Geul. alleen kan ons voldoening schenken, zegt hij. De universiteit staa,t er kant en klaar, volle dig toegerust, met een bijna volledig leeraar- corps, want buiten de leeraars, die van nu af reeds geneigd zijn bun cursus in het Nederlandsch te geven, kan ik u verzekeren, dat talrijke profes soren, die nu beweren niet in het Nederlandsch te zullen kunnen doceeren, het als bij tooverslag zullen kunnen als ze willen vaststellen, dat hun lessen niet gevolgd worden en hun professoraat gevaar loopt. Om goed te laten uitkomen, dat het geen oogenblik in onze bedoeling ligt de Fran- sche cultuur uit Vlaanderen te weren, kan ik goed aannemen, dat er sommige cursussen in het Fransch gegeven worden, niet alleen Fransche letterkunde, maar ook nog technologie voor de verschillende vakken, die er onderwezen zullen worden, en die Fransche cursussen zie ik dan nog liefst door authentieke Franschen gegeven. Blijft er hoop bestaan, dat wij zullen thuishalen Ik denk dat het grootendeels van ons socialisten zal afhangen. Wij vooral kunnen bij onze vrien den de gegrondheid aanhalen van al de argumen ten, die het voordeel pleiten van het voorstel van Cauwelaert, een voorstel dat, laat liet ons bekennen niet gematigder zou kunnen zijn. SYRIË. Naar de Times verneemt, zijn te Damascus ernstige onlusten uitgjjljröken, waarbij de Minis tervan Binnenlandsche Zaken van GrootLibanon, Assad Bey, vermoord zou zijn. ALLERLEI. De „Liberté" meldt, dat er 60 personen in Opper-Silezië in hechtenis zijn genomen, ten ge volge van de ontploffing te Gleiwitz. Binnenland. Herstel der eenheid Te Utrecht heeft gisteravond de R.K. lvies- vereeniging vergaderd. De opkomst was zóó groot dat de zaal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te klein bleek, zoodat men besloot naar de groote zaal van het Jaarbeursge bouw te verhuizen. Onmiddellijk na het openings woord van den voorzitter, den heer G. J. van Spanje, heeft de heer de Bruin voorgesteld aan de orde te stellen de vraag hoe de R.K. kiezers te Utrecht denken over hetgeen de laatste weken is voorgevallen. Nadat dit voorstel was aangenomen, is langdurig gediscussieerd over een motie waarin den Alg. Bond verzocht wordt maatregelen te treffen waardoor de waar borg ontstaat, dat de thans op de groslijsten voorkomende personen de R.K. Staatspartij als de hunne erkennen en het program onderschrij ven/ Het raadslid notaris Swane (tijdelijk voorzitter van de Cranenbrughers) verklaarde o.m. dat de Nieuwe Katholieke Partij als er kans is op een heid, de uitgestoken hand zal aannemen. Standbeeld president Steyn. Het standbeeld van president Steyn is op zijn standplaats, het Stationsplein te Deventer, aan gekomen. Met de oprichting wordt gewacht op de komst van den beeldhouwer Toon Dupuis. De onthulling zal einde Juni plaats hebben. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vergadering der Staten op Vrijdag 21 April zal, in afwijking van de aanvankelijk gedane mede deeling worden gehouden in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Rijksarchivaris. Bij Kon. besl. van 12 dezer is, met ingang van 1 Mei benoemd tot archivaris bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, rnr. R. Bijlsma, thans hoofdcommies. Corps diplomatique. De Nederlandsche gezant te Kopenhagen, de heer W. L. F. G. Ridder van Rappard, is voor enkele dagen voor dienstaangelegenheden te 's-Gravenhage aangekomen. Nederland en Tsjecho-Slowakije. Op verzoek van den zaakgelastigde van Tsjecho- Slowakije te 's-Gravenhage, den heer Idenek fierlinger, en den Nederlandschen gezant te Praag, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduij- nen, zal binnenkort door bemiddeling van de Vereeniging Nederland in den Vreemde in Ne- Nederland een Nederlandsch-Tsjeclio-Slowa- kijsche Vereeniging worden opgericht, die ten doel heeft, de cultureele en economische betrek kingen tusschcn beid^MBden te bevorderen. Het bezoek van den koning van Zweden. Naar men verneemt, zal het semi-officieele bezoek, dat de Koning van Zweden voornemens is aan de Koningin te brengen, plaats hebben op Donderdag 4 Mei e.k. en zal de Koningin den Koning te Koninklijken l'aleize te Amsterdam ontvangen. Vrouwen als rechters. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp-Marchant om de wet op de Recht. Org. zoodanig te wijzigen, dat ook vrouwen tot rechter kunnen worden benoemd, luidt zëer on gunstig. Zeer vele leden meenden dat hiermede het recht van initiatief misbruikt werd, noemden liet ontwerp lichtvaardig en niet serieus, ter wijl de gedachte aan zekere komende gebeurtenis sen aan de indiening van het voo.stel wellicht niet vreemd is geweest. Eigenlijk verdiende het niet de eer van een ernstige behandeling Andere leden lieten zich wat vriendelijker uit, maar spaarden toch ook de critiek niet, vonden het onbegrijpelijk, dat de beide vrouwelijke Kamerleden bij het voorstel niet tot mede-onderteëkening waren uitgenoodigd en keurden het af, dat op deze wijze incidenteel zou beslist worden over het bckleeden van open bare ambten door vrouwen. Permanente commissie inzake crisismaatregelen uit de katholieke en de christelijke werklieden- en vakbonden. Bovengenoemde Commissie kwam in verga dering bijeen op Woensdag 5 April j .I.om de vraag te bespreken' of gezien de gewijzigde tijdsom standigheden, de Permanente Commissie nog verder reden van bestaan had. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat tot opheffing der Permanente Commissie moest worden overgegaan. Dank werd gebracht aan allen, welke zich in deze Commissie voor de Kath. en Christ. Ar beidersbeweging verdienstelijk maakten. De handelsbeweging in Maart. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Maart 1922 heeft bedragen (zonder goud en zilver) 180 millioen, die van den uitvoer 113 millioen. In Februari bedroeg de invoer 152 millioen en de uitvoer ƒ84 millioen. Voor Maart 1921 zijn deze cijfers resp. ƒ214 millioen en ƒ107 millioen. Tegenover Februari is de invoer van Maart derhalve vermeerderd met 28 millioen en de uitvoer eveneens vermeerderd met 29 millioen. Tegenover Maart 1921 is de invoer met 34 millioen verminderd, doch nam de uitvoer met 6 millioen toe. Het saldo van die invoer bedroeg in Januari 66 millioen, in Februari 68 millioen, en in Maart 67 millioen. De tabakswet. Door het verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland is in samen werking met den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingeneen telegram aan TI. M. de Koningin verzonden, waarin Hare Ma jesteit wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de inwerkingstelling der aangenomen tabakswet, alsnog voor tenminste 2 jaar wordt uitgesteld, aangezien bij de huidige malaise deze wet voor de tabakindustrie de meest ernsti- ge gevolgen moet hebben, daar zij de werkloos heid nog beduidend zal vergrooten, groot nadeel zal toebrengen aan den staat en de gemeenten en een ramp zal zijn voor de bij deze industrie betrokkenen Verminkte bankbiljetten. Van verschillende zijden bereiken ons klach ten en ingezonden stukken over de dezer dagen aangekondigde maatregelen inzake Nederlandsch bankpapier, dat licht beschadigd, of van stem pels, mededeelingen enz. is voorzien, schrijft het „Hbld." De Rijksontvangers nemen derge lijke biljetten niet meer aan. Thans hebben ver schillende postkantoren dit voorbeeld gevolgd. Gevraagd wordt, of dit nu maar zoo mag, waar de bankbiljetten wettig betaalmiddel zijn, en of niet minstens gedurende zekeren tijd de gelegen heid moet worden opengesteld, om zulke bil jetten in te wisselen. Tendeele berusten deze vragen op een mis verstand. Immers is de inwisseling van der gelijke biljetten, indien zij niet inderdaad als ernstig beschadigd moeten worden beschouwd, nog precies even goed mogelijk als vroeger, ten kantore van uitgifte, d.w.z. bij de Neder landsche Bank zelf. Alleen heeft de Staat, ongetwijfeld in overleg met de Nederlandsche Bank bezwaar gemaakt, om voort te gaan met het accepteeren van bankbiljetten, die ten deele aan hun oorspronkelijke bestemming zijn onttrokken. En zulks niet geheel ten on rechte. Niet