DAGBLAD VOORSCHIEDAM EM OMSTREKEN. 45ste jaargang. Zaterdag 3 Juni 1322. No. 13353. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. I)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD Bj) of krachtens wetten of i/ejordenlngen voor geschreieti en andere offleleele af- en aan kondigingen vk® het (ïeène miebeUuu». HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 1 Juni 1922 vergunning verleend aan GEBR. HUIJSKES tot oprichting van een fabriek voor machinale houtbewerking in het pand Prins Frederik Hen drikstraat 39, kadaster Sectie M. no. 2930, met 2 electromotoren van resp. 5 en 3 P.K., drijvende diverse houtbewerkingsmachines. Schiedam, 2 Juni 1922. Buitenlandse!» Nieuws. DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar men meldt, zullen prof. Gattier, van de vrije universiteit te Brussel, een bekend finan cier, en de heer Galopin, de directeur van de Fabrique Nationale, de bekende wapenfabriek te Luik, België op de conferentie in den Haag vertegenwoordigen. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Naar de Matin" verneemt, is de conferentie van bankiers opnieuw voor een week verdaagd. Men schijnt van meening te zijn, dat Duitsch- land's oorlogsschuld verminderd moet worden. HET HERSTEL. H. Nverneemt dd 2 dezer uit Parijs. De commissie van herstel zal een nieuwe nota aan Duitschland zenden over de wijze, waarop zij het toezicht op de Duitsche financiën denkt uit te oefenen. De commissie heeft besloten geen enkel misbruik te dulden. DE GEALLIEERDEN EN AMERIKA. Uit Washington verluidt d.d. 1 Juni. De commissie voor de fundeering der geallieerde schulden aan Amerika, die indertijd door het Congres werd ingesteld, is beden voor de tweede maal bijeengekomen. Na afloop van de zitting werd medegedeeld, dat de Amerikaansche re geering op 'n nog nader te bepalen datum een bijzondere delegatie van Fransche financieele experts zal ontvangen ter bespreking van de Fransche schulden aan Amerika. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeeld, wat zoowel de Eerste als de Tweede Kamer van Zweden het Zweedsch— Russisch Handelsverdrag verwor pen hebben, hoewel de minister-president Bran- ting het verdrag warm had aanbevolen. In de Eerste Kamer stemden 81 leden tegen en 47 leden voor, in de Tweede Kamer 105 tegen en 94 vo >r. ENGELAND EN IERLAND. Reuter meldt uit Londen d.d. 2 Juni Naar verluidt verkeert de toekomst van het Iersche tractaat in ernstig gevaar. Bij de langdurige onderhandelingen tus- schen het Britsche kabinet en de Vrijstaatsche ministers heeft men geen oplossing kunnen vinden van het vraagstuk, dat gerezen is door het ontwerp van de grondwet voor den Ierschen vrijstaat. Het kabinet houdt staande, dat de grondwet niet beantwoordt aan geest en letter van het Iersche tractaat en heeft daarom de Iersche ministers verzocht het ontwerp te herzien. Men hoopt dat de conferenties van de Iersche leiders te Dublin ten gevolge zullen hebben, dat beslo ten wordt tot een herziening van de grondwet zoodat de noodzakelijkheid van een Britsche occupatie van Ierland afgeweerd kan worden. Collins heeft het Britsche kabinet nogmaals verzekerd, dat de Vrijstaatsche regeering geen aandeel had in de invallen der republikeinen in Ulster, die hij sterk afkeurde. Nader meldt Reuter d.d. 2 Juni Gisterenavond is een nieuwe bijeenkomst van de Iersche gedelegeerden en leden van het kabinet gehouden. Er is daarna geen officieele mededeeling verschenen, maar, naar verluidt, bereikten de onderhandelingen geen phase, Waarin het mogelijk was, een mededeeling te doen De Valera heeft in een onderhoud Verklaard, dat Churchill's dreigementen de zijnen koud heten. Wij ontzeggen den Engelschen het gezag, zoo zeide hij, om voor te schrijven wat de Ieren moeten doen. De politieke medewerkers van de voornaamste ochtendbladen achten de voorgestelde constitu tie van den Ierschen vrijstaat onaannemelijk voor Engeland ten eerste omdat volgens de voorwaarden, neergelegd in het tractaat, de constitutie gegrond moet zijn op den dominion- status naar Canadeesch model. Deze is in belang rijke bijzonderheden niet gevolgd, ten tweede is de positie, toegewezen aan den rijksvertegen woordiger, volkomen onbevredigend, ten derde