Panden en inventaris zijn op beurspolis ver zekerd. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Onder een der eesten brandde Zaterdagavond nog vuur. Ivormica. De algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Ivormica, lak, verf- en vernisfa- briek te Schiedam, heeft het dividend bepaald op 38.50 per aandeel en den heer A. van Rede als commissaris herkozen. Middenstandstentoonstelling 1922. Op uitnoodiging van het Uitvoerend Comité hebben B. en W. van Schiedam zich bereid ver klaard het eere comit der Tentoonstelling te vormn. Pandora. Pandora heeft deze week met 't optreden van den gevierden humorist Willy Derby een succes, dat er wezen mag. Avond na avond was tot nu toe iedere voor stelling uitverkocht, en zonder twijfel zal dit de geheele week zoo blijven. Op zeer artisteke wijze zingt Willy Derby zijn liedjes, waarvan verschillende reeds, o.w. 't Fiere schooiershart, Kerstliedje, De wereld der blinden, In de Lente, een groote populariteit bezitten, maar wanneer de elegante componist ze zelf zingt, dan leven die liederen, juist zooals ze zijn gedacht en gevoeld, 't Is, inderdaad een groot genot, den zanger zijn eigen creatie's te hooren en te zien vertolken. Leuk is het ook van hem, zijn aandachtig, hem geheel overgegeven publiek te laten mee zingen. Verder worden iederen avond nog een drietal films gegeven De moord in de Opera-loge. De Geheimen van New-York en Charlie hou je taai welke alle drie bijzonder in den smaak vallen. De, glasfabriek ,,De Schie'' is weer'in volle bedrijf. Dit-is in dezen malaise tijd ongetwijfeld een gunstig teeken. Vermoedelijk doordat baldadi- ge jongens een brandende sigaret onder de deur van het gebouw van den R.K. Volksbond, ingang Westvest, hadden gestopt, geraakte gistermiddag tegen 3 uur die deur in brand. Gelukkig wist de concierge, gewaarschuwd door de politie, 't vuur spoedig met eenige emmers water te blus- schen. Door bewoners van het Groene- weegje is een adres aan B. en W. verzonden, hou dende het verzoek maatregelen te willen nemen tegen den overlast welke ondervonden wordt van in de nabijheid staande fabrieken. Gemengd Meuws. Hevige brand. Vrijdagavond omstreeks half zeven is door nog niet vastgestelde oorzaak brand uitgebroken in de fabriek van asbest- en andere machinebedekkingen van de naaml. venn. Hertel aan de Motorkade (overkant van het IJ) te Amsterdam. Het fabrieksgebouw was te 5 uur verlaten in het kantoor gelijkvloers brand de een kachel. Een knecht van een andere fa briek in de onmiddellijke nabijheid bemerkte het eerst den brand en alarmeerde den brandweer. Tengevolge van een telefonische storing was de brandweer betrekkelijk laat ter plaatse. De brand had toen reeds fel om zich heen gegrepen zoodat beide verdiepingen weldra in lichte laaie stonden. De vlammen vonden gretig voedsel in verschillende licht brandbare artikelen, vooral gemalen rubber en geteerde kurk. Met de drijvende stoomspuit, de Jason, later versterkt door de motorspuiten van de kazerne de Ruyterkade, en de spuit van de boot van de havenpolitie, was men het vuur spoedig meester De fabriek der firma Hertel is geheel uitgebrand het dak is ingestort en de voorgevel, die zeer gevaarlijk stond, moest worden gesloopt. Voor dit werk kwam het z.g. waterkanon van de Jason functie in dit toestel heeft een straaldik- te van een flinke boomstam, De schade wordt ge schat: voor het gebouw op 30.000 guldenenvoor aanwezige, voorraden machines enz. op 300.000 guleden. Een en ander was op buerspolis verzekerd. Portuggesche Oceaan vliegers. Een Engelsch stoomschip heeft de twee