k. Stads- en Gewestelijk Nieuws luyezoutleu lUededcelingeu. Teletj rammen, Laatste Berichten. LEKRAGEEN Gemengd N'cuws. Gemeenteraad. 't Blad verneemt, dat enkele postzegeltypen door den minister van Waterstaat zijn goed gekeurd en worden uitgevoerd. Dit betrel't speciaal de postzegels met de cijfertypen, waar bij de minister het advies der jury heeft opge volgd. Moeilijkheden leveren echter de postze gels, waarop de beeltenis van de Koningin komt. Dit zijn zegels vanaf 5 cent. Men is er nog niet op bevredigende wijze in geslaagd een goed portret te krijgen met een passenden over gang naar de decoratieve omranding. Vleeschkeuringswet. De minister van Arbeid, gelet op het be paalde bij art. 7 van het Kon. besluit van 26 April 1922 tot invoering van de art. 27, 28 en 29 der Vleeschkeuringswet, zooals deze wet is gewijzigd, heeft bepaald, de ontheffing, be doeld in art. 7 van voornoemd Kon. besluit wordt tot wederopzegging onder de aldaar vermelde voorwaarden verleend ten aanzien van vleesch afkomstig uit Uruguay. Voor Rusland. De straatorgelcollecte voor de hongerlijdenden in Rusland heeft met aftrek van ƒ84 onkosten 565.59 opgebracht. De heer L. S. P. van der Chys, Singel 68, voor zitter van het sub-comité alhier, is gaarne be reid, bij voortduring grootere en kleinere be dragen te ontvangen want bij dit reddingswerk is voortdurende hulp dringend noodzakelijk. Middenstandstentoonstelling 1922. De bezoekers blijven stroomen en er zijn gister avond vele gelukkigen geweest die op hun toe gangsbewijzen het een of ander present ontvingen Zoo was b.v. al spoedig de taart op N. 4000, van de fa. Papenhuyzen op haar bestemming, me de een huishoudelijk artikel van de fa. van Mi laan de vulpenhouder van den heer vafiDijk, fa. J. Brauer, de bitterkoekjes van de fa. P. Krom menhoek op elke 500 bezoekers en die van den heer G. Schaeffer fa. G. J. Smit. Heden komt zeer zeker no. 5000 in de zaal om het zilveren horloge van den heer S. Hij man, terwijl magazijn „Rosa" een Heidelbergsche vaas met veeren op een onverschillig nr. aan biedt, terwijl ook de heer F. R. Naring een kunst- vooi'werp ter beschikking stelt. Een aardige attractie was het door de Admi nistratie van het Advertentieblad uitgegeven liedje „Schiedam Vooruit", dat aangeheven, door de bezoekers flink werd medegezongen. De fa. Bergijk. Etten stand No. 29 zal Za terdag en 2e Pinksterdag 500 loten gratis uit gegeven waarvan de prijswinnaars een cadeau ontvangen uit den stand dezer firma. Zondag is de Tentoonstelling den geheelen dag gesloten, terwijl Maandag een druk bezoek wordt verwacht. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris D. Boddeus. Veiling 2 Juni. I. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning, erf en open plaats aan het Broers- veld No. 123 a-b te Schiedam en een beneden en bovenwoning met erf aan de Baan no. 40 aldaar samen groot 1 are 26 centiaren, geveild voor 9100. II—. Vier afz. te veilen panden, elk bestaande in beneden- en bovenhuis met erven en open grond te Schiedam a/d Kortlandstr. 21, 23, 25 en 27, ter gezamenlijke grootte van drie aren 74 c.A., resp. geveild voor ƒ6900, ƒ6900, ƒ7000, ƒ7000. VI. Het pakhuispand, genaamd „De Valk", met erf staande en gelegen nabij- en uitkomende aan de Noordvest no. 121 te Schiedam, van 2 aren 1 c.A., geveild voor 1000. VII. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan den Rotterdam- schen Dijk No. 49, groot 2 aren 41 centiaren, geveild voor 5000. VIII. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Beyerlandsche- straat No. 63, groot 69 centiaren, geveild voor 5000. IX. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Nieuwe. Maas straat No. 19, groot 83 centiaren, geveild voor 5000. X. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Beyerlandsche- straat No. 61, groot 95 centiaren, geveild voor 5500, afslag 9 Juni. Scheepsbouw. Morgen-ochtend 11 uur zal bij de Scheeps bouw Mij .