DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Maandag 1 Mei U>22. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39 Abonnementen per 3 maanden 2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Uit Genua wordt gemeld, dat de oubcommis- sie voor Russische aangelegenheden Zaterdag morgen, zonder de Russische delegatie, vergader de. In deze bijeenkomst is de volgende text aan genomen als inleiding voor het antwoord aan Rusland De inleiding begint met 'de volgende woor den Alle mogendheden wenschen ten zeerste de hervatting van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen alle naties. Voorts koes teren zij eveneens den wensch, dat Rusland weer zijn historische rol in het Euröpeesche statenstelsel zal opnemen. Rusland is in het verleden steeds een belangrijke factor geweest in het economisch systeem van Europa. Thans echter is dit land geheel uitgeput. Het uitscha kelen van Europa heeft bijgedragen tot den wan- oidelijken toestand, waarin de wereld is geraakt. Bovendien gaat Rusland zelf gebukt onder den hongersnood en de epidemiën, welke in dit land zijn uitgebroken en die tevens ook de andere landen van Europa bedreigen. Het herstel van Rusland is ook in het eigen belang van dit land noodig, doch het is niet mogelijk zonder dat voor dit doel kapitaal zal worden beschikbaar gesteld, terwijl het ook zonder de ervaring van de West-Europeesche mogendheden onmogelijk zal zijn. Zoodra de noodige garanties worden gege ven vooi het leven, de veiligheid en het eigen dom van de vreemde onderdanen in Rusland, zoodat zij hun arbeid in Rusland weer kunnen ter hand nemen en zij er hun vroegere be zittingen weer zullen terugvinden, zullen de vlugsten onder hen reeds dadelijk terugkee- ren om er hun vroegere bezigheid weer op te nemen. De landbouw en de industrie moeten zich weer een arbeidsveld zoeken en zij zullen dit ook vinden, zoodra er in Rusland omstandig heden in het leven zullen zijn geroepen die vertrouwen wekken. Hetgeen Rusland op dit oogenblik noodig heeft, is zoo veel omvattend, dat daaraan niet tegemoet is te komen voor en aleer de kooplieden de Russische markten gaan opzoeken. Rusland heeft niet alleen behoefte aan levensmiddelen, kleederen, en geneesmid delen, doch evenzeer aan locomotieven, spoor wegwagons en havenmateriaal, zonder welke middelen zijn transportwezen landbouw en in dustrie er niet bovenop zullen komen. Al deze middelen zijn aan Rusland te verschaffen door middel van de industrieele landen en wel zoo dra de mogendheden de verzekering hebben ontvangen, dat Rusland zijn Verplichtingen zal nakomen. Het benoodigd kapitaal zou den met vertrouwen aan Rusland Worden verstrekt en ieder land van Europa is bereid, aan den we deropbouw van Rusland mede te werken, deels dooi het verleenen van financieelen steun, deels door het bevorderen der industrie in Rusland Ook de verschillende regeeringen zijn bereid mede te werken tot dat doel, aange zien het voor een niet onbelangrijk deel hier geldt, het aarzelen van de industrieelen om in Rusland ondernemingen te beginnen, te doen verdwijnen. Er zij evenwel op gewezen, dat dit aarzelen der industrieelen voortspruit uit de vrees dat zij hun kapitaal in Rusland zullen verliezen. Daarom zijn ook de regeeringen bereid mede te werken tot herstel van Rusland, overtuigd als zij zijn, dat de eerste pogingen tot het her stel spoedig navolging zullen vinden. In enkele landen zijn reeds voorbereidende maatregelen tot dit doel genomen, welker uit voering mogelijk zal zijn, zoodra een overeen komst met Rusland zal zijn gesloten, welke zol zijn gebaseerd op hetgeen in deze inleiding in groote trekken is uiteengezet, alsmede meer in het bijzonder op hieronder nader Uiteen te zetten voorwaarden. Eenige landen hadden reeds besloten tot op richting van een internationaal consortium met een kapitaal van 20 millioen pond ster- ling. Het doel van dit consortium zou zij"n de financieering van ondernemingen, welke het herstel van Rusland op het oog zouden heb ben. Al lijkt het daarvoor bestemde kapitaal wat gering, mag toch niet uit het oog worden ver loren, dat dit kapitaal weliswaar alleen het kapitaal van dit consortium uitmaakt, doch dat achter dit consortium de verschillende lan den met hun financieele middelen staan. oorts hebben eenige landen zich bereid ver klaard, mede te werken tot Ruslands herstel, door hun onderdanen, die zich in Rusland be vinden en daar ondernemingen bezitten, voor schotten te verstrekken. Daarbij komt dan