L (Ïermii-Uitstoemerlj He Phseilij A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 de zorg, besteed aan de groote onbemiddelde volksmassa, die 't meest van den oorlog heeft geleden, niet voldoende acht. Beide uitingen van ontevredenheid echter vindt spr. ongegrond, van den eenen kant, wijl de Rijksbelasting bij lange na niet zoo hoog is, als de gemeentebelasting en van den anderen kant, wijl in geen enkel land meer voor de onbe middelde massa is gedaan dan in ons land. Maar die natuurlijke ontevredenheid is er nu eenmaal en wel tegen onzen kant, waarom 't dan ook des te duurder plicht van ons is, met alle macht en eensgezind te trachten bij den ko menden strijd te winnen. Met onze vrouwen er bij, herhaalt spr., zou ons dat wel lukken, als helaas echter in onze eigen gelederen de noodige eenheid maar niet ontbrak. Hiermee staat spr. midden in de kwestie der N.K.P. Hij voor zich meent, dat 't met de dreigende scheu ring wel niet zoo'n vaart zal loopen, omdat er feitelijk, en dit begint men ook bij de N. K. P'ers zelf nu in te zien, geen voldoende reden tot af scheiding bestaat. Overigens meent spr. ook dat de meeste N. K. P'ers de gevolgen van hun actie nog niet inzien en bona fide handelen. De geheele actie doodzwijgen zooals men eerst wilde doen, acht spr. pok niet 't juiste standpunt, daar men bij openlijken, eerlijken strijd steeds nog kan po gen te redden, wat te redden valt. Maar zou ongelukkiger wijze de scheuring toch doorgevoerd worden, dan vreest spr. dat dit voorbeeld, uit de hoogere kringen gegeven, spoedig navolging zal vinden en dat onze partij dan in verschillende stands-brokken uit elkaar zal vallen en weer onmondig worden. En dat, terwijl 't toch finaal overbodig zou zijn, daar beide programs, van ons en van de N.K.P. als twee druppels water op elkaar gelijken. DeN.K.P. 'ers van hun kant echter antwoorden, dat zij niet reactionair zijn, en staan op 't standpunt van Rerum Novarum, maar dat ze onze politiek een zijdig, funest vinden. Maar, vraagt spr.,volgen wij met onzen leider Dr. Nolens, dan niet de Rerum Novarum Zijn mannen als Swane, v. Liemt en Dr. Kervel, dan beter dan onze parlementai re rotten, als Baron v. Wijnbergen, Mr. Kooien, Bongaerts enz.? 'tls gewoon ongerijmd zoo iets te denken. Ook de z.g. democratische vleugel van onze Kamerfractie, Waartoe spr. zich ook rekent, wijst de beschuldiging van egoistische klassenpolitiek absoluut van zich af. Spr. begrijpt verder ook niet, dat academisch geschoolde mannen, zooals er vele onder de N. K. P'ers zijn, niet inzien, dat de algemeene we- reldontreddering de oorzaak van hun bezwaren is, en niet een willekeurig regeeringsbeleid of de actie van een deel van het parlement. Laten de N. K. P.'ers alleen maar eens denken aan hetgeen zij in 1918, toen de revolutie dreigde, aan deze regeering hebben te danken gehad. Op onderwijs gebied is eveneens veel goeds tot stand gebracht en nog meer zal volgen, terwijl Min. Aalberse door zijn Arbeidswet te wijzigen, toch ook een daad van algemeen belang stelde. Spr. herhaalt, dat hij nog hoopt, dat de eenheid moge bewaard blijven. Tenslotte wijdt spr. nog eenige woorden aan de kwestie van een zwart-rood bloc,de mogelijke samenwerking der R. K. en S.D.A.P. Hij noemt dit een bekrompen idee en verwijst naar de laat ste uitspraken van Mgr. Nolens te Sittard en j.l. Zaterdag te Utrecht. Ook de z.g. democrati sche vleugel van onze fractie moet er absoluut niets van hebben. Slechts in een uiterst