Bezuiniging. Volgens de „N. R. Ct." heeft het gemeente bestuur van Deventer van de Regeering be richt ontvangen dat van een vestiging van de Indische Postschool te Deventer, mede om re den van bezuiniging is afgezien. De stating van de houtbewerkers opgeheven. Het arbeidsconflict in het houtbewerkers]) e- drijf is bijgelegd. Heden zou het werk algemeen worden hervat. II. M. de Koningin. De „Batavier V" waarmede de Koningin einde dezer week de reis naar Noorwegen zal onder nemen, zal gedurende de geheele reis begeleid worden door de torpedobooten Z 7 en Z 8, onder bevel van luitenants ter zee le klasse De Vos van Steenwijk en Blom. Candidaats telling. Vandaag zijn overal in den lande de candidaten lijsten voor de Tweede-Kamer verkiezingen in geleverd. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de gezamenlijke burgemeestersderprovincie Zuid-Holland aan de Commissaris der Koningin van die provincie bij gelegenheid van zijn aan staanden 70sten verjaardag een huldeblijk aan te bieden. De Bisschoppen en de N.K.P. Naar de „N. Venl. Crt." uit goed ingelichte bron verneemt, bestaat de verwachting, dat het Doorl. Episcopaat zeer binnenkort een officieel communiqué zal in het licht doen verschijnen, waarin eenige mededeelingen zullen worden gedaan in verband met de oprichting van de Nieuwe Katholieke Partij. Rijksmiddelen. Het kon verwacht worden, dat de middelen- staat over de afgeloopen maand niet schitterend zou zijn. De heerschende malaise doet overal haar invloed gevoelen en het kan niet uitblijven dat de weerspiegeling daarvan in vele bronnen der schatkistwordt aangegeven.Aan gewone mid delen werd in April ontvangen 37.597.003 tegen 39.473,366 in de overeenkomstige maand van 1921 of 1.87 millioen minder. In hoofdzaak is dit nadeelig verschil veroor zaakt door den stilstand op emissiegebied, effec tenbeurs en bij de overgangen van vaste goederen Aan Registratierechten o.a. werd ditmaal ƒ3 millioen minder ontvangen, n.l. ƒ1.5 millioen tegen ƒ4.5 millioen in April 1921. Ook de Zegel rechten stonden ten achter met een bedrag van 41/a ton, 1.15 millioen tegen 1.9 millioen. Be halve hierdoor werd het beeld van staat ongun stiger door den grooten achteruitgang van het accijns op suiker waarvan de ontvangsten bijna 1 millioen bijverleden jaarApril achterstonden 2.2 millioen tegen 3.1 millioen. Tot de andere middelen die op een belangrijke vermindering wezen behoort de dividend- en tantiemebelasting Waarvan de ontvangsten ruim 672 t°n minder waren. Uit dit middel ontving de schatkist ƒ741.026 tegen 1.37 millioen April 1921. Het accijns op het geslacht bleeg 3 ton bij verleden jaar ten achter 686.454 tegen 986.443, we gens den goedkoopen vleeschprijs. Ware het, dat ook de andere middelen minder opbrachten dan zou de staat de afgeloopen maand bijzonder ongunstig geweest zijn. Door de di recte belastingen echter werd een groot gedeelte der verliezen gecompenseerd, zoodat per saldo het totaal verlies, op zichzelf groot genoeg, be trekkelijk nog mede viel. De personeele belasting o.a. bracht dit maal 174 millioen meer op dan April 1921 13.625.362 tegen 12.404.670. De grond belasting bracht tot verlichting ruim ton bij en leverde 1.39 millioen op tegen 621.681 verleden jaar April. De vermogensbelasting vorderde van 2.9 millioen tot 3.2 millioen, een accres aanwijzend van 3 ton. Op de verschillende andere accijnzen werd door het accijns op het gedistilleerd bijna 47a ton meer opgebracht,zijnde ƒ4.866 millioen tegen ƒ4.42 millioen. De successierechten maakten dit maal het beeld niet grilliger en brachten 3.2 millioen tegen 2.63 millioen April 1921, of bijna 6 ton meer. Van de kleinere bronnen wees de belasting op gouden en zilveren werken een vooruit gang aan van 63.571 tot 64.200 de rechten op .Domeinen van 140.505 tot 176.063, de opbrengst der loodsgelden van ƒ170.660 tot 217.451. Ook de rechten op den invoer waren gunstiger en brachten ƒ3.19 millioen op tegen 3.13 April 1921, verband houdend