t A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Mgr. Vicentini. Mgr. "Vicentini, de vorige internuntius in '»ns land, zal niet naar Constantinopel gaan als apostolisch delegaal, maar komt, volgens de Tijd,"in aanmerking voor een diplomatieke be trekking in een der republieken v. Zuid-Amerika. Onze Vaticaansche Gezant. Op de receptie, welke jhr. van Nispen tot Sevenaer, onze gezant bij liet Vaticaan, heeft gegeven ter eere van mgr. H. v.d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, die te Rome vertoeven, zijn o.a. geweest de kardinalen Vannntelli, deken van hel II. College; Gasparri, staatssecretaris van den Paus van Rossumprefect der Propaganda Marini, Tacci, Laurenti, Vico, Scapinilli, de Le- guigno, Merry del Val, Billot en Gasquet. het op er De ontslagen bij de Ned. Spoorwegen. Gister confereerde te Utrecht de directie dei Ned. Spoorwegen met de erkende spoorwegor ganisaties over liet vprleenen der ontslagen aan het personeel.-De directie wees elk ingrijpen af en wilde ook van een wachtgeldregeling niet weten. Koachten over verleende ontslagen zullen dan alleen in behandeling worden genomen indien kan worden aangetoond, dat de opzegging gel schiedt in strijd met de bepalingen van reglement dienstvoorwaarden Voorts deelde de directie mede, dat zij voorstel van den R.-K. Bond, St. Raphael aan dacht de fabrieksraden op te heffen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schrijven van B. en W. aan den Raad. Burgemeester en Wethouders schrijven aan den Raad Ten aanzien van de vijfde vraag door den heer Collé in zijn schrijven dd. 29 Maart 1.1. aan L. en W. gesteld met betrekking tot voeding en klee ding van schoolgaande kinderen kunnen wi.i u oog het volgende mededeelen Door den heer Collé zijn bij schrijven van 11 April een vijftal namen opgegeten \an ouders, welke z i hun kinderen niet naar school konden zenden wegens gebrek aan de allernoodzakelijk ste kleeding en schoeisel. Stellen wij voorop, dat het genoemde aantal, gezien de tijdsomstandigheden, gering is en niet wettigt te spreken van „verscheidene ouders, is bovendien bij onderzoek gebleken, dat de ge noemde gevallen van veizuim nog andere oor zaken hadden dan de genoemde. Het eerstgenoemde geval betielt een leerling, aan wien op 24 Maart klompen waren verstrekt die wel langs de straat gezien werd, doch met de school bezocht. Wij vestigen hier den nadruk op de data's op 24 Maart zijn klompen veistrekt en de heer Collé stelde zijn vragen op 29 Maart. Het tweede geval betreft een leerling, die zeer vaak verzuimt en wiens verzuim, blijkens het bericht van het hoofd der school, alsmede van den klasseonderwijzer, aan onwilligheid te wijten is. Aan andere kinderen uit ditzelfde gezin zijn wél klompen verstrekt en deze bezoeken ook de scholen. Het dei de geval betreft, een gezin, waarvan de kinderen ten tijde, dat de vragen gesteld waren, de school niet verzuimden en ten behoeve van welké kinderen meermalen klompen waren ver strekt, wat dus niet de reden van verzuim behoef de te zijn. Ten aanzien van het oudste kind blijkt uit het rapport van het hoofd der school de reden van het verzuim geweest, te zijn, de nood zakelijkheid om in de huishouding behulpzaam te '''Ten aanzien van het vierde geval blijkt uit bet rapport van den onderwijzer, dat ten tijde toen dé heer Collé zijn vragen stelde, het bedoel de kind de school niet verzuimde, doch op3April voor liet eerst verzuimde. Toen er een aanvrage inkwam, is aan die aanvragen binnen drie dagen voldaan. Over den vijfden leerling, door den heer Collé genoemd, wordt door het hoofd der school be richt dat deze leerling blijkens verklaring zijner moeder ongeoorloofd de school heeft verzuimd. Toen op 11 April een aanvrage werd gedaan, was daaraan den 14de.n voldaan. De berichten der hoofden van scholen, alsmede dédaarbijgevóegde rapporten hebben ongetwijfel in het belang der betrokkenen een vertrouwelijk karakter. Wij