DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Zaterdag 20 Mei 1022. No. 12342. Bureau KO EU AH KT 4. Telefoon Intercommunaal 115. Postbus119. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 18 Mei 1922 het verzoek van GEBR. HUIJSKES om vergunning tot oprichting van een fabriek voor machinale houtbewerking in het pand Prins Frederik Hen drikstraat 39, kadaster Sectie M. No. 2930, met 2 electromotoren van resp. 5 en 3 P.K., drijvende diverse houtbewerkingsmachines VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de artikelen 1 en 7 der Verordening op de Winkelsluiting Herinneren er bij deze aan, dat het geoorloofd is op^den dag,voorafgaande aan denHemelvaarts- dag (24 Mei a.s.) de winkels voor het publiek geopend te houden tot 's avonds 11 uur en Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met het oog op de te dezer stede te houden Middenstandstentoonstelling het geoorloofd zal zijn de winkels van Vrijdag 26 Mei tot en met Dinsdag 6Juni a.s.voor het publiek te doen open houden tot 's avonds 11 uur. Schiedam, 20 Mei 1922. BuiteuiantiseÈ Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. De slotzitting. g||De conferentie te Genua is gisteren geëindigd. H^In de slotzitting van de conferentie verklaar de Schanzer met betrekking tot de resoluties der politieke commissie, dat het non agressie pact slechts een tijdelijk karakter draagt, doch, zeide hij, wij koesteren een levendige hoop, dat een pact van meer algemeenen aard daarop zal volgen. De Nederlandsche gedelegeerde Patijn be tuigde de adhaesie der Nederlandsche regee ring inzake de keuze van Den Haag als zetel voor de bijeenkomst van de commissie van des kundigen. Facta bedankte de Nederlandsche regeering voor haar gastvrijheid. De gedelegeerde van Litauen richtte daarop scherpe verwijten aan het adres van Polen en maakte voorbehoud met betrekking tot het non agressie-pact. Skirmunt verklaarde, dat Polen de instelling van een neutrale zóne tusschen Polen en Li tauen heeft aanvaard, overeenkomstig het ad vies van den Volkenbond. Hij voegde er aan toe, dat Polen nooit eenigen aanval zal doen op Litauen, met welk land het vriendschappe lijke relaties wil onderhouden. Tsjitsjerin gaf te kennen, dat de Russische delegatie de zes clausules aanvaardt, welke haar zijn voorgelegd onder verwijzing naar haar vroegere uiteenzettingen. Lloyd George zeide, dat Engeland het non agressie-pact aanvaardi, overeenkomstig de uit leggingen en besluiten opgenomen in het proces-Verbaal van de zitting der eerste com missie. De vertegenwoordigers der Britsche dominions, van Italië en van Japan betuigden op dezelfde wijze adhaesie met het pact. „Neen, maar ik bedoel dat u meer weet van die laatste moorden en moordaanslagen. U hebt, zooals ik in een der couranten las, uw gevoelen gezegd omtrent dien Japhet Bland. Denkt u dat Rat Gundy dood is Terwijl zij dit vroeg, bestudeerde zij weder zijn gelaat. „Neen, ik geloof niet dat hij dood is." „Een Bland gelooft u dat hij dood is „Neen, ik geloof van niet. Hij zal op zijn tijd wel verschijnen." „Maar waarom zou hij zich zoolang op den achtergrond houden?" „Hou zou ik dat kunnen zeggen, juffrouw Locke? Hij zal daarvoor misschien een goede reden hebben." „Ja, als u denkt dat hij een soort van be schermengel is. Maar, zoo ja, dan komt hij Wel wat te laat met dan beschermengelschap." „Wie kan dit zeggen „Misschien zit de kex-el in Zuid-Afrika," op perde De Raaf. „Neen," antwoordde Bostock. „Ten minste Seth Ghickering en de man die zich Rat Gundy noemde, schenen dit niet te denken." „De man die zich Rat Gundy noemde? Hebt U eenige reden om te denken dat zijn naam niet De gedelegeerden der andere mogendheden verklaarden de resoluties voor het meerendeel met de reserves, welke zij te dien aanzien tot uiting hadden gebracht, te aanvaarden. De Belgische en Fransche gedelegeerden, Jaspar en Barthou, gaven te kennen, te dien aanzien geen verplichtingen te kunnen aangaan. Zij zegden echter toe, dat zij de aanvaarding van het pact aan hun regeeringen zouden aan bevelen. De resoluties werden daarop aangenomen. De conferentie nam voorts, nadat door Tsjitsjerin daaromtrent eenig voorbehoud was gemaakt, een resolutie aan, waarbij aan de regeeringen wordt aanbevolen, de noodige cre- dieten goed te