TSJ ECIIO-SLOW AKIK. Naar het „Ncues Wiener Tagcblatl" uit Praag .verneemt kan in de Tsjecho-Slowakische buitenlandsche politiek het begin van een nieuwe gedragslijn vastgesteld worden. Het den minister van buitenlandsche zaken, Benes zeer toegedane blad „Cesko Slovo ver klaart met betrekking tot de behandeling van het Russische vraagstuk door Frankrijk, dat men er te Parijs beslist op rekent, dat Mos kou Tsjecho-Slowakië orn economische beweeg redenen zal dwingen zijn eigen weg te gaan. Het ,,Neues Wiener Tageblatt," beweert dat de geheele Tsjecho-Slowakische bevolking op een enkele uitzondering na, voor de hervat ting der economische betrekkingen met Rus land is, zonder hierbij aan Frankrijk te denken. Onder deze omstandigheden zou de minister van Buitenlandsche Zaken Benes besloten heb ben af te treden en de gezantschapspost te Parijs op zich te nemen. CHINA. Uit Peking wordt gemeld, dat volgens de jongste algemeene gegevens Tsjangtsolin 110.000 man binnen den Grooten Muur had ge bracht. Daarvan werden er 70.000 ontwapend en gevangen genomen. Men schat, dat 8000 man Lantsjou uit het Zuiden bereikten. Het over blijfsel van Tsjangs leger loopt nog het land af. Versterkingen uit Moekden zullen waarschijn lijk het totaal van Tsjangs troepen in Lantsjou op 25.000 man brengen. Woe-pei-foe's troepen beloopen 73.000 man, ongerekend de 35.000 die met generaal Fengjoe- siang in Tsjentsjou bleven. Laatstgenoemde berichtte, dat hij de troepen uit Honan, die de wapenen hadden opgenomen ten gunste van Tsjang, verspreidt. ALLERLEI. Op den top van den heuvel van Notre Dame de Lorette, die een deel van de slagvelden van Artois en Vlaanderen beheerscht, heeft de ont moeting tusschen koning George van Engeland en maarschalk Foch plaats gehad. De koning was vergezeld door maarschalk Haig. Toen Foch vooruit trad om den koning te groeten, zeide deze ,,Ik ben gekomen om een krans te leggen op het graf van de Fransche soldaten, die voor hun land gesneuveld zijn." Toen de beide maaschal- ken vervolgens elkaar begroetten, ging de koning op hen toe en van elk van hen een hand in de zijne leggend zeide hij in het Fransch „altijd de zelfde goede vrienden, nietwaar Foch antwoordde hierop onmiddellijk altijd, voor dezelfde zaak, dezelfde redenen." Koningin Mary van Engeland heeft Zater dagmorgen incognito Brussel verlaten, met be stemming naar Boulogne, waar zij haar gemaal zal ontmoeten. w- De ziekte van Kapp is ernstig, zoodat het proces wordt uitgesteld. Wanneer Kapp het ziekenhuis verlaat, is nog niet te voorzien, aangezien waarschijnlijk een tweede operatie noodig is. De acte van beschuldiging tegen Kapp is nog niet klaar, aangezien er nieuw bewijsmateriaal noodig is. De koning van Griekenland heeft aan Stratos opgedragen een nieuw kabinet samen te stellen. Uit Leipzig wordt gemeld op 28 Juni a.s. en de volgende dagen zal voor het rijksgerecht- hof, in verband met de Fransche lijst tot uit levering van oorlogsmisdadigers het proces be ginnen tegen dr. Michelsohn uit Berlijn wegens mishandeling van gevangenen. Dr. Michelsohn was in de jaren 1917 en 1918 leider van een veld lazaret in Frankrijk. Er zijn veertien Fransche en dertig Duitsche getuigen gedagvaard. Uit Sofia wordt gemeld: Alhier werd een uitgebreid spionnagecomplot ontdekt, waarbij tal van Russische monarchisten zijn betrokken. Bij een huiszoeking in het Continental Hotel te Sofia, welk hotel uitsluitend door Russen werd bewoond, kwam de geheime Bulgaarsche politie in het bezit van tal van bewijsstukken. In dit hotel was een spinnagebureau van den generalen staf van Wrangel gevestigd. Het spionnage- bureau bezat een wijdvertakten dienst over het geheele land. Ook is er een plan gevonden om Sofia door de troepen van Wrangel te doen bezetten. Binnenland. Algem. Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties. Op cle Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering van den Alg. Bond van R. K. Rijkskies- kringorganisaties, waarvan we de openingsrede van Baron van Wijnbergen Zaterdag reeds in haar geheel publiceerden, kwam vervolgens onderstaande motie van het Hoofdbestuur (over samenwerking van R.K. en S.D.A.P.) aan de orde, welke motie bij acclamatie werd aangeno men. De Alg. Bond van R. K. Rijks-Kieskring- organisaties in Nederland, overwegende, dat de samenwerking van katholieken en sociaal-demo craten in het parlement tot een onderwerp van bespreking is geworden in en buiten de Kamer en daartoe bij het algemeen begrootingsdebat van socialistische zijde min of meer een directe öf indirecte uitnoodiging is gedaan overwegende, dat het in deze omstandigheden beslist noodig is aan de kiezers en de partijen volledige klaar heid te verschaffen overwegende, dat ook, bij aldien onverhoopt de vorming van een rechtsch kabinet om welke reden dan ook in het volgende vierjarig tijdperk tot de onmogelijkheden mocht behooren, een samenwerking uitsluitend van ka tholieken en sociaal-democraten op den orider geen voorwaarde of beding in overweging grondslag van een coalitie- of regeerprogram kan worden genomen, gaat over, tot de orde van den dag. Hierna werd het R. K. Staatsprogram bespro ken, met de 1Ï5 hierop door de kieskringen ingediende amendementen, waarvan er op voor stel van het Hoofdbestuur verschillende werden aangenomen o.m. in hoofdstuk 2ad 6 amende ment van Verschillende kieskringen wordt als punt 11 toegevoegd „opheffing van het proces sie-verbod", hoofdstuk 4 amendement Lei den aan dit hoofdstuk worde toegevoegd „geen verdere verhooging, zoo mogelijk ver mindering van successiebelasting" hoofdstuk 5 ad 3 amendement Limburg het woord „mid delbaar" wordt ingevoegd „het voorbereidend hooger". Ad 5 amendement Limburg „De overheid bevordere bij voorkeur door steun van particuliere garantiefondsen de moge lijkheid enz. begaafden enz., hoofdstuk 7 ad 1 amendement den Bosch toevoeging Steun aan het particuliere initiatief inzake het re- classeeringswerk, idem ad. 1 amendement Haar lem en Den Haag toevoeging bescherming en bevordering van de kunst, hoofdstuk 9 ad 1 amendement van verschillende kieskringen ver betering en uitbreiding van den middenstands- rijksvoorlichtingsdienst op bedrijf s-organisato- risch, commercieel, administratief en technisch gebied alsmede het leggen van een duurzaam en doeltreffend verband tusschen dezen dienst en den georganiseerden middenstand, eventueel het geldelijk steunen van gelijksoortige diensten, door den georganiseerden middenstand in het leven geroepen, hoofdstuk 10 ad 6 amendement Helder krachtige steun aan die particuliere in stellingen, welke bescherming van het moeder schap beoogen, idem amendement Limburg aan dit hoofdstuk worde toegevoegd „Invoering van spaarplicht voor ongehuwde loontrekkers en loontreksters". De heer Van Alfen ('s-Bosch) verdedigde onder het hoofdstuk over onderwerpen van alge meen maatschappelijk belang krachtig 't amen dement zijner afdeeling, waarin gevraagd wordt wettelijke regeling van den kindertoeslag. De voorzitter verklaarde zeer sympathiek ten opzichte van dit amendement te staan, men heeft het echter niet kunnen overnemen wijl besloten is geen strikt noodige uitgaven toe te staan, tenzij de dekkingsmiddelen worden aangë' geven. Kan de vergadering voor deze aangele genheid van dat standpunt afstappen, dan heeft, het H.B. geen bezwaar dit amendement over te nemen. Met slechts drie stemmen tegen werd dit voorstel hierna aangenomen. Het voorstel van het Bondsbestuur, geamen deerd door Tilburg, luidende De Bondsvergade ring drage aan het Bondsbestuur op, de lijsten van de R. K. Staatspartij op een zoodanige wijze onderling te verbinden als aan het Bondsbestuur het meest wenschelijk zal voorkomen, werd zon der discussie of bespreking aangenomen Aangenomen werd verder het voorstel van de kring-organisatie Arnhem—Nijmegen om een commissie een reglement te doen ontwerpen, regelende de wijze van candidaatstelling. Het voorstel Amsterdam en Haarlem inzake het onvereenigbaar verklaren van het Kamer lidmaatschap met burgemeester en wethouder- de overweging zai echter alleen reke ning kunnen worden gehouden met de geko zenen van de georganiseerde Katholieke partij Het komt hierbij niet aan op het Katholiek zijn, maar op de wijze waarop men gekozen is. Gij, Katholieke