met het feit, dat de rechten niet alleen op de waarde maar ook op het gewicht geheven werden. Aan de belastingen in verband met de bui tengewone omstandigheden, waarvan alleen de O.W. belasting overbleef, werd ontvangen 1.77 millioen. De opcenten ten bate van het leeningfonds brachten 13.7 millioen op, waarin de inkomsten belasting en de verdedigingsbelasting het leeu wenaandeel hadden. Reekers, te Amsterdam, is ernstig ongesteld. Zaterdag zijn hem de heilige sacramenten der stervenden toegediend. De laatste berichten luiden wat gunstiger. Engelsche Journalisten. Zaterdagochtend 3 Juni zullen een 30 Engel sche journalisten, onder wie eenige dames, in Den Haag aankomen. Zij zullen onder de leiding van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een uitstapje van een dag of tien in Nederland maken.Op het programma staat onder meer een bezoek aan Den Haag, Amsterdam en Rotterdam In Rotterdam komt het gezelschap op 7 Juni. Mr. Reekers. Het lid der Eerste Kamer, mr. F. J. M. A. De vlootwet. Naar wij uit Den Haag vernemen, wordt er in hoogst deskundige Marinekringen vast op gerekend, dat onmiddellijk in September met de verdere behandeling van het Ontwerp- Vlootwet zal worden doorgegaan. We meenen er intusschen op te moeten wijzen, dat zulks op dit oogenblik geenszins kan worden aangenomen, daar momenteel nog niemand kan voorzien, hoe het Kabinet na de verkiezingen er zal uitzien. (Tijd.) De Hollandsche kweekers. De „Tel." meldt: Ongeveer een week geleden meldden wij op grond van uit welingelichte kweekerskringen verkregen inlichtingen, dat de Amerikaansche staatssecretaris van Landbouw, Wallace, voor nemens was, een gunstige wijziging aan te bren gen in art. 37 van den Quarantine Act. Dit artikel bevatte n.l. zeer strenge bepalingen nopens den invoer van (Nederlandsche) kweekersge wassen, in verband met bet overbrengen van plantenziekten in de Vereenigde Staten. Wij zijn thans in staat mede te deelen, dat de Vereenigde Staten wederom zijn openge steld voor den import zoowel van hoofd- als van bijartikelen (renonkel, anemonen, enz,) Deze amendeering, waarvan de officieele aankondiging binnen enkele dagen tegemoet kan worden gezien, is zooals van zelf spreekt van het hoogste belang voor de Nederlandsche bollenkweekerij. Het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland heeft het voornemen om in het a.s. seizoen van verschillende veilingen in Nederland tuinbouwproducten naar New-York te verzenden en hoopt op die wijze in Amerika een nieuw af zetgebied te vinden. Een eerste proefzending, bestaande uit 160 kistjes kaskomkommers, werd reeds in het laatst der vorige maand af gezonden. Gemeenteraad. {Slot} Belasting. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1922/23 en dit te bepalen evenals het vorige jaar op 1.1. De heer Scheffers voert als eerste spr. over dit punt, als volgt 't woord Als behoórende tot de meerderheid der Finan- cieele commissie wensch ik eenige overwegingen naar voren te brengen die mij hebben doen besluiten mijn stem uit te brengen voor het vermenigvuldigingscijfer 1. Niet, M.H. de VrJp- zitter, om, zooals in het ons toegezonden stuk van B. en W. geschreven staat, ik zou haast zeggen smalend, „h et er maar eens op te wage n." Geenszins, ook ik wil geen gewaagde financj- eele politiek Doch dit brengt nog niet noodzake lijk met zich mede, een ongewijzigd heffingsper centage van 1,1. voor het komende belastingjaar. Allen zullen wij het er wel over eens zijn dat wij zoo maar eenigszins mogelijk is, met onze Ink. Bel. naar de laagte moeten. De druk is zwaar en voor zeer vele onzer inwoners is slechts met heel veel moeite en zorgen het verschuldigde bedrag bijeen te garen en te voldoen. Hoe nu M. de V. ontkomen wij aan dien zwa- ren druk en moeten wij trachten dien te verlich ten. M.i. alleen door de uitgaven te besnoeien. Uitgaven,die niet strikt noodzakelijk zijn,moe ten achterwege blijven en iedere eenigszins be duidende post van alle kanten worden