DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Donderdag 20 April 1922. No. 13316. Buitenlandse!* Nieuws Sta ten-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 33. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE GENUA. liet thans genomen besluit der Geallieerden heeft, als onmiddellijk gevolg, dat Duitschland uit de voornaamste commissie voor de Russische aangelegenheden wordt verwijderd. Belga meldt uit Genua, dat aan de Duitse lie vertegenwoordi gers zal worden toegestaan, zitting te blijven houden in de drie andere commissies, behalve wanneer er vraagstukken worden behandeld, die voor Rusland van belang zijn. Het besluit der Geallieerden aldus Belga dat bovenal een moreele actie isten opzichte van eendeloyalen contractant, heeft uitsluitend betrekking op Duitschland. Gister hebben Wirth en Rathenau zeven kwar tier met Lloyd George beraadslaagd. Lloyd Ge orge eischte of de herroeping van bet verdrag of het uittreden vn Duitschland uit de politieke sub commissie. Er worden verscheidene pogingen aangewend om de eendracht te herstellen. Men had gisteravond het Duitsche antwoord verwacht, doch dat zal waarschijnlijk pas, heden, verschijnen. Men verkeert algemeen onder den indruk, dat het verdrag moeilijk herroepen kan worden, al is het ook door misleiding van Russi- schen kant tot stand gekomen. Veel gemakkelijker zou een uittreden der Duitschers uit de Russische onderhandelingen zijn, daar de Duitschers door hun afzonderlijk verdrag hun belang bij de collectieve onderhandelingen verloochend hebben Met de Engelschen zou een minnelijke schikking op dezen grondslag misschien niet moeilijk vallen omdat zij geen bezwaren koesteren tegen den inhoud van het verdrag, maar de Franschen, die voor het overige in alles een gematigde houding toonen, teekenen verzet aan tegen den inhoud van het verdrag, vooral omdat dit het beginsel van het afzien van de oude leeningen erkent. Zij noemen de erkenning van dit beginsel een ge vaarlijk precedent, omdat daardoor het vertrou wen van de beleggers in de toekomstige leeningen wordt geschokt. Ook de Polen teekenen verzet aan, omdat, gelijk zij zeggen, de Russen geen recht hebben art. 116 van het verdrag van Ver sailles te annuleeren, daar de Russische erfstaten ook hun aandeel hebben in Ruslands aanspraken op vergoeding van Duitschland. De Oost-zee- staten hebben zich echter bij dit verzet niet aan gesloten. De Russen verklaarden, dat de nota van ver zet der geallieerden tegen het verdrag op een dwaling berust en formeel, zoowel als zakelijk ongerechtvaardigd is. Het treft hen ten zeerste, dat men op deze wijze optreedt tegen een staat, die hen moreel steunt. De Duitschers zullen zich over deze verdediging wel niet bijzonder verheu gen De Russen hebben voorts meegedeeld, dat hun antwooi'd op de memorie van Londen thans gereed is en heden zal woi'den overhandigd. Het antwooi'd houdt zich bezig met alle Russische vraagstukken en bevat een analyse van de me morie, van het progi'amma van Gaimes en van de kwestie van het crediet en de erkenning. Het schijnt tevens een propagandistisch geschrift te zijn. De Polen hebben een plan voor het herstel van Rusland ingediend, waar Lloyd George principieel mee instemde. De Neutralen. Het Zwitserschc Telegi'aafagentschap meldt, dat Branting (Zweden) en Motta (Zwitserland) van plan zijn, Schanzer te verzoeken de onder commissie voor Russische aangelegenheden, waai'van zij deel uitmaken, bijeen to roepen, ten einde den toestand te onderzoeken, welke door het Duitsch-Russisehe verdrag is teweegge bracht en een normale voortzetting der werk zaamheden van de conferentie te verkrijgen. Deze stap zal worden gedaan uit naam \an vei'scheidene onzijdige landen, waaronder N e- d e r 1 a n d. Hervatting der werkzaamheden. Naar de Engelsche bladen uit Genua vernemen hebben de financieele en economische commissies haar werk hervat. Sir Robert Home, de Engelsch minister van Financiën, verklaarde, dat het werk dezer commissies zeer goede voi'dcringen maakt. Naar verluidt, zal in verband met het plan tot stabiliseering van de wisselkoersen Ameri ka alsnog tot deelneming worden uitgenoodigd. Er is vooi'gesteld, de kwestie der wisselkoersen te laten oplossen door een aparte internationale conferentie van emissiebanken, waarvoor ook de samenwerking van de Amèrikaansche fede rale bank noodig wordt