DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Woensdag lö Mei 1022. \n. i&m Buitenlands^!* Bileuws Si i u a e u I a a <1. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiën: 1regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of ve»ordenlngen voor- Oeschreven en andere offi^eele ai" en aan kondigingen van het tiemeentebestuur» HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N. V. MELKHANDELAREN-VER- EENIGING „DE LANDBOUW" om vergun ning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het pand Vellevest 1618, kadaster Sectie A. nos. 740 en 1426, met een stoomketel van 12 M2. verwarmingsoppervlak ter vervanging van de bestaande van 8 M2. verwarmingsoppervlak 2o. J. C. v. d. MEER om vergunning tot op richting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Buitenhavenweg 114b, kadaster Sectie L. No. 2109, met een elec tromotor van 5 P.K., drijvende diverse werktui gen 3o. BIJL en MANNEKEN om vergunning tot oprichting van een breeuwwerkfabriek in het pand Buitenhavenweg 92, kadaster Sectie L. No. 2196, met een stoomketel van 4 M2. verwar- minsoppervlak en 2 electromotoren van resp. 10 en 15 P.K., drijvende diverse machines en 4o. H. F. A. WILLEMS om vergunning tot uitbreiding der stoom- wasch- en strijkinrichting in het pand Westerkade 30, kadaster Sectie M. No. 2291, met een stoommachine van 18 P. K. ter vervanging van de bestaande van 8 P.K. en een stoomketel van 12 M2. verwar mingsoppervlak ter vervanging van de be staande van 6 M2. verwarmingsoppervlak. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de de Secretarie ter visie "gelegd. Op Woensdag. 24 Mei a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep °n een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of' een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 10 Mei 1922. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Uit Genua wordt d.d. gister gemeld Naar het »Acht Uhr Abendblatt" meldt, wordt van Rus- sische zijde verzekerd, dat het antwoord op het memorandum der negen mogendheden reeds ge reed is. De tekst werd hedenmorgen naar Mos kou geseind men wacht thans nog slechts op de goedkeuring der Sovjetregeering, welke eerst hedenavond te Genua kan aankomen. Tsjitsje rin zal het antwoord dan onverwijld aan den Voorzitter der conferentie Facta overhandigen en den tekst der nota laten publiceeren. Zoodra het Russische antwoord is aangekomen, zal het aan de geallieerden staatslieden en later aan de deskundigen worden medegedeeld. Deze zullen dan rapport uitbrengen aan hun dele gaties. De politieke subcommissie zal eerst twee of drie dagen later ter bespreking van het Russische antwoord bijeenkomen. Wat het Russische antwoord aan positieve foorstellen bevat, zal wel aan geen enkelen «iet-Rus bekend zijn. Daarentegen zijn de Rus sen zeer vrijgevig met hun inlichtingen in zake de reserves en tegenvoorstellen, dat het bevat. Zoo zal het antwoord er op wijzen, dat een teruggave van particuliere eigendommen m Busland materieel onmogelijk is. De door de bolsjewiki in beslag genomen eigendommen be staan voor 't grootste deel uit grondbezit. Geen macht ter wereld, noch de bolsjewiki noch een tsaristische regeering, zou er in slagen, den boeren hun grondbezit weer af te nemen. Aan de hand van voorbeelden uit de geschiedenis ■wordt er op gewezen, dat dergelijke nieuwe verdeelingen van het grondbezit reeds vioeger zijn voorgekomen. Zelfs bij betaling van schade loosstellingen na een revolutie heeft men op dit punt nooit een verandering teweeg kunnen brengen. Wat de kwestie van in beslag genomen eigen dommen van niet-Russen betreft, wor ie een schier onuitvoerbare taak genoem ie Russische volk een tweeledig rechtssy s c< m op te dringen. Een domein, dat vroeger aan een Belgisch onderdaan toebehoorde en in es a0 Werd genomen, moet thans volgehs communisti sche opvattingen evengoed dienen voor c e loozenrente als de uitgestrekte bezittingen Russische aristocratie. Wanneer e o up dit punt zouden toegeven, dan zou u vijanden in Rusland er met recht op v Wijzen, dat de Russische onderdanen w treft de onteigening, slechter behande c zou iijn dan de buitenlanders. In de nota wordt er bovendien op gewezen, dat ook een niet-bolsjewistische regeering in Rusland tot 'n nieuwe verdeeling van 't grond bezit had moeten overgaan. Daarbij zouden in de eerste plaats de bezittingen van buitenlan ders in beslag