DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantensch at 45ste Jaargang. Vrijdag 14 April 1922. No. 13312. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiên: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal »5. os plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2—per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Pasvisa en buitenlandsche werkkrachten. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan- ten-Vereenigingen heeft eenige dagen geleden een adres gericht tot den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, waarin op algemeene afschaffing van de pasvisa wordt aangedrongen. In het bijzonder wijst het Verbond erop, dat buitenlanders ten aanzien waarvan de pasvisa reeds zijn opgeheven, slechts dan in Nederland mogen binnenkomen, indien uit de inlichtingen daaromtrent door de openbare arbeidsbeurzen in Nederland te verstrekken, genoegzaam ge bleken is, dat voor den arbeid in Nederland, waaraan de buitenlander te werk zou kunnen worden gesteld, geen Nederlander beschikbaai is. Deze beperking van de arbeidsmarkt tot Nederland houdt de loonen hoog en ontneemt aan de Nederlandsche industrie de gelegenheid, zich van geschikte buitenlandsche en speciaal Duitsche arbeidskrachten te voorzien. Voor zoover de pasvisa niet zondei meer zullen worden afgeschaft, vertrouwt het Ver bond, dat evenals voor het binnenkomen van buite'landsche bouwvakarbeiders sinds 1 Januari 1.1. is geschied, ook voor andere buitenlanders zal worden bepaald, dat niet meer zooals tot nu toe voor het verkrijgen van een visum een verklaring van de Arbeidsbeurs vereischt zal zijn, dat geen Nederlander voor het betrokken werk beschik baar is. (^Afschriften van dit adres zijn gezonden aan de ministers van landbouw, nijverheid en handel, van arbeid, van buitenlandsche zaken en van financiën. A.R. Partij. Op 't gisteren te Utrecht gehouden Congres der A.R. Partij, werd 't volgende program van actie aangenomen In zake Financiën. a. Achterwege laten van alle niet volstrekt onvermijdelijke uitgaven de strikste zuinig- geid in het Staatsbeheer worde geëischt b. met het oog op den algemeenen econo- mischen toestand worde de uiterste voorzich tigheid betracht bij de oplegging van nieuwe lasten naar verlichting van belastingdruk moet worden gestreefd, o.m. door een gewij zigde delging van de schuld gedurende de oorlogs en crisisjaren ontstaan. c. Afschaffing van de Staatsloterij. InzakeBinnenlandsc.h Bestuur. Losmaking van den financieelen band tus- schen den Staat en de Kerkgenootschappen, echter niet dan na voorafgaande uitbetaling aan de rechthebbenden van hetgeen hun rech tens toekomt. Afschaffing van den vaccinedwang. Afschaffing van den stemplicht. In zake het Sociale Vraagstuk. Uitbouw van het instituut dei thans be staande z.g. „colleges van advies" en het leg gen van verband tusschen derzelver werkzaam heden ter voorbereiding van een later in het leven te roepën vertegenwoordiging der maat schappelijke groepen en belangen. Het stelsel van socialisatie als middel ter verbetering der sociale toestanden ten eenenmale verwerpend, biede onze partij steun aan po gingen om te geraken tot een betere organisatie van het bedrijf, waartoe de weg worde gebaand door een wet'telijken uitbouw van het arbeids- contract. Teneinde de ernstige gevolgen van den ah- 41 normalen valutastand der ons omringende lan den voor ons eigen bedrijfsleven althans eeniger- mate af te wenden, worde aan de Regeering vol macht verleend, waar mogelijk, bijzondere maat regelen ter zake te treffen. In zake Landbouw. Gewaakt worde tegen onnoodige reglemen teering van het bedrijfsleven van land- en tuin bouw en veehouderij. In zake Justitie. a. Herstel van het recht der overheid, om den moordenaar aan het leven te straffen. b. Bestijding der oneerbaarheid op welke wijze zich deze ook in het openbaar moge ver- toonen. In zake Onderwijs. Onveranderd vasthoudend aan het ideaal van de vrije school voor heel de natie, sture men er onzerzijds bij elke meer omvangrijke wijziging der onderwijswet op aan, dat de fi- nancieele bemoeiing der overheid, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs, zich