georganiseerde kiezers, hebt het recht te eischen, dat wie buiten uwe organisatie en buiten uwe lijsten gekozen wordt, ook buiten uwe partij in de Kamer blijve. Dat is niet een onredelijke eisch en ook geen wraak, maar het ligt geheel en al in den aard der zaak. Het is onverklaarbaar, dat daarover bij som migen nog twijfel kan bestaan en dat men zich daaroyer nog illusies maakt. De Kamerfractie heeft het noodig geacht voor de verkiezing in 1918, toen er nog van geen afzonderlijke lijsten en vanjandere bokkesprongen sprake was, haar reglementen te wijzigen en te doen luiden „Lid der Vereeniging kan zijn ieder lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat geko zen is uit de groep der verbonden lijsten van de Katholieke kiezers-organisaties." (Dit is de eeni- ge organisatie die toen in 1918 bestond). Het is dan ook de vaste overtuiging van de Kamerleden, die op uwe lijsten voorkomen dat deze bepaling gehandhaafd dient te worden (Applaus). Over de samenwerking van R.K. en S.D.A.P. liet spr. zich als volgt uit Deze vraag kan theorethisch en practisch gesteld en beschouwd worden. Theoretisch in dezen zin of er ooit een geval zich zou kunnen voordoen, of ooit het land in een politieken toestand zou komen te verkeeren, waarin een samengaan met die partij in overweging zou kunnen genomen worden. In dien zin kan die vraag bevestigend beantwoord worden onder de volgende voor waarden lo. dat de samenwerking niet gezocht wordt, maar door den uitersten nood worde opge drongen 2o.dat niet alleen de Katholieke partij maar ook eventueel bestaande andere partijen daartoe overgaan 3o. dat niet een deel, maar de geheele Katholieke partij, de geheele Katholieke Ka merclub van de noodzakelijkheid overtuigd zij. (Applaus). Practisch luidt de vraag echter en dit is op het oogenblik van het meeste, van het eenige belang of in normale omstandig heden, als waarin wij ons heden bevinden en in dien zin zooals er feitelijk in den laatsten tijd over gesproken is, de Katholieke Kamer fractie voor een geheele of gedeeltelijke samen werking met die partij te vinden zou zijn. Ik aarzel niet die vraag geheel ontkennend te beantwoorden en te zeggen, dat ook de ge heele Kamerfractie daarmee instemt. (Applaus). Met een krachtige opwekking de eenheid te bewaren, besloot spr. zijn rede. Hierna kwam tenslotte nog het voorstel Utrecht inzake de Vlootwet aan de orde, dat aldus luidt „De Algemeene Bond van R.K. Rijkskies kring-organisaties in Nederland besluite ad haesie te betuigen aan de volgende motie, aan- schap in zeer groote gemeenten, werd eveneens I genomen in eene algemeene vergadering van 1 den bond van R.K. Kiesvereenigingen in den aangenomen. De voorstellen der organisatie-Friesland be treffende het geven en behandelen Van het Politiek Advies werd aangenomen. Friesland had verder een voorstel ingediend tot wijziging van het kiesreglement. Besloten werd volgens het praeadvies te handelen van het Bondsbestuur, dat een proeve zal ontwerpen van een algemeen kiesregle ment, waarbij vei schillende bovengenoemde punten kunnen worden overwogen. Het voorstel-Dordrecht om een correspon dentie-blad uit te geven werd verworpen. Na al deze besprekingen hield vervolgens Mgr Dr. Nolens nog een politieke rede en herinnerde in verband met het Staatsprogram aan twee pun ten n.l. Ie. dat het niet mogelijk is alle wenschen in het program op te nemen en 2o. dat het soms beter is uit tactisch oogpunt iets weg te laten, wat door den drang der omstandigheden toch verwezenlijkt zal worden. Daarvoor zal spr. thans geen bewijzen aan brengen. Sommige dingen toch komen door den gang van zaken op den voorgrond, andere op den achtergrond, doch Voor wat verricht is en voor wat voorkomen is, kunnen wij met voldoe ning op de afgeloopen 4 jaar terugzien. Dit is grootendeels te danken aan de eenheid der Katholieken bij de verkiezing, aan de goede verstandhouding tusschen kabinet en rechter zijde, de eenheid der Kamerfractie en tevens aan Mr. Kooien, die gedurende de twee laatste jaren op zoo energieke en door alle partijen bewonder de wijze het voorzitterschap der Kamer be kleedt. (Applaus). Na