geacht. Belga meldt nog uit Genua, dat de Duitsche gedelegeei'den gistei'cn hebben deelgenomen aan de besprekingen in de subcommssie voor finan cieele aangelegenheden, hetgeen er op wijst dat er geen bi'euk is ontstaan en dat een vergelijk mogelijk is. Op initiatief vaix Zwitserland en Nederland hebben de verschillende mogendheden een afzonderlijke conferentie gehouden. In cle kringen der financieele deskundigen zegt men, dat Sir Robert Home spoedig naar Londen terug zal keeren, daar de begi'ooting vóór 5 Mei moet worden goedgekeurd. Volgens de laatste berichten schijnt het vast te staan dat het Duitsche antwoord zal worden gegeven in den vorm van een protest tegen de nota der geallieerden. DENEMARKEN. Volgens een draadloos bericht uit Kopen hagen is de plaatselijke algemeene staking te Randers in Jutland, in verband met het Deensehe arbeidersconflict geëindigd de ar- beidei's hebben met 2037 stemmen vóór en 140 stemmen tegen het werk hervat. De plaatselijke organisatie nam een reso lutie aan, waarin aan geoi'ganiseerde arbei ders verboden wordt, in gemeentelijken dienst te treden. Het wordt echter als twijfelachtig beschouwd of de coöperatieve vakorganisaties hierin zullen meegaan. DUITSCHLAND. De Commissie van Herstel heeft Pierpont Morgan uitgenoodigd zitting te nemen in de commissie ter bestudeering van de mogelijk heid van het toestaan van een buitenlandsche leening aan Duitschland. Zooals wij reeds meldden is de Belg Dela- ci-oix voorzitter en d'Ameglio ondervoorzitter van die commissie. Leden zijn Vissering, (Ne derland), Sir Rob. Kindersley, Sargent en Berg man n. IERLAND. De conferentie van Collins en Griffith met de Valera, die gisteren had moeten plaats heb ben, is tot heden verdaagd. Men verwacht een vooi'stel van de Valera om de leiders der beide legers dat van den vrijstaat en dat de repu blikeinen eveneens om advies te vragen. Dit wordt overigens door bijna iedereen voor nood zakelijk gehouden. Zonder de medewerking dei- soldaten kan er inderdaad niets blijvends tot stand komen. Reuter meldt nog Een trein, welke vrijwilligers van het leger van den vrijstaat volvoerde is niet ver van Du blin door cle republikeinen opgehouden. Al de inzittenden op één na werden gevangen genomen. Reutermeldt verder dat de buitensporigheden, de plundering en brandstichtingen te Belfast, zóó dreigend werden, dat het gebied der onge regeldheden geheel onder militair toezicht is geplaatst. Twee personen werden gedood. Te Dublin hebben de republikeinen twee kazernes, die de Iersche troepen bezet houden, aangevallen. Zij werden echter teruggedreven. Zes republikeinen zijn gevangen genomen. OOSTENRIJK. De vertegenwoordiger van het Hollandsch Nieuwsbureau te Weenen heeft een onder houd gehad met den bondskanselier, Schober, die uit Genua was teruggekeerd. Schober was zeer tevreden over het onderhoud, dat hij met den Nederlandse hen'Minister van Bui tenlandsche Zaken, van Karnebeek, had gehad. Laatstgenoemde legde daarbij een welwillende en levendige belangstelling voor den wederop bouw van Oostenrijk aan den dag en verzekerde Schober, dat Nederland bij de economisch- politieke hulpverleening aan Oostenrijk ook verder actief zou deelnemen. Schober zeide, dat Oostenrijk zich met dankbaarheid alle hulp en steun van Nederland herinnerde. AMERIKA EN HET DUITSCH- RUSSISCHE VERDRAG. Reuter meldt uit New-York Naar de Associated Press uit Washing ton verneemt, is daar uit de beste bron mede gedeeld, dat het Duitsch-Russische handels verdrag voor de Vereenigdë Staten geen bijzonde re beteekenis heeft. De regeering is bereid dit verdrag als een financieel en als een vredesverdrag te aanvaar den zonder de politieke beteekenis er van op zijde te schuiven. De meening is, dat het ver drag niet in botsing komt met het handelsver drag tusschen Amerika en Rusland, noch op deAmerikaansche belangen inRusland en Duitsch land invloed uitoefent, noch materieel de positie van Rusland wijzigt. CHINA. Uit Peking wordt gemeld. Tsjang-tso-lin en Woe-pei-foe spreken thans van de vijandelijk heden als van een uitgemaakte zaak. De onrust te Peking wast steeds aan.Gisteren heeft er al zoo iets als een algemeene toeloop naar de Chineesche bank plaats gehad. Een groote belooging heeft besloten een volkscommissie te vormen om te zorgen voor het opzamelen van een reserverant soen. De Chineezen uit den omtrek dier stad