DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN feuilleton, De Diamantensctaat 45ste Jaargang. Vrijdag 28 April 1922. No. 13323. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TWEEDE BLAD 1 n D 6 O 1 R B d. Minder militaire poitie. De Minister van BinnenlandscheZaken brengt in het Algemeene Politieblad ter kennis van de burgemeesters, dat een aantal militaire,be- hoorende tot het corps militaire politie binnen korten tijd tot den dienst moet verlaten wegens inkrimping van het corps. Uit hoofde van de wenschelijkheid, dat van Regeeringswege aan bedoelde militairen bij het zoeken naar betrek kingen medewerking worde verleend, wordt den burgemeesters aanbev olen om de opengevallen plaatsen bij de gemeentelijke poli tie bij voorkeur te doen vervullen door bedoelde werklooswordende militairen. Uit het havenbedrijf. Naar de „Tel" verneemt is, in verband met de afwijzende houding van de arbeidersorganisaties om met de Scheepvaart-vereeniging Zuid te onderhandelen over de loonsverlaging voor de havenbedrijven te Rotterdam, in een gehouden ledenvergadering van de Scheepvaartvereeniging Zuid besloten met ingang van 8 Mei a.s. tot invoe ring der loonsverlaging over te gaan. Inmiddels zal aan de organisaties worden be richt, dat de Scheepvaartvereeniging steeds tot bespreking bereid blijft. De Vlootwet. In parlementaire kringen verluidde gisteren aldus het Corr. Bur. dat er geen sprake meer van zou zijn dat het wetsontwerp betreffende een vlootwet voor Nederland nog op de agenda ge plaatst wordt van de werkzaamheden van de Tweede Kamer, welke nog voor het reces moeten worden afgedaan. Oorlogs winstbelasting. Door het Tweede Kamerlid van Dijk zijn aan den minister van Financiën de volgende schrif telijke vragen gericht Is het den Minister bekend, dat bij den raad van beroep voor de directe belastingen te Roermond een zoo groote achterstand heerscht dat aan beslissingen van dien raad tot terug betaling van te veel betaalde Oorlogswinstbe lasting, genomen in het begin van Januari 1921, nog geen uitvoering is gegeven Is het den Minister bekend, dat bezwaar schriften tegen aanslagen in de directe belas tingen bij dien raad buitensporig lang op een afdoening moeten wachten Zou de Minister kunnen mededeelen hoe groot het aantal der in behandeling zijnde be zwaarschriften bij dien raad is en over welke belastingjaren zij loopen Is de Minister niet van oordeel, dat thans van Regeeringswege maatregelen belmoren te worden genomen, opdat bij dien raad een ge- ïegelde gang van zaken worde verzekerd De verjaardag van prinses Juliana. Naar wij vernemen zal uiteraard wegens het overlijden van H.K.H. Groothertogin Marie van Mecklenburg ten Hove geen feestelijke vie ring van den aanstaanden verjaardag van Prin ses Juliana plaats vinden. Intusschen zal de door het Hof aangenomen zware rouw geen beletsel behoeven te vormen van het doorgaan van openbare feestelijkhe den, welke vanwege gemeenten of particuliere vereenigingen ter gelegenheid van den ver jaardag der Prinses mochten zijn voorgenomen. 50 Wij wandelen daar nu nooit meer. Ik schijn niet meer te kunnen loopen. Wat heb ik toch Ik geloof dat ik zoo ben pmdat ik je niet zie en je niet met mij trouwen wilt totdat jij alles weet van je vader. Dat moet je niet doen. Laat het rusten en spreek er geen woord over met Lady Scardale O, als zij het ontdekte, zou zij het besterven „Heeft hij reeds meer geijld vroeg Granton fluisterend aan de verpleegster, de handig de kussens opschudde. Alleen het laatste uui, zeide zij. „Kunt u uitmaken waarover hij aan het ijlen is „Neen, mijnheer," zeide zij kalm. „Patiën ten ijlen dikwijls over dingen, die nog nooit gebeurd zijn en over personen, die nooit be staan hebben." De zieke lag thans weder een oogenblik rustig te slapen en Granton begreep dat hij beter deed te vertrekken. „Luister eens, zuster, zeide hij, „gy zijt een verstandige vrouw, die ik in mijn vertrou wen durf te nemen. Wat deze ^aime man praat (s volstrekt niet alemaal onzin. Verlenging Nederlandsehe paspoorten. De wet op de Kanselarij-rechten waarbij o.a. een artikel is ingelascht behelzende dat Neder landsehe paspoorten, welke één jaar oud zijn, niet meer vernieuwd, maar verlengd kunnen worden, was reeds geruimen tijd door de Eerste en Tweede