nog het particulier crediet van de banken aan de industrie, waartoe de banken zullen overgaan, zoodra er zekerheid zal bestaan, dat de onder nemingen in Rusland een bestaansmogelijkheid zullen bezitten. Het Engelsche stelsel van handelsfaciliteiten ka® #*k ia Rusland worden toegepast. Hier- Advertentiën: 1 5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. voor zijn 25" millioen pd. st. beschikbaar. Zou noodig kan aan het Engelsche parlement wor den voorgesteld, dit bedrag te verhoogen. Bovendien bestaat in Engeland een stelsel tot bevordering van den Engelschen uitvoer, en van het hiervóór beschikbaar gestelde bedrag van 25 millioen pd. st. is nog 15 millioen be schikbaar. De Engelsche regeering is bereid, een verlenging van de betreffende wet voor te stellen. Frankrijk kan in verband niet het nood zakelijk heTstel van zijn verwoeste gebieden voor het herstel van Rusland geen rechtstreek- schen financieelen steun beschikbaar stellen, doch de Fransche regeering heeft te Cannes principieel toegezegd, aan een internationaal consortium voor eenzelfde bedrag deel te nemen als Engeland. Frankrijk kan Rusland zaaikoren leveren. Plannen voor de levering van machines aan den landbouw zijn opgesteld. Bovendien 1S technisch personeel beschikbaar. Frankrijk kan rond 1.200 locomotieven, 25.000 wagons en ma teriaal vooi het instandhouden daarvan leveren. Italië is bereid door zijn landbouworganisatie en zijn ervaring op dit gebied aan het herstel van den Russischen landbouw mede te werken en voorts in samenwerking met Rusland de Russische industrieele en landbouwonderne mingen weer op te richten. Japan biedt hulp aan voor het aanmoedigen van den handel met Rusland. De Japansche regeering staat aan Russisch-Japansche handel maatschappij een crediet toe van acht mil lioen yen. De Belgische regeering staat een afzonderlijk crediet toe van 250 millioen francs ter bevor dering van den uitvoer. Het grootste deel van deze som kan ten bate van Rusland worden aangewend. De Belgische regeering heeft be- sloten, bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, opdat de Belgische financiers aan de oprichting van het internationaal consort'um zullen kunnen deelnemen. België zal voor 20 van het kapitaal van dit consortium teekenen. Wanneer er gunstige veranderingen in het huidi ge Russische regime komen, welke aan de eige- naais en kapitalisten vertrouwen inboezemen, zullen er door het particulier initiatief in België ook sommen worden gevonden die noodig zullen zijn om de Belgische fabrieken en mijnen in Rusland te herstellen. Men schat, dat hiervoor een milliard francs noodig zal zijn. Zaterdagmiddag kwam de subcommissie weer bijeen, zonder de Russen. 'tAntwoord aan Rusland werd toen verder besproken. Volgens berichten uit Genua, zou Barthou ter nadere vaststelling van zijn standpunt inzake Russische kwestie en 'tEuropeesche pact zich gis tel voor eenigen tijd naar Parijs hebben begeven. beperkt. Te Peking is het nog betrekkelijk rus tig. De autoriteiten zijn er met den steun van de buitenlandsche legaties in geslaagd, de troe pen buiten de muren van de stad te houden, terwijl het spoorwegverkeer met Tientsin nog is gehandhaafd. IERLAND. De Iersche vredesconferentie is klaarblijke lijk gestiand op den eisch van de Valera om de verkiezingen nog weer uit te stellen. Collins en Griffith hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij zeggen, dat de oppositie heeft geweigerd, eenig Voorstel te doen of te aan vaarden, dat gebaseerd was op een volksstem ming binnen eenmaand,eneenverkiezingirtJuni, waarin ook was opgenomen het aanbod tot het houden van een tweede verkiezing, gebaseerd op een stemming van. volwassenen, over de aanvaarding, verwerking of amendeering van de Iersche grondwet. liet stuk eindigt met een verklaring-, dat de regeering van haar bevoegdheid afstand zal doen en zegt, dat het volk, dat het soevereine gezag bezit, vrij zal zijn te stemmen voor of tegen het verdrag met Engeland. ALLERLEI. Wegens zijn automobiel-ongeluk heeft de koning van Zweden verzocht, zijn bezoek aan Brussel eenige dagen uit te mogen stellen. Tot dusver is er nog geen datum voor zijn bezoek vastgesteld. ^Innenlm d. Wachtgelden voor burgerlijke rijksambtenaren. Naar de „Rsb." meldt, is de regeering thans voornemens het wachtgeld voor burgerlijke ambtenaren als volgt te herzien. Met betrekking tot den duur en het bedrag van het wachtgeld wordt onderscheid gemaakt tus schen ambtenaren, die een ambt bekleeden, het