OP GOLGOTHA! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 14 April 1922. Vo. 13312. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. 7 Buitenlandse!* Nieuws. Mgr. Signori zal den Duitschen rijkskanseler NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. OP GOLGATHA Golgotha is, toen het kruis er werd opgericht en Jezus aan dat Kruis leed en stierf, door niet één der omstanders begrepen, door niemand van die er bijstonden, in zijn diepe beteekenis ver staan. Er is op Golgotha veel meer geschied dan een der omstanders vermoedde. Zeker, er was in dat leiden en sterven iets dat op den voorgrond trad en door een ieder kon worden waargenomen. Men zag den doodstrijd van een arme, die onder bange stuiptrekkingen van uitputting bezweek. Men hoorde het sarren der priesters, vernam de ruwheid der omstanders en was getuige van de hardvochtigheid der sol daten. Maar wat men niet zag, was de schrikkelij ke worsteling van den Middelaar, Z'n namelooze zieleangst, Z'n bezwijken onder den last van den toorn Zijns Vaders. Dót vermoedde en daarover dacht vriend noch vijand, dót verstond Jezus alleen. In die ontzettende ure viel zulk een onbeschrij felijk gevoel van verlatenheid over z'n ziel dat men het best kan vergelijken met die van een kind, dat het misnoegen van moeder op zijn hals heeft gehaald en in ongenade wordt weg gezonden, om in een donker hoekje te kruipen en zich in slaap te snikken. Er zijn sterke-vast- beraden mannen geweest, die wanneer zulk een gevoel van verlatenheid hen aangreep, zich aan stelden als kinderen Daèrom snikte eens David, en, barstte Petrus in tranen los. Zoo werd op Golgotha de toorn des Vaders gewroken, hetzielelijden tot in z'n diepst aange grepen en op z'n verschrikkelijkst gevoeld. En de alarmklok van eindeloos zieleleed klonk dan ook in die ure ,,Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten." En daarom, wat stervend, als laatste kreet, Hem over de lippen kwam, was nog 'n zoeken om steun, 'n smartkreet naar boven een roepen tot zijn Vader, onder wiens straffende toorn Hij wegzonk. Ziedaar Golgotha Jezus stervend als offer voor de zonden der wereld. Wie Golgotha zoo beschouwt, leest in den ster venden Christus aan het kruis God is liefde. In die liefde lag steeds de invloed en de bekoor lijkheid van Jezus Christus.'t Is deze tooverkracht die tollenaar en zondaar, rijk en arm, sterk en zwak, oud en jong, tot Hem dreef. Daarom liep gansch het volk Hem achterna, 't Was daarom, dat Magdalena hare zondenlast neerlegde aan Zijn voeten, 't Was dezelfde reden, waarom de rouwmoedige moordenaar zich met hart en ziel aan Hem toevertrouwde. Diezelfde liefde dreef Hem naar Golgotha voort, Hem die ons beminde tot den dood des kruizes. Zóó is Golgotha 'n antwoord aan Judas „Judas, verraadt gij den Zoon des Menschen met een kus. ,,'n Antwoord aan Caifas de hoofdman getuigt het „Zóó sterft geen mensch in waar heid deze is de Zoon Gods. 'n Antwoord aan Pilatus. Ziehier de gekruisig de Waarheid, 'n Antwoord aan de Joden „Va der, vergeef het hun". „Doe wel aan die u haten." 'n Een antwoord aan gansch de wereld „Bemin uw vijanden." Op Golgotha is de Goddelijke liefde in bloed en tranen neergeschreven. Hier boven 't kruis vlam men de letters in goud en bloed „Grooter liefde dan deze heeft niemand." „Broeders, Christus (Hebr. IX) gekomen zijnde „als Hoogepriester der toekomstige goederen „is eenmaal ingegaan in het heiligdom, na eeuwi- „ge verlossing te hebben bewerkt. Want indien „het bloed van bokken en stieren de onrei- „nen heiligt tot reiniging des vleesches, hoeveel „temeer zal het bloed van Christus Jezus, die „zichzelven onbevlekt aan God heeft opgedragen, „ons geweten