DAGBLAD 1/OOK SCHIEDAM OMSTREKEN. 45ste Jaargang. -Vrijdag 21 April 1922. No. 1331' Blnnenlaui NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: K O EM A H K T —Telefoon Intereonimunaal «5. Postbus: 39. A 1) o ii ii e m enten per 3 maanden "2. per week 15 cent, franco pei post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE GENUA. H et an t, w oord van R u s 1 a n d Uit Genua wordt gemeld d.d. 20 April Het antwoord der Russen op het Londensche memorandum zal o.m. de volgende tegenvoor stellen bevatten. lo. Rusland erkent zijn voor-oorlogsschul den, maar eischt een volledige moratorium tot 1934 en wil dan de delging van deze schul den verdeeld zien over 50 jaar. 2o. Alle schulden en vorderingen uit en na den oorlog moeten van beide zijden worden geannuleerd. 3o. Rusland zal de stichting van builenland- sche iridustrieele en commercieele onderne mingen met 70 tot 80 buitenland.sch kapitaal en onder buitenlandsche leiding in Rusland toestaan. De Russische regeering zal aan het kapitaal dezer ondernemingen voor 20 a 30 deelnemen', waarvoor zij echter een evenredig aandeel verkrijgt van de opbrengst. Dit aan deel zal echter uitsluitend worden gebruikt voor de betaling van de rente en de delging van de oorlogsschulden. 4o. Voor de schadeloosstellings-aanspraken van particuliere personen voor schade geleden door requisities, socialiseering, enz. stelt Rus land een arbitraal onderzoek voor, zonder den aard van zulk een scheidsgerecht nader aan te duiden. Nader verluidt nog dat gister het antwoord van de Sovjetdelegatie op de haar verleden week door de geallieerde delegaties gestelde vragen om trent de erkenning van de Russische schulden, nog niet werd ontvangen. Hot Duitsch Russisch ver d rag Uit Genua wordt gemeld d.d. 20 April Over de besprekingen tusschen de Duitsche en Engelsche delegaties wordt van offieieele Duitsche zijde het. volgende medegedeeld tot, rechtzetting van sommige onjuiste berichten. Dr. Rathenau had met Lloyd George een be spreking, die twee uur duurde en waarbij Lloyd George te kennen gaf, dat er slechts twee mogelijkheden overbleven, n.l. het ver drag van Rapallo op te geven of de Duitsche vertegenwoordigers uit te sluiten van de be sprekingen nopens Rusland in de politieke sub commissie. De Duitsche delegatie begaf zich daarop naar Tsjitsjerin en vroeg hem of hij op grond van de geallieerde nota van eergisteren het Duitsch-Russisch verdrag wilde opschorten of «nnuleeren. Tsjitsjerin antwoordde daarop, dat hij injdeze kwestie dezelfde meening was toe gedaan als de Duitschers, en' er even wei nig voor gevoelde, het verdrag te annuleeren. Voorts gaf hij nog te kennen, dat de Russische delegatie zal protesteeren tegen de aan Duitsch land gerichte nota en tegen de uitsluiting van de Duitschers van de besprekingen in zake Rus land. Des avonds vond een nieuw onderhoud plaats tusschen dr. Rathenau en de Britsche delegatie, waaraan evenwel niet door Lloyd George werd deelgenomen. De Engelsche ge delegeerden wezen er daarop op, dat de vorm waarin het Duitsche antwoord zou zijn gesteld, van wellicht even groot belang zou zijn als de inhoud daarvan. Voorts lieten zij daarbij doorschemeren, dat een zekere tegemoetkomendheid van de bij het conflict betrokken partijen zeer zou bijdragen tot vermijding van een breuk, levens vei- w>chten de Engelsche gedelegeerden, om, na- dat het Duitsche antwoord zou zijn opgesteld, °p niet-officieele wijze inzage daarvan te mo gen krijgen om nog, zoo noodig, van raad te kun nen dienen. De Duitsche delegatie is daarop mei de op stelling van het antwoord begonnen, hetwelk