De C. B. V. wil liquideeren. De Raad van Commissarissen der „Centrale Bouwmaterialenvoorziening" heeft aan de aan deelhouders een schrijven gericht, waarin de mo tiveering wordt gegeven van het voorstel om over te gaan tot liquidatie der N. V. In dit schrijven wordt o.a. betoogd, dat na uitvoerige onderhandelingen met den minister van Waterstaat de Raad tot de overtuiging kwam dat eenerzijds het arbeidsveld der C.B.V. in de naaste toekomst aanzienlijk zou worden beperkt, anderzijds de regeering ten slotte niet gezind was mede te werken tot verzekering van de posi tie der C.B.V. als inkoopcentrale van bouwstof fen voor woningbouw op voet van de Woningwet. Tegen Zakelijke Bedrijfsbelasting. Donderdagavond heeft te 's-Gravenhage het voorloop:g com:té van act;e tegen de Zakelijke bedrijfsbelasting vergaderd. De voorz'tter, de heer W. O. A, Koster, wees er, volgens het „Vhd." ;n een korte inleiding op, dat de uiter lijke bedrijfsbelasting rechtvaardig, noch econo misch juist is. En dit zijn toch de eischen, die aan een belasting moeten worden gesteld. Deze belasting is een lapmiddel, om het belastingge bied der gemeenten te verruimen. Het is on juist gezien een bedrijf te belasten, omdat het aan vele arbeiders werk geeft, terwijl toch deze arbeiders nuttiger bewoners voor de maatschap pij zijn dan dat de menschen als werkloozen rondlobpen. Werd er nu veel geld verdiend, men zou zich gemakkelijk bij deze belasting neerleggen, in dezen crisistijd denkt men er echter anders over. De bedrijven hebben het zeer zwaar, terwijl tal van overheidsmaatrege len de crisis nog verscherpen. Bovendien is de werking van deze belasting zeer onbillijk, daar zij op kleine en op groote winsten, zelfs op ver liezen, gelijk drukt. Gevraagd werd of de belasting op de arbei ders mag worden verhaald. De voorzitter ant woordde, dat men ten allen tijde loonsverlaging kan invoeren Hij achtte het onrechtvaardig echter, een belasting, welke men onbillijk vindt, op onschuldigen te verhalen. De vergadering deelde deze meening. Na uitvoerige discussie is een comité van actie gevormd, bestaande uit de heeren S.P. Lips (voorl. seer.) P. A. v. Eldik, G. v.d. Hoog, P. v.d. Zwan, Jansen, v.d. Meer, Schuurkamp, P. J. Vreeburg, terwijl in het comité tevens zit ting zullen nemen vertegenwoordigers van de Hanze, de 's-Gravenhaagsche Winkeliersver- eeniging, de Maatschappij van Nijverheid en de Prot. Chr. Middenstandsvereeniging. en Gewestelijk Nieuws Verjaardag II.K.H. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den 13en verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana werd door de Oranje- Vereeniging alhier 't volgend telegram verzon den H. M. de Koningen. Den Haag. Bij "gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana biedt de Oranjevereni ging te Schiedam uwe Majesteit en Uwe Konink lijk© familie eerbiedig gelukwenschen aan. Montfoort. Voorzitter. 't Gemeentebestuur zond volgend telegram Aan Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. den Prins der Nederlanden. Biedt het Gemeentebestuur van Schiedam op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana eerbiedig Zijn gelukwenschen aan. De Burgemeester A. Gijsen, „Utile Dulci". Naar men ons mededeelt bedraagt het batig saldo der Weldadigheids-voorstelling van ,,Fe- mina", op Vrijdag 21 April j.l. door de Schiedam- sche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" gegeven, 400,83." Zooals bekend, wordt dit bedrag gelijkelijk verdeeld onder De Schiedamsche Gezondheids kolonies, De Vcreeniging tot Bestrijding der Tu berculose (afd. Schiedam) en de Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen. De belastingdruk te Schiedam. Op welk een ontzettende wijze de belasting druk te Schiedam is opgevoerd blijkt wel uit de volgende cijfers Gemeentelijke inkomstenbelasting 1921/1922 voor gehuwden met 2 kinderen beneden 10 jaar (bedragen in guldens afgerond) Zuiver ink. Rotterdam den Haag Schiedam Ï.000 - - 1.100 7 - 1.200 4 12 - 14 - 1.300 8 17 - 21 - 1.400 - 11 23 - 28 - 1.500 - 13 29 - 35 - 1.600 - 17 35 - 42 - 1.700 - 21 44 - 50 - 1.800. - 25 47 - 58 -1.900 - 27 53 - 65 - 2.000 - 31 61 - 73 - 3.000 - 76 - 125 - 154 - 4,000 - 123 - 192 - 242 - 5.000 - 176 - 262 - 337 - 6.000 .