DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat, 45ste Jaargang. Donderdag l.'l April 1922. IVo. 13311. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal Öo. I ostbus J3. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Algemeene Bond van lt.K. Rijkskieskringorganisatics in Nederland. Het dagel. bestuur van bovengenoemden Bond schrijft aan de besturen der R.K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland Zooals u reeds uit de dagbladen is bekend geworden, hebben op eene vergadering te Utreclit gehouden op 7 April 1.1., eenige personen besloten zich van de R.K. Staatspartij af te scheiden, en zijn zij tot de vorming van een eigen partij overgegaan. Het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Bond is, met instemming en algemeene goedkeu ring van de Bondsbestuursvergadering d.d. 10 Maart, de actie, naar aanleiding van de publi catie van het artikel van notaris van Cranenburgh begonnen, zoo welwillend mogelijk tegemoet ge treden. Waardeerende het goede, in deze bewe ging ongetwijfeld gelegen, heeft het Dagelijksch bestuur getracht door overleg en bespreking, dit goedetotvruchtbare en heilzame ontwikkeling te doen komen. Vooropstellende echter bij alle besprekingen,dat de eenheid der R.K.Staatspartij ongerept zou worden gehandhaafd. Met allen nadruk is op de vergadering van 7 April 1.1. betoogd, dat groote schade voor de Katholieke belangen in ons vaderland van een splitsing in de ééne, katholieke partij het onat- wendbaar gevolg zoude moeten zijn. Voorge houden werd aan de aanwezigen de groote en zware verantwoordelijkheid, welke rusten zou op hen, die eene scheuring in de katholieke partij door zouden drijven. Met kracht is naar voren geschoven, dat de katholieke beginselen en de katholieke solidariteitsgedachte, welke geen ijdel, leeg woord, maar levende werkelijkheid behooren te zijn, onze ongebroken eenheid gebiedend eischen dat materiëele belangen en grieven tenslotte niet den doorslag mogen geven bij een besluit, waarbij zoo groote ideeele katho lieke belangen zijn gemoeid. Het heeft alles niet mogen baten. In eene rumoerige en opgewonden vergat, eiing meegesleurd door krachtig aangewakkerde onte vredenheid over stoffelijke zaken, weinig o niet ontvankelijk voor argumenten van hooger orde en hooger belang, is het droeve besluit tot afscheiding van de R.K. Staatspartij genomen. Dat het beroep op hoogere motieven met ru moer en gejoel werd ontvangen, dat dit beroep door de sprekers der uiterste elementen werd al gewezen als niet ter zake dienende, bewees een betreurenswaardig gemis aan Roomschen gees hoe hoog men ook opgaf zich uitsluitend te stellen op het standpunt der katholieke beginse len. Men deed dit niet Het dagelijksch bestuur heeft tot het uiter ste gepoogd dezen onberaden stap te voor komen Niemand kan beweren te voren met ten volle te zijn ingelicht over de zware verantwoor delijkheid van den stap, dien men ging zetten. Eene groote minderheid heeft die verantwoor delijkheid niet willen aanvaarden. Doch zij, die haar wél op zich hebben genomen, hebben de draagwijdte ervan ten volle kunnen voorzien. De gevolgen zijn geheel en al voor hunne rekening. Het dagelijksch bestuur heeft de ge ruste overtuiging, door zijn welwillende houdling tot het einde toe, iedere verantwoordelijkheid voor die gevolgen absoluut te kunnen en te mogen afwijzen. Het dagelijksch bestuur meent goed te doen, de kern der zaak, ontdaan van alle bijkomstig heden, nog eens uitdrukkelijk naar voren te' brengen. Moet het katholieke kiezersvolk