JUR6ENS' FÏJNSTE VERVANGT DE FUNSTE BOTER HOOFDPf/lf i i VerverU-Ditstoomerii De Phoenix! MIJNHARDT'S JpJtO, HOOFDPIJN* TABLETTEN Hoofdpijn-tabletten is L BÖSCTl Beerstraat 63, Tel 580 A. BARIS, Manui'. Broersvest 17. Telef. 849. Stads- on Gewestelijk Nieuws. de hevigste hoofdpijn verdwijnt spoedia door 'i gebruik van Verkrijgbaar in kokers a 6Oei bjApolh. en drogisten Een echte koker A.MIJN HARDT en Citroenjenever Belasting verlaging B. en W. van Utrecht stellen den Raad voor den factor der inkomsten belasting voor het jaar Mei 1922Mei 1923 te bepalen op 0.8 (over 1921/22 was hij 0.9). P. J. F. de Bois. f Te Amsterdam is overleden de heer P. J. F. de Bois, oud-directeur der Rijkspostspaarbak. De overleden was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw en van de Oranje Nassau. Nieuw stadhuis in l)en Haag. B. en W. van Den Haag hebben de door hen ontvangen adviezen over den bouw van een nieuw Stadhuis op het terrein van de Oranje kazerne en het aangrenzend terrein van K. P. C. de Bazel, de directeuren van den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, der Ge meentewerken, van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht, van de Commissie voor de Plaatselijke Werken en Eigendommen en een nota van den Gemeentesecretaris, waarin een overzicht wordt gegeven van de verschillende conclusiën, gepubliceerd. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZOBGEN. Middens tands tentoonstelling. Gisteravond officieele sluiting, toch was er nog veel toeloop, wel niet zoo druk als Maandag maar juist goed om alles nog eens duchtig te bekijken. De standhouders hadden 't beste beentje voorgezet, de verlichting was prachtig en de bloemen waren weer verfrischt. En dit alles opgeluisterd doorde mooie muziek vzn de fanfare, de nu eens behoedzaam balan- ceerend een walsmotief uitwerkt dan weer van de galerij de opwinding in de zaal zweept met hoorngeschetter en trommelgeknetter. De laatste betalende bezoekster was Mej. Kemper van de West Frankelandschestraat, die daarom van magazijn „Rosa" een fraai cadeau ontving. Ongeveer elf uur hebben de bezoekers de zalen ontruimd en gaan dé verschillende commis- sie's en de standhouders naar de koffiekamer voor de officieele sluiting. De heer Schaeffer, voorzitter, sprak de aan wezigen als volgt toe Geacht Comité Dames en Heeren. Bij de Opening dezer Tentoonstelling begon ik mijne toespraak, met te zeggen, dat het voor mij een aangename plicht was een kort woord tot u te spreken, en het was mij toen aangenaam, omreden, dat door samenwerking zooveel was verkregen. Doch nu Dames en Heeren, deze tentoonstel ling teneinde is, is het voor mij een groote vol doening te kunnen zeggen, dat zij volkomen geslaagd mag heeten, bet heeft een ieders ver wachting overtroffen, niemand had kunnen denken dat er in Schiedam zooveel belangstel ling te vinden was voor het werken en streven van den Middenstand. Het publiek heeft getoond dat zij het op prijs weet te stellen, dat de Middenstand haar beste beentje voor heeft gezet, om te toonen, dat niemand naar elders behoeft te gaan om daar inkoopen te doen, want reeds bij de opening dezer tentoonstelling ging er een groote roep over de vele en deugdelijke artikelen welke hier ter stede verkrijgbaar zijn, tegen een zeer billijken prijs. Het is dan ook, Dames en Heeren, naast de Commissie die deze tentoonstelling heeft op touw gezet, voor een groot deel te danken aan hen, die zich een standplaats hebben weten te vero veren, dat deze tentoonstelling zoo aan haar doel heeft beantwoord. Om nu een algemeene