|^^^^B0SCH^Boterstraa^^3^Tel^^^ A. BOSCH, Boferstraat 63, Tel. 580 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 18 April. 19 April. 11.635/8 11.64 - 0.90V2 - 0.901 -24.55 - 24.45 -22.60 - 22.50 Zwitserland - 51.25 - 51.35 - 0.03V2 - 0.03 V, Kopenhagen -56.05 - 55.95 -68.80 - 68.20 Kristiania -49.45 - 50.121/, Amerika - 2.63V* - 2.635/8 429ste Staatsloterij. - 1500 15519 11274 - 1000 16742 22293 - 400 671 15205 17762 - 200 1192 2361 9829 - 100 10225 12306 16810 Prijzen van 45. Burgerlijke Stand. Citroenjenever Telegrammen. Fin, en Rcon. Mcdedcclingen. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Advertentiëu. wacht van de ruime uitstorting der Christelijke Liefde als balsem voor de sociale en politieke wondeplekken onzer samenleving, dan zij onze propaganda voor deze verheven gedachte, voor deze wezenlijke redding, allereerst gelegen in ons eigen voorbeeld, in ons hardnekkig pogen om Christus na te volgen, juist in die deugd dei- liefde, te veel vergeten in de politiek, maar in welke arena toch ook geen loon of vergiffenis te verkrijgen is, indien wij niet allereerst ons niet onze broeders verzoenen. Zoo wilde, zoo zeide het onze Meester. Als op dit verheven plan de propaganda dei Roomsche Staatspartij gevoerd wordt, zal de aantrekking der Roomsche Staatspartij zóó magnetisch werken, dat de massa ons toevalt zelfs over bergen van bezwaren, om te zwijgen over de heuvelen van achturenarbeidsdag en hooge belastingen, om te zwijgen vooral over de molshoopen van militaire kwesties, jachtwet, huisslachting en plakken van zegels. De mensch, die de Waarheid ziet (en de katholiek kent de Waarheid want hij bezit haar), die mensch, die zal niet verstrikken in het leugennet vanvalsche leuzen, van Stofvergoding en Godsnegatie, welke onafwendbaar tot de verdierlijking v.d. mensch moeten voeren. Propagandisten Betreedt het oorlogspad Al zouden wij alle menschen vrienden wenschen, onze vijanden denken er anders over. In het volle bewustzijn van zelfs nu het gebodhoogtehouden: Bemint uwe vijanden, zullen wij de Waarheid verdedigen met een geestdrift en kracht, die vriend en vijand verbazen zal. Onze Partij zal onverzwakt weerkeeren in 1922. Wij tranzigee- ren niet, dat spreken wij bij voorbaat af. Maar wij zullen iedereen wijzen op 's menschen levens weg, waarvan de mijlpalen uit dagelijksche offers bestaan, offers gebracht aan onze Kerk, ons Huisgezin, onzen evenmensch. Het is een waan van critisch Nederland, als zoude alléén op de heirbaan der politiek de mensch de burger geen offers moeten brengen. Indien dit zóó ware, zoude deze weg niet ten hemel voeren. Wie de hemel op aarde zoekt, zal geen enkel Paradijs deelachtig worden, want ook het Eeuwig Eden zal hem ontgaan. Ons leven, onze weg, onzeWaar- heid vindt geen maatstaf in eigen belang, doch richt zich naar een Alter Ego, naar Hem, die gezegd heeft Ego sum via, Veritas et vita Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. Eén God erkennen wij als de Heer der Wereld, Hij zegene Wilhelmina, onze Koningin bij de Gratie Gods. Eén Kerk beminnen wij, Haar Waarheid en goedheid zij geloofd en geprezen, van Petrus tot Pius XI. En in de liefde voor ons vaderland toont zich de onvervaarde getuigenis voor onzen God en Kerk ter wille van 't waarachtig geluk onzer burgerij En hel middel hebben wij en houden wij de heerlijke, onverbreekbare, ééne en machtige R. K. Staatspartij Met luide toejuichingen werden beide uitge sproken reden door de aanwezigen begroet. Met eenige muziek- en zangnummers werd Verder de vergadering nog veraangenaamd. Baron van Wijnbergen dankte vervolgens allen, in 't bijzonder de sprekers, waarna ten slotte de heer B. Th. de Wolf allen nog opwekte, de komende verkiezingscampagne financieel krachtig te steunen. De R.