DMGBLMD MOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantemschat 45ste Jaargang. Vrijdag 19 Mei 1922. No. 13341. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlands®!? Nieuw* B innenland. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Teleioon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adve rtentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt! 2 maalberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE GENUA. De a.s. Haag sc he conferentie. Uit Genua verluidt Gisterochtend in de zitting van de heele eerste commissie is vooral de organisatie van de confe rentie in den Haag besproken, Mr. Patijn ge bruikte deze gelegenheid om nu zelf uit te spre ken, dat, nu den Haag voor de conferentie is aan gewezen, de Nederlandsche regeering het als een eerezaak zou beschouwen de plichten, die de diplomatieke gastvrijheid tegenover de Russen haar opleggen in hun vollen omvang te vervul len. Facta, als voorzitter der conferentie, drukte zijn erkentelijkheid uit voor deze loyale Neder landsche verklaring. Ook Lloyd George dankte de Nederlandsche delegatie voor de wijze, waarop zij het slagen der plannen vergemakkelijkt had. Daarna sprak Lloyd George over de wensche- lijkheid, dat een schakel gelegd zou worden tusschen de conferentie te Genua en in Den Haag, Als de meest practische weg beschouwde hij, dat Facta zich onmiddellijk in betrekking zou stellen met de Nederlandsche regeering voor de regeling van de aanstaande conferentie. Ofschoon dit voorstel natuurlijk niet zonder politieke klem- is, daar het den samenhang van beide conferen ties onderstreept, vond het algemeene goedkeu ring. Daardoor is het waarschijnlijk, dat zooveel mogelijk van de organisatie, welke voor de con ferentie te Genua is geschapen, overgebracht wordt voor gebruik in den Haag, wat ter vereen voudiging van het werk bij een zoo korten be schikbaren tijd stellig wenschelijk is. Het is echter nog niet te overzien in welken omvang dit uitvoerbaar zal blijken. Voor de zitting van gisterochtend had, zooals reeds aangekondigd was, een onderhoud tus schen Patijn en Tsjitsjerin plaats, zulks op neutraal gebied, namelijk in het Palazzo Reale, waar de vergaderingen zijn. Bij die gelegenheid verzekerde Patijn den Russischen vertegenwoor diger persoonlijk, dat Nederland de Russische delegatie de volle rechten als delegatie zou ver leenen. Slotzitting. Dezen morgen half tien kwam men voor de laatste plenaire zitting bijeen. Hierna zullen suc cessievelijk alle delegatie's Genua verlaten, in de hoop dat den Haag eenige verdere uitkomst moge brengen. Lloyd George, die Zaterdagavond uit Genua te Londen terugkeert, zal een buitengewone verwelkoming krijgen van zijn aanhangers in beide Huizen van het parlement. De vooraan staande parlementsleden, die deze ontvangst voorbereiden, hebben een brief rondgezonden, waarin zij zeggen „Velen onzer zijn van gevoe len, dat den eersjren minister bij zijn terugkeer uit Genua een blijk van publieke erkentelijkheid dient te worden gegeven. Hoewel wij er ons volkomen van bewust zijn, dat er verschil van meening heeft bestaan ten aanzien van de politiek en de kansen der conferentie, zijn wij het er allen over eens, dat de eerste minister geen poging heeft nagelaten om te verwezenlijken wat hij het meest in het belang achtte van zijn land en van den vrede in Europa. In Genua heeft hij ons land vertegenwoordigd en zijn bestrijders be- kampt met den moed, de eerlijkheid en het goede vertrouwen, dat karakteristiek was voor zijn houding in den oorlog. Hoe ook het resultaat moge zijn van deze conferentie, zouden wij toch wenschen, dat de wereld er zich rekenschap 65 Wel wist zij thans dat haar vader niet ver moord was, maar tusschen de dochter van haar vader en den man die hem in een tweegevecht gedood had, zou eeuwig een onoverkomenlijke afgrond liggen. Wanneer Gerard weder geheel hersteld was, zou zij het hem zeggen, enwanneer hij beweerde dat hare vrees ongerijmd was, welnu, dat zou zij het ook gelooven. Doch tot zoolang moest zij met Hamlet zeggen „Al breekt mij het hart, ik moet zwijgen." Zij was blijde toen zij op zekeren middag, terwijl zij vóór den aanvang der schermlessen met Lady Scardale in de schennzaal zat, het dienstmeisje zag binnenkomen met een kaartje van kapitein De Raaf. Hoe innig lief Fidelia Lady Scardale ook liefhad, toch werd zij in deze dagen niet gaarne te