Een zoet winstje De gemeentebouwmeester, de heer L. Koole, te Gouda heeft zich bijden bouw van hettweede woningcomplex in het stadsgedeelte, „Stad Haarlem" voor zijn privé een winstaandeel verzekerd van 35.000. In de geheime raadszitting van Maandag jl. werd de zaak uitvoerig besproken en de betrok kene in de gelegenheid gesteld een schrif telijk verweer in te dienen. Het bedrag had de heer Koole ontvangen op twee kwitantiën, een van ƒ25.000 en een van 10.000, welke geteekend waren door zijn te Rotterdam wonenden zoon. Van de verdeeling der winst was inet den aannemer A. Bergeyk, te Zwijndrecht, een behoorlijk contract opge maakt. In de Vrijdagavond gehouden geheime raads zitting, waarvan later de geheimhouding werd opgeheven, werd, nadat de heer Koole een schriftelijk verweer ingediend had, besloten, hem ontslagtev erleenenalsgemeentebquwmeester niet ingang van 20 Mei,met de bepaling dat Dij zijn salaris zal blijven genieten tot 1 Juli a.s. met ingang van welken datum ook de thans in ge bruik zijnde woning zal moeten zijn ontruimd. Het bedrag was 25.000 werd bereids in de ge meentekas teruggestort. Openbare verkoopingen en verpachtingen. Verschenen is bij de Tweede Kamer de Mem.v Antwoord betreffende het wetsontwerp hou dende regeling omtrent het dragen van de kosten van openbare verpachtingen en het uit loven van premies bij openbare verkoopingen en verpachtingen. Tegenover de leden, die meenen dat de in dit wetsontwerp opgenomen regeling tot een ongewenschte vrijheidsbeperking zal leiden, omdat de kosten van een openbare verkooping ten laste van den verpachter komen, merkt de regeering op, dat niet uit het oog mag wor den verloren, dat de verpachter gewoonlijk de onkosten gemakkelijker zal kunnen dra gen dan de pachter, die ze moet voldoen, al vorens hij in staat is, inkomsten uit het gepach te. goed te trekken. Overigens is ook de regeering van oordeel, dat bij de vrijheidsbeperking niet verder mag worden gegaan dan in het wetsontwerp is neergelegd. Zij kunnen daarom niet voorstel len de kosten van een openbare verkooping te brengen ten laste Van den verkooper. Hoewel de regeering meent dat er wel ver schil is tusschen strijkgelden en andere pre mies hebben zij alsnog termen gevonden om voor te stellen om ook het uitloven van strijk gelden te verbieden. Gemeenteraad. Bij een voor de behandeling der agenda nog gehouden stemming wordt de heer Mr. Kavelaars gekozen tot plaatsvervangend voorzitter (voor den burgemeester) van het hoofdstembureau bij de a.s. Kamerverkiezingen, de heer J. v. d. Most in de plaats van Mr. Kavelaars tot voor zitter van diens stembureau, terwijl in de vaca ture M. v. d. Vlies, die als lid van een der stem- bureaux had bedankt, de heer C. van Zon werd benoemd. Agenda. Aan de orde is 1. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het L.O. ter benoeming van een lid van genoemde Commissie in verband met de ont slagname als zoodanig van den heer C. K. Min- derhoud. Aanbevolen worden de heeren 1. A. Bakker, 2rJ. J. Polderman. Benoemd wordt de heer A. Bakker. 2. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Bewaarschoolonderwijs ter be noeming van een lid van genoemde Commissie, in verband met de periodieke aftreding als zoo danig van den heer Dr. C. R. Vermaas. Aanbevolen worden de heeren 1. Dr. C. R. Vermaas, 2. F. A. C. Leghner. De heer Vermaas wordt hiertoe herbenoemd. 3. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer C. P. v. Huiten, onderwijzer aan school H2, naar school B2. Hiertoe wordt besloten. 