DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETOSM. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Dinsdag 16 Mei 1922, No. 13398. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adveTteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandscli Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russisch e kwestie. Zooals gister reeds werd gemeld, hebben de vertegenwoordigde staten te Genua naar aan leiding van het Russische antwoord op de gezon den nota, besloten, uiterlijk 15 Juni e.k. waar schijnlijk in den Haag een nieuwe speciale commissie-conferentie over de Russische kwestie te houden. Rusland en Duitschland zullen er niet bij zijn, maar wel is Amerika uitgenoodigd, waarvan men verwacht, dat het de uitnoo- diging zal aanvaarden. Rusland zal waarschijnlijk dit besluit wel goedkeuren. Duitschland staat er door zijn verdrag van Rapallo van zelf buiten. In afwachting van het rapport van den Haag, zegt men, wil Lloyd George een soort algemeenen wapenstilstand doen afkondigen. Algemeen is nu de verwachting, dat de confe rentie deze week nog uiteengaat. Uit Genua wordt echter aan de „Soir" geseind, dat men er zich teGenua van bewust is, dat bin nen afzienbaren tijd een nieuwe conferentie zal moeten gehouden worden en dat het niet onwaarschijnlijk is dat deze zou plaats vinden te Praag of te Warschau. In geen geval zal voor een nieuwe conferentie een land worden gekozen met gunstigen wisselkoers. Volgens de officieele, nu bekende mededeeling van de vex-gadering der sub-commissie, zal de commissie voor de Russische zaken 26 Juni in Den Haag bijeenkomen. De vijf uitnoodigende landen (Italië, Engeland, Frankrijk, België en Japan) zullen elk twee deskundigen aanwijzen, iedere verder deelnemende staat één. De Ver- eenigde Staten zullen de uitnoodiging krijgen ook twee deskundigen te zenden. Het Vaticaan en Rusland. Uit Rome woi'dt thans, aldus de „Msb." de tekst geseind van het Pauselijk memorandum, dat ter conferentie van Genua werd ingediend, in de lezing, zooals deze door den H. Stoel zelf is meegedeeld. In den brief, dien de H. Stoel op 29 April j.l. aan Z.E. den kardinaal-secretaris had ge richt, werd dezen opdracht gegeven, aan de mogendheden, welke met den H. Stoel in be trekking staan, de wenscben over te brengen van Zijne Heiligheid voor den gelukkigen uit slag van de conferentie van Genua, in het bij zonder voor wat betreft het herstel van Rus land. Daar de ontwikkeling der gebeurtenissen Hem niet den tijd lieten, zich te richten tot elke kanselarij op de gewone wijze door middel van den Pauselijken vertegenwoordiger bij de ver schillende naties geacci-editeerd, maakte de H. Stoel gebruik van de tegenwoordigheid te Genua van de delegaties der staten, met welke het Vati caan diplomatieke betrekkingen onderhoudt, om dezen onmiddellijk den tekst van het Pauselijk document mee te deelen en om hun aandacht te vestigen op eenige punten van bijzonder belang. Op het historisch oogenblik, waarop men de we deropneming van Rusland in het consortium van beschaafde naties behandelt, verlangt de H. Stoel, dat de godsdienstige belangen, die den grondslag vormen van elke ware beschaving, beveiligd zullen worden in Rusland. Bijgevolg verzoekt de H. Stoel, dat in het accoord, dat getroffen zal worden tusschen de verschillende mogendheden, te Genua vertegenwoordigd, op een of andere wijze, maar in elk geval zeer uit drukkelijk zullen worden opgenomen drie clau sules, te weten 1. de volledige vrijheid van geweten voor alle Russische en vreemde burgers te waar borgen in Rusland 2. dat ook gewaarborgd worde de particu- 62 Hij wenkte den zeeman hem te volgen naar een armoedig vertrekje, dat Bostock tot zit kamer diende. De schermmeester bewoonde een vierde verdieping en had drie kamers. Hij kookte zelf en een oude werkvrouw kwam des morgens ■zijn bed opmaken en de kamers stoffen. Bostock schoof Hiram een stoel toe. Hij scheen thans in het geheel niet meer verwonderd te zijn over het onverwachte bezoek of het ongewone uur, waarop dit bezoek gebracht werd. De zeeman ging zitten en zag in één oogopslag alles wat er in de kamer stond. Bostock bleef bij de tafel staan en hield de oogen strak op Hiram gevestigd. De schermmeester was de eerste die sprak. „Waaraan," vroeg bij met deftige vorme- lijkheid, „heb ik "de eer van dit bezoek te danken. Hiram legde de beide handen op de knieën en zich voorover buigende, keek hij Bostock vlak in het gelaat. „Hebben wij elkander vroeger nog niet eens ontmoet, kameraad vroeg hij. „Dat kan wel zijn," antwoordde Bostock fcoel. „Ik herinner mij dit niet meer ik heb liere en openbare uitoefening van den godsdienst. Deze tweede clausule is overeenkomstig de ver klaringen, te Genua door den Russischen gedele geerde Tsjitsjerin afgelegd. 