lang met haar alleen ge laten. „Ik ben daar juist bij Aspen geweest," zeide De Raaf. „Hij is gelukkig veel beter en ik ver trouw dat hij wel spoedig weer geheel hersteld zal zijn." „Die blijde tijding is hedenmorgen reeds tot mij gekomen," zeide Lady Scardale. „Het ver heugt mij zeer." „En u zeker ook, juffrouw Locke." van gaf, dat niet weinigen onzer de schitterende diensten niet zijn vergeten, welke hij het land tijdens den oorlog heeft bewezen, en zijn onver moeide pogingen steunen, die hij sindsdien heeft aangewend om Europa tot normale omstandig heden terug te brengen." Men stelt voor de voorgenomen verwelkoming te laten plaats vinden aan het Victoriastation, terwijl men tevens voornemens is Lloyd George een lunch aan te bieden, gelijk men gedaan heeft aan graaf Balfour bij zijn terugkeer uit Washing ton. ENGELAND. Reuter meldt uit Londen d.d. 18 Mei. De onderhandelingen over een oplossing van het geschil in het machinebedrijf, die tot dusver hoop gaven, hebben vanochtend een groote tegen slag ondervonden, doordat de Amalgamated Engineering Union zich heeft afgescheiden van de 47 andere bonden,bij de onderhandelingen met de patroons. De besprekingen tusschen de bonden en de patroons zijn vanochtend hervat, maar kort daarna verdaagd tot morgen. Het schijnt, dat de vertegenwoordigers van A.E.U. hebben medegedeeld, dat zij hebben besloten het rapport van het onlangs ingestelde hof van onderzoek te verwerpen als grondslag voor de onderhande lingen, en dat zij hebben geweigerd, deze voort te zetten. De 47 overige bonden overwegen thans den daardoor ontstanen toestand. IERLAND. Uit Londen verneemt men d.d. 18 Mei. Van ochtend vroeg hebben Sinn Feiners, vermomd als politieagenten, een vermetelen aanval uitge voerd op het hoofdkwartier van de politie, wier kazerne is gelegen in het centrum van Belfast. De aanvallers, die zich toegang wisten te ver schaffen door zich voor te doen als politieagen ten, die van hun dienst terugkwamen, overman den de wacht, waarbij twee personen werden gewond, waarvan één doodelijk. De politie werd gewekt door het schieten. Zij richtte de machine geweren op de aanvallers, die terugtrokken en ontkwamen. Het doel van den aanval was blijkbaar het ver overen van het geschut, dat in de kazernes was opgeslagen. Uit Dublin verluidt d.d. 18 Mei. Er zijn van daag nieuwe belangrijke stappen tot den Vrede gedaan. Vanochtend heeft een delegatie van nationalisten uit het Noorden een vergadering bijgewoond van leiders van voorstanders van het verdrag en republikeinen. Ook officieren van beide zijden waren aanwezig. Later kwam de vredescommissie uit de Dail Eireann waaromtrent, gisteren was meegedeeld dat de onderhandelingen waren mislukt, weer bijeen. Tegelijkertijd besteedden Collins en de Valera enkele uren aan particuliere besprekingen over de ontwikkeling der gezichtspunten. Het debat in de Dail over het rapport van de commissie is verdaagd. GRIEKENLAND. Het kabinet Stratos is door de Kamer omver geworpen met 170 tegen 154 stemmen. OOSTENRIJK. Uit Weenen verluidt d.d. 18 Mei. Het aftreden van bondskanselier Schober, vóór het bijeenko men van den Groot-Duitschen partijdag, is waar schijnlijk, daar de Groot-Duitschen aan den eisch tot ontslag van Schober' vasthouden, alvorens opnieuw met de c.hristelijken te willen samen gaan. Het is mogelijk, dat Mayr weder bondskan selier wordt of misschien Ender, het christelijke „O ja, kapitein, zeker." De Raaf had geen flauw vermoeden dat er iets als een engagement tusschen Aspen en Fi delia bestond. Hij had de vraag louter uit be leefdheid gedaan. „Ha, Bostock zeide hij, „hoe gaat het De schermmeester was thans de gang binnen getreden,blijkbaar gereed ommet zijne leerlingen te beginnen. „Je hebt dat netjes gedaan, Bostock 1" her vatte hij. „Je hebt Aspen flink ter zijde ge staan Vindt u ook niet, Lady Scardale „Ik ben Aspen opzettelijk gevolgd, omdat ik dacht dat hij in gevaar was," zeide Bos tock. „Alleen spijt het mij dat je dien man met den rooden baard, niet beter bij de kladden hebt gepakt." „Hij stak mij met een mes in den arm en hij was sterker dan ik." „Sterker dan een man met zoo een biceps Maak mij dat niet wijs." „Hij zal ongetwijfeld gevat worden," zeide Lady Scardale, vol vertrouwen. „De politie zal hem wel vinden. „O, de politie antwoordde De Raaf, min achtend de schouders ophalende. „Waarom krij gen zij dan Jack the Ripper ook niet eens te pakken Maar het is een zonderlinge geschiede nis, Lady Scardale. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat bij den volgenden aanval, onze vriend landshoofd van Vorarlberg. Schober zal bij de aanstaande verkiezingen candidaat zijn in West- Hongarije. FIUME. Belga seint uit Belgrado, dat Zanella zich tot de regeering van Zuid-Slavië en tot de leiders dei- delegaties te Genua heeft gewend rnet het ver zoek hun bemiddeling te willen verleenen, opdat de vrede en de vrijheid teFiume worden hersteld. Teven^ dringt hij aan op het zenden van een internationale commissie van onderzoek. KLEIN-AZIE. Er is te Londen nog geen antwoord ontvangen uit Washington, Parijs en Rome op het Britsche voorstel om een commissie naar Klein-Azië te zenden ter onderzoek naar de aan de Turken ten laste gelegde gruwelen. De „Daily Telegraph" sluit zich aan bij het denkbeeld, dat in het Lagerhuis geopperd is, om onzijdigen toe te voegen aan de commissie van onderzoek. Het blad meldt, dat de Kemalis- tische pers blijft pleiten voor een boycot van alle vreemdelingen en Ottomaansche christenen en zegt verder, dat volgens Engelsche schatting gedurende den oorlog anderhalf millioen Arme niërs door de Turken vermoord zijn en dat ge durende hetzelfde tijdperk een half millioen Grieken gedeporteerd zijn, waarvan de helft omgekomen is. AMERIKA. Hoover heeft de goedkeuring van de voor naamste eigenaars van de vetkolenmijnen ge kregen voor zijn plan om de verhooging van de kolenprijzen tijdens de staking stop te zetten, door het benoemen van een districts-commissie van mijneigenaars, tregeeringgvertegënwoordi- gers en verbruikers, over welke commissie alle bestellingen van kolen zullen hebben te loopen met een centrale commissie te Washington. ALLERLEI. Uit Bazel wordt gemeld, dat de vroegere bevelhebber van de Oostenrijkscb-Hongaarsche vloot, admiraal Montecuccoli overleden is. Hoover heeft op het congres van de Ai net ikaunsche kamer van koophandel ver klaard en hij zeide, dat dit als een boodschap aan Europa kon worden beschouwd dat Euro pa niet moet rekenen op l'inancieele hulp door be middeling van leeningen voor Europa. Het toe staan van leeningen zou geheel in strijd zijn met de thans door Amerika gevoerde politiek. Het Rijksgerechtshof heeft besloten het Kapp-proces uit te stellen tot begin October. Naar uit Boekarest wordt gemeld, zal het huwelijk tusschen koning Alexander van Servië en prinses Marie, tweede dochter van den koning en de koningin van Roemenië, met groote plech tigheid op 3 Juni a.s. te Belgrado plaats hebben. Levensverzekeringsbedrijf. In haar eindverslag betreffende het wetsont werp tot regeling van het Levensverzekerings bedrijf deelt de commissie van rapporteurs mee, dat zij nog gaarne het oordeel van de regeering zou vernemen omtrent de vraag, of het niet ge- wcnscht zou zijn, aan nieuw op te richten, zuiver onderling werkende begrafenisfondsen en der gelijke toe te staan, zich ook op andere wijze te constitueeren dan met inachtneming van de arLt. 12 tot en met 14 van het wetsontwerp. Voorts vraagt zij nog, of het wel vaststaat, dat de bestaande onderlinge begrafenisfondsen en Bostock den rooden baard bij de kladden pakt." „Welken volgenden aanval vroeg Fidelia ontzet. „Er zal natuurlijk wel weder een nieuwe aan val ophanden zijn. Ik vrees dat ik thans het slachtoffer zal wezen," zeide De Raaf, met een lach zoo vroolijk, alsof niets vermakelijker kon zijn dan het vooruitzicht van door een sluip moordenaar aangevallen te worden. „Daar geloof ik niets van," zeide Lady Scardale. „Ik kan niet gelooven dat er zoo een af schuwelijk wezen zou kunnen bestaan, die zulke vreeselijke plannen zou kunnen sme den." „Nu, onze vriend Bostock heeft telken male denzelfden man gezien. Niet waar, Bostock Is dit niet zoo „Ja, het is zoo," zeide Bostock langzaam. „Rat Gundy heeft hem ook eens gezien en heeft zoo ongeveer hetzelfde verhaal gedaan als onze vriend Bostock." „Misschien wel dood, vermoord door onzen roodharigen vriend. Wie weet of zijn lijk niet ergens hier of daar in de Theems drijft." „Gelooft u heusch, kapitein, dat er zulk een complot kan bestaan vroeg Lady Scar dale. „Ja, ik ben daar zeker van. Die Aspen mag, als hij hersteld is, wel oppassen dat hij «IRHBeWflinw®»? vmn* andere onderlinge verzekeringsmaatschappijen alle als rechtspersonen zijn te beschouwen en, zoo