3bis. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanstelling van den heer C. H.Schwa- germann tot makelaar in meubilaire- en lijfgoe deren, kunstvoorwerpen, antiquiteiten, byou- terieën en gouden en ziilveren voorwerpen. Hiertoe wordt besloten. 3ter. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het kohier van het te heffen schoolgeld voor het Gymnasium, cur susjaar 1921/1922, met een bedrag van 2760,61. Goedgekeurd. 4. Voorstellen van B. en W. tot vaststelling van staten van oninvorderbare posten Schoolgeld Mulo en Ulo, Gom. Handelsavond cursus en Burgeravondschool, cursus 1920/21 Precariobelasting, Belasting op de gebouwde eigendommen en Hondenbelasting over 1920 en inkomstenbelasting, dienst 191819. Goedgekeurd. 5. Voorstel van de Commissie voor het onder zoeken der rekeningen tot goedkeuring van de rekening en verantwoording over 1921 van de Commissie tot bevordering van de productie van levensmiddelen. 6. Voorstel van B. en W. a. tot opheffing van de Commissie tot bevor dering van de productie van levensmiddelen b. om genoemde Commissie alsnog voorloopig in 1922 te doen werkzaam blijven en haar te dien einde een crediet van 125.te verleenen. Overeenkomstig het voorstel wordt de re kening goedgekeurd. Tot opheffing der .Commissie wordt mede besloten en tot afwikkeling harer werkzaamhe den voor dit jaar nog een crediet van 125. toegestaan. Voorts wordt de Commissie voor haar reeds volbrachte werkzaamheden dank gebracht. 7. Wijziging Van de Gemeente-begrooting. Vastgesteld wordt een ontwerp-besluit tot een bedrag van 115.000 Kindervoeding en kleeding. 8. Schrijven Van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W. Collé, inzake het verstrekken van gemeente wege van schoolvoeding en -kleeding aan behoef tige schoolkinderen. De beantwoording dezer vragen is reeds bij de vorige zitting door ons vermeld. (Dit punt werd in de vorige vergadering aange houden). De heer Collé, hierover 't woord vragend, begint met te verklaren, dat hij zich met de gezonden antwoorden absoluut niet kan vcr- eenigen. Spr. zelf heeft de rapporten van de kin- derkleeding ook onderzocht, en kwam tot de conclusie, die aan B. ën W/s conclusie tegenge steld is. Hij wil in verband hiermee opmerken, dat de gevoegde methode bij de kinderkleeding hem geheel foutief voorkomt, daar de beoordee ling hierover niet aan den onderwijzer moet wor den overgelaten. Uit de feiten is dan ook al ge bleken, dat deze wijze van beoordeelen tot on juiste gevolgtrekkingen aanleiding heeft gegeven. Meer speciaal tot de beantwoording van zijn vragen komend, merkt spr. op, dat z.i. aan het systeem van kinderkleeding hier fouten kleven en stelt verder nog de volgende vragen welke maatstaf de commissie voor kinderkleeding aanlegt, uit welke personen die commissie be staat en ofde kinderkleeding eigenlijk als een on derdeel der armenzorg moet beschouwd worden, dus als een taak van het Burgerl. Armbestuur opgevat moet worden. Weth. de Bruin, den heer Collé beant woordend zegt, dat de Voornaamste vraag door den heer Collé op 30 Maart j.l. aan B. en W. ge steld, deze is, of B. en W. weten, dat er hier ver schillende kinderen zijn, die wegens kleeding en voedselgebrek de school verzuimen. In 't antwoord van B. en W. nu is duidelijk gebleken en bewezen, dat er geen enkel van de gevallen, die de heer Collé heeft aangehaald, voor juist kan doorgaan. Weth. kan 