meenden desondanks de stukken voor de Raadsleden ter visie te kunnen leggen. Uit de feiten zelf kan de conclusie getrokken worden, dat van veelvuldig schoolverzuim geen sprake is en dat in de gevallen, welke daarvoor in aanmerking komen, snelle hulp geboden wordt ontworpen, nog niet zijn voltooid, kunnen wij ons hierover nog niet uitspreken. Door do daling van de baksteenprijzen is evenwel de kwestie-betonbouw op den achter grond gedrongen. Met de Commissie vooi den Woningdienst zijn wij van oordeel, dat in het algemeen de baksteen- bouw verre boven den betonbouw is te verkie zen. Te dezer zake kunnen wij u verwijzen naar het slot van een artikel van den heer Ir. A. Plate Directeur van den Woningdienst der gemeente Rotterdam, in het Tijdschrift voor Volkshuis vesting 2e jaargang no. 12 van 15 Decembei 1921 Ten slotte moeten wij U mededeelen, dat wij niet de overtuiging verkregen hebben, dat bij de uitvoering van betonwerk, als bovenbedoeld, aande werkloosheid in eenigszinsbelangrijke mate zou worden tegemoet gekomen. Wij meenen met het bovenstaande, de gestelde vingen te hebben beantwoord. Burgemeester en Wethouders schrijven aan den Raad Naar aanleiding van de vragen van het lid van Raad, den heer W. Collé ingediend bij 29 Maart jl. betreffende den uwen schrijven vsn betonwoningbouw volgens het „Olbertz Spar- bau" systeem hebben wij de eer het volgende mede te deelen. Zoowel in de Commissie voor den Gemeente lijken Woningdienst, als in ons College heeft de beton-bouw een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. In het bijzonder is - mede ter gelegenheid van een conferentie met de belanghebbenden bet systeem „Olbertz Sparbau" hetwelk door dc N.V. Breder O's Bouwbedrijf in practijk wordt gebracht, onder het oog gezien. Evenwel konden de resultaten, verkregen met dit systeem, in zijn ongewijzigden vorm, naar ons oordeel niet bevredigend worden genoemd. In verband met de wijze van afwerking, welke vrij veel te wenschen overlaat, is de vrees voor hooge onderhoudskosten zeer gewettigd liet is echter geenszins uitgesloten, dat het gewijzigde type meer succes zal opleveren, doch waar de bouwblokken naar dit laatste type R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield in den R.K. Volksbond de Kiesvereeniging haar 2e propaganda-vergadcring De groote zaal was maar povertjes bezet, en dames waren er al heel weinig aanwezig. Na eenige inleidende woorden van den plaats- vervangenden voorzitter, den heer v. Dorp,begon Ir. Feber zijn rede over den „komenden strijd." Wat is, vraagt spr. de inzet van den komenden strijd,waar gaat het om Om de eerste vier jaar weer christelijk te worden geregeerd. Men zal zeggen ja, al weer niets dan schoon klinkende woorden, zooals voor een verkiezingsstrijd er altijd zooveel worden uitgesproken maar spr. is ook bereid feiten, zeer nuchtere feiten te noemen. Baron van Wijnbergen zeide eens tot propagan disten, dat zij niet altijd over de toekomst moes ten spreken, maar meer wijzen op volbrachte daden, op feiten. Feiten zijn het, dat dit Ministe rie in 1918 met, de hulp der Christelijke arbeiders de revolutie heeft voorkomen, en dat het veel goeds op sociaal- en onderwijsgebied heeft tot stand gebiacht. En daarom brengt spr. hulde aan het Ministerie Buys (applaus) 't Is een ministerie gebleken, waaraan ieder Katholiek zijn volle vertrouwen kan schenken en dat ook aan zwakkeien goeden moed geeft. Daarom is links er zoo op uit, om met alle kracht dit minis terie te verdringen. Speciaal wil spr. hier nog wijzen op de daden, volbracht op onderwijsgebied en op den 8 uren dag. Wint rechts niet, dan krijgen wc een zaken kabinet en dan kan men er vast op rekenen, dat het bijzondere onderwijs wordt gesaboteerd (de ondervinding leert dit). Over den 8uren dag geeft spr. als zijn overtui ging, dat die moet worden gehandhaafd. Alleen in tijden van malaise, als thans 't geval is, staat hij een soepeler