beschouwing te geven van wie en wat er voor zaken zijn gedaan, is voor mij natuurlijk zeer moeilijk doch als ik zoo aan verschillende standhouders vroeg, hoe het met hunne zaken stond, was bij een ieder groote tevredenheid te bespeuren, doch het is mijn meening, al was het, dat er in het geheel geen zaken waren gedaan, dat er hier ter stede nog nooit zoo een reclame is geweest voor den Middenstand als thans heeft plaats gehad, men heeft met, menschen kennis gemaakt die men voorheen niet kende, en die zich geen denkbeeld konden vormen, wat de Schiedamsche klein- industrie, en winkelier kon presteeren. Gezien dus het groote succes dat is behaald door samenwerking en organisatie, spreek ikden wensch uit, dat deze tentoonstelling, een spoor slag mag wezen, om op den ingeslagenwegvoort te gaan, om voortdurend van zich te doen hooren. Dat ieder in zijn eigen organisatie, steeds ijvert voor zijn eigen bestaan en bij zaken van alge meen belang steeds samenwerking zoekt bij de zusterorganisaties, dan voorzeker zal hier ter stede de Middenstand groeien en bloeien. Dames en Heeren, ik hoop dat ik hiermee vol doende heb aangetoond, dat deze tentoonstelling is geweest, een reclame welke niet valt te over treffen, en is geslaagd naar een ieders genoegen. Een nu geachte Dames en Heeren, rustopmij den plicht om vooreerst het Comité waarmede ik zoo gezellig en zakelijk heb samengewerkt, te bedan ken voor zijn ruime, doch ernstige opvatting van zijn taak, dan een woord van dank aan de standhouders,dat zij zich altijd hebben onderwor pen aan de eischen welke het Comité stelde, en daardoor, de orde en regel welke voor deze zaak noodig was, volkomen hebben bevorderd. Tevens ook een woord vanrdank aan de mu ziekgezelschappen, "die gezorgd hebben voor een aangenamen afwisseling. Ook mag ik niet nalaten dien dank over te brengen aan de pers voor het welwillend opnemen van berichten, en tevens ook den concierge en zijn vrouw mijn innigen dank, dat zij steeds getracht hebben dit gebouw een gezellig aanzien te geven want als er is gewerkt, dan zijn het zeker die menschen, en komen zij ook alle lof toe. En ten slotte allen mijn dank aan hen, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt deze ten toonstelling te doen slagen. Dames en Heeren, hiermee zal ik eindigen, en zal ik straks gelegenheid geven, (wanneer de Voorzitter der Organisaties, de Secretaris en Penningmeester van het Comité, een kort woord hebben gesproken) aan ieder die het wenscht het woord te voeren, en verklaar ik hiermede de Tentoonstelling voor gesloten. Daarna houdt de heer Hijman Voorzitter van de Algem. Middenst. Ver. een toespraak. De spreker begint met de mededeeling dat indertijd, de heer Schaeffer hem bezocht heeft om tot een tentoonstelling te komen, hij was daar echter niet voor, omdat de algemeene malaise naar zijn inzien zooiets moest doen misluk ken. Tenslotte heeft hij zich echter bij de meer derheid neergelegd en met alle krachlmeegewerkt Spreker erkent zich vergist te hebben, want de tentoonstelling is schitterend geslaagd in haar streven om de burgerij aan te toonen dat Schie dam niet voor Rotterdam behoeft onder te doen. Spreker looft den Middenstand die ondanks alle beschuldigingen die men hem voor de voeten wierp energie genoeg had om zoo iets tot stand te brengen. Na een korte opwekking tot de Middenstan ders om hun mooie taak tussehen producent en consument naar behooren te vervullen eindigt de spreker met 't woord van Dr. Kuiper „de middenstand is de ruggemerg der maatschappij." De Voorzitter geeft dan 't woord aan