verder nog de diepgeschokte wereldtoestan den einde vredes- en herstelpogingen te hebben besproken, komt spr. tot het aangeven van het doel der R. K. Staatspartij, wat bij al haar handelingen is het algemeen belang. Algemeen belang opgevat in den zin als om vattend de veelzijdige belangen van alle groepen en lagen der bevolking. Zij kan en mag niet zijn de partij van een enkelen stand. Het is zegt spr., alsof dit gezegd werd met het oog op de verwijten, die thans aan de partij worden gericht. Spr. heeft er echter toen o.a. nog aan toegevoegd de handhaving en doorvoe ring der christelijke beginselen in het Staatsbe stuur. Daarmee hebben de Katholieke kiezers rekening te houden, want om die reden hooren zij alleen thuis in den eenen Katholieken bond. Daarin moeten zij gebruik maken van de gele genheid om hun wenschen kenbaar te maken. Doen zij zulks niet, dat hebben zij het aan zich zelf te wijten, dat hun stem niet wordt gehoord. Aangaande de handelwijze bij het verkrijgen eener rechtsche meerderheid zegt spr. 't volgen de Rijkskieskring, Utrecht, gehouden 11 Febr. 1922: „De Bond, enz. dringt aan op krachtige, daad werkelijke vermindering der persoonlijke en financieele militaire lasten tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd legt hierop bijzonder den nadruk met be trekking tot de ingediende Vlootwet en gaat over tot de orde van den dag." 't Voorstel werd ondanks het afwijzend prae advies van het hoofdbestuur, aangenomen. Telegrammen werden Verzonden aan H.M. de Koningin en Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht. Luchtdienst LondenBrusselAmsterdam. De luchtdienst tusschen LondenBrussel Amsterdam is heden heropend. Er zal een dagelijksche dienst zijn, terwijl vliegtuigen ge bruikt worden, die thans in gebruik zijn op het Londensche station. De vliegtuigen in den dienst BrusselAmsterdam zullen evenals die tusschen Londen en Parijs gemiddel ongeveer 160 K.M. per uur afleggen. siefechten, zijn woonhuis NieuweHaven 39, met de belendende panden nummers 35, 37 en 41, benevens het pand Hooge Nieuwstraat 26, met al wat zich daarin bevindt aan schilderijen, meubilair, gobelins, antiqiteiten, prentverzame ling over Nederlandsche geschiedenis, volksleven zeden en gewoonten, enz., bibliotheek enz. om te worden ingericht tot museum. Verder heeft hij aan de vereeniging vermaakt een inschrijving grootboek van 10.000 voor onderhoud. Ontslag der oudste onder-officieren Naar het Haagsch Corr. Bur. verneemt, is eerlang een legerorder te verwachten waarbij in hoofdzaak de onderofficieren dienst doende in troep en 35 dienstjaren hebbende, met ingang van 1 Augustus op pensioen worden gesteld. Spoorwegpersoneel. Zaterdag heeft het bestuur van de vakgroep werkplaatspersoneel van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel te Utrecht een vergade ring gehouden, waarbij ook een vertegenwoordi ging uit het hoofdbestuur van dien bond aan wezig was. Ter sprake kwam het advies van den Loonraad hetwelk de loonsverlagingsvoorstellen der direc tie afwijst en het feit, dat de directie desniette min toch haar voorstellen ter goedkeuring aan den minister van waterstaat heeft doorgezonden. Aan den minister zal voor een delegatie uit den Neutralen Bond va Spoorwegpersoneel een audiëntie aangevraagdworden.om mondeling de bezwaren tegen de uurloonverlaging uiteen te zetten, Drukwerkzendingen uit het buitenland. Het Kon. besluit van 21 April 1922 (Stbl. no. 199) en de ministerieele beschikking van 24 April, treden 22 dezer in werking. De daarin getroffen regelingen hebben betrek king op het verbod van invoer en de uitvoering van de bestelling door den dienst der posterijen van drukwerkzendingen uit het buitenland, met welker verzending klaarblijkelijk is beoogd ver mijding van de porten en rechten, welke bij verzending binnen het rijk zouden zijn verschul digd. Onteigening. Verschenen is het voorloopig verslag der af- deelingen der Eerste Kamer over het wetsont werp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeenten Rotterdam en Overschie noodig voor den aanleg door de gemeente Rotterdam, van een kanaal ter verbinding van de