terwijl ook in de streek, waaruit de Italiaansche troepen zijn teruggetrokken, allerlei gruwelen worden gemeld De nota doet voorts een beroep op de gevoe lens van de geallieerde mogendheden en zegt te hopen, dat deze regeeringen bereid zullen zijn aan de bezwaren van Angora tegemoet te komen. AMERIKA. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken doet thans stappen voor het weder in werking treden der voor den oorlog gesloten overeen komsten met Duitschland, Oostenrijk en Honga rije met betrekking tot de patenten, de rechten van schepen in de havens, consuls en de uitleve ring van misdadigers. Door de vredesverdragen met genoemde landen gesloten, zal het weer van kracht worden dier overeenkomsten binnen zes maanden worden bereikt. ALLERLEI. Naar„Berlinske Tidende" meldt, heeft de sovjet-regeering een verordening uitgevaardigd, volgens welke particulieren een onbegrensde hoeveelheid geld, zilver, platina en edelsteenen in hun bezit mogen hebben, en deze voor den vrijen handel mogen gebruiken. De Engelsche Staatsbegrooting 192223, door S;r Robert Horn bij het Lagerhms 'nge- d'end, wijst een barig saldo aan van 46/2 mdboen p.St. Verlag'ngen van d'recte en ;nd;recte be lastingen zijn in uitzicht gesteld. Binnenland. Het voorstcl-Troeistra tot afschaffing der Eerste Kamer. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het voors el van wet van de heeren Troelstra c.s. tot het in overweging nemen van veranderingen in de hoofdstukken III, IV, V, VII en XI der Grondwet (het bekende voorstel tot afschaffing der Eerste Kamer). Opgemerkt werd, dat het thans de vraag is of men zich zal vereenigen met het compromis zöoals het door de regeering is voorgesteld. Met een bevestigende beantwoording van die vraag is onvereenigbaar het voorstel om tot afschaffing der Eerste Kamer over te gaan. De leden die van .twee kwaden het minste kie zende, bereid zouden zijn het compromis te aanvaarden, kunnen dan ook niet met het on derhavige voorstel mede gaan. De indiening van dit voorstel had bovendien hij verschil lende leden bevreemding opgewekt nu zoo kort geleden de Tweede Kamer zich voor de handhaving der Eerste Kamer heeft uitge sproken. De door de Eerste Kamer genomen beslissing over de Grondwetsherziening kan daarin geen verandering brengen, omdat on derscheid moeten worden gemaakt tusschen een bepaalde behandeling der Eerste Kamer en haar bestaansrecht. Ook verklaarden zich tegen het voorstel de leden, die hoewel overigens voor afschaffing van de Eerste Kanier gevoelende, haar desniettemin wilden behouden, zoolang daai-voor geen ander college of het volksre- feréndum in de plaats wordt gesteld. Aandere leden verdedigden het wetsontwerp. Zij achtten de Eerste Kamer een rem voor het voeren van een democratische politiek en herinnerden aan de herhaalde verwerping vooral in den Iaatsten tijd van wetsontwerp pen door de Tweede Kamer aangenomen. Seheepvaarttcntoonstelling te Essen. Naar de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen meedeelt is deze ten toonstelling, welke oorspronkelijk 30 April zou worden gesloten, verlengd tot 7 Mei. Vicc-admiraal P. ten Bosch. Op bijna 86-jarigen leeftijd is in den Haag overleden de gepensionneerde vice-admiraal P. ten Bosch, oud-lid van den Raad van State en adjudant in buitengewonen dienst van de Konin gin. Uitvoering Tabakswet. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van fabrikanten en importeurs van tabaks fabrikaten, dat zij, indien zij eene aangifte hebben ingediend ter bekoming eener bedrijfs- vergunning volgens de Tabakswet, irt afwachting dat hierop zal worden beschikt, thans door be middeling van de ontvangers der accijnzen hun ne aanvragen ter bekoming van zegels kunnen indienen op formulieren, die, evenals een toelich tende nota, kosteloos bij die ontvangers voor hen verkrijgbaar zijn gesteld. Drukwerken. Naar men mededeelt, is het besluit, waarbij maatregelen worden getroffen tegen de ter post bezorging van gedrukte stukken in het buiten land met het oogmerk om het binnenlandsche post te ontduiken, reeds 21 April j.l. door de Koningin geteekend. De publicatie van het betrekkelijke staats blad kan in den loop der volgende week wor den tegemoet gezien. Mgr. dr. Jan Smit-geridderd. Naar het „Centrum" verneemt is Mgr. Dr. Jan Smit, de nieuwbenoemde apostolische vi caris van Noorwegen en Spitsbergen, door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Corps diplomatique. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten 12 uur ten Koninklijke Paleize ontvangen den heer Michailo Gavrilovitch ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd Minister van Z.M. den Koning der Serven, Croaten en Slovenen bij Hr. Ms. Hof, De nieuwe katholieke partij. Zondag is te Rotterdam vergadering gehouden van voorstanders van de Nieuwe Katholieke Partij. Naar wij vernemen, werd in beginsel tot oprichting van een afdeeling Rotterdam en Omstreken besloten. De constitueerde vergade ring van deze afdeeling zal in den loop der volgende week worden gehouden. Te Arnhem is een comité vandeNieuwe Katho lieke Partij opgericht, waarvan mr. G. A. J. M. van Ditzhuyzen voorzitter en mr. C. J. G. M. Scholvink secretaris is. Donderdag zal te Utrecht de oprichting plaats hebben van een plaatselijke afdeeling der R.K. kiezersoiganisatie van de Nieuwe Katholieke Partij (De Tijd.) De Tweede Kamerverkiezingen. De R.K. rijkskieskring Rotterdam heeft, zoo meldt het Huisgez. met bijna algemeene stem men een mofie-Hendriks aangenomen, waarin de vergadering als haar meening uitsprak, dat het Böndsbestuur onder geen beding verbinding van candidatenlijsten moet doen plaats hebben met die der Nieuwe Katholieke Partij, en een motie- v.d. Plas,waarin geprotesteerd werd tegen de ma nier, waarop de voormannen der Nieuwe Katho lieke Partij het beleid van dr. Nolens als leider der R.K. Staatspartij in opspraak hebben ge bracht. Mr. K. Woltman. De nieuwe Secretaris-Generaal van het Depar tement van Oorlog, Mr. K. Woltman, heeft gister zijn functie aanvaard. Zaterdag j.l. hebben de afdeeling-chefs van het departement een afscheids-noenmaal in restaur int Royal aangeboden aan den aftre- rlenden Secietaiis-Generaal, den heer Doorman. De grondwetsherziening. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer is verschenen over de nieuwe Regeeringsvoorstel- len tot het in overwegiug nemen van een voor stel van verandering in het lilde, in het IVde hoofdstuk en in de Additioneele Artikelen der Grondwet, en van een voorstel tot wijziging van de wet tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ilde hoofdstuk der Grondwet, voor zooveel betreft art. 73. Verscheidene leden achtten de houding, die door de Regeering is aangenomen na de ver werping door de Eerste Kamer van het ont werp tot het in overweging nemen van veran dering in het derde hoofdstuk der Grondwet, niet juist. Zij waren van oordeel dat dit ont werp ongewijzigd wederom bij de Staten- Generaal had moeten worden ingediend. De indiening van de gewijzigde wetsontwer pen, zoo betoogden zij, is een politieke fout. Daardoor wordt aan de Eerste Kamer moed gegeven op den ingeslagen weg voort te gaan De Eerste Kamer is zich blijkbaar haar po sitie in de Staten-Generaal niet bewust. Dej beslissingen, die door haar in afwijking van die der Tweede Kamer worden genomen, wor den hoe langer hoe talrijker en haar optreden is, naar de meening dezer leden tegenwoordig weinig sympathiek. De leden der Eerste Kamer behoorend tot de Roomsch Katholieke Staats partij, die zich tegen het ontwerp verklaarden, handelden ongetwijfeld in strijd met de wen- schcn van de meerderheid der R.K. bevolking, Door hetgeen de Regeering thans voorstelt, wordt de positie der Eerste Kamer versterkt en die der Tweede Kamer verzwakt. Indien een aftreding van de regeering door de omstandigheden van het oogenblik niet mo gelijk was, had de Regeering de verworpen ont werpen liever moeten laten rusten, dan