't dan ook niet begrijpen, dat de heer Collé hier nü nog weer verder op ingaat. Weth. zelf achtte voor zich de kwestie thans afgedaan. De critiek vanden heer Collé over de wijze van behandeling besprekend, vraagt spr. wie er nu beter dan een onderwijaer 't schoolverzuim kan controleeren. De burgemeester, de commissaris, de heer Collé zelf of weth. toch zeker niet.Weth. meent, dat interpellant hier spijkers op laag wa ter zoekt. De heer Collé zegt, dat er fouten aan het systeem kleven, maar de commissie en spr. zijn het hier niet mee eens. Aan alle mogelijke aan vragen (zoo kwam er onlangs een binnen om een Zondagsch pak) kan de commissie natuurlijk niet voldoen. De heer Collé vraagt thans, om de namen te noemen van de leden der commissie maar dat heeft hij eerst niet gedaan. Bezwaar te gen het noemen dier namen bestaat er echter niet De maatstaf, die aangelegd wordt, is, of er dergelijke behoefte in 't gezin bestaat, dat de ouders hun kinderen niet behoorlijk gekleed of gevoed naar school kunnen zenden. De vraag, of de kinder-zorg tot de taak van het Burgerl. Armbestuur is overgegaan, beant woordt weth. ontkennend. De heer Collé, repliceerend, zegt, dat weth. de Bruin dingen beweert, die in strijd zijn met de rapporten, waaruit blijkt, dat verschillende kin deren uit gebrek de school hebben verzuimd, of de weth. kent den inhoud der rapporten niet. (Weth. ik ken ze van buiten). Verder houdt spr. vol, dat er fouten in 't sys teem zijn. Moet b.v. een onderwijzer een jongen steun weigeren, als die wat lastig is, wat toch is gebeurd. Mocht weth. nog volhouden, dat spr. onwaar heid spreekt, dan zal spr. de geheimhouding ver breken en diverse namen van ouders noemen, die hun kinderen van school hebben moeten thuis houden, omdat ze niet ondersteund werden. Spr, hoopt verder, dat deze zaak in 't vervolg nu eens serieus wordt behandeld. Omtrent de kindervoe ding constateert spr, dat ook hiervoor nog niet veel gedaan is, en hij verwacht, dat den komenden winter hier eens flink de hand aan wordt gehou den. Ten slotte dient spr. de volgende motie in De Raad, gehoord de discussies, van oordeel, dat de SchoolVóeding en kleeding niet als een onderdeel van de armenzorg maar als een onmis baar bestanddeel van het onderwijs moet wor den beschouwd Datde beslissing, wie aan de Schoolvoedingzal mogen deelnemen, daarom niet behoort te wor den overgelaten aan het Burgerlijk Armbestuur, dat de verschaffing van voedsel en kleeding (vooropgezet dat deze ook dient ter voorkoming van schoolverzuim) niet heeft plaats gevonden, zooals men had mogen verwachten, noodigen B. en W. uit, zoodanige maatregelen te treffen, dat aan de geuite bezwaren,worde tegemoetgeko men. Weth. de Bruin houdt vol, dat van de 5 doT den heer Collé genoemde gevallen blijkens de rapporten niets over blijft. (De heer Collé geef mij dan de rapporten eens). Weth ieder raadslid heeft de rapporten kunnen inzien). Weth. leest dan de aanvragen voor en behan delt ze met de genomen beslissingen. Spr. con cludeert ten slotte, dat het den heer Collé niet is gelukt, om het beste deel van Schiedams burge rij voor zijn karretje te spannen. De heer Collé verlangt hierop voor de derde maal het woord. De voorzitter vraagt, of de raad dit toestaat en of de motie van den heer Collé wordt ondersteund. De motie vindt geen ondersteuning en ook gaan er verschillende stemmen uit den raad op, 't debat te sluiten. De heer Collé verklaart, alleen 't woord te