Kamer aangenomen. De afkondiging in de Staatscourant liet ech ter op zich wachten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een artikel in de wet was over geslagen, waardoor een novelle bij de Stat,en- Generaal moest worden ingediend, hetgeen intusschen reeds is geschied. Deze novelle be rust nu circa een maand bij de Tweede Ka mer. In verband met het naderend reissiezoen en de dreigende paspoorten-misére, is het ze ker gewenscht, dat de Staten-generaal eenige haast met de afdoening van de ingediende wij ziging maakt. („Tel.") De „Wasserbau und Binnensehiffahrt Ausstellung" te Essen. Men schrijft ons Zooals bekend heeft gedurende deze maand te Essen a/R eene tentoonstelling plaats op het gebied van waterbouwkunde en binnenscheep vaart, aan welke, op initiatief der Nederlandsehe Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen eene Nederlandsehe afdeeling deelneemt welke ten doel heeft de internationale beteekenis van onze waterverbindingen en van onze voornaamste havens naar voren te brengen. De Nederlandsehe afdeeling verheugt zich zeer in de bijzondere belangstelling der vele bezoekers dezer tentoonstelling. Dat het algemeen oordeel der bezoekers wordt gedeeld door de Duitsche Pers blijkt o.a. uit het volgende De Mülheimer General Anzeiger schreef o.a.,, De schoone Nederlandsehe afdeeling, met plasti sche havenpanorama's van Rotterdam, Amster dam en Dordrecht, met plannen van over een nieuwe grootsche uitbreiding der Vlissingsche haven, die dan aangewezen is, door de belang rijke verkorting van het zeeverkeer van Amerika naar Engeland of Duitschland tegenover Ant werpen deze laatste in menig opzicht voordeelig te vervangen. Ook overigens vertoont de Nederlandsehe In zending nog veel belangrijks op het gebied van den Staatswaterbouw, evenzoo als statistisch materiaal omtrent de beteekenis op hotefgebied van handelspolitiek van onzen bevrienden na buur en zijne havens. De Essener Allgemeine Zeitung vermeldde o.a. De Nederlandsehe afdeeling toont duideijk en in voorbeeldige groepeering Holland's lei dende positie op het gebied van binnenscheep vaart. De in Holland geprojecteerde en ten deele reeds in uitvoering zijnde nieuwe werken, in het bijzonder de grootsche havenuitbreidingen too- nen duidelijk, dat onze buurman niet van plan is op zijne verkregen lauweren te blijven rus ten. De Essener Volkszeitung geeft een afzonder lijk, uitgebreid zeer waardeerend artikel over de Nederlandsehe inzending, waaraan wij het vol gende ontleenen Met welbehagen volgt het oog den loop der grootwaterverbindingen tot in de havens voor transitoverkeer en binnenscheepvaart dokken en kanalen. Steeds komen nieuwe interessante bijzonderheden naar voren.Kaarten, constructie- teekeningen, grafische tabellen en vergelijkende modellen helpen ons als stomme maar instructie ve leiders. De verpleegstei knikte toestemmend, als of zij wilde zeggen „Dat dacht ik wel." „Welnu, wij begrijpen elkander. Kent u Lady Scardale „Ja ik heb haar dikwijls gezien en veel van haar geboord." „Deze dame en misschien juffrouw Fidelia Locke ook, zullen den patiënt waarschijnlijk komen bezoeken. Het is het hoogste belang, dat de een noch de ander dergelijke droomen hoort. Zult u zorgen dat Lady Scardale hem niet zal zien, als er kans bestaat dat hij gaat ijlen." „Ik zal daarvoor zorgen," zeide de verpleeg ster vriendelijk. ,,U zult mij daarmede een grooten dienst doen. Goeden nacht, zuster." Granton bleef een oogenblik dralen en haal de toen weifelend zijn beurs voor den dag. „Zoudt u zich beleedigd gevoelen," vroeg hij, „als ik u wat geld aanbood „Wij mogen geen geld aannemen," antwoordde zij. „Toch wil ik u iets geven. Neem dithet moge u geluk aanbrengen." Er hingen een aantal schitterende kleine kostbaarheden aan zijn horlogeketting. Hij maak te die los en nam er een uit. Het was een klein gouden medaillon, met eeD klaverblaadje van diamanten. „Draag dit aan uw horlogeketting, zuster Pensioenwet voor Burgerlijke rijksambtenaren- Het bestuur van de Centrale van Vereeni gingen van Personeel in 's Rijksdienst heeft zich naar aanleiding van de opmerkingen, opge nomen in het voorloopig verslag van de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en hun weduwen en weezen, tot de Eerste Kamer gewend met een