bekeken, voor deze gevoteerd of het werk uitgevoerd wordt Dat zulke posten en werken er zijn M. de V. is zeker.Waarom, b.v. om maar een zaak te noe men, dat, ik zou haast zeggen, wegsmijten en gooien met geld, dat pas onlangs heeft plaats gehad op de Broersvest, waar de hekjes om de plantsoenen wat scheef stonden en er dienten gevolge weken lang Gemeentewerklieden zijn bezig geweest om dat euvel te verhelpen. De plantsoentjes zelf zijn omgewerkt en be werkt of 't hier gold een wildernis te ontginnen. Straten die nog zeer goed te begaan en te be rijden waren worden opgebroken en veranderd, ik denk hier aan de L. Haven. En waarom ge schiedt zulks Is het misschien omreden er een post op de begrooting voor uitgetrokken was en dus het daarvoor toegestane crediet moestworden verbruikt Gemeentewerken voora. moet bezuinigen. Zeer zeker niet alleen. Ook Onderwijs heeft de laatste jaren veel gekost. Ik vraag mij b.v. af, was een Inspecteur v.h. L.O. en de aanstelling van een schoolarts wel zoo dringend noodig M. deV.Wij leven boven onzen stand. Zuinig heid in alle takken van dienst is dringend noodig en moet deze noodzakelijkheid vooral heeren Hoofdambtenaren scherp ingeprent worden. Geschiedt zulks, dan is het mogelijk rond teko- men met een lagere opbrengst van de Ink. Bel. en zal I voldoende zijn. De heer Slavenburg zegt ook tot de meerderheid der fin. commissie te behooren, die adviseerde den vermeningvuldigingsfactor op 1 te brengen. Die verlaging is z.i. met de noodige bezuiniging (b.v. op bestratingen) en een gezon de financieele politiek, waarbij uitgaven en in komsten in evenwicht worden gehouden, niet ge waagd. De gemeente moet zich in haar uitgave maar besnoeien en geen 3.000.000 hiervoor meer eischen. De heer v. d. Hoek spreekt eveneens zijn spijt uit, dat B. en W. 't advies van de fin. com missie niet hebben gevolgd. Volgens spr. is de toestand der gem. financiën nog niet zoo zwart, weshalve men, aangezien de belastingen hier veel te hoog zijn, met de noodige bezuiniging de factor verlaging gerust kan wagen. De heer H ij m a n had gehoopt, dat wij ook! hier, evenals in R'dam, ter zake belastingen een Mei-verrassing zouden krijgen. Maar helaas, B. en W. hebben anders gewild. Om aan te toonen, dat hier de belastingdruk naar draagkracht, vergeleken bij R'dam, vèel te zwaar is, geeftspr. het volgende staatje. Zuiver bel. ink. Schiedam R'dam. ƒ1000 14.10 2.40. ƒ1500 50.22 22.20 ƒ2000 88.45 52.— ƒ3000 ƒ171.60 84.— ƒ5000 ƒ365.85 175.25 Spr. hoopt dan ook, dat de belasting hierwat wordt verlaagd en daarom de meening der meer derheid der fin. comm. wordt gevolgd. Weth. B o d d e s, de sprekers beant woordend, begint met de opmerking, dat hij oppervlakkig beschouwd, hiermee een zware taak zal hebben, maar dieper beschouwd, zegt weth. valt het mee. De bewering, dat de belastingen naar beneden moeten, indien mogelijk, zal wel niemand tegen spreken, maar dat dit mogelijk is, zooals o.m. de heer Scheffers heeft gezegd door besnoeiing der uitgaven (al laat weth. eveptueele bezuini gingspogingen aan zijn andere collega's over) geeft spr. niet toe. Weth. moet toch, dat is van te voren bepaald, 1.040.000 uit de inkomsten belasting halen en hij ziet geen kans, deze som op andere manier te krijgen. En bovendien zijn de uitgaven, waarop de' heer Scheffers wil bezuini gen reeds lang gedaan daar is dus niets meer aan te doen. Kan men spr. de 1.040.000 op andere wijze dan uit de belastingen ver schaffen, dan is hij gaarne bereid,'t cijfer 1 aan te nemen. Verder constateert spr. nog, dat er veel gemeenten nog zijn, waar de belasting hoogm is dan in Schiedam. Het groote verschil in in komsten bij de burgerij in de jaren 1920 en 1921 moet ook in aanmerking worden genomen. Dit scheelt meer dan de helft. De inspecteur der belastingen vindt het daarom ook gewaagd, het cijfer te verlagen. Sprekend over R'dam, meent spr. dat als andere gemeenten niet voor waren gegaan en men dus niet anders wist, men hier