-Kalh. Staatspartij. De Tijd had een vergadering te Zaandam aan gekondigd van R.K. kiezers ten einde te over wegen, of het wenschelijk is op de eerstvolgende vergadering van de Katholieke Kiesvereeniging voorstellen te doen in verband met de actie- Cranenburgh. Het blad verneemt, dat Zaterdag op die bijeenkomst, in verband met de verzoe ningspogingen, die in uitzicht zijn gesteld, be sloten is geen stappen in die richting le doen. Men zou zich voor het oogenblik tevreden stel len met het uitspreken van vertrouwen in de leiding der R.K. Staatspartij. Van het stellen van een arbeiderscandidaat tegenover mr. Bomans, waarvan het blad ook melding had gemaakt, was op deze bijeenkomst geen sprake. Woningbouwprcmies. De minister van Arbeid maakt bekend, dat de premie, welke ingevolge het K.B. van 8 Nov. 1920 ten behoeve van den bouw van woningen wordt verleend, in 't vervolg ook zal kunnen worde verleend voor bescheiden winkelwoningen door een winkelier te eigen behoeven te bouwen. Het bedrag der premie zal worden berekend naar denzelfden maatsstaf als van andere woningen, met dien verstande, dat bij de berekening van het oppervlak, winkel en bedrijfsruimte buiten aanmerking worden gelaten. De premie wordt niet verleend voor winkelwoningen met den bouw waarvan op den datum van de bekendma king van deze regeling reeds is aangevangen. De nieuwe secretaris-generaal van het Dep. van Oorlog. Naar het Corr. Bur. verneemt is met ingang van 1 Mei e.k. benoemd tot secretaris-generaal van het depart, van Oorlog Mr. J. Woltman, administrateur, hoofd der eerste afdeeling van het departement. Het Tvvente-Rijnkanaal. De Gemeenteraad van Enschede besloot tot Verhooging der bijdrage voor het Twente-Rijn- kanaal van 660.000 tot 729.871 gulden. Hiermede is de van Regeeringswcge geeischte 61/2 milüoen particuliere bijdrage compleet. Minister van Dijk. De Minister van Oorlog, ad interim Minister Van Marine, de heer Van Dijk, vertrok heden met een kort verlof uit Den Haag. Minister Ruys de Beerenbrouek. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek, tijdelijk voorzitter van den ministerraad en eerste ver tegenwoordiger van Nederland op de conferentie te Genua, is gistermiddag 2 uur per staatsspoor in Den Haag teruggekeerd, met het oog op de voortzetting van de' behandeling van de voor stellen tot Grondwetsherziening in de Eerste Kamer op heden. Uit de bouwbedrijven. Tusschen de patroons en de moderne- en christelijke organisaties van werklieden in de bouwbedrijven is geen overeenstemming ver kregen omtrent een nieuw collectief arbeids contract. De organisaties der werknemers willen verlenging van hét bestaand contract met een jaar en een bepaling dat op Christelijke feest dagen de helft van het loon zal worden uitge keerd. Een zevental patroons hebben die eischen ingewilligd. In een op 15 dezer gehouden verga dering van de werkliedenorganisaties is be sloten met ingang van heden het werk neer te leggen bij patroons met wie geen overeenkomst is afgesloten. De K.L.M. De diensten van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën zijn weer begonnen. Zooals men weet, is de vlieg- clienst op 19 November j.l. gestaakt, omdat men in onzekerheid verkeerde omtrent