herverij-Ditstoofflerli De Phoenix* A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Kerknieuws. A. BARIS, Mtiouï. Broersvest 17. Kunst en Letteren. Fin. en Econ. Mededeeliugen. Citroeojenever Gemengd Nieuws. Aankomst van Breslau 26 April vertrek naar Breslau 5 April. Aankomst van Weenen 29 April vertrek naai Weenen 1 Mei. Aankomst van Duitschland 2 Mei, vertrek naar Duitschland 5 Mei. Aankomst van Boedapest 17 Mei, vertrek naar Boedapest 22 Mei. Congres van den Priester-Missiebond. Onlangs berichtten wij, dat Maandag a.s. den 24en April, den laatsten dag der Delt'tscheMissie- week,aldaar gehouden zal worden een Congres van den Priester-Missiebond in het bisdom van Haarlem. Nadere bijzonderheden van dit Congres welke wij nu in staat zijn mede te deelen, getuigen van een degelijken opzet. Geheel in de lijn door de Paulelijke Missieencycliek en door de instructies van de H. Congregatie der Propaganda voortdu-l rend aangegeven, zal het groote do*l van deze' priesterbijeenkomst zijn de parochiale missie-ac tie aan te wakkeren en er richting aan te geven. Daarom zal op de ochtend-vergadering bijzonder in het licht worden gesteld de leidende plaats, die in de parochiale actie gegeven moet worden aan de algemeene doorvoering der drie Centrale missiegenootschappen, de broederschap van den H. Geest tot Voortplanting des Geloofs, het Genootschap der H. Kindsheid en het Pauselijk- Liefdewerk van den H. Petrus. Dit punt wordt ingeleid door pastoor J. P. Huibers van Amster dam En omdat na die Centrale Genootschap pen onze Koloniale missies een bijzondere aan spraak mogen maken op onzen steun en onze belangstelling, spreekt in diezefde vergadering Ingenieur L.J.M. Feber over „Oost-Indische Missie en Oost-Aziatische ontwaking." 's Middags heeft nog een huishoudelijke ver gadering plaats, waar over practische punten van gedachten zal worden gewisseld. Kapelaan Schip horst van Rotterdam is hier de inleider. Het Congres wordt geopend in de Sint Hippo- lytus-kerk des morgens te half tien met den vol len luister onzer H. Liturgie in een plechtige H. Mis met assistentie van de Schola Cantorum der Warmondsche theologanten. De vergadering worden gehouden in de Stads- doelen, worden opgeluisterd door eenige gezan gen der bovengenoemde Schola Cantorum en afgewisseld door een bezoek aan de Missieten toonstelling in hetzelfde gebouw. Moge dit Congres, waarover Mgr. Callier zijn Bisschoppelijken Zegen reeds uitsprak, zóó slagen dat de bloeiende missie-actie in onsbisdom daar door versterkt en verdiept wordt. Dit zal een waardige en zegenrijke viering zijn van het derde eeuwjaar der II. Congregatie van de Propaganda en van het eerste eeuwjaar van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. Delft wacht a.s. Maandag een talrijke priester schaar. Nederlandsche Dank- en Bedevaart naar Lourdes. Van 12 tot 19 Juli 1922 zal een bedevaart naar Lourdes worden gehouden om Maria dank te brengen voor de uitbreiding van het Koningschap van het Goddelijk Hart in Nederland doorMaria's Koninginnebemiddeling. We vernomen hierover de volgende bijzonder heden Vertrek der Bedevaart op Woensdag 12 Juli omtrent 10 uur uit Rozendaal. Verblijf te Lour des vier dagen nachtelijke aanbidding, alge meene verlichting der basiliek, processies, fakkel optochten enz. Terugkomst te Rozendaal op Woensdag 19 Juli, in den namiddag. Kosten van reis en hotels, voeding gedurende de reis,rijtuigen van en naar 't station te Lour des aües inbegrepen le klas spoor met le klas hotel 199. 