Prof. C. P. Hoist Gzn., doctor honoris causa. De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft in zijn vergadering van 26 Mei jl. besloten het doctoraat in de technische weten schap honoris causa te verleenen aan prof. C. P. Holst Gzn. die Vrijdag 2 Juni zijn afscheids college geeft. De reis van H.M. de Koningin. De „Batavier V" met de Koninklijke Familie aan boord is in den nacht van Vrijdag op Za terdag, half één, vertrokken van Rotterdam en te half drie van Hoek van Holland, alwaar de vroeger vermelde torpedobooten het geleide aanvaard hebben. Vereeniging van volkenbondvereenigingen. Op 3 Juni a.s. zal te Praag de jaarlijksche con ferentie worden gehouden van de Union des Associations pour la Sociétéde Nations (Vereeni ging van Volkenbond-vereenigingen) De Neder- landsehe vereeniging zal op deze conferentie, die geleid wordt door den heer Ruffini (Italië) vertegenwoordigd zijn door mr. J. Limburg, voorzitter der vereeniging, mr. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, den heer v.d. Mandere en mevr. Kluyver. Stemmen in een andere gemeente. Krachtens de nieuwe bepal ngen der Kieswet is de mogelijkheid geopend, dat de kiezer hij de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in plaats van in de gemente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming deelneemt. Wenscht de kiezer van deze bevoegdheid gebruik te ma ken, dan moet hij uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag in persoon mededeelen, in welke gemeente hij aan de stemming wenscht deel te nemen. Hij geeft daar bij op naam en voornamen, dagteekening én plaats van geboorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kies- zerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van deze mededeeling, wordt een „schriftelijke verklaring opgemaakt en in afschrift aan den kiezer uitgereikt. De kiezer ontvangt, indien hij van de boven omschreven bevoegdheid gebruikt gemaakt heefl aan het door hem opgegeven adres in de ge meente, waarin hij wenscht te stemmen een oproepingskaart daarvoor. Static- en (ypwpstHijk Nieuws. Gemeenteraad. Gp de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 2 Junia.s,des n.m. 2 uur staan o.m. de volgende voorstellen 1Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan School C (Hoofd de heer A. Baan). Voorgedragen worden de heeren 1. A. de Jong, 2. J. Mak. 3. L. Schilperoord, allen re- serve-onderwijzers alhier. 2. Wijziging der gemeente-begrooting. 3. Voorstel van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over 1920 van de Bewaarscholen der St. Willibrordusstichting. 4. Advies van B. en W. naar aanleiding van' het verzoek van den commissaris van politie om herziening van zijn salaris. 5. Voorstel van B. en W. om een perceel grond aan den Rotterdamschen dijk N.Z., beboerende tot het Grondbedrijf, en benoodigd voor den bouw van het Pompstationder Drinkwaterleiding kosteloos ter beschikking van het bedrijf der Drinkwaterleiding te stellen. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 69.000.— voor de ophooging van het talud van Schiedams Hoogen Zeedijk in verband met den bouw van het Pompstation der Drinkwaterleiding. 1 7. Voorstel Van B. en W. om hun college te machtigen tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van het perceel bouwterrein aan de Lekstraat aan het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van het Allerh. Hart. v. Jezus. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Tielman Oemstraat aan de firma P. Korsten Zonen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Instructie voor het personeel aan de O.L. Scholen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de Nijverheidsavondschool, zulks naar aanleiding van een opmerking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van Verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op vermakelijkheden in de Ge meente Schiedam. 12. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een extra-subsidie over 1921 van /2800.^- aan het St. Jacobs-Gasthuis b. tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting over 1921 van ge noemde instelling. 13. Voorstel van B. en W. om ook over 1922 aan de bijzondere bewaarscholen een extra subsidie toe te kennen ten einde de salarissen van het personeel dier scholen gelijk te kunnen stellen met die van het personeel van de gemeen telijke scholen. 14. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni ging voor M.U.L.O. ten behoeve van het. M.U.L. O. examen een jaarlijksche bijdrage van 50. toe te zeggen. 15. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot aanvaarding van de door den Minister van Arbeid toegezegde premie groot 29.456.— ten behoeve van den bouw van 39 arbeiderswoningen var gemeentewege. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van adressen inzake steunverleening aan „uitgetrok- ^énen," 17. Advies van B. en W. op het adres van de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis" om evenals vorige jaren ook thans zich voorloopig bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie van 1922 door een buitengewoon subsidie te dekken. 18. Advies van B. en W. op het verzoek van het muziekgezelschap „Oefening Baart Kunst." om een subsidie uit de gemeentekas. 19. Advies van B. en W. op het verzoek van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", afd. Schiedam om aanstelling van meer brugwachters aan de bruggen over de Nieuwe Haven. 20. Advies van B. en W. op het adres van S. de Jong c.a. houdende verzoek om toekenning van den loontoeslag aan eenige werklieden in lossen gemeentedienst. Middenstands-tentoonstelling. Z a te r dagavond. De entrée is vroolijk, want in de koffiekamer fiedelen de violen en zangerige zoete wijsjes vloeien de gang in. Het is verbazend druk, een dikke slang van bezoekers schuifelt, door den ingang de zagl binnen. De Fanfare dreunt en als de muziek even ophoudt, begint dadelijk een gramaphoon te gichelen en met 'n ietwat onvaste stem te de- clameeren. Een neger, mahoniehout-kleurig van gezicht, waarin 't wit van oogeh en tanden flikkert, reikt reclame uit. De goedgeefscbheid yan de firma P a p e fl- h u y z e n wordt een oogenblik gevaarlijk vocir den mooien stand, gevuld met de beroemde theerandjes, als het gedrang daar even toe neemt, maar gelukkig komt er doorstraling en de eigenaar kan „ruhig sein." Nu alles wordt bestraald met het licht van duizenden lampjes, is het hier nog mooier dan overdag, iedereen geniet dan ook, niet het ntinft de exposanten, want de belangstelling is enorm. In de koffiekamer maakt hét strijkje de „boel" ook echt gezellig, terwijl boven het rad van avontuur honderden liefhebbers trek^. Brand in de glasfabriek „De Sèhie." Gisteravond omstreeks 8 uur brak er een brand uit in de glasfabriek „De Schie" aan den Buiten havenweg alhier. Een der hutten waarin twee glasovens waren gebouwd stond weldra in lichte laaie. De brandweer, onder leiding van den heer Aickema, rukte aan met drie spuiten. Doordat een olietank vlam vatte, was van blusschen voorloopig geen sprake en moest men zich tot localiseeren beperken; dit gaf de handen reeds Vol, meer dan eens begon het te spannen, maar de brandweer telkens onder rook en vonken met den arm beschermend voor de oogen ver kende het gevaarlijke punt en onmiddellijk viel er een waterval op de bedreigde plaats. De directeur van de fabriek vreesde er nog even voor, dat de gloeiende tank zou barsten en dan was de ramp niet te overzien geweest, ge lukkig kwam het zoover niet. Even over half elf rukte de auto-spuit reeds in en een uur later was de olietank volkomen uitgebrand. Duizenden menschen waren op de been, ge alarmeerd door de reusachtige vuil-gorë róókzuil die boven de plaats des onheils opwalmde. Zaterdag zijn door de politie aangehouden, A. H. de P. 11 jaar en G. J. A. 12 jaar, die verdacht worden van diefstal van eenige