DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON De Diamanterischat 45ste Jaargang. Dinsdag 25 April 1922. IVo. 13920. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën; 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of vetor(lenlnpen voor geschreven en andere offic'eele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van JOHANNES SEBES alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Hoofdstraat 235/237 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a m, 25 April 1922. Buitenl»nds<t!i$ Nieuws DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Uit Genua wordt nog d.d. gisteren gemeld Niettegenstaande dat Tsjitsjerin verleden Vrijdag het antwoord op het Londensche memo randum aan Lloyd George heeft overhandigd, heeft de Russische delegatie het nog noodig geoordeeld, Zaterdagmorgen een memorandum te laten verschijnen, dat in een vroeger stadium der onderhandelingen was ingediend. In dit memorandum wordt aan de gealli eerde deskundigen verweten, dat zij zich alleen bezorgd töonen over de belangen van een kleine groep buitenlandsche kapitalisten in Rusland, terwijl de eigenlijke vraag eigenlijk is, hoe men Rusland's productievermogen herstellen en ver sterken kan Verder geefL het dan een overzicht van den zoogenaamden nieuwen koers in de sovjet republiek. Belangrijk en nieuw in dit gedeelte is het bericht, dat de arbeidersvereenigingen hun toevlucht genomen hebben tot het instituut van het collectieve arbeidsverdrag, ten einde een grootere stabiliteit in de arbeidsmarkt en de productievoorwaarden te verkrijgen. Een erkenning van al de oude schulden van 'het Tsarenrijk noemt het memorandum on mogelijk. Zelfs zonder de eigenlijke oorlogs schulden zou het daartoe moeten op zich nemen jaarlijks zoowat l1/^ milliard te betalen. In de eerste 25 jaar zullen de Russen echter reeds alle energieën moeten aanwenden voor het herstel van het eigen land. „Het is dus onzinnig (monstrueux), zoo be sluit het memorandum, om de betalingen, waar van er sprake geweest is, van Rusland te eischen'. Het is dit memorandum, dat de Russen leeds hebben prijsgegeven. B. T. A.' seint daarover De Sovjet-delegatie schreef gisteren aan Worthington Evans, den voorzitter van de commissie van deskundigen, dat haar memoran dum feitelijk een antwoord was op het Londen sche rapport van de geallieerde deskundigen, maar wegens het verlangen der Sovjet-delegatie om een overeenkomst met alle mogendheden te bereiken, zij, op zekere voorwaarden bereid zijn tot wijzigingen. Het gevolg daarvan was Tsjitsjerin's schrijven aan Lloyd George, dat tot basis voor nadere discussies werd aanvaard. Het Duitse h-Fransche incide rit. Naar aanleiding van den brief van Barthou, verzocht Facta de hoofden van de delegaties der Groote en Kleine Entente bij zich ter be handeling van het Fransche protest. Barthou verklaarde uitdrukkelijk, dat, wat de Fransche 47 „Ja maar, zoo'n man valt zijn slachtoffer gewoonlijk van achteren aan. „Waarom zou hij u of mij aanvallen „Mij aan te vallen, daarvoor bestaat geen reden. Maar veronderstel,dat hij u ook uit den weg wilde ruimen „Wat zou hem dit geven ,',Dan zou er weder een minder zijn die aan spraak op de erfenis kon maken. Op die manier zouden de overblijvenden dus alweer meer krijgen." „Zou de sluipmoordenaar dus een der mede erfgenamen zijn De man met den rooden baard? „Neen, - de man die hem tot die ïnoirden opzet, Rat Gundy misschien. Wie weet Gerard barstte in lachen uit. „Mijnheer Bostock, je hadt detectieve of journalist moeten worden. Of liever, je zijt in de wieg gelegd voor schrijver van sensatie romans. Goeden avond. Zet al die denkbeeldige vreezen uit uw hoofd. „Ik maak mij niet bezorgd voor mijzelv.en, maar voor u." „Dit is zeer vriendelijk van u, maar er bestaat op'het oogenblik voor niemand gevaar. Nogmaals goeden avond." delegatie betreft, deze hoegenaamd geen kennis droeg van het op handen zijnde sluiten van het verdrag, noch van de onderhandelingen tusschen de Duitschers en bolsjewiki, De desbetreffende bewering in den Duitschen brief moest z.i. terstond worden gelogenstraft. Lloyd George verklaarde, dat ook de Britsche delegatie geen voorkennis had gehad