DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON, De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Zaterdag 29 April 1922. NV 1.324. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandscli Nieuws. 50 Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal «5. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ■ra—arararaMU uw——BKanmc DE CONFERENTIE TE GENUA. De geallieerden zijn gisteren langdurig bezig geweest met de behandeling van het document dat aan de bolsjewiki zal worden aangeboden. Van gezaghebbende Italiaansche zijde wordt verklaard, dat het geen ultimatim en zelfs geen memorandum zal zijn, maar veeleer den aard zal hebben van een ontwerp-conventie. In de inleiding wordt behalve van de functionneering van het internationaal consortium ook gespro ken over de werking van de Britsche uitvoer- credieten. Volgens het Britsch-Italiaansche ontwerp voor het aan de Russen te overhandigen memorandum zullen alle staten medewerken aan het herstel van Rusland, hetzij door geld, hetzij door mate riaal, arbeiders of technische deskundigen.Frank rijk stelt kapitaal en technische deskundigen ter beschikking. De Duitsche bladen deelen over het aan Rus land te overhandigen memorandum- het volgende mede Het treedt in de plaats van het memorandum van Londen. liet bestaat uit 9 bladzijden, terwijl het rap port der Londensche deskundigen er 21 telt. De inleiding beslaat vier bladzijden en bevat de in het memorandum der Londensche ex perts niet vermelde aanbiedingen van econo mische én financieele hulp aan Rusland. Het hoofddeel bevat in 10 artikelen in plaats van de 28 artikelen van het Londensche merno- radum de voorwaarden, die als minimum voor een credietverleening door Rusland moeten worden aanvaard. Men heeft er naar gestreefd om den tekst zoo kort en beknopt mogelijk te houden en dien van alle omslachtigheden vrij te houden, die in het Londensche memorandum voorhan den waren. Het nieuwe document houdt in belangrijke mate rekening met de gevoeligheden van de Russen ten opzichte van hun souvereiniteits- rechten in hun eigen land in het bijzonder wat betreft de vroeger geëischte capitulaties zijn zeer vérstrekkende verzachtingen en doorhalingen aangebracht. HfcVan de 10 clausules blijven de vier, welke de beoordeeling van het verleden betreffen, n.l. de erkenning der voor-oorlogsschulden, de voorwaarden voor het toestaan van een moratorium, de vergoeding van de door bui tenlanders geleden schade, de reductie van de oorlogsschulden en de eischen in zake den genationaliseerden eigendom, onveranderd. De inleiding, die zeer belangrijk is, omdat zij voor de eerste maal officieel de hulp om schrijft, die de te Genua vertegenwoordigde staten bereid zijn aan Rusland te verstrekken, zou zijn opgesteld volgens een ontwerp van Lloyd George. Daarin wordt gesproken over de functie van het internationaal consortium, over uitvoerfaciliteiten en over de instelling van verbindingen met de Zwarte Zee, hetgeen n het bijzonder Italië aan het hart ligt, welk land ook het voornemen heeft, om materiaal en arbeidskrachten, speciaal voor de reorgani satie en het herstel der spoorwegen naar Rusland te zenden. De „Times" verneemt uit Genua In de gisternamiddag gehouden vergadeiing van de politieke subcommissie verzocht Barthou een persoonlijke verklaring te mogen afleggen. Hij zeide „Ik verneem geruchten omtrent mijn Ik heb een anderen weg gekozen en dien zal ik tot het einde toe moeten afleggen. Als een schim ben ik weder in de Londensche beschaving geslopen en als een schim zal ik weder daaruit Verdwijnen." XIX. Ik ben Rat Gundy. Den volgenden morgen wandelden Lady Scardale en Fidelia een oogenblikje in den tuin. Voordat het dagwerk weer zou beginnen. Fidelia had alles aan haar vriendin verteld. Deze had met gemengde gevoelens toegeluisterd. Zij verheugde zich in Fedeli'as