willen voeren als hij de rapporten voor zich mag hebben, waarmee de raad zich echter ook niet kan vereenigen. Op voorstel van den heer v. d. Toorn nu, die als zijn overtuiging geeft, dat weth. de Bruin de zaken heeft voorgesteld, juist zooals ze zijn, wordt besloten het debat te sluiten. Wordl vervolgd) Stads- en Gewestelijk Nieuws. UITVAART VAN DEKEN VERHOEVEN. (Slot). Onder de plechtige H. Mis van Requiem werd op de zij-altaren een stille H.Mis voor de zielerust van Deken Verhoeven opgedragen resp. door den weleerw. pater C. D. van Dijk, kapelaan der parochie en den weleerw .pater A. Strijbosch,oud kapelaan. Na de lijkrede, door den zeereerw. pater rector G. A. M. Peeters, werd de lijkstoet op de Lange Haven opgesteld. Rekening houdend met het door Deken Ver hoeven meermalen geuite verlangen,was zooveel mogelijk eenvoud betracht. Achter den lijkwagen volgde allereerst het rijtuig met den hoogeerw. pater provinciaal, B. D. van Breda, de zeereerw. pastoors J. D. Jan sen O. P. en A. J. G. Schraag, alsmede den hoog eerw. deken van Rotterdam mgr. P. A. T. Thier. Dan volgden te voet de kapelaans der paro chie en verscheidene confraters uit Rotterdam enz. Voorts een rijtuig met familieleden van den overledene. Dan gingen in den stoet mee koster Looman met de misdienaars en een deputatie der eerw. Broeders alhier met een aantal scholieren. In het derde volgrijtuig waren gezeten de burgemeester van Schiedam, de heer A. Gijsen metden wethouder vande gem.bedrijven,den heer mr. M. M. van Velzen. Vervolgens werden opgemerkt de koorzangers, waarbij het vierde rijtuig met den zeereerw. pastoor Warnink van hier, pastoor Wouters, uit Vlaardingen, pastoor Orie, uit Rotterdam en prior Wolsky uit Huissen, zich aansloot. Hierna zag men in den stoet de collectanten en een deputatie van de R. K. weezen uit deze stad. In het vijfde rijtuig zaten de leden van het kerkbestuur van de St. Janskerk, benevens de oud-Schiedammer, pater G. A. Meijer O. P., sup- prior van het Dominicanenconvent te Zwolle. Hierachter kwamen deputaties van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond, met om floerst vaandel, van de St. Jozefsgezellen ver- eeniging te Rotterdam, met omfloerst banier, de parochieele St. Jozefsgezellenvereeniging, het Jongenspatronaat der parochie, de St. Barbara- vereeniging, beide eveneens met omfloerste banier. Ook gingen in den stoet mee vertegenwoor digers van de afd. Schiedam van de R. K. Mid- denstandsvereen. „De Hanze," de R. K. Bouw- vereen. St. Jozef en de federatie van R. K. pol. en sociale propagandaclubs. De stoet werd gesloten door een rijtuig, waar in hadden plaats genomen de eerw. broeder- overste alhier, een vertegenwoordiger van de St. Willibrordusstichting, der St. Vincentius- vereeniging en het R. K. Parochiaal Armbestuur. Omstreeks 11 1 uur zette de stoet zich in be weging in de richting van de Koemarkt. Langs Koemarkt, Hoogstraat, Korten Dam, Dam, Vlaardingerstraat en Vlaardingerdijk werd het R. K. Kerkhof bereikt. Overal langs den weg, dien de lijkstoet volg de, was veel publiek verzameld, om de begra fenis gade te slaan. Op het kerkhof waren ook vele personen, w.o. meerdere parochianen die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. Onder de aanwezigen waren vele geestelijken zoowel van hier als elders. O.a. werden opgemerkt pater Piels O.P., pastoor te Utrecht, pater Jansen, pastoor te Nijmegen, de zeereerw. pas toors Querelle uit Achthuizen, A. C. v. d. Berg