door een gewijzigde indiening als het ware een recht van amendement der Eerste Kamer te erken nen. In een volgende wetgevende periode had den dan de hoofdstukken III en IV aan een nieuwe herziening kunnen worden onderwor pen tegelijk met het hoofdstuk betreffende den Godsdienst. Eenige leden die tegen de houding der Regeering bezwaar hadden, waren van oordeel, dat het conflict met de Eerste Kamer had moe ten worden opgelost door ontbinding van dezen tak van de Volksvertegenwoordiging. Sommige dezer leden zouden er de voorkeur aan hebben gegeven, indien de Regeering een actie was begonnen tegen het bestaan van de Eerste Kamer. Verscheidene andere leden verdedigden het optreden der Regeering en oordeelden de voor gestelde oplossing zeer gelukkig. De meeste der hier aan het woord zijnde leden verklaarden, dat de Regeering in ver band met de politieke omstandigheden beleid vol heeft gehandeld. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de aftreding van de leden der Eerste Kamer bij twee gedeelten, omdat men in dit college een zuivere afspiegeling van het volk krijgt. Dat de regeering de terugwerkende kracht van de verhooging van de pensioenen der Kamerleden heeft laten vervallen, vond bij vele leden instemming. Dit zal echter ten gevolge hebben dat die pensioensverhooging ook niet ten voordeele komt van hen, die thans nog lid van de Kamer zijn, maar geen zitting meer zullen hebben op het oogenblik, dat de Grond wetsherziening tot stand komt. Daarom werd gevraagd, of er wellicht aanleiding zou bestaan a. de pensioensverhooging terugwerkende kracht te verleenen tot 3 Januari. Hlads» en Gewestelijk Xieuws, Een strijder voor de „Nieuwe katholieke partij" In de „Schied. Crt." van gisteravond komt een ingezonden stuk voor, onderteekend E. Zoetmulder, hetwelk door onze redactie niet is opgenomen, voornamelijk omdat lo daarin verschillende passages voorkomen, welke, naar onze vaste overtuiging zeer zeker verontwaar diging zouden wekken bij een groot deel onzer lezers, 2o. omdat het strekte als een inleiding voor een desorganiseerend optreden ten opzich te van de R.K. Staatspartij in onze stad. Er wordt irt dit ingezonden stuk gesproken over de gewetenskwestie en deze betiteld als ,,'n middeleeuwsch argument, alleen geschikt voor intimidatie en boerenbedrog" en meer zulk moois. De „Nieuwe Schied. Crt." heet „ook al behept met den inquisitiegeest van supprimatie van meeningen." Ons blad is allerminst een courant, die „hoor en wederhoor" niet zou dulden, maar de ,,N. S. Crt." wenscht haar kolommen niet open te stellen voor personen, die op den vooravond van de verkiezingen een actie voeren, die bewust of onbewust moet leiden tot verdeeldheid in de gelederen der katholieken. In onze R.K. Kiesvereenigingen is in ruime mate gelegenheid om rechtmatige grieven op politiek terrein onder de oogen te zien en zoo noodig middelen te beramen om deze uit den weg te helpen. De R.K. Staatspartij heeft steeds haar kracht gevonden in haar eenheid. Het was een notaris, die in 1806 den strijd van de katholieken tegen het liberalisme opvatte en wiens bezielende kracht geleid heeft tot de eman cipatie der katholieken van Nederland (Le Sage ten Broek) Zonder die eenheid zouden de katholieken b.v. op onderwijsgebied, niet die vruchten geplukt hebben, welke hun deel zijn geworden. Voor diegenen, die de beteekenis van het be waren der eenheid onder de katholieken onder schatten, kan het zijn nut hebben eens kennis te nemen van Witlox's voortreffelijk werk „De katholieke Staatspartij." Wie dien moeizamen strijd der oudere generaties leert kennen, zal zijn heil- niet zoeken in de oprichting van een „nieuwe katholieke partij", maar medewerken aan de innerlijke versterking en uitbouw der R.K. Staatspartij. Volkshadhuis. In de week van 2329 April 1922 werden ge nomen 600 baden. lste klasse kuipbaden 44, regenbaden 86. 2de klasse kuipbaden 49, regenbaden 402. Kinderbaden 19. Gedurende de maand April 1922 werden ge nomen 2395 baden. lste klasse kuipbaden 181, regenbaden 355. 