„Nieuwe Waterweg" alhier te water worden gelaten het aldaar in aanbouw zijnde stoomschip „Gaastel'land" van de Holland Ameri ka lijn te Rotterdam. Te Leiden slaagde voor het Propaedeutisch examen geneeskunde o.m. de heer C. A. Kleipool, alhier. Ten nadeele van den heer v.d. B. is hedenmorgen omstreeks 8 uur uit het por taal van de R.K. kerk aan de Nieuwe Haven een rijwiel ontvreemd. Gistermorgen ongeveer half één liep de 8-jarige v.D. uit de Abbenbroeksche- straat achter een wagen met zuurstofflesschen. Toen de voerman tegen de stelling van een steenkool-transporteur reed vielen eenige fles- schen van den wagen op 't linkerhandje van het jongentje. Een vingertje moest geamputeerd worden. UIT VLAARDINGEN. De jaarlijksche paardenmarkt te Vlaardingen zal gehouden worden op Vrijdag 23 Juni a.s. aan den Maassluisschen dijk. UIT ROTTERDAM. De Fransohe consul te Rotterdam, de heer Ptitpied, zal den commandant en officieren van den Franschen pantserkruiser Jeanne d'Arc die hier Zaterdag aankomt, in den namiddag van dien dag vereenigen aan een maaltijd in het Parkhotel, waaraan ook de Fransche gezant en de burgemeester van Rotterdam zullen deelnemen. Dinsdag biedt het gemeentebestuur den offi cieren een boottocht door de havens aan op de „stad Rotterdam." Des middags is er een boot tocht voor de bemanning, die het muziekkorps van de politie aan boord krijgt. Woensdagavond is er soirée ten stadhuize. De Jeanne d'Arc vertrekt Donderdag. UIT DELFT. De Raad stelde in zijn gister gehouden verga dering den vermenigvuldigingsfactor voor het belastingjaar 19221923 vast op 1.8 -v.j. 2,2) hetgeen dus neerkomt op en belastingverlaging van 18%. Het hoogovenbedrij f te V e 1 - s e n. De besturen der vakorganisaties hebben een manifest verspreid, waariu zij er op wijzen, dat de achtste week der staking aan het hoog- overbedrijf is ingegaan, dat heL neerdrukken der loonen tot ver beneden een redelijke bestaans mogelijkheid nadeeligen invloed moet uitoefe nen op de geheele plaats en moet leiden lot ver arming der geheele omgeving. Voorts dat de staking kalm gevoerd wordt maar dat de werkgevers nu met kleine midde len gaan strijden. Een der bij de staking be trokken firma's, n.l. de firma Den Breejen v. d. Bout, wil de menschen in de keeten en woon schuiten dezer firma zonder vorm van proces op straat zetten. De besturen wijzen er op dat zij dit zullen weten tegen te gaan, dat de strijd nog weken kan duren en dat men dezen zal trachten op goede wijze te beëindigen. Nieuw kath. dagblad. Gister is te Brussel voor het eerst verschenen een nieuw Vlaamsch katholiek dagblad „De Tijd." orgaan der christen-democratie van België. („Msb.") den raad voor, 't advies \an B. en W. niet te volgen. De heer H ij m a n pleit voor 't advies van B. en W. Een markt hier in Schiedam acht spr. nadeelig voor den nijveren middenstand. En op zoo'n markt worden in den regel ook slechts artikelen van inferieure kwaliteit verkocht. Devoorzitte r meent, dat de heer Collé zich de kwestie veel te eenvoudig denkt, 't Idee voor een markt moet uit den boezem der burgerij zelf voortkomen en dit is hier nog niet gebleken. De heer Collé wijkt niet van zijn standpunt en handhaaft zijn voorstel, om het advies Van B. en W. niet te volgen. De heer Scheffers is 't volkomen eens met het advies van B. en W. De heer B r o u n t s acht een Zaterdagavond markt thans absoluut nog niet in 't belang van de gemeente de kooplieden brengen de gemeente ook bijna niets geen baten, ze slepen er alleen het geld uit. De heer Korpel verklaart zich tegen het voorstel van den heer Collé, maar vraagt of B. en W. soepel willen zijn en 't verleenen van ver gunningen aan kooplieden om bepaalde artike len op straat te verknopen. De voorzitter zegt dit toe, maar wil ieder artikel dan apart beoordeelen. 