keuren ten einde de toepassing van de op de internationale sanitaire conferentie te Warschau aangenomen resoluties te ver zekeren. Een voorstel van Schanzer om aan den Vol kenbond een verzoek van den Bond van Roode Kruis-vereenigingen over te brengen, waarin gevraagd wordt, dat de regeeringen het Inter nationale Roode Kruis als een rechtspersoon zullen erkennen, werd aangenomen na een pro test van Tsjitsjerin tegen den Volkenbond, welke Rusland niet erkent. In zijn slotrede zeide Facta, de voorzitter van de conferentie van Genua, dat de aangeno men voorstellen der economische commissie van invloed zouden blijken op zekere fundamen- teele principes in het Europeesche leven. Wij hebben, zeide hij, ons met de grootste ernst gewijd aan de oplossing dezer kwesties, speciaal wat betreft den terugkeer van Rusland naar zijn oude plaats in het economisch leven van Europa. Wij hebben zekere punten van overeenkomst gevonden tusschen onze denkbeelden en die der Russen en hebben deze, evenzeer als de punten van geschil, die nog tusschen ons be staan, vastgesteld. Het meest belangrijke is, dat wij het vertrouwen in het eindsucces van onze pogingen niet hebben verloren, hoewel een finale overeenkomst niet is bereikt. De te Den Haag te verrichten arbeid zal een voort zetting zijn van den arbeid, welke te Genua is verricht. Als deze arbeid zal slagen, zooals wij vertrouwen, dan zal de verdienste van dit eind resultaat aan de conferentie van Genua moeten worden toegeschreven. Genua vervolgde Facta heeft den weg geopend naar een nieuwe Europeesche politiek en deze politiek werd bevestigd in het houden van een conferentie, waarin alle staten deel nemen, die gisteren nog door de gevolgen van den oorlog door diepe kloven van elkander waren gescheiden. De pacificatie van Europa, eindigde spreker, moet het richtsnoer zijn van de in Europa te volgen politiek. Het non-agressie-verdrag, of schoon dit slechts een voorloopig karakter draagt, is het eerste woord van vrede, dat uit Genua heeft geklonken en is een symbool, dat den vurigsten hartewensch inhoudt, welke door de volken van Europa wordt gekoesterd. HET HERSTEL. Uit Parijs meldt men De besprekingen, door Hermes met de leden van de commissie van herstel gevoerd, hadden slechts een officieus karakter, ze leidden voor loopig tot niets, daar hij de bevoegdheid mist bepaalde voorstellen op papier te brengen.Daar toe vroeghij uitbreiding zijnerbevoegdheden.Men hoopt dat de besprekingen ten spoedigst kunnen hervat worden.De mogelijkheid wordt geopperd, dat de Unie Frankrijk een leening toestaat, met volmacht het benoodigde op Duitschland te ver halen. Men waarschuwt ertegen, Duitschland opnieuw in staat te stellen het geld af te leiden van zijn eigenlijke bestemming. Intusschen blijft de regeering besloten dit keer niet te wijken en zoo noodig krachtige maatregelen te nemen om het te dwingen zijn verplichtingen te voldoen. In dit verband wordt behalve van de bezetting van het Roerbekken van een zichzelf schadeloos stellen in een bepaald gebied van Duitschland gesproken om te voorkomen, dat de toch al onvoldoende waarborgen voor de nakoming dier verplichtingen nog verder inslinken. POLEN EN RUSLAND. De Poolsche regeering heeft aan het volks commissariaat voor buitenlandsche zaken te Moskou een nota doen toekomen, waarin ge protesteerd Wordt tegen de organisatie op Sovjet gebied (Wit-Rusland) van gewapende benden, ten einde de plaatsen aan te vallen, die in de nabijheid van de grens liggen. De Sovjet-regee ring wordt verantwoordelijk gesteld voor de schade, die Poolsche burgers daardoor lijden. OOSTENRIJK. De financieele commissie heeft geweigerd, om de regeering 120 milliard kronen crediet toe te staan zoo verneemt het „Hbld." uit Weenen dd. 18 dezer. De Groot-Duitschers willen in geen geval kanselier Schober meer toestaan, dan hij noodig heeft om het bewind nog acht dagen te voeren. De sociaal-democraten, die ook tegen de huidige regeering zijn, willen Schober ook niet steunen. Er werd slechts een bedrag van 41,6 milliard kronen toegestaan. Als opvolger van Schober wordt genoemd dr. Erder, de landvoogd van Vorarlberg. Wolff meldt nog, dat het regeeringsvoor- stel met 14 tegen 12 stemmen is afgewezen, terwijl het voorstel van de Groot-Duitschers betreffende 