van Neder land, en in het bijzonder de katholiek georgani seerde kiezers, moeten zij zich laten ontmoedigen door het afkeurenswaardige, dat op 7 April 1.1. is geschied Allerminst Wij zijn en blijven de eene, katholieke Staats-' partij, omvattende het gehecle Roomsche volk, van hoog tot laag, rijk cn arm, iedcrcn stand de partij, binnen welke, met uitsluiting van alle- eenzijdige politiek, de belangen van allen be hartigd worden. ITet, karakter onzer volkspartij wordt niet het minst door afscheiding van eenige personen aan getast. Integendeel dat karakter van katholieke eenheid cn algemeenheid, van katholieke soli dariteit springt daardoor des te meer naar vo ren. Dat kenmerk onzer partij wordt er ons dés te dierbaarder door Aan allen vragen wij thans, dringender dan ooitsluit u hecht aaneen. Wij zullen onze eenheid, gebouwd op onze katholieke beginselen, - dat groote goed, verworven na vele jaren van harden strijd en bittere ervaring, ons niet laten ontnemen door eenige malcontenten over stoffelijke zaken Zeker zal door de dissidenten onder ons ge tracht worden de ontevredenheid in stoffelijke zaken aan te wakkeren zal de heerschende malaise tegen onze eenheid worden uitgespeeld met voorbijzien van de groote moeilijkheden, aan de regeeringstaak onder dehuidige omstandig lieden verbonden zal met woorden worden aan gevuld het gebrek aan Roomschen geest, dat uit de daden spreekt. Practisch zal de eene groep tegen de andere worden opgezet, practisch zal klassenstrijd worden gevoerd. Dit worde duide lijk in het licht gesteld, zonder liefdeloosheid en noodelooze scherpte in onze uitlatingen, maar In alle oprechtheid, die door de omstandigheden wordt geboden. Het dagelijksch bestuur vraagt thans krachtige en werkdadige medewerking van allen, uit alle kringen onzer katholieke bevolking. Ja, vooral uit de hoogere kringen vragen wij oprechte en hartelijke samenwerking met de andere katho lieke volksgroepen, opdat zóó, door sterke een dracht, de heerschende crisis het spoedigst zal doorstaan zijn. Nu kan een ieder propagandist zijn voor de eenheid onzer katholieke partij, door in eigen omgeving en in eigen kring die eenheid te verdedigen, duidelijk en onomwonden, frank en vrij, de principiëele politiek te stellen boven groeps- en belangen-politiek. In het bijzonder doen wij een beroep op u, leden der Rijkskieskringbesturen, die thans nog meer dan vroeger eene zoo verantwoordelijke taak te vervullen hebt. Geeft krachtige leiding in uwe respectievelijke kieskringen, geeft voorlichting aan de besturen der locale kiesvereenigingen omtrent hetgeen geschied is, en wat daartegen over onzerzijds geschieden moet, bevordert de propaganda, aan de hand mede van het katho liek staatsprogram, zooveel in uw vermogen is, weest actief, beseffend welke groote belangen er op het spel staan. I enslotte doen wij, langs dezen weg, ook een beroep op de R.K. Pers. Erkennende den grooten invloed van haar uitgaande op ons Roomsche volk, wetende, dat zij onze ideëele beginselen stelt hoog boven materiëele bezwaren, zijn wij ervan overtuigd, dat zij in de komende maanden met al de haar ten dienste staande middelen de eenheid in ons katholieke kamp zal bewaren en verdedigen. Zonder de afscheidingsbeweging te overschat ten, of daarvoor beangst te zijn, moet erkend worden, dat voor de R.K. Staatspartij een ge vaarlijke en moeilijke tijd aanbreekt. Wanneer alle welwillenden onder ons Roomsche volk hun plicht weten te doen, mogen wij vertrouwen, dat God ons werk zal zegenen, en de moeilijk heden met glans