toepassing voor 't algemeen be lang voor, maar men moet daarom niet den ont werper der wet, minister Aalberse, als. den aan stichter der malaise, als den zondebok, gaan ver- oordeelen. Verder wil spr. wat zeggen over de naaste toekomst, die ongetwijfeld in 't teeken van be zuiniging staat. Bezuiniging willen ze allemaal, rechts en links. Maar 't komt er op aan, waarop men wil bezuinigen. Liberalen bezuinigen 't liefst op sociaal gebied, de S.D.A.P. komt met aller hande schoonschijnende bezuinigingskleure maar wij willen bezuiniging op de ambtenarij, rijksge bouwen (waar nog veel te bezuinigen valt) en in 't uiterste geval op sociaal gebied. Dit laatste echter zoo opgevat, dat 't reeds tot stand gebrach te in wat langzamer tempo wordt voortgezet. Over de verdere toekomst zegt spr. dat hier voor alleen een rechtsche regeering in gunstigen z.in kon blijven werken, zoo vooi de totstand koming van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie (die spr. echter de eerste 4 jaar nog niet verwacht) en de handhaving van het huisge zin, het fundament der maatschappijKomt een linksche regeering aan 't bewind dan kunnen wij heel wat duchten, op 't gebied van bioscoopge vaar, slechte lekstuur enz, oorzaken van 'L ver breken van het huiselijk geluk. Speciaal de vrou wen wil spr. hier op wijzen. Spr. zegt verder dat hij een eigenaardige Indi sche specialiteit zou zijn, als hij over dit land niets zou zeggen. Veel zal dit niet zijn. Hij wijst alleen er op, dat de Oost-bewoners evenals wij, een onsterfelijke ziel hebben en God ook hun eerste en laatste doel is.Hun geweldige verdruk king onder een kapitalistische exploitatie is gelukkig wel verbeterd, maar toch zijn ze thans aan een verwilderende beweging blootgesteld, waarin alleen de Katholieke beschaving redding kan brengen. Onze missionarissen echter hebben nog niet de volle vrijheid hun taak daar uit te oefenen, wat ons dus dwingt, om alle krachten in te spannen, dat ons land christelijk worde ge regeerd. Na aldus besproken te hebben, waarvoor we heb bent,e strijden, komt spr. tot de kwestie, hoe we moeten strijden. Hij wekt dan op, in hechte or ganisatie vereenigd te zijn, gedisciplineerd en onverdeeld. Bij dit laatste punt wil spr. in verband met de Nieuwe Kathol. Partij zijn poli tieke geloofsbelijdenis afleggenHij stelt zich geheel op 't standpunt der Katholieke Staats partij en wenscht geen relatie 's met de N. K.P., hij k,ent ze niet. Deze belijdenis besluit spr. komt voort uit mijn gewetensovertuiging ik houd de Katholie ke emancipatoren, Thym en Schaepman, als de mijne voor oogen. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd hier op nog door eenige heeren gebruik gemaakt. De heer Albers stond voor, dat evenals aan de ambtenaren, ook aan de arbeiders een loon naar 't gezin en niet alleen een loon naar arbeid werd toegekend. De heer Feber stemde hem hierin in zooverre bij, dat hij 't ook billijk achtte, dat de staat op een of andere wijze in 't algemeen belang ook dén bestaansstrijd der arbeiders tegemoet kwam en vergemakkelijkte. Op een vraag van den heer Albers over de ingediende Vlootwet (die 400 mil- lioen eischt) gaf de heer Feber als zijn meening te kennen, dat dit ontwerp hem te duur was en dat men 't om de opluchting, die de Wasliington- sche Conferentie had gebracht, wel kon wagen, 't ontwerp niet door te voeren. Een goedkooper ontwerp haalde natuurlijk heelemaal niets uit. Ten slotte informeerde de heer de Ronde nog over de actie der N.K.P. waarop de heer Feber antwoordde, dat z.i. de N.K.P.den onorga- nisatorischen weg heeft gewandeld en 't zware misdrijf heeft begaan, van desertie te plegen voor het front van den vijand. Voor spr. is deze actie om de gevolgen ccn gewetenskwestie en hij roep de N.K.P.leden die dit niet willen aannemen toe of gij hebt te weinig politiek benul, of gij hebt geen geweten. Met dank aan spr. en aanwezigen sloot ver volgens de