Delfshavensche Schie met de Rotterdamsche Schie en van bijbehoorende industrieterreinen, en verder voor de verbree ding van de Delfshavensche Schie en den aanleg van bijbehoorende werken. Bij het afdeelingsonderzoek maakten eenige leden de opmerking dat zij hadden vernomen dat het gemeentebestuur van Rotterdam overweegt, sommige voorgenomen openbare werken niet ten uitvoer te brengen. Met het oog daarop werd de vraag gesteld, of dit wetsontwerp misschien zou kunnen worden ingetrokken, althans de verdere behandeling daarvan opgeschort, tot dat zekerheid zou zijn verkregen of die werken, waarvoor deze onteigening noodig zou zijn, in derdaad zullen worden uitgevoerd. Mocht dit laatste niet het geval zijn, dan achtte men tot standkoming van deze wet geraden, daar het niet aangaat de betrokken eigenaren geruimen tijd in onzekerheid te laten, of al of niet tot onteigening zal worden overgegaan. De Tabakswet. Nu de Tweede Kamer is uiteen gegaan vóór de Commissie van Rapporteurs in zake het initiatief-voorstel Abr. Staalman c.s. be treffende de opschorting der Tabakswet ver slag heeft uitgebracht en deze door dit uitstel van behandeling het wetsvoorstel practisch heeft doen vervallen, zullen de voorstellers maatregelen overwegen op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling van het voorstel de fatale gevolgen der Tabakswet kunnen worden, verijdeld. Een vorstelijk geschenk. Wijlen Mr. S. van Gijn heeft aan de vereeni ging Oud Dordrecht gelegateerd, vrij van succes- De candidaten der N. kalk. Partij. Men meldt ons uit Amsterdam Door de Nieuwe Kath. Partij zijn de volgende candidaten gesteld W. J. B. van Liemt, Haarlem Mr, I. A. Swane Vught Dr. A. M. J. L. Kervel, Den Haag mej. dr. C. M. v.d. Pijl, Den Haag Jhr. J. H. Alting v. Geusau, Den Haag P. N. J. M. Bolsius, Voor burg J. Barendse, Poeldijk Mr. P. C. J. Gre- mer, UtrechtMr. G. L. de Vries Fijens, Am sterdam, J. J. Verburg, Den Haag. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Groote fabrieksbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 5 uur werd brand ontdekt in het gebou wencomplex op den hoek van de Vijgensteeg en de Schie, waarin gevestigd is de drogerij „de Kersenboom" van den heer J.J. Heilker. De politie alarmeerde de brandweer, die met een talrijk materiaal uitrukte Toen de brandweer op het terrein van den brand kwam, stonden alle bovenaangeduide panden tegelijk in volle vlam. Het vuur woedde zoowel aan den kant van de Schie als aan de zijde der Vijgensteeg, Kinderbuurt en St. Anna Zus terstraat. Aan blusschen van den vuurpoel viel voorloo pig niet te denken. De brandweer, die onder bevel stond van den commandant, den heer Aikema, moest zich aller eerst bepalen tot bescherming en behoud der omliggende woningen en fabriekspanden. De vuurzee had een angstwekkend aanzien, zoodat de menschen, die in den omtrek woonden, dadelijk een begin maakten met de ontruiming hunner woningen. De straat stond in minder dan geen tijd Vol huisraad, waarbij de door schrik bevangen bewoners het verloop van den brand stonden te aanschouwen. De brandweer, die met 13 slangen het vuur bestreed, mocht er eerst tegen half acht in slagen het vuur onder de knie te krijgen. Behalve een groot aantal waterleidingstukken namen ook aan het blusschingswerk deel de stoombrandspuiten, gestationeerd aan de Markt, en aan cle Broersvest. Toen de brand in kracht begon te verminderen, werden de door de bewoners ontruimde huizen weder betrokken. Het mag zeker een wonder heeten dat de woningen Vijgensteeg 6a, 6b en 8, welke onmid dellijk gevaar liepen, behouden zijn gebleven. De brand is beperkt gebleven tot de gebouwen van den heer Heilker, welke echter nagenoeg geheel in puin liggen over een lengte van onge veer 50 M. aan de Vijgensteeg. Den geheelen Zondag, vannacht en ook heden nog is men doende geweest om het vuur, hetwelk uit de smeulende puinhoopen opstijgt, te blus schen. In de panden, was een groote partij bescha digde mais, haver en gerst aanwezig, welke een prooi der vlammen is geworden. De schade bel«o^t verscheidene tonnen, gouds^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2