zijn genomen, zooals dit trou wens ook in Roemenië, Polen en de successie- staten van de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie is geschied, zonder verzet van de gealli eerden en zelfs met hun toestemming. Wat de kwestie van een schadeloosstelling voor het onteigende grondbezit betreft, dit is een gelegenheid van financieel karakter. Op dit punt zal het Russische antwoord eenigs- zins dubbelzinnig zijn het zal niet duidelijk ver klaren, of de Sovjetregeering de verplichting tot aet betalen van schadevergoeding erkent of niet, doch wel zal er op gewezen worden, dat van eenige betaling onder de tegenwoordige omstandigheden geen sprake kan zijn. Het gedeelte van het Russische antwoord, waarin over Rusland's behoefte aan crediet wordt gesproken, is vol verborgen satirieke opmerkingen. Zoo wordt op de omstandigheid bewezen, dat van Rusland alle mogelijke waar borgen worden verlangd voor het gebruik, dat van een eventueel crediet zal worden gemaakt, dat er gesproken wordt over een internationaal consortium, dat over het geld zal beschikken en dat er eigenlijk in het geheel geen geld beschik baar is. De Russische regeering is natuurlijk gaarne bereid, op elk crediet, dat men haar zal toe staan, controle door de credietgevers te laten uitoefenen. Zij zou er de voorkeur aan geven, wanneer deze controle uitsluitend door de on middellijke belanghebbenden werd uitgeoefend. De Russische regeering beseft de moeilijkhe den, welke een grootsch opgezette credietactie medebrengt, ten volle, en begrijpt ook zeer goed dat staatsinkomsten niet voor een credietactie in aanmerking kunnen komen Een weder openstellen van Rusland is een Europeesch belang.-Verlangd wordt de steun der regeeringen bij het verleenen van credieten en het uit den weg ruimen van beletselen van juridischenaard. Wanneer men den eisch voor het verleenen van een crediet van acht a negen milliard goud roebel wat hoog vindt, moet men wel in het oog houden de grootte van de open te stellen gebieden en de grootte van de eventueel te be halen winst. Volgens eenige Fransche bladen zou Lloyd George ter bevordering Van een gunstig ver loop der conferentie van Genua het voorne men koesteren,voor te stellen om art. 7 van het aan de Russen overhandigde memorandum te laten vervallen, en het te vervangen door de eenvoudige verklaring, dat de kwestie van het particulier eigendom tusschen Moskou en de belanghebbende regeeringen rechtstreeks moet worden geregeld. De Nederlandsclie delegatie heeft naar aanleiding van het memorandum aan Rusland opmerkingen van technischen aard bij de poli tieke subcommissie ingediend, voornamelijk met betrekking tot het art. in zake de houders v. schuldbrieven, waarvan de tekst onduidelijk is. Jhr. van Karnebeek had gisteren een onderhoud met Schanzer over de Russische kwestie en het Europeesche pact. De stemming in conferen tiekringen wordt hoopvoller geacht. Het Vaticaan en Rusland. Uit Genua wordt gemeld De Vaticaan-cor- respondent van de „Tribuna" meldt, dat het verloop der onderhandelingen over den parti culieren eigendom in Rusland in Vaticaankrin- gen levendige bezorgdheid heeft gewekt. Men weet, dat de aartsbisschop van Genua reeds in de eerste dagen van de conferentie besprekingen met de Russische delegatie heeft aangeknoopt- en het schijnt, dat men daar toch niet uitslui tend over het al of niet toelaten van katho lieke missionarissen in Rusland heeft gespro ken, doch ook over de bezittingen der katho lieke kerk in Rusland, welke zij hoopt te redden. Volgens den correspondent der „Tribuna" is de Heilige Stoel wat deze kwestie betreft thans niet meer zoo vol vertrouwen als eenigen tijd geleden, en naar verluidt, heeft een neutrale mogendheid te Genua opdracht gekregen, er voor te zorgen, dat bij de onder handelingen met Rusland over het particulier bezit ook rekening wordt gehouden met het bezit Van de kerk. Gemeld wordt, dat er reeds een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleder van Rome naar Genua onderweg is in verband met deze aangelegenheid. Men noemt den naam van kardinaal Pizzardo, die reeds een week geleden te Genua vertoefde. Aan [de bladen wordt geseind Minis ter Jaspar heeft op de villa Fossati bezoek ontvangen van mgr. Pizzardo, den substituut van het Pauselijk staatssecretariaat, die door het Vaticaan naar Genua werd gezonden om aan de vertegenoordigers der