het feit, dat de dijk voor de behoefte van een steeds toenemend verkeer moet dienen. Er is een plan ontworpen volgens hetwelk de tram geheel afgescheiden van de bestrating komt te liggen. De voor het gewone verkeer beschikbare bestrating kan dan tot 5 meter be perkt blijven. De breedte van den dijk is op 13.10 M. gesteld. De kosten van dit plan worden ge raamd op f 250.000. In dit bedrag zijn niet opgenomen de kosten van de omlegging der tram. Over die kosten zijn met de R. E. T. M. langdurige onderhandelingen gevoerd, welke er ten slotte toe geleid hebben, dat de gemeente in de kosten hiervoor zal bijdra gen f 22.500. In totaal worden de kosten derhalve 272.500, waarvan Schiedam zooals reeds is bekend voor het op haar gebied uit te voeren gedeelte zal bij dragen 57.225. Inbraak in een R. K. Pastorie. In de R.K. pastorie van Hintham, bij Den'Bosch, is gisternacht ingebroken. Met de sleutels,diede dieven in den toog van den pastoor op diens slaapkamer vonden, hebben zij de brandkast geopend Daaruit zijn gestolen een bedrag van ongeveer f 11.000 aan effecten en 1500 aan geld. Verder zijn nog eenige kleine voorwerpen meege nomen, als zilveren rozenkrans, gouden bril, enz. Op twee fietsen, die eveneens uit de pastorie wer den gestolen, zijn de dieven ontkomen. Ongelukken. Toen eergistermiddag twee rijksbakenmees- ters bezig waren met het verleggen van bakens in de Waal bij Nijmegen, sloeg hun roeiboot om. Een hunner werd gered, doch de vijftig jarige A. Th. Lith, uit Nijmegen, is verdronken. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is te Bode graven de 82-jarige Cl de Jong bij het oversteken van den overweg door een trein overreden en gedood. De 15-jarige R. F. Naumans te Haren (Gr.), die zich met een kano op het Paterswoldsche meer bevond, is bij het zwemmen vermoedelijk door kramp bevangen en verdronken. Naar het lijk wordt gedregd. In de -Havenstraat te Zutphen had een treurig ongeval met doodelijken afloop plaats. Bij het z.g. Zandgat, waar men vanwege de Arn- hemsche Zand Mij. aan het laden is van spoor wagens met IJselzand, is de 41-jarige S„ bij het opduwen der geladen wagens, tusschen de buf fers bekneld geraakt. In hoogst ernstigen toe stand werd hij onmiddellijk per brancard naar het z ekenhuis vervoerd, waar hij na een uur reeds was overleden. S. was gehuwd en vader van 2 kinderen. Ergerlijke mishandeling. Te Leur bij Etten heeft een allerbrutaalste overval plaats gehad op het echtpaar van Nijnatten, dat even buiten de kom woont. Toen de menschen reeds ter ruste waren, drongen twee dronken huurlieden zekere S. B. en F.K., de woning binnen en sloegen er al het huisraad kort en klein. Daar na sleurden zij de vrouw van haar bed en mishandelden haar. Zij wierpen haar met zoo'n kracht tegen de kachel, dat deze in twee stuk ken door de kamer vloog. Van Nijnatten tracht te de mannen naar buiten te krijgen,doch K. sprong met een zakmes op hem toe en bracht hem verschillende verwondingen daarmede toe. Daarna wierp het dapper tweetal het weer- looze echtpaar op straat. Een 14-jarige knaap, die op het lawaai uit zijn bed was gekomen en zijn ouders trachtte te helpen,kreeg slaag met een stuk hout en deelde daarna het lot zijner ouders. In zijn onderkleeren snelde de jongen naar de politie, die reeds op komst was en die er in slaagden de beide belhamels te arres teeren.Het echtpaar werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en de toestand vn v. N. is nog steeds bedenkelijk. Zijn lichaam is ge heel stijf. Bij den 14-jarigen knaap vertöonen zich verschijnselen van krankzinnigheid als gevolg van doorgestanen angst. De bandieten zijn naar Breda overgebracht. In aansluiting aan het bericht over de ern stige mishandeling van het echtpaar van Nijnat ten te Leur kan nog worden medegedeeld, dat een der beide bandieten F. de B„ op vrije voeten is gesteld. De ander, F.K., die de verwondingen met het hakmes heeft toegebracht, blijft in arrest. De toestand van v. Nijnatten gaat goed vooruit, doch men vreest dat zijn zoontje, die getuige was van het gebeurde,volslagen krank zinnig wordt. Arnold Gilissen en Co. Naar men meededeelt, is het verzoek tot sur séance van betaling der firma Arnold Gilissen en Co., bij de rechtbank te Rotterdam ingediend. De staat van baten en schulden van devennootschap en haar firmanten geeft een actief van f 8,995,176 en een passief van 7,640,226, alzoo een batig saldo van 1,354,949. Onderaan den staat is aangeteekend, dat in de debiteuren, die daarop met een totaal bedrag van 6,136,809 voorkomen,een bedrag van 2,100,000 begrepen is, waarvan de dekking niet geheel voldoende is. Op dit laatste bedrag wordt een reserve van circa f 900,000 noodig geacht. Bovendien is bij het request een verklaring ge voegd van den heer A. J. A. Gilissen, te Rotter dam, die vroeger mede-vennoot der firma was, waaruit blijkt, dat hij zich verbonden heeft óm, indien de voorgenomen reorganisatie met mede werking van de schuldeischers tot stand komt, ten behoeve daarvan afstand te doen van zijn Commanditair kapitaal ad 420,000 en voorts in de daartoe op te richten naamlooze vennoot schap deel te nemen met zoodanig in contant geld te storten bedrag, als hij uit z'ijn overig vermogen beschikbaar zal kunnen maken. De firma Arnold Gilissen en Co. deelt per cir culaire mede, dat zij momenteel niet in staat is aan haar cliënten de fondsen af te leveren, welke zij van haar te vorderen hebben, daar in de eerstvolgende dagen de executie van de in herbeleening gegeven fondsen zal plaats hebben. Zij geeft haar cliënten in overweging, aan haar orders te doen toekomen tot verkoop van de fondsen, welke de firma te leveren heeft, na ont vangst waarvan de firma afrekening aan haar zal doen toekomen volgens den middenkoers van den dag, waarop deze inkomen. Voor het bedrag der verkoop nota's, welke voor de uitgevoerde orders aan de cliënten zullen worden toegezon den, worden zij in rekening gecrediteerd. Aldus wordt het risico beperkt, dat het gevolg van ver dere koersfluctuatie zou zijn. De orders moeten echter uiterlijk op 19 dezer vóór beurs in het bezit der firma Gilissen zijn. Naar de „N. R. Crt." verneemt, gaat het hier om zoogenaamde beleende fondsen. Deze worden in geval van liquidatie gerekend tot den boedel, zoodat cliënten die fondsen beleend hebben, als concurentie crediteuren optreden. Bij surceance van betaling moeten de crediteuren hun vorde ringen op een bepaalde hoogte waardeeren. Zij zouden er dus belang bij hebben hun fonds te laten verkoopen, wijl zij bij een eventueele liqui datie en bij eventueele daling van den koers der beleende fondsen, anders verliezen zouden lijden. Het bericht, dat de firma in een N.V. zou worden omgezet, spreekt de „Msb." uit goede bron tegen. Weerbericht. Verwachting Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Z. tot W. wind. Aanvankelijk op klarend, later weer betrokken tot zwaarbewolkt met regen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2