't Voorstel van den heer Collé hierop in stemming gebracht wordt met 16 tegen 1 stem (van den heer Collé) verworpen en hiermee is 't advies van B. en VV. goedgekeurd. Van regenten der Hofjes van Belois rekening over 1921 en de begrooting voor 1923. j||In handen van de betrokken Commissie. Van de Schied. Vereen, tot bescherming van zuigelingen en van het bestuur der inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam in zending van de jaarverslagen 1921. Kennisgeving. Van den heer N. J. M. Dresch verzoek om eervol ontslag als secretaris der commissie voor het stedelijk museum en als gemeente archivaris. Onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten wordt het ontslag voor beide betrekkingen eervol verleend Van den heer A. Bakker bericht van aanne ming zijner benoeming tot lid der Commissie van Toez. o.h. L. O. Van mej. W. J. Visser verzoek haar, met in gang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als Leerares Van de Gemeentelijke Handels Avondcursus en van den heer J. J. Polderman, onderwijzer aan school C., hem mede met ingang van dien datum dit ontslag te verleenen. Aldus wordt besloten. (De Zitting duurt voort.) OPPER SILEZIE. BERLIJN, 2 Juni. (draadloos). In Opper Silezië is tengevolge van de troebelen door de Intergeallieerde Commissie de staat van beleg afgekondigd over de districten Breslau, Gleiwitz, Hindenburg en Rijbnik. De openbare gelegenheden moeten om 10 uur gesloten worden de pers staat onder censuur. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Volgens te Reval ontvangen berichten uit Mos kou is de militaire wacht voor het huis waar de patriarch Tichon wordt gevangen gehouden, versterkt uit vrees voor een volksoproer. De patriarch is geheel van de wereld afge sloten zijn huis staat onder beheer van een agent der Tsjtka, welke belast is met de be waking van het hoofd der orthodoxe kerk. Al leen eenige vertegenwoordigers der aan de Sov- jetregeering onderworpen geestelijkheid mogen den patriarch, telkenmale op een bijzondere s hriftelijke machtiging van den volkscommis saris van Justitie, bezoeken. Bij die bezoeken zijn de commandant en eenige soldaten der wacht aanwezig. Binnen twee of drie dagen zal de patriarch voor het eerst ondervraagd worden door de commissie van onderzoek. Een hardnekkig gerucht doet te Moskou in de kringen der geloovigen dc ronde, dat on danks de bevestigingen van den Sovjet-radio dienst patriarch Tichon niet is- afgetreden, maar dat gij voorloopig de leiding dei' ortho doxe kerk aan den aartsbisschop van Petro- grad, mgr. Benjamin, heeft overgedragen. Het a.s. Al-Russische concilie zal hebben te beslissen over de vraag of Tichon den patriar chalen zetel zal blijven innemen,, en anders zijn opvolger moeten aanwijzen. Met betrekking tot de protesten der Britsche kerkgenootschappen tegen de houding der Sov- jet-regeering, ten opzichte van den patriarch Tichon, wordt door de bladen gemeld, dat de aartsbisschop van Canterbury zich te dier zake tot den Paus heeft gewend. Van den kardinaal- staatssecretaris te Rome is een telegram ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Paus op eigen initiatief een protest tot de Sovjet autoriteiten heeft gericht. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen wind uit Zuid-Westelijke richtingen half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, dezelfde temperatuur. Dera.llcnienl. Uit Delft vernemen we d.d. heden Hedenmorgen ontspoorde ten gevolge van verkeerden wisselstand nabij het station Delft een locomotief. De rails zijn ter plaatse gebroken. Het verkeer ondervindt nog al vertraging. De machine staat onbeschadigd naast de rails. Uit Den Haag is personeel gearriveerd, om de herstellingen aan de rails te verrichten en de machine weer op de rails te brengen. onder geregelde scheikundige