DAGBLAD VOOR SCHIEDAM I OMSTREKEN. FEUÏU ETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Donderdag 8 Juni 1822. No. 13356. Ruif «nis ndsclt Nieuws NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Adverten^tiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Bureau KOEMARK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezondeh. Incassokosten worden berekend. Hij «f krachtens wetten of verordeiilafieo voer Beschreven en studere officieel»* af- eu eau - kuiidigjngeu van het Gemeentebestuur. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57 b tot en met 57 j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter se cretarie van een gemeente aan denburgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambte naar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aan duiding Van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift een den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die beeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voor komt aan de stemming te willen deelnemen, be hoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het dooi' hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdis trict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling van den kiezer, dat hij m een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieu we stemming ingevolge art. 135 der kieswet. S chieda m, 8 Juni 1922. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 5 Juli 1922, van des morgens acht uur tot des namiddags 5 uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Iweede Kamei der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen Stemdistrict. Artkel 150 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Toen dit gedaan was, keerde hij rustig naar zijn tafeltje terug, nam de courant Weder in de hand en ging kalm voort met lezen. Nadat hij zijne couranten gelezen had, gmg Granton naar het vertrekje, waar Aspen vroeger met Seth Chickering gezeten had, om te beden ken wat hij te doen had. Hij had zijn leven honderden malen in gevaar gesteld voor vrouwen, voor weddenschappen, Voor minder nog dan dit laatste. „Ik heb over het algemeen steeds weinig waarde gehecht aan het menschelijk leven, zeide hij, „en het allerminst aan dat van mi selvenDoch in den laatsten tijd had hij ge leerd, dat het menschelijk leven, ja, ook het zijne ongetwijfeld waarde had en dat menzelf het leven gelukkig of ongelukkig kan maken. Onwillekeurig dwaalden zijne gedachten te rug naar andere gelegenheden, waarbij hij zijn kracht en ervarenheid gemeten had me de kracht en ervarenheid van een andtiij c ac aan dat sabelduel bij den Neckai, egenover Heidelberg, toen hij dien houw over het voor hoofd had gekregen, welken hy nog voe als hij zijne haren wegschoof. Hij 4ac. aan hat gevecht, op de Amezone, toen bij het op- De uitspraak is aan hooger beroep noch cassa tie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van strafrecht luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft. met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, 8 Juni 1922. Het Kohier van het te heffen Schoolgeld voor het Gymnasium in de Gemeente Schiedam, dienst 1921/22, door den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 19den Mei 1922 en den 29sten Mei d.a.v. door heeren Gedeputeerde Staten der Provincie goedgekeurd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitge reikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen v. heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordendevoorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 6den Juni 1922. DE HAAGSCIIE CONFERENTIE. De „Petit Parisien" meldt, dat Frankrijk den 15en Juni a.s. te 's-Gravenhage vertegen woordigd zal zijn, ten einde het ingenomen stand punt ten aanzien van