Staten-Generaal, Binnenland. Siads- en Gewestelijk Nieuws. een rood arbeidsleger is gevormd, ten einde de arbeidersbevolking legen beide legers te beschermen. Gisteravond kwam het tot een botsing tusschen deze beide legers, doordat een vrachtauto met Vrijstaat-troepen op het marktplein door republikeinen werd aange vallen. Nadat er eenige schoten waren gewis seld, kregen de Vrijstaters versterking van het plaatselijk garmzoen en namen zij een aantal repubhkemen gevangen. In de stad werden eemge zware kanonnen opgesteld, terwijl de vensters van de bezette gebouwen met zandzakken werden versterkt. Versche;dene postkantoren rond Mulligar wer den in den afgeloopen nacht geplunde-d. De Vrijmetselaarsloge werd opengebroken en het meubilair vernield. De chef van den staf van het geregelde „Iersche lepublikeinsche leger" verklaait, dat 75 van het leger trouw is aan het algemeen hoofdkwartier, d.w.z. aan de voorloopige regee ring van den Ierschen Vrijstaat. Gezegd wordt, dat dit cijfer is gebaseerd op een nauwgezet onderzoek in het legei FRANKRIJK. Havas meldt uit Parijs d.d. '26 April. In strijd met de beweringen in sommige buitenlandsclie bladen in verband met de rede van Poincaré over de maatregelen, die de Fransche regee ring zou nemen in geval van niet-uitvoering der Duitsche verplichtingen, wordt opgemerkt, dat de Fransche regeering geen gesepareerde actie ip het oog heeft, gelijk aan die van de bezetting van Frankfurt, welke werd uitge voerd op grond van de algemeene beginselen van het internationaal recht. De maatregelen, welke in het onderhavige geval toegepast zouden worden, zouden geno- rften worden overeenkomstig de paragrafen 17 en 18 van het tweede aanhangsel, achtste hoofdstuk van het verdrag te Versailles be treffende het herstel, waarin bepaald wordt, dat in geval van niet-nakoming der verplich tingen door Duitschland de commissie van herstel hiervan mededeeling doet aan ieder der geallieerde mogendheden en maatregelen voor stelt, zooals economische en financieele ver boden of andere middelen, die aan het goed vinden der respectieve regeeringen worden overgelaten. CHINA, Volgens berichten uit Japan heeft de regeering te Tokio verklaard, dat de ontruiming van Sjan- toeng zou worden voortgezet zonder dat men nota zou nemen van mogelijke vijandeijkheden tusschen de militaire gouverneurs in China, Ja pan zal zijn politiek van neutraliteit handhaven. ALLERLEI. Belga seint uit Grenoble De auto van den Zweedschen koning, waar mede hij van Nizza naar Genéve wilde reizen, is gisteren te Serres door een anderen auto van terzijde aangereden. De koning heeft eenige lichte kneuzingen aan de linkerzijde bekomen en kon per auto naar Grenoble terugkeeren.Zijn ka merheer is echter zeer ernstig gewond en moest te Serres onder behandeling worden gesteld. Uit Washington meldt een Reuter-be- richt, dat naar verluidt, de regeering een plan bestudeert ter beëindiging van de staking in de kolijnmijnen. In dit plan overweegt men geen regeeringstoezicht. De voornaamste kwesties in het steenkolenbedrijf zouden er voor goed door worden geregeld. Verwacht wordt, dat Harding het plan weldra zal indienen. „Generallandschaftsdirektor" Kapp, die, zooals men weet, wegens een ontsteking aan het linkei'oog moest worden geopereerd, heeft dit oog moeten missen. Ook zijn de zieke deelen van den schedel weggenomen. Zijn gezondheids toestand heeft ernstig geleden door den omvang en den aard van de operatie. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 26 April. Het sub-amendement-Van Rappard op het amendement van de commissie van rapporteurs inzake wijziging van de Vleeschkeuringswet (welk sub-amendement vrijstelling van den keuringsplicht voor samenslachtingen wil in voelen) wordt verworpen met 63 tegen 12 stem men. Het amendement van de commissie van iapporteurs (om als regel voor huisslachtmgen den keuringsplicht op te heffen) wordt verwor pen met 46 tegen 31 stemmen. Aan de orde is de interpellatie-Troelstra be treffende de verwerping van Hoofdstuk III dei- Grondwetsherziening dooi de Eerste Kamer. Interpellant (S. D.) vraagt, of de re geering voornemens is de Ee/ste Kamer te ont binden en het verworpen ontwerp opnieuw on gewijzigd bij de nieuwe Kamer in te dienen zoo neen, of de regeering de aangenomen en de n'et-behandelde ontwerpen w'l mtiekken of de regeering bere'd 's een wetsvoorstel ;n te d'enen tot afschaffmg van de Eerste Kamer zoo neen, wat de regeering dan van plan is te doen of de regeeiing niet van meening is, dat het ongelimiteerde recht van veto der Eerste Kamer in geen geval moet worden gehandhaafd, en of van haar voorstellen hiei omtrent zijn te verwachten. De Minister van Bumenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, ant woordt. De regeering <s voorstandster van het behoud der Eerste Kamer, omdat zij een tweede mstant'e nood'g acht. Een andere tweede ;n- stanrie dan de Eerste Kamer ;s met .te vmden en dus moet men deze behouden. Op andere samenstelling der Eerste Kamer ;s wel vaak aangedrongen, maar een nauwkeurige omschrij ving daarvan ;s nimmer gegeven. Nu de regeering de Eerste Kamer wil behou den, staat, zij tegenover den heer Troelstra. Hij wil die Kamer afschaffen en het ligt voor de hand, dat hij het conflict verscherpt. Wat wel door de Eersfe Kamer is goedgekeurd, is van veel gewicht en men moet dit alles niet klei neeren. De regeering betreurt ten zeerste het votum der Eerste Kamer. Zij acht de wijzigingen in III zeer goed, maar zij erkent, dat naast die goede wijze van erkiezing der Eerste Kamer leden nog wel andere wijzen zijn te vinden, die goed zijn. Ad. 1. Spr. antwoordt ontkennend. Gevolg van ontbinding zou zijn, dat alle ontwerpen bij de Eerste Kamer aanhangig, zouden vervallen. Daaronder behooren alle begrootingshoofdstuk- ken voor 1922 Practisch is het onmogelijk om vóór 23 Mei een nieuwe Kamer te kiezen. Ad. 2. Ook deze vraag beantwoordt spr. ontkennend. De aangenomen ontwerpen zijn te belangrijk, dan dat de regeering dat weer ongedaan kan gaan maken. Ad. 3. Neen. Spr. verwijst naar de reeds ingediende vooi stellen, die de interpellant nog niet schijnt te kennen. Ad. 4. Spi. verwijst weer naar de voor stellen. Ad. 5. In de voorstellen behoudt de Eerste Kamer haar ongelimiteerd recht. De additioneele artikelen zijn zóó gewijzigd, dat de gewone wetgever de evenredige vertegen woordiging zal kunnen uitwerken. De heei Troelstra (S. D.) is heelemaal niet tevreden, omdat de Minister niet sprak van den aard en de politieke beteekenis van het conflict. Spr. meent, dat de aangekondigde ontwerpen niet voldoende zijn en hij deelt mede, dat zijn fractie zal indienen een wetsontwerp tot afschaffing der Eerste Kamer. Spr. ver- wacht natuurlijk niet, dat dit ontwerp wordt aangenomen, maar hij wenscht, dat dit punt duidelijk wordt uiteengezet. De heer Marchant (V. D.) betoogt, dat er achter de beslissing van de Eerste Kamer dit schuilt, dat dit college geen contact met de kiezers wenscht en dat het tegen het vrouwen- kiesi'echt is. Spr. verwijt de regeering, dat zij dadelijk de Eerste Kamer haar zin geeft. De Eerste Kamer is geen stuk der volksver tegenwoordiging. Zij is in bijzondere mate on berekenbaar. Het schijnt haar alleen te doen te zijn om zich te laten gevoelen. De regeer'ng is niet zonder schuld haar verdediging was niet krachtig genoeg. Zij moet thans het verworpen hoofdstuk weer ongewijzigd indienen en als de Eerste Kamer het weer verwerpt, dan moet de regeering de gansche Grondwetsherziening terugnemen, want dan blijkt, dat zij geen basis meer onder zich heeft. Spr. zal trachten de ontwej'pen weer gelijk te doen zijn als de verworpen en hij dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de verwerping van een deel der herziening geen aanleiding moet zijn tot eenigerlei poging om die voorstellen voor de Eerste Kamer aan nemelijk te maken. De heer Rink (V. B.) meent, dat de dis cussie thans praematuur is omdat de wijzigings- ontwerpen al zijn ingediend. Naar spr.'s meening is de Grondwetsherziening mislukt door de verwerping