het van rijks wege te verleenen subsidie. Die onzekerheid be staat thans nog, en de maatschappij hoopt, dat in dezen spoedig een beslissing zal worden ge nomen. Bij een ongunstige beslissing echter zal het bedrijf naar alle waarschijnlijkheid da delijk moeten worden stilgelegd. Scheepvaartvereeniging- Zuid. In de plaats van den heer W. C. Hudig is thans definitief benoemd tot vice-voorzitter van de Scheepvaartvereeniging-Zuid de lieer W. F. Piek, directeur van de Holland-Amerika- Lijn, die de benoeming heeft aangenomen. EERSTE KAMER. Zilling van Dinsdag, 18 April. De Voorzitter opent de vergadering. Na voorlezing van enkele ingekomen stuk ken stelt de voorzitter voor, morgen, Woens dag, des ochtends elf uur, voort te gaan met de behandeling der Grondwetsherziening. Aonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De Kamer gaat daarna in de afdeelingen. Verjaardag Z.K.H. Prins Hendrik. Door het Gemeentebestuur is heden ter gele genheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins volgende telegram Hendrik het van gelukwen- schen verzonden Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden. Den Haag. Uwe Koninklijke Hoogheid bieden wij op dezen dag onze beste wenschen voor U en Uw Huis. Burgemeester van Schiedam. Door de O.anjevereeniging, alhier, werd ter gelegenheid van den verjaardag van den Prins den hoogen jubilaris het volgende telegram ge zonden Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie op dezen dag eerbie dig gelukwenschen aan. Montfoort. V oorzitter. Volksbadhuis. In de week van 915 April 1922 werden ge nomen 635 baden. lste klasse kuipbaden 52, regenbaden 102. 2de klasse kuipbaden 50, regenbaden 419. Kinderbaden 12. De Koemarktbrug. In de bespreking van de plannen in zake de nieuwe Koemarktbrug in ons blad van gister is sprake van de brug van het Bolwerk naar de Spaansche kade te Rotterdam. Bedoeld was de brug van deMosseltrap naar de Spaan sche kade. Door de politie is in beslag ge nomen een partij bokking, toebehoorend aan den koopman K. uit de Gorzen alhier, welke partij voor consumptie ongeschikt bleek te zijn. De visch-keurmeester constateerde die ondeugde lijkheid, terwijl de politie de partij vernietigde. 't Publiek wordt aangeraden bij 't koopen van bokking voorzichtig te zijn. De g e w ij z i g d e wet op het hu welijk waardoor gescheiden echtgenooten weder om een huwelijk kunnen aangaan, heeft te de zer stede ook dit gevolg dat heden een echtpaar dat reeds 7 jaar gescheiden leefde een hernieuwd huwelijk heeft aangegaan. UIT ROTTERDAM. 1 Gistermiddag is een autobus van den auto- passagiersdienst Rotterdam-Capclle a/d IJssel op den Honingerdijk van den weg af naar be neden geslagen. D auto, waarin zich behalve de chauffeur, 19 personen bevonden, reed in de richting van Rotterdam. Ter hooge van het Toepad raakte de chauffeur J.H., plotseling de macht over zijn stuur kwijt. Hoe het kwam wist hij zelf niet. De inzittenden voelden eensklaps een hevi- gen schok en voor men goed wist, wat er ge beurde, stortte de auto omlaag van den dijk af. Wonder boven wonder zijn de passagiers er goed afgekomen. Een 14-tal passagiers, welke eenige lichte verwondingen hadden opgeloopen zijn naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Allen konden, na verbonden te zijn, zich naar huis begeven. De chauffeur bekwam in 't. geheel geen letsel. De auto werd zwaar be schadigd. De ra m p t e G e n e m u i d e n Van de slachtoffers van de ramp te Genemuiden zijn weder drie lijken