Portu- geesche vliegers opgepikt, die op hun tocht van Lissabon naai' Rio de Janeiro (waarop zij, ge lijk men weet een ongeval gehad hebben), in zee terecht zijn gekomen. De noodlottige brand te H ooge veen. De 17-jarige knecht, die zich wist te redden uit het brandende achterhuis van den bakkerW.Massinki is thans aan de bekomen ver wondingen overleden. Deze brand heeft dus twee slachtoffers geëischt, daar ook het verkoolde lyk van den 30-jarigen Geert Bisschop is ge vonden. Ongelukken. Zondagavond is de heer S. te Hilversum bij het oversteden van den 's-Gra- Velandschen weg, door een auto overreden en gedood. Te Middelbeers is de stroodekker en land bouwer H.K. van het dak van zijn huis ge- Vallen en aan de gevolgen overleden. Gasverstikking. Ook het derde slacht offer van de gasverstikking te Nijmegen, de 43 jarige juffrouw K., is in het ziekenhuis over leden, zoodat het geheele gezin omgekomen is. De oorzaak is inderdaad geweest een lek in de gasleiding dat de bewoners zelf onvoldoende hadden gerepareerd. De arrestatie te Amsterdam. Bij de huiszoeking in de woning in de Grens- straat van H. A., den directeur van de Beurs- bank te Amsterdam, zijn verschillende zilveren voorwerpen gevonden, afkomstig van een in braak eenige jaren geleden in dé Museum- buurt aldaar gepleegd. De gebroeders G. hebben aan de justitie meegedeeld, dat ze dit zilver in dertijd aan A. verkocht hebben. Bij dezelfde gelegenheid-zoude volgens hen A. hun verzocht hebben, bij hem in te breken. Deze verklaring, gevoegd bij de omstandigheden, welke A.'s aangifte van de onlangs bij hem gepleegde in braak zoo verdacht maken, heeft geleid tót zijn aanhouding en de inbeslagneming van alle boe ken en bescheiden van de Benrsbank. Het ver moeden bestaat, dat zich bij die zoogenaamde inbraak geen cent, of in elk geval slechts een zeer klein bedrag in de brandkast bevond, en dat het A, te doen was om de verzekeringsgelden. Er is nog efnstig vermoeden gerezen, dat vlak vóór de „inbraak" belangrijke vervalschingen in de boeken zijn gepleegd. Deze zijn thans naar het paleis van justitie aan de Prinsengracht over gebracht, voor accountantsonderzoek. Of A. zijn brandkast zelf opengebroken heeft, dan wel daar voor handlangers uit de inbrekerswereld heeft gehad, waarin hij uit vroegeren tijd, toen hij een pandjeshuis hield, goede relaties had, onder zoekt de politie thans nog. Zij moet een spoor hebben gevonden, dat op het laatste zou wijzen. Het onderzoek loopt nu over drie delicten, n.l. dat van heling, dat van valschheid in geschrifte en dat van valsche aangifte. De verdachte is gister in het Huis van Bewa ring gehoord. Hein Werd gevraagd, hoe hij het door de gebroeders Grootveld gestolen zilver in zijn bezit had gekregen. De verdachte wees er op, dat hij, alvorens hij zijn bankbedrijf begon eenigen tijd een winkel in goud en zilver in de Nes had gedreven, zoodat z.i. de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij te goeder trouw, die voorwerpen indertijd heeft gekocht en deze, in de liquidaties van zijn bedrijf, eenvoudig met naar huis heeft genomen. Naar wij voorts vernemen, heeft de officier van Justitie het requisitoir tof gevangenneming reeds 9 Mei genomen, terwijl de arrestatie eerst Vrijdagplaats had. In het exploit, dat Agsteribbe beteekend werd, stond het ten laste gelegde (de heling van het gestolen zilver omschreven. Mooi argument. Te Noord-Scharwoude werden de mannen- en vrouwenkiezers opgewekt door de afd. der S.D.A.P. om vooral de vergade ring met dr. van d,er Waarden als spreker, te bezoeken. Naast allerlei andere opgesmukte