controle van Dr. J. J. Hofman, Den Haag, is het voedings- en versterkingspreparaat bij uitnemendheid. Ten zeerste aanbevolen door H. H. DOCTOREN 5051 6 '2 veroorzaakt door trager, stoelgang, galen slijm, gele gelaatskleur Neem MUM HARDT 'S LAXEER-TABLETTEN Per doos €>Oct bij Apothekers en drogisten Oplichter. De Commissaris van Politie, toegevoegd voor den Justitioneelen Dienst aan het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam, deelt mede, dat hem berichten bereiken, dat in plaatse van het Zuiden van ons land door een persoon rentecoupons ter verzilvering zijn aangeboden van een 6 geldleening, groot 600.000 ten laste van het R.K. Kerkbestuur van den H. Nicolaas te Amsterdam, welke coupons bij on derzoek zijn gebleken valsch te zijn. Deze persoon blijkt verschillende namen aan te nemen en is van het volgende signalement circa 30 jaar oud, middelmatig groot, gladge schoren gezicht, licht blond of rossig in 't midden gescheiden haar, en gekleed in grijs colbert costuum. Men zij op zijn hoede. Tegen lynchen. De nationale vereeni- ging voor de verheffing van de gekleurde rassen welke een tiende deel van de totale bevolking van Amerika vertegenwoordigt, heeft stappen bij het congres gedaan om doeltreffende wette lijke maatregelen uiL te vaardigen tegen het hm chen. Volgens opgaven door de vereeniging ver strekt, zijn er sinds 1889, 3443 personen, waar onder 5 vrouwen, in Amerika gelyncht. Er zouden echter nog veel meer gevallen van lynchen zijn voorgekomen, waarvan geen aanteekening is gehouden. In 1921 zijn 64 personen door lynching ge dood. Vier daarvan werden verbrand. De rassenhaat, die de oorzaak van deze mis drijven is, moet de laatste jaren nog zijn toe genomen, waardoor de practijk van het lyn chen geesnzins verminderd is. Branden. Uit Amsterdam wordt ons ge meld, dat de brandweer werd uitgeroepen voor een uitslaanden brand, thans in Kantoorboeken- fabriek der N. V. A. J. Nuss in de Falckstraat. Kort nadat het personeel de fabriek had verla ten, te circa half zes, sloegen de vlammen uit de vensters der tweede verdieping, waar de brand vermoedelijk in het schaftlokaal is ontstaan. Het houten schot tusschen dit lokaal en het magazijn brandde door, tegevolge waarvan het vuur het papiermagazijn aantastte. Met twee stralen op een motorspuit heeft de brandweer het vuur spoedig bedwongen. Het schaftlokaal is geheel uitgebrand, de in het magazijn opgeslagen balen papier hebben deels door het vuur deels door het water ernstige schade bekomen. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Gisteravond om half negen moest de brand weer weer uitrukken voor een brand in het hoe- denmagazijn van Peter Luhrs in de Paleisstraat grenzende aan het gebouw van „Alg. Handels blad". Op de binnenplaats van dit magazijn was brand in den stapel stroo ontstaan. Daar er niemand in het magazijn was, moest de brand weer om zich toegang te verschaffen de voordeur inslaan. Met eenige slangen op de Vechtleiding is de brand die geen groote schade heeft veroor zaakt gebluscht. Sedert eenige dagen woedt in de Peel een groote brand, die zich over een oppervlakte van 3 uren gaans uitstrekt als een vuurzee, die wegens gebrek aan water en andere afdoende blusch- middelen, haar vernielend werk ongestoord woortzet. Diefstal. Uit de secretarie der Port. Israël Synagoge te Amsterdam is 3500 gestolen, welke gereed lagen om als salarissen betaald te worden. De Haagse he roof hol en. Als ge volg van de razzia, welke j 1Zaterdag door de politie onder leiding van den commissaris Bes- seling gehouden werd onder de beruchte roof perceelen in de Spinozastraat, Faber van Riems dijkstraat en Aclriaan Ampstraat, zijn thans 3 mannen en 4 vrouwen in het Huis van Bewaring opgesloten. A n s p a c h veroordeeld. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de documentenvervalscher Anspach veroordeeld is tot zes maanden gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van burger rechten. Bosch bran den. Naar gemeld wordt, zijn er in Ruebec ongeveer honderd boschbranden uitgebroken. Ook in Britsch Columbia staan de bosschen langs den transcontinentalen spoor weg op vele plaatsen in vlammen. Mislukt. Uit Hamburg wordt gemeld, dat volgens een bericht van de „Rote Fahne", op den herdenkingsdag van den zeeslag bij het Skagerak te Hamburg, een dynamiet-aanslag op het gebouw van de ITamburgsche communistisch „Volkszeiting" is gepleegd. De aanslag is echter mislukt slechts een klein deel van het gebouw werd vernield. Tegen de sprinkhanen. Uit Giug- liano wordt gemeld, dat de velden daar in de buurt door een geweldige sprinkhanenplaag wor den geteisterd. De insecten hebben groote uit gestrektheden bouwland totaal kaal gevreten, waardoor groot hoeveelheden graan, mais en andere gewassen verloren zijn gegaan. De sprinkhanen hebben nog geen vleugels en men hoopt ze te vernietigen vóór ze kunnen vliegen en ook de fruitboomen kunnen aantasten. De prefect van het betrokken district heeft om hulp geseind naar de ministeries van land bouw, nijverheid en oorlog. Het departement van oorlog heeft het noodige material voor het verspreiden van stikgassen als mede vlammen werpers gezonden om de plaag te bestrijden. Soldaten van de genie zijn bezig loopgraven te delven om de „invasie" te stuiten. Tegen den oorlog. Er worden thans plannen overwogen voor het houden van groote volksdemonstraties tegen den oorlog. Deze be toogingen, welke in meer dan 50 sLeden van Enge land en Schotland zullen gehouden worden,zul len op 29 Juli plaats hebben. Soortgelijke demonstraties zullen op den zelfden dag in alle deelen der wereld gehouden worden, indien althans de organisators der be weging in hun opzet slagen. Passie spelen. Volgens berichten in de Boedapester bladen beginnen op 24 Juni in het dorp Mikol'alve de eerste Hongaarsche passie spelen. Het dorp is voor deze gelegenheid voor een gedeelte verbouwd en men heeft er naar ge streefd de stad Jerusalem zoo nauwkeurig moge lijk architectonisch na te bootsen. De spelen kunnen door 6000 toeschouwers bijgewoond worden. Het verloop ervan is naar het voorbeëld van Oberammergau geregeld. mededeeling Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 2 Juni 1922, des n.m. 2 uur. Voorzitter de burgemeester de heer A. J. Gij sen. Vooraf gaat de Raad eenige oogenblikkon in comité bijeen. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig de heéren v. d. Schalk, Evers, v. d. Hoek, Dinkelaar, J. M. en L. v. Pelt. De Voorzitter doet van de goedkeuring door Ged. Staten van vel schillende Raadsbesluiten. Ingekomen stukken. Van B. en W. om aan mej. E. van Biene, on derwijzeres aan school A., tot uiterlijk 1 Mei 1923 toe te staan buiten de gemeente te blijven wonen. Goedgekeurd. Idem voorstel tot goedkeuring van de gewij zigde begrooting voor den gewonen dienst van 1921 en die voor den buitengewonen dienst voor 1921, betreffende de Arbeidsbeurs. Goedgekeurd Idem voorstel tot goedkeuring van de „Be grooting voor 1922 van de Toeken- en Vakschool „St. Joseph". Goedgekeurd. Prae-advies van B. en W., naar aanleiding van de besprekingen in de vergadering van den Gemeenteraad d.d. 19 Mei j.l., over het instel len van een Zaterdagmarkt. B. en W. stellen voor niet over te gaan tot instelling van een vaste Zaterdagavonclmarkt. De heer Collé wijst er op, dat B. en W. vóór de thans bestaande regeling, op verzoek van belanghebbenden (eenige middenstanders) het streven naar een weekmarkt den kop hebben ingedrukt en thans wil men op 't verzoek van andere belanghebbenden (de marktkooplieden) om een markt in te stellen niet ingaan. Spr. vindt dit niet billijk en stelt daarom de leden van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 4