van het sluiten van het verdrag. Sir Robert Horne had vooraf Rathenau gesproken, maar niet verno men, wat er gaande was. Weliswaar waren som mige ambtenaren van de Britsche delegatie in verbinding geweest met de Duitschers, maar ook zij werden niet over het sluiten van het verdrag ingelicht. Schanzer legde namens de Italiaansche dele gatie eenzelfde verklaring af. Aan Barthou werd toen verzocht een antwpord op den Duitschen brief te ontwerpen en de dele gaties besloten, dat antwoord hedenmorgen te behandelen. Nader wordt gemeld, dat Duitschland op Barthou's schrijven niet meer zal antwoorden, zoodat dus dit incident ook weer tot het ver leden behoort, zonder het Duitsch-Russisch verdrag vernietigd te hebben. De commissies. De economische subcommissie heeft de vraag stukken, verband houdende met protectionisme en vrijhandel, besproken. Voor zoover ieder land, dat aan de conferentie deelneemt, door zijn geografische, economische en financieele positie het een of het andere stelsel voorstaat, heeft het zich daarover kimnen uitspreken. Men is het eens geworden over den tekst van een resolutie, welke in den grond der zaak alle belemmeringen van den vrijen handel veroor deelt, rekening houdende echter metde bijzonde re omstandigheden Nan den tegenwoordigen tijd. De conferentie heeft een speciale commissie benoemd voor de Verbetering van den financi- eelen en econOmischén noodtoestand in Oosten rijk. Rede Poincaré. In een redé, welke Poincaré heeft gehouden bij de opening van den algemeenen raad van het Departement van de Maas, zoo seint Hayas uit Parijs, heeft hij het volgende gezegd Frankrijk kan niet voldaan zijn, zoolang de' bepalingèn van het verdrag van Versailles be treffende- de schadeloosstelling en de ontwape ning niet behoorlijk zijn uitgevoerd. Sprekende over de schadeloosstelling bracht Poincaré in herinnering, dat Duitschland vanaf 31 Mei het program van de commissie van herstel zal hebben uit te voeren. Mocht Duitschland weigeren, dan zullen de geallieerden maatregelen moeten nemen waarvan het wenschelijk zou zijn, dat zij na gemeenschappelijk overleg worden toegepast. Iedere natie afzonderlijk heeft echter het recht, deze maatregelen zelf te treffen. Het verdrag van Rapallo kan voor Polen een directe, voor Frankrijk een indirecte be dreiging worden. De openbare meening in Frankrijk zou 't ge billijkt hebben, indien na de bekendmaking van dit verdrag, de conferentie van Genua onmiddellijk was opgeheven, doch de Fransche delegatie heeft zich vereenigd met de welwillende nota, welke aan Duitschland is overhandigd. Frankrijk blijft echter vasthouden aan zijn be ginselen, n.l. dat de kwesties der schadeloos stelling en ontwapening niet ter sprake mogen komen. Indien Frankrijk deze beginselen niet kan doen eerbiedigen, dan zal het niet langer zijn medewerking aan de conferentie verleenen. Wij zullen slechts te Genua blijven op voor waarde, dat wij aan Duitschland en Rusland „Ik wou dat u mij toestand met u mede te gaan," zeide Bostock, op een smeekenden toon. „Waarom ter wereld zoudt u met mij mede gaan?" „Omdat het laat en donker is en ik mij zoo bang maak voor dien man met dat akelige gezicht." „Hoor eens, vriend, dit is al te belachelijk. Niettemin ben ik u zeer verplicht, Bostock," zeide hij, haastig van toon veranderende, daar hij werkelijk geroerd was door Bostock's eenigs zins dwaze bezorgdheid voor zijn veiligheid. „En ik hoop dat je een andèr maal gelukkiger zult zijn." Hij drukte hem de hand, maar wilde er niet van hooren, dat Bostock Verder met hem me- deging. Toen de schermmeester hem verlaten had, liep Gerard langzaam langs de steenen bedij king der rivier huiswaarts. Hij dacht niet meer aan Bostock's angsten en vreezen zijn geheele ziel was uitsluitend vervuld van Fidelia Locke. Een menschenstroom ging hem voorbij, doch hij zag dien niet .Van lieverlede echter werd het stiller langs de rivier, totdat hij daar eindelijk bijna geheel alleen liep. Toen hij langs een der banken ging, verbeeldde hij zich dat daar een man zijn nachtverblijf had opgeslagen. „Die arme drommel 1" dacht Gerard, toen hij dien paria op de bank zag liggen,. Doch tegelijk deinsde hij ontzet achteruit, want toen het gelaat geen concessies behoeven te doen en ons strikt aan ons memorandum kunnen houden. De geallieerden zullen den door het Duitsch- Russische verdrag geschapen toestand moeten onderzoeken en er alle consekwenties uit trek ken in verband met het verdrag van Versailles, de toekomst van Europa en de handhaving van den Vrede. Sluiting der conferentie. H. N.