welk een hoofdbetrekking vormt en die dus niet zoo gemakkelijk een andere gelijkwaardige be trekking krijgen en anderen. Het wachtgeld zal dan loopen voor eerstge- noemden over een tijdvak gelijk aan zijn dienst tijd en bedraagt a, voor kostwinners gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan b. in de overige gevallen de eerste drie maanden de laatstelijk genoten wedde en daarna 60 ten hon derd daarvan. Aan de anderen d.w.z. wier ambt niet de moeilijk te vervangen hoofdbetrekking beduidt wordt een wachtgeld toegekend gedurende 3 maanden, vermeerderd voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar diensttijd, tot een' maximum van één jaar. Het 25-jarige regecringsiubileum van de Koningin. De Ilaagsche Oranjebond heeft een bespreking gehouden, om het 25-jarige regeeringsjubileum van de Koningin (in September 1923) op een "waardige wijze te vieren. Na breedvoerige besprekingen werd besloten, alle Oranjegezinde vereenigingen uit te noodigen tot deelneming voor de vorming van een comité voor het geheele land, ten einde voorbereidende maatregelen gezamenlijk vast te stellen. Binnen eenige weken zal een Vergadering worden gehouden van afgevaardigden van de vereenigingen, die haar medewerking toegezegd en instemming met het plan betuigd hebben. Verdere opgaven tot deelneming kunnen tot uiterlijk 15 Juni worden gezonden aanhet bestuur van den Haagschen Oranjebond, Luthersche Burgwal 13, en bij deri voorzitter van den Natio- nalenOranjebond.„Wat ookval,trouw staat pal", den heer A. v. d. Horst, Emmastraat 10, Amster dam. 1808 16 CHINA. Uit Peking meldt Reuter d.d. 28 April. De strijd is te Tsjang Sin Tien, op een afstand van 12 K.M. van Peking, begonnen. Te Peking hoort men het hevig artillerie-vuur. Maar verluidt werd de hevige strijd bij Tsjang Sm Hen begonnen door Woe Pei Foe, die een onverwachten aanval ondernam tegen de troe pen van Tsjang Tso Ling, waarvan een aantal gewonden reeds te Peking zijn aangekomen De verschillende legaties hebben de vreem delingen buiten Peking den raad gegeven naar de stad te komen. Omtrent het openen der vijandelijkheden tus schen de beide legermachten werd Zaterdag vernomen, dat de troepen van Tsjang Tso Ling te Matsjong een uitval deden, die in hun voor deel eindigde. De voorhoede van de troepen macht van Woe Pei Toe heet te zijn achteruit gedrongen tot voorbij Lioe Liho. Het Leger van Jang opereerde voorts ten westen van de Sun- nvier, terwijl de linkervleugel van dezemachtaan den spoorweg Tientsin-Poekow staat en de rech tervleugel aan de spoorweg Peking-Hankow. Het centrum van het leger wordt ingenomen door de beste divisies van Tsjang Tso Ling's troepen. Zijn artillerie heeft de beschikking over Krupp-kanonnen van 75 milimeter. De aanval van Tsjang Tso Ling is begonnen met het doel, den rechtervleugel van den tegen stander in te drukken. Tot dusverre hebben de gevechten zich nog tot voorpostengevechten De Cranenburgh partij. In Pulchri Studio te 's-Gravenhage is de ver gadering over de op te richten studie-commissie van de Granenburghers gehouden. Vijf en twin tig personen, o.w. twee dames, waren aanwezig. De voorzitter, mr. A. O. H. Tellegen,gaf een beknopt overzicht van de gebeurtenissen, welke tot oprichting van deze studiecommissie (een geschikte naam is nog niet gevonden) hebben aanleiding gegeven. Als grondslag voor het politiek beleid is, blijkens het verslag in De Tijd, een motieTellegen aangenomen, welke op de bekende vergadering te Utrecht niet in behandeling kon komen, om dat daar besloten werd, eigen candidaten voor de Kamer te stellen. Van deze motie luidt de conslusie als volgt De vergadering enz. besluit a. aan al degenen, die adhaesie betuigen, het dringend verzoek te richten krachtig mede te werken in woord en geschrift, ook door deel neming aan het werk der kiesvereenigingen, op dat in de Katholieke Staatspartij niet alleen de belangen van een of meer groepen ,maar die van allen worden behartigd en zeer zeker in de naaste toekomst bij het ontwerpen en uit voeren van zaken rekening zal worden gehouden, niets slechts in naam maar ook in werkelijk heid, met financieele en economische mogelijk heden b. te verzoeken aan allen, die in de kiesver- eeniging ervaring zouden opdoen, dat het niet wel mogelijk is het algemeen belang behartigd te krijgen, daarvan mededeeling te doen aan het bestuur van den Algemeenen Bond c. een bestuur te benoemen, dat na zal gaan, welke andere middelen kunnen worden aange wend tot herstel van