plaatsverv. voorzitter de vergadering. Middenstandstentoonstelling 1922. Het doet het Uitvoerend Comité genoegen te kunnen mededeelen, dat de inschrijving voor deelname aan de expositie op de Tentoonstel ling van dien aard is, dat eerst Maandag 1 Mei a.s.de definitiefe toewijzing kan plaats hebben. Mochter er echter nog liefhebbers voor een stand hun inschrijvingsbiljet niet hebben inge leverd,dan bestaat hiertoe nog tot uiterlijk Za terdag, 29 April a.s. gelegenheid, ten kantore van den Secretaris aan de Tuinlaan No. 48., te lefoon 708. Rechtzaken. UIT ROTTERDAM. In den stand van zaken betreffende de typo- grafenstaking te Rotterdam is thans eenige verandering gekomen. De drukkerij „De Maas stad" is op grond van haar verplichtingen tegen over andere firma's, die bij haar periodieken uitgeven, en in verband met de loopende ad vertentie-contracten, uit het comité van actie getreden. De „Maasstad" heeft haar boete be taald, waardoor het royement is opgeheven. Gistermorgen zijn de typgorafen bij deze firma weer aan het werk gegaan. De actie voor af schaffing van het bindend prijstarief wordt echter voortgezet door de firma Hofmans al hier en Van 't Hoff en Jongepier te Schiedam. Dc Arr. Rechtbank te Breda veroordeelde den directeur der Tilburgsche Grediet- en Ef- fectenbank, overeenkomstig den eisch tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief vanaf Augustus 1921, wegens het voortgezet misdrijf van oplichting. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde den voormaligen burgemeester van Gendringen, A. Stoot, wegens verduistering tweemaal ge pleegd van gelden ten nadeele dier gemeente, tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. De voormalige burgemeester bevindt zich op het oogenblik in Duitschland Fin. en Eeon. Mededeelingcn. Arnold Gilissen Go. De „Msb." kan mededeelen, dat zich heeft geconstitueerd een comité tot behartiging van de belangen van Katholieke inslellingen (kerk besturen, schoolbesturen en dergelijke), welke crediteuren zijn van bovengenoemde firma. Het comité stelt zich voor, zoo spoedig liet de noo- dige gegevens heeft verzameld, om zich een oordeel te vormen, bedoelde crediteuren op te roepen tot eene vergadering, ten einde even tueel met hunne machtiging verder voor de gezamenlijke belangen te kunnen waken, in het bijzonder ook op de terechtzitting der Recht bank van 9 Mei a.s., waarin de aanvrage tot voorloopige 'surséance zal worden behandeld. liet comité zal nog overwegen of aan het tot enkele zijner leden gedaan verzoek, om ook de belangen van andere crediteuren te behartigen, gevolg zal kunnen worden gegeven. Het comité bestaat uit de heeren II. Knijpers, Mr. R. B. Ledeboer, Mr. J. R. H. van Schalk, Mr. A. van der Ven, II. G. M. van der Vijver, Mr. Th. Westerwou'dt. Kerknieuws. De onderhandelingen zijn thans beide firma's hervat en men heeft een beter resultaat te bereiken. met alle deze hoop nu B. A. J. WITTK AMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. De m e 1 k o o r 1 o g. De melkoorlog te A'- dam is in vollen gang, de boeren hebben uitvoe ring gegeven aan hun voornemen en venten in steeds grooter getale de melk langs de huizen uit tegen 10 centen per liter. De prijs bij de melkin richtingen is 15 centen, De boeren hopen, naar zij verklaren, den tijdelijken toestand te kunnen bestendigen en eerlang een eigen melk-centrale op te richten. Ook stellen zij zich voor, zeiven het vee en de melk bij de aangesloten veehouders te laten conlroleeren. Pastoor W. C. Zuidgeest, f Maandagavond om half 7 werd het stoffelijk overschot van den Zeereerw. Heer W. C. Zuid geest, in leven pastoor te Kethel van Delft naar Kethel overgebracht en werden dien avond in de parochiekerk aldaar om 7 uur de Metten gezongen. Gistermorgen om 9 uur werden de Lauden gezongen, waaronder als agend fungeerde de Zeereerw. deken A. Verhoeven, te Schiedam. Om half tien werd daarna de plechtige 11. Requiem-Mis