den heer Hoogendam, Voorzitter van de Christelijke Middenst. Org. Spreker begint met 's spreekwoord „er is een tijd van komen en een tijd van gaan," want na deze blijde dagen komt nu het tijdstip om te scheiden van de eerste, maar vermoedelijk niet de laatste middenst. tentoonstelling. Het succes is niet te ontkennen, ondanks de Zondagrust, die hier betracht is. Spreker wekt den Middenstand op zijn kracht te zoeken in de Organisatie om zich sterk te maken tegen de vele belagers, bij well e bond men zich ook aansluit, als men maar medewerkt tot heil van andere en ons zelf. Dan bedankt de heer van Zon, directeur van de Middenst. Bantc, de standhouders en 't publick met een kort woord en noemt de grootste verplichting van de Middenstanders bet, bewaren van de eenheid en het uitdragen daarvan in het zakelijk leven. Als een voornaam punt om staande te blijven wijst de spreker op de noodzakelijkheid, zich zelf, dus bij hun eigen Banken, te financiëei-en, daar den Middenstand dan alleen een oeconnmi sche eenheid kan vormen. Vervolgens wordt het woord gegeven aan Üen heer Hes, die de opening herdenkt, toen de éér ste burger van deze stad met aanhalingen van allerlei geleerden de noodzakelijkheid der Mid denstand betoogde. Wat verstaan wij zelf onder Middenstand, gaat de spreker voort, de middenstand beschouwen wij als de groote breede schare tussehen arbeid en kapitaal. De stilwerkende kracht, zich grootendeels nog niet bewust van haar macht, hoewel zij toch de middenkolom is, waar alles op steunt. De vorige week is hier gezongen „niet een naar Rotterdam", maar nu moeten wij waken dat Rotterdam niet naar ons komt, middenstanders bescherm ook gij uw stad tegen de Rotterdam- sche annexatie-zucht, waartegen zelfs Huig de Groot ons reeds waarschuwde. Het eenigst wat daar tegen te doen is, kan slechts standhouden zijn in de zuivere Hollandsche opvatting van dat Engelsche woord. De tentoonstelling heeft doen zien, dat Schie dam ook nog iets anders dan jenever kan fabri- ceeren. Ook de weleerw. heer Paulussen wil allen nog even toespreken, hoewel hij hier eigenlijk een vreemde eend in de bijt is.Mijn roeping haalde mij uit den middenstand maar in mijn hart ben ik het steeds gebleven en als Geestelijk Adviseur heb ik met genoegen al de voorbereidingen van deze tentoonstelling gevolgd. De middenstand moet tegenwoordig vaak als buffer dienst doen, daar is kracht voor noodig en daarom moet gij weten wat er te doen is. Vooral jonge firma's hebben op deze tentoon stelling geëxposeerd, dat getuigt van een fris- sche wind. Het behaalde succes moet gij nu weten te be nutten anders is alles tevergeefs geweest. Schiedam heeft bestaansrecht voor den iriid- denschand, wacht u dus voor de geest van Jan Salie,blijf voeling houden,schrap 't leelijke woord concurrentie uit uw woordenboek en blijft als broeders samenwerken. Tenlaatste neemt de heer van Dorp de pepnin- meester van het uivoerend comité het woord om hulde te brengen aan alle medewerkers,eendracht heeft hier macht gemaakt, er is werkelijk iets schitterends verkregen. Solidariteit moet de grondslag blijven,bij 15 jaar terug is al heel veel verbeterd en de concurrenLievrees gelukkig ver minderd. Een sterke middenstand is beslist noodig tegen de dikwijls vijandige bemoeiingen van Rijk en Gemeente,bemoeiingen,die enkel door een krach tige organisatie gebroken kunnen worden. Hiermede is de tentoonstelling officieel ge sloten en begint voor de feestelijke gestemde aanwezigen een gezellig samenzijn. o.zoo Lekke* 1 MELANGE Ém altijd voorzien van den naam deze