DAGBLAD VQOM SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON.- De Diamantenschat 45ste Jaargang. Donderdag 18 Mei 1932. No. 13340. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offfcieele af- en rbb- kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 13 der Verordening op het rijden te Schiedam (Gemeentebladen nos. 28 van 1908 47 van 1911 en 43 van 1913) Mede gelet op art. 3 der Verordening ter rege ling van het verkeer op de wegen in de Gemeente Schiedam in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen (Gemeentebladen nos. 10 van 1908 en 7 van 1909) Besluiten te bepalen dat in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer de Afrit van den Havendijk naar de Hoofdstraat voor alle rij verkeer is afgesloten. Schiedam, 11 Mei 1922. BuDnmiandssk Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. D e a.s. Haagsche Conferentie. Naar thans uit Genua wordt gemeld, hebhen de Russen gister de voorstellen der geallieerden omtrent de speciale conferentie over de Russische kwestie op enkele kleine wijzigingen na, die nog later besproken worden, aangenomen. Ook over de conferentie-stad is overeenstem ming verkregen, welke eer den Haag te beurt zal vallen. Uit Genua wordt hierover d.d. gistei 't volgende bericht In een langdurig onderhoud tusschen Lloyd George en Barthou zijn beiden overeengekomen, dat Lloyd George er op zou blijven staan, dat Den Haag gekozen zou worden als plaats van bijeenkomst voor de commissies van deskundi gen. De Nederlandsche regeering had reeds laten weten, dat zij de keuze van den Haag zou aanvaarden. Vanavond is in de sub-commissie overeenstem ming verkregen, ook over den Haag. Het niet- aan-valsverdrag is goedgekeurd. Dit zal nog vier maanden van kracht zijn, nadat de Haagsche conferentie uiteen is gegaan. Vanavond was er nog weer een moeiiijiiheid over de republiek van het Verre Oosten en Bokhara, maar tenslotte werd men het over alles eens. Morgen heeft een zitting plaats van de eerste commissie. Vrijdag ochtend de openbare zitting. Verder verluidt Zooeven is het besluit gevallen, dat de conferentie in den Haag zal plaats vinden. Tegen de verwachting in hebben de Russen het laatste oogenblik nog sterken te genstand geboden. Zij verklaarden niet naar een land te willen gaan, dat niet de geringste betrek king met hen onderhoudt en waar zij niet er kend zijn. Toen, behalve hun stem, bij stemming allen voor den Haag waren, verklaarde Tsjitsje- rin deze stemming niet te erkennen. Voor anderen was het een kwestie van gerief, voor de Russen een principieele kwestie, omdat zij niet wisten welke vrijheid van beweging hun in Neder land zou worden geboden. Het eigenaardige van den toestand was, dat de aanwezige Nederland sche gedelegeerde niets zeggen kon, daar hij geen lid is van de eerste sub-commissie. Daardoor werd de spanning heel groot. De Nederlandsche dele gatie vond een uitweg door Schanzer te laten meedeelen, dat, als Nederland de Russen tot deelneming aan de conferentie uitnoodigde, daarmede gelijktijdig werd gezegd, dat de Rus sen dezelfde rechten van gastvrijheid als de andere delegaties zouden genieten. Daarmede was de moeilijkheid opgelost. De Russen gaven verder verzet op. Heden zou nu de onver- 64 Op het oogenblik dat Hiram zijn hotel bin nenging, voelde hij dat iemand hem op den schouder klopte, Omkijkende, zag hij tot zijn verbazing, Bostock naast hem staan. „Neem mij niet kwalijk," zeide Bostock, „maar ik had vergeten u nog iets te zeggen." „Wat dan vroeg Hiram. „Dit. Gij hebt mij van een zware misdaad beschuldigd. Als ge van plan zijt die beschuldi gingen tegen andere personen nogmaals te herhalen, wilt ge mij dan waarschuwen, op dat ik mij ten minste moge kunnen ver dedigen Hiram bleef hem vorschend aankijken en zeide toen „Ik mistrouw je. Het kan zijn dat je de man niet zijt dien ik te Napels gezien heb, maar je lijkt sprekend op hem." „Dat bewijst niets," zeide Bostock. „Dit geeft u nog geen recht om zulke dingen te zeggen." Hij sprak op zoo verontwaardigden toon, dat Hiram er even van onder den indruk kwam. „Nu," zeide hij, ik beloof je, dat, als ik an- mijdelijke eerste ontmoeting tusschen Patijn en Tsjitsjerin plaatsvinden. Slotzitting. Volgens betrouwbare berichten, zal de ple naire slotzitting Vrijdagochtend worden ge houden. Amerika en het herstel van Europa. Een Amerikaansche