waarschijnlijk hedenavond aan de geallieerden zal worden overhandigd. Het antwoord is in drie deelen te splitsen. In de eerste plaats tracht de Duitsche delega tie aan de hand van hel materiaal omtrent den loop der gebeurtenissen de beschuldiging te weerleggen, dat zij onloyaal en onoprecht zou zijn opgetreden. Daarna wordt er nog op ge wezen, dat, door Duitschland uit te sluiten van de besprekingen in zake de Russische kwestie een resultaat zou worden verkregen dat min- her waarde zou hebben doordat, niet alle staten" deel aan de tot standkoming daarvan zouden hebben. A Het derde punt van het Duitsche antwoord zal de mededeeling bevatten dat Duitschland na het sluiten van het verdrag met Rusland,waar aan stilzwijgend wordt vastgehouden, maar het welk Duitschland nimmer wenscht te onttrekken aan de discussies der conferentie, feitelijk geen belang meer heeft bijdeverdere onderhandelingen der geallieerde mogendheden om met Rusland tot overeenstemming te komen, daar Duitsch land het thans immers reeds eens is geworden met laatstgenoemd land. Van offieieele zijde te Berlijn wordt nader verklaard, clat het Duitsche antwoord hedenoch tend Le Genua overhandigd zou worden. De Duitsche delegatie zou verklaren, dat de aange legenheden. welke reeds door het Duitseh- Russische verdrag geregeld zijn, door de gealli eerden hunnerzijds met de sovjet-regeering ge regeld kunnen worden zonder dat Duitschland daaraan deelneemt. Bij iedere andere Russische kwestie echter, die verder gaat in liet. bijzonder bij de kwesties, welke op het herstel en op de toe komstige econom. ontwikkeling van Rusland be trekking hebben, of voor het economisch leveri van geheel Europa van zeer groot belang zijn, wil Duitschland met de commissies blijven samen werken. Deze regeering werd in den loop dei- bespreking met. Lloyd George uitvoerig be sproken, en de aanvaarding kan als vaststaand worden beschouwd. Volgens Lloyd George is met deze verkla ring het incident van de baan. De sub-com m i s s i e s. Uit Genua meldt men d.d. 20 April. In de subcommissie voor het spoorwegverkeer ver klaarde staatssecretaris Stieler bij 't debat over- et verdrag van Barcelona uit naam van de Duit sche regedring, dat het nationale spoorwegstelsel zich, met behoud van zijn zelfstandigheid, meer dan vroeger moet aanpassen aan het in ternationale verkeer in gevallen, welke voor laatstgenoemd verkeer van belang zijn zoo als het beheer der grensstations, het tarief wezen, het transportprogram en het douane wezen aan de spoorwegen. Stieler gaf in over weging, een permanente vereeniging van spoor wegdirecties te stichten, welk lichaam op ver langen van anderen of op eigen initiatief ad- viseerend, bemiddelend en eventueel ook re gelend zou kunnen optreden. Hij verklaarde voorts, dat de Duitsche regeering het toezicht van den Volkenbond noch noodig, noch nuttig acht. De staten, wier spoorwegdirecties volgens hetDuitsche voorstel tot een vereeniging zouden toetreden, zijn immers reeds uit dien hoofde verplicht, op het functioneeren van het door de Duitsche regeering voorgestelde orgaan toezicht te houden, zoodat de invloed der betreffende regeeringen gewaarborgd is. Ht Duitsche voorstel maakte in hoogc mate de belangstelling gaande en men besloot hel in de volgende zittingen in bijzonderheden te onderzoeken. De subcommissie voor hel verkeer te water heeft oen ontwerp-resolutie ingediend welke aria loog is aan die, welke reeds bij de afdeeling spoor wegen is ingediend. De economische subcommissie wijdde haar zitting aan een algemeene bespreking van pro tectie en vrijhandel. Naar ,,Het Volk" verneemt, is