aangespoeld, n.l. van veldwach ter Rook, van Grietje van Dalfsen en van bakker Ilulleman. Het lijk van den veerman Velthuys is het eenige, dat thans nog vermist wordt. Ongelukken. Op de Scheepswerf van den heer Janssen te Elruten is de werkman G. zwaar gekwetst door van een plank te vallen, on naderhand aan de gevolgen overleden. In de Akkerstraat te Zwolle is Zondag een kindje van anderhalf jaar uit bed gevallen. Gis teren is het aan de gevolgen overleden. Paaschmaandag heelt een zoontje van een landbouwer te Appel, gemeente Nijkerk, zijn al daar op bezoek zijnd 10-jarig neefje bij ongeluk- met een buks doodgeschoten. Moorden. Gisternacht kort na twaalf zijn in de Uhlandstrasse te Berlijn de beide Turksche onderdanen Djamal Azmy Bey en Baha Edmve Zhakir vermoord. Djamal Azmy Bey vroeger gouverneur generaal van Trebizonde en Baha Edmoe Zhakir een leidend lid van het Turksche comité voor eenheid en vooruitgang. De moord moet aan politieke beweegredenen worden toegeschreven. Nader meldt men nog dat de beide vermoorde Turken door revolverschoten in het achterhoofd werden getroffen. Vermoedelijk zijn zij als slacht offers gevallen van Armeensche bloedwraak. De beide daders, die in Berlijn woonden en tot de samenzweringsbende, welke van de Amerikaan- scheArmeeniërs-centrale afhankelijk is,behoorden zijn ontkomen. Een geheele reeks Armeniërs zijn al in hechtenis genomen en talrijke nieuwe arres taties zullen weldra volgen. Voorzichtig! De Amsterdarnsche politie waarschuwt, dat thans ook reclamebiljetten wor den uitgegeven waarvan de achterzijde gelijkt op die van een bankbiljet van 1000. Weerbericht. Verwachting Matige tot krachtige Noordelij ke tot Oostelijke wind zwaarbewolkt weinig of geen neerslag zelfde temperatuur. Trekking van Woensdag, 19 April. Hooge prijzen. Prijs van 5000 9280 - 2000 12142 Geboren: 14 April, Hermann Josef, z. v. A. H. J. Hehemann en P. E. Vrauwdeunt, Nassaustraat. 15. Lena, d. v. W. de Vries en L. van Eijk, Singel. 16. Leendert, z. v. L. Broere en E. de Haas, Oude Sluis. 17. Catharina Jo hanna, d. v. W. F. Gödde en M. S. van der Meer, Van Leeuwenhoeckstraat. Wilhelmina Maria, d. v. G. Th. Volk en S. A. van Troost, Villa straat. Janna Elisabeth d. v. L. Vermaat en C. van Es, Geervlietschestraat. Overleden: 16 April, Maria Catharina van Vliet, oud 6 jaar en 4 mnd., Louronstraat. Iln verband met hoog accijnsbedrag in I kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge I mate de heerlijke der firma A. DAALME1JER, per glas 1 en per maat en verpakt verkrijgbaar bij i BERLIJN, 19 April, (draadloos). Verschillen de Berlijnsche bladen melden uit Genua, dat de Neutrale staten stappen zullen doen tegen hét afbreken der conferentie. BERLIJN, 19 April (draadloos). In verband niet de nota van de leiders der delegatie van de groote en kleine entente aan Duits'chland, heeft dr. Rathenau zijn verbazing uitgesproken over de opwinding van een vredesconferentie over het sluiten van een vredesverdrag. Door de correspondenten te Genua wordt er op gewezen, dat een besluit tot uitstooting van Duitschland uit de commissie voor de Russische kwestie slechts door de volledige conferentie kan worden genomen. Ook Rakowski en andere leden der Russische delegatie gaven in eep onderhoud met Fransche en Engelsche correspondenten, hun verbazing erover te kennen, "dat men zich kantte tegen een vredesverdrag, dat een eerste stap naar den wereldvrede zal zijn. Verder wordt bevestigd dat men in entente- kringen wel op de hoogte van het te sluiten ver drag was zoo Engeland en Italië reeds sinds Vrijdag. WEENEN, 19 April, (draadloos). Volgens te legrammen uit Budapest bestaat in de Hongaar- sche rcgecringskringen groote opwinding over de ongunstige berichten uit Genua. De laatste ge beurtenissen in Hongarije (de bomaanslag te- Boedapest en de Habsburgsche kwestie) schijnen bij de leidende Staten der Entente een slechten indruk gemaakt te hebben. