DAGBLAD MOOR SCHIEDAM E/V 45ste Jaargang. Vrijdag 2 Juni 1.922. Vu. 1.9352. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bulteiilandseii Nieuws Binnenland. NIEUWE SCHI EDA MS CU E COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. "NT DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Volgens de „Petit Parisiën" heeft Poincaré aan Facta de ontvangst gemeld van de invitatie voor de conferentie in Den Haag en medege deeld, dat hij binnenkort zijn beslissing zal doen kennen met een uiteenzetting van zijn inzichten omtrent het program der conferentie. Het blad meent te weten, dat Poincaré aan alle mogend heden, die tot de conferentie uitgenoodigd worden een memorie zal zenden, berustend op dezelfde beginselen als die van 9 Febriari betreffende Genua. Het is bijgevolg niet zeker, dat de Fran- sche regeering het mogelijk zal achten naar Den Haag te gaan, wanneer de Russische regeering niet terugkomt op haar intransigente verklarin gen. Poincaré heeft gister in de Kamer een rede gehouden en over de a.s.Haagsche Conferentie o.m. verklaard, dat de Fransche regeering, die aan nietsgebonden is weigeren zal deel te nemen aan een nieuwe politieke conferentie, waaraan de Vereenigde Staten niet deelnemen. Met het oog op de beteekenis van Frankrijk, zal de re geering in verbinding blijven met alle geallieer den en onzijdigen, hun zijn opvatting leeren ken nen en deskundigen naar den Haag zenden. Zooals gemeld, heeft de Amerikaansche staatssecretaris Hughes medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten de uitnoodiging voor de conferentie te Den Haag niet kan aan nemen. De gezanten der geallieerden, hebben naar aanleiding daarvan een nota gericht tot het departement van buitenlandsche zaken en voorgesteld, dat de Amerikaansche regeering ten minste enkele afgevaardigden zitting zal doen nemen in de commissies, die zich uit sluitend met de economische vraagstukken zul len bezighouden. HET HERSTEL. De commissie van herstel erkent in haar ant woord op de laatste nota van Duitschland, dat de rijksregeering haar best heeft gedaan om aan de eischen der commissie tegemoet te ko men. Zij heeft derhalve besloten het voorloopige gedeeltelijke moratorium, dat met ingang van gister eindigde, te verlengen. In een begeleidenden brief wordt geconsta teerd, dat de Duitsche regeering zich heeft verbonden, de in de nota der commissie Van 21 Maart vervatte voorwaarden na te komen. Ofschoon nog eenige punten der Duitsche nota niet volkomen zijn opgehelderd, verklaart de commissie zich toch bereid het in haar antwoord Vermelde, besluit te nemen en de regeling der bedoelde punten tot later uit te stellen. Zij zal daaromtrent eerlang een nieuwe mededeeling tot den Duitschen rijkskanselier richten. In haar antwoord aan de Duitsche regeering behoudt de commissie van herstel zich uitdruk kelijk het recht voor het moratorium in te trek ken als zij te eeniger tijd niet tevreden mocht zijn met de vordering van de regeling der nog hangende zaken, of ingeval Duitschland in ge breke mocht blijven de regeling ten aanzien van de vlottende schuld, die in de nota vanden rijks kanselier van 28 Mei is uiteengezet, uit te voeren en de Duitsche rijksbegrooting in evenwicht te brengen. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Uit Parijs verluidt d.d. 1 Juni Alles wijst er op, dat de besprekingen van de conferentie van bankiers een ernstig stadium naderen De hinderpalen voor een oplossing van de leeningskwesrie treden thans meer duide lijk naar voren. Men begrijpt thans de moeilijkheden beter dan eenigen tijd geleden, doch daaruit volgt nog niet, dat deze moeilijkheden niet zouden kunnen worden overwonnen. Alle pogingen worden in het werk gesteld om een solide ba sis te vinden voor het toestaan van een leening aan Duitschland. Zelfs een kleine leening zou reeds veel ver betering in den internationalen toestand te weeg brengen. Duitschland zou dan aan zijn verplichtingen kunnen voldoen en Frankrijk zou eenige voldoening ontvangen. Het antwoord van de Commissie van Herstel op de jongste Duitsche nota werd in zeer voor zichtige termen opgesteld met het oog op een mogelijk mislukken van de leening. Het definitieve antwoord van de Fransche regeering in zake de Haagsche conferentie zal mede afhangen van de resultaten, welke door de conferentie van bankers zullen worden be reikt. Tot dusverre blijkt de conferentie van bankiers het nog niet geheel eens te zijn over