geval,als b.v. een algeheele inzinking, zou samenwerking met socialisten en andere partijen in een nationa le regeering mogelijk zijn. Juist door de dreigende verbrokkeling in onze partij, krijgt Troelstra grooter kans op het kus sen te komen. Door onze ongerepte eenheid kunnen wij dit echter verhoeden. Laten allen daarom, besluit spr. hun gezond verstand ge bruiken en onze R. K. Staatspartij met alle kracht steunen. Bij de rondvraag, meende de heer Abbevé dat 't vorig jaar de groote pers met haar uit gebreide polemieken o.m. over 't bedrijfsraden- stelsel, de thans los gebarsten N. K. P. actie heeft gevoed. Verder achtte spr. de zeer groote publiciteitsvrijheiddie aan de N. K. P. gegeven wordt, niet gewenscht. De heer Kuiper echter was wat beide punten betreft, van tegenovergestelde meening. De heer Valk beweerde in tegenstelling met den heer Kuiper, dat de meeste N.K.P.ers wel heel goed wisten, wat ze deden en louter om materieele motieven hun actie doorvoerden. De heer Kuiper gaf hem echter hierin niet toe. Als laatste spr. bracht de heer Lagerwey, als voorzitter van den Rijkskieskring Dordt, eenige woorden van warme hulde aan den heer Kuiper en aan 't actief bestuur van R.P. en O., dat als geen ander in den Rijkskieskring 't voorbereidend werk verrichtte, dat echter aller steun niet kan missen, waarna de heer Mouwens ook met nog eenige woorden van dank en de mededeeling, dat Dr. Jan v. Best e.a. nog zouden komen spreken, op de gebruikelijk^ wijze de vergadering sloot. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutel, ring met sleutels, couvert inh. 2 rente- kaarten, 7 lapjes goed, sleuteltje, ceintuur, ge bedenboekje, lakbus. Bij vinders dameshandtaschje met inh. A. Schoorhuizen, Hoogstraat 121 ring met sleutels A. Steensel, Visscherstraat 22; pet,Koens,Dwars straat 25 schakelarmband, Eijsberg, le Tuin- singel 15zijden damestaschje, Trouwborst, Wilhelminastrant 18dameshandschoen, Op- schoor, Brugmanstraat 14; damestaschje met inh, H. van Harmeien, Heenvlietschestraat 41b damesarmband, J. van Veelen, Brielschestraat 14 hondje, B. Huigen, Rotterdamschedijk 1/10 pakje centen, C. Dirkzwager, Warande 117 b,ond, portier, Glasfabriek „De Schie" sokken, Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. H. Saleming, Anth. Muysstraat 36 duif, A.v.d. Pijl, Middelharnisschestraat 5 W. van Diejen, Fabriekstraat 2. beleenbriefje, Tengevolge' van het springen van een laschapparaat op het terrein van de Rotterdamsc.he Droogdok-Maatschappij aan de Heyplaat te Rotterdam, heeft de werkman H.G. uit Schiedam, brandwonden aan borst, rug en rechterhand bekomen. Hij is in het ziekenhuis aldaar opgenomen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Mei 1922. Brieven binnenland, v.d.Graaf Prov. Cred. bank, Amsterdam Adv, Bur. Betcke, Rotterdam; F. Brandt, Amsterdam J. v. Buuren Oude Hoek Mevr. D. Kok v.d. Valk, Haag P. A. de Leeuw, Amsterdam N.V. Ned. Cred. Ass. Mij, Rotterdam N. Rott. Courant, Rot terdam v. Rooy, Boxtel v. Staal Co, Rotter dam Notaris Wreeland, Warmond. Briefkaarten binnenland. Bok, Rotterdam Sjaantje v. Gelderen, Den Haag N. Pot, Rotterdam J. E. M. de Vos v. Vlaande ren, R'dam mej. C. Swart, Laren. Briefkaarten buitenland K. H. v. Gent, Honnej a/Rhijn; Mej. N. Dom-Reek, id. UIT ROTTERDAM. Op de Veemarkt te Rotterdam sloeg gister middag een paard gespannen voor een wagen, op hol. De bestuurder J.C. van H. sloeg van den bok en brak zijn rechterbeen, terwijl de werk man G. van V. die toevallig voorbij liep, door het hollende dier omver geloopen is en zijn linkerbeen heeft gebroken. Beide mannen zijn naar het ziekenhuis gebracht. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. De moord te Groningen. Het on derzoek inzake den moord op den houtbewerker J. Pantjes te Groningen duurt voort. Drie der verdachten zijn op vrije voeten gesteld het gerucht, dat de beide anderen ook uit het ar rest zullen worden ontslagen, is onjuist. Tragisch. Zaterdagavond geraal te een inwoner van Muiderberg in de vaart bij Hakke- laarsbrug te water. Een andere Muiderbergenaar kwam per rijwiel daar voorbij,zag eenhand boven water steken en sprong pardoes te water ten einde den drenkeling te redden, 't Was zijn va der Ofschoon nog bij kennis, stierf de drenke ling tengevolge van hartverlamming eenige uren later. („Hbld.") 't Water valt nog. Door het voort durend vallan van Rijn en Waal komen eindelijk de uiterwaarden weer droog te liggen. Het vee wordt nu in de weiden gebracht. Boschbrand. Onder de gemeente Rog gel, Meyel en Helden zijn gisteren eenige hon derden hectaren dennenbosschen afgebrand. Diefstal. Zondagavond zijn dieven de woning van den heer van Slooten, penningmees ter der voetbalclub Velocitas te Groningen, bin nengedrongen en hebben zich meester gemaakt van de in een koffer geborgen opbrengst van den Zondag gehouden voetbalwedstrijd, groot f 780. Verdacht van dezen diefstal zijn twee leden van Velocitas, de 28-jarige E.E. en de 24-jarige E.R., aangehouden, doch zij ontkennen. afgevijzeld en stortte, door nog niet opgehelderde oorzaak vanaf die hoogte plotseling naar bene den. Drummen stond gebukt daaronder, zoo danig dat bij den val van de brug zijn hoofd onder de ijzer-massa werd verpletterd. De Gem. Geneest Dienst wai in een mini mum tijd ter plaatse en bracht bet lijk naar Calvariënberg over. De justitie heeft de zaak in onderzoek. In verband hiermede zijn de werkzaamheden ge staakt. Hevige brand. De loodwitfabriek van de United Lead Company te New-Yersey is door 'brand vernield. De schade bedraagt anderhalf millioen. Paspoorten zwendel. De politia te Weenen heeft twee lieden in hechtenis genomen die een bureau hadden zoogenaamd „tot voor lichting van vreemdelingen" maar waar in wer kelijkheid valsche paspoorten verstrekt werden. De aangehouden personen behooren tot een or ganisatie, waar vooral Hongaren deel van uit maakten. Ter dood veroordeeld. Volgens de „Berl. Lokal anzeiger" heeft het opperste ge rechtshof der Oekraine teKieff den links-sociaal- revolutionnair Paschutinski wegens vermoor ding van den Duitschen veldmaarschalk von Eichhorn ter dood veroordeeld. Kerknieuws. Mgr. dr. Jan Smit. Het H.N.-bureau seint uit Christiania: De Nieuwe bisschop van Noorwegen, Mgr. Dr. Jan Smit, heeft eenigen tijd incognito te Christiania verblijf gehouden. Hij zal den twee den Zondag in October in functie treden. Wij vernemen verder nog dat Mgr. Smit thans weer in Deventer is teruggekeerd. Was het eerst nog niet zeker, thans staat vast, dat Mgr. Smit op 29 Juni de bisschopswijding zal ontvan- genvanZ.D.H.Mgr.vandeWetering, Aartsbisschop van Utrecht, die daarbij waarschijnlijk geassis teerd zal worden door de bisschoppen van Haarlem en Den Bosch. Naar men meldt, zal in de abdij der paters Benedictijnen te Merkelbeek, die een nieuwe ab dij onder de gemeente Vaals gaan bouwen, het studiehuis gevestigd worden van de paters Car- melieten uit Oss (N.