Middenstandstentoonsteiiing. DAGBLAD 1fOOR SGHBED EM OMSTREKEN. P*45ste .lnargnng. Zaterdag 27 Mei 1922. No. 133 '.7. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. M uitentand <r fe i e w NA DE CONFERENTIE TE GENUA. Lloyd George heeft gisteren bij een lunch in het Cecil Hotel te Londen het woord gevoerd over de resultaten van de conferentie te Genua. Lloyd George wees allereerst op de moeilijk heden, welke zich te Genua hebben voorgedaan en zeide daarna Het Britsche rijk heeft niet alleen het recht, doch ook de plicht, zijn best te doen voor den vrede. Wij weten nog altijd slechts onvoldoende, wat het Britsche rijk tijdens den oorlog heeft gepresteerd. Eerst hedenmorgen verwierf ik hieromtrent de volgende verbazingwekkende gegevens Het geheele Britsche rijk mobiliseerde tijdens den oorlog negen en een half millioen man. Hebben wij dan niet het recht, te zeggen, welk een vrede dient te worden gevestigd Negen en een half millioen krijgslieden, en daarvan gingen er tusschen de vijf en zes millioen naar Frank rijk. Deze gegevens hebben zelfs mij verbaasd, en ik dacht, goed op de hoogte te zijn. De Britsche overzeestaten zonden een milli oen zeshonderdduizend man. Hebben zij dan niet het recht te zeggen, welken vrede in de Wer ld zal worden gesticht Britsch-Indië zond 1.679.000 man. Had het dan niet het recht zijn Vertegenwoordigers naar Genua te zenden Dit was onze moreele plicht, maar er is nog een andere. De Britsche verliezen in den oorlog bedroegen drie millioen tweehonderd zes-en- zestigduizend man. Hiermede is tevens gezegd, Wat onze rechten, plichten en beweegredenen zijn. Daarom moesten wij naar Genua om uit naam van die millioenen krijgslieden, die milli- oenen gesneuvelden en verminkten, te zeggen, dat er eindelijk vrede in de wereld moet komen. Groot-Brittannië wierp geheel zijn macht in den strijd en zal voortaan ook zijn groote macht aanwenden om vrede en welvaart te stichten. Lloyd George herinnerde daarop aan zijn Vroegeren partijstrijd tegen de conservatieven, die thans met zijn eigen aanhangers in de coalitie zijn vereenigd. Hij vestigde de aandacht op de gevaren, Welke Groot-Brittannië zoowel van uit het binnen- als buitenland bedreigen en riep aller samenwerking in om deze gevaren te bezweren. Voor de landingsbrug werden de passagiers verwelkomd door de heeren A. G. Kröller en v. d. Roemer, directeuren der Batavierlijn. Nadat men zich aan boord had begeven, werd de kapitein aan H. M. voorgesteld. Het dochter tje van dr. Carsten, die de reis medemaakt, bood haar een ruiker theerozen aan. Daarna heeft het Vorstelijk gezelschap een rondgang door het schip gemaakt. Zoodra de Vorstelijke perso nen aan boord waren, hebben twee sleepbooten het schip verhaald naar boei 3 op de Maas. Het bleef daar vannacht liggen om hedenmorgen vroeg naar zee te stoomen. Bij Hoek van Hol land zullen de twee torpedobooten zich bij de Batavier V voegen. De Prins is eerst tegen acht uur te Rotterdam aangekomen. Na met het jacht Lotus van de firma Müller een tocht door de haven te hebben gemaakt, heeft ook hij zich op de Batavier V ingescheept. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Over de eerste zittingen van de leeningscom missie te Parijs is tot dusver slechts bekent, dat staatssecretaris Bergmann een uiteenzetting van den stand der onderhandelingen met de com missie van herstel en over den toestand van de Duitsche rijkshuishouding heeft gegeven. De „Chicago Tribune" schrijft dat de commis sie daarop met een nauwgezet onderzoek van den financieelen toestand van Duitschland is begonnen, 't welk ten minste zes weken zal du ren. De volgende punten zullen worden onderzocht le. de bepaling van de Duitsche hulpbronnen en van Duitschland's voortbrengingsvermogen 2e. de bepaling van het bedrag der schadevergoeding dat Duitschland kan betalen 3e. de invloed van de geallieerde bezetting op Duitschland's voort brengingsvermogen 4e Duitschland's afzet mogelijkheden en de invloed daarop van de valu ta, invoerrechten en vooribrengingskosten 5e de waarborgen, die Duitschland voor een inter nationale leening zou kunnen geven. Volgens berichten uit Berlijn is thans het meeningsverschil tusschen Wirth en Dr. Rath- nau, door bemiddeling van President Ebertuit den weg geruimd. Steunverleening aan vverklooze typografen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende steunverleening aan werklooze ty pografen. Indertijd heeft de minister op een verzoek van werknemerszijde om aan de uitgetrokken werk nemers uit de grafische bedrijven steun te ver- leenen, afwijzend moeten beschikken, omdat de werkloosheid in de grafische bedrijven, naar zijn oordeel, althans ten deele, een gevolg was van de prijsovereenkomst, Waarvan de hand having in belangrijke mate steunt op het be staande collectieve contract. De gevolgen van dat contract behoorden, naar zijn opvatting, in hun geheelen omvang te worden gedragen door de partijen, die het con tract sloten, en niet door de overheid, staat en gemeenten. Steunverleening aan de uitgetrokken typogra fen, waardoor de last van de gevolgen op de overheid wordt gewenteld, is dan ook, naar 's ministers meening, niet gewettigd te achten. Desniettegenstaande wordt, naar den minister blijkt, toch in verschillende gemeenten aan werk looze typografen voor rekening van de gemeente steun verleend. Daarom heeft de minister ge meend het vorenstaande ter kennis van de ge meentebesturen te moeten brengen, met verzoek daaraan de noodige aandacht te willen schenken, en indien in hun gemeenten aan de werklooze typografen steun wordt verleend die steun verleening spoedig te doen beëindigen. Gaarne verneemt de minister vóór 7 Juni, dat aan zijn verzoek zal worden voldaan. Voor zooverre ondersteuning niet kan worden gemist, zal deze c. q. moeten worden verstrekt overeenkomstig de Armenwet. ALLERLEI. Ernest Solvay, de groot-industrieel, bijge naamd de koning van de soda, is gisterochtend te Brussel gestorven. Hij is 85 jaar oud geworden. Solvay is senator geweest hij was minister van staat en de stichter van een instituut voor sociologie. -De „Daily Chronicle" meldl, dat Poincaré waarschijnlijk begin Juni te Londen zal komen om een feestmaal ter viering van het ontzet van Verdun bij te wonen en dan vermoedelijk Lloyd George zal ontmoeten. Kardinaal Giardini, die thans buitenge woon zaakgelastigde van het \aticaan te Tokio is, zal worden benoemd tot vertegenwoordiger van het Vaticaan in Japan, met den rang van gevolmachtigd minister. Hij is de eerste pause lijke nuntius in dat land. Binnenland. De reis der Koninklijke familie. Gisteravond omstreeks half acht zijn de Ko ninklijke passagiers der Batavier V per auto in Rotterdam aangekomen. Een dichte menigte Was bij den aanlegsteiger samengestroomd om hen uitgeleide te doen. des Plantations et de Finance. De oorspron kelijke eigenaars, de aandeelhouders van de London Langkat, hebben alles verloren. Standbeeld van president Steyn. De Koningin is verhinderd, de plechtige ont hulling van het standbeeld van president Steyn, op Donderdag 6 Juli te Deventer, bij te wonen. Het comité hoopt nu, de Koningin-Moeder bereid tevinden, de plechtigheid met haar tegenwoordigheid te vereeren. Eerste Kamer. Mr. F. S. van Nierop heeft aan de Provinciale Staten van Noord-Holland verzocht, voor een herbenoeming tot lid van de Eerste Kamer niet in aanmerking te komen. Bergen op Zoom. De 300ste verjaardag van Bergen op Zoom's ontzet op 3 October a.s. zal feestelijk worden gevierd. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit van 23 dezer is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. Westhoff, administrateur hoofd der af- deeling arbeid van het departement van arbeid, te 's-Gravenhage. Legaat aan „De Lakenhal". Wijlen mevrouw de weduwe dr. W. N. du Rieu, geb. C. A. M. S. J. V. Sautijn Kluit, heeft aan het museum „De Lakenhal" te Leiden gelegateerd, vrij van rechten en kosten, een medaillon met pfrotret van mr. Pieter van Lely- veld, grootvader van de erflaatster, en diens schoentjes met bij behoorenden brief, benevens een medaillon met portret van de grootmoeder van de erflaatster, mevrouw Van Lelyveld. Bovendien legateerde wijlen mevrouw Du Rieu een bedrag van 60.000 in contanten, om daar voor een voorwerp op kunstgebied te koopen als ^een herinnering aan de erflaatster en haar over leden echtgenoot. De Haagsehe Conferentie. De^commissie van journalisten die in samen werking met het departement van buitenland- sche zaken de maatregelen voor de pers zal voor bereiden inzake de Haagsehe conferentie, is hedenmorgen door den voorzitter van den Ne derlandschen Journalistenkring geinstalleerd. Hij droeg de verdere leiding aan den voorzit ter der commissie, mr. Van Bolhuis, over. De commissie