voorziet de constitutie in vrijheid van actie voor Ierland in buitenlandsche betrekkingen in Veel hoogere mate dan de Britsche ondersteuners van het tractaat bedoeld hadden. Deze opvat tingen zijn aan de Vrijstaters medegedeeld. De Ulstersche politie zoo seinde Reuter gister is bij Dungoole aan de Ulstersche grens in botsing gekomen met republikein- sche troepen. Er ontstond een gevecht over een front van anderhalven kilometer. Zeven vrachtauto's met Engelsche troepen zijn uit Ne wry afgezonden, om de politie te steunen. De strijd duurt voort. Uit Londen d.d. 2 Juni bericht men Het kabinet is vandaag opnieuw bijeengeko men ter bespreking van de Iersche kwestie. Cavan was wederom als raadgever aanwezig Tevoren ontmoette lord Balfour Sir James Craig en lord Londonderry. Later sloot hij zich bij de conferentie in Downing Street aan. Lloyd George heeft besloten vandaag naar Criccieth te vertrekken, hetgeen men een gunstig teeken acht. Churchill blijft met Pinksteren te Londen. Dinsdag a.s. worden de besprekingen voortgezet FRANKRIJK. De Kamer heeft de bespreking van de inter pellaties over de buitenlandsche politiek ge ëindigd en met 484 tegen 100 stemmen haar ver trouwen in de regeering uitgesproken. ITALIË. Belga meldt uit Bologna, d.d. 2 Juni Op last van Muzzolini hebben de fascisten de stad verlaten, welke weer haar gewone aanzien heeft. Volgens officieuze meedeelingen is de fascis tische opwinding tot Bologna beperkt. Overal elders in Italië is het volkomen rustig. TURKIJE EN ARMENIE. De Grieksche regeering heeft toegestaan, dat de door de geallieerden voorgestelde com missie Smyrna bezoekt om een onpartijdig onderzoek in te stellen naar de verschillende klachten, tegen Griekenland ingebracht om trent de behandeling der Turken in het ge bied van Smyrna. De regeering van Angora heeft echter tot nu toe geen neiging getoond om een derge lijk onderzoek naar de behandeling van de christelijke minderheden in Klein-Azië te laten instellen. Een Amerikaansche vrouwelijke medewerk ster aan het ondersteuningswerk, die zooeven over Samsoun uit Malapia te Constantinopel is aangekomen, bericht, dat zij gedurende haar reis langs de kust, die 14 dagen duurde, iederen dag groepen van gedeporteerde vrouwen en kinderen zag, die allen gebrek leden. Een groot aantal lijken lag langs den weg. Zij \eiklaai t verder dat de heele Grieksche bevolking gedeporteerd wordt zonder van levens middelen of kleeding te worden voorzien. Te Malapia stierven er van de gedeporteerden 40 tot 50 per dag. De Amerikaansche heeft pogingen in het werk gesteld om een hulpactie voor de kinde ren op touw te zetten. De Turksche overheden weigerden aanvankelijk, doch stonden haar tenslotte toe kinderen tot den leeftijd van 12 jaar op te nemen. Zij is er in geslaagd de helft van deze kinderen tijdelijk te redden, doch vreest dat na haar vertrek alle overblijvende vrouwen en kinderen zullen sterven. De Turken weigeren alle hulp en geven zelfs geen verlof om de dooden te begraven. President Harding besloot den staatsse cretaris Hughes in antwoord op de uitnoodiging aan de Vereenigde Staten om deel te nemen aan het onderzoek naar de beweerde gruwelen in Klein-Azië te laten verklaren, dat hij het be lang voor Amerika om in deze zommissie ver tegenwoordigd te zijn, niet inziet. CHINA. Reuter bericht uit Peking Het oude republi- keinsche parlement, dat sedert 1917 niet bijeen is geweest, heeft gister te 1 ientsin vergaderd en een programma aangenomen, dat ten doel heeft de unificatie van China. Woe Pei Foe is, gebruik makende van de Oostelijke spoorweg een nieuw algemeen offen sief begonnen tegen lsjang Tso Lin. ALLERLEI. In Augustus zal te Hamburg, bij gelegenheid van een „Uebersee-Woche", een economische conferentie worden gehouden, welke zich zal bezig houden met de problemen voor het herstel van Europa. Bovendien zullen verschillende tentoonstellingen en vergaderingen worden ge houden, o.m. een tentoonstelling van kunst- nijverheidsartikelen, een tentoonstelling betref- fene stedenbouw en kolonisatie, zoomede le zingen op geneeskundig en botanisch gebied. Tegelijkertijd zullen te Hamburg de export- agenten en handelsvertegcnwoordigers een ten toonstelling van