gummiballen uit de Zusterschool aan de Singelstraat alhier. UIT OVERSCHIE. Gistermiddag ca. 4 uur is nabij het „Huis de Rivier", halfweg Overschie—Schiedam, een 22- jarige jongeman uit Rotterdam, die met zyn kameraad aldaar in de Schie zwom, verdronken. Langen tijd moest naar het lijk gedregd worden, wat Veel belangstelling trók. UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeen teraad voorgesteld om de wagenveerbooten bij wijze van proef en voorloopig voor 3 maanden weder in dienst te stellen tusschen Katendrecht en de Veerkade, dus op de plaats waar zij ook vroeger voeren. Het conflict in de haven breidt zich langzaam uit, ging het aanvankelijk over 26 arbeiders wier boekjes tijdelijk werden ingetrokken, thans zijn er reeds een drieduizend stakers, o.a. bij dè „Triton", de „Aula" en „Mineral." Zaterdag was er in het Verkooplokaal een openbare vergadering van de Ned. Fed. vap Transp. arb. De voorzitter, de heer D. Groetieveld deeldé mede, dat de Federatie zich de leiding niet opdringt die behoort bij de bootwerkers zelf, De heer v. Zanten, beweerde dat de schuld van 't te vroege uitscheiden, inderdaad bij dé arbeiders ligt, hij raadde hen aan zich om 12 uur te gaan aanmelden. De heer E. Bouman noemde het resultaat van de conferentie „nihil",het afnemen der boek- jeswas slechts een aanleiding geweest tot staking, de oorzaken lagen dieper spreker hoopte dat het verzet zou toenemen en legde tenslotte de volgen de 5 eischen aan de vergadering voor, welke hiermee accoord ging. 1. De 26 ingehouden boekjes moeten onmid dellijk worden teruggegeven. 2. Handhaving van 45-urige werkweek en 8- urige arb. dag. 3. Geen nachtwerk meer tusschen 21/i en 8 uur. 4. Handhaving van het oude loon. 5. De 2100 uitgesloten haven reservisten moeten weer op hun plaats teruggenomen wor den, i Deze eischén zullen aan de Scheepv. Ver. wor den voorgelegd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Wanneer zal toch de gruwel der verwoesting eens ophouden, veroorzaakt door de onophoude lijk voorbij razende vrachtauto's door de Lange Nieuwstraat De woonhuizen schudden, ruiten trillen, deu- éen klepperen den ganschen dag door. Zelfs in bed is men niet veilig, want 's morgens vroeg reeds ligt men te schudden in bed. Geen raam kan men bij droog weder open zetten of hét stof dringt met wolken naar binnen en ligt duimen dik op de meubelen. Bij regenachtig weder worden de voorgevels bespat tot bijna aan de kroonlijst. Waarom krijgt de Lange Nieuwstraat alleen de faveur van die autoplaag Waarom de Tuin- laan niet Betalen de bewoners daar soms meer belasting dan de Lange Nieuwstraters. Moeten wij dan züchtend onder den reuzen belastingdruk het maar voor goede munt aannemen, wanneer de Raadsleden maar kalm stemmen, dat de toe stand zoo moet blijven. Bestaat er voor ons geen recht Schande, driedubbele schande, zoo die toe sand daar nog langer moet duren en schrapt het woord hygiëne uit uw woordenboek, gij vroede mannen. Een Lange Nieuwstraatbewoner. Wat de Politie wel verbieden mocht a. Het gaan over de Hoogstraat van ouden van dagen en kindeken, die een geregeld en onophoudelijk gevaar opleveren voor de vele auto's en andere vrachtwagens. b. Fietsers, voetgangers en rijtuigen te gaan over het Beursplein en de Beursbrug, wanneer de wérkloozen daar vergaderen, wijl zij dezen geregeld lastig vallen om een weinigje op zij te gaan. Kijkuit. Geuienyd Nieuws. Brand. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur brak een felle brand uit in de opslagplaats van de N. V. Belang van Utrechtsche Brandstoffen- handelaren in de Lauwrecht te Utrecht. Daar in de loods o.a. een groote partij planken van de meubelfabriek „Futura" was opgeslagen, stond weldra een groot deel van de loods in volle vlam. Het aangrenzende groote woonhuis van den heer Batenburg liep zelfs een oogenblik gevaar, doch de brandweer wist het pand ten slotte te behou den. Na een goed half uur was de brandweer het gevaar meester en werd het houtwerk omlaag gehaald. Wat bij den brand is opgevallen, is het feit dat je druk op de waterleiding absoluut onvol doende was, zoodat er van een behoorlijk water- geven eigenlijk geen sprake was. Deze weinige druk op de waterleiding moet zijn oorzaak vinden ia- het feit, dat het grondwater te Soesterberg onvoldoende is, doordat ér in den laatsten tijd veel te weinig regenval is geweest. Haagscheberoovingsperceeleh Onder leiding van den commissaris van politie, den heer Besseling, bijgestaan door de inspecteurs Herfkens, Hol en Bouwhof, alsmede door een groot aantal rechercheurs is Zaterdagochtend een razzia gehouden onder de beruchte „beroo- vings"-perceelen in de Spinozastraat, de Fa- ber van Riemsdijkstraat en de Adriaan Art- straet in Den Haag.De politie deed hierbij meni ge goede vangst en een twintigtal vrouwen en mannen werd dan ook naar het bureau aan de Nieuwe Haven overgebracht.Van eenig noemens waardig verzet was geen sprake. Alvorens tot de razzia werd overgegaan had de politie uitgebreide afzettingsmaatregelen ge- norpen, ten einde ontsnappingen te Voorkomen. Het spreekt van zelf, dat deze maatregelen niet nalieten ten zeerste de aandacht te trekken van het voorbijgaand publiek. Otto Otto te Utrecht. De heer Otto Otto is Vrijdagavond te Utrecht onder groote belangstelling opgetreden. De groote zaal van Tivoli was geheel bezet. Hij werd bij zijn binnen komen met luiden bijval ontvangen. Na de ge bruikelijke uiteenzetting behandelde hij verschil lende gevallen. Een 40-jarig persoon, 9 jaar lijden de aan ischias en zonder stok niet kunnende loo ped, liep na behandeling vlug het podium af een 48-jarige vrouw die moeilijk trappen kon klimmen kon na behandeling zonder zich vast te houden de trap van het podium of en afgaan een 76-jarige dame, die door schrik ten gevolge van den plotselingen dood van haar man bijna met meer kon loopen en tusschen twee dames op het podium werd gebracht, kon na behandeling de zaal doorloopen een patiënt uit den Haag, lijdende aan chronische hoofdpijn, verklaarde na de behandeling zich Veel beter te gevoelen, een stotteraar werd behandel en kon na behan- deipg weer behoorlijk spreken. Al deze en andere resultaten werden door het talrijke publiek luide toegejuicht. Buiten Tivoli in de Kruisstraat stonden honderden en honderden belangstel lenden te wachten. Ongelukken. Te Utrecht is een 81-jari- gen jongeman in de Vaartschen Rijn bij het dui ken verdronken. Te Amsterdam is een 4-jarig knaapje door een vrachtauto overreden en gedood. Te Amsterdam is een 8-jarig knaapje in een plas op het zand nabij de Ringvaart verdron ken. Men meldt uit Exloo De 13-jarige Fran- ciscus Gerdes is, toen hij des middags 23 Mei j.l. uit school kwam, gaan baden en in het Vetst uk - kerdiep verdronken. Bij het zwemmen in de Waal te Yzendoorn is verdronken, de twintig-jarige A. Peters, kost winner eener weduwe, die nu drie zoons door verdrinking heeft verloren. Donderdagavond half acht verdronk te Venlo in de Maas bij het zwemmen zekere G.B., oud 15 jaar. Het lijk is een uur later opgehaald. De m e 1 k p r ij z e n. In de vergadering van den Melkhandelaren te 's-Gravenhage is besloten met ingang van 1 Juni e.k. den straatprijs der melk met één cent per liter te verhoogen. Deze verhooging houdt verband met de geringer melkgift in den laatsten tijd en ook met de om standigheid, dat de bijzonder lage kaasprijzen al weer tot het verleden behooren. Volgens het oordeel van de melkveehouders zou een verhooging van twee cent per liter ge wettigd geweest zijn. De melkhandel besloot echter niet meer dan één cent te verhoogen. Boschbrand. In de bosschen van Postel in de Kempen heeft vorige week een groote brand gewoed. Niet minder dan 2.