het in de Katholieke Staats partij verstoord evenwicht en het resultaat daar van, na gehouden bespreking, zal mededeelen aan het bestuur van den Algemeenen Bond. De voorzitter deelde mede, dat het in de be doeling ligt voeling te zoeken met gelijkgezinden, uit andere kieskringen ten einde de in Den Haag gevoerde actie landelijk te maken. Spreker heeft een brief ontvangen van enkele personen uit het ïuiden, waaruit blijkt, dat men ook daar voor het dergelijke actie in de kiesvereenigingen veel voelt. De heer Th. P. Ten Hagen zeide, dat men toch naar buiten duidelijk moet doen blijken, dat het hier geen actie geldt, tegen, maar in en voor de kiesvereenigingen. In dit verband werd door kapitein Lambooy voorgesteld, dat de club zal beginnen met leden voor de kiesvereeniging te werven. Dit voorstel vond algemeen instemming. De voorzitter ondersteunde wat door de vorige sprekers werd gezegd en deed op zijn beurt het voorstel, in de statuten vast te leggen, dat men aangesloten moet zijn bij de kiesvereeniging om lid te kunen worden van de studieclub. De vergadering ging hiermede accoord. Het bestuur werd als volgt samengesteld mr. Tellegen, voorzitter, Th. P. Ten Hagen, secretaris, mevrouw Simonis, penningmeesteres- se, mr. Hermans en J. P. van Heijst, leden. De heer Cikot, in een vorige vergadering tot bestuurslid benoemd, heeft bedankt en is tot de nieuwe katholieke partij overgegaan. De ontslagen bij de Spoorwegen. Vrijdagmiddag j.l. had een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een bespreking met den minister van Waterstaat en een zijner ambtenaren. Uitgangspunt hiervan waren de ontslag maatregelen en de weigering van de directie en regeering om een wachtgeldregeling in te voeren. De minister verklaarde opnieuw, dat niet verder gegaan kon worden dan toepassing eventueel van het Reglement Dienstvoorwaar- den voor het personeel met langer dan één dienstjaar. Vergelijking met de houding der regeering ten opzichte van Rijkspersoneel, als omschre ven o.a. in het eigen wetsontwerp omtrent den rechtstoestand van ambtenaren, werd af gewezen, én wijl dit nog slechts een ontwerp was én omdat het daar alleen personeel in vasten dienst betrof. Duidelijk werd hierbij van regeeringszijde uitgesproken, dat haars inziens vóór alles maatregelen dienden getroffen om het mil- lioen-tekort van het bedrijf te dekken. De vertegenwoordigers der Ned. Vereen, be pleitten uitvoerig de belangen van het betrok ken personeel en ontwikkelden tegenover de opvatting van den minister het standpunt, dat het spoorwegpersoneel, ongeacht de bedrijfs- uitkomsten, onaantastbaar recht heeft op be hoorlijke arbeidsvoorwaarden. levens wezen zij er op, dat de wijze van optre den de^ bedrijfsleiding in tal van belangrijke personcelkwesties en de genomen maatregelen ongetwijfeld een stemming onder het personeel zal verwekken, die allerminst het bedrijf ten goe de komt. Gister had hierop te Utrecht in Tivoli een groo te demonstratieve vergadering der Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel plaats, waarin men 't er over eens werd, orn, zoo de andere organisatie's, die de meeste leden tellen, meegingen, tot daad werkelijk verzet over te gaan. De Arbeidswet. Het hoofdbestuur van de Reedersvereeni- ging vooi de Nederlandsche Haringvisscherij schrijft in een adres aan de Tweede Kamer, dat bij ongewijzigde aanneming van de voorstellen tot wijziging van de Arbeidswet nog vele en onoverkorqenlijke moeilijkheden voor het ha- ringbedrijg blijven bestaan. Deze moeilijkheden rijn bij herhaling en met nadruk ter kennis van den minister van arbeid gebracht, en er was verwacht, dat er rekening mee zou zijn gehouden. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, meent het hoofdbestuur der Reedersverèeniging zijn op merkingen onder de aandacht van de Tweede Kamer te moeten brengen. Grondwetsherziening. Men meldt dat reeds heden het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de jongste voorstellen tot Grondwetsherziening zal ver schijnen. De memorie van antwoord van de regeering zou vermoedelijk Dinsdag of Woens dag worden gepubliceerd, zoodat nog op het einde van deze week de openbare behandeling in de Kamer zou kunnen geschieden.- nieüwlschmme courant I t I plarnnn IntAVAAmmimMMi oer n aa 'nZjjchte, reukeiooze Zxep, Waarin de Zuiverste grondstoffen verwerkt zijn, is T beste voor baby'j huid je. zegt de dokter. Daarom gebruik ik De G^ersZeepmy Vl aerdirgm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1