alleen gaat het bankpapier er door al zulke opschriften vaak uiterst onsma kelijk uitzien, doch bovendien neemt de kans op vervalsching toe, wanneer de stempels of opschriften bepaalde kenteekenen op de bil jetten bedekken of onduidelijk maken. Dit zal ook wel de reden zijn, waarom de direc tie der Nederlandsche Bank maatregelen tegen dit hand over hand toenemende euvel wenschelijk heeft gehad. Bij onderzoek bleek het blad echter, dat het geenzins de bedoeling is der Nederland sche Bank, om bezwaar te maken tegen elk streepje of krabbeltje, dat misschien bij on geluk op een biljet terecht kan zijn geko men, maar dat de maatregel, zooals ook uit het bovenstaande reeds volgt, ten doel heeft, een einde te maken aan de ergste uitwassen van reclamezucht etc. De bankdhectie zelf volgt, wat' het weigeren van biljetten betreft, een zeer gematigde politiek. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat bij de toepassing van den maatregel op de post kantoren en bij de ontvangers verder wordt gegaan, dan eigenlijk in de bedoeling heeft gelegen. Het Kamerlid Heemskerk heeft de zer dagen hieromtrent eenige schriftelijke vra gen tot de regeering gericht. Met belang stelling mag men het antwoord hierop tege moet zien, daar het geenszins uitgesloten is, dat hierdoor een eind zal worden gemaakt aan wellicht bestaand misverstand. Waar het feitelijk in de bedoeling ligt een gematigde toepassing van den maatregel na te streven, uitsluitend om het toenemende misbruik van reclames enz. op bankbiljetten te bestrijden, bestaat er geen reden om ge durende een bepaalde tijd de gelegenheid tot inwisseling van zulk bankpapier open te stel len. Immers mag men aannemen, dat na te rugkeer der thans uitstaande „verminkte" biljetten in de kassen der bank, aan dit euvel vanzelf een einde zal komen. Daartoe zal een ieder kunnen medewerken, door zich te ont houden van het aanbrengen van misplaatste reclames op bankpapier. Forensenbelasting. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Hermans betreffende wijzi ging van de Gemeentewei in verband met de heffing van forensenbelasting schrijft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken De regeling der forensenbelasting, zooals die is vervattin de artikelen 244a en volgende der Gemeentewet, bréngt mede, dat wie in een gemeente hoofdverblijf heeft en in een andere gemeente bedrijfsforens is, in beide gemeen ten wordt aangeslagen. In geen enkel geval wordt daarbij rekening gehouden met de om standigheden, welke den betrokkene er toe hebben gebracht om zijn hoofdverblijf elders te vestigen dan in de gemeente waar hij werk zaam is. Naar de meening van de ondergetee kenden kan dan ook niet worden gezegd, dat de toepassing van artikel 244a, sub 3o. speci aal ten opzichte van arbeiders, die buiten de gemeente hunner inwoning werkzaam zijn, tot onbillijkheden leidt. Zij verkeeren ten op zichte der forensenbelasting niet in een andere positie dan andere categorieën van forensen. Evenmin kan worden toegegeven, dat de forensenregeling speciaal het oog heeft op vermogenden. De forensenbelasting berust op deze grondgedachte, dat er niet alleen tus- schen de gemeente en haar ingezetenen, maar ook tusschen de gemeente en hen, die in de gemeente werkzaam zijn, een band bestaat, welke aanleiding geeft tot het doen deelen in de lasten der gemeente. Slechts tot op zekere hoogte heeft daarbij het denkbeeld voorge zeten dat, wie profiteert, ook in de lasten moet bijdragen (vergelijk Oppenheim. Gemeen terecht I, blz. 664). Bij de wet van 30 December 1920 (Staats blad no. 923) is in de forensenregeling een zoodanige wijziging gebracht, dat door bc- drijfsforensen zoowel in de forensaalgemeento als in de woongemeente wordt bijgedragen voor 2/3 van den aanslag over een vol jaar (c.q. 2/3 van het aantal opcenten verschul digd door een ingezetene, die niet elders be drijfsforens is), terwijl vóór'het in werking tre den dier wet de forensaal-gemeente zich met 1/3 tevreden moest stellen de woongemeente kon onder die ;egeling steeds naar 