stroo men met al hun kostbaarheden bij zich Tientsin binnen. JAPAN. Het departement van oorlog te Fokio spreekt het gerucht tegen volgens hetwelk Japan terug gekomen is op zijn besluit Siberië zoo spoedig mo gelijk te ontruimen. De nieuwe troepen welke van Hoogland onlangs naar Siberië gezonden zijn, dienen slechts tor aflossing van troepen, welke naar huis gaan. ALLERLEI. Uit Oppeln wordt gemeld Dr. Sticzinski. lid van den gemeenteraad, hoofd van de Poolsche partij te Gleiwitz, en technisch adviseur van de geallieerde autoritei ten, is in zijn bureau door een onbekende dood geschoten. De misdaad is van politieleen aard en heeft groote opwinding veroorzaakt in de streek van Gleiwitz. De staat van beleg is on middellijk a f geko n digd Volgens een mededeeling van de Boedapester Hirlap hebben verschillende Hongaarsche dames gepoogd, om in den nood, waarin cle koningin weduwe Zita zich bevindt, te voorzien door een algemeene collecte te organisecren, waaruit ook de babyuitzet voor het nog te verwachten kind zal worden bekostigd. Naar Wolff uit Essen seint is Otto Hue, de leider der Duitsche mijnwerkers en Rijks- en Landdagafgevaardigde aldaar Dinsdagavond aan de gevolgen eener longontsteking overleden. EERSTE KAMER. Zillinrj van Woensdag, 19 April. Voortgegaan wor.dt met de behandeling van de Grondwetsherziening. De Ministervanbinnenlanclsche zaken zet zijn rede voort. Ook hij betreurt het, dat hoofdstuk VI niet in de herziening kon wor den beti'okken. Het bleek evenwel thans niet raadzaam en tegen kapitaliseering van de uit- keeringen aan de kerken, waartoe het echter moet komen, verzet de financieele toestand zich met beslistheid. Spr. dankt voor denalgemecnen steun aan de voorstellen betreffende de koloniën en het inkomen van de Kroon. De ridderorde wil de regeering handhaven ze bestaan ook in alle republikeinsche landen. Een schadeloos stelling voor de Tweede Kamerleden van ƒ5000 is billijk. De voorgestelde samenstelling van de Eerste Kamer en de ontbindbaarheid van de Provinciale Staten worden gevorderd door de billijkheid en de democratische ontwikkeling van onze staatsinstellingen De heer Witt e r t (R. K. beveelt de verandering van de Eerste Kamer in een sociaal-economische Kamer aan, organisatorisch samengesteld, die de wetsvoor stellen behandelt voor de Tweede Kamer. Voor revisie van besluiten dei' Tweede Kamer moet een referendum de gelegenheid bieden. Hij zal voor de hoofdstukken 111 en IV stemmen, omdat de nieuwe samenstelling van de Eerste Kamer en de ontbindbaarheid van de Provinciale Staten in de lijn liggen van de democratische ontwikke ling onzer staatsinrichting. De heer Blomjous (R. K.) ziet in de even redige vertegenwoordiging den ondergang van het parlement en aan de Eerste Kamer zou dat stelsel bovendien het karakter van Kamer van Revisie ontnemen. Spr. kan zich dan ook niet met cle hoofdstukken III en IV vereenigen. De heer Fransen (A. R.) betoogt, dat hij zich tegen II en IV blijft verzetten Lie ver wil hij den ruggegraat breken, dan too nen geen ruggegraat te hebben. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn vooi-nemen is morgen halféén stemming te houden over de diverse hoofdstukken. De Minister antwoordt nog op eenige punten. Er is gevraagd wat de gevolgen zouden zijn van de verwerping van één der hoofdstukken. Eerst als de Kamer een beslissing heeft genomen over alle hoofdstukken, zal hij met zijn ambtge- nooten overleg plegen, wat gedaan moet worden. Hij kan zich daarover thans niet uitlaten. De hoofdstukken komen thans stuk voor stuk in behandeling. Hoofdstuk I en II geen discussie. Hoofdstuk III. De heer Reekers (R.K.) formuleert nog eens zijn bezwaren tegen dit hoofdstuk. De heer Van N i e r o p (Lib.) zegt ten slotte toch voor dit hoofdstuk te zullen stemmen on danks de bezwaren die hij heeft. De Minister betreurt het dat de heer Reekers tegen dit hoofdstuk zal stemmen. Hoofdstuk IV, V, VI, VIII, IX, XI geen dis cussie. Additioneel e Artikelen. De heer I d e n b u r g (A. R-.) heeft ern stig bezwaar tegen art. 34, dat terugwerkende kracht verleend van de pensioenregeling voor de Kamerleden. De beraadslaging wordt gesloten. De V o o r z i 11 e r zegt dat hij het ver zoek heeft gekegen om de stemmingen niet om half één, maar om twee uur te houden. De heer I d e n burg (A. R.) heeft daartegen bezwaar. Hef blijft nu half