de voorwaarden met betrekking tot de waar borgen van de solvabiliteit van Duitschland. LLOYD GEORGE OVER DE SCHADEVERGOEDING. Uit Londen verluidt d.d. 1 Juni In zijn rede over de schadevergoeding gister avond heeft Lloyd George ook de voorstellen ingevoerd, die buiten het parlement over de vermindering van oorlogsschulden waren te berde gebracht. Hij was van meening, dat de verre strekking van die voorstellen niet altijd beseft werd door degenen, die deze methode bepleitten. Indien men voorstelt, dat Engeland al degenen huil schuld zou kwijtschelden zonder zelf kwijt schelding te verkrijgen voor de sommen, die het schuldig is, kon Engeland daar niet mee in stemmen. Indien Engeland's aandeel in de Duit sche schadevergoeding samengeteld wordt met de bedragen, die het van andere landen te vorde^ ren heeft, kwam men tot een bedrag van a 3 milliard, dat aan Engeland verschuldigd is. Men stelt voor, dat het van deze geheele som afstand zal doen zonder kwijtschelding op de a 1 milliard die het zelf schuldig is, Geen regeering kan zoo men. Twee blokken huizen werden in brand ge- Advertentiën: 1 5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. i ii >w iiiiin—«uw m In het Britsche kabinet heerscht nu al een groot verschil van meening. Er zijn vele ministers die de toekomst met bezorgdheid tegemoet zien, en die noode hebben toegestemd in de politiek van afwachten. Reuter verneemt uit Londen d.d. 1 Juni. Craig en lord Londonderry hebben om 11 uur in Downingstreet een onderhoud gehad met Lloyd George. Churchill en Birkenhead waren ook aanwezig. Het vertrek van Lloyd George naar Noord- Wales is voor onbepaalden tijd uitgesteld, wegens den critieken toestand van de Iersche onderhan delingen. Het kabinet is om 12 uur bijeengekomen. Gisteren hebben zich te Belfast weer woeste tooneelen afgespeeld. Woensdagavond laat wer den namelijk een tweetal leden van de Ulster- burgerwacht door Sinn Feiners doodgeschoten. Dit had tot gevolg, dat gistermorgen de tegenstan ders van Sinn Fein daarover bloedig wraak na- iets overwegen Wij zijn voegde hij er aan toe volmaakt bereid, in een internationale gedachtenwisse- ling te treden ten einde oorlogsschulden té schrappen (mits wij er zeiven bij gebaat zijn. Wij hebben een grooten internationalen handel en wij begrijpen, dat het een voordeel voor ons is een groote som van de schuld aan ons te laten schieten, mits er in het algemeen een schoone lei gemaakt wordt. Terugkomende op de schadevergoeding, zeide Lloyd George, dat de Duitsche regeering eerlijk aan de eischen aan haar trachtte te voldoen en dat. zij, dit doende, recht had op medewerking. Verder zeide hij nog, dat er geen sprake was van een alleen handelen van Frankrijk „want wij zijn mede-onderteekenaars van het tractaat van Ver- sailles"Het is bekrachtigd door het Lagerhuis en wij zijn er door gebonden. Er zijn bepalingen in, die verlichtingen en wijzigingen, mogelijk maken vóór Duitschland, indien zijn toestand het niet in staat stelde, het volle bedrag van de vordering te betalen. Indien er in Duitschland een regeering aan het bewind kwam, die het tractaat wilde weerstaan, zou Frankrijk niet alleen gelaten worden bij de uitvoering van het tractaat. Wij zullen dan samen handelen. „Engeland komt op voor een politiek van ma tiging, maar het komt ook op voor een politiek van naleving." Enkele Fransche bladen schrijven al over de redevoering door Lloyd George in het Lagerhuis gehouden. Ze maakte op den cor respondenten niet veel indruk. Ze betitelen baai- als een afwachtende redevoering. Blijkbaar had Lloyd George gewild, dat Poincaré in de Kamer ertoe zou gebracht zijn het eerst de kaarten open te leggen. Nu kwamen er slechts gemeenplaatsen te voorschijn. Men constateert met voldoening, dat Engeland zoo noodig Frankrijk niet alleen tegen Duitschland van leer zal laten trekken evenals zijn verzekering, dat er op het oogen- blik geen misverstand tusschen Frankrijk en Engeland bestaat. stoken ende brandweer werd bijhet blusschings- werk zeer bemoeilijkt, terwijl ook het redden der bewoners van de in brand staande perceelen werd belet. Negen lijken, waaronder twee vrouwen lijken konden met moeite uit de brandende hui zen worden gehaald. Militairen schoten op de vechtende menigte. Hier en daar werd ook op plaatsen van de stad gevochten. Gistermiddag bedroeg het aantal dooden reeds 13 en dat dei- gewonden 50. HONGARIJE. De verdere verkiezingen voor de nationale