het memorandum te ver dedigen. Volgens een bericht uit Washington aan het te Coblenz voor de Amerikaansche bezettings troepen gedrukte blad „Amaroc News" heeft president Harding besloten, dat de Ver. Staten in Den Haag vertegenwoordigd zullen worden en reeds aan de regeering te Londen medege deeld, dat hij in het midden laat of het zal ge schieden, als te Genua, door een toeschouwer, of wel door een officieele delegatie. De Roemeensche regeering heeft besloten deel te nemen aan de conferentie in Den H -iag, Als gedelegeerden zendt zij Djamandi, als des kundige Ciriacesco. Volgens het „Berliner Tageblatt" is Tsjit- sjerin niet van plan aan de conferentie van den Haag deel te nemen. Het staat nog niet vast, wie de sowjet-regee- ring zullen vertegenwoordigen. Tsjitsjerin heelt aan Amerikaansche journalis- ren verklaard van plan te zijn eenige weken te Berlijn te blijven. Hij is ongesteld en hoopt er genezing te vinden. ME VOLKENBOND. De firiancieele commissie van den volkenbond, welke verschillende vraagstukken te behande len heeft gekregen, welke de conferentie te Genua naar den Volkenbond heeft verwezen, heeft gister te Genève haar zevende zitting geopend. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. De Temps meldt, dat in de gistermorgen gehouden zitting van de Commissie van Herstel, deze, na het rapport van de verschillende gede- roer te San Grenada had helpen dempen. Hij dacht aan het duel in de dennenwouden van Amerika en aan dien ongelukkigen twist, toen Rat Gundy kapitein Warbler bad gedood. Eindelijk stond hij op en bestelde een vigelante. Hij had nog veel te doen. Llij wilde zijn testa ment maken. Ingeval dat hem iets mocht over komen, zou zijn fortuin in drie gelijke deelen verdeeld worden. Een ervan zou vermaakt wor den aan Lady Scardale, het tweede aan Fidelia Locke en het derde aan Gerard Aspen. Toen ook dit geschikt was, voelde hij zich als iemand, die van een zw'aren last is ontheven. Als het ergste gebeurde,had hij toch nog eenig goed gedaan. „Niettemin zal ik mijn best doen dat de kerel mij er niet onder krijgt," zeide hij. „Dit zou te gevaarlijk zijn voor Gerard Aspen en door Gerard voor Fidelia." Zoodra hij op de club was teruggekomen, ging hij verscheidene brieven schrijven. Een werd geadresseerd aan Aspen een tweede aan Lady Scardale een derde aan Fidelia Locke. Die laatste brief was kort, maar elk woord kwam rechtstreeks uit zijn hart en toch stond er niets in, dat Fidelia niet aan Gerard kon laten lezen. Het was, als het ware, een gebed voor haar geluk. Die brieven werden in een groot couvert ge sloten, dat aan kapitein De Raaf werd geadres seerd, met bet verzoek „Na mijn dood te openen." Toen dit alles in orde was, zeide hij legeerden gehoord te hebben, met drie stemmen tegen één als haar oordeel uitsprak, dat het aan de commissie van bankiers gegeven mandaat moest worden uitgebreid d.w.z. dat geen enkele overweging de leden van de commissie er van terug moest houden, uiting te geven aan hun meening, omtrent de voorwaarden voor een internationale leening aan Duitschland. De commissie ging daarna tot stemming over het voorstel, in zake de uitbreiding van het mandaat, waarbij de gedelegeerden van Enge land, Italië en België zich voor uitbreiding uit spraken. Frankrijk was er tegen. Het besluit van de Commissie van Herstel werd aan de commissie van bankiers in een schrij ven medegedeeld, dat het antwoord vormt op de door de bankiers gestelde vragen. O.m. was gevraagd, of de Duitsche oorlogs schuld niet kon verminderd worden, of de beta ling ervan anders geregeld. Naar uit Essen wordt gemeld, heeft Hugo- Stinnes op het congres van de Duitsche volks partij aldaar een rede gehouden, waarin hij zich vrij pessimistisch toonde ten aanzien van de kwestie