reinigen van doode werken om den „levenden God te dienen." Zóó zij het. Moge dat liefde-kruis de liefde ontsteken in onze harten, en dat bloed doen afdruppelen op ons, die geroepen zijn de beloften der eeuwige erfenis te ontvangen. Kammers. DE CONFERENTIE TE GENUA. De vier Commissies. De conferentie van Genua heeft haar practi- sche werkzaamheden ingezet met de benoeming van een viertal commissies, welker samenstel ling, taak en onderverdeeling de „Tel." als volgt geeft 1. In de eerste plaats is er een „politieke" Commissie, een lichaam van 42 leden, onder voorzitterschap van Schanzer. Van dezer com missie maken deel uit alle hoofden van delega ties. De taak dezer Commissie is meer in 't bijzonder de behandeling van de eerste drie punten der agenda, met name het vraagstuk van de handhaving van den vrede en de kwes ties van politieke strekking, waaronder vooral het Russische probleem. Aan deze commissie valt voorts ten deel de uitwerking en toepassing van de resolutie van Cannes. Deze eerste of politieke commissie heeft, als eerste sub-commissie een instelling in het leven geroepen, waarin eigenlijk alle politieke factoren der conferentie convergeeren Er was namelijk voorgesteld, om deze sub commissie te maken tot een Europeescli direc torium,dat van tijd tot tijd zou bijeenkomen om de zaken van Europa te bespreken, met het oog op een vestiging van den vrede op hechtere grondslagen. De bedoeling was, de vijf uitnoodi- gende staten alsmede Duitschland en Rusland daarin zitting te doen nemen. Later is dit voorgestelde karakter echter ge wijzigd. Het directorium werd veranderd in een gewone sub-commissie, bestemd om te verdwij nen met de conferentie. Ook zullen er in zitting hebben twee neutralen (gekozen zijn Zwitser land en Zweden) en twee Kleine-Entente-leden (gekozen zijn Roemenië en Polen). Tevens zal een plaats ingeruimd worden, ad hoe, aan ieder land, welks belangen op een gegeven moment, in de sub-commissie ter sprake komen. Voorzit ter dezer sub-commissie is Facta. Een tweede sub-commissie bestudeert de middelen tot fundeering van den vrede een derde de conclusies der geallieerde experts nopens Rusland. 2. De tweede commissie is de financieele onder presidium van Sir Robert Home Ook Nederland heeft in deze commissie zitting, even als in de eenige tot dusver geconstitueerde sub commissie. Die sub-commissie, welke de finan cieele vraagstukken nauwkeurig moet onderzoe ken en daarbij heeft aan te lcnoopen bij de resul taten van de Londensche conferentie van de experts der uitnoodigende mogendheden, be staat uit elf leden, t. w. 5 van de uitnoodigende mogendheden, 1 Rus, 1 Duitscher en 4 neutra len. Aangekondigd is, dat de tweede commissie bovendien nog sub-commissies zal vormen voor de bestudeering van de vraagstukken der valuta en der credieten. 3. De derde commissie is de economische, en staat onder voorzitterschap van den Franschea onderstaatssecretaris Colrat. Nederland is hierin vertegenwoordigd. Deze commissie heeft een sub-commissie benoemd, welke aanvankelijk elf, thans op voorstel van den Nederlandschen ge delegeerde twaalf leden telt, verdeeld als in de sub-commissie der financieele commissie, maar met. dien verstande dat er vijf in plaats van vier neutralen in zitten die vijfde is Nederland. 