^lads- t»ii HcwslfHik Vieimx 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van IXfJEZOXDEJV. eenigingeu zal nog voor cle openbare behandeling in de Tweede Kamer een openbare vergadering beleggen ter bespreking van het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering te Rome. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 23 April, dat Z. D. H. Mgr. Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, in goede gezondheid te Rome is aangekomen. Zaterdag zal Z. D. H. Bisschop van Roermond Mgr. Laurentius Schrijnen, te Rome arriveeren. (Tijd.) Salarisverlaging van het Rijkspersoneel. „De Bode" kan het dezer dagen door ons uit de „Rsb." overgenomen bericht bevestigen, dat de regeering voornemens is art. 40 van het Be zoldigingsbesluit te schrappen, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat de salarissen van het rijkspersoneel over de geheele linie ver laagd kunnen worden. Het bezoek van gouverneur Rrantjes aan Caracas. Miriam, het te Caracas verschijnend geil- lustreerd tijdschrift bevat een artikel over het bezoek, dat mr. Brantjes, gouverneur van Cu racao, aan Caracas heeft gebracht. De gouverneur kwam per Nederlandsch stoom schip Venezuela te Puerto Gabello en begaf zich onmiddellijk na zijn ontscheping met zijn gevolg naar Maracay, waar hij werd verwelkomd door generaal Juan Vicente Gomez, den president der republiek en opper-commandant van het leger. Terzelfder tijd hadden zich de heer W. E. G. d'Artillae Brill de Nederlandsche gezanten mevrouw naar Maracay begeven om mr. Brant jes te begroeten. Des avonds werd een feest gegeven, gevolgd door een schitterend bal. Den volgenden och tend om negen uur zijn de hëeren Brantjes en d'Artillae Brill naar Caracas vertrokken, waar ze eenigen tijd in het gebouw van het Neder landsche gezantschap hebben vertoefd om ver volgens te déjeuneeren met den gouverneur van de provincie. Des middags heeft mr. Brantjes het Salon Eliptico bezocht waarnaar hij een wandeling door de stad heeft gemaakt om vervolgens zijn reis naar Guaira voort te zetten. Het blad vermeldt, dat dit bezoek een gun- stigen indruk heeft achtergelaten en de re dactie betreurt het alleen, dat de Nederland sche gouverneur zoo kort te Caracas heeft kun nen vertoeven Verschillende foto's zijn aan het artikel toegevoegd. De grondwetsherziening. Naai aanleiding van het afwijzend votum der Eerste Kamer, over hoofdstuk 111 der Grondwet, moet het, naar „De Maasbode',' ver neemt, in de bedoeling der regeering liggen met spoed bij de Tweede Kamer een gewijzigd ontwerp van, hoofdstuk HI in te dienen, dat alleen inhoudt de schadeloosstelling voor de Tweede Kamer te Verhoogen tot 5000.. Uit hoofdstuk 111 zouden dan de andere wijzigingen, o.a. de Evenredige Vertegen woordiging voor de Eerste Kamer, waartegen bij de debatten in de Eerste Kamer de meeste bezwaren werden geuit, komen te vervallen. Verwacht wordt, dat tegen een gewijzigd wetsvoorstel als boven aangegeven, de anti- revolutionnairen in de Eerste Kamer, onder leiding van den heer Idenburg, geen bezwaar zullen hebben. Verwacht wordt voorts, dat de regeering hoofdstuk IV, waartegen nog meer oppositie was gerezen dan tegen hoofdstuk III, geheel zal intrekken, zoodat de Grondwet óp dit punt ongewijzigd zal blijven, en dat de Adddioneele Artikelen in overeenstemming zullen worden gebracht met de voorgenomen wijziging in hoofdstuk III en de terugneming van hoofdstuk IV. De R.K. Staatspartij. Gisteravond vergaderde de R.K. Rijkskies kring 's-Gravenhage ter bespreking van het concept R.K. staatsprogram. In zijn inleidend woord protesteerde de voor zitter, de heer Silvius tegen den anti-papistischen toon dezer dagen gehoord op de vergadering der Christ. I listorischen, welke woorden door de goed bezette vergadering met applaus werden ondersteund. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een amendement had ingediend, om opheffing van het processie-verbod in het staatsprogram op te nemen. Bij Hoofdstuk 1 werd met algemeene stem men besloten alinea 1 (aanneming van de voor gestelde Grondswetswijzigingen) niet te schrap pen, om daardoor uit te sprekeii, dat de R.K. Staatspartij democratiseering der Eerste Ka mer wenscht. Bij hoofdstuk II werd een motie in zake op heffing van het processie-verbod met algemee ne stemmen aangenomen. Een uitvoerig debat ontspon zich over hoofdstuk IV, waarbij de heer Guit een motie indiende, uitsprekende dat het leger moet worden beperkt tot een politie macht, terwijl het desnoods alleen voor vlagvertoon bestemd mag worden. Kapitein Lambooy verdedigde uitvoerig de te dezer zake voorgestelde programbepalingen, welke gericht zijn op zooveel mogelijk bezui niging met handhaving van de neutraliteit en verdediging van onze onafhankelijkheid. Prof. Veraart bestreed dit betoog. Spr. wilde de onafhankelijkheid niet verdedigen met ka nonnen of vergiftigde gassen. Ten slotte werd het voorstel-Guit met overgroote meerderheid aangenomen. Bij het hoofdstuk Onderwijs sprak de ver gadering zich uit voor steun aan de kunst, ge lijkstelling voor het oponumv <.u nijzomhr,* handels-, nijverheid- en landbouwonderwijs en geen bezuiniging ten koste van het ondcrwij- Bij het. hoofdstuk Koloniën werd met, alg. stemmen ee bestuursmotie aangenomen, tot afschaffing van art. 123 van het regeerings- reglement In een gisteravond te Utrecht gehouden vergadering van de R.K. kiesvereeniging is medegedeeld dal de heeren Swhne en Cre- mer bedankt hebben als lid. Verschillende personen betreurden dat men niet tot overeenstemming is kunnen komen met de Nieuwe Kath. Partij tót herstel van de een heid. Na levendige besprekingen is verworpen een voorstel om de stemtechniek zoo te wij zigen dat de verschillende groepen daarin meer tot haar recht zouden komen. De verga dering heeft zich vereenigd met de in de vorige vergadering ingediende motie, waarin het bestuur van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen ver zocht wordt maatregelen te nemen om te waar borgen dat de thans op degroslijsten voorkomen de personen de R.K. Staatspartij als de hunne erkennen en het program onderschrijven. De 48-urige werkweek. In het vervolg van de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp van wet. tot wijziging der Arbeidswet 1919 zegt de Minis ter nog, dat hij meent, dat bij invoering van de 48-urige werkweek den arbeiders voldoende tijd zal overblijven om zich aan zijn gezin, aan ont wikkeling en aan het vereenigingsleven te wij den, terwijl ook uit hygiënisch oogpunt tegen de voorgestelde verlenging geen bedenking bestaat te meer niet, doordat voor bijzonder ongezon den arbeid de Veiligheidswet, de Steenhou- wetswet, de Stuwadoorswet en de Caissonwet verder gaande maatregelen mogelijk maken. De voorgestelde maatregel zal z.i. niet leiden tot verminderde koopkracht bij de arbeiders. De minister verwacht Veeleer tegenovergestelde gevolgen. De minister is het geheel eens met de leden, die betoogden, dat samenwerking van kapitaal en arbeid noodzakelijk is voor den wederop bouw van de wereld en dat eenzijdige machts uitoefening van de werkgevers daartoe aller minst bevorderlijk is. Maatregelen van werk geverszijde om van een voor hen gunstige con junctuur gebruik, te maken tot herstel van hun vroegere positie tegenover de arbeiders, hebben dan ook geenszins zijn instemming. Ifij heeft dit ook door daden getoond door op ver zoeken om afwijking van de normen der wet in belangrijke gevallen de organisaties der ar beiders te hooren of te doen hooren voordat hij een beslissing nam. Het vorenstaande brengt echter niet mede, dat de vaststelling van de wettelijke 48-urige arbeidsweeek, nu deze door de regeering voor de instandhouding en van den opbloei van onze industrie noodzakelijk wordt geacht, achterwege zou moeten blijven en hiervoor in de plaats zou den moeten treden bedrijfsgewijzé regelingen, die niet tot stand zouden kunnen komen voor de arbeidersorganisaties daaraan haar goed keuring hebben