vergadering verloopen in de grootste orde. Het is te verwachten, dat de oppositie die al verschei dene successen behaald heeft, er bij deze herstem mingen nog meer zal bereiken. Verwacht wordt, dat de liberale partij 25 man in het nieuwe parlement zal krijgen en de socialisten 16. Uit de verschillende gegevens, die reeds bekend zijn, blijkt dat er minder kie zers hebben gestemd dan bij de eerste stemming. OPPER SILEZIE. De draadlooze dienst te Berlijn maakt melding van toenemende stokerij tegen de Duitschers in het aan Polen toegewezen gedeelte van Opper Silezië, waa bovendien het bendewezen het hoofd weer opsteekt, vooral in het district Hindenburg. De Polen zijn voornemens de Duitsche werk lieden en employés in mijnen hoogovens, enz. door Polen, Tsjechen, Franschen en Belgen te vervangen. De Fransche bezettingstroepen nemen den laatst.cn tijd ook weer een onhebbelijke houding tegen de Duitschers aan, zoodat de Duitsche bevolking opnieuw den eisch stelt, dat zij door Engelschc en Italiaansche troepen worden ver vangen. De Polen zullen tusschen 10 Juni en 1 Juli bezit nemen van het hun toegewezen gebied van Opper-Silezië. In het Duitsche gedeelte zal men onmiddellijk met de voorbereidingen voor het plebisciet over de autonomie een begin maken. CHINA. De „Times" heeft een telegram uit Peking d.d. Dinsdag, waarin het volgende wordt ge kneld over de plannen van Woe-pei-foe Deze beschikt noch over het geld, noch over de munitie of zelfs maar den wensch, om den oorlog over te brengen naar Mantsjoerije. Dientengevol ge zal hij zich op dit moment niet laten ver strikken in een campagne in het Noorden, hoe ook tegenstrijdige geruchten mogen luiden. Woe-pei-foe heeft besprekingen gevoerd met leden van het oude parlement hij zeide, dat, indien het parlement als vertegenwoordiger van het volk wilde bijeenkomen en getrouwelijk, wilde arbeiden in het nationaal belang, hij het tot het uiterste zou steunen en degenen, die ob structie zouden willen voeren, zou bestrijden. Nog gaf Woe-pei foe te verstaan, dat het, wan neer het parlement zou bijeenkomen, goed zou zijn, den nationalen strijd te vergeten, die vroe ger zijn vergaderingen had bedorven en het tot een voorwerp van spot had gemaakt. De President heeft bekend gemaakt, dat hij zich niet zal verzetten tegen de, door Woe-pei- foe gesteunde beweging om het oude parlement weer bijeen te roepen hij wil niet in den weg staan om een grondige reorganisatie en is bereid om onmiddellijk af te treden zoodra er weer vaste toestanden in het leven zijn geroepen. Trad hij op het oogenblik af, dan zou dat de verwarring nog maar erger maken. Hij zal dus aanblijven tot het parlement weer bijeen is en behoorlijk op gang is gebracht. Wang-sji-tsjeng heeft zich bereid verklaard om met ingang van 1 Juni het premier schap te aanvaarden en aan te blijven tot het parlement weer functioneert. Volgens berichten uit Peking is president Hsoe-sje-sjang afgetreden. Ex-president Li-joem Lung is hem opgevolgd. DUITSCHLAND. De centrumsfracLie uit den rijt sdag heeft een vraag tot de rijksregeering gericht, aangaande de nota van den raad van gezanten, betreffen de de spoorwegen in het bezette Rijnland. Dc centrumsfractie ziet in dezen eisch van de enten te, om een aantal spoorlijnen te doen verdwij nen, een zinnelooze verspilling van economisch bezit en vraagt, of de regeering bereid is, zich met allemacht hiertegen te verzetten. IERLAND. De Daily Mail zegt dat de Iersche crisis niet voorbij is en dat men in Westminster toegeeft, dat, tenzij de nieuwe Iersche (coalitie-) regee ring aan de voorwaarden voldoet, die Ghurchih gesteld heeft, het gevolg ervan de afscheiding van zoovele conservatieven van de coalitie zou kunnen zijn, dat de Britsche regeering ten val gebracht werd. AMERIKA. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft een statistiek gepubliceerd, waarmede het tracht aan te toonen, dat de Vereenigde Staten een der landen is, die een voorbeeld geven in de ontwapening. De Vereenigde Staten, welke voor den we reldoorlog hun leger hadden opgevoerd tot 4 millioen man, nemen nu de veertiende plaats in, gerekend naar de numerieke sterkte. De Vereenigde Staten heeft een leger van 158.000 man. Het departement zegt in een andere sta tistiek, dat de cijfers aantoonen, dat Rus land het grootste leger ter wereld heeft n.l. 1.570.000 man. China volgt als tweede met een strijdmacht van 1.083.000 en Frankrijk als derde met 818.000 soldaten. Andere legerstatistieken zijn nog Abyssiniè O17.000, Griekenland 310.000, Japen 302.000 Polen 290.000, Italië 250.000, Groot-Brittannië 237.000, Britsch-Indië' 221.000, Spanje 216.000 Turkije 188.500 en Roemenië 165.000 man. De Amerikaansche legerexperten wijzen erop, dat, ondanks den roep der geheele wereld om ontwapening. Europa nog steeds voorgaat met. de organisatie en mobilisatie van groote leger reserves. ALLERLEI. De gemeenteraad vanFrankfort ad. Main heeft besloten een vreemdelingenbelasting in te voeren welke tot 200 M. 20 pet., tot 500 M. 30 pet., en boven 500 M. 40 pet. bedraagt. De woordvoerders der burgerlijke partijen hadden bij het debat met nadruk gewaarschuwd legen de uitwerking in het buitenland van een dei-gelijken p aatregel. Te Bonn heeft het technisch personeel van de Rheinische Republiek, het blad van den sepa ratist Smeets, het bijltje er bij neergelegd. Het weigert langer aan een dergelijk orgaan te wer ken. Gister is de Rheinische Republik al niet verschenen. In de staal-industrie van Lombardije zijn heden 60 u 80.000 arbeiders in staking ge gaan, wegens' een conflict met de werkgevers. Men vreest, dat deze staking, in verband met de troebelen der fascisten te Bologna, tot ernstige onlusten aanleiding zal geven. Generaal Papoclas, de opperbevelhebber van de Grieksche troepen in Klein-Azië heeft naar de „Temps" meldt, zijn ontslag ingediend. Generaal Polymenacos zal hem vermoedelijk opvolgen. Het Duitsche rijkskabinét heeft ziel1 Woens dag met dc oeconomisehe moeilijkheden, waar mee de bladen te kampen hebben, beziggehouden. De Roemeensche ministerraad besloot, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie, een amnestie voor politieke misdrijven af te kondigen. Berichten uit Kaapstad melden, dat de troepen welke tegen de oproerige Hotentotten in Z.-W.-Afrika opereeren, de opstandelingen omsingeld hebben. De Zweedsche regeering heeft oen ver scherping van de 'maatregelen tegen de drank smokkelarij voorgesteld. Een poilitecongrcs. Uit Boedapest wordt gemed Do Rotterdamsche hoofdinspecteur van poli tie E.W. Beckmann is hier gearriveerd ter bestudeering van de Boedapester zedenpolitie in voorbereiding van een internationaal politie- congres en de oprichting van een internatio naal politieblad in Nederland. Hij heeft de medewerking van de Hongaarsche politie autoriteiten verkregen en bezat een aanbeve lingsbrief van den Ilongaarscben gezant te Regeering en collega's hebben onLvangen. 's-Gravenhage, hem hartelijk De bezuiniging. Het getal aan overcompleet treinperso neel bij onze spoorwegen bedraagt volgens de directie ongeveer 1000 man. Hoofdconducteurs le klasse zullen reeds met de nieuwe dienstregeleing als remmers worden gebezigd. Alleen te Utrecht is al 127 man treinpersoneel ter beschikking gesteld. (Tel.) Voor Rusland. Met het s.s. „Carl O'kjellberg", hetwelk op 31 Mei van Amsterdam vertrok, verzond het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een completen inventaris voor twee poliklinieken, welke onder leiding van een tweetal door dat hoofdbestuur aangeworven Nederlandsche ver pleegsters in de z.g. Hollandsch-Zweedsche dis tricten in den omtrek van Samara zullen geopend worden. De verpleegsters zullen over Stockholm rei zen, alwaar zij zich aansluiten bij personeel van het Zweedsche Roode Kruis. Dit reisgezelschap zal zich over Reval, onder leiding van den Zweedschen consul-generaal Ekstrand, die voor korten tijd Nederland be zocht, naar de hongerdistricten begeven. Kon. Luchtvaart Mij. Met ingang van 1 Juni heeft de Kon. Lucht vaartmaatschappij een dagelijksclien dienst op Brussel (heen en terug) geopend. Zij heeft de exploitatie van de luchtlijn overgenomen van Belgische Luchtvaart Mij. S. N. E. IA. In Brussel sluit de luchtlijn aan op de lijn Brussel-Parijs van de Compagnie des Message- rier Aériennes. Oorspronkelijk was het voornemen de Neder landsche toestellen door te laten vliegen naar Parijs en deze dan den dienst op de geheele lijn om de beurt met de Fransche toestellen der C.M.A. te laten onderhouden. Overstappen in Brussel zou daardoor overbodig geworden zijn. Dit voornemen is echter niet kunnen worden uitgevoerd. Nieuwe postzegels. De „Tel." heeft eens geinformeerd bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie hoe het gaat met de postzegelvraag en de ingezonden ontwerpen voor onze nieuwe postzegels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3