zullen worden overwonnen. Het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De burgemeester van Amsterdam, de heer \V de Vlugt, heeft het initiatief genomen voor de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig re geeringsjubileum op 6 September 1923. J.l. Maandag heeft ten stadhuize te Amster dam, onder zijn voorzitterschap, een vergadering plaats gehad, waaraan deelnamen de burgemees ter van Rotterdam, mr. Zimmerman, en burge meesters van provinciale hoofdsteden. Dezen zul len nu de vorming van plaatselijke comité's ter hand nemen. Te Amsterdam zullen twee comité's worden opgericht een voor het bijeenbrengen van bijdragen voor het nationale huldeblijk en een voor de organsatie van de feestviering daar ter stede. Het ligt n.l. in de bedoeling, te Am sterdam een feestweek in te richten. Hoofdmo ment daarvan zal zijn de aanbieding van het nationale huldeblijk aan de Koningin, die voor nemens is, voor die gelegenheid naar de hoofd stad te gaan en daar eenige dagen te vertoeven. Voor de feestviering te Amsterdam zal een uitvoerig programma worden opgemaakt. Reeds is met de voorbereidende stappen voor de vor ming van de beide Amsterdamsche comité's een begin gemaakt. Van het Hof. De Koninklijke familie heeft het voornemen, Zaterdag 6 Mei het Koninklijk papleis op Het Loo voor haar zomerverblijf te betrekken. Nederland en Noord-Amerika. Onlangs is de vereeniging Nederland in den Vreemde een uitgebreide propaganda- actie begonnen in Noord-Amerika. Op ruime schaal is de brochure ,,The Netherlands" verspreid. In dit werkje wordt een overzicht gegeven van de Nederlandsche cultuur enindus- strie Juist onder de Amerikanen, die vaak blijk geven van zoo'n gebrekkige kennis vanNederland zal dit boekje veel nut kunnen stichten. Ook wordt samenwerking gezocht met de door den heer Bok gestichte „Netherland-Ameri- ca-Fondation." De vertegenwoordiger van Nederland in den Vreemde te Vancouver, de heer D. Stok vis, heeft een plan ontworpen om een reizende tentoonsteling te maken, opdat Nederlandsche fabrikanten door Canada hun waren zouden kunnen demonstreeren. Als voorbeeld zou dan genomen kunnen worden, de Franschc propagan- da-trein, die Canada van Oost naar West door trok. Nederland in den Vreemde kon echter voorloopig geen voldoende belangstelling in Nederland voor dit plan vinden. Daarbij komt nog dat, gelijk van verschillende zijden werd on dervonden, de Nederlandsche consul te \an- vouver zeer weinig medewerking verleent. Toch worden deze plannen nog niet opgegeven en zal zoodra de industrie meer belangstelling toont, met de voorbereiding worden voortgegaan. Voor loopig zal moeten worden volstaan met het in richting van een monsterkamer te Vancouver, waartoe reeds enkele industrieelen toezeggingen hebben gedaan. Bij grootere deelneming is het plan,deze monsterkamerverplaatsbaar te maken. 40 ,,0 Dus hebt u dien man dien Rat Gundy gekend Die uitroep onthutste Granton, doch slechts een oogenblik. Toen zeide hij bedaard-: ,,Ja, ik heb Rat Gundy gekend, ik heb in mijn tijd zooveel menschen gekend, dat ik er soms in verward geraak. Maar toch, ik geloof dat ik Rat Gundy gekend heb. „Als u hem gekend hebt, kunt u dat niet vergeten zijn. Een man als hij vergeet men niet." „Hebt u hem dan ook gekend „Neen, ik heb hem nooit gezien, maar ik heb er vurig naar verlangd kennis met hem te maken. Ik heb den heer van Aspen gesmeekt mij met hem in kennis te willen stellen, maar hij heeft dat niet kunnen of willen doen. En nu is de man verdwenen en ik zal misschien nooit meer in