3. dat de onroerende goederen, die behoor den of nog behooren aan eenige godsdienstige confessie worden teruggegeven of het eigendom daai-van geëerbiedigd. DE VOLKENBOND. In de zitting van den Volkenbondsraad van gistermorgen heeft men een commissie van elf leden samengesteld belast met het onderzoek naar de inrichting der internationale samenwer king op intelllectueel gebied. De tweede alge- rneene zitting van den bond had den wensch tot organisatie van die samenwei-king te kennen ge geven. In de namiddagzitting heeft Claret, het Braziliaansche lid, rapport uitgebracht over de nationaliteitenkwestie in Estland. In ver band met den weinigen tijd waarover men beschikte, werd die kwestie tot de volgende vergadering verdaagd. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Uit Londen meldt men dd 15 Mei Chamberlain deelde vandaag in het Lagerhuis mede, dat Curzon Vrijdag voorstellen heeft ge zonden aan de regeeringen van Franki-ijk, Italië, en de V.S. om terstond een gemeenschappelijk onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen, die tegen de Turken van Angora zijn inge bracht wegens daden van wreedheid, gepleegd op de Christelijke minderheden in Klein-Azia. ENGELAND. Reuter seint uit Londen Op een algemeene vergadering der ka toenspinners, welke Maandag te Manchester plaats had, is de toestand besproken in ver band met de staking welke in twee fabrieken was uitgeroepen om tegen de loonsvermindering te protesteex-en, welke nochtans door den vak bond was goedgekeurd. De werkgevers besloten de algemeene uitsluiting over het heele bedrijf af te kondigen. Zij omvat 140.000 ai-beiders. IERLAND. Zondag brak te Belfast opnieuw geweervuur uit, dat gedurende den dag voortduurde en in hevigheid toenam. In verband met deze wanor delijkheden in de stad is bevolen, dat de bewo ners van zekere gedeelten der stad van 9 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens hun woning niet mogen verlaten. Deze bepaling zal tot nader order van kracht blijven. In den nacht werd hevig geschoten in de omstreken van Fallsroad, en Yorksroact. Een jongen en een meisje werden gedood en veer tien personen gewond. De autoriteiten vreezen, dat het schieten zich op grooten schaal zal ontwikkelen. Churchill, die onvermoeibaar is geweest in zijn pogingen om een vasteren toestand in Ier land te scheppen, moet een andere bijeenkomst voorbereid liebben, deze week te Londen te houden, tusschen sir James Craig, den eersten minister van Ulster, en Griffith en Collins, de leiders van den Ierschen vrijstaat. De bijeenkomst tusschen de leiders van Ulster en den vi-ijstaat met Churchill zal zich in het bij zonder bezig houden met de breuk van de jong ste overeenkomst van Londen tusschen beide regeeringen. GRIEKENLAND. Men zegt te Athene, dat zoo het Stratos zooveel menschen in mijn leven ontmoet." „Ik vergeet nooit een gezicht dat ik eens gezien heb," zeide Hiram, „ofschoon namen mij somtijds ontgaan. Hebben wij elkander niet te Napels aangetroffen „Ik ben te Napels geweest," zeide Bostock. „Ik heb daar zelfs gewoond, om goed scher men te leeren. In Napels wordt prachtig ge schermd." „Ja, men kan daar van alles leei-en," zeide Hiram. Toen hield hij op, als om te bedenken wat hij verder zou zeggen. Bostock maakte van die pauze gebruik en zeide „Ja, dat kan men, maar ik begrijp niet wat dit met uw bezoek te maken heeft." „Zacht wat, kameraad, zacht wat," zeide Hii'am, met zijn bruine, getatoueerde hand wuivende, „dat zal ik je meteen wel vertellen. Herinnert gij u te Napels dat danshuis nog, dat bij de baai ligt een danshuis met een wijnflesch tot uithangbord „Neen," zeide Bostock, „,dat herinner ik mij niet. Het was mijn gewoonte niet derge lijke plaatsen te bezoeken." Hij had, terwijl hij dit zeide, zijn hand naar een lade laten glijden, en zijne vingers om klem den thans iets wat in die lade lag. „Niet, zeide Hiram. „Hebt ge dan ook misschien een broeder gehad, die daar placht te komen Neen, beweeg je niet, of je zijt een man dee doods." niet mocht gelukken, een Kabinet samen te stellen, dat de koning dan aan Goenaris de vorming van een Kabinet op zal diagen die zal trachten de oppositie-partijen tot samenwer king te brengen Hij zal in het Kabinet dan Boussies o.a. opnemen, waardoor hij een stabiele meerderheid zou hebben. Verder verluidt, dat men pogingen in het werk stelt om aanTheotokes de leiding van Buitenlandsche Zaken op te dragen. CHINA. Volgens een H. N.