financier heeft aan den correspondent van de Temps" te Genua ge zegd De Unie zal te gelegenertijd een confe rentie over Europa's economische herstel, onder andere over de vergoeding en de intergeallieerde schulden, liefst in Amerika zelf, voorstellen. ENGELAND. Uit Londen verluidt d.d. 17 Mei. Tengevolge van den verrassenden uitlag van de stemming over het ontwerp der onderwijzerspensioenen in het lagerhuis, waarbij de regeering, de neder laag leed, is een belangwekkende toestand ge schapen. De uitslag werd aanstonds telegrafisch aan Lloyd George medegedeeld, terwijl Chamber- lin de ministers bijeen riep tot het houden van een informeele bespreking omtrent de houding door de regeering aan te nemen. Men verwacht heden (Woensdagmiddag) in het lagerhuis een regeeringsverklaring. Men meent evenwel, dat de regeering, die in een beter bezet huis zeker was geweest van een groote meerderheid in het votum van gisteren geen reden zal zien, om af te treden, zeker is intusschen, dat deze uitslag de regeering in niet geringe technische moeilijkheden brengt en verschillende bladen zijn dan ook van mee ning, dat de algemeene verkiezingen, die toch niet zeer lang meer zouden zijn uitgebleven (en uiterlijk begin 1923 werden verwacht) er door zullen worden verhaast. Nader wordt nog gemeld Het Engelsche kabinet heeft anderhalf uur lang beraadslaagd over den toestand ontstaan door de verwerping van de bezuinigingsvoorstel len ten opzichte van het onderwijzerspensioen. Naar gemeld wordt, zal een besluit inzake deze kwestie worden uitgesteld tot na den terugkeer van Lloyd George. Van dezen is een uitvoerig telegram ontvangen, waarin hij een voorstel tot aftreden ol tot het houden van de alge meene verkiezingen verwerpt. Hij verklaarde, eerst persoonlijk de kwestie te willen onderzoe ken. De patroons hebben gistermorgen in een bijeenkomst met de vertegenwoordigers dei- arbeidersorganisaties in het machinebedrijf hun voorstellen ingediend. De vereenigingen zijn van oordeel, dat de voorstellen, welke geheim zijn maar, naar verluidt, zekere belangrijke concessies moeten bevatten, een grondslag zullen opleveren voor een voorloopige overeenkomst. De vereenigingen kwamen gistermiddag af zonderlijk bijeen om de voorstellen te onderzoe ken. De gemeenschappelijke conferentie met de patroons zal later worden hervat. IERLAND. De administratie van den Ierschen Vrijstaat is nu geheel in Iersche handen. Leger en politie zijn Iersch geworden. De handhaving van de binnenlandsche orde berust nu niet meer in Britsche handen en wie de regeering trotseert, trotseert uitsluitend Ieren. Dinsdag is het kamp van Curragh door de Britsche militaire overheid overgedragen en dit was de laatste maatregel in de nieuwe rich ting. Het kamp is in den krim-oorlog opgericht en was een van de grootste oefenkampen in deren van mijn wantrouwen deelgenoot ga ma ken, gij dit weten zult." „Meer vraag ik niet," zeide Bostock, „en ik verwacht ook niet minder. Ik benijd u uw wantrouwenden aard niet. Goeden nacht." Toen keerde Bostock zich om en verdween langzaam tusschen de menigte. Hiram bleef hem een oogenblik nakijken en toen mompelde hij „Zou ik mij too vergist hebben Ik zou wel lust hebben even naar Napels over te steken en te zien of ik daar ook met de waarheid be kend kan worden." Nog dienzelfden avond verliet Hiram Lon den. Juffrouw Borringer en Lydia keek daar niet vreemd van op. Zij waren zoo gewoon aan zijn verschijnen en verdwijnen, dat zij van hem afscheid namen met een kalmte alsof hij ver teld had dat hij mét den omnibus naar West minster ging. Advertentiën: 1-—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt'3 2 maalberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassekoeten worden berekend. XXIV. Weder een schermpartij. Binnen enkele dagen zou Gerard Aspen weder sterk genoeg zijn om bezoek van vrienden te ontvangen en nu alle vrees voor het behoud van zijn leven geweken was, had Fidelia ruim den jongsten oorlog. De Iersche vlag wappert er nu voor hét eerst boven. - Craig heeft in het parlement te Belfast bevestigd, dat het bericht, volgens hetwelk de onderteekenaars van het Iersche vredesaccoord voor een nieuwe confererentie te Londen zijn uitgenoodigd, onjuist was. Bij een gister gehouden lange bespreking in de Dail Eirean, aldus Reuter, over het mis lukken van de