monsters van export-artike len organiseeren. De opstand der Bondelzwart IJottentot- ten is, naar uit Windhoek aan de „Times" wordt gemeld, thans gebroken. Aan de zijde der politie zijn twee dooden en twee gewonden te betreu ren. Bij de Hottentotten vielen vele dooden, terwijl bovendien honderden gevangen werden genomen. Bij de bestrijding van de opstandelingen werd veel steun ondervonden van vliegtuigen, waaruit bommen werden geworpen. De weinige zwarte aanvoerders, die nog wisten te vluchten worden thans door de politie achtervolgd. Uit Panjs d.d. 1 Juni De internationale parlementaire handelscon ferentie onderzocht de kwest:e der wisselkoersen. Geëischt werd, dat het uitgeven van papiergeld ten einde de openbare lasten te dekken, moet worden gestaakt. De conferentie bevestigde haar standpunt t.o.v. de vrijheid van scheep vaart op de internationale rivieren, met name op den Donau. Argentinië, Letland, Litauen, Luxemburg, Bulgarije en Oostenrijk hebben hun instem ming betuigd met de conferentie. De Matin" verneemt uit Rome, dat Tsjitsjerin Genua voor goed verlaten heeft. Van een voorgenomen reis naar Rome komt niets. Bij het afscheid zou hij de politiemannen, die voor zijn veiligheid zorgden, zijn spijt hebben uitgedrukt, dat hij hen niet met onderscheidin gen kon beloonen. De sowjet-regeering kent al leen de orde van het roode vaandel, bestemd voor degenen, die bij de verdediging van de roode republiek meehielpen. Maar hij heeft gouden en zilveren sigarettenkokers met het sowjetzinne- beeld uitgedeeld, alsmede zijn portret met op dracht. Uit Moskou wordt gemeld, dat het hoog militair gerechtshof te Moskou een vijftal Poolsche officieren wegens spionnage ter dood heeft veroordeeld. Deze officieren hadden zich voor Poolsche bolsjewiki, die uit Polen hadden ■;etnn te deserteeren, uitgegeven. Zoodoende hadden zij zich opneming in het roode leger verzekerd en zonden daarna regelmatig berich ten aan den Poolschen generalen staf over den militairen toestand en de actie van het roodeleger De „Petit Parisien" meldt, dat Poincaré en Lloyd George elkaar vermoedelijk 19 dezer te Chequers zullen ontmoeten aan een maaltijd door den Britschen premier aangeboden. De Fransche bezettingsoverheid in het Rijn land eischt thans het bouwen van twee kazernes op den Koeningstein in den Taunus. Uit Weenen wordt gemeld De „Neue Freie Presse" verneemt uit Helsingfors Volgens hier ontvangen berichten is in den toestand van Lenin een ernstige wending ingetreden. Men zegt, dat hij een beroerte heeft gehad. Binnenland. Het faillissement van Wormerveer. Het „Volk" meldt, dat de Amsterdainsche Bank zich in cassatie heeft voorzien tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam in zake de faillissementsaanvrage van de gemeente Wormerveer. De zaak komt 9 dezer voor den Hoogen Raad. Tabakswet. Ten vervolge op de mededeeling in de St. ct. no 104, wordt ter kennis van belanghebbenden en van ambtenaren der accijnzen gebracht, dat gedurende deze geheele maand, dus niet alleen gedurende de eerste week van Juni, de aflevering van tabaksfabricaten door fabrikanten aan klein handelaren ongebanderolleerd mag geschieden. Uit de sigaren-industrie. Van patroonszijde spreekt men aan de „Meier Crt." pertinent het bericht tegen uit de „Tel." dat er van gewaagde, dat de nieuwe patroonsvoor stellen voor een collectief contract in de sigaren- industrie een loonsverlaging van 40 zouden bevatten, gerekend tegenover de vroegere loonen. De Haagsche eonferentie. Met medewerking van het bestuur der Carnegie stichting, van den Raad van Beheer van het Permanente Hof van Arbitrage, die daartoe dezer dagen een door den minister van buiten landsche zaken voorgezeten vergadering heeft gehouden, en van het Permanente Hof van Internationale Justitie, is thans besloten de bijeenkomst van de commissies voor het Rus sische vraagstuk in het Vredespaleis te houden. Tegelijk met het begin van die bijeenkomst vangt de zomerzitting van het Hof van Justitie aan, en in de tweede helft van Juli begint de arbitrage tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Noorwegen. Het Vredespaleis zal dientegevolge in zijn ge-' beel in beslag genomen zijn. (N. R.Crt Nadeclige