de gelegenheid zijn kennis met hem te maken." „Neen," zeide Granton ernstig, „u zult nooit met Rat Gundy kennis maken. Maar waarom wilt u dien man volstrekt leeren kennen. Hij was toch voorwaar geen damesman 1" „Wat zou mij dat kunnen schelen!Ik wil hem Wijziging Arbeidswet. Naar de Volkskrant verneemt, is, nu de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijzigingen van de Arbeids wet het voorloopig verslag heeft uitgebracht, onmiddellijk na Paschen de memorie van ant woord te verwachten, zoodat na het reces het eerst met de behandeling van dit wetsontwerp kan begonnen worden. Afsluiting Zuiderzee. Op de schriftelijke vragen van don heer Duymaer van Twist betreffende de indiening van het wetsontwerp tot regeling van de scha devergoeding der Zuiderzcevisschers in ver band met de afsluiting van de Zuiderzee, heeft de Minister van Waterstaat het volgende geant woord. De adviezen welke zijn gevraagd omtrent het verslag van de betrokken subcommissie van den Zuiderzeeraad betreffende een wette lijke regeling van de schadevergoeding der Zuiderzeevisschers, zijn thans binnengekomen, zoodat de bewerking van het wetsontwerp kan worden voltooid. De aanhangigmaking er van bij den Mi nisterraad kan eerlang worden tegemoet gezien Justitie, politie en pers. De Minister van Justitie, Mr. Heemskerk, heeft op zijn Departement een langdurig onder houd gehad met de heeren D. Hans, A. Voogd, W. N. v.d. Hout en L. Sc.hotting, vertegenwoor digend het bestuur van den Nederlandsehen Journalisten-kring, in zake de samenwerking tusschen justitie, politie en pers. De resultaten van deze conferentie, die mede werd bijgewoond door de heeren Prof. Mr. J. V. van Dijck, raad-adviseur en Mr. P. R. Blok(die denMinister op de beide algemeene ver gaderingen van den Kring, welke aan het onderwerp waren gewijd, vertegenwoordigde), zullen nader op schrift worden gesteld. alleen zien en kennen, om hem aan mij te binden. Dat zou alleen mijn eenige streven zijn." „Hij was geen man die zich liet, binden cn ik geloof ook niet dat eenige vrouw hem ooit waarachtig bemind heeft. Maar waarom toch wenscht u in zulke intieme betrekkingen met hem te komen U waart toch zeker niet van plan hem te vragen met u te willen trouwen wel „Neen, niets van dien aard. Doch waarom zou ik het u niet zeggen „Zeg mij liever niets." „Waarom niet?" „Omdat ik niets voor u doen kan. Ik kan geen hulp zijn voor wie ook, in iets wat goed is." Hij sprak met zachte, bevende stem. Hij wist, dat er iets pijnigends zou komen en hij deinsde er voor terug dit te hooren. „O, maar wat ik vraag is iets heel slechts. Het is iets wat een brave vrouw niet vragen mag. Als Lady Scardale wist wat er in mijn hart omgaat, zou zij mij zeker verachten. Luister, mijnheer Granton. Wat ik op het oog heb is wraak 1" „WraakHij herhaalde dit woord werk tuigelijk. „Wraak waarvoor „Kunt u dit niet raden U zult de droe vige geschiedenis toch wel gehoord hebben 0 Wijziging Stuwadoorswet. Blijkens het voorloopig verslag nopens het pens het wetsontwerp tot wijziging der Stuwa doorswet betreurden verscheidene leden het, dat de minister geen-gevolg heeft gegeven aan zijn voornemen om de Stuwadoorswet te ver vangen door een Scheepsarbeiderswet. Zij we zen er op, dat het dekpersoneel der koopvaardij vloot op zee nog altijd 84 uren per week verricht met rustpoozen van hoogstens 5 a 6 uur. Deze leden betreurden het eveneens, dat nlg zooveel arbeiders buiten de wet vallen. Opgemerkt werd, dat zij, die met de leiding van arbeid zijn belast, bazen enz. nog zeer