vredesonderhandelingen, heeft de Valera aangeboden, samen te werken met de voorloopige regeering. President Griffith zeide, dat deze geneigd is, die samenwerking te aan vaarden, mits de republikeinen erin toestemmen uit te scheiden met hun obstructie tégen de Uiting van den volkswil. De besprekingen zijn verdaagd tot heden. ENGELAND EN TURKIJE. Bij het beantwoorden van vragen in het La gerhuis zeide Chamberlain, dat de Turksche wreedheden tegen de Christelijke minderheden meer dan zeven jaar lang bijna ononderbroken aan den gang waren. De Engelsche regeering had alle reden om te gelooven, dat er ongeveer een half millioen Otto- maansche Grieken tijdens den oorlog waren gede porteerd door de Turken, en dat een groot aan tal dezer onder omstandigheden van onuitspre kelijke barbaarschheid zijn omgekomen. Daarom wees hij de pro-Turksche bewering af, dat de Turksche wreedheden in de eerste plaats waren veroorzaakt door het landen der Grieken te Smyrna. Chamberlain zeide, dat de Engelsche regeering reeds aan de regeering van de Ver. Staten, die een neutrale mogendheid waren, had gevraagd, even als aan de regeeringen van Frankrijk en Italië, evenals zij waarnemers te zenden naar de streken van de Zwarte Zee. Teneinde zich te vrijwaren tegen de kans op représailles, en ten einde in staat te zijn, nauw keurige inlichtingen in te winnen, zou de Engel sche regeering dadelijk aan de geallieerde en de Amerikaansche regeeringen voorstellen, zich bij haar aan te sluiten bij het zenden van waar nemers ook naar Smyrna en de districten onder ■Jrieksche bezetting. Als de andere mogendheden niet toestemden in het zenden van dergelijke commissarissen, zou de Britsche regeering niettemin trachten een missie voor eigen rekening te zenden. KLEIN-AZIE. Een Amerikaansche relief-ambtenaar, on langs te Beiroet aangekomen, bevestigt de mede deelingen van Chamberlain in het Lagerhuis over Turksche wreedheden in Klein-Azië. Hij zeide, dat de verbanning der christelijke minder heden plaats heeft sedert Maart verleden jaar. De eerste bannelingen waren menschen uit den gegoeden en beschaafden stand. De meesten stierven van ontbering, uitputting door harden dwangarbeid, honger en ziekte. Later werden vrouwen en kinderen ook verbannen en meege voerd. Ze kwamen soms tot de knieën wadend in sneeuw, bijna naakt aan, daar het begeleidend escorte hen onderweg van alles beroofde. De overlevenden werden naar Bitlis gezonden, zoo mogelijk in sneeuwstormen. De Armeniërs te Karpoet zijn aan de diepste wanhoop ten prooi. Ze zeggen, dat het genadiger zou zijn hen een voudig te vermoorden. CHINA. Volgens een berichtgever van de „Figaro is de toestand in Peking nog altijd ernstig. In Peking zijn allerlei intriges aan den gang. De positie van Tsjangtsolin in Mandsjoerije is schoots tijd om over haar eigen aangelegenheden na te denken.Zij verkeerde in een toestand van groote onzekerheid. Zij zag zich gedrongen een leven van bedrog te leiden tegenover de twee menschen, die zij op aarde het meest lief had. Zij kon het geheim van Robert Granton niet aan Gerard Apspen noch aan Lady Scar- dale verraden en zij vermoedde weinig dat Ge rard onder hetzelfde leed gehukt ging. Daarbij was zij verplicht tegenover Granton den schijn van vertrouwelijke hartelijkheid aan te nemen, opdat Lady Scardale niet zou vermoeden dat de verhouding tusschen hen veranderd was. Zij wist thans waarom Granton nog in Londen bleef en vreesde iederen dag nieuwe rampen en onthullingen. Zij zag ook tegelijk met schrik den dag aanbreken, waarop Granton, wanneer hij zijn doel bereikt had, Engelnd en Lady Scar dale voor goed verlaten zou. Daarbij koesterde zij een onoverwinnelijken argwaan tegen Bos tock. Zij kon er niet dan met angst en schrik aan denken dat hij en Gerard elkander weder zou den ontmoeten en als vrienden met elkaar zouden omgaan. En toch wist zij niet hoe zij Ge- r ard zou waarschuwen, om op zijn hoede te zijn, zonder bij haar aanstaande, achterdocht tegen den schermmeester te wekken. Die plotselinge liefdesverklaring van Bostock en zijne dreige menten, zoowel als dat tooneel bij het schermen, dat Robert Granton's achterdocht had gewekt, alles was verdacht. Maar toch kon zij hem van nog zóó sterk, dat Woe-pei-foe niet met veel kans op welslagen een veldtocht tegen Tsjang in Mantsjoerije zelf kan ondernemen. Er is kans dat Soenjatsen