uitvoerig adres, waarin met klem wordt aangedrongen op aanneming van het wetsontwerp. Breedvoerig wordt met be trekking tot de bezwaren, gerezen tegen de verhooging van het maximum-pensioen van 662/3 pet. tot 70 pet. van den pensioensgrond slag, gewezen op de beteekenis van deze verhoo ging en betoogd wordt, dat 70 pet. van een sa laris, vastgesteld met de uitdrukkelijke bedoeling dat daarvan geen premie voor pensioen zal wor den ingehouden, practisch geen verhooging beteekent van 662/3 pet. van een salaris, waarin de bijdrage voor eigen zoowel als voor weduwen- en weezen pensioen is begrepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de ongelijke behandeling van onderscheidene groepen van ambtenaren voor zoover betreft de aanspraken op pensioen, waaraan door aanneming van het wetsontwerp eveneens een einde wordt gemaakt. Forensen en gemeentebelasting. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorziening in leemten inde Gemeentewet.Onder die wijzigingen is er een betrekking hebbende op artikel 2439 der Gemeentewet en strekkende om buiten twijfel te stellen, dat de aanslag in de forensaalgemeente geschiedt naar het zuiver inkomen vastgesteld in dè gemeente van hoofd verblijf. Een nieuwe lezing van al. 1 art. 265 f„ stelt uitdrukkelijk vast dat ontheffing wegens ver trek of overlijden niet betreft dien als forens doch uitsluitend den aanslag wegens hoofdverblijf. Volgens het tegenwoordig art. 265 i berust de beslissing op bezwaren betreffende de toe passing van de art. 244a, 245 a, 245b en 245c bij de Kroon, den Raad van State gehoord. De voorgestelde nieuwe lezing strekt om die bezwaren in eerste instantie te i oen be handelen door Gedep. Staten uitgezonderd die waarbij gemeenten zijn betrokken, gelegen in meer dan één provincie. Aldus, wordt de ge- wenschte decentralisatie bevorderd en de taak van de betrokken afdeeling van den Raad van State verlicht. De Holland-Amerika lijn en Rusland. Het Nederlandsch Nansen-Gomité te Am sterdam heeft van de Holland-Amerika-Lijn te Rotterdam het aanbod ontvangen van vrachtvrij vervoer van levensmiddelen ge stemd voor hongerend Rusland met haar s.s. Warszawa, dat ongeveer 10 Mei van hier naar Petersburg betrekt, ten einde aldaar een 200-tal Amerikaansche reizigers te ontschepen. De nog voorhanden gelden worden be stemd voor aankoop van levensmiddelen, wel ke met het s.s. „Warszawa" verladen zullen worden. Doch er is meer geld noodig De eigen Nederlandsehe vertegenwoordi gers van het Nansen-Comité bevestigden de aankomst ter plaatse van de reeds afgezonden levensmiddelen. De heer J. J. L. van Zuylen is voor het Nansen-comité thans ter verdere controle naar Rusland onderweg. De heet Johan Luger, on langs uit Rusland teruggekomen, en de heer, Ebbele Riemersma, vertoeven te Stockholm om de samenwerking met het Zweedsche Roode Kruis in details uit te werken, na afloop waar van de heer Riemersma naar Rusland doorreist, om den heer van Zuylen af te lossen. Deze keert het heeft mij eens geluk aangebracht. Moge het u dat nu ook op uwe beurt doen." „Zeer verplicht mijnheer. Ik zal aan de over ste vragen of ik het mag aannemen en dan zal ik het altijd dragen. Heb ik niet de eer met den heer Granton te spreken „Ja, zuster ik ben de zwager van Lady Scar dale. Goeden nacht. Spoedig kom ik weer eens kijken hoe het met den patiënt gaat." Hij maakte een beweging als om te vertrek ken, doch opeens bleef hij weder staan. „Vindt u het leven van verpleegster nie* saai en eentonig „O, neen, mijnheer. Ik leef geheel met mijne patiënten. Als ik een steentje kan bijdragen om er een te redden, heb ik alles wat ik ver- lang." „Dat is het ware," zeide Granton. „Het zou te wenschen zijn dat wij allen zoo dachten en deden." Zij betuigde hem waardig en bescheiden haar dank voor zijn geschenk en toen vertrok hij- Op zijn weg naar huis had hij veel te den ken. Hij had ontdekt wat Aspen kwelde en Fi delia ongelukkig maakte, en hij was de eenige die alles weder terecht kon brengen. Maar als het terecht zou gebracht worden, moest hij uit het land der beschaving verdwijnen. Toch aarzelde hij geen oogenblik dit offer te bren gen. naar Nederland terug met het uitsluitend doel, hetgeen hij omtrent de organisatie onzer hulp actie met de Zweden gezien heeft, door