de heer Henri Polak, die Nederland als expert te Genua vertegenwoordigt, tot lid der economische sub commissie gekozen. bekend dat dit een -puur voorwendsel is om do troebelen ten eigen bate te kunnen bestendigen. Daarentegen vorderen de toebereidselen van de Vrijstaatsche regeering voor de verkiezingen die in de eerste week van Juni gehouden moeten worden, gestadig. Een maand te voren op zijn roinsL zullen de kiezers gelegenheid krijgen om van de nieuwe grondwet kennis te nemen. De boerenunie in het graafschap Roscommon heeft een beroep op de politieke leiders gedaan, om zich te verstaan. De bond van lersche belasting betalers her innert de conferentie aan het gevaar, dat het lot een burgeroorlog komt, wanneer zij mocht mislukken. Uit Londen wordt gemeld dal. de lersche Vredesconferentie gistermiddag om 3 uur in liet Mansion House te Dublin is hervat. Tegen woordig waren o.a. de aartsbisschop van Dublin de lord-major der stad, alsmede Griffith, Collins en De Valera. Volgens de laatste berichten is de vredescon ferentie weer verdaagd tot, 26 dezer. Er is nog gen overeenstemming bereikl ZWEDEN. Op initiatief van cle regeering zullen binnen enkele dagen tusschen werkgevers en werk nemers nieuwe onderhandelingen beginnen be treffende het conflict op de houtzagerijen. Vol- fefis de offieieele statistieken zijn er thans geschillen gaande in ongeveer 350 ondèrnemin- gen, waarbij ongeveer 200.000 arbeiders zijn betrokken, waarvan 57000 in de. houtzagerij- industrie. DENEMARKEN. De bond van ongeschoolde arbeiders heeft de' stemming beëindigd over de vraag van ver werping of aanvaarding der overeenkomst, die reeds op 4 April is tot stand gekomen tusschen de beide centrale organisaties. De uitslag der stemming is geweest, dat 30702 arbeiders zich uitspraken tegen aanneming en 8654 er voor, terwijl 25447 stemmen werden uitgebracht vooi hel denkbeeld om het bondsbestuur te machti gen tot het aanknoopen van nieuwe onderhande ling, n met de werkgevers en tot het sluiten van te.n nieuwe overeenkomst. Er is gebleken, dat omstreeks 51 der leden van den bond hebben gestemd. De patroonsorganisatie beeft, haar bestuur eveneens gemachtigd, om te onderhandelen met de vertegenwoordigers der ongeschoolde arbeiders, en naar alle waarschijnlijkheid zouden de eerste stappen gisteren worden gedaan. HET VATIC AAN EN RUSLARD. Uit Parijs wordt aan de „Msb." bericht. Zoo als uit Rome is gemeld, is er een aceoord ver kregen tusschen den H. Stoel en de sovjets, voor het zenden van missionarissen naar Rusland voorzoover het betreft de organiseering van hulp aan de hongerende Russsen. Dat er een accoord zou zijn van verdere strek king blijft tegengesproken. De expeditie, die naar Rusland gaat, zal slechts een negental geestelijken omvatten, n.l. drie Jezuieten, die Salesianen en de drie leden van de Hollandsche Congregatie van het Goddelijk Woord. De sovjetoverheid heeft zich verbonden, den vrijen toegang en de vrijheid van beweging van deze missie in Rusland te waarborgen. Voor de Hollandsche missionarissen is de streek in het Zuiden aangewezen. Nu is het merk waardig op te merken, dat juist de „vrijzinnige" bladen, zooals cle „Temps," zich uit Rome laten seinen, met de bedoeling er stemming mede te maken, dat de regeering der sovjets met den H. Stoel een accoord heeft •gesloten, waarbij de onderhoorigen van drie na ties, Engeland,Frankrijk en Joego Slavic zijn uitgesloten. Het verluidt in dat telegram dat Vorowski als voorwaarde sine qua non had ge steld, dat in geen geval geestelijken van Engeland Frankrijk of Joego Slavic deel van de expeditie mochten