opgedragen door den Zeereerw. Pater Linus O.F.M., broeder van den overledene, met assistentie. Het priesterkoor was geheel met Eerwaarde geestelijken bezet, o.w. de Zeereerw. Heer I. J. H. Evers, hoofdaalmoezenier, en J. D. Jansen pastoor te Schiedam. Na de H. Mis, hield de Weleerw. Heer L. Brink, kapelaan der kerk van O.L. Vrouw van Lourdes te Amsterdam, de lijkrede, waarin hij de groote deugden van den overledene schil derde; Zijn eenvoud, zijn geduld, zijn opgewekt heid. Zijn grootste deugd was echter de liefde. Daarna verrichte de Zeereerw. Deken van Schiedam de absoute, waarna de lijkkist graf waarts gedragen werd. De kist werd, na de rouwplechlighedcn op het kerkhof, in het priestergraf neergelaten. Een zeer groot aantal parochianen waren aan wezig. Laatste Berichten. Moord. Te Dussen is Zondag de boerenzoon J. v.d.P. in de boerderij met twee schotwonden vermoord gevonden. Een broer van den vermoorde is gearresteerd hij ontkent echter den moord gepleegd te hebben. Zaterdagavond was een hevige twist tusschen de beide broers over een erfenis ontstaan er had toen reeds bloed gevloeid. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 25 April. 26 April. Londen ƒ11.65 Berlijn - 1033 4 Parijs- 24.52 België- 22.52V2 Zwitserland -- 51.15 Weenen-- 0.031/, Kopenhagen - 55.80 Stockholm- 68.50 Kristiania - 49.40 Amerika- 2.627/8 11 647, - 0.93V4 -24.34 -22.33 - 51.22Va - 0.03Va - 55.60 - 68.35 - 49.65 - 2.63 Auto v e r b r ij z e 1 d. In de bocht van den Leidschen Straatweg ter hoogte vanBoschhek in Den Haag, heeft gistermiddag een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, die elkander wilden passeeren, terwijl tevens een wagen met steenen ter plaatse reed. De eene auto, die van de firma Vroom en Drees man, werd licht bwschadigd en de andere, waar van eigenaar de heer C. is in stukken gereden, zoodat de overblijfselen door een kraanwagen van de Brandweer zijn weggehaald. Opzet of toeval? We hebben reeds be richt, dat Minister Van IJsselsteijn een nader onderzoek heeft gelast inzake de Vereeniging van Ned. Eikelhandelaren. Vrijdagnacht is in gebroken ten kantore van den secretaris der vereeniging te Zwijndrecht. Speciaal het archief der Vereeniging heeft zich verheugd in de be langstelling der ongenoode gasten, die alles hebben doorsnuffeld en door elkaar geworpen. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland, 26 April v.iti. 3.04. n.m. 3.13. 27 April v.rn. 3.35, n.m. 3.45. 28 April. v.m. 4.04, n.m. 4.17. 39 April. v.m. 4.36, n.m. 4.50. 30 April. v.m. 5.07, n.m. 5.27. SCHIEDAM, 25 April. Vertrokken ma", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 26 April. Vertrokken Meerland" nieuw) mijnenlegger, proefstoomen naar Vlissingen. SCHIEDAM, 25 April.Aangekomen: Engelsch s.s. „Pyrrhus," ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wil ton haven. SCHIEDAM, 26 April. Aangekomens.s. „Alehymist", kapt. C. M. Dines met olie van Liverpool. Engelsche motorbark „Sound of Jyra",met olie van Birkenhead, beide voor NV. Schieveem, in de Wilhelminahavem s.s. „Gem- s.s. „Van Handelsberichten. Ongelukken. De heer J. Pot, oud-raads lid der gemeente Alkmaar en opzichter van het Alkmaarsche telefoonnet werd te Bergen door de stoomtram aangereden. Aanvankelijk geleek het ongeval niet zoo ernstig, de heer Pot kon zelfs nog naar huis wandelen, doch thuis ge komen, overleed hij spoedig tengevolge van inwendige bloedingen. Werkeloozen Volgens de memorie van het Duitsche departement van Arbeid heeft Europa ruim 4 millioen en de heele wereld min stens 10 millioen werkeloozen te onderhouden. Beurs van Sehiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 26 April. Officieelenoteeringvan de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 26 April. Men noteert voor Spiritus 100% f28.vrijblijvend voor April. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden f2.20 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3