middel van lezingen en lichtbeelden persoonlijk aan het Nederlandsehe volk uiteen te zetten. Het Nansen-comité doet een beroep op allen voor geldelijken zoowel als voor materi- eelen steun, zoodat zooveel mogelijk verladen zal kunnen worden met het schip, dat de Holland Amerika-Lijn zoo welwillend ter beschikking stelt. Kerknieuws. Missie-Actie. Op het te Delft gehouden Priester-Missie-Con gres, dat goed geslaagd mag heeten, werd het volgende schrijven van Mgr. A. J. Gallier, bis schop van Haarlem ontvangen Vol oprechte belangstelling namen wij ken nis van uw schrijven van den 16en dezer, waar in u ons namens het Diocesaan Missie-Comité in ons bisdom mededeelingen verschafte over het aanstaande congres voor de leden van den Diocesanen Priester Missiebond. Tot onze vreugde lezen wij daarin even als in het door UEd. aan ons gezonden pro gramma dat de allereerste bedoeling van dit congres is de Missie-actie in ons biddom nog meer aan te wakkeren en te leiden in de rich ting door Paus Benedictus XV z.g. in zijn Mis sie-encycliek aangegeven en door de Congrega tie der Propaganda voortdurend aanbevolen, een richting welke ook steeds door ons werd voorgestaan. Wij wenschen dan ook ons Diocesaan Missie Comité het allerbeste succes en spreken de hoop uit dat het in alle opzichten moge slagen. Tevens berichten wij u hierbij,dat Wij om ons als een voorbeeld te stellen en door ons voorbeeld anderen aan te moedigen, een bijdrage zul len doen toezenden voor de op te richten stu diebeurs door den Diosecanen Priester Missie- bond. Onder het verleenen van onzen Bisschoppe- lijken zegen en aan het comité en het geheelc congres verblijven wij inmiddels met alle hoog achting, Uw dienaar in Christus w.g. Augustinus Josephus Gallier. Fin. en Econ. Mededeelingen. Marx en Co's Bank. In een gister te Rotterdam gehouden druk bezochte vergadering van aandeelhouders van Marx en Co's Bank is het liquidatievoorstel in bespreking gekomen. Na zeer breedvoerige dis cussies is het voorstel-Tels om een commissie te benoemen, die zal ondei zoeken of liquidatie dan wel reorganisatie noodig en wenschelijk is ver worpen met 953 voor en 862 tegen. Met op 11 na algemeene stemmen werd het bestuursvoor stel tot ontbinding aangenomen. Eveneens werd aangenomen het bestuursvoorstel om de liquidatie op te dragen aan de directie van Marx en Co's Bank, onder toezicht Van de firma Mees en de Rotterdamsche Bank, aange vuld met een amendement-Coert, om naast de directie een commissie van drie aandeelhouders in de liquidatiecommissie te benoemen. Daartoe werden gekozen de heeren W. H. Croockewit, S. J. R. de Monchy en Mr. V. \an Peski, allen te Rotterdam. De vergoeding aan liquidateuren werd bepaald op 15.000 elk. Vertegenwoordigd waren op deze verga dering 155 aandeelhouders, vertegenwoordigende 3008 aandeelen en uitbrengende 706 stemmen. „Ik ben naar Engeland teruggekeerd," dacht hij, „alleen om het meisje op te sporen en iets voor haar te doen. Ik verbeeldde mij dat ik een kind zou vinden in korte rokken, maar ik stond voor een jonge dame, die geen hulp ter wereld noodig had. Maar nu wordt mij plotse ling de gelegenheid aangeboden om haar van dienst te zijn. Ik kan de geheele quaestie om trent haars vaders dood in orde brengen en den armen van Aspen te hulp komen. Die goede kérel!' Hij zou waarachtig liever zijn meisje er aan gegeven hebben, dan zijn kameraad te ver raden. Ik verbeeldde mij altijd dat men gebrek moest geleden hebben en in den vreemde, ge varen en moeilijkheden moest hebben door staan, om kloek en flink te worden maar ik bemerk thans dat men ook groot kan zijn, ai is men geen dolende riddei geweest. Nu, wij zul len Londen en de beschaving weder moeten ver laten. Ach, niemand zal mij missen niemand zal ooit te weten komen waarom ik weder verdwenen ben. Ja, Fidelia moet het weten maar er zijn nog andere dingen die zij nooit weten zal. Zij zal nooit te weten komen wat ik voor haar voel. Dat zou haar maar kwellen en verdrieten. Het leven is een raai boeltje Ik zou misschien vrij wat gelukkiger geweest zijn, als ik den gewonen weg was opgegaan en stil thuis ware gebleven, en met een lief vrpuwtje was getrouwd. Maar gedane zaken nemen geen keer, (Wordt vervolgt). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5