koos tot onder-voorzitter mr. Joh. J. Belinfante, tot eersten-secretaris dr. M. van Blankenstein en tot tweeden-secretaris den heer FI. Salomonson. Er zullen verschillende sub-commissies worden geinstalleerd. Tijdens de vergadering werd reeds medege deeld, dat zeer vele journalisten (ook van landen buiten Europa.) naar Den Haag zullen komen. Mr. C. P. D. Pape. Gister is te 's-Gravenhage op 86-jarigen leeftijd overleden mr. C. P. D. Pape, oud-audi teur-militair, die gedurende 22 jaren, van 1877 tot 1899, deel heeft uitgemaakt van den Haag sehen gemeenteraad, Zijn groote,verdiensten op het gebied van de kunst werden bij verschillende gelegenheden erkend. Nadat hem het vorige jaar de zooge naamde gouden museummedaille, medaille voor verdiensten op het gebied van kunsten en weten schappen, was geschonken, werd hem daarna ter erkenning van wat hij deed voor den nieuwen uitbouw van het museum de Lakenhal te Lei den, waaraan hij zooveel heeft ten koste gelegd, het officierskruis der Oranje-Nassau-orde ver leend. De opvolger van prof. dr. J. V. de Groot. Pater Jordenus de Langen-Wendels, hoog leeraar te Freiburg, wordt opvolger van wijlen prol. dl. J. V. de Groot aan de universiteit Le Amsterdam. (Msb.) Stads- siii Gewestelijk Nieuws Programma van de uitvoering te geven dooi het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, Direc teur II. H. van Vleuten, op Zondag den 28 Mei 1922, des namiddags ten 1 ure, in de Plantage. 1. Landstorm Marsch, H. H. v. Vleuten. 2. Ou verture „Hans Sachs", A. Lorlzing. 3. „Luna" Wals, P. Lincke. 4. „Operette Revue" Pot pourri, O. Frelas. 5. „Concertino" voor Altsaxo- phone Solo, P. Francois6. Sons of the Brave, L. Bidgood. Voor het stationsgebouw der H. IJ. S. M. alhier is men bezig met den bouw van een houten gebouwtje, hetwelk bestemd is voor de berging van rijwielen. Hier zullen voor reizigers rijwielen kunnen worden bewaard, terwijl er ook de afgifte van per spoor vervoerde fietsen zal plaats hebben. De Rechtbank te Rotterdam heeft gister in staat van faillissement verklaard J. Apon, timmerman en aannemer, te Schiedam Tielman Oemstraat 22. Rechter-comm. is mr. G. L. van Oosten Singeland curator mr. M. M. van Velzen alhier. UIT DELFT. Binnenkort zal den gemeenteraad door B. en W. worden voorgesteld om het vermenigvuldi- gingscijfer van de plaatselijke inkomstenbelas ting, dat thans 2.2 bedraagt, op 1.8 voor het volgend jaar te bepalen. Gister is vóór het station Delft nabij de Bin- nenwatersloot een goederenwagen ontspoord. De wagen kwam op de hoofdsporen te liggen, waardoor het verkeer langen tijd gestremd is geweest. De passagiers uit beide richtingen moesten overstappen, hetgeen veel ongerief veroorzaakte. Uit Genua. De heer Patijn en de andere nog te Genua ach tergebleven leden der Nederlandsche vertegen woordiging ter thans gesloten conferentie, bene vens het secretariaat van de Nederlandsche delegatie zijn thans in Den Haag teruggekeerd. Mr. Patijn heeft gisterochtend een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. dr. Van lvarnebeek. Verliezen in Ned.-Indie. Uit Weltevreden meldt Aneta De ondernemingen Tamboran en Soengei Biroeng, vroeger eigendom van de London Langkat, zijn openbaar verkocht voor drie en een halve ton aan de Société Internationale UIT ROTTERDAM. Nadat Woensdag, na uitgebracht rapport van een ambtenaar van de havenreserve, aan 26 havenreservisten, omdat zij te vroeg met wer ken zouden zijn geëindigd, was aangezegd, dat hun boekjes zouden worden ingehouden, is gister morgen in de haven een conflict uitgebroken. -Gebleken was, dat deze boekjes werkelijk inge houden waren. Het conflict heeft zich met groote snelheid uitgebreid, hoewel de geheele beweging tot dus verre geheel buiten het bestuur van den Centra- len Bond van Transportarbeiders omgaat. Op een groot aantal schepen, in de haven van den Rechter-Maasoever liggende, is het werk in den voormiddag zoowel door losse als vaste werklieden neer gelegd, en van daar is de bewe ging overgeslagen naar in de havens aan den Linker Maasoever liggende schepen. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders is van meening, dat de fei telijke oorzaak van het conflict gelegen is in het feit, dat de werkgevers trachten den arbeidstijd te verlengen, waartegen de havenarbeiders zich beslist verzetten. Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de veilenfabriek van de firma Watson aan den Kleiweg te Hillegersberg. Het heeft fel gebrand. Met spuiten uit Hillegersberg en Overschie is het vuur gebluscht. Drie van de acht deelen der fabriek zijn geheel uitgebrand In het R. K. Volksbond-gebouw is gisteravond de Middenstandstentoonstelling, waarvoor weken lang heel wat voorbereidende arbeid noodig is geweest, waarvoor in den waren zin des woords door de middenstanders is „geploeterd", de laatste dagen zelfs dag en nacht, plechtig ge opend. Tal van autoriteiten, belanghebbenden en belangstellenden waren gekomen, om deze plechtigheid bij te wonen, hierdoor toonend, dat zij den durf en den moed respecteeren van onzen Schiedamschen middenstand, die voor geen bezwaren, welke de opzet van een derge lijke tentoonstelling meebrengt, terugdeinst. Onder de genoodigden merkten wij o.m. op den burgemeester en de wethouders Boddeüs, Houtman en mr. Van Velzen, den secretaris der gemeente, diverse Raadsleden, den heer Inge- nool, directeur van den Neutralen Middenstands bond, den weleerw. heer Paulussen, adviseur der Hanze-afdeeling alhier, den heer A. v. Oppen, directeur der IJanzebank e.a. Om ruim 7 uur waren allen in de smakelijk versierde koffiekamer verzameld en sprak de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer G. Schaefer, allen als volgt toe Het is mij een aangename plicht u allen op deze eerste Middenstandstentoonstelling harte lijk welkom te heeten en het doet mij een groot genoegen een kort woord tot u te spreken. En dan doe ik dat in hoofdzaak, om er op te wijzen, wat er door een organisatie kan worden be reikt. Toen voor twee jaren geleden in de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" plannen werden ontworpen om een etalagewedstrijd te organiseeren, was de eerste vraag, moet „de Hanze" dat alleen doen, en men was toen over tuigd, wilde men van alle medewerking ver zekerd zijn, dat ook andere organisaties daar aan moesten deelnemen, doch er bestond hier wel een Algem. Middenstandsvereeniging, maar deze was in zoo'n kwijnenden toestand, dat moest worden uitgezien, afgescheiden daarvan, personen te vinden, die de plannen van „de Hanze" deelden. Deze personen zijn gevonden en men mag zeggen de etalagewedstrijd slaag de best. Doch nu, Dames en Heeren, is de zaak anders. Toen nu bij de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" deze tentoonstelling ter sprake kwam, en eenmaal was besloten deze te doen houden, was het werk zooveel te gemakkelijker, want thans waren hier ter stede twee krachtige organisaties opgericht, n.l. de Algem. Midden standsvereeniging en een Christelijke Midden standsvereeniging. De plannen werden meege deeld en het bleek al heel spoedig, dat daar bestuursleden zitting hadden, die voor hun taak berekend waren men was het er spoedig over eens, dat vooral in dezen tijd van malaise de middenstander van zich moest laten hooren. Toen togen de drie organisaties direct aan het werk, en hadden allen hetzelfde doel voor oogen verheffing van den middenstand. Het zou mij natuurlijk te ver voeren, de werk zaamheden der commissieleden hier in haar geheel te bespreken, doch laat ik dit alleen zeggen Allen mijn hartelijken dank voor hun medewerking en samenwerking en hun belange loos opofferen van hun tijd. Aan B. en W. mijn innigen dank, dat zij zoo welwillend zijn geweest het eere-comité te vor men, en onzen burgemeester nog eens exlia dat hij zich dadelijk heeft bereid verklaard, deze tentoonstelling te openen. Het is voor het comité een bewjjs, dat de Schiedamsche overheid meevoelt met den mid denstand en laten wij hopen, dat deze tentoon stelling aan B. en W. niet alleen, doch ook aan de leden van den Raad de overtuiging zal geven, dat de organisaties van den middenstand altijd hun steun waardig zijn. Hiermede, Dames en Heeren, acht ik mijn taak volbracht en ben ik zoo vrij, onzen burge meester het woord te geven om het koord door te snijden, opdat wij met het schip veilig in zee kunnen gaan. Met hartelijk applaus werden deze inleidende woorden begroet. Hierop hield de burgemeester de vol gende openingsrede Gaarne heb ik gevolg gegeven aan het verzoek NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA II |i|, wnn fli bin i"l 111 '"ilTTil1 i I 11 I 1i" jliïPIBH ~nriiT~1TT1Tnf r"T~rnmi [TrFnrnPiïï|iTiTi~il'r 'li II lil i lil 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1