argumenten moest ookhet volgende daartoe die nen. „Dat er nu reeds weer een groote oorlog dreigt, valt uit verschillende omstandigheden af te leiden, o.a. uit het feit, dat door den Minister vergunningen worden en zijn verleend voor arbeid6verlenging, om de in aanbouw zijnde kruisers zoo spoedig mogelijk af te krijgen." Als dat niet trekt, trekt niets. De kiezers schijnen echter nog nuchter te zijn: de verga dering was slecht bezocht. Valsche Nederlandse he bank biljetten. Indertijd is gemeld, dat een Am- sterdamsche politie-inspecteur er in geslaagd was in Barmen een valsche munterswerkplaats te ontdekken, waar Nederlandsche bankbiljetten van zestig gulden, van de series A. O. en O. N. in grooten getale werden nagemaakt. Hoewel toen een groote voorraad van deze bankbiljetten in beslag genomen werd, benevens al het valsche muntersmateriaal en bovendien in samenwerking met de Duitsche politie een bende van twintig personen in hechtenis kon worden genomen, kwamen den laatsten tijd weer valsche bankbiljetten van zestig gulden in circu latie. Dit was vooral het geval in de Nederland sche grensplaatsen. Er moest dus nog ergens een geheime berg plaats van valsche. biljetten zijn, waarvan in November j.l. te Barmen het bestaan niet ge bleken was. In verband hiermede was de medewerking van Amsterdamsche en Enschedesche politie-inspec- teurs gevraagd, die de vorige week naar Elber- feld vertrokken, waar zij evenals te Essen, een onderzoek instelden. Als resultaat daarvan wordt aan „Het Volk" thans bericht, dat zij in laatstgenoemde plaats de hand hebben gelegd op een grooten voorraad valsche zestig gulden biljetten, terwijl de bezit ters en uitgevers .er van, vijf personen, gearres teerd konden worden. Vliegong e.Lu k. Zaterdagmiddag kwam te Scheveningen een vliegmachine van de Eerste Rotterdamsche» Luchtvaart Maatschappij bij een passagiersvlucht te yallen. De machine kwam met den kop in het zand te staan en werd ernstig beschadigd. De aviateur en de passagier, de heer Bosma, kwamen met den schrik vrij. De influenza heerscht hevig in Zweden. In het laatste kwartaal bedroeg het aantal ge vallen 88111. G r o-o te brand. Uit Valenciennes meldt men. Alhier zijn door een hevigen brand 26 woningen vernield. 170 personen zijn dakloos geworden. Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 11. Anna Margaretha d.v. C. Meyer en M. S. E. de Roo, Schie. 12. Maria d.v. J. van Oostende en J. Klapmuts, Dam. 1 Telegrammen. DE CONFERENTIE TE GENUA. BERLIJN, 15 Mei. (draadloos). Gemeld wordt, dat heden te Genua de laatste plenaire zitting der conferentie zal plaats hebben. De geallieerden; besloten gister, fn de zitting van heden der sub-' commissie voor te stellen dat de te Genua ver tegenwoordigde mogendheden, uitgezonderd Duitschland, uiterlijk 15 Juni vertegenwoordiger naar Den Haag zullen zenden, teneinde daar te bespreken welke mogendheden eerlang zullen deelnemen aan de onderhandelingen met de Russen. Men wil eerst zonder de Russen een weg tot een oplossing zoeken en dan hen uit- noódigen tot een gemeenschappelijke bespreking. GRIEKENLAND EN HET VATICAAN. KEULEN, 15 Mei. Men meldt,dat Grieken land binnenkort een gezantschap bij het Vati- caian zal instellen. Als gezant van Griekenland wórdt genoemd Saosse, voormalig ambassadeur tej Madrid. "i MISDADIGERS BENDE. [BRESLAU, 15 Mei. De aangehouden bandiet Kpnig blijkt betrokken te zijn geweest bij 130 misdaden, w.o. 15 brandstichtingen. Hij behoor de tot een boevenbende, waarvan thans 11 leden zijn gearresteerd. Onder hen behooren personen van goeden huize, w.o. de