4. De vierde commissie eindelijk is die voor de vraagstukken omtrent het verkeer. De Belgi sche premier 1 heunis presideert deze commissie. Een sub-commissie is benoemd ter overwe- ging van de middelen tot verbetering van het verkeer, voortvloeiende uit de conventies van Barcelona (voor West-Europa) en Portorose (voor Midden-Europa), en ter bevordering van de aansluiting der Russische verkeerswegen bij het Europeesche net. De financieele commissie. Uit Genua wordt gemeld - d.d. 13 April. Gistermiddag halfvier heeft, zooals reeds ge meld, de subcommissie voor de financieele aangelegenheden voor de eerste maal vergaderd onder voorzitterschap van den Engelschen kanselier voor de schatkist. De voorzitter stelde voor, dat men zich in de eerste plaats zou bezig houden met de kwestie van het herstel der valu ta's. Daarentegen beval hij aan, de kwesties der credieten en wisselkoersen voor te leggen aan nog in te stellen speciale subcommissies. De Duitsche gedelegeerde minister Hermes, voerde hiertegen aan, dat uit zulk een schei ding moeilijkheden zouden kunnen ontstaan en dat dan de verschillende subcommissies toch gemeenschappelijke zittingen zullen moeten hou den. De voorzitter sloot zich bij deze opvatting aan, en vervolgde, dat het uitgangspunt, naar zijn meening, moet zijn de noodzakelijkheid om de valuta s te stabiliseeren. De schommelin gen der valuta's belemmeren het maken van calculaties en bemoeilijken het sluiten van han delscontracten. Het onderzoek van dit probleem door de experts der geallieerden, heeft de nood zakelijkheid aangetoond, de muntstelsels weer op goud te baseeren Voor een algeheele oplossing schijnt de kwestie echter nog niet rijp. De taak der subcommissie bestaat daarom slechts in de voorbereiding eener oplossing Spreker verwees daarbij naar de laatste arti kelen van de voorstellen der geallieerde ex- perst. Opmerkenswaardig was de verklaring, dat ook de Federal Reserve Bank noodzake lijkerwijs aan de conferentie der centrale banken zal moeten deelnemen, in verband met den goud voorraad der wereld. Minister Hermes verklaarde, dat Duitsch land accoord kan gaan met de voorstellen van de conferentie van Londen, maar wenschte, in verband met de moeilijkheid der kwestie, eenige algemeene opmerkingen te maken Wanneer volgens het Engelsche voorstel het herstel van het evenwicht in de begrootingen der staten de hoofdvoorwaarde is voor de sanee ring der muntstelsels, kan deze taak langs dezen weg alleen worden opgelost. Het economisch leven van elk land hangt met dat van de an dere landen samen en derhalve zijn ook de staatsfinanciën afhankelijk van de economische en financieele verhoudingen der andere volken. Voornamelijk bij de beoordeeling van een ineengestort muntstelsel en een geschokte volks huishouding moet men naast de birmenlandsche verhoudingen, ook rekening houden met de ver houdingen tot het buitenland. De betalingsbalans en de 'begrooting staan met elkaar in onafschei delijk verband. Een duurzame inkrimping van het budget is alleen denkbaar, wanneer tegelijker tijd een vereffening der betalingsbalans mogelijk is. De Duitsche delegatie verzoekt daarom, deze beide zijden der kwesties nauwkeurig te onder zoeken. Duitschland zal nog nadere geformuleerde voorstellen dienaangaande indienen. Daarop nam de Deensche gedelegeerde Glückstadt het woord en verklaarde, dat de opvatting der Deensche regeering in overeen stemming is met die van Sir Robert Home. Voor de landen met een sterk gedaalde valuta moet in de eerste plaats staan het herstel van het economisch leven. Hij heeft met twee andere heeren het Oostenrijksche muntstelsel onder zocht en het is hem daarbij gebleken, dat het in de allereerste plaats noodzakelijk is een muntstel- stel in het leven te roepen, waarbij de verplich- tingwordt gesteld van inwisselbaarheid der bank biljetten in goud. Ook de Russische gedelegeerde verklaarde zich eens met de uiteenzetting van Sir Robert Horne. De Russische begrooting is, ondanks de astromonische getallen voor 6/7 in even wicht. De uitgaven voor het leger zijn reeds in hooge mate