2e klas spoor met le klas hotel 164.2e klas Spoor met 2e klas hotel f 146 3e klas spoor met 2e klas hotel 120. Bij groote geldkoers-schommelingen behoudt het Comité zich het recht voor, den prijs te Verhoogen of te verlagen. Het comité is niet aansprakelijk voor vertra gingen of andere onvoorziene moeilijkheden of gevallen van force majeure alleen onder dat voorbehoud worden de pelgrims ingeschreven Inschrijving als deelnemer en betaling dei- kosten van nu af geschieden tot den 31 Mei, na Welken datum de kosten met 2.50 verhoogd worden. De storting van het bedrag kan plaats hebben bij den Directeur of bij een der bestuursleden of correspondenten. Bij deelneming wordt men dringend verzocht met de storting van het bedrag, den juisten naam en woonplaats met het adres der pelgrims op te geven daarna ontvangst men de pel- grimskaart. Indien men na de storting van het bedrag verhinderd wordt de bedevaart mee te maken, zoo ontvangt met de gestorte som terug bij verhindering na 25 Juni wordt het bedrag van gemaakte onkosten ingehouden. Beleefd doch dringend verzoek, zich zoo spoe dig mogelijk na genomen besluit als pelgrim op te geven, en niet noodeloos tot het laatste oo- genblik uit te stellen. Alleen die zieken, wier kwaal de medereizigers niet hinderlijk is, worden als pelgrims toegelaten. De pelgrims worden verzocht vóór den aanvang der n is een novene te beginnen en wel op den 8 Juli, om op|den 16 Juli met de generale Commu nie te Lourdes te eindigen. Tijdig zorge ieder pelgrim voor zijn eigen pas poort en visum voor Frankiijk, en België transit, indien dit dan nog vereischt wordt. Verdere inlichtingen zullen de deelnemers tijdig worden verstrekt. Tot inschrijving wende men zich bij voorkeur tot den Directeur, teiwijl ook de overige Comité leden en correspondenten gaarne hiertoe behulp zaam zullen zijn. Bisschoppelijk-gedëlegeerd leider der Bede vaart ZeerEerw. Pater B. Heuvels, Professor, Seminarie Priesters H. Hart, Liesbosch. Het Nederlandsch Comité tot regeling dei- Bedevaarten President Zeei Eerw. heer A. F. Suidgeest, pastoor, Venhuizen bij Hoorn (N.H.) directeur Charles Kieckens, Eere-Kamerheer van Z.H., Tilburg, Bredasche weg 297 bestuurs lid Zeer Eerw. heer J. Th. Boonekamp, patoor, Heemskerk (N.H.) Zeer Eerw. pater A. v. Dinter, M.S.C. Rector Missiehuis Derne-Zuid Antwerpen Zeer Eerwi heer Th. J. Gielen, pas toor Lutjebroek (N.H.) J. P. Brogtrop, Ber- gen-op-Zoom, correspondenten. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Fabriek en KantoorTelef. No. 15. f Telef. 849. S j Gratis AFHALEN en BEZORGEN.J De Sixtijnsehe zangers. Het zangkoor van de Sixtijnsehe kapel, dat onder directie van onzen landgenoot, den heer Jos. J. Schurmann, een wereldtournee maakt, is ten tijde van de Paaschfeesten in Rome geweest ter opluistering van de kerkelijke plechtigheden. Thans wordt de tournee weer voortgezet. SMeia.s. treden de zangers nog op in de Chapele des Invalides te Parijs om den dag daarna reeds in den Haag een uitvoering te geven. Op dringend verzoek van Kardinaal Dubois wordt den 24 Mei a.s. in Parijs een acht ste en laatste concert gegeven. Voor dit concert zijn alle plaatsen van de Notre Dame" (n.b. 5400 reeds thans alle bezet. Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. In de aanstaande algemeene vergadering van aandeelhouders komt een voorstel van directie en commissarissen in behandeling, om de statu ten der vennootschap te wijzigen als volgt In artikel 3 van het eerste lid, de eerste zinsnede te doen vervallen en in plaats daarvan te lezen: Het kapitaal der vennootschap is groot f 10 mil- lioen, verdeeld in tien duizend aandeelen van 1000 elk, welke aan toonder luiden, met dien verstande echter, dat een deel daarvan, naarmate zulks door de algemeene vergadering bij de machtiging tot uitgifte zal bepaald worden, doch niet meer dan duizend aandeelen in het geheel, op naam kunnen worden gesteld. Voorts een voorstel van directie en commissa rissen, hen te machtigen, onder voorbehoud dat de koninklijke bewilliging op de in deze verga dering aangenomen statutenwijziging zal zijn verkregen, in één of meermalen, op daartoe door hen geschikte geachte tijdstippen, en tot zoo- danigen koers mits niet beneden pari en onder zoodanige verdere voorwaarden als zij zullen te rade worden, over te gaan tot uitgifte van ten hoogste twee en een half millioen gulden aan aandeelen, van