directeur der Silezische mijnwerken, Karlik. SPITSBERGEN. KOPENHAGEN, 15 Mei. (draadlloos). De Noorsche kolen Mij, te Spitsbergen, in 1916 ge sticht met een aandeelenkapitaal van 2% mil- lioen kronen, heeft faillissement aangevraagd. Het geheele aandeelénkapitaal is verloren. DREIGBRIEVEN. WEENEN, 15 Mei. (draadloos). „Der Abend" meldt, dat dr. Vogel te Boedapest, die het on derzoek leidt in zake den bomaanslag, dreig brieven heeft ontvangen. Wanneer de politie het onderzoek niet staakt, zullen, zoo schrijft men in die brieven, de politiegebouwen, de beurs en andere gebouwen worden opgeblazen. POGROM. KIEF, 15 Mei. Bij een pogrom in het joden- kwartier alhier zijn 7 joden gedood en 4 gewond. Kerknieuws. Den 19en Maart is op Guracao overleden pas toor T. van Sadelhoff. Correspondentie V. Alhier. Wij achten het ongewenscht pp deze zaak verder in te gaan. 429ste Staatsloterij. Trekking van Maandag 15 Mei. Hooge Prijzen. Frijs van 400 11824 22167 - 200 1224 5094 6292 19449 - 100 397 9040 10026 10417 10636 13563 15243 18261 19210 20120 20250 21584 22804 ij .swmT. LAWN-TENNIS. S.L.T.V.IIDe Tuindorpers 70. 1 Mevr. J. v. Buysen sl. mej. N. Wacker 60, J6—2 J. F. v. Buysen sl. B. Fransen 6—1, 61 A. H. de Bruyn sl. J. Kramer 6—2, 62 mevr. J. v. Buysen en mevr. A. Houtman sl. mej. N. Wacker en mej. A. Wacker 62, 6—0 A. II. de Bruyn en J. F. v. Buysen sl. B. Fransen en H. iHaasjes 75, 6—3 mevr. J. v. Buysen en J. F. v. Buysen sl. mej. J. Wacker en J. Kramer 60, 61 mevr. A. Houtman en A. H. de Bruyn sl. mej. A. Wacker en H. Haasjes 63, 61 Game—H.R.T.C. II 1—6. M. Vogts sl. Wm. Ëyck 6—1, 62 mej. A. v. Königslow en mej. H. Viehoff sl. mej. P, Koe- 1 ne en F. v. Weerelt 75, 62 mej. v. Konigs- i low en Vogelaar sl. mej. M. Zoetmulder en W. i Blaisse 63; 61; W. Vogts en Vogelaar sl. W. v. Eyck en J. H. Vos 6—3, 60 Vogelaar sl. J. H. Vos 63 62 Mej. Vihoff en Vogts sl. mej. P. Koene en W. v. Eyck 75, 6—4 Mej. P. Koene sl. mej. H. Viehoff 64 63. DeuceGame II 16. Mej. A. Vos sl. mej. C. v. Weezenbeek 62, 62P. Engering sl. G. v. Weezénbeek 26, 64, 86 W. Toose sl. G. Vos 86, 26, 64; Mej. R. Melchers en mej. W. Blaisse sl. mej. C. v. Weezenbeek en mej. G. van Baaren 61, 64 G. Vos en J. Blaisse sl. W. Töose en G. v. Wee zenbeek 8—6, 61 mej. R. Melchers en J. Blaisse sl. mej. M. Balguerre en G. v. Weezen beek 61, 6—4 mej. A. Vos en G. Vos sl. mej. W. Tóose en C. v. Weezenbeek 64, 6—2. VOETBAL. Leonidas IIExeelsior I 31. Onder leiding van scheidsrechter Bianchi stelt Excelsior zich volledig op, terwijl Leonidas door eerste èlftalspelers versterkt blijkt. Roor rust gaat het spel gelijk op en neer. De Schiedammers spelen iets vuriger dan de blauw wit geblokten. Na ca 20 minuten weet v. Kemenade zijn club met een mooi schot ver buiten 's keepers bereik de leiding te bezorgen. Even voor de rust maakt Leonidas weer gelijk. Na de thee scoort Leonidas 2 maal kort achter elkaar uit een corner en met een schot. Alhoewel Excelsior dan verder steeds in de meerderheid is, speelt haar voorhoede te laks en te slecht om succes te hebben, zoodat het einde een te groote nederlaag voor onze stad- genooten bracht. De besten waren van Excelsior wel v. Kemena de in de voorhoede en J. Leenderts alscenter-half. Excelsior 2De "Spartaan 1 11 Exelsior 3 Kralingen 1 01 H.