voerd van buitenlandsche havens naar andere buitenlandsche havens, op grond van de anti drankwetgeving in de Unie, in de Ver. Staten kan worden in beslaggenomen. De Oostenrijksche legitimisten zijn het met de Hongaarsche eens geworden om Otto, den oudsten zoon van den te Funchal overleden Ka- rel van Habsburg te erkennen als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije, Bohemen en Kroatië. De staking in de Zuid-West-Duitsche me taalindustrie is door het niet-erkennen der 48- lirige arbeidsweek door de arbeidersvereni gingen verscherpt. Derhalve is de door den bond van industrieelen aangekondigde uit sluiting der metaalarbeiders in de districten Frankfurt a. M., Darmstadt, Hanau, Offen bach en Overursel heden in werking getreden. Door de uitsluiting worden ongeveer 30.000 arbeiders getroffen. Staten-Generaal. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft daar op geantwoord, dat om verschillende redenen het niet wel doenlijk is den Maandag als dag der stemming aan te wijzen. Minister van Karnebeek. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. van Karnebeek, heeft gisteren de werkzaam heden aan zijn Departement hervat. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Deken A. VERHOEVEN EERSTE KAMER. Ziiling van Dinsdag, 16 Mei. Aan de orde is de begrooting v an o or- 1 o g. De heer van Embden (V. D.) betoogt dat de defensie niet voldoende tot bezuiniging zal kunnen bijdragen, als niet een bedrag, dat voor oorlog op 30 millioen ware te stellen, wordt gefixeerd. Dit zal te meer noodig zijn, als het defensiebeleid is toevertrouwd aan een minister in een rechter coalitiekabinet, dat door het drij ven van de protestantsch-christelijke partijen hooge oorlogsbegrootingen moet doen aannemen De heer Bergs ma (V. B.) dringt aan op krachtiger bewapening en practischer inrichting van de marechaussee. Spr. maakt bezwaar tegen de bereden politie te Amsterdam. De heer I denburg (A. R.) betwist, dat minister van Dijk niet naar bezuiniging zou stre ven. De heer M e n d e 1 s (S. D.) acht het niet noodig uitvoerig zijn standpunt uitéén te zet ten. Hij kan volstaan met een verklaring dat zijn partij tegen deze begrooting zal stemmen. Intusschen komt hij nog even op tegen de rede van den heer Idenburg om voor ontwape ning te strijden. De heer V e r h e ij e n (R. K.) betoogt dat de Katholieken het eens zijn met den heer Idenburg én niet met den heer Mendels. Door den heer Idenburg is de kwestie zuiver ge steld. De R. K. staatspartij zal zich niet van het hooge doel afwenden om den staat te ver dedigen. De Minister van Oorlog, de heer Van D ij k, zal zich tot het zuiver-zakelijke uit de redevoe ringen bepalen. De vergelijking van den heer van Embden ging mank. Men moet vragen wat thans de defensie zou kosten op de basis van 1912. Dan zou het totale bedrag 85 millioen zijn en het is thans 71 millioen. Spr. wijst dus het verwijt af dat in zake het antwoord aan den Vol kenbond tot hem is gericht. De Nederlandsche regeering heeft zich geheel aangepast bij hetgeen de Volkenbond wenschte. Nopens de kwestie van de noodzakelijkheid van het behoud van een leger, sluit spr. zich aan bij den heer Idenburg. Wij moeten doen zoo veel als kan en met onze middelen mogelijk is Vervolgens verdedigt spr. de noodzakelijk heid van het behoud van de politietroepen en zet hij nog eens de bedoeling van deze troepen uiteen. Het wetsontwerp woi'dt goedgekeurd met 25 tegen 6 stemmen. Goedgekeurd werden nu Hoofdstuk VI (Ma-* rine), Begrooting voor Posterijen en Telegram die, Verhooging Hoofdstuk VI (kosten aanbouw onderzeebooten enz.) Hoofdstuk Xa (Arbeid). De heer Slingenberg (V. D.) acht het bedrag van 80 millioen voor woningvoorzie ning niet zoo bijster veel. Afschaffing van de Huurcommissies acht spr. nog allesbehalve gewenscht. Mevrouw Pothui sS m i t (S. D.) vraagt den