bepale tot het dragen van de kosten aan eenvoudig ingerichte scholen verbonden en dat het recht worde erkend van de voorstan ders van elke richting om door eigen krachten het peil van het onderwijs te verhoogen en de inrichting der school te verbeteren. Het verzet tegen uitbreiding van den wettelijken leer plicht blijve gehandhaafd. In zake Koloniën. a. Zorgvuldig financieel beleid, opdat door het nalaten van niet bepaald onvermijdelijke uitgaven, door sterking van de economische draagkracht en door bevordering van het daar op gerichte particuliere initiatief, door krach tige ontginning van de natuurlijke rijkdom men en door doelmatige belastingheffing, het verbroken financieele evenwicht spoedig worde hersteld. b. Bestuursdecentralisatie gepaard met de vorming van autonome gebieden, bestuurd met medewerking der ingezetenen. Op dezen grondslag voorbereiding van grootere staat kundige zelfstandigheid in Nederlandsch Indië. Inzake Defensie. a. Internationale regeling tot beperking van de kosten van bewapening worde met kracht bevorderd. Zoolang er echter anderen in West Europa niet tot vermindering overgaan, worde krachtig verzet geboden tegen ontwapening en vermindering van 's lands weermacht. b. Behartiging der godsdienstige en zedelijke belangen van het personeel van leger en vloot. c. Naar beperking van den duur van den eersten oefeningstij d worde gestreefd door krach tige bevordering van de vrijwillige vooroefenin gen. d. De Vrijwillige Landstorm worde doel matig georganiseerd en tevens dienstbaar ge maakt aan de oefeningen onder c. bedoeld. e. Door een doelmatige vredesorganisatie wor de bezuiniging op de militaire uitgaven verkre gen. f. In de huisvesting der minderjarige leer lingen van de militaire onderwijsinrichtingen worde gezocht naar een regeling, die den jon geling de beste kans biedt voor een gezins leven in den geest van het ouderlijk huis. g. Met achtbare consciëntiebezwaren tegen de vervulling van den dienstplicht behoort reke ning te worden gehouden door wettelijke rege ling van dit onderwerp. De teerling is thans geworpen. Wat staat ons nu te doen Afgescheiden van mogelijke maatregelen, die misschien zullen worden genomen, aan dit scha delijk en schandelijk bedrijf, paal en perk te stellen, is ontwikkelen van intensieve Katholieke actie en propaganda gebiedende eisch. Wij hebben niet alleen onze oude tegenstanders te bestrijden wij hebben ook te zorgen niet te worden overvallen door hen, die ons in den rug willen bestoken. Verdubbelde waakzaamheid,buitengewone ac tiviteit is thans Roomsche plicht. Maar ook te voren een wapenschouwing over onze getrouwen. Deze wapenschouwing houden wij Dinsdag 18 April te Utrecht, in gebouw Tivoli, te 1 uur." Opiumbostrijding. De Commissie van Advies inzake de bestrij ding van den handel in opium, welke voor de eerste maal in Mei 1921 bijeenkwam, zal 19 April te Geneve haar tweede bijeenkomst hou den. Aan de hand van de gegevens, welke het Secretariaat-Generaal van den Volkenbond ont vangen heeft in antwoord op een vragenlijst, aan de betrokken Regeeringen gezonden, zal de Commissie overwegen, welke uitvoering aan de besluiten zou kunnen worden gegeven. Daar de heer W. G. van Wettum, die tot dusverre Nederland vertegenwoordigde, we gens ziekte verhinderd is, is in zijn plaats aan gewezen de heer A. D. A. de Kat Angelino,ambte naar voor Chineesche zaken in Nederl.Indië, thans vet verlof. R'dam op transport gesteld. De aangehou dene verblijft thans in het Huis van Bewaring. Inbraa k. Woensdagnacht is er in de gemeente secretarie te Alkmaar ingebroken. Om twee uur ontdekte de gemeente-veldwachter onraad, waar op hij onmiddellijk den majoor der Rijksveld- wacht haalde. Op de komst van beiden vlucht ten de inbrekers. De veldwachter loste op de vluchtenden een paar schoten, waarop een van hen, een zekere J. L. uit Amsterdam, zich overgaf. De andere wist te ontkomen. De buitenwand van de brandkast was reeds losgewerkt. mia „Zoo waar als er een tiod is, Juffrouw Locke, verklaar ik u, dat alles wat ik weet is, dat uw vader in een duel gedood werd. Ik heb nooit eenig ander verhaal