Ö0O H.A. bosch zijn in vlammen opgegaan. Het kloos ter der Witte Paters en 't kasteel van den graaf De Brocqueville te Postel werden door de vlam men bedreigd, doch konden gered worden. Den brand, die zich ook in de richting van de Neder- landsche grens uitbreidde, was men Vrijdagmid dag vrijwel geheel meester. Inbraak te Gorinche m. Zekere V. d. M„ de vierde vermoedelijke inbreker, van de in het hotel „de Gier" te Gorinchem in den nacht van 11 op 12 April 1921 gepleegde inbraak met diefstal van een groote som geld en gouden voor werpen, die aanvankelijk verdacht, gearresteerd en weder op vrije voeten was gesteld, is nu doordat meerdere feiten aan het licht zijn ge komen weder gearresteerd en naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Zware brand te Dordrecht. Don derdagavond kwart over tien,is brand uitgebro ken in een der magazijnen boven het kleer makersatelier der firma Gebroeders Bischoff aan de Voorstraat te Dordt.Dit magazijn,alsmede één gevuld met schoenen en een stoffenmagazijn, tot den nok gevuld met lappen stof en gemaakte pahken, brandde geheel uit. Enorme water schade werd aan de coupeurskamer, de werk en bergplaatsen aangericht, waar ook hier en daar het vuur huishield. Het belendende dameskleedingmagazijn van Gebr. Vinke kreeg eveneens veel waterschade. Het hoofdmagazijn der firma B. bleef behou den, hoewel in de afdeeling schoenen en in de paskamers het water met stralen gistermorgen 10 uur nog omlaag viel. Van een achter de uitgebrande perceelen gelegen smederij verbrandde het dak voor een deel, terwijl aan machines en voorraad ijzer veel waterschade werd toegebracht. De politie met slangen op de waterleiding van den betrok ken brandkring, de rijdende stoom- en de auto brandspuit bekampten het vuur. Te half twee was het gevaar voor uitbreiding geweken en te zes uur konden de spuiten inrukken. De schade wordt naar de „Tel." meldt, door verzekering gedekt. B r a n d te Zwolle. Vrijdagmiddag te half drie ontstond brand in de houtzagerij en loodsen van den heer G. Spanhaak aan den Achterweg te Zwolle. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de arbeiders moesten vluch ten. De houtzagerij en een zestal loodsen werden een prooi der vlammen. De brand woedt op het oogenblik nog voort. Hitte. Te Hoogezand-Sappemeer zijn 2 personen door de warmte bevangen en overleden. Ongelukken. De 19-jarige schoenmaker J.O., uit Scheveningen is Donderdag bij het zwemmen in den Bergschenplas verdronken. De heer G. A. Kamphuys uit Zaandam, die Dinsdagavond door te vroeg uit een trein te springen werd overreden is een de bekomen kwets uren overleden. Treinbotsing. Te Genua heeft Dinsdag een spoorwegongeluk plaats gehad in den tunnel, welkeonderde stad doorloopt tusschen de stations Piazza Principe en Brignole. Een trein uit Ven- timiglia liep in den tunnel op een trein uit Rome. De botsing was zeer hevig en de locomotief eii het postrijtuig van den trein uit Rome werden geheel vernield. De duisternis droeg nog tot het verschrikkelijke van den toestand bij. De passagiers drongen in groote opwinding uit den trein. Er werd onmiddellijk hulp geboden door mannen die met fakkels de tunnel binnen snel den. Een persoon werd gedood en elf ernstig gewond. Door den bliksem getroffen. Te Bellingwolde is gisteren de elfjarige Harm Groen door den bliksem doodgeslagen. Twee andere kinderen werden geschroeid. Bosch- en heidebrand. Woensdag avond is een groote bosch- en heidebrand uitge broken langs de Nederlandsch-Belgische grens nabij Bergeijk. Woensdagnacht stonden ongeveer 2000 hectaren in brand, waarvan ongeveer 400 op Nederlandsch gebied. Gister morgen was men het vuur op Nederlandsch gebied meester, op Belgisch gebied, nabij Postel, woedde toen dè brand nog voort. De daar geteisterde bosschen behooren voor een groot gedeelte aan baron De Broqueville van Eetvelde en den graaf van Vlaan deren. A (Buiten veraritwoordelijkliei'l der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge- plaatst wordt de kopy niet teruggeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2