der internationale leening voor Duitsch land. Hij zeide, dat er van een werkelijke ver betering van de Duitsche valuta in de eerste jaren, ook na bet toestaan van een dergelijke leening aan Duitschland volgens zijn meening op deze wijze niet veel terecht zal komen, al koestert men algemeen te hoop, dat dit wel het geval zal zijn. Door een dusdanige leening zou de Mark slechts kunstmatig in de hoogte wor den gedreven. Voorts gaf hij nog te kennen, dat men door een verhoogde productie moest tegemoetkomen aan de vermeerderde behoeften der wereld, wel ke sedert den oorlog nog steeds waren toegeno men. Tijdens den oorlog werd alleen maar ver woest en niets voortgebracht, en die schade moet nu dubbel worden ingehaald. Z.H, PAUS PIUS XI. Te Rome liepen ongunstige geruchten omtrent de gezondheid van den Paus. Ee beste tegen spraak echter hiervan is, dat de Heilige Vader zijn clagelijksche audiënties nog verleent. In •jcrschillende gezaghebbende kringen werd ver teld, dat de Paus een voortreffelijke gezondheid geniet, hoewel hij er bleeker en magerder uitziet dan tijdens zijn verkiezing. POLEN. Uit Warschau verluidt d.d. 7 Juni Gistermiddag is door de goedkeuring van het aftreden van het geheele kabinet-Ponikowski door het staatshoofd Pilsoedski een regeerings- crisis ontstaan. Omtrent de redenen der crisis wordt het stil zwijgen bewaard. Naar verluidt, is Pilsoedski ontevreden over de politiek, welke door de verschillende ministers is gevoerd. OPPER-SILEZIE. De geallieerde commissie heeft den staat van beleg uitgebreid tot nog vier districten Men meldt uit Lublinitz nieuwe onlusten en mishandelingen van Duitsch-gezinden. De nood der vluchtelin gen in Opper-Silezië neemt met den dag toe.i Uit Bromberg maakt men gewag van groote oorlogs-toebereidselen der Polen door den aan koop van paarden op groote schaal en groote bestellingen van de militaire administratie bij de conserven-fabrieken. Men spreekt in Opper- Silezië reeds van een vierdenPoolschen opstand met het doel door de verdrijving van alle Duit- sehers de alleenheerschappij in het verworven gedeelte van Opper-Silezië. te verkrijgen. „Nu heb ik een vrijen dag verdiend. Wat zal ik daarvan genieten Het was allengs tijd geworden voor het tweede ontbijt en hij ging naar de eetzaal, waar hij kapte;in De Raaf alleen aan een tafeltje zag zitten.Idij voegde zich bij hem en luisterde met belangstelling naar de Raaf's verhalen over Lydia. Een oogenblik later verscheen ook Hiram Borringer in de club en nam aan het ta feltje van de beide andere heeren plaats. Zij geraakten aan het praten over hunne weder- zijdsche reizen, zooals dat leden van de Toeristen club betaamde. De Raaf vertelde dat hij van plan was met zijn aanstaande vrouw een reis rondom de wereld te gaan maken. Lliram had een expeditie naar de Zuidpool op het oog. Granton merkte op dat hij er over dacht een lange reis te gaan maken, maar toen de anderen hem vroegen waarheen hij dacht te gaan, antwoordde hij dat hij hieromtrent nog geen vaste plannen had gemaakt. Zoo ging de tijd voorbij. Toen zijeindelijk opstonden, dacht Granton,de oogen op Hiram gevestigd houdende: „dit zou een man zijn, die mij in deze zaak kon terzijde staan. Maar, neen, de ander ver wacht dat ik alleen zal komen, en dus ga ik alleen." Toen zij de club verlieten, zeide Lliram, alsof hij Granton's gedachten al geraden had „Mijnheer, zou ik een woordje met u mogen spreken IERLAND. De candidaatstclling voor de verkiezingen van het parlement van dén Vrijstaat, welke Dinsdag plaats had, toont aan, dat de oproep van De Valera en Collins, waarin zij de onaf hankelijke candidaten verzochten zich terug te trekken, weinig succes heeft gehad. Twintig van de 27 kiesdistricten worden betwist aan de leiders der vrijstaten