Minister hoe het staat met de uitvoering van de Warenwet en met den arbeid van de Melkcommissie. De heer Van Wassenaer van Catr w ij c k (C. H.) acht de bijdragen aan de wer- keloozenkassen veel te hoog. De heer R e n g e r s (V. B.) vraagt den Mi nister als hij het Melkbesluit uitvoert, eerst overleg te plegen met de producenten. Minister A a 1 b e r s e antwoordt. Hij acht 80 millioen voor den woningbouw ook niet zoo heel veel, maar de heer Slingenberg vergat, dat in dit bedrag ook de premies zijn vervat. Van het verstrekken van huur-toeslagen wil spr. terugkomen, omdat dit stelsel niet goed is. Men kan er alleen afkomen door de woningpro ductie goedkooper te maken. Opheffing van de Huurcommissiewet kan op dit oogenblik niet plaats hebben, omdat woe ker nog steeds niet is uitgesloten zoolang er woningtekort is. Spr. zal naar geleidelijke op heffing streven in de richting als reeds eerder is gepoogd. Overleg inzake het Melkbesluit zegt spr. toe. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het ontwerp suppletoire Hoofdstuk Xa voor 1921, onteigening te Lo- pik, wijziging der Vleeschkeuringswet. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland, Wederom is plotseling het kerkelijk hoofd van katholiek Schiedam ons door den dood ontvallen. Hedenochtend vroeg verspreidde zich de mare door onze stad, dat de hoogeerw. deken Antonius Verhoeven, was overleden. Deken Verhoeven aldus vernemen wij had vanochtend om 7 uur de H. Mis gelezeD en zou om 9 uur bij de vormplechtigheden, welke heden in de Havenkerk plaats hadden, tegen woordig zijn. Toen men den Deken op zijn kamer kwam roepen, kort voor de plechtigheden een aanvang zouden nemen, kreeg men geen gehoor. Dit wekte bevreemding en naderbij gekomen, eonstateerde men, dat deken Verhoeven was overleden. Men kan zich de consternatie voorstellen, door dit schielijk overlijden in de pastorie verwekt. Hoewel de Deken zich in den laatsten tijd niet al te wel bevond en gister zelfs een medicus had ontboden, had toch niemand in zijn omgeving vermoed dat het verscheiden van dezen hoogst- verdienstelijken priester zoo aanstaande was. Aan Deken Verhoeven verliest katholiek Schie dam ongetwijfeld een zeer ijverigen herder, die buitengewoon veel voor den bloei van het katho licisme in onze stad heeft verricht. Geboren den 31en Mei 1851 te Gemert, vol bracht hij de lagere studies aan de Latijnsche school aldaar. In 1870 trad hij in de Orde der E. E. P. P. Dominicanen en begon den 24en Sept. het noviciaat te Huissen. Op denzelfden datum van het volgend jaar legde hij zijn religi- euse professie af. Alsdan begon hij de hoogere studies en had het geluk in 1877 de H. Priester wijding te ontvangen. Zijn oversten hadden al spoedig bemerkt, dat hij met -een meer dan gewonen aanleg begaafd was en daarom be noemden zij den jeugdigen priester tot professor der fraters in de philosophie en de mathesis. Dit professoraat bekleedde hij tot het jaar 1889, waarin hij tot prior gekozen werd van het kloos ter van het H. Hart aan de Van Oldenbame- veldstraat te Rotterdam. Het was in die stad, dat hij tevens als president van de St. Jozef- gezellenvereeniging veel nuttigen en vrucht baren arbeid heeft verricht. In 1897 riepen zijn oversten hem als pastoor naar Tiel. Degenen, die met den toestand dezer plaats bekend zijn, zouden kunnen verhalen, wat hij daar tot stand gebracht heeft, om alleen maar te noemen de stichting van het R. K. Ziekenhuis, en hoe er zijn naam en arbeid nog altijd in dankbare herinnering voortleven. Niet lang echter moch ten de Tielenaren hun geliefden herder in hun midden hebben, want reeds in 1902 werd hij als pastoor verplaatst naar Schiedam. Ook de Bisschop van Haarlem erkende zijn verdiensten door hem in 1918 na den dood van den H. Eerw. heer Coppens, tot deken van Schiedam te benoemen. Veel heeft deken