verminderd, aangezien het aantal soldaten van 5 millioen tot 1.450.000 is ver minderd. Deze laatste sterkte is noodig voor de bescherming der grenzen. De militaire uitgaven bedragen een vierde gedeelte van de totale staatsbegrooting. Alleen een algemeen voorge schreven ontwapening kan de redding van Rus land brengen. De Russische delegatie zal Donderdag ge formuleerde voorstellen indienen. De voorstellen der Russen ter conferentie komen in hoofdzaak hierop neer De sovjets erkennen de schulden van het vroegere Russische regiem, maar wijzen er op, dat het volstrekt onmogelijk is om ze te betalen. Alleen aan Frankrijk bedraagt de schuld al 14 milliard goudroebel. Daarom is verleening van een moratorium noodzakelijk. Als de geallieerden vergoeding van Rusland vragen voor oorlogsschade, dan moet Rusland ook schadevergoeding vragen voor de ver woestingen, door de legers van Koltsjak, Deni- kin en Wrangel aangericht. Rusland erkent, dat om vreemd kapitaal naar Rusland te krij gen, dit land moet instaan voor billijke recht- bedecling en afdoende garanties. De delegatie zal daarom aan de conferentie een nieuwe ver zameling wetten voorleggen, mede bestrijkende het vreemde kapitaal, den eigendom en de rech ten der individuen in Rusland. Rusland is niet van zins om onbeperkte bodem-concessies te geven en evenmin onbeperk te concessies in de vitale bedrijven van den Staat maar zal daarentegen wel concessies verleenen in mijnen, wouden, bouwland, enz. Eveneens in den handel, met dien verstande, dat de staat controle houdt over het monopolie in brandstoffen en ruwe materialen. Het voorstel der Russen wil ook ontwape ning, maar alleen onder voorwaarde van weder- keerigheid. Uit Genua wordt verder gemeld, dat de zitting van de eerste politieke subcommissie werd verdaagd op verzoek van de Russische de legatie, die 24 uur uitstel heeft gekregen voor het bestudeeren van het memorandum der Londen sche deskundigen-conferentie. Het groote debat over de Russische kwesties zal dus waarschijnlijk eerst heden plaats hebben. Dr. Wirth bij den Aartsbisschop De „Speciale dienst U.T." meldt De aartsbisschop van Genua, mgr. Signori, die gister te 3 uur een bezoek van den Duitschen rijkskanselier Wirth heeft ontvangen, toonde zich buitengewoon bevredigend over deze atten tie. Hij zaide, dat hij in het bezoek van den rijks kanselier het bewijs van Duitschland's toegene genheid tot den Paus ziet uit erkentelijkheid voor de bemoeiingen van het Vaticaan, om de ver deelde volken weer tot elkaar te brengen. Genua beteekent in dit opzicht een flinke schrede voor waarts. Hij zeide, dat hij den H. Vader nog denzelfden avond een nauwkeurig bericht over het bezoek van Dr. Wirth zou doen toekomen. Hij hoop te, dat het den wereldvrede zou bevorderen, wanneer vertegenwoordigers van eertijds vij andige naties tegenover elkander aan de ver gadertafel komen te zitten, om daar te zien, dat wij allen menschen zijn. a.s. Dinsdag een tegenbezoek brengen in zijn hotel. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Uit Parijs meldt men d.d. 13 April De commissie van Herstel heeft hedenavond den tekst goedgekeeurd van de nota, die de com missie aan Duitschland zal zenden in antwoord op het jongste memorandum van den rijkskan selier. De commissie handhaaft haar beslissingen welke 21 Maart aan de Duitsche regeering zijn bekend gemaakt, in de eerste plaats betref fende de betaling welke Duitschland op 31 Mei moet kdoen en zal wederom verklaren, dat zij de financieele politiek der Duitsche regee- ring onvoldoende acht en de noodzakelijkheid herhalen van de instelling van een financieele controle. Voorts zal de nota verklaren, dat de commis sie, indien Duitschland niet