verleend. De ervaring der laat ste maanden heeft den minister geleerd, dat vooral als gevolg van de felle campagne door een deel der werkgeversorganisaties gevoerd, tegen den achturendag, vele vakvereenigingen niet moer geneigd zijn, in werktijdverlenging toe te stemmen. Dit is één der redenen, waarom hij, een geweldigen strijd voorziende, niet aan zijn oorspronkelijk voorstel heeft vastgehouden, de verlenging van de werkweek tot 48 uur over te laten aan de vrije overeenstemming van de wederzijdsche organisaties. De minister acht het niet gewenscht om in de wet te bepalen dat de 8V2 uur per dag over schreden mogen worden ter wille van een kor ter werktijd op den Zaterdag. De mogelijkheid wordt echter geopend om bedrijfsgewijs bij on derling overleg onder goedkeuring van dén minister een uur van den Zaterdag naar de an dere dagen te verschuiven. Nu de Arbeidswet 1919 reeds een vrij belang rijken tijd heeft gewerkt en de idee heeft doen inburgeren, dat het tijdperk van absolute vrij heid van arbeidsduur voor goed achter ons ligt, is ef, naar het oordeel van den minister, aanlei ding een bescheiden stap te doen in de richting van medewerking der vakvereenigingen aan de uitvoering der wet. De minister is niet bereid gevolg te geven aan den wensch van sommige leden, die mee- nen, dat een in onderling overleg tusschen werkgevers en arbeiders overeengekomen werk tijdregeling alleen moet kunnen worden tegen gehouden, indien het algemeen belang of de openbare orde zulks eischt. De 06-urige werkweek in continu-bedrij- ven, die op Zondag doorwerken, acht de mi nister uit een oogpunt van arbeidsbescherming bedenkelijk, en hij heeft nog altijd hoop, dat bij een herziening van het ontwerp-verdrag van Washington althans deze bepaling in an dere richting gewijzigd zal worden. Alleen de economische noodzaak heeft de minister doen besluiten, voorloopig tot October 1924 de mo gelijkheid te scheppen, om in de continu-be- drijven in een drieploegen-stelsel te werken. Dit voor goed in de wet vast te leggen, wenscht hij uit te stellen, tot de onvermijdelijkheid daar van is gebleken. De meening van eenige leden, dat voor con- tinu-bedrijven, die slechts gedurende een kort seizoen in werking zijn, b.v. suikerfabrieken, met een t.weeploegen-stelsel behoort te wor den volstaan, kan de minister niet deelen. Een allen bevredigende regeling voor het broodbakkersbedrijf is niet mogelijk, doordat in dat bedrijf zoo velerlei tegenstrijdige belangen bestaan. Het stellen van een verkoopverbod ook cont our! brood ontmoet bij den minister groot be zwaar. Eveneens verwacht hij van het stellen van een dergelijk verbod bij wijze van straf maatregel weinig practiseh nut. Met den wensch, ten aanzien van den ar beidsduur in den drukken tijd, voorafgaande aan St. Nicolaas, uitgesproken in het adres van de werkgeversorganisatie en de drie werknemers organisaties in het banketbakkersbedrijf, is reke ning gehouden, waartoe de minister een nota van wijzigingen heeft ingediend. Ook voor bloemcnbinderijen is daarbij ge durende drie dagen een 16-urige arbeidsdag- voor mannen mogelijk gemaakt. De minister erkent voorts de bezwaren, ver bonden aan de verruiming van de bepalingen in zake den nachtarbeid- van bakkersgezellen. Do Minister voelt niet de noodzakelijkheid 0111 van hotels en koffiehuizen af te wijken van het algemeen in de Arbeidswet gestelde verbod van Zondagsarbeid voor jeugdige per sonen en evenmin van de bepalingen, die ten doel hebben dezen personen een voldoenden dienstvrijeil tijd gedurende het nachtgedeelte van het etmaal te verzekeren. Zoolang geen zekerheid is verkregen, dat een Voldoend aantal staten, wier concurrentie op dit gebied der nijverheid Nederland heeft te duchten, het ontwerp-verdrag van Washington tot beperking van de arbeidsuren in nijver heidsondernemingen zal bekrachtigen kan van oen toetreding van ons land tót dit ontwerp verdrag geen sprake zijn. Bij de Artikelen wordt opgemerkt, dat de minister geen vrijheid kan vinden, om den arbeid in zuivelfabrieken aan de werking del- Arbeidswet te onttrekken. Voorts is de wènschelijklleid gebleken, onder de kbntoren op te nemén die van nieuws- bureanx. Ten slotte acht de minister het betoog, dat het arbeidsregister als controle-middel op de naleving van de bepalingen der Arbeidswet zou kunnen vervallen, onjuist. Juist dit legis- ter werkt mede tot vereenvoudiging der admi nistratie. Aan de memorie is een nota van wijzigingen toegevoegd. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrij dag 28 April 1922, des n.m. te 2 uur. staan o.m. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W'. tot aanstelling van den heer C. H. Schwagermann tot makelaar in roerende goederen. 2. Voorstel van B. en W. tot samenstelling van stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dé Provinciale Staten en den Gemeenteraad. 3. Behandeling van bezwaarschriften tegen eten aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1919/'20 en 1920/'21. a. de begrooting en van de begrooting van Buitengewone Ontvangsten en Uitgaven van het Algemeen Handels-Entrepot, dienstjaar 1921 b. de begrooting van Buitengewone Ont vangsten en Uitgaven van het Gemeente-Zieken huis, dienst 1921 5. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening van a. de Schiedamsche Véreeniging tot bescher ming van Zuigelingen over 1920 b. het Stedelijk Museum, over 1921 c. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1921 d. de Gezondheidscommissie, over 1921 en e. het Schiedamsch Volk-badhuis, over 1921. 6. Voorstel van B. en W. tot. ruiling van een strook grond aan het Fabriplein met den heer S. Verioo 7. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van het perceel bouwterrein aan de Charlotte de Bourbonstraat aan den heer N. Krabbendam q.q. 8. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen' tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burgemeester Knappertlaan aan den heer G. J. Bongers. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor den aankoop van 2 paarden door de Gemeente-Reiniging. 10. Voorstel van B. en W*. tot het verleenen van een crediet van 16.000.—voor de verbou wing van het pand Broersveld 142 tot bureaux van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeente lijke Arbeidsbeurs en den Schoolarts. 11. Voorstel van B. en W. om aan de Huis houd- en Industrieschool over 1921 een verhoogd subsidie van 1780.82 toe te kennen. .12. Voorstel van B. en W. tot, vaststelling van een verordening op de heffing van school gelden voor het Gymnasium. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het gewoon vervolgonderwijs voor jongens en die voor meis jes en tot vaststelling van genoemde verorde ningen onder nieuwen datum. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, houdende bepalingen voor dc levering van electriciteit in de Gemeente Schiedam. 15. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W. Collé, betreffende betonwoning- bouw. 16. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W. Collé, inzake het verstrekken van gemeentewege van schoolvoeding en -kleeding 'aan behoeftige schoolkinderen. H.-.D.V .8.-Sparta Wij verwijzen hier naar een in dit, blad voor komende advertentie, betreffende het verkrijgen van kaarten voor den match H.-.D.V.S.Sparta. Emniablocm. De gister gehouden verkoop van het Emma- bloempje bracht 1024.941/2 op. 