geluk, doch zij zou Wel gewenscht hebben dat dit geluk in een anderen vorm tot haar ware gekomen. „Lieve Fidelia," zeide zij, „je weet, dat, alles wat jou gelukkig maakt, ook mij verblijdt alleen ben ik een weinigje teleurgesteld. „Teleurgesteld?" vroeg Fidelia hare oogen wijd openzettende. Teleurgesteld. Waarin „Niet in u, mijn kind, denk dat met maar ik had zoo gehoopt, dat Robert je hart zou ver- a.s. vertrek naar Parijs. Zelfs beweert men, dat ik de conferentie voor goed zal verlaten. Deze laatste bewering is volslagen ongegrond en het is nog onzeker, of en wanneer ik naar Parijs zal vertrekt en." Lloyd George maakte bezwaar tegen het vertrek van Barthou en zeide „Dit is de tweede maal, dat het hoofd van een Fransche delegatie voornemens is, een internationale conferentie te verlaten. De vorige maal hier zinspeelde Lloyd George op Briand's ver trek van Cannes was het resultaat niet bemoedigend." Lloyd Geoige verzocht Barthou te Genua te blijven, roemde diens verzoenen den aaid en zijn duidelijk verlangen, om de moeilijkheden van de conferentie te overwin nen. De commissie behandelde vervolgens de beide ontwerpen van het document, dat aan de bolsjewiki zal worden aangeboden. De in leiding was het eerst voorgelezen. Lloyd George achtte de Fransche inleiding te vaag en was tevens van'meening, dat die afweek van de voorstellen op 15 Aprd in een particuliere samenkomst aan de bolsjwiki ge daan. Barthou verklaarde die meening niet te deelen en wees er op, dat de bolsjewiki zelf zijn afgeweken van den inhoud van Tsjitsje- rin's brief, terwijl ook het verdrag van Rapallo de omstandigheden heeft gewijzigd. Het resultaat van de besprekingen was, dat een bijzondere commissie werd benoemd, om de beide ontwei pen te vereenigen, Tot leden van die commissie werden benoemd Schanzer voor Italië als voorzitter, Barrére, Fransch gezant te Rome voor Frankrijk, sir Lloyd Greame voor Engeland en Motta voor Zwit serland. De commissie zou gisteravond trach ten haar taak te voltooien om den vereenig- den tekst heden aan de voltallige vergade ring van de politieke commissie te kunnen aan bieden. Men verwacht nu, dat Barthou niet naar Parijs zal gaan, alvorens die tekst aan de bolsjewiki zal zijn overhandigd. RUSLAND. Van doorgaans betrouwbare zijde wordt aan de Times" gemeld, dat Lenin op het al- Russische Sovjetcongres, dat op 5 Mei a.s. de kwestie van het particulier bezit zal bespreken, een zeer belangrijke verklaring zal afleggen. Naar verluidt, heeft Lenin besloten, aan de eischen van Europa toe te geven. Daartegen kant zich de militaire partij onder leiding van Trotsky die zijn aanhangers uit de provincie heeft op geroepen. IERLAND. De „Star" verneemt uit Dublin, dat gewapende republikeinen gisteren den onderkoning van Ierland, Lord Fitzalan, twee auto's afhandig wisten te maken. Een lid van den koning van Ierland, lord Gitzalan, reed op klaarlich ten dag naar een winkel. Nadat hij was uitge stapt, kwamen plotseling zeven gewapende man nen te voorschijn, die den chauffeur en den naast hem zittenden politiebeambte met hun revolvers bedreigden. Daarop sprongen zij in den auto eri x-eden zij er mede naar Tipperary, welke stad in handen van de republikeinen is. Kort voor aankomst aldaar lieten zij den chauf feur en den agent uitstappen en heengaan. In den tweeden gestolen auto was lord Fitz alan, zelf naar een renbaan buiten Dublin ge reden. Hij liet den auto binnen het hek wachten onder toezicht van den chauffeur en een bewaker. Toen de chauffeur even naar een ren ging kijken overvielen twee gewapende mannen den be- overd hebben. Ik houd het er voor, dat hij ook doodelijk van je is, en je zoudt hem zoo gelukkig gemaakt hebben. Als hij jou tot vrouw had, zou ik mij nooit meer beangst gemaakt hebben, dat hij weer tot het doen van dwaas heden zou kunnen vervallen." „Maar, Lady Scardale, ik