uitmaken .Aangezien men met dergelijke telegrammen komt aandragen, nadat de geheele regeling is gepubliceerd, is het gemakkelijk te zien, hoe hier andere bedoeling voorzit, om van de anti-Russische stemming, die er op het oogen- blik heerscht, gebruik te maken, om het Vali- caan onaangenaam te zijn. IERLAND. De Dublinsche correspondenten zijn weinig op timistisch aangaande de conferentie tusschen de Vrijstaatsche regeering en de Valera. Die van de Daily Telegraph is overtuigd, dat, indien de Valera verder uitstel van de verkiezing in de conferentie tracht te verkrijgen, hij Griffith fel daartegen gekant zal vinden. De repu blikeinen gronden hun eisch tot verder uit stel blijkbaar op de noodzakelijkheid om een nieuwe kiezerslijst samen te stellen, maar het is DUITSCHLAND. De Vorwarts verneemt uit Leipzig, dat uit het onderzoek van Kapp in de Universiteits kliniek is gebleken, dat hij aan een ernstige oogziekte lijdt, die een operatie noodzakelijk maakt. Kapp is onder handhaving van he^ voorarrest naar een hospitaal overgebracht. ZWITSERLAND Belga melt uit Geneve, dat de anti-opium conferentie is bijeengekomen. N e d erland is onder de vertegenwoordigde mogendheden. De besprekingen liepen over den toestand be treffende de ratificatie van de internationale conventie, in die 1912 in den Haag is geteekerul en die 12 van de 51 staten nog niet hebben ge ratificeerd. Volgens bericht uit Londen is Sir John Jordan, de gewezen Engelsche gezanl te Pe king, naar Geneve vertrokken, om de conferentie bij te wonen. Hij wordt vergezeld door Sir Mac- coin Delwingne, van het ministerie van binnen- landsche zaken. De Engelsche afgevaardigden hebben een zeer bepaalde opdracht gekregen, om een of ander practised resultaat te bereiken tol beperking van den handel in schadelijke middelen die thans niet meer een zuiver Chi- neesche aangelegenheid is. Men wijst er op, dat China een van de nicest ernstige overtreders is. Er wordt op gewezen, dat Duitschland groote fabrieken van dergelijke verdoovingsmidd len bezit, hetgeen tot dusver de beperking van den handel daarin heeft belemmerd. Men verwacht, dat er op de conferentie een definitief voor stel zal worden gedaan tot het vaststellen van de medische en gewettigde behoeften van elk land, ten einde, wanneer deze cijfers bekend zijn, een beperking te kunnen invoeren. reeds aangenomen scheidsrechterlijke uitspraak over het nieuwe loontarief verworpen. Er zal dadelijk een stemming over een staking in de stedelijke bedrijven plaats hebben.Dezestemming zal Dinsdag zijn afgeloopen. Uit. Genua wordt gemeld, dal er bespre kingen worden gevoerd tusschen Amerikaansche financiers en de sovjet-gedelegeerden over de exploitatie van Russische oliebronnen door een Amerikaansche maatschappij Het a.s. huwelijk van den koning van Joego-Slavië is door de Slavische volken met sympathie begroet. Zoo hebben de boeren van de Slavische bevolking van het district Backsa (een vroeger Hongaarsch comitaat) besloten, om, een oude traditie getrouw, aan den monarch, een hemd van goud- en zilverdraad geweven, aan te bieden. Naar verluidt, zal het bezoek, dal de koning van Zweden aan het Belgische konings paar zal brengen, op 2 en 3 Mei a.s. plaats vinden. Daarna zal de Zweedsche souverein zich naar Den Haag begeven. Op 15 Mei a.s. zal groothertogin Charlotte van Luxemburg een bezoek brengen aan het, Belgische hof. TURKIJE EN RUSLAND. Reuter meldt uit Genua, dat daar het ge rucht gaat, dat de Russen met de afvaardi ging van Angora onderhandelen over het sluiten van een soortgelijk verdrag als dat met Duitschland. ALLERLEI. Volgens