höndieekemng MEN LETTE BIJ KOOP HIEROP In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt Verkrijgbaar bij Verkeersregeling. In verband met het in werking treden van de „Verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam" hebben Burgemeester en Wethou ders een nieuwe verkeersregeling vastgesteld, zoowel voor het rijwiel- en motor-verkeer als voor het verkeer met gewone rij- en voertuigen. De bestaande bepalingen blijven grootendeels gehandhaafd. Het bleek echter noodig nog eenige andere straten onder de regeling te brengen. Zoo veel mogelijk is men hierbij ervan uitgegaan, de straten, welke onder de verkeersregeling zijn gebracht, in één bepaalde richting te doen be rijden, om de bezwaren van het algeheel afslui ten te voorkomen, terwijl enkele straten worden ontlast van druk verkeer met zware auto's. Ten gerieve van het publiek wordt hier een kort overzicht gegeven van de voornaamste nieuwe verkeersbepalingen welke in onze gemeen te zullen gelden. Motorr ij tuigen metijzeren wiel banden. Art. 94 der verordening maakt het rijden bin nen de gebouwde kom met motorrijtuigen welke niet voorzien zijn van gummiwielbanden niet mogelijk. Maximum snelheid zware en lichte moto r-r ij tuigen. Voorts zullen motorrijtuigen, waarvan de as- belasting meer dan 2500 K.G. of het totaalge wicht meer dan 4000 K.G. bedraagt, niet in de gebouwde kom worden toegelaten, tenzij Bur gemeester en Wethouders hiervoor een speciale vergunning hebben afgegeven. Deze maatregel is vooral hierom getroffen, om uitvoering te kunnen geven aan het besluit van den Gemeenteraad, waarbij voor de zwaar dere vrachtauto's en auto-omnibussen een maxi mumsnelheid van 15 K.M. is vastgesteld. In de vergunningsvoorwaarden is dan ook deze snel heid opgenomen. Voor de auto's met asbelasting beneden 2500K.G.of totaalgewicht beneden 4000 K.G. is een dergelijke vergunning niet noodig voor deze auto's geldt dan ook de algemeene maximumsnelheid van 20 K.M., welke ook op rijwielen toepasselijk is. Ter verkrijging van bovenbedoelde vergun ning vervoege men zich met de auto bij denDienst van Gemeentewerken, Korte Haven 33 alhier, tussehen 9 uur v.m. en 12 uur 's middags. De eigenaars of houders van een motorrij tuig als hierboven bedoeld, wier naam aanvangt met een der letters A. B. C. D of E. moeten zich bij Gemeentewerken aanmelden vóór Woensdag 14Juni a.s.De data van aanmelding van de overi ge eigenaars en houders zullen nog nader worden bekend gemaakt. Van de vergunning mag geen gebruik worden gemaakt indien zij niet door den Commissaris van Politie voor gezien is geteekencl. Maximumsnelheid van 10 K.M. Voor Hoogstraat, Broesveld, Heerenpad, Kor te Dam en de omgeving van Raam en Groenweeg- je, benevens voor alle bruggen, is een maximum snelheid vastgesteld van 10 K.M. voor rijwielen en alle motorrijtuigen. Voorts wordt in bovengenoemde vergunningen voor zware vrachtauto's voor de Lange Niéuw- straat, eveneens een maximumsnelheid van 10 K.M. voorgeschreven. Lange Nieuwst raat. Op deze straat zal bovendien niet mogen wor den gereden met motorrijtuigen waarvan de asbelasting meer dan 4000 K.G. of het totaal gewicht meer dan 6000 K.G. bedraagt, terwijl ook het rijden met aanhangwagens op deze straat niet geoorloofd is. Omgeving Raam en Gr oen weeg je. Verschillende straten in deze wijk worden zoowel vooi' het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen als met bespannen rij - en voertuigen (uitgezonderd hondenkarren) af gesloten, terwijl de andere slechts in bepaalde? richting mogen worden bereden. Hoogstraat. De