-.B.) De officieele opening van de Utrechtsche Missie-tentoonstelling heeft plaats op Zondag 24 September des middags om 2 uur. Tot prior van het H. Dominicus-klooster te Nijmegen is benoemd de weleerw. pater H. S. Kothmann O.P. als opvolger van den weleerw. pater Ligthart O.P. Telegrammen. Branden. Gistermiddag is door onbekende oorzaak het voorhuis met bakkerij van den heer Wientjes te Ootmarsum door brand vernield. De vlammen sloegen over naar bet aan de overzijde der straat gelegen woonhuis van den metselaar Koek, dat mede een prooi der vlammen werd. De inboedels zijn grootendeels verbrand. Alles was verzekerd. De belendende perceelen van de buren Blomen en Stroot be kwamen veel waterschade. (Hbd.) Het ongeluk te Maastri c|h t. Om trent het ongeluk bij het leggen der nieuwe voet brug over de Maas te Maastricht waarbij de werkman D. om het leven kwam, meldt de „Limb Koer." het volgende Op een gegeven oogenblik zakte bij het neerlaten der voetbrug over de Maas het zware geraamte plotseling naar beneden waardoor den arbeider Drummen uit de Hel straat het hoofd werd Verpletterd. De onge lukkige Was op slag dood. g Het ongeluk vond plaats tegen half acht. Debrugwas toen tot ongeveer een meter hoogte DUITSCHLAND EN RUSLAND. BERLIJN, 17 Mei. (draadloos). Als gevolg van de Duitsch-Russische overeenkomst zal de wederzijdsche oprichting van belangrijke consu- aten plaats hebben. De radenregeering zal in Hamburg een consulaat oprichten, terwijl van Duitsche zijde een generaal-consulaat te Petro- grad zal opgericht worden. DUITSCHE SPOORWEGEN. BERLIJN, 16 Mei. (draadloos). De Staats spoorwegen hebben vanaf 1 Juli de goederenta rieven met 25 verhoogd. GRIEKENLAND. ATHENE, 16 Mei. (draadloos). De Kroonprin ses is nog steeds ernstig ziek. Het Roemeensche Koningspaar is gisteren te Athene aangekomen. AMERIKA EN RUSLAND. GENUA, 17 Mei. (draadloos). Zooals reeds is bericht, heeft de .Amerik. gezant te Rome Chilo gistermorgen met Schanzer een bespreking gehad, waarbij hij tevens de nota der Amerikaan- sche regeering overhandigde. Schanzer had in den namiddag een onderhoud met Lloyd George en Facta, waarbij men tot het besluit kwam, van de Amerikaansche regeering opheldering te ver zoeken. Dienovereenkomstig werd een nota voor Washington opgesteld. De algemeene verwachtin is, dat Amerika op een of andere wijze aan Rus- lands opbouw zal medewerken. SLOTZITTING TE GENUA. BERLIJN, 17 Mei. (draadloos) Daar men de Russen den noodigen tijd moet geven, voor het antwoord is de dag van de plenaire slotzitting Van de Conferentie te Genua nog niet vastge steld,doch deze zal waarschijnlijkZaterdag plaats hebben. i Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke op klaring waarschijnlijk eenige regen, koeler over dag. ge brand in het pakhuis vanv.B.Dit pand brand de geheel uit, terwijl tevens nog 2 aangrenzende woningen, ook behoorend aan v.B., in asch wer den gelegd. Verzekering dekt de schade. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 16 Mei. 17 Mei. Londen 11.48s/s 11.45% Berlijn - 0.911 i - 0.88s/4 Parijs-23.60 23.45 België™ -21.50 -21.35 Zwitserland -49.221/2 - 49.42V, Weenen- 0.023/4 - 0.02s/4 Kopenhagen- 54.90 - 54.95 Stockholm - 66.26 - 65.921/, Kristiania - 47.80 - 47.90 Amerika.,.™...- 2.57T/S - 2.57'/,, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 16 Mei. 17 Mei. Londen11.481/, 11.56 V4 Parijs -23.62Va -23.40 Brussel....-21.521/» -21.35 New-York- 2.573/4 - Berlijn - 0.91 V4 - 0.88»/« Italië...-13.70 Zwitserland -49.221/, - 49.371/, Praag- 5.