uit Den Haag, voorts de zeereerw. pastoor uit Overschie. De absoute werd aan het priestergraf verricht door den hoogeerw. pater provinciaal met assis tentie van de zeereerw. pastoors Jansen en Schraag. Nadat de geestelijkheid de Psalmen en An- tiphonen, volgens den Dominicaanschen ritus had gezonden, werd de kist in het priestergraf bijgezet. Daarna scheidden de aanwezigen, diep onder den indruk van deze droeve plechtigheid. De nieuwe Deken. Naar wij vernemen, heeft Z.D.H. den bisschop van Haarlem benoemd tot deken van het Deka- naat Schiedam den zeereerw. heer A. J. C. Schraag, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie alhier. Middenstandstentoonstelling. Naar we vernemen, is heden begonnen met het bouwen der stands voor de a.s. Middenstands tentoonstelling. Dientengevolge heerscht in 't geheele gebouw van den R. K. Volksbond groote bedrijvigheid. R. K. Volksbond. Gister vierden de leden van den R.K. Volks bond alhier den herdenkingsdag van de uitvaar diging der Enclycliek „Rerum Novarum." Om 10 uur v.m. werd in de parochie-kerk van het H. Hart een plechtige Hoogmis opgedragen, terwijl gisteravond 8 uur een feestvergadering plaats had, die veel belangstelling trok en waarop de weleerw. heer A. Leesberg, kapelaan alhier, een schitterende feestrede hield. Met een inleidingswoord van den voorzitter,- den heer Th. Mouwens, waarin spr. o.m. her dacht het overlijden van den hooggeachten be schermheer, wijlen deken Verhoeven, werd de vergadering geopend, waarna de eerw. spr. zijn rede uitsprak, waarvan we den korten inhoud hier laten volgen. Spr. wijst op de eerste plaats op het feest van den dag, waarop herdacht wordt de uitvaardi ging van de grondwet van het katholieke sociale leven, vervat in de Encycliek „Rerum Novarum" van den grooten Paus Leo XIII en hoopt, dat door zijn nadere toelichting van dit beroemde Pauselijk schrijven meer liefde tot God en de mensehen worde opgewekt. Op 't slot dezer encycliek zegt de Paus, dat de redding van de wereld is te verwachten van een ruime uitstorting van liefde, van de verwezen lijking der Katholieke solidariteits idee, welke idee 't gebod inhoudt Bemin God boven alles en uw naaste gelijk u zelve.Steeds heeft de Kerk de opvolging van dit groote gebod nagestreefd. Vanaf haar stichting, toen ze had te kampen tegen een wereld vol haat en wellust wasde liefde haar parool en die liefde ook heeft haar de wereld doen oveiwinnen. Christus werd de reformator der geheele we reld en veranderde haar geheel van aanzien. De lange Middeleeuwsche periode door heerschte de onbaatzuchtige liefde als koningin overal lenigde de Kerk in haar drang tot liefde de noo- den, overal beoefende zij de weldadigheid. Er was eenheid, overal,' ook tusschen patroons en arbeiders (gilden) Tot dat eindelijk de vijand dier liefde kwam en 't onkruid van den haat strooide, in de personen der godloochende Ency- clopaedisten, waarop spoedig de Fransche Re volutie en 't Liberalisme,'t streven naar bevredi ging van egoisme en uitbuiting volgden. De wereldorde was weer ontwricht, 't andere uiterste, 't Socialisme trad voor den dag. Meer malen liet de Kerk haar vermanende stem hoo- ren, totdat eindelijk haar stem donderend los barstte in de „Rerum Novarum", welke een geweldigen schok door de wereld veroorzaakte. Helaas echter, nog wilde men niet luisteren en ten slotte zag de weerbarstige wereld de wran ge vruchten van haar haat-zaaiend systeem in 't uitbreken van