erisissaldi van 4 millioen. In het gister verschenen „Staatsblad Nr. 290" is opgenomen de wet van 13 Mei 1922 tot aan vulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1921 (dekking van nadeelige saldi, crisis-instellingen). Aan artikel 270 wordt een nieuw artikel 270a toegevoegd," luidende als volgt „Nadeelige daldi in 1921 of in vorige jaren ontstaan op de rekening van crisis-instellingen ressorteërende onder het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, alsmede na gekomen vorderingen het beheer dier instellin gen betreffende, 4.295.000 gulden." Ten gevolge van het vorenstaande wordt het totaal der vierde afdeeling alsmede het eind cijfer van voormeld hoofdstuk verhoogd met f 4.295.000. Belgische officieren naar Maastricht. Naar aan De- Tijd wordt gemeldt, zou een aantal Belgische officieren het plan hebben, om streeks midden Juni een bezoek te brengen aan Maastricht, om de bezienswaardigheden van die oude stad aan de Maas te bezichtigen. Op het programma van bezichtiging zou o.m. staan een bezoek aan den Sint Pietersberg. Uni vc rsi tei ts -onkos ten In het leerjaar 19191920 besteedde het Rijk aan de Universiteit te Leiden 3.432,512.981/., aan die te Uirecht 2.231.630.óö1^ aan die te Groningen 1.370.407.90 Va- Droogmaking der Zuiderzee. Er wordt zooals men weet van zekere zijde reactie gevoerd tegen de aangevangen werk zaamheden voor de droogmaking der Zuider zee. Maar inmiddels wordt langzaam voortge- werkt en daaronder zitten de verdedigers van het plan niet stil. Zoo is onlangs door de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier een commissie be noemd van zeven practische en theoretische specialiteiten, onder voorzitterschap van den ingenieur C. Nobel. Deze commissie heeft een uitgebreid onder zoek gedaan bij de polderbesturen in Noord Holland cn bepaaldelijk werd- de vraag gesteld, welke gevolgen de verwijdering van het zoute water uit Noord-Holland zou hebben, als het vervangen werd door zoet water uit het IJsel- meer. Volgens het door haar uitgebrachte rapport is er berekend, dat de grondverbetering, alleen voor Hollands Noorderkwartier, kan worden uitgedrukt in een jaarlijks terugkcerende meer dere opbrengst van ƒ2.167.000. Een nadeel kan zijn een gevaar voor de schapenteelt, maar dit staat wetenschappelijk nog niet vast en bovendien zijn er nog voordcelen, die moeilijk in geldcijfers kunnen worden uitgedrukt. Als deze onderzoekingen eens worden voort gezet in de zuidelijke streken van Noord- Holland en in Friesland en Ovenjsel dan kunnen op die wijze belangrijke gegevens worden verkre gen, waarmede met den opzet van het plan nog niet zoo beslist gerekend is. (Tijd.) Prof. Holst. Prof. C. P. Holst Gzn. heeft zijn afscheidsrede gehouden als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Daarna is zijn promotie gevolgd tot doctor honoris causa in de technische wetenschap. Voor Rusland. Het algemeen comité tot steun aan de honge renden in sowjet-Rusland heeft tot heden onge veer 300.000 ingezameld. Als terrein van werk zaamheden heeft het in overleg met het Auslands comité de districten Kazan en Tscheljabinsk ge kozen. In Kazan staan keukens, waar onder deskundige leiding de gansche bevolking twee maal per dag wordt gevoed. In Tscheljabinsk zijn kindertehuizen, waar onder leiding van de Nederlandsche verpleegsters zuster Langen- berg en zuster Barneveld de kinderen, die het ergst geleden hebben, gevoed en verpleegd wor- den. Gister vertrok uit Rotterdam per stoomschip Orontes een transport, inhoudende 300.000 K.G. roggemeel en 250 kisten en balen ingezamelde levensmiddelen eii klecren. Hartroerende bewijzen van dankbaarheid heelt het comité van de bevolking van Kazan en Tscheljabinks ontvangen. Bezuiniging. Hou' en Trouw, vereeniging van oud-leerlin gen der Openbare Handelsschool te Amsterdam, heeft in een adres aan den tijdelijken voorzitter van den ministerraad instemming betuigd met het adres van de centrale commissie voor be zuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, waarin wordt aangedrongen op het thans reeds treffen van maatregelen b.v. door het instel len van een commissie van advies in den geest NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1