van één hoofdstuk. Wat alsnog aangenomen is, is wel belangrijk, maar niet urgent. De regeering heeft naar spr's ooi-deel zich niet krachtig genoeg verzet tegen het drijven dei- Eerste Kamer en deze begreep, dat zij straffe loos dat hoofdstuk kon verwerpen. Spr. hoopt, dat de verkiezingen dit jaar een andere meerderheid zullen brengen, die het groote doel dan naderbij streven en dat de Eerste Kamer ook spoedig in andere formatie zal zijn samengesteld. De heer K o 1 t h e k (S. P.) betoogt, dat het conflict is, tusschen democratie en reactie Ilij laakt de Tweede Kamer, die geen referen dum wilde. Daardoor was de Tweede Kamer niet democratisch genoeg. De heer Van der Laa r-(Chr. Soc.) wijst op het gemis aan eenheid in de rechterzijde en dat nu juist is de oorzaak van dit conflict. Hij laakt de rechterzijde om deze houding. De heer W ij n k o o p (C. Fr.) ziet in de be slissing der Eerste Kamer een slag in het gelaat der arbeiders. Hij stelt een motie voor, waarin de regeering wordt uitgenoodigd een voorstel in te dienen waarin afschaffing der Eerste Kamer en invoering van het referendum wordt voorgesteld en voorts stelt hij een motie voor, waarin onmiddellijke ontbinding der Eerste Kamer wordt gevraagd. De Minister meent, dat bij de wetsont werpen verschillende punten kunnen worden behandeld. Hij bestrijdt enkele opmerkingen. Men wenscht nu, dat de regeering krachtig was opgetreden. Had zij dit gedaan, dan was wel licht iets anders weer mislukt. Spr. heeft steeds naar overleg gestreefd en geen machtsmiddelen willen gebruiken, ook niet in de Eerste Kamer. Aan de Kamer laat spr. de beslissing over de moties over. Over de moties wordt heden gestemd. Vleeschkeuringswet. Voortgegaan wordt met de behandeling der wijziging der Vleeschkeuringswet. Na eenige discussie wordt het wetsontwerp afgehandeld en z. h. st. goedgekeurd, evenals het wetsontwerp tot toepassing van middelen voor ontsmettings- of zuiveringsdoeleinden. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Havenarbeiders. In Den Haag is een bespreking gehouden tusschen de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den R.K. Trans portarbeiders St. Bonifacius en den Christelijken Bond van fabrieks- en transportarbeiders. Deze organisaties hebben zich op liet standpunt ge steld, niet te kunnen onderhandelen over ar beidsvoorwaarden welke uitsluitend voor Rot terdam geldend zouden zijn. Het verlangen van de Scheepvaart-Vereeniging Zuid te dezen opzichte zou dan ook van de hand worden ge wezen. Verhooging wijnaccijns. Gelijk bekend is, wordt met 1 Mei a.s. van wijn met een hoog alcoholgehalte hier te lande een surtaxe geheven. Naar wij vernemen, zal deze maatregel niet toepasselijk zijn op wijn, die voor dien datum hier te lande is aangevoerd, mits slechts de aangifte ten invoer, bedoeld in art. 120 der Algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad No. 38) vóór het in werking treden van dien maatregel bij den ontvanger ter los plaats is ingediend. Corps diplomatique. De heer Michael Gavrilovitch, Servisch ge zant te Londen, die aangewezen is om in dezelf de hoedanigheid op te treden bij het Nederland- sche Hof, is in Den Haag aangekomen en heeft een bezoek gebracht op het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. In verband hiermede verneemt, men, dat onze gezant bij het Servische Hof, de heer Ad vocaat, die laatstelijk met verlof in Den Haag vertoefde, eenige dagen geleden weder naar Bel grado is vertrokken. De grondwetsherziening. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingediend 4 wetsontwerpen, inzake de Grondwetsherziening. Het derde Hoofdstuk is weder ingediend, behoudens deze wijziging, dat de zittingsduur der Eerste Kamer wordt verlengd tot 6 jaar, gepaard aan aftreding van de helft der leden om de drie jaar. Het nieuwe voorstel tot her ziening der additioneele artikelen bevat geen wijziging meer van de Kieswet of de Provin ciale wet, zoodat de beslissing over het even redig kiesrecht voor de Eerste Kamer wordt verdaagd. Ook is vervallen de terugwerkende kracht voor de pensioenen van de Tweede Kamer leden, terwijl verder belet wordt aan den wet gever aan het weduwen- en weezenpensioen terugwerkende kracht te verleenen verder dan tot 1 Januari 1921. Het Vierde Hoofdstuk is opnieuw aanhan gig gemaakt zonder bepaling betreffende de ontbindbaarheid der Prov. Staten, in verband waarmede ook in art. 73 van het Tweede Hoofd stuk wijziging is gebracht. Wijziging Arbeidswet. De heer Drion heeft eenige amendementen ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Aan de toelichting is het volgende ontleend. De voorgestelde amendementen bedoelen op art. XVII en XVIII, met afwijking van het wetsontwerp a. binnen de grens van 2500 uren per jaar, 62 uren per Week en 11 uur per dag aan den werk gever de bevoegdheid te geven, den arbeids duur in zijn onderneming naar behoefte te regelen b. aan werkgevers en arbeiders in gemeen schappelijk overleg het recht te geven den arbeidsduur naar behoefte te regelen binnen de grens van 2900 uren per jaar, 62 uren per week en 11 uren per dag en dus ook gemiddeld langer dan 8^2 uur per dag, maar niet langer dan 10 uren per dag te doen zijn c. dit overleg niet alleen toe te staan voor een bepaald bedrijf tusschen de vakvereeni- gingen van werkgevers en arbeiders, maar ook voor een bepaalde onderneming tusschen het hoofd der onderneming en zijn arbeiders. Voorts stelt de heer Drion nog voor een artikel LIIA en LVIII A in te voegen. Democratische Partij. In de Zondag te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van de Democratische Partij heeft de voorzitter, prof. rar. J. E. Heeres, mee gedeeld dat sedert 9 dezer nog zijn opgericht af- deelingen te Arnhem en Kerkrade en correspon dentschappen in Den Helder, Dordrecht, Schie dam, Chevrement en Bleyerheide. Woningbouw. Bij wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk der Staatsbegrooting 1920 worden de bijdragen van het Rijk aan gemeenten ter tegemoetkoming in de betaling van de annuïteiten, strekkende tot voldoening van renten en aflossing van de voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt voor de doeleinden in a 7 der Woningwet omschreven, verhoogd met 1.500.000 tot 1.750.000. De Tabakswet. In de Memorie van Toelichting op het wets voorstel van den heer Abr. Staalman tot wijzi ging van art. 90 der Tabakswet wordt opgemerkt, dat ook de Regeering ,,liet tijdstip tot invoering dezer wet (d.w.z. der Tabakwet) tot heden biet gekomen heeft geacht." Naar echter liet Corr. Bur. van de meest be voegde zijde wordt medegedeeld, berust deze uitlating op eene vergissing.De Regeering heeft voortdurend op het standpunt gestaan, dat de eenmaal aangenomen wet zoodra mogelijk moest worden ingevoerd. Slechts de voorbereidende maatregelen hebben de invoering vertraagd. Deze is thans vastgesteld kunnen worden op 1 Juni a.s. Het Koninklijk besluit in dien zin verschijnt dezer dagen. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 28 April 1922. 3bis. Wijziging van de gemeente-begroo- ting, dienst 1921. 6bis. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer L. N. Krijgsman Jr. q.q. te Schie- broek van een perceel bouwterrein, gelegen op den hoek van de Warande en de Burgem. Knappertlaan, voor den bouw van een kerk voor de Christ. Gcref. Gemeente. 14bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling- van een verordening op het gebruik van de gemeentelijke zwemplaatsen te Schiedam. 8bis. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een terrein in het Volkspark aan de Schic- damsche Lywntennis-Vereeniging voor den aan leg van een tennisbaan. Woningbouw. Gister had namens de Woningstichting „Vrede" de aanbesteding paats van het eerste complex van 96 woningen ('t geheele plan omvat er 573) te bouwen bij het Sterrebosch alhier. Ingekomen waren '26 biljetten. Hoogste inschrijvers waren de hoeren J. v. Amstel en P. Donker, R'dam voor 530.000, laagste de heeren A. J. en H.S. Oosterbeek te Bolnes, voor 378.200. Buksschietcn. Zooals het laatste nummer van het Burger wachtorgaan vermeldt,heeft een stadgenoot aan- de Burgerwacht belangeloos een nieuwe, zware Bosquette-wedstrijdbuks in voortdurend bruik leen aangeboden, welk aanbod dankbaar aan vaard is en speciaal dooi de werkende leden dei- Burgerwacht zeer op prijs gesteld wordt, welke daarin terecht een blijk van waardeering van hun streven zien. Bedoelde buks is thans ontvangen en reeds ingeschoten, zoodat zij morgen (Vrijdag)avond in de Doelen in gebruik genomen zal worden.Voor velen zal het buksschieten, waarbij het op uiterst nauwkeurig richten aankomt, een groote attractie van de wekelijksche schietavonden in de Doelen (des Vrijdagsavond van 71/2-9 u) be- teekenen. Door het gereed komen van de nieuwe schietinrichting, waardoor het aantal banen van 1 op 3 gebracht is, is het thans mogelijk tegelijker tijd met marga-geweer en buks te schieten, zon der dat de veiligheid van de aanwezigen ook maar eenigszins in gevaar gebracht wordt. Kindcrzorg. Gisteren werd door ons vermeld de beantwoor ding van een der vragen in den Raad gesteld door den heer Collé met betrekking tot school- voeding en -kleeding. Hieronder volgt de verdere beantwoording met betrekking tot deze zaak door de Commissie van advies inzake school- voeding en -kleeding. Vraag I. Waarom indertijd geen publicatie is gegeven aan het voornemen, om van gemeente wege voeding en kleeding te verstrekken aan behoeftige schoolkinderen Antwoord. Deze vraag vestigt den indruk, alsof het den interpellant is ontgaan hoe de schoolvoeding en -kleeding in dit seizoen is tot stand gekomen. Er zij aan herinnerd, dat het raadslid, mevr. KoetenOoms in een open bare vergadering van den Gemeenteraad het voorstel heeft gedaan en de Raad in zijn vergade ring van 2 Dec. 1921 het crediet verleende van 5000.Dit is dus in het openbaar verhandeld en de pers medegedeeld en mag dus worden aangenomen, dat er voldoende bekendheid aan was gegeven. Vraag II. Welke maatregelen inzake die voeding en kleeding door de daarvoor gevormde commissie werden genomen Antwoord. De commissie heeft aan alle hoof den van scholen een schrijven gezonden, waarin de regeling van zaken is aangegeven. De aan vragen gaan dus uit van de hoofden der scholen. Vraag III. Welke maatstaf is aangelegd ter beoordeeling, welk kind voor hulp in aanmerking kwam Antwoord. Hierop moet geantwoord worden, dat de behoefte beoordeeld wordt naar de ge zinsinkomsten. Als algemeene regel werd ook gesteld, dat zij, die in hun eigen beroep het gewone loon verdienen, niet in aanmerking worden gebracht, daar dit zou neerkomen op een subsidie aan derden. Vraag IV. Wie besliste, of aan een aanvrage al of niet voldaan, zou worden Antwoord. Er bestaat geen enkele aanlei ding namen van personen te noemen, waar de commissie natuurlijk de verantwoordelijkheid van haar taak draagt. Het stellen van deze vraag achten wij een onjuistheid. Vraag VI. Wat Burgemeester enWethouders in 't belang van onderwijs en kind denken te doen om schoolbezoek ook voor hen mogelijk te maken Antwoord. In verband met het antwoord op de vijfde vraag, kan deze vraag niet beantwoord worden. Orpheus 'Kerkconeert. 't Was een instrumentaal en vocaal concerl van den eersten rang, waarvan zeker op de allereerste plaats den directeur-organist Paul v.d. Putten, de verdiensten kunnen worden toe gekend. Den geheelen avond was hij in de weer, van het orgel naar het zangpodium en van het zangpodium weer naar het orgel. Als organist heeft de heer v.d. Putten zijn reputatie op schitterende wijze weten te hand haven. Zijn spel begon met Bach's Fantasia et Fuga in G. moll No. 4. Band II. Zuiver muzikaal werd dit werk door hem geregistreerd en goed liet lvij het biddend-verlangend motief in de diverse variatie's uitkomen. De Suite Gothique, van L. Boelhman was onge twijfeld het succes-nummer van den avond. Bij zonder trof hier het „Priére óNotreDame", dat geregistreerd met voix céleste en tremolo zóó unique werd verklankt, dat men dacht een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2