den wereldoorlog, welke ramp wij nu na 8 jaar nog niet te boven zijn. Wat dringen deze wantoestanden om Katholie - ken dus, gaat spr. voort, om onze broederschaps idee te doen zegevieren. Diep' moeten wij er van doordrongen zijn, dat wij 't in onze macht hebben de wereld weer door de liefde te doen beheer- schen, door de solidaire liefde, die wars is van alle groepenbelangen en klassenstrijd. Conferen tie op conferentie kan men houden, maar men zal niet slagen, zoolang men 't Vaticaan er buiten houdt. Ook de socialisten zullen ons met hun schijnleuzen niet weer op den goeden weg brengen, ze voeren de arbeiders uit 't beloofde lang weer terug naar de vleeschpotten vanEgypte, ze laten hen doodvliegen, als nachtvogels tegen het Vrijheidmonument in de Hudson-baai. Wij katholieken, die staan op het standpunt van Rerum Novarum, moeten de onderlinge liefde die niet van klassenstrijd wil weten, be oefenen en hierdoor begrijpen, dat allen,patroons zoowel als arbeiders, rechten, maar ook plichten hebben. De N.K.P.'ers schijnen dit niet te be grijpen en spr. zou ze ook daarom liever de „Niet Katholieke partij" noemen. De voortgang van het sociale levgn, moet met de ontwikkeling van het godsdienstig leven gepaard gaan, weshalve spr. tenslotte allen op wekt, om niet alleen een vurig lid van stands- en vakorganisatie te zijn, maar ook van H. Familie en Derde Orde. Juist door den oorlog is bewezen, dat de we reld niets kan zonder hetVaticaan, dat den waren vrede kan brengen, en wij moeten allen, inter nationaal verbonden, aan deze vredesactie met al onze kracht medewerken. Een daverend applaus toonde aller geheele instemming met deze schitterende rede, die ook in haar verloop meermalen door applaus was onderbroken. Kapelaan Paulussen nam hierop nog even 't woord, drukte de vergadering op 't hart, dat ze den eerw. spr. 't beste bedankte, wanneer ze deden, wat hij hun had voorgehouden en wekte dan allen nog in eenige welsprekende woorden op, bij 't a.s. gouden priesterfeest van Haarlems bis schop, den socialen bisschop bij uitnemendheid, zich een klein geldelijk offer te getroosten, waar door het mogelijk zal worden den bisschop als ca- deua, op zijn feest, de som voor een nieuwe kapel bij 't nieuwe Seminarie Hageveld aan te bieden. Hierdoor zouden allen medewerken aan een groo te sociale taak, de opleiding van toekomstige adviseurs. De voorzitter sloot vervolgens de vergadering met den christelijken groet. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags notitieboekje, sjaal, gewicht, groote sleutel, por- temonnaie, broche met portret, R.K. gebeden boekje, ring met 5 sleutels, bril in étui, kilometer klok van auto, sleutel Bij vinders rolletje centen, J. Bonefaas, Pr. Fr Hendrikstraat 1 kindertaschje met inh. Lans bergen, Schie 5b kinderpantoffel, W. van Dijk, Zuidlandschestraat 12damesparapluie, Cop. D.E.S. Hoogstraat 12 bril, W.v.d. Toorn, Laan 38 kinderbeursje, J. Bosselaar, Nassaustraat 51; hond, P. Tettelaar, Zalmstraat 7 kinderporte- monnaie met inh. W. H. Ronde, Lange Singel straat 23 postduif, J. Breij, Spinhuispad 5 huissleutel, P. v.d. Toorn, Nieuwstraat 13; ijsmuts, J. Touw, Kreupelstraat 39 huissleutel, H. H. Eibers, Overschieschestraat 47a kinder armband, v.d. Brink, Leliestraat 1 kartonnen doos, C. Ketting, Stationstraat 25 vulpotlood, C. Koning, Willemshofje 14 kinderarmband, A. Brederoo, Brouwerstraat 9a broche, M. Boe^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2