2de klasse kuipbaden 184, regenbaden 1603. Kinderbaden 72. E.H.B.O. Bij het door den heer Dr. De Leeuw, in de laat ste weken gehouden onderzoek naar de bekwaam heid in het verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken,slaagden de volgende candidaten, l.w. De dames A. M. Munnik, A. v.d. Waal, C. v.d. Spui, G. Witte, J. Bongers, Mevr. Fontijne, C. v. Zwet, W. de Wolf, A. W. Tieleman, allen voor twee jaar en N. v.d. Brugge voor een jaar. De heeren C. de Vries, J. W. v. Brakel, M. Krommenhoek, L. v. Wassenaar, N. Eist, F. v.d. Touw, L. Rorije, J. B. Westerman, C. J. Nauman, B. Dekker, D. Hamerslag, H. Sluyters, P. Wiegel, A. v.d. Heuvel, H. v.d. Broek, J. Visser, J. Prins, A. den Uijl, D. J. Maagdenburg, J. v. Dijk, C. v. Dijk, E. Witte, F. Kok, N. J. Vervoort, L. v. Ravens, H. de Bruijn, S. v.d. Valk, K. Giljamse, H. Blazer, W. F. Schulze, A. Maij, J. G. Duiven, P. Plooy, W. H. v.d. Kaay, M. v.d. Touw, K. de Leng, J. J. Maagdenburg, en M. P. Haverkamp, allen voor twee jaar en C. Kerdel voor een jaar. UIT DELFT. In overleg met de commissarissen|der Ned.Gist en Spiritusfabriek is de Vennootschap beieid gevonden voor 250.000 aandeelen te nemen in den bouw van woningen voor het aan genoemde fabriek verbonden personeel. Door deze mede werking zou binnen afzienbaren tijd het bouw plan, waarvan de totaalkosten op ongeveer ƒ1.000.000 worden geschat, ten uitvoer worden gebracht. Gemeenteraad. (Slot.) 11. Voorstel van B. en W. om aan de Huis houd- en Industrieschool over 1921 een verhoogd subsidie van 1780.82 toe te kennen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van school gelden voor het Gymnasium. W eth. v. V e 1 z e n verdedigt in den breede zijn meening, dat de hier voorgestelde regeling in vergelijking met de H.B.S. heffingen veel te zwaar zijn. Spr. noemt o.a. ƒ60 en ƒ45 bij een inkomen van 4300. 't Zou z.i. toch wel al te noodlottig zijn, wanneer ouders een kind, dat meer aanleg voor hoogere studie's toont, om de mindere kosten toch in de middelbare studie laat opleiden. Daarom pleit spr. voor gelijke heffing voor Gymnasium en H.B.S. De heer Kavelaars meent, dat 't school geld voor een Gymnasium wel wat hooger kan zijn dan op een H.B.S., wijl gymnasium-studen ten over 't algemeen later bij de universiteits studies nog veel meer zullen kosten. Weth. de Bruin wijst er eerst op, dat bij de nieuwe schoolgeldheffing minder behoeft be taald te worden dan bij de oude. Wat 't onder scheid met de H.B.S. betreft, meent spr., dat 't Gymnasium door kinderen van meer gegoede ouders wordt bezocht, dan op een H.B.S. 't geval i s. Weth. van Velzen is door de meening van weth. de Bruin van zijn standpunt niet afge bracht. Spr. blijft aandringen op gelijkstelling. De Voorzitter meent, dat de heer v. Velzen twee ongelijksoortige zaken gelijk wil be handelen. Weth. Boddeüs sluit zich hier volkomen hij aan. Weth. de Bruin wijst verder nog op art. 8 der verordening waarin aan een begaafd kind van min- of onvermogende ouders, de gelegen heid wordt gegeven, zelfs kosteloos de gym nasiumstudies te volgen. Weth. v. Velzen blijft hij zijn meening, waarbij zich ook de heer v. d. Toorn aansluit. 't Voorstel van B. en W. wordt met 20 tegen 2 st. aangenomen. Tegen de heeren v. Velzen en v. d. Toorn. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het-gewoon vervolg onderwijs voor jongens en die voor meisjes en tot vaststelling van genoemde verordeningen onder nieuwen datum. De wijziging wordt vastgesteld. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, houdende bepalingen voor de leve ring van electriciteit in de Gemeente Schiedam. Deze wijziging houdt in te besluiten tot invoering van het Rotterdamsch Woonhuis abonnement voor het verbruik van elec- trisch licht. De regeling van hetabonne- ment komt hier op neer dat elke maandeen vast bedrag berekend naar de grootte van het huis in rekening wordt gebracht, waarvoor een zekere hoeveelheid electriciteit mag worden ver bruikt. Bij meerder verbruik dan het vastgestel de worden de meer verbruikte K.W.U. tegen een veel lageren prijs dan de gewone berekend. Vastgesteld wordt als basisprijs te nemen 28 ct. Bp- KWU per 10 M2 oppervlakte en 14 ct. p. KWU voor meerder verbruik dan hij abonne ment is vastgesteld. 14bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening op het gebruik van de Ge meentelijke Zwemplaatsen te Schiedam. Deze verordening wordt vastgesteld. 15. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W.Collé, betreffende betonwoningbouw. De heer G o 1 1 wenscht eerst vast te stellen, dat het hier geen politieke, maar alleen een technische kwestie geldt. Om woningnood en werkloosheid te lenigen heeft spr. destijds zijn vragen gesteld. De ant woorden van B. en W. besprekend, zegt spr. met B. en W. 't niet eens te zijn in de meening, om den betonhouw in 't algemeen af te keuren. Ook de heer Plate, die B. en W. als tegenstander van betonbouw aanhalen, is voorstander van verschillende systemen betonboüw. Vooral voor Schiedam zegt spr., is de betonbouw aan te raden, omdat ook ongeschoolde arbeiders hierbij te werk kunnen gesteld worden, zoodat veel werkeloozen niet meer werkeloos behoeven te blijven. Verschillende gemeenten, zooals den Haag, den Bosch, Amsterdam, nemen den betonbouw ter hand en vele deskundigen achten de resul taten ervan zeer bevredigend zelfs verkiezen ze betonbouw boven baksteenbouw. De kosten van betonbouw zijn volgens spr. ook minder dan bij baksteenbouw. Weth. v. V elzen den heer Collé beantwoor dend stelt voorop, dat de betonbouw steeds de aandacht van B. en W. heeft gehad, maar 't is hun uit ervaring gebleken (in den Bosch), dat de betonwoningen te groote gebréken heb ben en niet zijn te verkiezen boven baksteen- woningen. Ieder arbeider ook zal veel liever een baksteenwoning betrekken, dan een betonwo- ning. Spr. durft ook te beweren, dat in de steden, waar men nog contracten voor betonbouw heeft men thans om de prijsdaling en grooter geriefe lijkheid van baksteenwoningen deze contracten liever ongedaan zag. De heer Collé is niet tevreden gesteld, hij stelt verder daarom de vraag, of B. en W. van plan zijn, geen aandacht meer te besteden aan den betonbouw of nog wel. Weth. v. Velzen antwoordt, dat B. en W. en de woningbouwcommissie steeds de grootste aandacht aan den betonbouw wijden en zullen blijven wijden. Op 't moment kiest spr. echter baksteenbouw nog boven betonbouw. De heer Collé tripliceert, en doet het voorstel, een deputatie uit den raad, naar den Bosch te zenden, om daar 't nieuwe systeem in oogenschouw te nemen. Weth. v. Velzen moet 't zenden van deze deputatie op staatsrechtelijke gronden ontraden. Rij herhaalt, dat de betonbouw bij voortduring de volle aandacht van B. en W. zal blijven be houden. De discussie over dit punt wordt hierop ge sloten. bchrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W. Collé, inzake het verstrekken van gemeente wege van schoolvoeding en - kleeding aan be hoeftige schoolkinderen. Van wege het reeds vergevorderde uur, wordt de behandeling van dit punt tot de volgende ver gadering verdaagd. B. en W. vragen machtiging 3o. tot openbare verhuring van diverse per- ceelen grasgewas en bouwland in Klein-Babbers- polder, West-FrankelandGroenendijk, Schin- keldijk en Vlaardingerdijk. 2o. tot onderhandsche verhuring aan M. Bijl Mzn. van een strook grond, ter grootte van 400 M2., gelegen naast zijn wasscherij en het feest terrein in het Volkspark, tegen een huurprijs van 2 cents per M2 per jaar en uiterlijk tot 1 Januari 1923. 3o. tot onderhandsche verhuring aan C. van Pelt Czn. van het pand Boterstraat 56a en zulks voor den tijd van 1 jaar, gerekend te zijn inge gaan 1 April j.l. en tegen een huurprijs van 840, Z.h.st. worden de gevraagde machtigingen ver leend. De voorzitter sluit vervolgens te ruim half zea de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2