welke, indien aan aandeel houders recht van voorkeur mocht worden ver leend, ten hoogste twee honderd duizend gulden in aandeelen op naam. De machtiging tot uitbreiding van het kapi taal heeft in de eerste plaats ten doel deelneming in andere ondernemingen mogelijk te maken, maar het is nog geheel onzeker of en in welken omvang van deze machtiging gebruik zal worden gemaakt. Het kan echter bij het tot stand komen van sommige transacties van voordeel zijn, over niet uitgegeven kapitaal te kunnen beschikken, hetgeen thans practisch niet meer het geval is. Een emissie van nieuw kapitaal ligt niet in het voornemen der directie, althans niet in de naaste toekomst. De aandeelen op naam, waarvan sprake, zijn die, waartegenover certificaten van aandeelen aan het personeel worden verstrekt. Van een plaatsing hiervan kan echter alleen questie zijn bij een emissie, waarbij de eventueele opbrengst van „claims" der reeds uitgegeven aandeelen kan dienen tot volstorting van nieuwe aandeelen. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Winkelsluiting en drankwet. In de jongste raadsvergadering van Apeldoorn is de verordening op de verplichte winkelslui ting in dit n zin gewijzigd, dat ook verlofszaken welke gecombineerd met een winkelzaak worden gedreven, in de verplichte sluiting worden be trokken. Dit is gedaan om buiten twijfel te stel len het recht tot weigering van verlof, wanneer dit, zooals reeds is voorgevallen, wordt aange vraagd met het doel de sluitingsverordening te ontduiken. De heer W. Volgers heeft daarop een voorstel ingediend, om voor sigarenwinkeliers en banket bakkers de mogelijkheid tot ontheffing der Zon dagssluiting te verlengen van 's namiddags 2 tot des avonds 8 uur. In een volgende vergade ring zal dit voorstel behandeld worden. Monarchistische demonstratie Vorige week arriveerde te Doorn een aantal Duitsche studenten uit Dusseldorp, die een voet reis maakten naar Amsterdam. Achter Huize Doorn sloegen zij hun bivak op en brachten er den nacht door. Later kwamen er nog achterblijvers bij, zoodat de troep aangroeide tot ongeveer hondervijftig man. Ze waren ge kleed in padvinderscostuum, en voorzien van muziekinstrumenten en vaandels, waarop doods koppen waren aangebracht. Blijkbaar waren ze monarchisten, want 's- middags bracht de ex-kroonprins ben in hun kamp een bezoek, waarbij allerlei monarchisti sche liederen ten gehoore werden gebracht en ovaties voor 't keizerlijk huis werden aangeheven De ex-keizer zelf verscheen niet, maar de kroon prins onderhield zich met verschillende leden van het gezelschap. Tegen den middag braken zij op en zetten hun voetreis in de. richting van Utrecht voort. Uit de Leidsche Kamer van koophandel. Tot secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden is be noemd mr. P. E. Knibbe (A.R.) te Abbenes na een langdurige geheime zitting, waarin de ver schillende candidaten zijn besproken, inzonder heid de voorgedragene, mr. Trapman, van Vrijberghe de Goningh en Nord Thomson. Tot veler verbazing kwam bij eerste stemming uit de stembus mr. Knibbe, wiens naam bij de be raadslagingen in klein comité niet éénmaal was genoemd. Dit heeft bij de niet in 't vertrouwen genomen leden zoo groote ontstemming gewekt, dat de voorzitter, de heer N. C. F. van Ginkel en eenige andere leden hun mandaat der be schikking zullen stellen. Uit de bollenstreek. De hyacint- velden tusschenHillegom,LisseenOverveen staan thans in vollen vloei. Blijft het weer goed enhou- den de nachtvorsten op, dan zal a.s. Zondag een groot bezoek van belangstellenden aan de streek tusschen Haarlem en Leiden te wachten zijn. De dorpen bereiden zich dan ook reeds voor de zen feestelijken dag reeds voor. De stoomtram HaarlemLeiden zal a.s. Zondag tal van extra diensten laten loopen. De velden maken een schoonen indruk. Groote partijen afgesneden hyacinten zijn reeds naar diverse deelen van het land gezonden. Belgisch plan voor eenkanaal tunnel. Naar