3/3 heffen ook al was de ingezetene elders bedrijfsforens. Voor de arbeiders, welke door den woningnood gedwongen, buiten de gemeente wonen, waar zij werkzaam zijn, is de toestand daarmede na der gebracht tot dien, waarin zij zouden ver keeren wanneer zij wel in de werkgemeente een woning zouden hebben kunnen vinden. Afgezien van het vorenstaande zijn de on- dergeteekenden echter wel van meening, dat de regeling der forensenbelasting, zooals die thans luidt, in bepaalde gevallen onge- wenschte gevolgen heeft. Zij zijn dan ook voor nemens een onderzoek te doen instellen naar de wijze waarop een practischer en billijker re geling van de belasting der zoogenaamde foren sen mogelijk zou zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gistermiddag geraakte liet 11- jarige meisje J. v.d.R., wonende a.d. Hoofdstraat, nabij de brug a.d. Varkenssluis alhier onder een haar achterop rijdenden auto. De chauffeur van den wagen treft in dezen geen schuld, daar het kind plotseling vlak voor den auto heenliep. Met eenige lichte ontvellingen in 't gezicht kwam de kléine er af. UIT ROTTERDAE. De voortdurende uitbreiding van de verza meling van het Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Meseum begint een ernstig tekort aan plaatsruimte te veroorzaken. Om daaraan te gemoet te komen heeft, naar we vernemen, de Vereeniging het pand grenzend aan het Museum, aangekocht. De overdracht zal waarschijnlijk tegen 't einde van dit jaar ge schieden. De ruimte der tentoonstellingszalen zal dan meer dan verdubbeld worden, wat de wijze van exposeeren zeer ten goede zal komen. Naar we vernemen zal waarschijnlijk in de lente van 1923 te R'dam een „Rijntentoonstel ling" worden gehouden. De bedoeling dezer expositie zal zijn, een beter en juist denkbeeld te vormen over den Rijn als handels- en verkeersweg. Gemengd Nieuws. Branden. De historische molen van den Noorddijk bij Maassluis, op Maaslandseh grondgebied, is gisternacht geheel uitgebrand. Om half twee zijn de wieken neergestort. Zes stuks vee, in de molenschuur gesteld, kon den nog worden gered. Verzekering dekt de schade. Qtntrent de oorzaak van den brand tast men in net duister. Te Dinxperlo is het sigaren- en tabaks magazijn, behoorende aan den heer M. Woudstra te Leeuwarden geheel afgebrand. Een aanzien lijke voorraad tabak en sigaren ging verloren. Alles was verzekerd. Ontspoord. Woensdagmiddag ontspoor de te Gasselternijeveen door het niet aansluiten van een wissel de loc.aaltrein, die om 3.28 in de richting Assen vertrekt, zoodat de locomotief buiten de rails kwam te staan. Er kwamen, zegt de „Tel." geen persoonlijke ongelukken voor, enkel materieele schade. Verschillende reizigers naar Holland moesten de aansluiting op den sneltrein te Assen missen. Nadat een hulptrein van Stadskanaal was gearriveerd, kon men de versperring opruimen en vertrok de trein met ruim U/j uur vertra ging. O n g e 1 u k k e n. In de Liebergcrdwars- straal te Hilversum waren Woensdagochtend werklieden bezig met liet plaatsen van een ijzeren paal der technische geleiding. Door het breken van den staaldraad, waarmede de paal door middel van een lier werd omhoog gehaald, sloeg de zwengel van de lier met groote kracht terug en trof drie werklieden. Een zekere v.d. B., wonende aan den Ruiterswcg, kreeg zulk een hevigen klap op het hoofd, dat hij met een vreeselijke wond bewusteloos ineenzakte. Na door dr. Stiêler voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar de R.K. Ziekenverpleging over gebracht, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De beide anderen be kwamen alleen enkele lichte kwetsuren Latelente. In de eerste week van April is men gewoon in de bollenstreek het voorjaar te zien inluiden door den bloei der hyacinthen. Als men thans de rondte doet langs wegen en achter wegen dan valt duidelijk op, schrijft men aan het „Hbld.", hoe ontzettend achterlijk alles in de na tuur nog is. Niet alleen, dat er aan boom noch struik eenig groentje is te vinden, niet alleen dat de weilanden nog zoó dor zien als andere