Verhoeven gedaan voor het katholieke vereenigingsleven in onze stad. Bij zijn zilveren priesterfeest in Aug. 1902 en zijn 40-jarig priesterjubilé op 17 Aug. 1917 en bovendien niet het minst ter gelegenheid van zijn professiefeest op 25 Sept. 1921 hebben zoowel de parochianen zijner parochie als de katholieken van dë geheele stad uiting gegeven van hunne groote sympathie voor deken Ver hoeven en de waardeering van zijn veelomvat- tenden priesterlijken arbeid. Behalve voor het patronaat, de St. Jozefs- Tweede Kamerverkiezingen. De lieer Snoeck Henkemans had aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of hij bereid was, teneinde zooveel mogelijk ook de visschers der kustplaatsen in de gele genheid te stellen aan de stemming voor de Tweede Kamer deel te nemen, te bevorderen, dat deze stemming plaats hebbe op een Maandag. gezellenvereenging, het St. Liduinagesticht, waaraan door zijn initiatief een mannenafdee- ling werd verbonden, heeft hij zich in zijn kwali teit van gedelegeerde des Bisschops bij het R. 'K. Parochiaal Armbestuur zeer verdienste lijk gemaakt. Niet alleen de parochianen van St. Jan ver liezen in Deken Verhoeven een volijverig pas toor, maar ook velen buiten die Prochie zagen zich een trouw raadsman ontvallen. Was voor de omgeving van den hoogeerw. De ken zijn plotselinge dood een volkomen verras sing, Deken Verhoeven persoonlijk had zich, ge zien de plotselinge sterfgevallen van de Dekens Daniëls en Coppens en van zijn trouwen mede helper en vriend pastoor Langewen, alleszins voorbereid op een plotselingen dood. Als een heilig, ijverig priester, met God steeds voor oogen, heeft hij geleefd en op hem zijn ge heel van toepassing de troostrijke woorden, dat de dood den rechtvaardige niet verrast, maar voor hem een heerlijke verlossing, een opgaan naar zijn beminden God en Heer beteekent. Hij ruste in vrede. De plechtige Requiem-Mis zal Zaterdag te 91lt uur plaats hebben, waarna het stof felijk overschot van den hooggeachten overlede ne zal grafwaarts worden gedragen. De Inkomstenbelasting. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Gemeenteraad gezonden Onlangs is in een verslag van de le Kamer ge wezen op de groote moeilijkheden waarin tegen woordig de Gemeenten verkeeren door overne ming door het Rijk van de aanslagregeling der Inkomstenbelasting. Werd vroeger de heffingsfactor bepaald, nadat de aanslagen voor het Voljaarskohier wa ren opgemaakt, thans moet reeds in den tijd, dat de beschrijvingsbiljetten uitgaan, die factor worden bepaald. Men moet onder de nieuwe orde van zaken dus den factor vaststellen a's de gegevens nog abso luut ontbreken. Het is dan ook geen wonder, dat, waar de tijdsomstandigheden tegenwoordig zoo veran derlijk zijn, men telkens voor verrassingen staat. Thans heeft de Inkomstenbelasting 1921/22 weer een belangrijk saldo opgeleverd. In dat jaar was benoodigd 1.034.000. Neemt men aan voor kwade posten een be drag van 150.000.—, zooals ook bij de begroo ting 1922 voor de inkomstenbelasting 1920/21 werd aangenomen, dan heeft de opbrengst het benoodigd bedrag f 200.000.—overtroffen. Thans staan wij weder voor de vraag, welke factor zal worden bepaald. Moest men verleden jaar 1.034.000 vinden, nu 1.040.000,-— dus vrijwel hetzelfde bedrag. Mag men nu van die meerdere opbrengst van 2 ton over het vorige heffingsjaar uitgaan Zeer zeker niet. In 1921 toch werden getroffen de inkomens over 1920 en toen zat men nog volop in den goe den tijd. Nu echter worden de inkomens over 1921 getroffen en toen zat men midden in de malaise. Het mag zijn, dat de loonen nog niets lager waren, zeker is het dat veien werkloos en bui ten betrekking waren. En in handen en bedrijf werden slechte zaken gemaakt. Hoewel niemand met zekerheid kan zeggen wat de resultaten zullen zijn en het in zekeren zin een tasten in den blinde is, zal