lange arbeidstijden hebben, hazen enz. nog zeer lange arbeidstijden hebben, soms zelfs van 16 uur per dag. Men achtte het noodig, dat ook deze perso nen te dien aanzien door de wet zouden worden beschermd. Gevraagd werd, of in dit ontwerp de voorge stelde arbeidstijden van 8 uur per dag en 45 uur per week niet moeten worden vervangen door 8 Va uur per dag en 48 uur per week, nu ook in het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet deze wijzigingen worden voorgesteld. Sommige leden konden zich niet vereenigen met de voorgenomen afschaffing van de Arbeids- kaarte. Het stelsel door de werkgevers bij de havenarbeidsreserve gevolgd, konden zij aller minst toejuichen Intrekking van het havenre- serveboekje beteekent immers uitstooting uit het bedrijf, hetgeen in den laatsten tijd nog ten aanzie van eenige duizenden arbeiders heeft plaats gehad. De arbeidersorganisaties zullen dus on getwijfeld pogen tot afschaffing van dit systeem te geraken de arbeidskaart zal dus als controle middel niet kunnen worden gemist. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat de uitvoering van de regeling van den arbeids tijd geheel zal geschieden van bij algemeenen maatregel van bestuur, zoodat de uitvoering afhankelijk is van het inzicht van den minister. Ik wil den moord wreken van mijn lieve vader." „Ja, ikheb de geschiedenis gehoord. Ik weet ook hoe hij gestorven is. Maar hij werd niet vermoord. Hij stierf in een tweegevecht." „In een tweegevechtDaar geloof ik niets van. Ik wed dat hij vermoord werd en ik wil weten wie hem vermoord heeft. Daarom wil de ik dien man met zijn vreemden naam en zijn vreemde geschiedenis leereiï kennen." „Dacht u" vroeg Granton, ,met moeite de woorden uitbrengende en het meisje ternau wernood aanziende, maar de oogen op den grond geslagen houdende, „dat Rat Gundy uw vader vermoord heeft „Neen. Maar ik heb-gehoord en in de couran ten gelezen, dat Rat Gundy verblijf heeft ge houden op die plaats, waar al die ellendige di amanten gevonden werden. „Rat Gundy heeft die plaats reeds lang ver laten. Hij is uit Zuid-Amerika hierheen gekomen. „O 1 Dus u weet meer van hem Hij schrikte. Het meisje had hem weder in de val laten loopen. „Wel dat heeft, zooals u weet, ook in de cou ranten gestaan. Maar ik heb hem vroeger toch gekend. „Vertel mij dan alles wat, gij van hem weet. Ik moet alles hooren. Waarom is hij nooit hier geweest? Waarom heeft de heer Aspen mij nooit met hem in kennis gesteld Zeg mij ditZeg mij dit 1" „Daar ik de geschiedenis van hemzelf ge hoord heb „Wat! Hebt gij de geschiedenis van hemzelf gehoord „Hij heeft mij het verhaal meer dan eens ge daan. Hij heeft mij verklaard dat u w vader in een tweegevecht was gedood." „Alweer de oude geschiedenis. Alsof daarmede het mysterie is opgeheven Neen, neen, met dien leugen laat ik mij niet afschepen. Kunt u mij niet helpen dan Rat Gundy op te sporen „Neen, dat kan ik niet. U zult hem nooit zien. De arme man is dood." „Neen, dat kan niet waar zijn. Dat heeft nooit in eenige courant gestaan." „Juffiouw Locke, Rat Gundy is dood en be graven. Hij heeft zijn geschiedenis met zich in het graf genomen, en geen stem kan hem daar uit terugroepen." „Maar daar begrijpt' ik niets van. Spreekt u in raadselen Houdt u mij voor den mal „Acht u mij daartoe in staat?" vroeg hij,op zacht verwijtenden toon. „O, neen, neen het was heel slecht van mij, zoo iets te zeggen. Maar al die mysteriën maken mij zoo zenuwachtig. Och, zeg mij, in Godsnaam toch alles (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5