-bericht uit Peking zeggen ambtenaren van de regeering aldaar dat als gene raal Tsjangtsolin mocht probeeren, de onafhan kelijkheid van Mandzjoei'ije af te kondigen, men hem met geweld zal tekeer gaan. Deze verkla ring werd uitgelokt door berichten, dat de ge neraal, hoewel hij de nederlaag heeft geleden, toch de onafhankelijkheid van Mandzjoerij en Mongolië wenscht uit te x'oepen. ALLERLEI. H. N. verneemt uit Manilla dd. 14 dezer De prins van Wales is terwijl hij hier polo speelde door een bal boven het rechtei'oog geti'offen. De bal kwam zoo aan, dat een leelijke wond ont stond, die gehecht moest worden. Hoewel er geen gevaar is, kon de prins toch het diner en de receptie van den gouverneur-generaal niet bijwo nen. Naar uit New-York wordt gemeld heeft de bekende Amerikaansche bankier Otto Kalxn zich j.l. Zaterdag tegelijk met Pierpont Morgan naar Europa ingescheept. Het doel van zijn reis is niet bekend. Theunis, de Belgische minister-president heeft medegedeeld, dat de Duitsche regee ring gisteren 50 mille aan gouden marken in de Belgische Staatskas gestort heeft. Dit is de maandelijksche storting, waartoe Duitsch land volgens dé moratoriumregeling verplicht was en die volgens de overeenkomst tusschen Geallieerden in haar geheel aan België toekomt. De groothertogin van Luxemburg en haar gemaal zijn gisteren te Brussel gearriveerd en ten paleize ontvangen 's avonds had er een galadiner plaats. Volgens berichten uit Griekenland is prin ses Elisabeth, de vrouw van den Griekschen kroonprins, ernstig ongesteld. Prinses Eliza beth is de dochter van den koning van Roemenië. Binnenland. Stads-port. De „Msb." verneemt uit den Haag De hoop en verwachting vaix velen, dat het stadsport voor brieven en briefkaarten zou worden verlaagd, zullen naar alle waarschijn lijkheid voorloopig miet in vervulling gaan. Dit is althans de meening in hoogei-e post- kringen. Men heeft vanwege het hoofdbestuur der P.T.T. een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat sinds de verhooging der post- tarieven overal het plaatselijk briefverkeer is toegenomen. Daartegenover staat, dat het gebruik van briefkaarten in het lokaal verkeer •enigszins is teruggeloopen. Alles dooreenge- noinèn heeft men echter een normale toename van het plaatselijk verkeer kunnen vaststel len. Van een Verlaging van het z.g. stadsport verwacht men thans met het oog op de ma laise geen toenemend stadsverkeer, zooals in normale tijden het geval zou zijn wel echter, dat firma's die vele stukken voor een bepaal de stad zouden hebben te verzenden, wegens de hooge landsporti deze stukken per koerier naar de gemeente van bestemming zouden laten brengen, om ze daar voorzien van „stads port" te doen posten. En zulks zou geenszins de bedoeling zijn van een verlaging van het „stadsport". Immers als deze verlaagd zou worden, zou het zijn om door uitgebreider plaatselijk postverkeer meer geldelijk voordeel te trekken. Om bovenstaande redenen, is het zoo goed als zeker, dat de destijds in overweging ge nomen verlaging van het stadsport" voor loopig althans niet zal woi-den ingevoerd. Dc Tabakswet. Het vooi-loopig verslag der Tweede Kamer is verschenen in zake het wetsvoorstel-Abr. Staal man c.s. tot wijziging der Tabakswet. Vele leden verklaarden ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze, waarop dit wetsvoorstel bij de Staten- Generaal aanhangig is gemaakt. Zij meenden, dat wel nimmer in onze parlementaire ge schiedenis ten aaixzien van een aangelegen heid, waarbij de belangen van groote groepen der bevolking zijn betrokken, van het aan de Kamer toekomende recht van initiatief een zoo lichtvaardig en afkeurenswaardig gebruik is gemaakt als met betrekking tot dit wets voorstel. Tot tweemaal toe is de Tweede Ka mer in de gelegenheid geweest over de invoering van een tabaksaccijns een beslissing te nemen beide