de maatregelen neemt, welke noodzakelijk zijn om zijn finan ciën in orde te brengen, zich op 31 Mei genoopt zal zien om maatregelen te treffen, zonder even wel te willen ingrijpen in de binnenlandsche administratie van Duitschland. Uit Berlijn verluidt 13 April De Duitsche regeering heeft de op 15 April vervallende stor ting van achttien millioen goudmark reeds op 12 April aan de Commissie van Herstel doen toe komen. IERLAND. Op de conferentie tusschen de voorstanders van den Ierschen Vrijstaat en de leiders der re publikeinen is geen overeenstemming bereikt. De conferentie werd tot den 19den April ver daagd. Naar uit Belfast wordt gemeld, is door de opperbevelhebbers van het Noordelijk leger en van het leger van den Ierschen Vrijstaat aan de grens van Ulster een neutrale zone ingesteld. OPPER-SILE ZIE. De arbitrale uitspraak van Calonder in zake de geschilpunten tusschen de Poolsche en Duitsche onderhandelaars betreffende de liquidatie der Duitsche eigendommen, is wederom een dag uit gesteld, daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de onderhandelaars nog tot een vergelijk komen. HONGARIJE. Luitenant-kolonel Schnitzler, die het vermogen der koninklijke familie administreert, heeft aan den correspondent.van de Magyar Hirlap mede gedeeld,dat na de opening van het testament van Funchal, de laatste beschikkingen van wijlen koning Karei, die te Boedapest bewaard worden, in tegenwoordigheid van de rechtbank en van den prins-primaat geopend zullen worden. Het particuliere vermogen van wijlen koning Karei in Hongarije bestaat uit wijn, die zich in den koninklijken kelder te Boedapest bevindt, on geveer 60 millioen kronen oorlogsleening, die echter voor 75 pCt. beleend zijn en 40.000 joch grond te Rackewe, dat echter onder beslag ligt. Zoodra bekend is, wie in het testament tot voogd over de kinderen wordt aangewezen, zal het maarschalkhof stappen doen tot opheffing van het beslag op het vermogen. De Hongaarsche regeering, die tot nu toe den besten wil heeft getoond om den nood der koninklijke familie te lenigen, zal binnenkort waarschijnlijk door de circulatiebank te Boedapest een vrij groot bedrag naar Funchal laten zenden. ENGELAND. Woensdagavond is, naar uit Londen wordt gemeld, officieel bekend gemaakt, dat de koning aan Sir Arthur Balfour den titel van graaf heeft verleend. Het schijnt, dat, Balfour, die reeds eens geweigerd heeft om in het Hoogerhuis zitting te nemen als belooning voor zijn verdiensten, nu bereid is om de regeeringspositie daar te verster ken. Hij zal in staat zijn om de debatingkracht van de regeeringsbanken in het Hoogerhuis te versterken en een grooten last af te nemen van de schouders van lord Curzon en lord Birken head. Volgens de gewoonte is de naam, dien hij zal aannemen nog niet bekend gemaakt, maar het is waarschijnlijk, dat hij zijn eigen naam zal houden en graaf Balfour zal heeten. Er is echter al een lord Balfour of Burley en om zich dus beter te identificeeren vermoedt men, dat hij graaf Balfour of Whittingham zal worden. Whitting- ham is een Schotsche bezitting van hem. BELGIE. Uit Brussel wordt gemeld De socialistische senator prof. August Vermey- len, voorzitter van de Vlaamsche ni et-pa rlcmen- taire hoogeschoolcommissie,een van de ijverigste en knapste propagandisten voor het Vlaamsche rechtsherstel, heel't een intervieuw gehad met een redacteur van de „Volksgazet", vermoedelijk Kamiel Huysmans zelf, over de Vlaamsche uni- versiteitsquaestie. Vermeylen verklaarde zich tegen het voorstel der Brusselsche socialisten, Meysmans, Fischer c.s., tot oprichting van een nieuwe Vlaamsche universiteit te Antwerpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1