- 231 - 335 - 438 - 7.000 - 292 - 409 546 - 8.000 - 358 - 485 - 660 - 9.000 - 429 - 562 - 774 - 10.000 - 508 - 640 - 889 - 20.000 - 1.505 - 1.532 - 2.033 - 30.000 - 2.518 - 2.608 - 3.177 - 40.000 - 3.530 - 3.698 - 4.321 - 50.000 - 4.543 - 4.788 - 5.465 - 1Ö0.000 -9.605 - 10.238 - 11.185 liet begint hoogtijd te worden, dat er ook in Schiedam de krachtigste maatregelen worden getroffen om de belastingen te verlagen. De verhouding der cijfers tusschcn de twee grootste steden dezer provincie eh Schiedam is aller bedenkclijkst. Rijkskieskring „Dordrecht. Zaterdag vergaderde te Rotterdam de R.K. Rijkskieskring „Dordrecht" onder voorzitter schap van den heer P. J. Lagerwey, alhier. Na opening, door den voorzitter, werd al lereerst aan de orde gesteld de bestuursver kiezing. De aftredende bestuursleden de heeren G, J. Tollenaar, F. A. Jansen en G. A. van Kampen (allen herkiesbaar) werden bij acclamatie herko zen. Tot bestuurslid van den Bond werd met al- gemeene stemmen gekozen de voorzitter P. J. Lagerwey. Uit 't financieel verslag bleek, dat de rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van 832,21 Va- Vervolgens kwam aan de orde de bespreking over de candidaturen Borghols, Kuiper en Prof. Veraart, van welke heeren eerstgenoemde ge noemd is in verband met de N. K. P. actie en beide laatstgenoemde heeren op de onlangsge- houden vergadering in HotelTerminus teUtrucht aanwezig waren. Den heer Borghols was schriftelijk gevraagd, of hij lid der R.K. Partij was ofCranenburghef, op welke vraag echter de heer Borghols niet defi nitief heeft geantwoord. Wat de kwestie Kuiper en Veraart betreft, kon de vergadering 't niet eens worden, waarna ten slotte de volgende motie-Cremers in stem ming werd gebracht „De Kieskring Dordrecht enz. van oordeel dat de groslijst, in den tegenwoordigen vorm niet meer den wensch der kiezers weergeeft, besluit de groslijst opnieuw door de kiesvereeni- gingen te doen vaststellen." Deze motie wordt aangenomen met 84 tegen 31 stemmen. Dinsdagavond zullen de PI. kiesvereenigin- gen in het bezit zijn van den brief van het be stuur. Woensdag 10 Mei zal dan wederom een kies kringvergadering worden gehouden. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering werden gekozen de heeren Mr. Cremers, Wubbe, en Tollenaar, tot plaatsvervangers de heeren Spit, v. Kampen, v. Vliet en Grim bergen. De heer G. J. Tollenaar bracht verder het jaarverslag uit. Hierna werd door den voorzitter de agenda voorgelezen van de op 13 Mei te houden bonds vergadering. Met de voorstellen Amsterdam en Haarlem aangaande het onvereenigbaar zijn van het Burgemeester- en wethoudersschap van een groote gemeente met het kamerlidmaatschap werd door de vergadering adhaesie betuigd. Het staatsprogram werd nog geamendeerd met onder Hoofdstuk X toe te voegen „Hèrziening der Statuten van de arbeids beurzen met opheffing van de gemeentelijke arbeidsbeurzen en instelling uitsluitend van Rijksarbeidsbeurzen. Tenslotte deelde Mr. Cremers nog mede, dat hij binnenkort een voorstel zal indienen om bij de volgende verkiezingen niet met een afzonderlijke groslijst in iederen kring te komen, doch één groslijst in het geheele land als politiek advies voor te stellen. De bedoeling van dit voorstel is om tegemoet te komen aan de redelijke klacht van de intellectueelen vooral, dat zij op de samenstelling der lijsten zoo weinig in vloed hebben, benevens om de minderheden meer tot hun recht te doen komen. Want zoo als nu geschiedt, blijven eerst in de