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Korte- naerbank, Ivortenaerkade no. 1 den Haag, met bijkantoren te Rijswijk en Schevcningon, gister haar betalingen gestaakt. De directie heeft een circulaire gericht tot crediteuren voor een vergadering op Vrijdag, ten einde te trachten tot een regeling te komen. Hoog water le Iloek van Holland, 19 Apiil. v.m. 8.39, n.m. 9.19. 20 April. v.m. 9.50, n.m. 10.39. 21 April v.m. 11.15, u.rn. 12.09. 22 April v.m. 12.37, n.m. 1. 23 April v.m. 1.14, n.m. 1.29. 24 April v.m. 2.—, n.m. 2.11. 25 April v.m. 2.37, n.m. 2.44. SCHIEDAM, 13 April .Aangekomen: Japanseh s.s. „Tachibana Maru" met Soyaboonolie van Dairen voor N. V. Schievecm alhier. SCHIEDAM, 16 April. Vertrokken Engelsch s.s. „Alchymist", kapt. John Macdonald, ledig naar Liverpool.Fransche motorliehter ,,Génl Gouraud", ledig naar Parijs. SCHIEDAM, 18 April. Aangekomen vracht- logger IJ. M. 363 „Stad Leiden," ledig van Delfshaven om te repareeren aan de werf „De Hoop" in de Nieuwe Haven. SCHIEDAM, 18 April. Vertrokken: Japanseh s.s. „Tachibana Maru", met restant lading stuk goederen naar Aarhus. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 April. Officieelenoteeringvan de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 19 April. Men noleer, voor Spiritus 100% f32.50. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereenigi ng" Heden f 2.20 per ketel ROTTERDAM, 18 April. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 265 paarden, 3 veulens, 1526 magere runderen, 631 vette runderen, 300 vette kalveren, 1838 nuchtere kalveren, 133 graskalve ren, 130 schapen of lammeren, 1174 varkens en overloopërs, 298 biggen, 7 bokken of geiten. Prij zen per 112 kilo koeien van 40 c. tot 5567 V2 c,„ ossen van 50 c. tot 5565 c„ stieren van 40 c. tot 47Y265 c„ kalveren van 50 c. tot 75100c. schapen van 4555 c„ lammeren 2533 per stuk, varkens van 4345 c„ lichte varkens (exporthandel) van 4243 c„ idem (zouterij) van 4142V2 c. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 270480, stieren 225450, gras kalveren 75150, paarden 300450, slacht- paarden 100175, hitten 200-350, fok nuch tere kalveren 30—42.40, slacht nuchtere kalve ren f 815, kalfkoeien 375575, pinken 150 275, vaarzen 200325, biggen 1530, biggen per week 3.50—4.50, overloopers 3045. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was flink. De handel was tamelijk en de prijzen waren over 't algemeen iets flauwer. VERLOOFD MIES SCHAAP en TOM KREUGER. Schiedam, Oostsingel 70. Broersveld 112. 1622 6 Tot onze diepe droefheid overleed heden in het St. Jozefgesticht ie Veghel, na een kortstondig lijden, voor zien van de laatste II.H. Sacramenten, onze geliefde Vader, Behuwd-Groot vader, Broeder en Oom, de Heer JOHANNES JOSEPH US ZOETMULDER, in den ouderdom van 65 jaar. 1621 23 Uit aller naam LI. M. ZOETMULDER. Nijmegen, 16 April 1922. Eenige en algemeene kennisgeving. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zucht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas cri per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3