wel het alge meen gevoelen zijn, dat de omstandigheden die '21/22 boven de raming deden komen, meer dan opgewogen worden door de omstandigheden die nu in omgekeerden zin werken. Was er dus eerder reden voor verhooging dan voor verlaging van den factor, erkend moet worden dat de belasting reeds zeer hoog is opgevoerd. Dezer dagen is een statistisch overzicht ge geven door de Gemeente Rotterdam van de belastingheffing in verschillende Gemeen ten. Dit overzicht leggen wij hierbij over, O.a. was daarbij een overzicht voor 27 grootere gemeenten van de gemeentelijke inkomstenbe lasting voor gezinnen van gehuwden zonder kinderen. De daarbij gevoegde grafische voorstelling geeft den toestand in die Gemeenten aan voor zuivere inkomens van 1800, 3000, 10.000 en 100.000. Daaruit blijkt o.a. le. dat in Schiedam voor de hoogste inkomens niet de onevenredige verzwaring van druk wordt toegepast, die het stelsel van verscheidene Gemeenten vooral van die welke de opcenten- heffing op de Rijksinkomstenbelasting invoerden kenmerkt. 2e. dat bij het inkomen van f 1800 13 Ge meenten beneden en 13 boven Schiedam zijn bij het inkomen van 3000, 12 beneden en 14 bo ven, bij het inkomen van 10.000, 13 beneden en 13 boven, en bij het inkomen van 100.000 8 beneden en 18 boven. Zoodat met volle recht kan worden gezegd, dat Schiedam inzake belastingheffing den mid denweg bewandelt. Wij meenen dat dit tot tevredenheid moet leiden, waar Schiedam toch behoort onder de fabriekscentra, die niet in de gunstigste omstan digheden verkeeren. Evenwel, al behoort men onder de middelmati ge, toch komt het ons voor, dat de tegenwoordige druk is aan te merken als een maximale. Waar men dus lager niet kan en hooger niet wil gaan, ligt het voor de hand den factor onge wijzigd te laten en te hopen, dat dit nog goed zal uitkomen. Wij zijn uitgegaan van het thans uitgetrokken bedrag. Ondertusschen is wel gebleken, dat diverse posten niet juist zijn geraamd. O.a. zijn de schoolgelden 30.000.te hoog geraamd, waartegenover weer de netto uitgaven voor het L.O. door het doen verdwijnen van de boventallige onderwijzers als gevolg van de met 1 Januari ingevoerde reorganisatie, met een belangrijk bedrag, stel een 20.000.zijn ver laagd. De bijdragen voor trekkende en uitgetrokken werkloozen zullen het geraamde bedrag van f 55.000.- verre overschrijden. Naar de bedra gen van de vorige maanden is het totaal bedrag over 1922 te schatten op ruim f 100.000. In verband met het daaromtrent bij de vast stelling der begrooting besprokene hebben wij ampel de vraag overwogen, of dit jaar de uitgaven kunnen worden verlaagd wegens daling der materiaalprijzen. Het lid van ons College belast met de zorg voor de Gemeentewerken heeft echter pertinent verklaard, dat daaraan voor dien dienst niet viel te denken, zoodat wanneer dit bij Gemeentewerken zoo is, op een verlaging der uitgaven in dezen niet kan wordtn g«r«k«*4, (Wij mogen er aan herinneren dat de kosten van het drukwerk op dezen grond reeds lager werden uitgetrokken). Men zou de vraag kunnen stellen, of niet 1922 uit het te verwachten saldo van 1921 kan worden geholpen. Inderdaad zal 1921 een goed saldo opbrengen. De cijfers zijn nog niet aanwezig om het bedrag te kunnen|vaststellen. Maar wij schatten het op rond 3 ton. Het is echter hier de vaste regel om de saldos den gewonen weg te doen volgen en volgens de zen komt het saldo van 1921 toe aan 1923. Er is thans minder dan ooit reden om daarvan af te wijken. Niet alleen dat 1922 reeds een groot saldo van 1920 ontving - 260.000.zoodat men dien dienst zou flatteeren met twee groote saldo's, maar bovendien heeft 1923 daaraan zeer groote behoefte, waar, zooals de Minister van Financiën in de Memorie van Antwoord op het verslag van de le Kamer inzake de Staatsbegrooting voor 1922 opmerkte, „het nationaal inkomen niet alleen