kiesver- eeniging, daarna in den kieskring ten tenslotte in de bondsvergadering bepaalde minderheden steeds zonder eenigen invloed. Hij hoopte dat door zijn voorstel aan de redelijke klachten op die wijze zou worden tegemoet gekomen. Naar we vernemen, zal allicht einde dezei week, alhier in de plaatselijke Kiesvereeniging bovengenoemde candidaten-kwestie ter sprake komen. Ambachtsschool. Vrijdagavond werd de jaarlijksche ledenver gadering in de school gehouden. De voorzitter, de heer J. Haima v.d.Wal,opende de vergadering met een woord van welkom Na vaststelling der notulen werd door den secretaris, den heer van Bergen Walraven, het jaarverslag uitgebracht, dat voor kennisgeving werd aangenomen. De rekening en verantwoording over 1921, in uitgaaf groot 150.745,171/;s,door deCommissie uit. de leden, zijnde de heeren H.B.E. Blaisse, W. Beukers A.Jzn,en J. Stegman, nagezien en accoord bevonden, werd goedgekeurd en aan den penningmeester, den heer J. Th. M. Nolet, décharge verleend. De genoemde Commissie werd dank betuigd voor de welwillend door haar verriehtewerkzaam- heden terwijl de voorzitter een warm woord van hulde en dank bracht aan den begunstiger, die sinds 1913, den tijd, dat de vereeniging met groote financieele zorgen te kampen had, de school steunde met een jaarlijksche bijdrage van 800.Door invoering der Wet op het Nijver heidsonderwijs is deze bijdrage vervallen. Vervolgens werd vastgesteld de begrooting 1923, in totaal groot 141.400.45. De aan de beurt,van aftreding zijnde bestuurs leden,de heeren J. Haima van der Wal,J. Bitter, D. Boddeüs en Mr. M. M. van Velzen werden herbenoemd. Bij rondvraag werd door het lidden heer Sto ker, uitvoerig de wenschelijkheid betoogd, om aan de A-B.S. een cursus voor kleermakers te verbinden. Door den voorzitter werd overweging van het voorstel door het bestuur toegezegd. UIT ROTTERDAM. Rotterdam krijgt zijn auto-markt, naar het voorbeeld van Amerika, waar een uitgebreide handel in second hand cars plaats heeft. Voor dit doel heeft de heer J.- Cohen, van hier, voor 11 jaar het Veemarktterrein gepacht, om daar op twee Vrijdagen per maand deze markt te houden. Een markt is deze onderneming eigenlijk niet. Hetgeen op het terrein, dat afgebakend en be waakt zal worden, aan auto's en onderdeelen bijeen wordt gebracht, wordt door bemiddeling van een deurwaarder geveild. Den dag tevoren zal alles te zien en te beproeven zijn. De onder nemer heeft tevens de moderne boxen-garage Americain in de Catharinastraat aangekocht, ter groote van ongeveer 7000 M2, waar eenigen tijd vóór de veiling het te verkooopen goed gebracht kan worden.De eerste veiling zal 5 Mei, de tweede 26 Mei plaats hebben, en verder zullen de vei lingen iederen tweeden en Vierden Vrijdag dei maand gehouden worden. De beantwoording van de vraag omtrent de levensvatbaarheid van deze veilingen zegt de ,,N. R. Crt." schijnt afdoende beantwooid te woiden door de getallen van hetgeen den onder nemer voor de eerste veiling woidt aangebo den. Vrijdag bestond dit u;t 67 personenauto's 32 motorfietsen, 15 vrachtauto's, 2 chassis, 150 autobanden. De heer Cohen is voor hetzelfde doel met, an dere groote steden in ons land in onderhandeling. Naar wordt gemeld hebben thans de onderhan delingen tusschen de firma Hofmans te R'dam en Van 't Hoff en Jongepier te Schiedam eenerzijds en deBond van Boekdrukkerijen anderzijds resul taat gehad. Het voorstel van het comité van actie uit de boekdrukkerspatroons is op enkele kleine redactiewijzigingen na, in zijn geheel door den Bond aanvaard. Een commissie zal in het leven worden geroepen, die zal hebben te onderzoeken of de meerderheid der leden voor of tegen het tarief is. Zaterdagmorgen werd geconfereerd over de vraag welk gedeelte van het personeel zal worden teruggenomen. Kwam men ook hierover tot overeenstemming, hetgeen zeer waarschijn lijk was, dan zou de staking bij de bovengenoem de firma's met ingang van heden wordenopge- heven. Naar men ons mededeelt, is de staking bij de beide betrokken firma's, dezen morgenopgeheven onder conditie, dat een commissie nog nader de al- of niet- wenschelijkheid van de handhaving, van het dwingend prijstarief onderzoekt. Gemeenteraad. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van den heer C. H. Schwagermann tot makelaar in roerende goederen. Na uiting van eenige bezwaren van de heeren mr. Kavelaars en Van der Schalk, stelt mr. Van Velzen voor, den heer Schwagermann eerst nog te vragen, dat hij preciseert, waarin hij het makelaarsvak wil uitoefenen. Hiertoe wordt besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot samenstelling van stembureaux voor-de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. De heer Van der Hoek vraagt, waarom 't raadslid, mevr. Koeten-Ooms, geen zitting heeft in de stembureaux. De voorzitter antwoordt, dat B, en W. gemeend hebben, dat dergelijke aanstelling voor haar te bezwaarlijk zou geweest zijn. Men heeft hier dus de beleefdheid in acht genomen. Overeenkomstig de voordracht worden de leden hiertoe benoemd. Tot plaatsvervanger van den heer Burgemeester wordt benoemd de heer F. A. C. Lechner. 3. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1919/'20 en 1920/'21. Overeenkomstig het advies werd voor den dienst 1919/'20 op een tweetal en voor den dienst 1920/'21 op een viertal adressen door het ver- leenen van ontheffing gunstig en op een zestal adressen voor den dienst 1920/'21 afwijzend beschikt. 3bis. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1921. Een tweetal ontwerp-besluiten tot bedragen van ƒ2330.131/2 en 187.208.75 wordt goed gekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van a. de begrooting en van de begrooting van Buitengewone Ontvangsten en Uitgaven van het Algemeen Handels-Entrepöt, dienstjaar 1921 b. de begrooting van Buitengewone Ont vangsten en Uitgaven van het Gemeente-Zieken huis, dienst 1921. Goedgekeurd. 5. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening van a. de Schiedamsche Vereeniging tot bescher ming van Zuigelingen over 1920 b. het Stedelijk Museum, over 1921 c. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1921 d. de Gezondheidscommissie, over 1921 en e. het Schiedamsch Volksbadhuis, over 1921. Overeenkomstig het advies worden deze reke ningen goedgekeurd. De heer H ij m a n wijst bij punt e. er op, dat uit de rekeningen is gebleken, dat voor een be drag van ƒ700 (i 800 bij winkeliers buiten Schiedam is gekocht. Namens den geheelen Schiedamschen middenstand verzoekt hij nu, in verband met deze kwestie, in 't vervolg der gelijke uitgaven bij de winkeliers hier in de stad te besteden. Weth. Boddeüs kan niet toezeggen, dat dit in alle gevallen zal gebeuren, zoo b.v. als het prijsverschil te groot zou zijn, maar wel kan weth. belooven, dat met gesteld verzoek zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. 6. Voorstel van B. en W. tot ruiling van een strook grond aan het Fabriplein met den heer S. Verloo. Goedgekeurd. 6bis. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer L. N. Krijgsman Jr. q.q. te Schie- broek van een perceel bouwterrein groot 875 vierk. M„ gelegen op den hoek van de Warande en de Burgem. Knappertlaan, voor den bouw van een kerk voor de Christelijk Gereformeerde Gemeente. Voorgesteld wordt den grond in koop af te staan tegen 20 per vierk. M. Hiertoe wordt besloten met 14 tegen 9 stem men. Voor stemmen de heeren Houtman, Mr. v. Velzen, Boddeüs, L. v. Pelt, Brounts, Swartjes, Schreuder, Scheffers, v.d. Most, Evers, v.d. Tempel, Slavenburg, v.d. Toorn, Mr. Kavelaars tegen Mevr. Koeten-Ooms en de heeren de Bruin Collé, Hijman, v.d. Hoek, J. M. v. Pelt, Dinke- laar, v.d. Schalk, en Korpel. De heer Van der Hoek zag gaarne de schutting, die in deze omgeving (bij de nieuwe betonwoning) erg in den weg staat, spoedig weggenomen. Weth. Van Velzen zegt, dat wegens het faillissement der aannemers hierin eenige ver traging schijnt te zijn ontstaan. 7. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van het perceel bouwterrein aan de Charlotte de Bourbonstraat aan den heer N. Krabbendam q.q. De heer Kavelaars stelt voor een artikel hierin te voegen, waarin wordt bepaald, dat de ontbinding van deze overeenkomst zonder rech terlijke tusschenkomst weer kan plaats hebben. Op advies van weth. Boddeüs kan de vergadering zich met dit voorstel vereenigen. 't Voorstel van B. en W. wordt verder goed gekeurd. 8. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot wijziging van de voorwaar den van verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burgem. Knappertlaan aan den heer G. .J. Bongers. Goedgekeurd. 8bis. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een terrein, groot 1800 vierk. M., in het Volkspark aan de Schiedamsche Lawntennis Vereeniging voor den aanleg van een tennisbaan. De heer Scheffers geeft als zijn meening te kennen, dat de hier gevraagde huurprijs van 80 wel wat weinig is. Weth. Houtman verdedigt, dat deze prijs zeker hoog genoeg is. Overeenkomstig het voorstel wordt het ge vraagde terrein in huur afgestaan op dezelfde voorwaarden als aan andere tennisvereenigingen tegen 5 cent per vierk. M. per jaar. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet, groot 280Ó, voor den aankoop van 2 paarden door de Gemeente-Reiniging. De heer Korpel vraagt, of de gemeente, bij al haar uitbreiding, nu nog niet eens kan denken aan een auto-reinigingsdienst. Weth. Boddeüs deelt mede, dat binnen niet al te langen tijd voorstellen in dezen zin den Raad wel zullen bereiken. De heer Evers verklaart zich tegen het gevraagde crediet van 2800z.i. kan men voor 50 minder terecht. De heer Van der Schalk meent ook, dat men voor den koop van deze dieren niet naar België behoeft te gaan in ons land kan men ook wel geschikte beesten vinden, die zeker niet zoo duur en toch even goed zijn. Weth. Boddeüs merkt op, dat er paarde- kracht voor noodig is, om dit voorstel er door te trekken. Hij wijst er echter op, dat deskundi gen beslist Belgische paarden voor den reini gingsdienst noodig achten, en deze paarden zijn voor niet minder dan voor 't gevraagde crediet te koopen. Misschien is 't voor 2600 ook mogelijk. De heer E v e r s is met wethouder's antwoord niet tevreden gesteld. Hij blijft pertinent be weren, dat men even goede paarden, bv. Lim- burgsche, voor veel minder geld kan krijgen. De heer Van den Toorn meent, dat men de zaak dan toch zeker nog nader kan onder zoeken Ook de heer Houtman is van deze mee ning. 't Crediet van 2600 kan immers wel toegestaan worden, onder voorwaarde, dat men nog een nader onderzoek instelt. De Raad kan zich hiermee vereenigen. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 16.000.voor de verbou wing van het pand Broersveld 142 tot bureaux van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeente lijke Arbeidsbeurs en den Schoolarts. De heer Evers wil de kwestie van het onderbrengen van den Schoolarts, eerst zien behandeld in deCommissie voor onderwijszaken en dient daarom een voorstel in dezen geest in. De heer H ij m a n sluit zich hier volkomen bij aan.Een speciale kamer voor een verpleegster achten beide heeren ook niet noodig. Weth. De Bruin stelt met eenige nadere verklaringen beide heeren tevreden, waarna de heer Evers zijn voorstel weer intrekt. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. (Slot volgt.) Gemengd Nieuws. De melkoorlog te A'dam. Dr. A. van Raalte, directeur van den gemeentelijken keuringsdienst van waren te A'dam had een samenkomst van een vertegenwoordigei van HermesiMelkinrichtingenjenvan deuVeehouder^r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2