zou hem niet geluk kig hebben kunnen maken. Ik bemin Gerard en hij bemint mij. Wees daar niet boos om en du:dt het vooral hem n;et euvel." „Neen, dat zal >k met doen. Hij is een beste man en ;k ben overtmgd, dat hij je gelukk;g zal maken. Zijt ge van plan spoed'g te trou wen „Dat dat weet 'k met. Ik kan het u haast met zeggen, maar ;k kan met gelukk'g zijn, ;k kan geen mij aangeboden geluk aan nemen voordat ik den man gevonden heb, die mijn vader vermoord heeft en ik hem aan het gerecht heb overgeleverd." Lady Scardale deinsde ontzet acnteruit.Zoo iets had zij niet achter Fidelia gezocht. „Kindlief," zeide zij, „wat zou het u geven of je dien man, wie hij ook moge zijn, aan het gerecht oveigaaft Is het niet heel wel mogelijk dat hij in eei> tweegevecht het leven heeft ver loren „Zegt u dat ook al, Lady Scardale Zoo spre ken zij allen Gerard, uw zwager, iedereen." Zouden Geraid en mijn zwager daarin niet gelijk hebben Vrij waarschijnlijk dan jiji waker, waarna zij er met den auto van door gingen. Uit Cork wordt gemeld, dat aldaar vijf ingezetenen in hun woningen werden doodge schoten. FRANKRIJK. Paul Deschanel, oud-president der Fransche Republiek,.is gister overleden. SPANJE. De aankomst te Madrid wordt gemeld van een Duitsche delegatie, die belast is met het openen van onderhandelingen op handels gebied met Spanje. AMERIKA. Uit Apollo (Pennsylvania) meldt Reuter Gister heeft de eerste homaanslag in verband met de mijnwerkersstaking plaats gehad, toen drie mijnwerkers gedood en een aantal anderen gewond werden door de ontploffing van een bom, welke geworpen was in de slaapzaal van de mijn werkers der Patterson-mijn. JAPAN. De slachtoffei's der aarbeving te Tokio be dragen tot nu toe één doode en één gewonde. De aardbeving was nog heviger te Yokohama, waar één persoon gedood en verscheidenen ge wond werden, waaronder eenige Europeanen. ALLERLEI. De koningin van Spanje, vergezeld door twee van haar kinderen vertrok naar Londen, waar zij Zondag zal aankomen tot het bijwonen van de begrafenis van haar broeder Lord Leopold Mountbatten. Admiraal Strauss, de opperbevelhebber van de Amerikaansche Aziatische vloot is Dinsdagavond aan boord van het slagschip „Huron" met drie compagnieën mariniers naar China vertrokken ter versterking van de Ameri kaansche wachten te Peking en Tientsin. De „Huron" gaat naar Tsjjn Wang Tau in de Golf van Liautoeng aan de kust van Tientsin. De Ver. Staten hebben Egypte officieel erkend. Harding zond aan koning Foead een gelukwensch en voegde er bij, dat Amerika zich zijn extraterritoriale en uit andere verdragen voortvloeiende réchten voorbehoudt. Uit Stockholm meldt men dat de Zweedsche meteoroloog dr. Malmgren Roald Amundsen zal vergezellen op zijn a.s. reis naar de Poolstre ken, die vijf jaar zal duren.De expeditie breekt omstreeks 1 Juni uit Seattle op. Aan een Brusselsch blad wordt geseind, dat Tschitscherin een nieuw onderhoud heeft gehad met den aartsbisschop van Genua en dat het doel van dat onderhoud was het vestigen van een sovjet-gedelegeerde bij het Vaticaan. Pensioenen. Naar het CoiT.-Bur. verneemt is heden een wetsontwerp beti-effende de pensioenen van weduwen en weezen van militairen van de Land en Zeemacht naar den Raad van State verzonden Coevoi'den. Dit jaar zal het 250-jaar geleden zijn, dat de vesting Coevorden door Mijndert van der Thijnen schoolmeester te Coevorden, en Rabenhaupt, commandaixt van de bezetting Groningen, werd bevrijd uit de handen van den Bisschop van Munster, Barend van Galen (Bommen Bei-end). Dit feit zal feestelijk worden herdacht. Een commissie heeft zich reeds gevormd die de plannen nader zal uitwerken. Gedurende het feest, dat vier dagen zal dui'en, zal o.a. een gedenksteen worden onthuld. Wijziging van de Arbeidswet. Het Verbond v. Nederlandsche Fabrikanten verenigingen zal a.s. Dinsdag te Utrecht een algemeene vergadering houden, o.a. ter bespre king van het ontwerp tot wijziging van de Ar beidswet 1919. Gezant in Estland, Letland en Litbauen. Het vooi-nemen bestaat, ridder Van Rappard, Hr. Ms. gezant bij de hoven van Denemarkeix en noorwegen, tegelijkertijd in dezelfde hoedanig heid te accredeteeren bij de Oostzeestaten Est land, Letland en Lithauen. Een nieuwe omzetbelasting in Duitschland. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland maakt bekend, dat in Duitsch land een nieuwe omzetbelasting met terugwer kende kracht van 1 Januari 1922 af in werking getreden is. De omzetbelasting is in het alge meen van 1j2 op 2% der factuurbedragen ver hoogd, terwijl de omzetbelasting voor luxe artikelen op 15 gehandhaafd blijft. Bij den invoer behoeft geen omzetbelasting betaald te worden over goederen, die door buitenlandsche eigenaren aan Duitschers in commissie of in consignatie gezonden worden. De vrijdom van de omzetbelasting bij den uitvoer is opgeheven. Zij bedraagt ook voor luxe artikelen 2%. (^Goederen, die geleverd worden op contracten, welke vóór 31Decemberl921zijn afgesloten zullen nog tot 30 Juni 1922 bij den uitvoer den vrijdom van de omzetbelasting genieten. Z. H. de Paus over de eenheid der Nederlandsche katholieken. Naar wij vernemen is, gedurende de audiëntie, door Z. H. den Paus aan Mgr. denAartsbisschop van Utiecht jl. Maandag ten Vaticane verleend, ook de dreigende verdeeldheid in de R.K. Staats partij ter sprake gekomen. De H. Vader betuigde hierbij, steeds alle die niets van het leven in zulke wildernissen weet." „Maar ik kan het niet gelooven. Mijn vader was geen man om met iemand twist te zoeken. Daarvoor was hij veel te zacht van aard. Neen, ik weet dat hij vermoord werd. Ik heb een moord vóór mij gezien. Iemand weid door een ander aangevallen en vermoord." „Was het je vader van wien je gedroomd hebt „Dat weet ik niet. Ik kon zijn gelaat niet zien." „Kom, houd je nu met vroolijker gedach ten bezig. Het leven is zoo kort. Geniet er van." Terwijl zij dit zeide, verscheen Robert Granton aan de deur. „RobertOp dit uur 1" zeide Lady Scardale. „Wat zou dat beduiden Toen Robeit naar haar toeti-ad, was er een wolk op zijn gelaat en de beide vrouwen schrik ten. Hij deed echter zijn best om op luchtharti- gen toon te zeggen „Hoor eens, meisjes, jullie moet je goed hou den en je best doen een man terzijde te staan die je hulp noodig heeft en je niet te zenuw achtig te maken, want het is niet zoo heel erg." Fidelia werd doodsbleek. Zij wist dat er iets met Gerard gebeui-d was. Lady Scardale zeide haastig „Zeg ons het ergste Robert. Ik wil het weten." „Wel het ergste is dat onze vriend Gerard zich erg bezeerd heeft. Maar het is niet gevaar lijk. Hij zal herstellen." „Is dat zeker zeide Fidelia, met trillende stem. „Is hij heusch niet gevaarlijk. Waar is hij „Hij ligt in het Charing Cross Hospitaal. Ik heb hem een paar uren geleden bezocht. Hij is gisteravond, bij de rivier, door een schurk onverhoeds aangevallen, die hem een paar lee- 1 ijke slagen op bet hoofd heeft gegeven, maar het zal alles terecht komen en spoedig ook." „Wat zegt hij er zelf van vioeg Lady Scar dale. Granton aai'zelde. „Om u de waarheid te zeggen, zeide hij niets, daar hij ten gevolge van de kwetsuur een beetje aan het ijlen was. Men vertelde mij dat dit een goed teeken was." „Wie heeft hem die slagen toegebracht vroeg Fidelia. „Dat is onbekend. Waarschijnlijk de een of andere straatroovei „Neen, dat is niet zoo I" riep Fidelia uit, „en dat gelooft u ook niet. Dat kan ik aan uw ge zicht zien. Het was dezelfde dag dien Seth Chic kering doodsloeg." „Nu, dat kan ook wel mogelijk zijn. Ik ben vast overtuigd dat er een netwerk van moord om ons heengeweven is, maar ik zal niet rusten totdat ik de waarheid ontdekt heb." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1