gehoord en de man die hem gedood heeft, was even onbekwaam tot zulk een eerlooze daad als de arme Rat Gundy of ik zelf." „Dus heette de man die hem gedood heeft niet Rat Gundy." Granton haalde zwaar adem en zeide toen „De naam van den man die uw vader doodde, was niet Rat Gundy „O Nu kan die Rat Gundy mij niets meer schelen. Ik weet, dat dit niet de geheele geschie denis is." „Dat is zij ook niet. De man die de werkelijke oorzaak is geweest van uws vaders dood, is de kerel die den ander tot het tweegevecht heeft opgezet." „Zeg mij den naam van dien man." „Die man heette Noach Bland en hij is dood. Hij werd gelyncht wegens zijne mis daden." „Hij is dus de vader van Japhet Bland van den man die nergens te vinden is," „Ja, maar hij zal wel verschijnen," zeide Gran- 11. K. Verkiezingsactie. Het R.K. Centraal Propagandabureau ver spreidt een oproep, waaraan het volgende is ontleend „De R.K. Staatspartij maakt moei lijke dagen door. ton. „Als hij de zoon van zijn vader is, zal hij wel aanspraak op zijn geld komen ma ken." „Stil fluisterde Fidelia opeens. „Ziet u niet wie daar staat Professor Bostock Professor Bostock was zoo stil het huis inge slopen, dat zij niets van hem hemerkten, eer hij vlak voor hen stond. Doch hij was altijd zoo stil in zijne bewegingen. Hij had al zijn aandacht op een floret gericht. Plotseling keerde hij zich echter om en zeide toen deemoedig „Ik hoop, dat ik u niet stoor „Neen," antwoordde Fidelia kortaf. „U moet hier immers wezen." „Ik vrees dat het mijn tijd wordt," zeide Granton, die maar al te blijde was een gelegen heid te hebben om aan de verdere vragen van Fidelia te ontsnappen. „Adieu," zeide zij, hem de hand reikende „Kom maar spoedig terug," voegde zij er met een smeekenden blik bij, die Bostock niet ontging. Robert mompelde dat hij dit zou doen en spoedde zich weg. Is u boos dat ik hier binnen ben gekomen?' vroeg Bostock, zoodra zij alleen waren. „Boos Waarom „U begeerde misschien geen facheux troisiéme? „Mijnheer Bostock, wat geeft u het recht zulke onbeschaamde dingen hier te zeggen." Valsche postzegels. Naar „Bohe- meldt, heeft men te Bonn den kunstschilder Karl Truppe gearresteerd wegens het maken van valsche postzegels op groote schaal. Hij hield zich voornamelijk bezig met het maken van Ita- liaansche, Oostenrijksche, Duitsche en Finsche postzegels. In de verschillende landen hebben pliilatellistische kringen groot belang bij deze aangelegenheid, daar Truppe met Duitsche, Ne derlandsche en Belgische postzegelhandelaren en liefhebbers uitgebreide betrekkingen onder hield. Branden. Te Olst zijn twee boerenwo ningen, bewoond door Kolkman en Vrelink, ge heel afgebrand. Een vijfjarig zoontje van K. had uit baloorigheid een hooimijt in brand gesto ken. Het huis van Vrielink dateerde van 1655. Alles ging verloren. Een koe, eenige kalveren, varkens en geiten kwamen in de vlammen om. Het verbrande was laag verzekerd. Dinsdagavond na het verlaten der fabriek, woedde een hevigen brand in de stoomhoutzage- rij, fustage- en kistenfabriek der N.V. Hes Co. gelegen aan de Molenstraat te Oss. De brand, wel ke op een der voorraadzolders ontstond, greep, gevoed door het aanwezige hout, zoo snel om zich heen, dat aan blusschen van dat gedeelte der fabriek niet te denken viel. De aanwezige voorraden hout gingen dan ook geheel verloren, alsmede een groot aantal afge werkte vaten, tubs en kisten. De werkplaats en machinekamer welke behouden bleven, kregen veel waterschade aaan de in die afdeelingen zich bevindende machinerieën. De oorzaak is tot dusver onbekend. Verzekering dekt ten deele de schade. Over de grens. De mijnwerker D. Glas, die wegens het leveren van dynamiet voor den aanslag op majoor Verspeyck, door den kanton rechter te Heerlen tot vier maanden hechtenis straf Veroordeeld werd, is naar Duitschland uitgeweken. Paardenmoordenaar. Te Adelaide in Zuid-Australië maakt, naar de „Times" meedeelt, een geheimzinnig individu er een soort sport van om de paarden uit de streek s nachts of 's morgens heel vroeg met een scherp voorwerp den hals af te snijden. Reeds maandenlang zoekt de politie tever geefs naar dat heerschap, aan