en republikeinen. In de kiesdistricten,waar De Valera candidaat is zijn drie tegencandidaten gesteld. HONGARIJE. Sedert de verkiezingen, welke na de Pinkster dagen hebben plaats gehad, heeft de regeerings- partij weer aanmerkelijke successen geboekt. Van de 37 mandaten vielen er 31 ten deel aan de Bethlenpartij. De sociaal-democraten leden over al de nederlaag. Liet resultaat der verkiezingen te Boedapest, is nog niet definitief vastgesteld, doch op grond van de tot dusver bekend gemaakte resultaten staat het reeds vast, hoe de mandaten Voor Boe dapest verdeeld zullen worden. Van de dertig mandaten krijgen de sociaal-democraten er 13, zoodat zij in totaal 23 zetels zullen krijgen. De legitimisten krijgen er 3, de democraten 7 en de regeeringspartij eveneens 7.- De sociaal-democraten zullen de sterkste oppositiepartij vormen. Naar verluidt, zal de regeering waarschijnlijk over ongeveer 165, de oppositie over ongeveer 80 stemmen beschikken. ITALIË EN TURKIJE. Van Turksche zijde wordt officieel met den meesten nadruk tegengesproken, dat er een po litiek of militair verbond met Italië is gesloten. Liet eenige waaromtrent tusschenTurkije en Ita lië is onderhandeld, is dat Turkije zoodra de vrede zal zijn gesloten het verzoek van bepaalde Italiaansche groepen die concessies wenschen in gunstige overwegingen zal nemen. Deze over eenkomst is aan alle Geallieerde regeeringen overgelegd zonder tegenspraak uit te lokken, zoodal de actie die van zekere zijde op grond daarvan tegen Turkije wordt gevoerd, onver klaarbaar schijnt. BULGARIJE. Uit Boekarest wordt gemeld Hét hier ver schijnend blad „Lupta" meldt, dat koning Boris van Bulgarije tijdens een wandeling door een Bulgaarsche bende is gevangengenomen. Het blad zegt, dat in diplomatieke kringen de schuld der gevangenneming Wordt gegeven aan den mimster-president Stamboelinski. Uit Sofia wordt 'gemeld, dat de agrarische partij een resolutie heeft aangenomen, waar in koning Boris wordt aangemaand een streng constitutioneel monarch te zijn. De regeering bevindt zich in handen der agrarische partij. Indien de tegenstanders een putsch zullen be proeven of een minister vermoorden dan moet onmiddellijk de boerendictatuur worden uit geroepen. AMERIKA. Reuter verneemt uit New-York d.d. 6 Juni De loonraad voor de spoorwagen te Chicago heeft de loonen der arbeiders in de spoorweg- werkplaatsen en machinisten met zeven cent. (Am.) per uur verminderd en die der voerlieden met negen cent per uur. Door deze verlagingen worden 400.000 arbeiders getroffen. Op een conferentie der besturen van de spoor wegbonden werd besloten, eiken bond binnen dertig dagen na de afkondiging van een loons verlaging voor zijn klasse te laten stemmen over de vraag of er gestaakt zal worden. „Gaarne," antwoordde Granton. De Raaf verliet hen, omdat hij nog een en ander op de club te doen had en Granton en Hiram begaven zich weder naar het kleine ver trekje boven, waar de lezer reeds zoo menig maal heeft vertoefd. Daar gekomen, begon Hiram terstond „U kent den man, die zich Bostoek noemt „Of ik dien man ken. Dat zal wel waar zij11-" „Is u met hem ingenomen „Neen, waarachtig niet. „Ik ook niet Is u ook iets bekend vanhet leven van dien kerel Ja." ,',Mij ook. Ik kom daar juist terug uit Na pels." „Zoo?" „Ik ben daar inlichtingen gaan nemen om trent. Bostoek. Ik zou gezworen hebben, dat ik hem eens jaren geleden, in een danshuis had ge zien en dat ik getuige was geweest, dat hij daar een mes naar een Zweedsch soldaat heeft ge worpen en hem vermoord heeft. Ik heb hem gezegd...." „Aan wien „Wel natuurlijk aan Bostoek." „Goed. En wat zeide hij „Dat het niet waar was. Toen ben ik naar Napels gegaan en heb het uitgevonden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1