de „Daily Telegraph" meldt is thans ook van Belgische zijde een plan opgesteld voor den aanleg van een tunnel onder hetKanaal. Vólgens dit plan zou de tunnel vanaf de Belgische kust worden geprojecteerd. Een comité waarin verscheidene ministers zitting hebben, en ver tegenwoordigers van alle partijen in het parle ment, zal de kwestie nader in oogenschouw nemen De Valuwsche d ij k. Naar men ver- neemt, zullenGuyksche inwoners een adres rich- Ten aan de regeering met verzoek de gemeente niet alleen voor de lasten van het herstel van den dijk te doen plaatsen, doch ook het Rijk daarin te doen bijdragen. Reis om de wereld per rij wiel. Het was op den 12den Juni 1921, dat een tweetal landgenooten, de heeren G. Seubring en R. Stoeltje, hun wereldreis per Hima-rijwiel aanvingen. Zij startten in Haarlem, en hebben tot nu toe niet minder dan 11.500 K.M.afgelegd. Het tweetal reed in Nederland 700 K.M., in Duitschland 4500 K.M., in Tsjecho-Slowakije, 1100 K.M., in België 500, in Frankrijk 2800, in Spanje 2300 en in Italië 1500 K.M. de afstanden werden op verschillende politie-bureaux in de ste den, welke de sportmen passeerden, gecontro leerd. Op dit oogenblik bevinden de heeren Seu bring en Stoeltje zich in Venetië, en vandaar gaat de tocht per Hima verder door Europa, Azië Australië, Afrika en vervolgens naar Amerika. D« toeristen hopen over ongeveer 6 jaar in patria terug te zijn. De vlucht over het kanaal. De Britsche luchtvaartlijnen zijn thans onder het nieuwe subsidiestelsel der regeering precies een jaar in exploitatie geweest. Gedurende welken tijd ongeveer 2000 Engelsche vliegtuigen met 11.000 passagiers aan boord, zonder ongeval tus schen Londen en Parijs zijn vervoerd. Het ge- heele aantal vliegtuigen dat tusschen Engeland en het vaste land in het jaar 1921 gevlogen heeft, d.w.z. de Engelsche, Fransche, Belgische en Nederlandsche machines, bedroeg3444met 16.422 personen aan boord, waarvan 11.950 passagiers waren en de overige 4492 tot de bemanning van de vliegtuigen behoorden. Van boom tot krant. Om vast te stel len, hoeveel tijd er noodig is, om een boomstam in een krant te veranderen,heeft de eigenaarvan een papierfabriek in den Harts een interressante proef genomen. Naar in een Duitsch vakblad wordt medegedeeld, liet hij 's morgens om 7 u. 35 in een bosch op korten afstand van zijn fabriek drie boomen vellen. Nadat de schors was verwij derd, werden die drie stammen onmiddellijk naar de fabriek gebracht, waar zij zoo snel in vloei bare houtmassa veranderd werden, dat reeds om 9 u. 39 de eerste rol drukpapier uit de machine kwam. Sedert het vellen van de boomen waren dus ter vervaardiging van het papier 2 uren en 4 minuten verloopen. De rol papier werd per auto naar de drukkerij van een dagblad, op een afstand van 4 kilometer, gebracht. Om 11 uur 's morgens kon de, op dit papier gedrukte krant al op straat worden verkocht. In den tijd van 3 uur 25 minuten kon men dus het publiek de nieuwste berichten te lezen geven op het papier van boomen, op welks takken de B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat op kruiken en flesschen voorzien Stedelijk Etiket van Echtheid, bij vogels 's morgens nog hun liederen hadden ge zongen en van Gevecht met een beer. Eenige dagen geleden overkwam een houthakker uit Gottsche in het Noorden van Joegoslavië een avontuur, dat eer doet denken aan de Rocky Mountains dan aan Gentraal-Europa, schrijft de „Times". De man werkte op een heuvel op eenigen afstand van de rest van de pleog. toen hij werd aangeval len door een beer. In de worsteling om zichvan zijn omhelzing te bevrijden, gleed hij uit en de beer en de man rolden van de steile helling af. Zijn makkers, die zijn hulpgeroep hadden ge hoord, en kwamen zien wat er was gebeurd, von den hem bewusteloos aan den voet van den heu vel. De beer was verdwenen. Tandbederf en algemeene ziek te n.Vooral van Amcrikaansche zijde wordt de laatste jaren aan slechte tanden en