in Schiedam, zeer blij was geweest als het cijfer op 1.1 was ge bleven. In R'dam wordt aangenomen, dat de inkomens met 30% zijn verminderd, maar deden we dit ook hier, dan zouden we ruim een ton te kort komen (ƒ910.000.) Tenslotte wijst spr. nog op de oninvorderbare posten, die er altijd zijn.Men doet dus 't veiligst bij 1.1 te blijven. Weth. Houtman bespreekt de kwestie der bezuiniging bij Gemeente-werken. Weth. is met de beste bedoeling tot bezuiniging bezield en zal er mee doorgaan. Op vaste posten, als sala rissen loonen enz., is natuurlijk thans nier te bezuinigen, maar wel heeft weth. reeds bezui nigd (weth gebruikt liever 't woord verminderd) op de materialen (ƒ40.000). Helaas echter is dit voordeeltje weer door tegenvallers verloren ge gaan. Dat kan men van tevoren niet weten. Zoo bracht o.m. de Novemberstorm een schadepostje van 13000. Bezuiniging in straten aanleg en -verbetering lacht spr. niet toe. Men zou dan in een erbarmelij- ken toestand vervallen. Maar meer uitgeven, dan noodig is, wordt ook hier niet gedaan. Op den plantsoenaanleg valt ook niet te bezuinigen. Weth,. de Bruin verklaart zich voor de opinie der meerderheid der fin. commissie. Hij vindt het onnoodig nu reeds een batig saldo van 3 ton voor 1923 op te sparen. Eén ton kan hier gemakkelijk af. Spr. verklaart zich verder tegen bezuinigingen, waar het verbetering van het on derwijs betreft. Weth. v. V e 1 z e n belooft ook in zijn dien sten, de technische en de woningdienst,de grootst mogelijke bezuiniging toe te passen. In dezen tijd van tegenvallers vindt spr. echter de hand having van het cijfer op 1.1. deu veiligsten weg. 't Voorstel van B. en W., hierop in stemming gebracht, wordt verworpen met 19 tegen 3 stem men (de weth. Boddeüs, Houtman en Velzen) en hiermee is het voorstel der meerderheid der fin. commissie ('t cijfer op 1 te brengen) aange nomen. De voorzitter wil hierop, van wege het late uur, de behandeling der verdere punten der agenda verdagen alleen wordt op verzoek nog punt 13, over de gasprijsverlaging behandeld. 13. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den gasprijs met ingang van 1 Juni. Voorgesteld wordt, den prijs van het gas met 1 cent te verlagen en deze alzoo te brengen op 13 ct. voor gewoon gas en 14 cent per Ms. voor muntgas. De heer Swartjes meent, dat de gas fabriek veel te hooge winsten maakt5 cent boven den kostprijs rekenen noemt hij woeker winst, Met 1 cent den prijs verlagen, vindt spr. daarom te weinig en hij stelt voor een 2 cent- verlaging. Weth. van Velzen antwoordt, dat de heer Swartjes niet kan bewijzen, dat 't gas 5 cent boven den kostprijs is verkocht. De bruto winst van ca. 190.000 over 1921 moet met veel worden verminderd en heel wat hiervan moest voor reserve worden afgeschreven, die geheel was uitgeput. En wie zegt, wat er dit jaar ge beurt. In vergelijking met andere plaatsen, is de gasprijs hier ook zeker niet hoog en sinds begin 1920 is hij reeds met 8 cent gedaald. Bovendien is een winst voor de gem. finantiën thans wel noodig. Weth. raadt dus aan, voorloopig met een verlaging van 1 cent tevreden te zijn. De heer Swartjes is niet overtuigd door wethoudeis woorden en blijft volhouden, dat er te veel winst wordt gemaakt. Onder de discussie van beide laatstgenoemde Ingezonden Mededeelingen. KINDEREN in hun groei, geve men LEKR AGEEN eetlustopwekkend en krachtgevend preparaat. In verschillende kinderziekenhuizen hier te land wordt LEKRAGEEN met zeer veel suc ces toegepast. 3057 8 heeren, is de raad bijna geheel verloopen. Slechts een tiental leden is nog aanwezig. 't Voorstel van B. en W. wordt daü voorloopig reeds aangenomen, terwijl over 't voorstel Swart jes in de volgende vergadering zal worden ge stemd. Om 6.10 sluit de voorzitter hierop de vergade ring. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Deken Schraag. Naar men ons mededeelt, zal er a.s. Donder dag, des middags van 12 tot 2 uur, in de pastorie der parochie van O.L. Vrouw Visitatie (Franken land) receptie worden gehouden teneinde den hoogeerw. heer Schraag, ter gelegenheid zijner benoeming tot Deken van het Dekanaat Schie dam te kunnen complimenteeren. Middenstands tentoonstelling. In 't gebouw v.d. R.K. Volksbond staat alles op stelten, aan den gevel en van binnen een Babylonische geluidsverwarring, gewemel van timmerlieden, schilders en andere vaklieden, met ladders en schragen, gereedschapbakken en verf potten. Daartusschen af en toe reeds een der deel nemers, die met critisch oog het optrekken van zijn stand bekijkt. Om Vrijdag a.s. gereed te komen moet er dan ook aangepakt en voortgemaakt worden. Volksbadhuis. In de week van 1420 Mei 1922 werden ge nomen 567 baden. lste klasse kuipbaden 45, regenbaden 83. 2de klasse kuipbaden 50, regenbaden 371. Kinderbaden 18. Opening Zweminrichtingen. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te willen vestigen op het verkrijgbaar stellen van de abonnementskaarten voor de Open bare Zweminrichting ten kantore van den Ge meente Ontvanger, Nieuwstraat 26. De aandacht wordt er verder op gevestigd,dat buiten de uren voor kosteloos gebruik geen toegang tot de Zweminrichtingen wordt ver leend dan op vertoon van een abonnementskaart of betaling per keer. De inrichtingen worden 29 Mei a.s. geopend. Handelsregister. Tegen een vijftigtal winkeliers en werkbazen te Schiedam, die nagelaten hebben hun onderne ming in het Handelsregister der Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas te laten in schrijven, zal een strafvervolging worden inge steld. Gemengd Nieuws. De k w a 11 a-b o n s. Volgens het „Dgbl. v. N. Br." wordt in justitieele en politieke krin gen overwogen, in hoeverre er termen kunnen aanwezig zijn, om de Kwattabons in verband met de Loterijwet in beslag te nemen. Zooals men weet, worden de Kwatta-bons uitgegeven als statistiekbons. De vraag is, in hoeverre in dat opzicht van overtreding van de Loterijwet sprake kan zijn. Het is niet onmogelijk, dat proces-verbaal zal worden opgemaakt, om een gerechtelijke uitspraak te doen beslissen. Bij geruchte vernam het blad, dat dit reeds echter niet in Breda zou zijn gebeurd. Valse he coupons. De commissaris van politie te Nijmegen waarschuwt dat valsche coupons in omloop zijn van de 6 pet. leening, groot ƒ600.000, van het R.K. Kerkbestuur van den Heiligen Nicolaas te Amsterdam. Ontsporingen. Zondagmorgen is even voor het station Pijnacker een der vier wagens van een electrischen trein RotterdamDen Haag ontspoord. Ongeveer 200 M. voor genoemd sta tion ligt een wissel, die vermoedelijk niet goed gesteld was. Tengevolge hiervan ontspoorde een tweede klas-rijtuig naast de rails werden de dwarsliggers versplinterd.Het ontspoorde rijtuig werd beschadigd aan het onderstel.Een montage- en een materieelwagen kwamen spoedig uit Leid- schendam om het vernielde spoor en rijtuig te herstellen, waarmede de gansche dag gemoeid was. Het drukke verkeer tusschen Rotterdam, Den Haag en Scheveningen moest nabij Pijn acker over een zijspoor worden geleid waardoor het verkeer eenige vertraging ondervond. Van de passagiers werd niemand gewond. Ongelukken. Zaterdag is te Utrecht de chef-monteurPvan de gemeentelijke electrische centrale in aanraking gekomen met een hoog- stroomkabel, met het gevolg,dat hij onmiddellijk werd gedood. De Hollandsche bezetting in D u i t s ch 1 a n d. In „De Amsterdammer" schrijft H.G. Cannegieter vanuit Keulen een artikel dat harde pijnlijkewaarhedenbevatonder den goedgevonden titel „Duizend en EenMark." Het volgende is daaraan ontleend Er is een verdrietiger bezetting dan die van de soldaten. De Belgen houden een stukje be zet de Engelschen een ander stukje, maar de Hollanders bezetten gansch Duitschland. Dat Duitschland deze bezetting verdraagt, stempelt het tot een braaf en duldzaam volk. Want erger vernedering zelfs dan de zwarte troepen zijn de Hollandsche tafelschuimers. Zij bezetten dïf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2