't, vorig jaar 1490.26. „Utile Dulei". Evenals de drie vorige opvoeringen van het blijspel „Femina", is ook de vierde vertolking van hetzelfde stuk, gisteravond in de groote zaal van den R. K. Volksbond gegeven, voor „Utile Dulci" een succes geworden, wellicht nog schitterender, dan reeds tot nu toe werd behaald. Alles werkte ook mee, om den avond te doen welslagen 't vlotte, geen enkele keer haperende spel der acteurs, een uitverkochte zaal en last, not least het stuk zelf, dat met groot talent door de beide schrijvers, Mr. G. P. van Rossum en Dr. F. J. Soesman, is samengesteld. De eerste opzet, van dit blijspel, spelend 111 huidige Haagsche kringen, is vrijwel alledaagsch- gewoon 't gaat over twee heeren, beide ver liefd op één dame maar de verdere uitwer king is zoo verrassend origineel, dat ieder met spanning de oplossing tegemoet ziet, die echter om haar gezochtheid en onnatuurlijkheid helaas weer wat minder aangenaam aandoet, en niet geheel bevredigt. Toch kan, ondanks deze fout, 't stuk als nog zeer verdienstelijk en interessant worden gewaardeerd. Van de dilettanten-spelers, voor ditmaal slechts bestaande uit 5 personen, willen we 't eerst mej. G. Lenglet noemen, die haar lange zware rol als Jeanne Haesdrecht uitstekend heeft vervuld. We zagen haar reeds eerder op treden, maar nog niet met 't succes van dezen avond. Dit schitterend resultaat dankt zij o.i. vooral aan haar onbevangenheid en flinken durf, welke geen verlegenheid of zenuw-werking toelaat. Dr. van Tricht, zenuwarts en Egbert Haes drecht, zwager van Jeanne, resp. vertolkt door de heeren Ir. A. van Buysen en W. A. Hoek Jr., zijn de beide minnaars, die Jeanne als hun „objet adorable" begeeren. De heer Hoek heeft als acteur reeds een klinkenden naam, dien hij ook nu weer met groot talent heeft weten te handhaven. 't Spel van den heer Van Buysen was über haupt ook zeer goed, een enkele keer misschien wat overdreven-gemaakt. De beide kleinere rollen, van Betje en '1. dienstmeisje, werden door de dames N. van Buysen-Roelants en Jenny van der Schalk ook zeer verdienstelijk gespeeld. 't Was in één woord een avond van zeei amusante kunst, waartoe het U. D.-strijkje ook 't zijne bijdroeg. De heer A. de Groot verdient ten slotte nog een woord van hulde voor zijn groote regisseur talenten. We denken, dat de door deze uitvoering ge steunde vereenigingen met de opbrengst, wel tevreden zullen zijn. Dezen avond wordt „Femina" voor de leden der Scliied. Burgerwacht nog eens herhaald. UIT DELFT Als gevolg van eenige conferenties van het gemeentebestuur van Delft met de besturen der buitengemeenten is een overeenkomst getrof fen met de gemeentebesturen van Zoetermeer, Berkel en Rodenrijs, de Lier, Maassluis en Schip luiden omtrent deleveringvaneleetrischenstroom aan die gemeenten, waarop gedurende de laatste jaren door Delft een aanmerkelijk verlies werd geleden. Voor de bewoners van deze gemeenten wordt de stroomprijs even hoog als te Delft, n.l. 3 ct. per K.W.U., verhoogd met de distributiekosten. De kolenclausule komt daarbij te vervallen Deze regeling geldt slechts voor 1922. Het gemeentebestuur van Pijnacker wensckte niet mede te werken 0111 de electriciteitsprijzen voor particulieren te verhoogen, daar dit de billijkheid niet kon inzien, van het, bestaande contract af te wijken. UIT HOEK VAN HOLLAND. Naar de „Tel." meldt zullen met ingang van Mei a.s. de looncn der expeditieknechts worden teruggebracht van 33 op ƒ27. De loonen der bootwerkers zullen op het zelfde peil gehandhaafd worden, daartegen over zal de arbeidstijd van deze categorie worden verlengd van 411/i tot 48 uur per week. V*' -tr t. a] - g gf, -e t t n Postduivensport. Ondergeteekenden, vormende een commissie tot het tot stand komen van een vereeniging voor Rotterdam en omstreken, ten doel hebben de de Postduivensport uitsluitend op Zaterdag te doen beoefenen, doen door bemiddeling van Uw veel gelezen blad, aan oude zoowel als jonge Postduivenliefhebbers een oproep, zich op te geven als voorstanders van het hierboven om schreven doel. Bij voldoende adhesiebetuigingen ligt het in onze bedoeling, uit deze voorstanders een ver eeniging te doen ontstaan en indien mogelijk, zullen nog dit vliegseizoen eenige africhtingen onder leiding der N. A. B. v. P. plaats hebben. Hier opent zich nu mooi de gelegenheid voor die liefhebbers, die wegens het Zondagsvliegen buiten deze, zoo mooie sport staan, om ook nu deel te kunnen nemen aan het africhten hunner duiven. Stuurt nu ook onverwijld uw adhesiebetuiging

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2