-bericht uit Berlijn Na langdurige besprekingen zou men overeen gekomen zijn, dat de conferentie officieel Dins dag 2 Mei plechtig zal worden gesloten, om de rest van het werk aan de bijzondere commissies óver te laten. In de slotzitting zal plechtig een gezamenlijke verklaring worden afgelegd, dat de uitnoodigende mogendheden een aanval van de eene mogendheid op de andere in tegensrpaak zullen beschouwen met den geest van Cannes en Genua, en dat zooiets de algemeene afkeuring der wereld zal hebben. DENEMARKEN. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heb ben de havenarbeiders, in verband met de in het laatst der vorige week bereikte overeen stemming besloten Woensdag a.s. algemeen het werk weer te hervatten. Afzonderlijke overeenkomsten zijn even eens bereikt met verscheidene vakvereeni- gingen uit de industrie en officieel wordt ver klaard, dat er goede vooruitzichten bestaan dat de onderhandelingen tusschen de werkgevers en de vakvereenigingen van ongeschoolde arbeiders eveneens tot een spoedige overeenkomst zullen leiden. IERLAND. Uit Londen verluidt d.d. 24 April. De alge meene werkstaking door de Iersche arbeiders partij in het Zuiden van Ierland afgekondigd om de voor- en tegenstanders van het Londensche verdrag te bewegen, vrede te sluiten, heeft van daag het geheele Zuiden van Ierland van de buitenwereld afgesloten, ook van het verkeer met Ulster. De spoorwegen, telegraaf, telefoon en post stonden geheel stil. Ook reden er te Dublin geen trams of huurauto's. Openbare vermake lijkheden, winkels en andere zaken zijn ge sloten. De staking werd voorloopig slechts voor één dag afgekondigd, maar zal worden verlengd, wanneer de leiders van de arbeiderspartij geen zekerheid krijgen van de politieke en militaire leiders van beide partijen, dat zij den onderlingen strijd zullen staken. Tot hedenavond laat is er geen nieuws uit Dublin ontvangep, maar men verwacht ern stige gebeurtenissen. De correspondent van de Westminster Ga- zette verneemt, dat er een overeenkomst :s' bere:kt tusschen de mlitaire leiders der strijd-' krachten van de republikeinen en den Vrijstaat Welke van groove beteekenis is voorde vredespo gingen in Zuid-Ierland. Zij is zuiver militair en heeft geen betrekking op de politieke kwestie tusschen de twee partijen. HONGARIJE. Naar de „Vossische Zeitung" uit Boedapest bevestigt, is de Hongaarsche regeering voor nemens de aanklacht tegen de 'leiders der Legitimisten, die aan den royalistéh-putsch in October j.I, hebben deelgenomen; in te trekken als- gevolg van het tusschen beidé partijen tot stand gekomen compromis, waarbij van weers zijden prins Otto, de oudste zoon van wijlen ex-koning Karei, als kroonprins wordt erkend. van den slapende door de mftan Werd verlicht, zag hij dat het een man was metrood haar en een rooden baard. Een rilling voer hem door de leden, maar hij Vermande zich en ging hem metvasten tred voorbij. „Hoe kon ik zoo laf zijn," mompel de hij, toen stond hij een oogenblik stil, om een sigaar op te steken. Op datzelfde oogenblik vloog het zwam dat hij in de hand hield,in de lucht en was het alsof er een bliksemschicht achter hem" flitste. De sigaar viel hem uit den mond, het zwam spatte fonkelend over de straatsteenen, hij keek om en zag werkelijk een man met rood haar en een rooden baard achter zich, die zijn hand op hem legde, om hem op den grond te duwen. Toen ver beeldde hij zich de stem van professor Bostock te hooren zeggen „Moordenaar 1 schavuit 1 Ik heb je en ik laat je niet gaan 1" Was Bobtock hem gevolgd om hem te bewaken Maar voor dat hij tijd had hierover na te denken duizel de alles om hem heen. Hij viel op den grond en verloor het bewustzijn. XVIII. Gerard heeft ij lende droomen. De arme Gerard had volkomen gelijk gehad toen hij, terwijl de slag op hem neerkwam, zich