mogendheden, waarmede het Vaticaan diplomatieke betrek kingen onderhoudt, een memorandum te over handigen, waarin verzocht wordt, dat in het met de Russen te sluiten accoord clausules zouden worden opgenomen, die waarborgen vragen voor de volledige gewetensvrijheid van allen, voor het in het openbaaar en in het bij zonder leven uitoefenen van godsdienst en eeredienst en voor het teruggeven v,an de aan de religieuze instellingen toebehoorende eigen dommen. Jaspar heeft den gedelegeerde van het Va ticaan den steun der Belgische delegatie toege zegd. Brief van Barthou aan Lloyd George. De bijzondere correspondent van Reuter te Genua verneemt, dat Lloyd George in verband met het gister gemelde pers-incident van Barthou een brief van den volgenden inhoud heeft ont vangen „Gij vraagt mijn getuigenis in verband met ons onderhoud van Zaterdag, dat zooveel com mentaar heeft uitgelokt. Ziehier mijn ant woord Gij hebt niet gezegd, dat het uit was met de entente tusschen Engeland en Frank rijk noch dat uw raadgevers er bij u op aan drongen om met Duitschland tot overeenstem ming te komen. Gij hebt gesproken over de moeilijkheden, welke de betrekkingen tusschen onze beide landen te doorstaan hebben, doch gij hebt geen enkel woord gesproken, dat men zou kunnen uitleggen als blijk van het voor nemen om de vriendschap, die ons beider lan den vereenigt, af te breken. Ik blijf steeds mijn volle vertrouwen stellen in dezen waarde- vollen vriendschapsband. (w. g. Barthou). Herstel van den gou denStandaard. Prof. Gassel uit Noorwegen schrijft over het herstel van den gouden standaard. Een goud-en tente zal gevormd worden voor de landen, die daarvan deel willen uitmaken. Deze landen zijn te verdeelen in twee groepen, nl. de landen met een vrije goudmarkt en landen, die zichzelf niet in staat achten een werkelijk vrije goud- markt te handhaven. Ieder land zal beslissen, tot welke groep het wenscht te behooren. Andere landen zullen uitgenoodigd worden tot deze entente toe te treden op Voorwaarde, dat zij een standvastige goudpariteit voor hun munt, in het leven roepen. Wat betreft de samenwerking tusschen de centrale banken, is het voornaamste natuurlijk een samenwerking om de goudpolitick door te zetten, waarin de staten hebben toege stemd. Deze samenwerking moet natuurlijk opgedragen worden aan de centrale bankinstel lingen, die tot de goudentente behooren, doch het is wenschelijk, dat deze samenwerking tus schen deze centrale bankinstellingen ook uit gebreid wordt tot ch centrale bankinstel lingen van de landen met een papieren munt- standaard, ten einde een zoo groot mogelijke stabiliteit in de wisselkoersen voor deze landen te verkrijgen en zoodoende den weg te openen voor de vaststelling van een definitieve goudpari teit voor de in aanmerking komende geldwaar de. streken echter nog verschrikkelijker geworden Door het wassen der rivieren treden zij buiten haar bedding en daalt de stand van het water weer dat zijn duizenden lijken bloot gewoeld Nu de sneeuw smelt vindt men de lijken ook bij duizenden op de vlakte liggen. De lente brengt het uitbreken van de epidemieën, als zwarte pok ken, cholera, typhus, enz. met zich. AMERIKA EN EUROPA. De New York Tribune verneemt dat de regeering der Vereenigde Staten van oor deel is, dat de financieele plannen, zooals de Morgan-groep deze opstelde, een goede basis vormen voor Amerikaansche hulp aan Europa De regeering zou gaarne haar steun verleenen aan een plan, dat praktisch uitvoer baar is en werkelijk den financieelen toestand van Duitschland zou verbeteren. De Chicago Tribune verneemt uit New- York, dat Morgan aan de Amerikaansche financieele kringen het verleenen van een eerste hypotheek op Duitschland ten bedrage van ruim 2 milliard dollar wil voorstellen, waar van 500 millioen tegen 6—8 pGt. in Amerika zullen worden ondergebracht. CHINA. Generaal Woepeifoe is, naar Reuter meldt, Zondagochtend met 2000 man troepen te Tient sin aangekomen. Benden, die behoord hadden tot het leger van Tsjangtsolin, zwerven op het plattteland rond. Sommige dezer benden plunderen de dorpen. Woepeifoe's troepen zetten de vervol ging voort en namen vluchtelingen gevangen. Bij Tsjoenlaitsjeng ontwikkelde zich een hevige strijd, welke eindigde met de gevangen neming van een brigade van Tsjangtsolin's troe pen. Reuter seint uit Peking, dat de militaire gouverneur van Honan troebelen tracht te