niet, of dan niet uitdrukkelijk in art. 78 behoort te worden bepaald, dat zoodanige ver- eenigingen, ook indien zij geen rechtspersoon zijn, op den voet van dat artikel na de inwer kingtreding van de wet met de uitoefening van haar bedrijf kunnen voortgaan. Consulaten. De heer J. J. C. Pieters is benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Guatemala, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De heer Ulrich is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Tucuman (Argentinië), buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van dit vice-consulaat omvat de provinciën Tucu man, Catamarca, Salta en Santiago del Estro. Aan den consul-generaal der Nederlanden te Havana is een verlof van 6 maanden verleend, ingegaan 27 April Gedurende de afwezigheid van den heer C. Arnoldson zal het consulaat-gene raal worden waargenomen door den heer O. Arnoldson, consul-generaal van Zweden aldaar. In werkingtreding van de gewijzigde Arbeidswet. Nu ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot herziening van de Arbeidswet heeft aangenomen, is binnen enkele dagen de in werking treding van een gedeelte van die wijziging tegemoet te zien. De wijzigingswet toch bepaalt, dat zij, behoudens enkele artikelen, in werking treedt op den tweeden dag na de afkondiging. Nog niet onmiddellijk treden in werking de artikelen, waarvan de uitvoering samenhangt met nog uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur. Deze Koninklijke besluiten kunnen uiteraard eerst worden genomen, nadat de wet van kracht is geworden. Veel tijd zal hiermee echter niet mee gemoeid zijn. Tot de bepalingen, die nog niet onmiddellijk in werking treden, behoort de verlenging van dén arbeidstijd in fabrieken en werkplaatsen (met inbegrip van broodbakkerijen) van 8 uur per dag en 45 uur per week tot 81/3 uur per dag en 48 uur per week. Wel treden op den tweeden dag na de afkon diging in werking de nieuwe regeling betreffende de collectieve vergunningen voor overwerk, te verleenen door den minister bij publicatie in de Staatscourant, en de nieuwe bepaling betref fende de collectieve vergunningen voor over werk, te verleenen door den minister bij publi catie in de Staatscourant, en de nieuwe bepaling betreffende de na onderling overleg tusschen vereenigingen van werkgevers en van arbeiders door den minister te verleenen vergunningen, om van de algemeen geldende regelen omtrent den arbeidsduur in onbeperkte mate af te wijken, mit per jaar niet meer van 2500 uur gewerkt wordt. Ook treden op den tweeden dag na de afkondi ging verschillende bepalingen betreffende brood- bakkerijen in werking, zoodat dan de verkoop van versch en opgewarmd brood vóór 10 uur 's morgens, overal en voor iedereen verboden is. Georganiseerd overleg departements ambtenaren. Bij Kon. besluit van 6 Mei is ingesteld een bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de departementsambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel. Deze commissie dient van advies over aange legenheden in het bijzonder van belang voor den rehhtstoestand van bedoelde ambtenaren. De commissie bestaat uit a. een voorzitter en een onder-voorzitter, bij Kon. besluit aangewezen. niet opnieuw wordt aangevallen." Fidelia verried haar geheim bijna door den blik van ontzetting die op haar gelaat te le zen stond. Lady Scardale bemerkte dit en zeide „Och, kapitein, spreek zoo niet. Zeg niet zulke vreeselijke dingen." „Goed, Lady Scardale, dan zullen wij maar hopen dat het oog van den roodharige het eerst op mij zal vallen. Doch mij krijgt hij er niet zoo gemakkelijk onder. Wie weet of ik hem dien rooden baard nog niet eens van de kin trekt." Fidelia wierp een zijdelingscben blik op Bostock. Was het maar verbeelding, of flik kerden zijne anders zoo glanslooze oogen ,,U denkt dus dat de roode baard een ver momming is vroeg Lady Scardale. „Dat weet ik niet, het kan wel zijn. Wat ik wel eens zou willen weten is waar zit de kerel die Japhet Bland heet de erfge name die nog niet verschenen is Weder keek Fidelia voorzichtig de oogen op professor Bostock. Deze was geheelverdiept in het nazien van een paar floretten. Doch zij had het er op gezet hem in het gesprek te mengen. „Professor Bostock" zeide zij, „u weet meer van dit alles dan wij. „Neem mij niet kwalijk," ik ben nooit in Zuid- Afrika geweest?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1