nominaal, maar ook - gelijk zienderoogen geschiedt in zeer feitelijken zin achteruitgaat." Voor onze Gemeente toegepast op een paar zeer tastbare dingen, hoe zal men, bij een sterk terugloopend inkomen reeds in 1923 het even wicht vinden tusschen inkomsten en uitgaven, als men alleen maar denkt aan de rente en af lossing voor niet productieve uitgaven, die sinds het begin van den oorlog met i f 225.000.per jaar zijn gestegen (hierin begrepen de credieten in uitvoering), aan de salarissen, die blijkens de pensioensgrondslagen van 250.000.tot een 800.000.per jaar opliepen, aan de pensioen lasten die in dien tijd van 34.000.— 158.000.werden Zeer zeker mag men, met dit voor oogen, 1922 niet begiftigen met een tweede groote saldo ten koste van 1923, dat dan in het geheel geen saldo zou ontvangen, terwijl 1922 nog in zooverre in gunstiger conditie is, dat het nog de dividenden over het boekjaar 1920 ontvangt. Op grond van het bovenstaande kunnen wij tot ons leedwezen niet anders doen dan U voor stellen het heffingspercentage onveranderd te laten. Wij zeggen „tot ons leedwezen" ook daarom, omdat wij zien dat de factor in onderscheideoe Gemeenten wordt verlaagd. Nu weten wij wel dat ons voorstel is gebaseerd op een gezonde financieele politiek zonder ge bruikmaking van kunstmiddelen, doch wij kennen den toestand in andere Gemeenten niet en weten niet, of daar evenzoo wordt gehandeld. Ten aanzien althans van eenige groote Ge meenten, zou men geneigd zijn daaraan eenigs- zins te twijfelen, daar, hetgeen men daarvan ziet, aan een zekeren wedijver inzake lage belas ting doet denken. Hoe dit zij, wij meenen daaraan niet te mogen mee doen en ons te moeten richten naar onzen eigen toestand en ons gelijk gezegd te moeten laten leiden door de beginselen van een gezond financieel beheer, dat wij nog steeds hebben kunnen volhouden. De meerderheid van ons College kan zich dan ook niet vereenigen met het mede hierbij over gelegd advies van de meerderheid der Finan cieele Commissie, dat er op neerkomt om het, op het voorbeeld van andere Gemeenten, ook maar eens te wagen met een lageren factor en dat strekt om het vermenigvuldigingscijfer dat nu 1.1. bedraagt, te stellen op 1. Ons voorstel gaat in ontwerp hiernevens. R. K. Kiesverecniging. Gisteravond hield de R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" alhier, in de groote zaal van den R.K. Volksbond, weer een propaganda- vergadering, die gelukkig veel beter was be zocht, dan de vorige. Als spreker trad dezen avond op de heer Kuiper, Tweede Kamerlid en le Candidaat op de Dordtsche lijst voor de nieuwe verkiezingen, die na eenige inleidende woorden van den voorzitter den heer Th. Mouwens, 't woord nam. In enkele trekken schetste spr. eerst de veel vuldigheid der thans bestaande politieke partijen (hij schatte ze op een dertigtal) en begint daarna te bespreken wat wij Katholieken in den komen den verkiezingsstrijd te doen hebben. Iets nieuws in dien strijd is het medestrijden der vrouwen, waarvan spr. wijl de vrouw zich op politiek gebied niet zoo licht op slechte wegen laat leiden, een opschuiving naar rechts ver wacht. Maar juist in dit verband meent spr. echter, dat er wat meer vuur in onze rijen moet komen, al zij dan toegegeven, dat deze keer bij alle partijen een zekere laksheidvalt te bespeuren. Dat meer enthousiasme moet er komen, omdat er voor ons Katholieken zoo Veel op 't spel staat. Immers, men ziet het, dat gevaren van vele kan ten dreigen want zooals altijd na een 4 jarige bestuursperiode van eenzelfde regeering 't ge val is, zijn er tal van personen ontevreden, en thans na deze zeer moeilijke periode zeer vele, eenerzijds, omdat men meent, dat de regeering niet|genoeg heeft bezuinigd en daarom de belas tingen zoo hoog zijn gestegen, anderzijds vfijl men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2