verwekken, blijkbaar om den druk op de terug trekkende Fengtien-troepcn af te wenden. In ambtenaarskringen in Peking vertrouwt men echter dat Fengjoesiang, de gouverneur van Sjanse een oproer gemakkelijk zal kunnen on derdrukken. De Engelscbe autoriteiten te Tientsinzoo wordt uit Londen gemeld hebben een buiten gewone officieele mededeeling openbaar gemaakt waarbij tot nader aankondiging vrijwilligere worden gemobiliseerd. De reden daartoe is, dat verscheiden duizenden soldaten van Tsjang tsolin's verslagen leger zich in de richting van Tientsin begeven. Woepeifoe is Peking, dat omsingeld is, nog niet binnengetrokken, doch hij heeft een mili tairen gouverneur benoemd. JAPAN. Indien, wat niet onmogelijk is, het huidige Japansche kabinet eerlang zou aftreden, wordt, het waarschijnlijk geacht, dat de vroegere Ja pansche premier Ivato opnieuw de teugels van het bewind in handen zal nemen, hetgeen be langwekkende perspectieven zou openen, omdat hij bij herhaling heeft aangedrongen op terug trekking van de Japansche troepen uit Siberië. ALLERLEI. Uit Munster wordt gemeld, dat de toe stand van de staking in de mijnen ten Zui den en Zuidwesten van Dortmund onveranderd is. De onderhandelingen welke de rijkscom missaris Zondag inleidde, zijn zonder resul taat gebleven. De stakers eischen erkenning van 1 Mei en 8 en 9 November als feestdagen zonder dat deze dagen echter als verlof worden gerekend, evenals Christelijke leestdagën. Bij weigering van deze eischen zou gist-r vooi het geheele Roergebied de algemeene staking af gekondigd worden. welingelichte zijde wordt ge- VOLKENBOND. Volgens de „Daily Telegraph" zal waarschijn lijk op de zitting van den Raad van den Volken bond, welke heden te Genéve bijeenkomt, de lang uitgestelde ratificatie van de Britsche en Fransche mandaten in het Midden-Oosten plaats vinden, en met name die van het Britsche man daat over Palestina. Een der oorzaken van de vertraging daarbij is geweest het verlangen van den Raad zelf evenals van de Britsche regeering, dat het Palestina-mandaat niet zou worden geratifi ceerd zonder instemming der Ver. Staten. De keer, dien de meening in Amerika heeft genomen, is duidelijk gebleken uit de met algemeene stem men aangenomen resolutie van senator Lodge tot het stichten van een Joodsch-nationaal te huis in Palestina. Earl Balfour gaat als Britsch vertegenwoor Na&j van diger naar de zitting van den Volkenbondsraad belaling yan vijftig "millioen goud en zal daar getuige zijn van. het in vervulling door (]e Commjssie vanHerstei voor ii i I I i 1 .-i 11 gaan zijner verklaring ten gunste van een Joodsch-Nationaal tehuis in Palestina zooals dat beoogt is in 't mandaat RUSLAND. Volgens berichten uit Rusland, te Lon den ontvangen, zijn de Russische rivieren weer open voor de scheepvaart. Dit brengt de maand Mei is vastgesteld prompt doorDuitseh land worden betaald. Volgens officieele mededeelingen aan het Congres zal de Amerikaansche regeering in Juni a.s. aan het einde van het loopande fiscale jaar een totaal aan uitgaven ten behoeve van den staat hebben gedaan van 3.922.o72.000 dollar, d.i. ruim 1.615.000.000 minder dan in het aan zijn. Door de lente is de toestand in de honger- Parijs aangekomen: Het Duitsche antwoord op de nota yan de commissie van herstel is verzonden en is reeds te Parijs over handigd. een oplossing van het vraagstuk der hulp dit jaar voorafgaande fiscale j een oplossing van uu e d i)e Grieksche oud-premier Vemzelos is te verleening aan Rusland, daar het transport ut nu weer langs de ^waterwegen kan plaats heb ben De \erschepeningen geschieden nu van Ribinsk aan de Beneden-Wolga. Dit gaal veel gauwer dan per spoor, wel een bewijs van den slechten toestand van het verkeeis- wezen. Drie en dertig wagonladingen, van Ribinsk - naar Kazan verscheept, doen daar twee dagen over, terwijl het verveel Pu U'11"1 8 dagen duurt. Een tweede vooidee ra - ct rivieren weer bevaarbaar zijn, is dat ei nvicu n zijn, waar geen spoorlijnen zijn aangeog» en dat deze streken zoodoende dus weer te bereiken Tweede Nederlandsclie Katholiekendag. Verschenen is thans het Programmaboek van den Tweeden Nederlandschen Katholiekendag, welke, zooals bekend is, zal gehouden worden te Nijmegen, op 6, 7 en 8 Juni. I. De leden van den Tweeden Nederland schen Katholiekendag, dat zijn zij, die vijf gul-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1