Hoogstraat zal voor alle motorrijtuigen gesloten zijn des avonds van 68^2 uur op Zaterdagen en bijzonder drukke dagen voor r ij w i e 1 e n en motorrijtuigen van 6 11 uur n.m. Door het opnemen eener bijzondere voor waarde in de bovenbedoelde vergunningen zal, zonder dat cle tot heden gebruikelijke waarschu wingsborden noodzakelijk zijn, ook voortaan het verkeer met zware motorrijtuigen op de Hoogstraat enz. worden belet. Brandersteeg. Ook rijwielen, handwagens en hondenkarren, zullen in het vervolg deze steeg niet mogen afrijden. HoekKortelIave n-L a n g e H a v e n. Voor alle rijverkeer in de richting naar deLange Haven behalve voor het verkeer met rijwielen wordt het gedeelte van de Korte Haven tus sehen het 2e pand vanaf de Elzesteeg en de Lange Haven afgesloten. Lange Haven N. Z. en O. Z. De Lange Haven, aan de zijde van de Hoog straat zal alleen mogen worden bereden in de richting vanaf de Koemarkt naar de Korte Dam. Dit geldt vooralle rijverkeer behalve voor dat met motortweewielers, rijwielen en handwagens, al of niet met honden bespannen. Tenslotte wordt de aandacht erop gevestigd dat het bord „Verboden Inrij" aanduidt, dat ook het verkeer met handwagens, al of niet met honden bespannen, verboden is. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas zal Woensdag 14 Juni a.s. in het Handelsgebouw te Vlaardingen een vergade ring houden. De agenda vermeldt o.a. Verzoek K. v.K. Twenthe en Geldersche Vallei inzake Tabaksbelasting. Subsidie Middenstandstentoonstelling Schie dam 1922. Advies-bureaux voor den Middenstand. Nieuw tarief van Invoerrechten Vereenigdr Staten van Amerika. Centralisatie postcheque en girodenst. Gymnasium. Voor het eindexamen gymnasium zijn geslaagd H. W. C. M. Satorius voor B Chr. W. I. Witte- waal van Soetwegen voor B. Woningbouw. Bij de hedenmorgen gehouden aanbesteding door de Ver. Volkshuisvesting alhier, van een blok van 73 woningen, te bouwen in den polder Oud-Mathenesse waren Gebr. Boekei, Oude Niedorp (N.IL), met 295,000 de laagste in schrijvers. De hoogste waren M. Stapel en J. Arts, R'dam, met 402.320. Volksbadhuis. In de week van 28 Mei tot 3 Juni 1922 werden genomen 528 baden. 1ste klasse kuipbaden 37, regenbaden 77. 2e klasse kuipbaden 38, regenbaden 370. Kinderbaden 6. Gedurende de maand Mei 1922 werden ge nomen 528 baden. lste klasse kuipaden 37, regenbaden 77. 2de klasse kuipbaden 38, regenbaden 370. Kinderbaden 6. Gistermorgen werd door een officier van het leger des heils bij de politie aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, hetwelk in de Geervlietschestraat even onbeheerd had gestaan gestolen was. Gisteravond werd het door den gemeente veldwachter in het Sterrebosch gevonden, waar het door den dief onder bladeren was verborgen. /-s Uister werd bij de politie aan gifte gedaan dat van den heer S. steenkool- handelaar een rijwiel was ontvreemd uit zijn magazijn aan de Lange Nieuwstraat. Op het muziekconcours te Dor drecht heeft in de 2e afdeeling van den Marsch- wedstrijd „Crescendo" alhier een 2en prijs be haald. Op bet Zang- en Muziek Con cours 2e Pinksterdag te Abbenbroek gehouden, was ook een afdeeling voor Mandoline Gezel schappen waaronder ook werd deelgenomen door het Schiedamsch Mandoline Gezelschap „Eupho- nia" directeur de heer D. Jongbloed. Het behaal de in de eerste afdeeling een eerste, een eereprijs en een eerste prijs voor het hoogst aantal punten. UIT ROTTERDAM. Mej. C. W. B. in de Verzijdenstraat, die reeds maandenlang in ongenoegen leeft met haar bene

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2