kiezen en bacterische mondaandoeningen een groote rol toegedacht bij het ontstaan van algemeene ziek ten en van afwijkingen aan organen. Een bekend voorvechter van deze meening is Martin E. Fisher. Men neemt dan aan, dat pe- periodiek of voortdurend uit den ontstoken tand of kies ziektekiemen (vooral streptococcen) in de bloedbaan terecht komen,die dan ófaanleiding geven tot het ontstaan van ontstekingen op verwijderde plaatsen of vergiften bereiden die nadeelig op den algemeenen toestand werken (een soort slepende „bloedvergiftiging in den meest strikten zin des woords). Alle mogelijke afwijkingen en ziekten zouden zoo door „focal infection" ontstaan o.a. hartaandoeningen, jicht, rheumatiek, blinde darmontsteking, maag zweer, aderverkalking, zwaarmoedigheid, zenuw overspanning, bloedarmoede, migraine, aange- zichtspijn (trigeminusneuralgie). De behandeling ligt voor de hand conservatieve of operatieve tandheelkundige hulp. Schottmüller, de bekende ontdekker van de ziektekiemen die de „echte" rheumatiek verwekken, komt tegen deze theorie thans in een kritisch artikel in de Deutsche Medi- zinische Wochenschrift op. Hij ontkent het be staan van „focal infection" ten eenenmale wel kan een slechte tand of kies als „porte d'entree" voor ziektekiemen gelden maar niet als infectie haard. Hij verwerpt een operatieve behandeling dienovereenkomstig en pleit alleen voor conser vatieve behandeling Ons komt zegt de „N.R.Crt.' hetvoor dat het hier een spiegelgevecht met woor den geldt waaruit de leek deze conclusie behoort te trekken de nadeelige gevolgen van slechte tanden en kiezen zijn zoo reusachtig (hetzij dan als porte d'entree, hetzij dan als septische haard, hetzij dan als beide) dat tandheelkundige be handeling in ieder geval dringend noodzakelijk is. Het geheugen terug. Te Sydney(New Zuid-Wales) heeft een zekere Larsen, die in een ziekenhuis aldaar verpleegd werd en zijn geheu- gen kwijt was, zoodat hij zijn bloedverwanten niet kon herkennen, noch zich zijn eigen naam wist te herkennen, plotseling op merkwaardige wijze zijn herinneringsvermogen teruggekregen. De man was men noemt dat een loopend patiënt en bevond zich op zekeren avond op 'n veranda van één der ziekenkamers, toen één van de verpleegsters een viool aan het bespelen was. Hij scheen zich de melodie van het ge speelde te herinneren, maar niet den naam van het stukje. Na eenig nadenken wist hij zich plotseling den naam te binnen te brengen en kort daarop herinnerde hij zich ook, dat hij de melodie thuis had gehoord.Dan hoorde hij een sterk geraas, alsof iemand twee stukken hout vlak bij zijn oor tegen elkaar geslagen had en oogenblikkelijk keerde alles weer in zijn herinne ring terug. Een merkwaardig feit, hoewel Larsen zich niets herinnerde van hetgeen er gebeurd was, nadat door een slag op zijn hoofd zijn denk vermogen in de war was geraakt, hij zich zeer nauwkeurig sommige dingen wist te herinne ren, die hij voor dit ongeval in zijn geheugen had opgenomen, zooals gebeurtenissen uit de oude Grieksche geschiedenis en andere dingen, die hij bestudeerd had. Voor groote gezinnen. Harry L. Dalsey is een der voornaamste architecten van de stad Chicago en tegelijkertijd een man, die er warmpjes inzit. Dezer dagen is bij gereed ge komen met den bouw van een modernen wol kenkrabber van 33 verdiepingen, welke speciaal voor groote gezinnen bestemd is. Voor het huren der twee appartementen worden twee voorwaarden gesteld le. De huurders moeten jong-gehuwden of gehuwden met minstens vijf kinderen zijn. 2e. Bij de geboorte van elk kind krijgt het ge'ukkige gezin een premie van 25 dollar. Deze premie wordt in geval van tweeling of drieling verdubbeld of verdrievoudigd. „Ik houd van kinderen, zij brengen den hui zen geluk aan" verklaarde Dalsey aan repor ters, die hem kwamen interviewen. Het is werkelijk jammer, dat niet alle huis eigenaren er evenzoo over denken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6