malen ging zij in meerderheid met de Re geering, welke de invoering van die accijns wenschte, mede. Van verschillende zijden werd opgemerkt dat de voorstellers zeiven blijkens hun toe lichting er van overtuigd zijn, dat de onzeker heid omtrent de inwerkingtreding van den accijns verlammend werkt op tabakshandel en industrie en dat deze onzekerheid op zich zelf reeds een ernstig nadeel beteekent. Dit werd door hen geschreven op eeix oogenblik toen de datum van inwerkingtreding der wet nog niet vast stond en toen zij, blijkens dezelfde toe lichting, onderstelden, dat ook de Regeering met het oog op de malaise in de tabaksnijver heid die invoering nog wilde uitstellen, maar niet in staat was dienaangaande eenige be paalde toezegging te doen. Blijkbaar wilden zij dus door hun voorstel de Regeering in deze te hulp komen. Intusschen is na die indiening gebleken, dat de Regeering aan zoodanige hulp geenerlei behoefte heeft. Door het besluit tot invoering der wet met ingang van 1 Juni a.s. is harerzijds aan alle onzekerheid een einde ge maakt, maar nu zijn het de voorstellers, die door handhaving van het ontwerp en door hun aandrang op behandeling op een tijdstip, waarop afdoening reeds was uitgesloten, velen in den waan brengen, dat toch nog van die invoering zou kunnen worden afgezien en aldus de door hen gewraakte onzekerheid opnieuw in het leven roepen. Indien het den voorstellers indei'daad om zekerheid te doen was, hadden zij na de af kondiging van meergenoemd Kon. besluit hun voorstel moeten intrekken. Andere leden voegden hieraan toe, dat zij alleen wegens den nood van de schatkist over hun bezwaren tegen een tabaksaccijns wai-en heengestapt maar nu wenschten zij dan ook, dat met het oog op dien nood, de invoering voortgang zou hebben. Tot het bi'cngen van nieu we onzekerheid in het bedrijf wenschten ook deze leden niet mede te werken. Afgezien van bovenbedoeld bezwaar kwam ook overigens de toelichting tot het voorstel velen leden weinig overtuigend voor. Verscheidene andere leden verdedigden hel wetsontwerp En Hiram zijn hand uit zijn zak nemen de, hield den schermmeester een revolver voor. Bostock bleef onbeweeglijk staan en zeide zonder een spier van zijn gelaat te vertrek ken „Als gij geen krankzinnige zijt, begrijp ik niet hoe u het in het hoofd komt mij zulke vra gen te stellen en mij met die revolver te drei gen. Zijt ge hier gekomen om mij te beste len? Ge ziet dat er bij mij weinig te halen is." Hiram floot een deuntje. „Je bent een leuke kerel," zeide hij, „doch ik dacht dat je in die lade voeldet naar het mes, dat je dien nacht met zoo goed gevolg ge bruikt hebt." Bostock trok de schouders op. „Welken nacht,?" vroeg hij. „Ik weet wer kelijk niet waar u op doelt." „Ik doel op een zekeren nacht," zeide Hiram, „vijf of zes jaar geleden. Ik was toen te Napels in het danshuis. Daar was een stand je, omdat een van de meisjes de voorkeur gaf aan een Zweedschen mati-oos boven jou, en uit zijn glas dronk en niet uit dat van jou wil de drinken. Toen kwam er opschudding tus schen de matrozen, en een blies liet licht uit. En toen dit weder werd aangestoken, had de Zweedsche matroos een mes in den nek en waart gij verdwenen. Ik durf zweren, dat jij hem dat mes naar het hoofd hebt geworpen, want ik stak in de duisternis een lucifer af en zag je opgeheven hand, en ik hoorde een man kermen." Bostock lachte verachtelijk. „Dit is al te dwaas," zeide hij. „Wie zijt ge en wat brengt je hier om mij al dien onzin te vertellen. Ik heb met je dronkemanspraatjes niets te maken." „Dit brengt mij hier," zeide Hiram koeltjes, „dat wij een mensch kennen aan zijne manieren. Wat deedt ge hedenmiddag in den winkel van juffrouw Bori'inger „Wie geeft je het recht mij te ondervragen antwoordde Bostock. „Maar ls je liet weten wilt, welnu, ik b,c.n hedenmiddag bij juffrouw Borringer geweest om haar te vragen of zij ook slaapdrank voor mij had.' „Juist," zeide Hiram. Met dat woord haalde hij een klein wit pakje voor uit den zak, waarop iets geschreven stond. „Is dit slaapdrank Hij hield hem het pakje voor en Bostock nam het in oogenschouw. „Dit is niet voor mij," zeide hij. „Ik be merk dat het geadx-esseerd is aan kapitein dc Raaf." „Juist. Het is geadresseerd aan kapitein De Raaf, niet de bedoeling dat het hem zou gegeven worden." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1