verbeeldde dat hij de stem van Boctock hoorde. Tusschen de partij van Bethlen en die van Andrassy blijven echter zekere verschillen be staan. Bethlen wenscht. slechts op een stil zwijgende erkenning van kroonprins Otto in te gaan en op die wijze een oplossing van de troonkwestie nog eenige jaren te schorten. Andrassy daarentegen wil de formeele erken ning van prins Otto bij een wet zien geregeld. Hij zal echter wel aan Bethlen toegeven, zoo dra hij een geschikte manier daardoor kan vinden, aangezien het met het oog op de buiten landsche omstandigheden op het oogen lik voor Hongarije onmogelijk is onmiddellijk tot de formeele erkenning over te gaan. EGYPTE. De commissie en de sub-commissies voor het ontwerpen van een grondwet voor Egypte schieten goed met haar werk op, naar de „Ti mes" uit Cairo verneemt en het publiek volgt haar arbeid met belangstelling. De sub-commis sie voor het uitwerken van de kieswetten heeft thans het volgend advies uitgebracht. Er zullen twee huizen zijn,nl. een Senaat en een Kamer van Afgevaardigden. Voor de Ka mer van Afgevaardigden zal op iedere 75.000 inwoners een afgevaardigde woi'den gekozen. De kiezers moeten een leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. De verkiezingscandidaten moe ten in de rijksbelasting voor ten minste het minimum bedrag zijn aangeslagen. Volgens de berekeningen van de sub-commissie zal de Ka mer van Afgevaardigden uit 175 gekozen leden bestaan. Bij dit aantal zullen nog worden ge voegd de benoemde leden, zoodat de Kamer van Afgevaardigden ongeveer het dubbele aan tal leden van de Wetgevende Vergadering zal tellen. Naar verluidt, zullen de leden van den Senaat niet worden gekozen, doch benoemd. Bovenstaand advies van de sub-commissie draagt slechts een voorloopig karakter en moet nog door de commissie zelf worden bespro ken. ANGORA. Belga verneemt uit Konstantinopel. De vertegenwoordiger van de regeering te Angora heeft aan de geallieerde hooge commis sarissen alhier het antwoord overhandigd op de laatste intergeallieerde -nota. De regeering van Angora is bereid gedelegeerden" te zenden naar Ismid, ten einde daar voorloopige besprekingen met de vertegenwoordigers der geallieerde mo gendheden te hebben. ENGELSCH-INDIE. Uit Hyderabat wordt bericht Een ernstig geval van insubordinatie door Indische inboor lingen-troepen wordt gemeld. Het eerste kei zerlijke lancierskorps ontevredenen over de betaling, weigerde de uniformen van Nizam •te- dragen. De order werd uitgevaardigd, dat allen, die weigerden hun plicht te doen, zou den ontslagen Worden. De order werd uitge voerd, maar toen weigerden 190 man van het tweede corps te antwoorden bij het numme ren. Dientengevolge werden 250 man van het eerste corps en meer dan honderd van het tweede corps ontslagen. De houding der soldaten was in het geheel niet ruw. Beide regimenten hadden 'een goede getuigenis in den oorlog. WEST-AUSTRALIE. De eerste-minister van Australië, Hughes, vindt, dat de bevolking van West-Australia, welke thans 300.000 zielen bedraagt, veel te Want thans staat de schermmeester over hem heengebogen. Doch hij is alleen. De moordenaar moet dus ontsnapt zijn en Bostock is bezig de wond te onderzoeken. „Wat drommel!" mompelde hij, „de kerel is nog niet dood Toen wilde hij een beweging maken met zijn rechterhand. Maar hierin werd hij dpor-geluid van voetstappen verhinderd. Hij hoorde het schelle politic-fluitje en met een gesmoorden vloek liet hij het hoofd vanGerard vallen. Daarna riep hij den naderenden politie agent toe „Waarom bewaak jullie deze buurt niet beter Er is een moordaanslag gepleegd en als ik niet hier geweest was, zouden zij den man gedood hebben. Fluit om meer agenten. Deze arme kerel is er treurig aan toe." „Wie heeft het gedaan Een kerel met rood haar. Hij is den weg opgeloopen naar het strand. Hij heeft mij een stoot in den arm gegeven, anders zou ik hem waarachtig wel nageloopen zijn." „Was deze kerel een vriend van u vroeg de agent, voorzichtig Gerard's hoofd opheffen de. „Ja. Waar zullen we hem heen dragen „Naar het Charing Cross hospitaal natuur lijk. Ik zal een vigelante gaan halen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1