-.D.V.S.combin.Ex celsior 20. Hermes-D.V.S.IIV.O.C. II 2—1. Voor de res. Ie klas werd gistermiddag boven staande ontmoeting gespeeld. Bij de blauwwitten ontbrak C. Hoek op het appel, waardoor F. Karis in de halflinie moest spelen, die er op deze voor hem ongewone plaats nietjjveel van terecht bracht. Aanvankelijk waren de Rotterdammers in de meerderheid, doch als de blauwwitte voorhoede er wat meer in raakt, hebben zij weinig meer in te brengen. Met man en macht verdedigend, slagen ze er niettemin in tot aan de rust de stand du'bbelblank te houden, waaraan pech en treuzelen van de combinatie ook niet vreemd wa ren. Na de thee blijkt het weer toch al wat warm om te voetballen er werd althans 'n zeer futloos partijtje ten beste gegeven. Afwisselend zijn de beide doelen in gevaar, slechts door ver uit te loopen kan v. Heiten enkele malen zijn doel schoon houden. Dan krijgt V.O.C.een vrije schop wegens duwen die Nooteboom jr. wel stopt, doch niet Wegwerkt zoodat een toestormende V.O.C.'er slechts voor het inknallen heeft (01). Dat brengt wat leven in dé brouwerij, de Schie dammers zijn nu het meest aanvallend, doch door fanatiek verdedigen weet V.O.C. voorloopig doelpunten te voorkomen. Bij een aanval van Hermes wordt Veltenaar door Stenger in den rug geduwd, wat v.d. Broek niet ontgaat. Vuylsteke nam de penalty zonder .fout (11). Even later heeft Hermes opnieuw succès, als A. Offerman uit een corner hoog inschiet (21). Spoedig daarop wordt inrukken geblazen door scheidsrechter v.d. Broek, die z'n beslissingen, goede en foutieve, met veel aplomb uitdeelt. H.-D.V.S. Ill—D.H.C. II 1—1 H.D.V.S 8 —V.O.C. 8 1—0, Kampioenschap van Nederland Breda N.A.C.—Be Quick 1—3. Westelijke competitie. Ie klasse Haarlem HaarlemBlauw Wit 15 Rotter dam V.O.C.Ajax 1-4 Amsterdam V.V.A H.B.S. 32 Den Haag TLV.V.Feyenoord 0—1. Overgangsklasse: Hilversum 't Gooi Exelsior 31 Den Haag QuickA.D.O. 41 Amsterdam A.F.C.Stormvogels 31. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen, later wel licht sterker Z. tot W. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets warmer. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 12 Mei. 15 Mei. 11.51 V, 11.51 Qg - 0.90 - 0.90% -23.65 23.66 -21.55 - 21.55 -49.95 - 49.62Va -0.023/4 - 0.023/4 -55.20 - 54.95 -66.30 - 66.44 -47.95 - 48.25 Amerika -2.5S11/16 -■ 2.58 V, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Mei. 15 Mei. 11.51 Va 11.51% - 23.62 Va - 23.65 Brussel - 21.52'/a -21.55 - 2.58% - 2.58 - 0.90 - 0.90% -13.65 - 13.65 - 50.— - 49.55 - 5.— -66.40 - 66.40 -55.20 - 55.— -48.20 - 48.20 - 0.03 - 0.03 0.34 - 0.34 - 40.27'/., - 40.27% Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 15 Mei v.m. 5.51, n.m. 6.25 16 Mei. v.m. 6.33, n.m. 7..07 SCHIEDAM, 14 Mei. Aangekomen Engelsch s.s „Kilfenora", (tank) met olie van Birkenhead in de Wilhelminahaven. SOUTHAMPTON, 12 Mei. Vertrokken s,s. Garth Castle" (Union Castle Lijn) ledig naar Schiedam. HULL, 13 Mei. Aangekomen s.s., Alchymist" ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 14 Mei. Aangekomen Engelsch s.s. Garth Castle", ledig van Southampton om hier te dokken in de Wiltonhaven. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 12. Namens de commissie voor de noteerimg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Mei. Men noteert voor Spiritus 100% f 30 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.50 per ketel. ROTTERDAM, 15 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd574 vette runderen, 265 vette graskalveren, 403 schapen, 1515 varkens. Koeien le kw. 1.401.50, 2e kw. 1.30 1.20, 3e kw. 1.10—1.05. Ossen le kw. 1.35—1.50, 2e kw. 1.25—1.15, 3e kw. 1.050.95. Vaarzen le kw. 1—0.90, 2e kw. 0.80—0.70, 3e kw. 0.60 Kalveren le kw. 1.80—/2. 2e kw. 1.60— 1.40, 3e kw. 1.201.05. Varkens le kw. 0.9612e kw. 0.940.90, 3e kw. 0.880.84,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3