de laatste opgaaf, zijn in Engeland weer 20.000 werkloozen te werk gesteld. In der tien weken tijds is nel aantal werkloozen met 216.000 verminderd De beambten der stedelijke bedrijven te I Berlijn hebben gister de door het stadsbestuur I)e nieuwe Katholieke partij Men seint uit Utrecht aan de „Msb." Zooais gemeld is gistermiddag te Utrecht onder voorzitterschap van den heer F. W. Swane bijeengekomen het comié belast met de organisatie van de Nieuwe Katholieke Partij. Vóór dc. behandeling der agendapunten (als program, candidaatsteliing en propaganda) wer den aan de orde gesteld de bemiddelings pogingen van de herstel-commissie met de Utrechtsche R.K. Kiesvoreeniging. Naar we uit de beste bron vernemen heeft de vergadering na ernstige bespreking zich op het standpunt gesteld, dat het comité van uitvoering niet bevoegd was over het hei.stel der eenheid te besluiten, omdat dit comité al leen in het leven is geroepen ter uitvoering van de besluiten, welke op de openbare ver gadering van 7 April 1.1. zijn genomen. Bovendien stelde d< vergadering zich op het standpunt, dal, waar de pogingen tot ver zoening niet tol een resultaat hebben ge leid, waardoor oen directe invloed van de nieuwe Katholieke Partij op de richting in de politiek werd verzekerd noch ook afdoende waar borgen werden gegeven, dat de reorganisatie van de bestaande R.K. Kiesvereenigingen zou tot stand komen, waardoor aan de onderschei dene groepen meer invloed op het stellen van candidate^ en op dc vaststelling van het pro gram zou worden gegeven, de voorstellen onvoldoende werden geacht, om daarover de gedachtcnwisseling voort le zetten. Nadat de vergadering dit besluit had genomen werden de overige agenda punten afgehandeld. Jhr. mr. van Sass.e van Ysselt. Bij gelegenheid van zijn zeventigsten Ver jaardag we d gisteren, aan Jhr. Mr. A. F. O van Sasse van Ysselt door den burgemeester van 's-IIertogenbosch de gouden eere-penning van die stad aangeboden. Voor de eerste maal werd deze penning toegekend. Voorts werd de jubilaris benoemd tot eerelid van het Provin ciaal Genootschap voor Kunsten enWetenschap- pen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt weder bijeen Dins dag 25 April a.s., des namiddags te één uur. De voorzitter zal voorstellen in deze vergade ring een aanvang te maken met o.a. de navol gende wetsontwerpen bepalingen betreffende den boschbouw wijziging van de vleesehkeu- ringswet, aanpassing van het wetboek van strafrecht aan huidige toestanden op het ge bied der aanwending van electriscli arbeidsver mogen nadere bepalingen tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd, goedkeuring van de ontwerp-verdragen van Washington be treffende den arbeid van vrouwen gedurende den nacht dén leeftijd, waarop kinderen mo gen worden toegelaten tot hét verrichten van arbeid in nijverheidsondernemingen en den nachtarbeid van jeugdige personen', werkzaam in de nijverheid. De Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot. wijziging dei- arbeidswet 1919 is gister verschenen. De Voorzitter behoudt zich voor om bij de Regeling van Werkzaamheden indien als dan het eindverslag is uitgebracht tevens het voorstel te doen dat wetsontwerp aan de orde te stellen voor de wetsontwerpen tot goedkeuring van de ontwerp-verdragen van Washington. Na het wetsontwerp Bepalingen betreffende den boschbouw staat voorts op de agenda de interpellatie-Hiemstra óver de wijziging ge bracht in de steunverieening aan de werklooze veenarbeiders te Emmen en de daarmede ver band houdende plannen voor werkverschaffing.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1