één. De vergadering wordt vei'daagd tot heden. wij de eerste schreden. Pinksteren brengt den Tweeden Nederland- schen Katholiekendag. Die komt in het zicht derhalve. Elders in het land merkt men dat misschien nog niet, maar hier in Nijmegen, waar de voor bereiding aan den gang is en derhalve het licht reeds schijnt van den komenden dag, leeft men al in de sfeer van den Tweeden Nederlandschen Katholiekendag. Het. Secretariaat is dezer dagen geïnstalleerd. Het is gevestigd op het Keizer Karelplein, op een der mooiste punten van de stad, en in een der mooiste huizen van de omgeving. Zoo van het station komende, loopt men er tegen aan. liet hooge. bronzen standbeeld vari Mon seigneur Hamer staat er tegenover. Dit huis is wachtende op de beslissing van het Doorluchtig Episcopaat inzake de stichting onzer eigen Universiteit valt de keuze op Nijmegen, dan zal een keur van burgers dit prachtig gebouw voor de roomsche hoogeschool ter beschikking stellen. Voorloopig is het dus ongebruikt. En met 'n grootmoedig gebaar hebben de eigenaren het tijdelijk in bruikleen afgestaan aan het secretariaat van den Tweeden Neder landschen Katholiekendag. Men correspondeere voortaan niet meer met dezen of genen. Maar met het Secretariaat, Keizer Karei- plein II. Katholiek Nederland moet dit weten, want aan alle kanten is men reeds bedi-ijvig. Blijkbaar bestaat er veel belangstelling voor dezen Twee den Nederlandschen Katholiekendag. Het ondei'- werp,,de christelijke solidariteit" pakt en de herinnering aan den prachtig geslaagden eersten Katholiekendag trekt. Vandaar, dat diverse organisaties haar jaar vergaderingen reeds hebben verplaatst naar dezen Katholiekendag de Werkgevers, de Jonge Werkgevers, de R. K. Officieren, de Fede ratie der r. k. voetbalbonden, de Unie der R. K. Studenten terwijl de R. K. Middenstand de gelegenheid aangrijpt tot een groote propa- 'ganda-bijeenkomst en de pers een Kongres organiseert, waarna de vrouwen een aparte bijeenkomst zullen houden Wat trekt zich al niet samen op dezen Pink- sterweek Maar er moet nog m eer medewerking komen voor den optocht op Pinkster-Maandag. Die optocht moet een demonstratie worden van het katholieke organisatieleven in den meest uitgebreiden zin van het woord en de organisatie daarvan kost veel tijd en voorberei ding. Alle organisaties moeten uitnoodigingen heb ben ontvangen tot deelname. Verscheidene antwoordden reeds wij komen. Maar anderen hebben 't niet van zich ver kregen om in den Vasten al werk te doen voor den Pinksteren en haar antwoord bleef derhalve achterwege. Paschen is nu vooibij. Pinksteren komt heel snel op. Het voorjaar vliegt ons in lach en vreugde vooi'bij. Als er duizend organisaties vertegenwoordigd zijn op den Tweeden Pinksterdag te Nijmegen, wie wil er dan achter blijven Geef U op en spoedig. Godsdienstige en sociale organisaties, allen worden verwacht. Met vaandels en banieren. Geeft U op aan het Secretariaat er is nog zoo veel te regelen en voor te bereiden. En gij wilt toch, dat alles volmaakt geregeld zij Dat Nederland een volkomen juisten indruk k rij ge van de kracht der katholieke organisatie Gij wilt dat? Werkt dan mede en zendt Vlot uwe opgaven aan het, Secretariaat van den Tweeden Neder landschen Katholiekendag te Nijmegen. Op den briefomslag optocht. I)e tweede Nederlandsche Katholiekendag. Men schrijft ons uit Nijmegen Paschen is voorbij en naar Pinksteren zetten Gestraft spoorwegpersoneel. Het Kamerlid van Braambeek heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is de Minister niet van oordcel, dat er in de oorlogsjaren toen smokkelarij en onrecht matige toeêigening van goederen veelvuldig voorkwamen en uiterst streng gestraft werden, spoorwegpersoneel oneervol werd ontslagen, wiens vergrijp vóór dezen ooi'logstijd en ook daarna minder streng werd en wordt beoordeeld Is den Minister bekend, dat er een revisie van straffen heeft plaats gehad van het perso neel, dat in dienst is gebleven Is de Miixister ook bereid te bevorderen dat de straffen van dit ontslagen pei-sonecl voor de gevallen, die daarvoor in aanmerking komen, worden herzien Consulaten. Bij Kon. besluit is aan den heer L. Kampen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con sul der Nederlanden te Concepcion (Chili) en is genoemde heer benoemd tot consul derNederlan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1