wiens duivelsche en systematische wreedheid reeds 28 viervoeters ten offer zijn gevallen. Overal wordt gepatrouil leerd, maar men heeft nog niemand kunnen be trappen. Er zijn belooningen op zijn aanhouding gesteld. Jubileum restaurati e-w agens. In dit jaar is het 50 jaar geleden de Ho telhouder herinnert er aan dat de Amen- kaansche ingenieur en spoorwegkoning George Pullman aan de voor het verkeer over groote afstanden loopende treinen eigen restauratie wagens toeyoegde. Tot dien tijd was het bij alle lange treintra jecten noodig geweest, op bepaalde stations te stoppen ten einde de reizigers gelegenheid te geven in het stationsrestaurant den inwendigen mensch te versterken, wat natuurlijk groote vertraging veroorzaakte. Door de toevoeging van restauratiewagens met aansluitenden keukenwagen aan de trei nen, kon evenwel het afleggen van groote af standen aanmerkelijk worden bespoedigd, ter wijl een en ander voor de reizigers tevens een groot gemak opleverde. De restauratiewagens vielen onmiddellijk in den smaak en er was weldra geen eenigszins groot traject meer althans in de Vereenigde Staten en later ook in Europa dat niet z'n eigen restauratiewagen met keukenwagen be zat. De moord aan den Esschen- burgsingel. De student Joh. B„ die wegens medeplichtigheid aan den moord op den koop man H. B„ te R'dam gepleegd,te Keulen door de Duitsch politie onlangs is gearresteerd en wiens uitlevering door de Regeering was verzocht, is dezer dagen door de Duitsche Regeering naar „Het was mijn bedoeling niet onbeschaamd te zijn." „Nu, dit is mij ook vrij wel hetzelfde," zeide Fidelia, zich van hem afkeerende om heen te gaan. „Och, ga nog niet, Juffrouw Locke," zeide hij heel zacht. „Ik heb u nog iets te zeggen. Ik heb tegen mijn zin daar iets gehoord van het geen er gezegd werd toen ik binnen kwam. „O," zeide Fidelia onverschillig. „Het was in 't geheel mijn voornemen niet te luisteren, maar ik kon het niet helpen. „Welnu, als u dan iets van het gesprek ge hoord hebt, "zeide zij verachtelijk, „weet u ook dat wij over een voor mij zeer pijnlijk onder werp gesproken hebben, waarover ik liever niet weder zou beginnen." „Met mij „Met niemand „Ik ben wel niet in Zuid-Afrika of in de dia mantvelden geweest, maar ik weet daar toch wel iets van. De reis daarheen is heel gemakkelijk tegenwoordig. Als u mij zoudt willen toestaan daar eens inlichtingen voor u te gaan nemen." „Ik u dat toestaan? Ik begrijp u niet. Ik heb u niets toe te staan. U kunt gaan waarheen u wilt." „Begrijpt u mij heusch niet?" vroeg hij. „Beseft u dan werkelijk niet wat of ik be doel „Neen, volstrekt niet." iB om in een Paaschei. Een banket bakker te Turijn, die dezer dagen een partij paascheieren had besteld, bemerkte bij aankomst van de zending, dat een der eieren was gebroken. Bij nader onderzoek bespeurde hij evenwel, dat in het ej een bom was verborgen, welke geheel den vorm van een ei had. Alleen door het feit, dat het mechaniek had gefaald, was een ontplof fing voorkomen. „Meent u dat waarlijk Kom, u is geen coquette Fidelia trok hare wenkbrauwen samen. „Ik hoop dat ik dit niet ben, maar ik zou niet weten, wat dit met hetgeen wij bespreken wel te maken heeft. Ik moet nu werkelijk: gaan." „Neen, ga nog niet," zeide hij, met eert gebaar, als om haar met geweld terug te hou den. „Ik moet u iets zeggen. Denkt u dat ik geboren ben om een schermmeester te zijn op een meisjesschool?" Fidelia wist niet wat zij op deze vraag moèét antwoorden. Zij had daar nooit over gedacht. Zij had nooit iets bijzonders in Bostock opge merkt dan dat hij een uitstekende schermer en een stille, bedaarde man was. Zij was dus eenigs zins verlegen, toen zij opeens voor die vraag, gesteld werd. „Mijnheel Bostock," zeide zij, „ik geloof dat vele menschen verplicht zijn zich aan een geroep te wijden dan niet bepaald naar hun smaak is. Misschien is dit ook w< 1 uw lot, zoo als het 't lot is van anderen." „Neen, ik ben alleen hier gekomen, omdat u hier zijt „Houd op, mijnheer Bostock Ik bid u ,houd op. „Neen, ik wil niet ophouden, nu ik zoo ver ben gegaan. Ik bemin u." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5