- Stockholm - 66.30 - 66. Kopenhagen-55.10 - 55, Christiania - 48.20 - 48. Weenen- 0.02»/4 - 0.02»/4 Boedapest™- 0.34 - Madrid'....- 40.40 - Uit het havenbedrijf. We vernemen uit Rotterdam d.d. heden Het verzet onder de Havenarbeiders met betrekking tot de arbeidsduurverlenging neemt hier toe. Hedennacht wilde de directie der Holl. Am. Lijn 50 losse arbeiders, werkzaam op het s.s. „Nieuw Amsterdam" van genoemde Mij., langer later werken, wat de arbeiders echter weigerden. Vaste arbeiders hebben toen, in strijd met de stuwadoors-wet, het schip afgewerkt. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Rechtzaken. De rechtbank te Utrecht heeft mr. E. H. D., aldaar, wegens beleediging in geschrifte van den ambtenaar van het O.M. bij het kantonge recht veroordeeld tot 200 boete subs 20 dagen hechtenis. SPORT. Kerkhof elftalZ.A. Elftal Hcrmes-D.V.S. 13. Onder groote publieke belangstelling werd gisteravond bovenstaande returnmatch op het R.F.C. terrein gespeeld. Voor de aanvang had de, heer Kerkhoff een ovatie in ontvangst te nemen en overhandigde de heer Th. Kemenade, captain der Z.A. ploeg hem namens zijn elftal onder hartelijke bewoor dingen een lauwerkrans. De heer Kerkhoff was hiervoor zeer erkentelijk en sprak enkele woorden van dank. Na deze huldiging liet de heer A. Offerman beginnen, na vooraf de mededeeling te hebben gedaan dat door den heer S. K. v.d. Berg, alhier en de firma Kooyman te Delfshaven een kistje sigaren was beschikbaar gesteld, terwijl een Schiedamsche Distillateursfirma een kistje cog nac als prijs voor de winnende ploeg had uitge- oofd. Het spreekt vanzelf dat onmiddellijk van beide kanten flink werd aangepakt en het mag danook zeker als een bizonderheid worden vermed dat de weersgesteldheid niet van invloed was op de snelheid der spelers. Hoewel tot aan de rust beide doelen verscheidene malen in gevaar kwamen, bleken de achterhoeden vol doende „safe" te zijn. Rust 00. Na de pauze werd direct hetzelfde enthousiaste spel. De strijd wordt gaandeweg spannerder en groote blijdschap heerscht er in 't „Electrakamp" als Blaauboer kort voor 't einde onhoudbaar scoort. De moed is er geenszins uit bij de zomer- avondmenschen en begrijpelijk is de vreugd als F. Karis in de laatste minuut op eminente wijze uit een vrijen schop de gelijkmaker fabriceert. Hierna is 't einde. Zooals overeengekomen wordt een kwartier verlengd, in welken tijd de Z.A.ers nogmaals doelpunten door B. Janse en M. Karis. Hevige brand. Dezen nacht woedde te Eindhoven een ernsti- Visseherij- SCHIEDAM, 16 Mei. Aangekomen de logger SCH 171 „Catharina", schipper Jan Pronk, van de trawlvisscherij ledig van IJmuiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 14. Wilhelmina Louise d.v. N. Langendoen en W. L. Gofsner, Lange Kerk straat. 15. Daniel David z.v. F. Sprong en C. Gonlag, Mariastraat. Jan Hendrik Marinus z.v. J. H. Maat en J. Storm, Gustostraat. 13. Neeltje Maria d.v. C. W. Radstake en P. C. Wit kam, Westfrankelandschestraat. ROTTERDAM, 16 Mei. Op de Botermarkt werd heden aangevoerd 8 1/„ vaten, 2 Vu vaten, 50 stukken prijs per k.g. 2.05. N. V. Rotterdamsche Cons.-Veiling Weena- plein. Eieren. Aanvoer 385.000 stuks. Kip peneieren van 5.50-7.75, kleine dito 55.50, eendeneieren 6.80f 7.30 ganzeneieren 16 18, kalkoeneieren 1011. Rotterdamsche Veiling DelftschestraatKip eieren f 5.25f 8, eendeieren 6.506.80. Aan voer 295.000 stuks. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3