met het Zuiden afvalt, e\en- als Tsjang het met Mantsjoerije deed. En de macht van den president van China, in Peking, is niet voldoende voor het herstel van de orde in het rijk. JAPAN EN CHINA. Reuter verneemt uit Tokio De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat er geen reden was om de noodzakelijkheid te onder stellen van eenige verandering van de Japansche politiek in Mantsjoerijë, wegens Tsjang-tso-lin's onafhankelijkheidsverklaring. Japan blijft stipt neutraal. ALLERLEI. Belga meldt uit Parijs, d.d. 7 Mei. De Gezan- tenraad heeft als zijn meening uitgesproken, dat er geen reden is tot verzet tegen het zich vestigen, van ex-keizeren Zita, in Spanje. Ver volgens heeft hij zich bezig gehouden met de organisatie van de politie in de neutrale zone van Albanië, en met den bouw van enkele spoorwegen van strategisch belang in het bezette gebied van het Rijnland. Er zal daarover een mededeeling aan Duitschland worden opge steld dat de werken in aanleg zal moeten staken, en zekere strategische lijnen zal moeten ophef fen of wijzigen voor den afloop van den tijd van de bezetting. Uit Sofia d.d. 17 Mei. Alhier zijn verschil lende officieren van het leger van Wrangel ge arresteerd, w.o. kolonel Samochwelof, de leidor van de spionnage-afdeeling. Binnenland. De Tweede Kamerverkiezingen. Een Koninklijk besluit van 16 dezer bepaalt dat de minister van bmnenlandsche zaken dete- genwoordige zitting der Staten-Genraal -'n een vergadering op Maandag 22 dezer ten 3 uur 's nanrddags namens de Koningin zal sluiten dat de Eerste- en de Tweede Kamer der Staten Generaal worden ontbonden met Maandag 24 Juli dat de verk-ezmgen van de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 22 Jum a.s. en de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën gemachtigd wor den de Staten van hun provincie te dien einde in buitengewone zitting bijeen te roepen dat de Candida atstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer in eiken kies kring zal plaats hebben op Dinsdag 23 dezer dat de eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal plaats hebben in de vereenigde vergadering op Dinsdag 25 Juli a.s. Verder zal de stemming voor de TweedeKamer plaats hebben op Woensdag 5 Juli. Hulpverleening bij spoorwegongelukken. Prins Hendrik heeft als voorzitter van den Kon. Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis" gistermiddag te 's-Gravenhage de commissie geinstalleerd, welke op initiatief van den bond is ingesteld, om te onderzoeken, welke maatrege len genomen kunnen worden om tot een goede regeling der hulpverleening bij spoorwegonge lukken te komen. Deze commissie is als volgt, samengesteld voorzitter jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ilogelanden (als vertegenwoordiger van den Kon. Nat. Bond „Het Oranjekruis"). Leden dr. D. Romeyn, generaal-inspecteur dei- spoorwegdiensten (ministerie van waterstaat), N. Th. Verwey, rijksingenieur voor de spoor. iets beschuldigen Zij voelde zich als iemand die plotseling in een tooverwereld is geplaatst, waarin voortdurend verwisselingen van tooneel plaats hebben en men het eene oogenblik niet weet wat er het volgende gebeuren zal. Het ge wicht van angst en spanning, dat haar op het hart lag, begon haar zoo te drukken, dat zij somtijds vreesde het nier meer te zullen kunnen dragen, als zij niet iemand had bij wien zij haar hart kon uitstorten. „Ik zou zoo gaarne oprecht en openhartig zijn," zuchtte Fidelia gedurig in zichzelve, „en ik kan dit niet wezen." Mocht zij dan Lady Scardale niet deelgenoot maken van den zon derlingen argwaan dien zij tegen Bostock koes terde Zeker niet. Immers zij had geen recht, op een vage achterdocht, de toekomst in ge vaar te brengen van een jongeman,die zich niet hard werken een weg door de wereld moest banen Waarop berustte die achterdocht Zij wist dat niet bepaald. Zij kon het niet onder woorden brengen. Die plotselinge liefdesverklaringen, zijne dreigementen, het tooneel bij het schermen en het wantrouwen in zijn persoon waarvan Robert Granton blijk had gegeven, dat alles had kwa de vermoedens in haar wakker geroepen. Zou zij haar hart voor Granton openen en hem zeg gen dat zij den schermmeester ook wantrouwde O, neen, zij kon den man die haar vader gedood had, met tot haar vertrouwde maken (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1