jaren in Februari en Maart, ook op de bollen velden zoeken wij nog tevergeefs naar de schit terende kleuren, die anders om dezen tijd daar te vinden zijn, hoewel het jonge groen daar wel aanwezig is als voetstuk en bron van al die ko mende pracht. Paschen is dit jaar niet vroeg, het had zoo mooi kunnen treffen er is weinig hoop meer, de bloei zal na Paschen eerst beginnen. De crocus, die anders altijd de hyacinthen met drie weken voor is, staat hier en daar nog in bloei, ongekend laat voor dat artikel. Peek en Cloppenburg. Bij de firma Peek en Cloppenburg te Amsterdam is het per soneel aangezegd, dat er ingaande 1 April een loonsverlaging van 10 zal ingevoerd worden. Ook is reeds van af 1 Januari jl. een provisie stelsel ingevoerd, dat voor vele werknemers een loonsverlaging van 25 beteekent. De Ned. Bond van Confectiebedienden, af'd. Amsterdam, heeft deze zaak ter hand genomen en zal trachten met de firma in contact te treden om die loonsverlaging ongedaan te maken. Vogelcholera. Men meldt uit Someren aan de „Msb." Bij den landbouwer K. alhier, die ongeveer 200 kippen heeft is onder dit pluimgedierte een besmettelijke ziekte uitgebroken. Vele kip pen zijn reeds bezweken, waarschijnlijk heeft men hier te doen met vogelcholera. Een gestor ven kip is voor onderzoek opgezonden naar de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. Graaf B ent'inck naar het bui- te n 1 a n d. Naar het „U. D." verneemt, heeft graaf Goclard Bentinck, ambachtsheer der ge meente Amerongen en bewoner van het kasteel Amérongen tegen 1 Mei zijn verhuisbiljet opge vraagd teneinde naar het buitenland te ver trekken. Graaf Bentinck is tot dit besluit geko men als gevolg van de hooge belastingen die van hem worden geheven. De graaf heeft nog geen beslissing genomen in welk land hij zijn do micilie zal vestigen. Ongewenscht. Aan de gemeente Voor burg is door wijlen den heer Hekmeijer al daar gelegateerd een bedrag van 50.000, onder verschillende beperkende bepalingen o.m. dal, uit de rente van het bedrag zullen bestreden worden de onderhoudskosten van het mausoleum waarin geplaatst is de urn van den overledene. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad voorgesteld dit legaat niet te aanvaarden, aangezien de gemeente daarvan geen enkel voor deel heeft. Bori n gen. Op den boortoren der Rijksop- sporing van delfstoffen te Bocholtz bij Simpel- veld werd op den lsten April te ca. halftwaalf uur 's morgens een kolenlaag aangeboord ter dikte van ca. 1. M. 12 C.M., hetwelk een zeer mooie laag genoemd mag worden. De steenkool is van goede qualiteit magere anthracitiesche kool. Hoewel, volgens de meening van de meeste deskundigen, de streek in het uiterste Zuid-Oos ten van Limburg geen steenkool meer bevat, "is nu door deze boring der Rijksopsporing van delfstoffen toch reeds een zeer mooie kolenlaag aangetoond op de betrekkelijk geringe diepte van 171 M. Indien te dezer plaatse nog meer kolen kunnen worden gevonden, blijkt, dat de uitge strektheid van het steenkolengebergte met ont- ginbare steenkool,in Limburg grooter is dan vroe ger aangenomen werd. Dure boeken. Een bewoner van Gendrin- gen, die eenige boeken te Bocholt had gekocht en met zijn koopje over de grens wilde, werd voor dit i'eit veroordeeld tot 10.000 Mark boete en 3 dagen gevangenisstraf. B o s c h b r a n d e n. Blijkens een opgave in „De Kampioen" zijn in 1921 ongeveer 1100 Hec taren bosch verbrand, waardoor een schade van ongeveer ƒ324.000 werd berokkend. Fusie ijl ij nw er kersbonden. De plannen tot samensmelting van den modernen en den neutralen mijnwerkersbond zijn vrijwel geslaagd. Tegen 1 Augustus zal ze waarschijn lijk plaats vinden. De Chr. Mijnwerkersbond doet niet mede, de Federatieve zal waarschijnlijk binnenkort verdwijnen. De bomaanslag te Boedapest Volgens bericht uit Boedapest heeft het politie onderzoek in zake den bomaanslag geleid tot het vermoeden, dat een georganiseerde troep in de provincie dergelijke aanslagen wilde uitvoeren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2