41,6 milliard met 15 tegen 11 stem men werd goedgekeurd. Deze nederlaag der re geering heeft de Kabinetscrisis, die reeds lang dreigde, doen uitbreken. Men verwacht, dat Schober onmiddellijk na zijn terugkomst uit Genua zal aftreden. Rat Gundy was Weder vestigde Fidelia de oogen op het ge laat van Bostock. „Ik heb daarvoor geen andere reden dan dat het zulk een zonderlinge naam is en dat menschen die in zulke plaatsen wonen, altijd of dikwijls een anderen naam aannemen." „In zulke plaatsen vroeg Fidelia. „Welke plaatsen „Plaatsen die zoo ver van de bewoonde we reld liggen." „Zouden menschen die in Linden wonen, nooit een valschen naam aannemen Hare oogen ontmoetten de zijne en hij zag dat zij hem wantrouwend en verwonderd aan zag. „Och, dat kan wel zijn. Ik geloof dat er over al menschen zijn met gefingeerde namen." „Natuurlijk wanneer zij iets te verbergen heb ben „Dat spreekt vanzelf." „Iets wat slecht is, waarschijnlijk?" „Neen, het behoeft niet bepaald iets te zijn wat slecht is. Iemand kan wel eens iets voor een tijdlang willen verbergen, totdat het oogenblik komt dat hij het openbaren zal." „En zou hij het aan niemand vertellen „Neen, aan niemand, totdat de tijd van ver tellen daar is." Fidelia en Bostock hadden bij de scherm- oefeningen, menigmaal in het strijdperk tegen over elkander gestaan. Thans zouden zij een GRIEKENLAND. liet kabinet Stratös heeft nu al zijn ontslag ingediend. ALLERLEI. Reuter seint uit Washington, dat bij een redevoering in de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten, president Harding heeft gezegd, dat de regeering niet wilde, dat de Ame- rikaansche nijverheid zou worden vernietigd, om den handel van andere landen'op te bouwen. Amerika wenscht niet op een afstand gehouden te worden ging spr. voort maar we moeten altijd eerst in ons eigen land de zaken geregeld hebben, voordat wij ons met groote vraagstuk ken buitenslands kunnen bezighouden. De president zeide, dat hij er aan twijfel de of het tot een wereldoorlog zou zijn ge komen, wanneer Amerika over een koopvaar dijvloot had kunnen beschikken, Welke in over eenstemming was met de beteekenis van het land. De handel is een voorname factor geweest bij het teweegbrengen van den wereldoorlog en werd nimmer vergeten bij de vredesonder handelingen. Havas meldt Het „Journal" verneemt uit Berlijn, dat amb tenaren van de intergeallieerde controle-commis sie gisteren in een kelder van een aannemer 200 machines hebben ontdekt, welke bestemd waren voor de vervaardiging van oorlogsmunitie en schermutseling houden, waarvan de toeschou wers niets begrepen. Toch waren de beide schermers volkomen overtuigd dat het een echte degenproef zou worden. Bostock wist niet waarom Fidelia hem wantrouwde, maar dat zij dit deed leed geen twijfel en hij wist ook dat hij op zijn hoede moest zijn, daar de minste verkeerde zet in het spel, wantrouwen in ze kerheid kon veranderen. Fidelia kon eigenlijk geen gegronde redenen vinden voor haar ach terdocht, maar zij was toch overtuigd dat die achterdocht een wegwijzer was tot een gewichti ge ontdekking. Daarom bespiedde zij elke be weging van den schermmester, zooals zij gedaan zou hebben indien zij met werkelijke wapenen tegenover elkander gestaan hadden. Intusschen zaten Lady Scardale en kapitein D e Raaf stil toe te luisteren, in het minst niet vermoedende dat er iets bijzonders behandeld werd. Fidelia was dankbaar dat zij niets van het gesprek begrepen. „Ik wil dezen strijd zelve uitkampen," dacht zij. „Zonder hulp of raad heb ik er mij in geworpen; en zonder hulp of raad zal ik er mij ook uitredden." Toch moest zij voorzichtig zijn en zij mocht voor geen prijs de aandacht van de buitenwereld vestigen, op het spel dat tusschen hen moest worden uit gespeeld. Immers het kon zijn dat zij zich ver gistte. Als Bostock eens eenvoudig was wicn hij voorgaf te wezen een knappe scherm meester op een meisjesschool Ja, maar hij had haar zelf gezegd, dat hij dit niet was. Hij voorts 100.000 ransels, 1000 geweren en een aan zienlijke hoeveelheid kisten met speciale patro nen voor de beschieting van tanks. Reuter meldt uit Melbourne, dat het Australische gemeenebest bij inschrijving te koop zal bieden de in beslag genomen Duitsche eigendommen op Nieuw-Guinea, ter waarde van vier millioen pond sterling, omvattende o.m. een dozijn plantages en eenige stadsgedeelten en zaken te Raboul (Nieuw Pommeren. Ex-keizerin Zita is naar Spanje vertrokken. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag, 19 Mei. Aan de orde is het wetsontwerp tot nadere wettelijke voorziening in verband met de tenuit voerlegging van de wet van 30 December 1920 forensenbelasting) De heer B e r g s m a (V. B.) protesteert tegen de overhaaste behandeling en stelt voor het ont werp van de agenda af te voeren. Dit voorstel wordt verworpen met 29 tegen 3 stemmen. De heer Bergsma bestrijdt daarna bet ontwerp, dat z.i. groote schade zal toebrengen aan de forensengemeenten. De heer SLingenberg (V. D.) acht het ontwerp eveneens onbillijk. De heeren Vliegen (S.D.)enDe Waal M a 1 e f ij t (A. R.) zijn het met het ontwerp eens Minister De Geer meent, dat het onrecht, aan vele forensen aangedaan, niet mag worden bestendigd. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.s. Vervolgens behandelt de Kamer in comité- generaal de huishoudelijke raming, waarna zij uiteen gaat. Na afloop van het Comité Generaal ter be handeling van de huishoudelijke raming voor 1923 heeft de voorzitter medegedeeld, dat in dit Comité-Generaal besloten is aan den heer M. A. van Lakerveld, hoofdcommies ter griffie, den persoonlijken titel van Referendaris te ver- leenen en den heer C. Cbr. J. Kiewit tot nu toe commies, te bevorderen tot hoofd-commies. BlnoeDl^nd. De Russen in Den Haag. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, zal vermoedelijk Krassin optreden als leider der Russische delegatie in Den Haag. In een particulier bericht aan het „Hbl." lezen we, dat Tsjitsjerin gistermiddag verklaard heeft, dat de Russen met het grootste vertrouwen op de gastvrijheid van de Hollanders naar Den Ilaag gaan. Dat het te Genua niet mogelijk is geweest, de Nederlandsche en de Russische de legatie met elkaar in contact te brengen, lag meer aan omstandigheden aan beide zijden, dan aan eenige formeele oorzaak. Toch hadden de Russen hun tegenstand tegen Den Haag zoover gedreven, dat Lloyd George moest verklaren, dat indien de Russen Den Haag niet als confe rentieplaats wilden erkennen, de geheele con ferentie in het water moest vallen. Eerst nadat de Nederlandsche delegatie nogmaals den na druk had gelegd op haar gastvrijheid, was het incident volkomen van de baan. Tsjitsjerin, die verklaarde, dat men in Russi sche kringen van den beginne af ernstig er aan getwijfeld heeft, of het wel mogelijk zou zijn, bij het logge conferentie-organisme en het groo te aantal delegaties te Genua tot een bevredi gend resultaat te komen, meent, dat het in Den Haag gemakkelijker zal zijn de delegatie te lei den, daar het aantal delegaties beperkt en even eens de vragen-stelling vereenvoudigd is. had haar zijn liefde verklaard en haar te ken nen gegeven, zoo niet meer, dat hij haar niet vroeg uit geldzucht. Hij was, volgens zijn be weren, nog rijker dan zij, of liever, hij zou dit worden. Aangenomen dat hij geen krankzinnige was, en zij zag geen reden om te gelooven dat hij zijn verstand had verloren, dan waarborgde deze bewering haar vermoeden dat professor Bostock, om de een of andere reden, de rol van armen schermmeester, speelde. Hij wilde ook weten, waarom Bostock, die in het dagelijk- sche leven een model van stille bescheidenheid was, haar gedreigd had, dat als zij zijn liefde versmaadde, de vreeselijkste gevolgen hiervan op haar hoofd of op dat van hen die zij liefhad, zou nederkomen. Uit een en ander kon Fidelia slechts tot één besluit komen tot dit, namelijk, dat professor Bostock en Japhet Bland één en dezelfde persoon waren. Deze beschouwing werd bekrachtigd door het feit dat Bostock zelf gezegd had, te geloo\en, dat Japhet Bland zich met de een of andere be doeling op den achtergrond hield, om, zooals hij zeide, te zijner tijd een moordplan te verijdelen, vreeselijker dan dat tot nu toe nog ge smeed was. „Juist," dacht zij, „een moord plan tegen mij, de eenige vrouw onder de erfge namen een plan om mij te ontvoeren, misschien te dooden en dan zal Bland op het juiste oogen blik verschijnen, om mijn dankbaarheid te ver dienen en mij zoo te dwingen zijn vrouw teworden (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1